Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 257258259260261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 03-03-2011, 23:55:29 de către Terra Mater
Va pun la dispozitie un link unde veti putea citi online o multime de carti extraordinare care va vor ajuta sa inlaturati ceata pe care v-au pus-o peste ochii mintii cei care s-au ocupat de indobitocirea umanitatii printr-o incorecta educatie si deci nesanatoasa formare de mentalitati...V-o recomand printre altele pe cea a lui John Thomas, pe care si eu am citit-o recent. De la ea am ajuns in posesia faimoasei Kombucha, pe care am pus-o la lucru acum 11 zile si care imi va da primul ceai duminica seara cand, cred ca, va fi ultima din aceasta perioada de post.

http://www.terapii-naturiste.com/gratis/carti.htm
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 03-03-2011, 04:37:52 de către Terra Mater
Rudolf Breuss isi bazeaza terapia pe supa de ceapa. Credeam ca este de prisos sa mai insist si eu, dar, vad ca totusi se impune sa precizez:
INDIFERENT PENTRU CARE DINTRE TERAPIILE NATURISTE VETI OPTA, TOATE DAR BSOLUT TOATE TREBUIESC RESPECTATE AD_LETERAM!!!! Va asigur ca nu se moare fara mancare.
Va spusesem ca de luni urma sa retez postul si sa intru in perioada de revenire din post. Ei bine, nu am facut-o.
Penru ca mi-am dat seama ca organismul meu inca mai are nevoie sa se curate si, ajunsa aici ar fi fost cu adevarat mare pacat sa ma opresc acum. Deci, ieri, miercuri am incheiat cea de-a 24 zi de post. si merg mai departe. Voi nu puteti sa va imaginati ce ducem in interiorul organismului, al intestinului nostru. Acum, pe gambe mi-au aparut cateva nodulete de care nu am avut niciodata idee ca le-as avea. Si la fel pe zona gatului, corzi vocale, tiroida. Am gqambele deasupra genunchilor pline de bobite ca de mazare. Astea sunt toxine! Astea isi cer dreptul sa ramana stapane pe sanatatea me iar eu nu li-l voi da! In plus, am arsuri foarte mari in jurul taliei si de doua zile dificultate in a degluti; cand beau inghit foarte mult aer si asta imi da niste stari de arsura in intestin si piele, zonele rinichilor si suprarenalelor. Stiti ce fac? Vorbesc cu corpul meu. Imi cer iertare de la el ca l-am imbolnavit fie prin modul de a ma alimenta, fie prin trairi, sentimente negative (revoltandu-va pentru o nedreptate pe care ati suferit-o -chiar si pe nedrept-, a strange din dinti si a incerca sa tineti in picioare o casnicie sau o relatie care a ajuns pe buza prapastiei si pentru care doar voi suferiti... semnifica a avea ganduri, sentimente, vorbe si uneori chiar fapte negative, care se intorc impotriva voastra ca un bumerang), fie prin faptul ca am fost prea superficiala incredintandu-mi sanatatea si deci destinul altora, cand ar fi trebuit sa cred in mine, sa imi ascult intuitia, sa invat sa imi ascult si vad corpul, si sa il ingrijesc cu dragoste atat pe el cat si sufletul. Ii cer corpului meu sa ma ajute in eforturile si sacrificiile mele pentru a-l vindeca. Am invatat sa ma iubesc, iar asta nu inseamna sa ma imbuib, sa tremur de gandul ca o sa lesin din picioare daca nu arunc in palnia matului alimente. Apa este aliment! Cel mai vital, iar corpul nostru este alcatuit din peste 75% apa. Nu am cautat niciodata averile lumesti, dar acum mai mult ca niciodata nu imi pasa daca maine voi mai avea sau nu un acoperis deasupra capului, daca ma voi gasi intr-un palat sau intr-un bordei. SANATATE sa am! Restul... acolo, sus, CINEVA. are grija noastra, a tuturor!
Acum cand scriu sunt impachetata cu apa si otet de mere si deja am inceput sa ma simt mai bine.
Credeti in voi, credeti in terapia pe care o faceti, credeti in rezultatele pe care vi le-ati propus sa le obtineti, convinsi ca le veti obtine. Intr-un foarte mare procent succesul depinde de pozitivitatea cu care va autosugestionati. Faceti-o vizualizandu-va deja vindecati!
Uitati, va indic si acest link, unde un alt terapeut, plecand de la Breuss trateaza bolnavii sai cu supa de ceapa.
Dar, REPET: NU AMESTECATI TERAPIILE!!!!
In vara trecuta, o prietena bolnava de cancer a trecut la Domnul. FAcuse nu mai stiu cate cicluri de chimioterapie, operatii si vreo 5-6 luni de Gerson, sub monitorizarea unei doctorite de la clinica de pe linga Budapesta. Zicea ca a respectat la litera terapia asta, dar dupa aceste luni cand a facut rezonanta a descoperit ca se umpluse de metastaze. Sa ma ierte Dumnezeu daca voi gresi, dar am eu asa o senzatie ca ceva nu a fost "ca la carte". Daca veti citi cartea lui Petre Anca, veti vedea ca scrie ca au fost pesoane care pentru o bere sau o farfurie de supaq de pui au platit cu viata in numai cateva ore. Max Gerson spune clar: Daca cineva nu se va vindeca, ori a deschis aceasta usa prea tarziu, ori nu a respectat cum se cuvine terapia. Si stiind ca desi stia si ea si sotul ei ca alimentul carne trebuie sa dispara complet si definitiv din alimentatia sa indiferent ce terapie va face, ea a mancat la un popas intre spital si casa... Motivau ca oricum, incheiasae cu terapia lui Gerson care i-a dezamagit ca nu daduse rezultatele scontate. A inceput sa ia sotul sau tara in lung si lat dupa leacuri "dupa ureche" ba cu spanz, ba cu untura cu ce stiu eu ce amestecat in ea... Si desi abia mai avea forte sa se deplaseze dintr-o camera in alta, i s-a trezit asa, dintro data spiritul de temerar si a inceput sa se plimbe pe la manastiri ajungand chiar si la sfantul mormant al preotului Arsenie Boca, la manastirea Prislop. Rugati-va, din suflet, cu sufletul, cu gandul, cu tot ceea ce tine de voi. Cu parere de rau pentru viata traita in precedenta si cu nadejde si curatenie pentru cea viitoare.
EL ne aude oriunde ne vom afla! Nu umblatul din biserica in biserica cand cutitul e la os rezolva lucrurile. Cainta sincera si determinarea in a nu mai savarsi fapte ca ale trecutului sau similare ci increderea in rezultatele bune care va vor rasplati pentru ca va purificati si inaltati prin suferinta fizica, psihica si mentala. Cititi cartea lui Anca! El va spune acolo- si o face foarte bine- si cum sa va rugati. Retineti: Anca este un colonel in rezerva, care s-a vindecat de cancer urmand el insusi terapia mentorului sau, regretatul Valeriu Popa. Nu va nareaza povesti cu "insir e margarite". Va pune la dispozitie cheia de la usa care se deschide catre vindecare. Drumul pe care vi-l indica el nu este neted si nici umbrit si nici si omu presarat cu triluri de pasarele. E anevoios, destul de anevoios; si nici scurt nu este! Pentru ca daca veti inchiea postul va trebui sa urmati diverse regimuri BG in baza afectiunii fiecaruia si sa repetati periodic de-a lungul intregii vieti macar odata pe an cate o perioada de post...Dar este singurul drum care va duce acolo unde medicina alopata nu v-a putut duce: sanatate. Si OMUL asta l-a verificat intai pe el insusi, va indruma la sigur.
La Valenii de Munte, Prahova (culmea ironiei, prietena mea era chiar de acolo! Dar a ales Gerson care a costat si mii de euro -si orice altceva care nu insemna sacrificiul postului total) a construit o Fundatie in memoria lui Vleriu Popa si acolo puteti mnerge oricare dintre voi, dupa ce va programati. Nu are taxe, dar cum functioneaza fara sponsorizarea statului sau a altor puteri financiare, exista si isi desfasoara activitatea numai pe baza donatiilor oamenilor de suflet care stiu sa aprecieze asemenea comori, cum de altfel a si fost construita.
Lumina in suflete, in mintile si in trupurile voastre sa va dea Dumnezeu!

http://www.referatele.com/referate/noi/medicina/explicarea-tratament1516161744.php
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 03-03-2011, 00:00:05 de către mihaivictor
terra mater,
supa de ceapa o recomanzi?
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 02-03-2011, 16:56:14 de către Terra Mater
Cum se face un regim BG (boli grele) potrivit terapeutului Petre Anca:

"ABORDAREA CORECTA A UNUI REGIM BG

REGIM BG-1

Toti cei care primesc un asemenea regim ar fi bine sa-l respecte intocmai, fara nici o derogare, fara a considera ca orele sau activitatile sunt mofturile mele.
Singurii care pot face exceptie -in sensul ca pot modifica orele de executie a activitatilor -sunt cei care se gasesc inca in activitate (au serviciu), dar acestia vor respecta totusi cronologia activitatilor. Cu alte cuvinte, ei isi
respecta regimul in functie de programul lor cotidian (serviciu).

Pe vremea cand eu a trebuit sa fac un asemenea regim (reamintesc aici ca toate regimurile BG pe care le am au fost testate de mine -exceptie cele care sunt atribuite unor afectiuni femeiesti -in aceasta perioada de 12 ani), imi luam la serviciu dimineata si masa de ora 11.00 si masa de ora 13.00, sau daca eram in misiune, toate se gaseau in portbagajul masinii mele.

Orele pot fi decalate functie de programul vostru, dar nu trebuie sa omiteti nimic. Fiecare activitate are importanta sa. Multi se sperie (mai ales cei care se gasesc in activitate) cand primesc un asemenea regim, gandindu-se ca programul lor nu le permite sa respecte orele procedurilor si ca ar putea compromite regimul. Nu, eu doresc din suflet ca acesti oameni sa nu intrerupa serviciul (de fapt este singurul lucru pe care-l interzic pacientilor mei) sub nici un motiv (pensionare, concediu medical, concediu de odihna, scutiri medicale, invoiri sau alte forme de
"chiul"), pentru ca activitatea lor coroborata cu regimul poate fi cheia succesului. Opt sau zece ore din cele
douazecisipatru ei nu se vor mai gandi la boala, se vor considera oameni normali, utili, pastratori ai verigilor colegiale, dorinta de munca si de viata li se va amplifica, vor sa demonstreze colegilor, rudelor, prietenilor, familiei ca sunt luptatori fanatici pentru care victoria nu este decat o chestiune de timp.

Sa ne imaginam reactia celor din jur, cand vor afla ca trebuie sa tineti un post total de 7-14-21-28-35 de zile, post care interzice orice aliment, care va obliga sa faceti multa miscare in aer liber, sa faceti doua clisme pe zi, sa beti 2-3 litri (sau mai mult) de apa distilata ( fantana, izvor), dupa care sa urmati un regim BG draconic. Acum ar trebui sa aduceti din adancul fiintei voastre dorinta de a invinge, pofta de viata, credinta ca veti izbandi, sa demonstrati celor sceptici (nu neaparat celor care va doresc raul) ca veti putea, sa-i uimiti cu tenacitatea voastra, cu optimismul vostru, sa le dati o lectie din ceea ce inseamna sa vrei.

Cand plecati pe un asemenea drum trebuie sa fiti foarte realisti, constienti ca daca ati ajuns aici, inseamna ca toate celelalte metode au fost epuizate. Acum nu exista decat ori, ori, adica ori invingeti si demonstrai ca nu exista boala incurabila, ca sunteti luptatori, ca programul vostru nu se incheia aici, ca omul poate orice, ori veti avea o moarte usoara, fara dureri.

Cale de mijloc nu exista. Cine se va indoi vreodata de neputinta respectarii unui astfel de regim, acela va pierde lupta, va fi sclavul prejudecatilor, va fi victima parerilor negative ale celor din jurul sau, dar si victima propriei sale ignorante. Abordarea unei astfel de conduite va incepe cu credinta nestramutata in Dumnezeu, ca va va ajuta si nu va va parasi ( "Ajuta-te tu singur si cerul te va ajuta" -a spus Iisus Cristos), credinta ca organismul vostru a fost adus la viata cu tot ceea ce-i trebuie pentru a se descurca singur, fara nici o interventie din afara (interventie chirurgicala -pentru ca orice organ din corpul omenesc are rolul sau si nu trebuie obligatoriu extirpat -bineinteles daca nu s-a ajuns intr-un stadiu avansat, ca septicemie, fractura, opturarea unor canale, eliminarea unui
corp strain patruns din exterior, corectarea unor malformatii) si credinta in calea pe care urmeaza sa o parcurgeti.
O singura indoiala daca exista, lupta se poate pierde, chiar si atunci cand cazi, crede ca te vei ridica, nu ceda, nu dispera, nu implora, ci roaga-te.

134/159

Nimic nu valoreaza mai mult decat credinta ta!

Asadar:

Ora 07.30 -TERAPIA CU ULEI

Imediat dupa trezire se merge la toaleta si se scuipa saliva din gura.

Se ia aproape o lingura se ulei de floarea soarelui (rafinat sau presat la rece) in gura si se mesteca (se impinge cu putere printre dinti, se suge printre dinti, se plimba dintr-o parte in alta a cavitatii bucale) timp de 14 sau 21 minute, stand intr-un fotoliu. Trebuie avuta mare atentie sa nu se inghita nici o picatura de ulei, de aceea statul in fotoliu (scaun cu spatar) evita acest lucru. S-a demonstrat practic, ca uleiul rezultat de la curatirea cavitatii bucale a unui om omoara doi pui de gaina (este foarte toxic).

Dupa ce s-a scurs timpul stabilit, se scuipa uleiul in WC. Cu coada la o lingurita (inox sau argint) se racleaza
(curata) limba, indepartand stratul albicios-galbui depus. Se curata si se scuipa, se curata si se scuipa... de aproximativ 21 sau 28 de ori. In timp ce se scuipa, coada linguritei se pune sub jetul de apa pentru a se indeparta stratul adunat. Daca nu se scuipa ci numai se racleaza, si atat, nu se va putea elimina tot uleiul mestecat. Asa, pe timpul scuiparii, limba atinge palatinul (cerul gurii) si aduna uleiul depus acolo.

Urmeaza clatirea gurii cu apa sarata (o lingurita cu sare la o cana cu apa), practic se face o gargara, folosind numai jumatate din apa sarata. Dupa aceasta gargara se racleaza din nou limba de cateva ori. Apoi se perie limba cu o periuta de dinti destinata anume acestui scop (pe coada ei se poate scrie "ULEI").

In mod similar se face si terapia cu malai, dar timpul va si de 7 sau 14 minute, malaiul se mesteca pana se insaliveaza bine, se foloseste o alta periuta de dinti (pe coada ei se va scrie "MALAI") si cealalta jumatate de cana de apa sarata pentru gargara.

Avantajele unei astfel de terapii:

1) poate fi aplicata de orice individ cu sau fara vreo afectiune, ca atare nu are contraindicatii;
2) albeste si mentine dantura curata (nu mai aveti nevoie de pasta de dinti);
3) curata dintii de tartru;
4) previne si inlatura paradontoza;
5) previne orice afectiune in cavitatea bucala (inclusiv carii dentare);
6) ajuta la normalizarea respiratiei;
7) inlatura toate toxinele care s-au depus in timpul noptii in caviatea bucala;

Folosind corect si cu perseverenta acest procedeu sanatatea voastra nu va avea decat de castigat.

ORA 08.00 -TERAPIA CU MALAI

Tehnica acestui procedeu a fost expusa mai sus, se foloseste numai malai normal (nu grisat) proaspat. Acest procedeu este obligatoriu pentru cei care primesc un regim BG, la ceilalti el putand lipsi sau facut de bunavoie.

ORA 08.30 -CLISMA

Intr-un vas de 3 litri se pun la fiert 2 litri de apa distilata (fantana, izvor).
Dupa ce a dat in 3 clocote, se da de pe foc, se adauga 2 linguri de planta (se va specifica de fiecare data de terapeut), se pune capacul si se lasa sa se infuzeze 2 minute. Apoi se strecoara si se lasa sa se raceasca pana cand temperatura apei va fi bine suportata de pielea cotului (cu cat mai calda cu atat mai bine).

135/159

Pentru clisma si spalatura vaginala se procura un irigator transparent din plastic, cu tub de legatura transparent din plastic, cu cele doua canule (anala si vaginala) transparente, din plastic si lungi (canulele) de aproximativ 20 cm. Cel mai bun aparat este cel romanesc.

Dupa ce temperatura infuziei permite se rastoarna in irigator si se trece la executarea clismei propriu -zise.

Pozitia corpului pentru clisma este de doua feluri:
a) genu-pectorala (coate-genunchi);
Se adopta atunci cand se face in baie (WC). Canula si anusul se va unge cu unguent hemorzon sau cu alifie de galbenele sau cu ulei de masline sau cu uleiul de la doua capsule de vitamina E (dupa ce au fost intepate cu un ac). Vasul se gaseste pe podea, se introduce canula in anus aproximativ 14 cm (asfel nu reuseste clisma), se ridica vasul pe chiuveta sau pe un taburet si se asteapta pana se goleste vasul.

b) pe o parte
Se sta in sezut pe marginea patului (canapelei), se tine canula intre genunchi, se pune pe buricul degetului aratator unguent hemorzon, sau ulei de masline sau ulei de floarea soarelui sau ulei din capsula de vitamina E si se unge canula.

Se aseaza pe o parte pe marginea patului (canapelei) cu genunchii la gura, cu mana dreapta (stanga) se introduce canula in anus, cu aceeasi mana se apuca vasul de jos, se pune in mana stanga (dreapta) si se ridica astfel incat lichidul sa inceapa sa intre in intestin. Se inspira adanc si se umfla bdomenul, se expira profund si se destinde abdomenul.
Indiferent ce pozitia se adopta, atunci cand se simte ca apa iese din anus pe langa canula sau cand in interior apare vreo durere (jena), vasul se coboara imediat pentru cateva secunde, apoi se ridica din nou.

Dupa ce tot lichidul a fost introdus este foarte bine ca 14 sau 21 de minute sa-l mentineti in interior, pentru a inainta cat mai mult si a reusi sa inmoaie crustele de materii fecale din pliurile intestinului. Pentru incepatori ca de altfel si pentru cei care sunt constipati, este foarte dificil sa tina lichidul atata timp in interior. Daca vreti totusi sa respectati prevederea de mai sus secretul este ca dupa ce vasul s-a golit, sa nu scoateti canula, pozitie in care se poate sta cat doriti.

Inaintea defecarii este bine sa faceti un masaj abdominal (in cercuri concentrice sau spirala in jurul ombilicului).

Atentie! In momentul cand apare jena in intestin, atunci cand lichidul se scurge pe langa canula, obligatoriu se lasa vasul jos pentru a egaliza astfel presiunea apei din vas cu presiunea lichidului din intestin (altfel riscam sa spargem peretele intestinal). Atunci cand stati pe oala WC-ului, nu lasati sa fie expulzata toata apa, ci cu o frecventa mare strangeti muschiul anusului, in acest fel timpul de inmuiere si de colectare a materiilor fecale se mareste.
Cu apa calda pregatita inainte se face igienizarea stand cu fundul intr-un lighean. In cazul iesirii hemoroizilor, se unge degetul aratator cu o alifie sau ulei (din cele cu care s-a uns canula) si printr-o apasare usoara se introduc in interior. Sunt situatii cand datorita unor afectiuni ale genunchilor sau a epuizarii fizice nu se poate sta pe vine, sau nu se poate ajunge la WC (cazuri semnalate mai ales in mediul rural). In astfel de momente, se sacrifica un taburet sau un scaun cu spatar, se practica o gaura cu un diametru cel putin de 21 de centimetri, dedesubt se pune un lighean sau o galeata si gata, am confectionat o oala de WC.

ORA 09.00 - SPALAREA VAGINALA

Infuzia se prepara identic celei pentru clisma. Se pune in irigator, se aseaza cu fundul in ligheanul gol, se introduce canula in vagin si se asteapta pana se scurg cei doi litri de infuzie.

ORA 09.30 - SARITURI PE VARFURI

136/159

Se deschide geamul si in fata lui se fac 105 sarituri pe varfurile picioarelor, miscand bratele si respirand in acelasi ritm. Odata cu primele trei sarituri se inspira, la urmatoarele trei sarituri se expira si tot asa trei sarituri cu inspiratie, trei sarituri cu expiratie s.a.m.d. Pe timpul executarii sariturilor abdomenul va fi relaxat.
Pentru cei care au avut probleme digestive, in special o constipatie cronica, la acest exercitiu (chiar daca au facut clisma mai devreme) se poate declansa o curatire a tubului digestiv fara purgativ. Executarea sariturilor se poate face progresiv, astazi sau cateva zile 7 sarituri, maine sau cateva zile 14 sarituri, poimaine sau cateva zile 21 sarituri, si tot asa 28,

35, 42, ...etc. pana la 105.
ORA 10.00 - OREZUL

Se foloseste orez nedecorticat. In lipsa lui se poate apela la orz sau ovaz.
Indiferent ce produs se procura, astazi se spala bine si se aseaza la uscat pe o coala de hartie alba sau pe o panza curata alba. A doua zi se zdrobeste fie prin rasnita de piper (nu rasnita de cafea pentru a-l face pulbere), fie cu ciocanul, fie cu o piua si se pune intr-o cana (250 ml) acoperindu-se cu apa distilata (fantana, izvor), cu o ora inainte de a fi consumat.

MASAJUL

Daca la aceasta ora programul nu permite executarea masajului, el poate fi amanat pentru mai tarziu (dar obligatoriu in aceeasi zi).

ORA 11.00 -MASA 1

Se inghite sau se mesteca orezul (orz, ovaz) pregatit inainte si care a stat in apa 63 de minute. Precizez ca in acelasi timp cu orezul se bea si apa in care el a stat, apoi se completeaza cu apa distilata pana se ajunge la 0, 5 litri. Toata aceasta operatiune trebuie sa dureze 63 de minute.

ORA 12.30 -PREGATIREA MESEI 2

Se curata si se spala cu apa distilata (fantana, izvor) toate legumele specificate in regim, dupa care se rad (se foloseste o razatoare de sticla sau inox) si se amesteca cu o lingura de lemn. Atunci cand nu se gaseste gulie verde se poate inlocui cu ardei gras (romanesc), iar sfecla rosie cu morcovul.

ORA 13.00 - MASA 2

Dupa ce produsele de mai sus au fost bine amestecate, se trece la servitul mesei propriu -zise, dar obligatoriu cu o lingura de lemn, timp de 63 de minute. Fiecare bol alimentar se mesteca de cel putin 70 de ori, adica sa fie bine insalivat si adus in stare fluida.

Ca desert se mananca o lingura de polen conservat in miere de albine. Cu aproximativ 14 zile inainte de a incepe un astfel de regim, intr-un kilogram de miere de albine (salcam) se pun 100 grame de polen. Pentru ca mierea scoate la suprafata toate impuritatile, este necesar ca in fiecare dimineata, cu o lingura de lemn, sa se afunde polenul in miere. Procedand astfel, dupa 14 zile mierea dizolva polenul si poate fi consumata ca cel mai delicios desert.

137/159

ORA 16.00 -MASA 3

Se beau ceaiurile prevazute in regim. Cu exceptia catorva plante (salvie, mesteacan, teci de fasole etc.) celelalte plante se infuzeaza astfel: plantele proaspete = 35 secunde, plantele uscate = 126 secunde. Regula generala este o lingurita (un varf) de planta la 250 ml de apa (considera cana sau ceasca vasul cu capacitatea de 250 ml).

La prepararea ceaiului plantele se pun intr-un vas de sticla sau alt recipient nemetalic. Se fierbe apa pana da in trei clocote si se rastoarna peste plantele ce se gasesc in vas. Se acopera vasul si se respecta timpul de mai sus.

ORA 18.00 -MASA 4

-se mananca 100 bucati seminte crude de dovleac (bostan);
-se bea o cana de infuzie de cimbrisor neindulcita;


ORA 19.00 -PREGATIREA INFUZIILOR

Se pregatesc infuziile pentru clisma si spalatura vaginala.

Intr-un vas de 3 litri se pun 2 litri de apa distilata (fantana, izvor) si se da in clocot. Se da vasul la o parte de pe foc, se adauga 2 linguri de rostopasca (musetel) si se infuzeaza timp de 2 minute. Se strecoara si se lasa sa se raceasca cu capacul pus.
Infuzia pentru spalatura vaginala se face identic, numai ca se foloseste nalba mare.

ORA 20.00 -SOMNIFERUL

Se curata 4 mere - de preferat ionatan - iar coaja se infuzeaza in 250 ml apa distilata (fantana, izvor) intr-un vas cu capacul pus, astfel: cand apa clocoteste se ridica imediat capacul, se toarna repede cojile, se pune capacul si se da la o parte vasul de pe foc. Se lasa 14 minute cu capacul pus si se adauga o lingura rasa de miere. Apoi se consuma cojile de mere impreuna cu zeama, incet, cu ligurita. Se mesteca o bucatica de coaja, se soarbe o lingurita de zeama, astfel ca intreaga operatiune sa dureze 45 minute.

Cel mai bine este ca aceasta activitate sa o executati stand intr-un fotoliu si nu "cocotat" in mijlocul patului.

Daca toate operatiunile de peste zi au fost facute corect si sa s-a respectat ordinea cronologica, acum la aceasta activitate, in mod normal, somnul va toropeste de asa natura incat abia asteptati sa va faceti clisma si sa va culcati.

ORA 21.00 - se fac clisma si spalatura vaginala.

ORA 21.30 - culcarea in pat cu geamul deschis (indiferent de anotimp si de temperatura din camera) timp de 14 minute apoi somnul.

NOTA
1
-pentru clisma se pot folosi alternativ rostopasca si musetel (daca dimineata ati folosit rostopasca, seara folositi musetel si invers);
-toti cei care se prezinta la cabinet beneficiaza de o sedinta de psihoterapie (practic este acea discutie pe care o port cu pacientul si in care ii explic de ce s-a imbolnavit, ce greseli a facut, cum se poate ajuta el, care-i sunt sansele);

138/159

-temperatura apei pentru clisma si spalatura vaginala este cea suportata de pielea cotului. Asta inseamna ca seara, de cand am pregatit infuzia si pana o consum, ea se raceste, dar o pot pune din nou la incalzit pana ce va fi suportata de pielea cotului;
-in unele regimuri BG sunt prevazute tipuri de comprese care se aplica pe rani, locurile dureroase sau inflamate; "

Calitatea formei in care v-am redat textul extras din cartea acestuia pe care v-am indicat-o saptamana trecuta este execrabila, dar totusi, voi veti reusi sa intelegeti ceea ce este cu adevarat important.
Sa va fie de folos!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 02-03-2011, 16:46:00 de către Terra Mater
Terapeutul Valeriu Popa nu mai este printre noi dar retetele si metodele sale de tratament s-au pastrat atît prin bolnavii pe care i-a vindecat, cît si prin medicii sau terapeutii naturisti care i-au fost aproape si au învatat de la el.

Postul Pastelui este un bun prilej pentru ca bolnavi sa urmeze un regim de dezintoxicare, de purificare a trupului si a sufletului, tratament care, spunea regretatul terapeut naturist Valeriu Popa, declanseaza procesul de autovindecare.

Ora 7:30 - Terapia cu ulei

Dupa trezire, prima grija trebuie sa fie eliminarea (scuiparea) salivei adunate în gura peste noapte. Apoi, o lingura de ulei de floarea-soarelui se mesteca 20 de minute, dupa care, lichidul laptos se scuipa în totalitate. Se rade stratul albicios depus pe limba, cu o lingura de lemn. Se clateste foarte bine gura cu apa sarata (o lingura de sare grunjoasa la o cana cu apa).

Ora 8:00 - Terapia cu malai

Se ia în gura o lingura cu malai si se mesteca 10-15 minute, pîna cînd începe sa se scurga saliva. Se clateste gura cu apa sarata.

Ora 8:30 - Clisma cu infuzie de rostopasca

Se clocotesc 2 l de apa distilata într-un vas de 3 l, se pun 2 linguri de rostopasca (mai ales pentru cancere) si se infuzeaza timp de doua minute, apoi se lasa 10 minute acoperit cu capac. Pentru alte afectiuni grave, în functie de boala si localizare, infuzia se poate prepara si din alte amestecuri de plante.

Se strecoara infuzia în irigator (temperatura se controleaza cu cotul) si, în pozitie genupectorala, se introduce canula (dupa ce s-a uns anusul cu ulei de masline). Înaintea defecarii, se face un masaj pe abdomen în jurul ombilicului. Trebuie folosita toata cantitatea de 2 l infuzie. Dupa defecare, se face igienizarea locala cu apa calda, bolnavul stînd cu sezutul într-un lighean.

Ora 9:00 - Spalarea vaginala

Infuzia pentru spalaturi vaginale (pentru cancerele cu orice localizari) se prepara la fel cu cea de la clisma, numai ca, se folosesc 2 linguri de flori sau radacini de nalba mare.

Se strecoara infuzia calduta în irigator si, stînd cu sezutul în lighean, se introduce canula în vagin si se asteapta pîna ce se scurg cei 2 l de infuzie din irigator.

Ora 9:30 - Sarituri pe vîrfuri

În fata ferestrei deschise, se fac 100 de sarituri pe vîrfurile picioarelor, miscînd bratele ritmic si respirînd în acelasi ritm (se poate începe gradat, cu 10-20 de sarituri). La sfîrsit, se inspira si se expira adînc si rar.

Ora 11:00 - Masa 1

Din 4 linguri de orez nedecorticat, care se spala si se lasa timp de o ora la înmuiat, se înghit boabe, fie întregi, fie mestecate, apoi se consuma 1/2 l de apa distilata. Se recomanda ca întreaga operatiune sa dureze 1-2 ore.

Ora 13:00 - Masa 2

Se rad si se amesteca într-un vas de portelan, cu o lingura de lemn, 5 linguri de grîu încoltit, 2 linguri telina mica, 2 linguri radacina de patrunjel, 1 lingura gulie verde (nu rosie), 2 linguri sfecla rosie, 1 lingura miere naturala poliflora, 2 linguri mere. Amestecul se serveste cu o lingura de lemn. Ca desert, 1 lingurita (de lemn) cu polen conservat în miere. Obligatoriu, masa dureaza o ora.

Ora 16:00 - Masa 3

Se bea o cana de infuzie de salvie, neîndulcita (250 ml apa distilata, data în clocot, în care se pune o lingurita salvie.

Ora 18:00 - Masa 4

Se manînca 100 bucati seminte crude de bostan, apoi se bea o cana cu infuzie de cimbrisor (250 ml apa distilata, data în clocot, peste care se adauga o lingurita de planta).

Ora 20:00 - Somniferul naturist

Se curata 4 mere Ionathan, iar coaja se infuzeaza în 250 ml apa distilata cu captare de aburi (cînd apa clocoteste, capacul se ridica si se adauga repede cojile, apoi capacul se pune repede la loc). Se opreste focul, se pune vasul deoparte 15 minute, acoperit cu capac. Se adauga o lingura de miere poliflora. Apoi se consuma cojile de mere, iar zeama se soarbe încet, cu o lingura de lemn. Toata operatiunea trebuie sa dureze 45 minute.

Ora 21:00 - Clisma

Se face o noua clisma sau spalatura vaginala, cu infuzii (de rostopasca, respectiv nalba mare) pregatite dinainte.

Ora 21:30 - Culcarea

Dupa rugaciunea de seara cu fereastra deschisa, se intra în asternuturi si se cauta somnul profund.

Acest regim trebuie tinut timp de 42 de zile.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 02-03-2011, 01:51:27 de către Terra Mater
Da, Misah, incerc tot eu sa iti vin in ajutor, spernd si urandu-va din tot sufletul sa dea rezultatele asteptate cat mai repede posibilastea.
Uite, astea le-am gasit si le-am salvat candva de pe site-ul cozacplant:
Uleiuri esentiale pentru:
Tumori
Menta, Musetel, Telina, Arnica, Napraznic, Angelica, Usturoi
Tuse
Angelica, Brad, Ceapa, Cimbru, Coada Sorticelului, Eucalipt, Fenicol, Ienupar, Leustean, Lavanda, Pin, Salvie
uleiurile volatile sunt cel mai rapid remediu al aromoterapiei si al fitoterapiei.
Se folosesc astfel:
se fac inhalatii; pentru aceasta, se toarna intr-un vas 1 L de apa clocotita si se adauga 3-4 picaturi din uleiul ales.
Atentie, daca doriti amestec de uleiuri nu trebuie sa depaseasca 4 picaturi din amesteculul deja preparat. Vaporii degajati se inspira stand aplecat peste vas, cu capul acoperit cu un prosop mare. Masajul, baile si compresele sunt la fel de eficiente.

Amestecuri de plante antitusive (sub forma de infuzii): rostopasca 30 %, talpa gastii 20%, fenicol 50%
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 01-03-2011, 21:13:16 de către Misah
Tatal meu are hepatocarcinom cu multiple metastaze la plamani. Multumesc pt sfaturi. O parte din ele le face/sau le-a facut: sucul il bea de un an, tataneasa, salvie, sunatoare, obligeana... nu am facut cel cu vin si cel cu miere, ca mi-e frica sa i le dau
Nexavarul e un citostatic sub forma de pastile, dar cu efecte daunatoare mai reduse, nu ataca tot organismul, ci numai celulele cancerigene, si produce greata, varsaturi, etc numai pana se obisnuieste organismul cu medicatia.In momentul de fata tatalmeu nu mai simte nici un efect advers, nu il doare absolut nimic, nu oboseste deloc; singurul efect e tusea, mai suparatoare seara(daca stiti vreun remediu pt tuse -in afara de ceai de ceapa ca nu are nici un efect)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-02-2011, 11:30:42 de către Terra Mater
Misah, tatal tau are cumva carcinom hepatic? Mie mi-a rezultat ca medicamentul de care amintesti tu se administreaza in astfel de situatii si arre, ca toate medicamentele de sinteza efecte nedorite, colaterale destul de grave. Uite, am gasit ca in asemenea situatii, si in general in bolile de ficat grave functioneaza foarte bine si sigur astea:

"Cancerul ficatului, tumora hepatica la ficat

Ficatul se mareste si exista senzatie de apasare si plenitudine in acel loc. Fata are paloare, bolnavul slabeste.
Pe langa factorii enumerati la generalitati cancer, anumite produse metabolizate de ficat prin mecanismul explicat la "Cancer la testicule", precum metilaminobenzenul (MAB) experimentat pe sobolani, produc cancer la ficat, dar nu produc tumori gastrointestinale, de exemplu.
Sarcomul se dezvolta din tesut conjunctiv. Se intalneste la ficat, plaman, rinichi. Sarcoamele sunt frecvente la tineri. Tesutul seamana cu carnea de peste, cu zone hemoragice si de necroza. Vasele nu au pereti proprii, circulatia facandu-se prin lacune vasculare delimitate de celulele neoplazice. Metastazele se produc pe calea sangvina.
• Macerat de vasc, o cana bauta in 3-4 reprize: la barbat se foloseste vasc de stejar, iar la femeie de mar.
• In metastaza la ficat:
- se bea 1, 5 1 ceai de plante (se pot combina 4-5 ceaiuri care se schimba din 3 in 3 saptamani). Se pune 1 lingurita amestec de plante la 1 1 apa clocotita. Se indulceste cu miere. Plante: sunatoare, salvie (se fierbe 1-2 min.), galbenele, urzica, papadie, menta, musetel, anghinare, fenicul (se fierbe 5 min.), coada-soricelului, coada-calului, armurariu, cicoare, rostopasca (cantitate mai mica), lamaita, tataneasa (se fierbe separat 5 min.), catina;
- in paralel se bea zilnic suc de: sfecla rosie - 300 ml, introdus treptat, morcovi 200 ml, mere 200 ml, varza 100 ml. Se amesteca sucurile si se bea de 3 ori/zi cate 1/3. Se tine regim, fara grasimi si prajeli.
• Rudolf Breuss recomanda ceai de coji de cartofi netratati chimic si impachetari cu foi de varza, apoi masare cu ulei de masline sau sunatoare in zona lombara.
• Se iau 6 inghitituri de ceai de radacini de obligeana si 2-3 cesti de ceai de urzici.
• Timp de 4 h se tin pe regiunea ficatului comprese cu bitter suedez, iar compresele cu aburi de coada-calului sa fie aplicate dimineata si dupa-masa cate 2 h, stand in pat. Toate compresele sa fie acoperite cu bucati calde de panza, ca sa nu se produca o senzatie de frig, din cauza evaporarii.

• Gel de aloe.
• Reteta de "vin de tataneasa" de la "Cancer la plamani".
• Pulbere de macris (Rumex acetosa) - cate 1 lingurita de 4 ori/zi. Se tine sub limba 10-15 min. si apoi se inghite cu apa. Are si efect imunostimulent.
Pentru tumora hepatica:
• Se aplica comprese calde cu radacina de tataneasa ramasa de la fiertura de ceai sau radacina de tataneasa cruda, data pe razatoare si incalzita pe baie de abur. Se aplica seara, la culcare, timp de 2-3 h.
• Macerat de radacina rasa de leustean (350 g), miere de albine de mai (350 g), 350 ml vin de tara, curat, fara zahar sau amestec. Se pun in sticla (sa nu fie de plastic), inchisa la culoare, timp de 7-8 zile, la intuneric, agitand sticla de cateva ori pe zi. Se ia cate o lingura, cu jumatate de ora inainte de mesele principale, de 3 ori/zi, cu tot cu leustean. Se bea si ceai din radacina de tataneasa, cu prudenta, cate o cana.. "

Sper ca toti cei care vor citi sa aiba curajul si increderea de a recurge la ele, evitand continua otravire cu medicamente chimice.
Articolul este extras de pe site-ul:
http://www.boli-medicina.com/medicina-naturista
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-02-2011, 08:37:01 de către mdnc100
sau aici : http://e-health.pxscanner.com/?gwpID=ROW9315433
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-02-2011, 08:17:46 de către mdnc100
O foarte mare legatura cu toate bolile de carenta o are aceasta masuratoare. Dr. Ph.D. Lester Packer - cel care a scris cartea : Miracolul Antioxidant a spus "Toata lumea trebuie sa-si cunoasca scorul antioxidant".
Verificati aici, este extrem de important! :
http://e-health.pxscanner.com/ro/whyscan.shtml
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-02-2011, 00:45:01 de către Terra Mater
Misah, nu cunosc pastilele pe care le ia tatal tau. Ceea ce stiu din experienta proprie si acum si din cea a sotului meu, este ca pe toata durata postului (in 2009 eu si acum numai sotul meu, pentru ca eu nu mai am de atunci probleme de hipertensiune) s-au baut infuzii de traista ciobanului, si macerat de vasc. L-am monitorizat zilnic masurandu-i presiunea chiar si de 5 ori pe zi. Cand am constatat ca a inceput sa coboare am eliminat treptat cate ceva si din astea, astfel: intai am eliminat ceaiul de traista ciobanului de dimineata, apoi si pe cel de seara. Am mers doar pe maceratul de vasc, pentru ca acesta are capacitatea dea regla tensiunea, fie ca e joasa, fie ca e crescuta. Acum cateva zile am redus si doza de macerat de vasc, ramanand la 250 ml dimineata si doar 100 ml seara, pentru ca, nu o sa va vina sa credeti, sotul meu are acum tensiunea la nivelul 12/ 7 pana la 13/8. Cand incheiem "plimbarea", este usor mai joasa, adica cea diastolica (cea mare) ajunge in jurul lui 10-11 ceea ce este normal.
Am inceput sa ii administrez infuziile si maceratul deja de cand se afla in spital, pentru ca medicamentele pe care i le-au dat, mi-au rezultat bogate in efecte colaterale (circa 2 pagini la fiecare) dintre cele mai de temut. am facut bine, pentru ca a fost si ngurul care i-a uimit pe medici prin faptul ca si-a revenit foarte repede. L-au tinut internat 10 zile, pentru ca se asteptau la o recadere. Hemoragia si hematomul s-au absorbit aproape complet iar el deja de-a doua zi a inceput din nou sa vorbeasca, sa isi miste membrele. Peste circa 1 saptamana ar trebui sa faca o noua tomografie computerizata, dar el nu prea are chef, (si aceasta aduce o multime de daune organismului iar pe durata celor 10 zile i s-au facut deja 4). Sotul meu si inainte de acest incident lua infuzii pentru tensiunea ridicata, dar nu pe cele mai sus amintite, ci doar anghinare si un timp (cat a durat rezerva adusa din tara) lua branca ursului bine maruntita, aproape praf, pe care o tinea sub limba circa 10-15 minute, dupa care o inghitea si apoi bea apa sau alte ceaiuri. Insa, vedeti, asa e omul facut... Si el se vazuse cu sacii in caruta (erau 2 ani de cand nu mai lua pastile pentru asta) si... a cam slabit-o cu aceste produse. Isi facea inca infuziile, dar... eu bazandu-ma pe faptul ca e indeajuns d responsabil si a inteles lectia sanatatii, nu l-am controlat. Incepuse sa cam scape la salamuri, carnati (nu in mod exagerat, dar, noi stim ca in special mezelurile si carnea in general sunt foaaaaarte periculoase pentru corp si tensiune) la branzeturi mai grase, la carne in general. In plus, cantitatile de plante puse in infuzii le redusese binisor... si apoi, refuza sa isi masoare tesiunea si sa se urce pe cantar. Cu alte cuvinte, REDEVENISE SUPUS FIDEL AL ALIMENTATIEI NU TOCMAI SANATOASE, AL PAPILELOR GUSTATIVE SI DUSMANUL CORPULUI SAU IN GENERAL, si culmea e ca se complacea astfel. La tot ambaradamul asta s-a adaugat si stresul pe care l-a acumulat in perioada toamna-iarna, asa ca... "cocktailu" a fost pregatit...
Voi incheia, asigurandu-va pe toti ca "buruienile" folosite acu criteriu si discenamant, cu incredere si credinta sunt singurele medicamente care fac bine si redau (sau intretin) sanatatea.
Nu, natura nu ne-a tradat niciodata! Noi insa am tradat-o, am batjocorit-o, am ranit-o mereu...NATURA INSA, INTOCMAI CA O MAMA IUBITOARE NE-A IERTAT MEREU SI NE-A ASTEPTAT RABDATOARE SA REVENIM CU FATA CATRE EA.
Dumnezeu sa va lumineze spiritul si mintea!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 22:46:04 de către Misah
Terra Mater, poate in timpul postului sa ia in continuare pastilele care le lua pana acum? Tatal meu ia Nexavar, pastile pentru tensiune si in rest naturiste.Multumesc
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 19:45:12 de către Terra Mater
Draga arriana s, pentru ca am asa, in ceea ce te priveste, o perceptie aparte ca tu esti o persoana cu o mare incarcatura de sensibilitate si gingasie, imi permit sa iti dedic exclusiv tie acest mesaj. Nu este conceptia mea, dar din tot sufletul simt ca trebuie sa ti-l daruiesc.
Ia-l ca un semn al inceputului, nu doar al primaverii calendaristice care e aproape dar si al primaverii regasirii tale, ca un...altfel de martisor din partea mea.
"Iti trimit o lumina, ca sa te imbratiseze cu iubire, Iti trimit o lumina, ca sa te aline cu iubire, ca si tu sa iubesti, sa respecti si sa pretuiesti acea FIINTA UNICA CE TU INSUTI ESTI, precum ei fiecare fiinta a acestei lumi, fiecare unica, fiecare speciala si fiecare mult iubita.
Fie ca tu sa poti vedea bunatatea si frumusetea ta reflectata oriunde ai privi, dar si in ochii celor care te privesc.
Fie ca tu sa gasesti multumirea si uimirea copilareasca in fata darurilor pe care ni le ofera, din abundenta, Viata.
Fie ca splendoarea fiintei tale sa fie ghidul care sa iti calauzeasca limbajul, gandurile si actiunile.
Fie ca durerea si frica cu care te-ai confruntat poate vreodata sa se transforme in putere, intelegere si compasiune. Fie ca lumina fiintei tale sa radieze pace si armonie, oriunde vei pasi si oriunde te vei afla.
Fie ca fiinta ta sa cunoasca bucuria si fericirea, facand din fiecare clipa o sarbatorire a vietii.
Fie ca bunastarea si generozitatea ta sa fie daruri pe care chiar tu insuti le impartasesti in jurul tau.
Si fie ca bunatatea sufletului tau sa-i mangaie pe cei din jurul tau, ca un balsam vindecator, ca parfumul dulce al florilor.
Fie ca tu sa ai parte de intregire, de sanatate si de bine si sa-i imbratisezi cu compasiunea ta si pe cei care sunt in suferinta.
Fie ca lumina puritatii si perfectiunii tale sa imprastie aburii discordiei, disperarii sau conflictului.
Fie ca inteligenta si intelepciunea mintii tale deschise catre Infinit sa-ti confere claritate, chiar si atunci cand lumea pare pierduta in confuzie.
Fie sa cunosti si sa ai credinta in faptul ca esti perfect iubit, perfect ingrijit si perfect ajutat de catre Iubirea Infinita a Divinitatii - acum si intotdeauna.
Fie ca sa ai cu adevarat parte de comoara fermecata a Recunostintei, care face ca totul sa devina Paradis.
Si fie ca tu sa poti sa te opresti putin in fiecare zi, ca sa-ti reamintesti aceasta binecuvantare, prin care sa invoci adevarata splendoare a fiintei tale si sa oglindesti si tu, pentru ceilalti, splendoarea fiintei lor adevarate.
Iti trimit aceasta raza de lumina, ca sa vindece cu iubire, tot ceea ce este de vindecat."...
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 17:46:33 de către Terra Mater
arriana s, o buna duminica tie ca de altfel tuturor celor care cu disperare si in acelasi timp cu nadejde ajung pe acest forum!
Revin la problema ta (care de fapt este problema fiecaruia diintre noi, mai mult sau mai putin constientizata si mult mai putin recunoscuta, aceea a sentimentelor, emotiilor si actelor negative si a consecintelor lor asupra sanatatii fizice, psihice si mentale, intr-un cuvant asupra minunatului intreg care se numeste OM.
Pentru asta vreau sa iti (sa va) indic un blog pe al carui frontispiciu veti putea citi urmatoarea expresie:

"Ridică-te şi luptă, Omule! Învinşii nu sunt decât cei care se simt aşa! Luptă şi speră acolo unde omul de rând nu mai speră. Speră mereu şi nu dispera niciodată. Fericirea şi viaţa sunt eterne, ghinionul, trecător. Cel mai mare curaj nu e să mori, ci să trăieşti!"

Iar in interiorul articolului de pe pagina la care se va deschide veti gasi acest citat:

"Cand ma simt deprimat, cant. Cand ma simt trist, rad. Cand ma simt bolnav, muncesc dublu. Cand mi-e frica, merg inainte. Cand ma simt nesigur, vorbesc mai tare. Cand ma simt sarac, ma gandesc la bogatia ce va veni. Cand ma simt neputincios, ma gandesc la reusitele din trecut. Cand ma simt mic, ma gandesc la scopurile mele. Astazi sunt stapanul emotiilor mele."

http://margareta-cauzelebolilor.blogspot.com/2010/12/cum-ne-controlam-emotiile.html
Sper sa te ajute si sa ajute pe oricine care cauta sa lumineze tenebrele eu-lui sau.
Dumnezeu sa va lumineze si ocroteasca pe calea catre sanatoasa si profunda cunoastere!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 17:28:02 de către robert_anghel
Buna ziua! Eu am fost vindecat cu ajutorul tehnicianului homeopat Lungu Gabriel cu tulpini de ciuperca aduse in SUA, Consider ca este cel mai eficient tratament deoarece mi-a fost curatat intestinele si au putut fi absorbite elementele vitale din tratament mult mai bine. Am avut cancer de prostata stadiul 2 si am reusit cu ajutorul dansului. Cei cu cancer de prostata pot apela la dansul si scapa. Dumnezeu fie cu toti cei bolnavi.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 17:24:05 de către Terra Mater
mihaivictor, eu NU am tinut dieta-terapie a lui Breuss! A mea a fost in 2009 un cocktail alcatuit din terapiile lui Max Gerson-Breuss-Maria Treben. Pornisem initial pe ideea de a face Gerson, dar cum in farmacii mi se refuzau anumite produse si cum inca nu descoperisem ca multe dintre ele le puteam gasi in magazine tip Plafar, chiar sub alte forme sau denumiri, punand cap la cap ceea ce citisem pana atunci mi-am facut singura terapia in functie de afectiunile de care eram constienta ca le am. NU am urmat una anume pentru rinichi, deoarece eu nu aveam asemenea probleme. Dar terapia menita sa-mi resaneze intestinul si refaca sistemul imunitar subrezit actiona indirect si asupra acestora, prin continutul de urzica in amestecul celor 3 plante. Eu in mai 2009 am fost depistata cu o multitudine de adenomi in intestin cu risc inalt de a se transforma in displazii. Atunci am inceput sa dau corpului meu vitamine si minerale, asa cum credeam eu. Au ajutat, dar erau totusi mult prea putin pentru ceea ce clocea in corpul meu. In august am plecat pe sucuri si ceaiuri. A fost o perioada de-a dreptul draconica.
Gateam in mod normal pentru sotul si fiul meu si ma asezam la masa cu ei la aceleasi ore. Ei cu farfuriile cu mancarurile aromate, eu cu paharul de suc si ceai. Uneori le scapa cate o privire de compatimire catre mine. Ii priveam zambitoare si senina si le spuneam "buonooooo!" (Eu imi duc viata in Italia, sotul meu este italian). Imi dadeam curaj singura si cautam sa nu cedez niciunei tentatii culinare. Si am reusit.
Am avut o scurta perioada in care a trebuit sa merg in tara si deci, posibilitatea de a-mi pregati sucurile mi-a disparut. In primele 2 zile am mancat cate o farfurie de ciorbita de zarzavaturi, pe care am vomitat-o imediat. Dureri de cap ingrozitoare, 3 nopti de vomitat continuu, tensiunea la stele... Din a treia zi am mers la piata si explicand catorva tarani (eram la Cluj) situatia mea, le-am cerut sa ma ajute cu macar o gulie si un morcov fara chimicale. Am avut norocul de a intalni o tanti (Maria din Apahida) care a telefonat sotului sau ce urma sa ii faca aprovizionarea, sa ii aduca 2 gulii si cativa morcovi "de-ailalti, pentru noi". Am trait urmatoarele 2 zile mancandu-le pe acestea. Le mestecam indelung, amestecandu-le cu saliva, savurandu-le si apoi le inghiteam. Mi s-a parut mancarea cea mai delicioasa pe care am mancat-o vreodata. Si au incetat durerile si vomele. NU am facut nicio clisma in toata aceasta perioada, ceea ce insemna ca toxinele care se miscau in organismul meu deranjate de terapie nu se eliminau ci reintrau in circuitul sange-limfa revenind in organe.
Revenita acasa am reluat terapia asa cum pornisem. In doar 2 zile ma simteam reinvigorata.
Senzatiile avute?...
Multe! Si unele chiar nu mi le mai amintesc. Din pacate nu am tinut un jurnal, cum nu il tin nici acum.
Am reluat clismele cu cafea si ceaiuri, sucurile, maceratul de radacina de obligeana, vitaminele si mineralele. Beam in medie circa 10 pahare de sucuri (mere, morcovi, sfecla rosie, frunze de sfecla fragede, frunze de patrunjel si telina, salata indivia (cred ca e corespondentul andivelor romanesti) si cand gaseam, creson. Sucurile de patrunjel si cel de sfecla rosie imi dadeau usturimi in gat dar eu continuam cu indarjire repetand zambitoare "buonooooo!!!!.
La sfarsitul celor 3 luni am inceput sa fac faimoasa "supa a lui Hippocrate" adica o ciorbita din multe rosii, morcovi, praz, ceapa, patrunjel radacina, telina, pastarnac, cartofi, ardei rosu si verde. Fara sare, cu foarte putina apa, fara ulei, fara prajeala. O fierbeam circa 4 ore (in oala de 4 l) acoperita, la foc foarte slab. In primele zile am baut doar zeama scursa, strecurata. Apoi am pasat zarzavaturile si le-am baut impreuna cu zeama. Mereu la masa cu familia, ei cu farfuriile eu cu paharul. Apoi, am inceput sa introduc putin cate putin si alte alimente: salata verde, salata de radacina de telina cu morcovi si usturoi, mere rase, gulioare, napi porcesti ( plini de potasiu), paine de secara (1-2 feliute prin care il vedeam pe cel din fata mea), apoi cate o nuculita de urda proaspata obtinuta din zer vacin, toate condimentate cu seminte de susan, patrunjel verde, ulei de in.
Apoi... In noiembrie m-am prezentat la spital pentru colonoscopia si interventia de exereza pe care o programasem in urma cu circa 6 luni. Medicii au ramas perplexi. Nu mai gaseau nimic, nici urma de adenom, Mi-au facut 16 prelevari din intestin pe care le-au trimis la examenul histologic. Rezultatul: nici urma de adenom ci doar mucoasa intestinala "in scioglimento" adica, mucoasa incarcata de toxine care se formase de-a lungul anilor se desprindea de pe peretii intestinului eliminandu-se, de tip reparatoriu. (In fapt cam din a doua luna de sucuri si clisme am inceput sa elimin bucati de membrana incarcata de mizerii, care nu era altceva decat mucoasa de care aminteam mai sus). M-am prezentat la 2 luni la control. Medicul care ma urmarise indeaproape nu s-a putut abtine si m-a intrebat ce am facut. I-am spus, cu amanunte. S-a ridicat de la birou, a venit de partea unde ma aflam si mi-a strans mana, zicand DIETA DUMITALE AR TREBUI SA O URMEZ SI EU, DACA NU PENTRU VREO AFECTIUNE, MACAR PENTRU A REUSI SA MA ELIBEREZ DE KG IN PLUS ( E O PERSOANA USOR SUOPRAPONDERALA).

Mi-a scris in scrisoarea catre medicul de familie " Libera sa continue terapia cu care s-a tratat pana acum."

Ziceam mai sus ca nu am tinut jurnal. Rau am facut, cum rau fac si acum. Dar... invoc mereu lipsa de timp...
Am facut rau, pentru ca, vazuta cu sacii in caruta, suferintele din trecut s-au cam estompat si... din cand in cand am scapat la ceea ce nu ar fi trebuit sa ating. Am revenit in tara alte 4 zile, de data aceasta la Timisoara-Arad. Mi-am luat cu mine irigatorul si un feirbator de apa (macar lectia asta o invatasem). Dar alimente bio nu mi-am luat, convinsa ca pe pietele banatene voi gasi maicutele cu zarzavaturi proaspete din gradinita lor necontaminata de la care sa pot sa imi cumpar de mancare. Nu a fost insa asa!!
Am constata cu mare durere si tristete aproape fizica, ca Romania se lasa desfiintata. Ca pietele erau inundate de hibrizi, alimente de export modificate, tratate, seminte tratate, NIMIC SANATOS!

(Oameni buni, salvati cat inca mai aveti posibilitatea sa o faceti, seminte curate din productia proprie! Spuneti tuturor ca libertatea deja va este furata, pentru ca intai ati fost transformati in sclavi ai gusturilor alimentelor din galantare care dospesc de aditivi, hormoni si conservanti ucigatori, apoi vi s-a redus libertatea economica apoi o veti pierde si pe cealalta. Vedeti si voi ca dispar fabricile cu duiumul dar rasar ca ciupercile dupa ploaie supermarketuri de toate felurile. De ce nu va opriti o clipa sa va intrebati "DE CE?" Deschideti-va mintile! Ei, ne vor imbeciliti! Voi NU LE PERMITETI!)

Din nou a trebuit sa mananc "cum s-a putut". La Arad, in casa unor prieteni cunoscuti in imensul spatiu virtual, oameni de o deosebita omenie si probitate morala, credinciosi si infaptuitori ai vrerii lui Dumnezeu, am mancat (putin, e adevarat) chiar si carne de pasare... La restaurant... am "ciugulit" carne... Evident, nu era nici macar carne curata, de animale de curte ci din comertul expansionist, invadent, care ne-a inrobit pe toti nascand in noi dependenta de gusturile alimentelor sale nesanatoase.. Macar reuseam sa fac clisme cu apa plata de 2-3 ori pe zi...
Pe moment nu am simtit mari probleme. Organismul mi se curatase cat de cat si noile toxine circulau in voie prin el. Dar revenita acasa am retrait pentru circqa o luna cosmarul din trecut. Trecuse Pastele, dar asta nu m-a impiedicat sa postesc, macar lunea, miercurea si vinerea. Cautam sa ma purific in totul si sa imi alimentez organismul cu vitamine si minerale, antioxidanti, cu toptanul, pentru a-l ajuta sa se ajute, sa isi regaseasca fortele de a lupta singur la eliminarea a tot ceea ce in mod neghiob adusesem inlauntrul meu si ceea ce imi fusese semanat odata cu vaccinul si medicamentele pe care mi le-au dat la inceput. Am devenit extrem de sensibila la orice tip de substanta chimica. Daca mananc fie chiar si numai o crenguta de telina, daca are cat de cat chimicale eu o pricep. In mai anul trecut am iesit din oras cu sotul cu bicicletele, pentru a ne face aprovizionarea cu fructe si zarzavaturi intr-o comuna adiacenta. Cum doamna de la care cumparam inca pregatea produsele pentru a le duce in magazinasul sau, ne-a invitat sa facem o plimbare prin livada de piersici si meri, ceea ce am si facut.
Ne-am incarcat bateriile (sau cel putin asa credeam). Abia reveniti, in timp ce impartaseam impresiile si starea noastra, am simtit ca vocea mi se modifica si vorbeam cu dificultate. I-am intrebat si pe ei daca au notat acest lucru. Dar nu am mai primit raspunsul lor, pentru ca dintr-o data ochii mi s-au bulbucat, am rosit la fata, m-am umflat si nu am mai putut sa respir. Ei ma priveau ingroziti nestiind nici ce mi se intampla, nici cum sa ma ajute. Tot eu am fost cea care mi-am pastrat luciditatea si am avut inspiratia de a ma apasa puternic pe corzile vocale. Am inceput sa imi revin. Ei insa chemasera salvarea, care a si venit foarte repede. Am ajuns la urgenta, cu masca de oxigen pe fata. Mi-au facut analize de sange, iar sangele meu rezulta mult mai curat si oxigenat decat al multora dintre ei. NU au stiut sa imi spuna ce mi se intamplase, dar ma inconjurasera cu insistenta aproape agresiva incercand sa imi administreze o injectie de cortizon. Am respins categoric, ba chiar m-am certat cu ei si i-am si jignit, spunandu-le ca toata stiinta lor sta in cortizon, antibiotice, antiinflamatoare si chimioterapie. Cortizonul da senzaqtia de "luarea durerii cu mana" dar distruge sistemul imunitar.Ori eu deja aveam un sistem imunitar deficitar. Am plecat acasa, dupa vreo 4 ore de certuri, insistente si respingeri. Am facut insa o vizita ORL Mi-a gasit o vanataie pe coarda vocala stanga cu o mica pata de sange. Mi-a recomandat sa fac testari alergologice. Eu am sustinut ca ceea ce mi se intamplase era ceva de genul unui soc anafilactic, idee pe care ei o eliminau, spunand ca daca ar fi fost asa as fi fost moarta in doar cateva minute.
Doamna cu fructele-zarzavaturile, mi-a spus ca dimineata vecinul sau stropise via cu produse chimice. Deci, socul meu anafilactic se declansase probabil dupa ce am inhalat vreo microparticula prezenta inca in aer. Am inceput sa folosesc masca ori de cate ori mergeam sa cumpar fructe. Dar am realizat ca ceva ciudat se intampla, ca incepeam sa am arsuri de muschi, crampe intestinale imediat dupa ce mancam...
M-am prezentat la testul de intolerante si alergii... Doctora m-a ascultat distrata si apoi mi-a zis sa revin in iulie (mai precis in ultima saptamana a lui iulie, inainte ca ea sa plece in concediu) cu o crenguta de telina, o cireasa, o felie e lubenita si un strugure... Nu-mi venea sa-mi cred urechilor! Cirese si struguri proaspeti, naturali in iulie!
I-am spus ce gandeam, ca o consideram ca pe o batjocura si i-am intors spatele iesind din cabinet. M-am dus la un test neinvaziv pentru intolerantele alimentare si verificarea mineralelor din organism, la o farmacista "preparata" in homeopatie.
Mi-a zis ca am un echilibru de invidiat fata de toti cei pe care ii testase pana atunci, dar ca mi-ar fi lipsit nitel litiu. Si mi-a dat un oligoelement pe baza de litiu. Deja din a doua zi am inceput sa pricep ca ceva nu functiona. In cea de-a treia zi s-a declansat o transpiratie calda puternica, cu accese de cate 40-60 de minute, cu senzatii puternice de frig. Temperatura corpului mi-a coborat chiar si sub 35 de grade. Asta se intampla deja in iunie. Presiunea scazuse ca abia reuseam sa ma ridic in picioare.
Am inceput cautari serioase in internet si am descoperit ca ceea ce mi se intampla putea fi colegat doar la un anumit organ: tiroida; ca putea fi vorba ori de hipotiroidism ori deja de tiroidita autoimuna. Si asta se instaleaza pe baza carentei puternice de iod, fara de care tiroida nu mai reuseste sa produca hormonii necesari. Am cautat mai departe pentru a descoperi si intelege care ar putea fi cauzele acestei absente de iod. Mi-a rezultat ca litiul daca este prezent in doza mai mare decat necesarul corpului are darul de a elimina rezervele de iod din organim. Iata deci ca se legau lucrurile. Am cautat alimentele care contin litiu si iod. Am descoperit ca sfecla rosie e bogata in litiu iar algele mai ales Kelp) sunt singurele alimente extrem de bogate in iod. Iata de ce cand faceam terapia cu sucuri aveam usturimi pe gat la bautul celui cu sfecla rosie... Am renuntat la litiu, am schimbat furnizorul de fructe-zarzavaturi (nu mai puteam sa am incredere in curatenia produselor sale, atata timp cat vecinul sau folosea produse chimice care automat cadeau si pe produsele din gradina si livada sa).
Am mers pe camp si am adunat frunze de patlagina ingusta si seara o frecam cu sare iodata (sare de pe fundul Atlanticului nerafinata) pana iesea sucul din patlagina, apoi puneam frunzele cu sucul ala pe o carpa cu care imi infasuram gatul, mai ales tiroida. Am inceput sa iau Kelp. Dupa 3-4 zile imi revenisem deja. De atunci am continuat cu acestea si cu ceaiuri: cicoare, brusture, sanziene (din asta si beau si fac gargarisme profunde), patlagina. In toamna trecuta nu am gasit de unde sa adun coji verzi de nuci (sunt bune atunci cand nucile ajung la maturitate) ca sa imi prepar tinctura, dar la toamna voi avea grija sa o fac. Deja am individuat locul de unde pot face provizii.
Acum sunt in cea de a 21 zi de post. Maine insa il opresc. (De data asta si sotul meu care in ianuarie a facut un ictus cu hemoragie pe partea stanga a creierului cu paralizie pe partea dreapta a tinut postul impreuna cu mine. A slabit, a coborat nivelul colesterolului si al trigliceridelor, nu mai ia pastile pentru hipertensiune ci doar macerat de vasc. Nu exista urma de paralizie, nimic care sa aminteasca de ceea ce i s-a intamplat). Vom reveni la alimentatia tot vegetala si tot naturista, alternand la inceput sucurile cu zeama de zarzavaturi, zeama de orez, de ovaz, apoi vom introduce cate putin cate putin cate un mar ras, o gulie rasa, un morcov ras, un dovlecel, telina, patrunjel, un brocolo crud, un buchetel de conopida, o salatica de varza, o bucatica de peste pe plita sau fiert abia-abia (fript pe gratar nu este indicat pentru ca se incarca de o substanta extrem de nociva, chiar cancerigena, care se numeste formalldehida, substanta care - ATENTIE! - se gaseste in multe din pesticidele folosite in agricultura care se practica in Romania) etc.

Apoi, am sa maresc usor dozele si am sa sporesc varietatea alimentelor crude sau semicrude. Ce pot spune mai mult... Senzatii... stari... unele pot sa se asemene cu ale altora, dar nu uitati ca FIECARE IN FELUL SAU ESTE O ENTITATE UNICA!
Fiecare are alte exigente, alte afectiuni, alte manifestari. Nu exista terapie trasa la indigo si nici o paleta de simptome identice la toti. Este necesara VOINTA, HOTARARE, RABDARE, DRAGOSTE pentru corpul propriu (si chiar sa ii cerem iertare ca l-am pus in situatia de a suporta asemenea suplicii), PERSEVERENTA, CONSTANTA, CREDINTA SI INCREDERE IN VOI, IN CEEA CE FACETI SI IN REZULTATELE CARE VOR VENI NEGRESIT.
Cat priveste miscarea, DA, ESTE NEAPARAT NECESAR SA SE MISTE! Sa faca plimbari cel putin o ora zilnic, macar 5-6 Km pe cat posibil in natura nepoluata, sa se bucure de ceea ce vede si de aerul curat pe care il respira. Eu si sotul meu facem 8-9 km la pas sustinut. Sa continue sa faca activitatile firesti in casa, curte, serviciu. NU TRAITI ACEASTA PERIOADA CA PE O FRUSTRARE!!! Sa isin impuna sa zambeasca, iar daca nu stie sa invete! Insotiti-va aceste sacrificii cu rugaciunea pornita din suflet (si pe care sa cautati sa o intelegeti), nu doar din mental si de pe buze. Va va ajuta, va va duce inainte, va va sustine cand va veti clatina. Domnul sa va aiba in paza Lui pe toti!
Important este sa intelegem ca tot ceea ce se petrece in timpul postului, chiar daca pe moment ne creaza discomfort, suferinte, dureri, va avea finalitatea dorita: largirea drumului catre ceea ce avem mai de pret:SANATATEA.
Asa sa va ajute Dumnezeu!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-02-2011, 01:38:38 de către Terra Mater
arriana s, nu ti-am raspuns la mesaje din motiv ca... in oarecare masura consider ca toate aprecierile tale eu nu le merit. Nu fac nimic extraordinar; caut doar sa imi desavarsesc drumul spre vindecarea atat fizica, cat si cea spirituala. Si pun la dispozitia celor care sunt interesati experienta mea personala, pentru ca la vremea cand eu cautam astfel de informatii nu am gasit. Am ajuns sa cunosc o frimitura mai mult decat altii si mi se pare normal sa o impart cu ceilalti. Te rog sa ma crezi, cu toata sinceritatea sufletului meu repet: nu fac nimic special, ma intorc doar la invataturile pamantului, ale strabunilor, la intelegerea si adoptarea metodelor lor "primitive"de a cultiva, a se hrani, ingriji, si trai curat.
Iti multumesc pentru aprecieri si gandurile bune si iti doresc tie si oricui va fi dispus sa se intoarca cu fata catre Natura Mama si deci catre Dumnezeu, sanu se abata oricat de gloduroasa ar fi calea.
Ma intrebi ce ar trebui sa faci pentru a scapa de ganduri si emotii negative...
Pornind de la ideea ca nu sunt psiholog si nici psihoterapeut, iti voi raspunde in modul cel mai simplu posibil:
invatand sa iubesti aproapele; ca sa poti face asta trebuie sa invatam sa ne iubim pe noi insine.
Nu, nu sunt vorbe goale!
Pana nu demult si eu aveam o idee gresita despre ceea ce poate insemna iubirea pentru aproapele. Suferinta fizica si implicit deci cea psihica si mentala, sacrificiile pentru a recupera ceea ce ai avut mai de pret dar nu ai stiut sa pastrezi, te ajuta sa cresti, sa evoluezi in toate sensurile, te transforma, te innobileaza, iti aduce intelepciune si iti deschide noi orizonturi ale cunoasterii si intelegerii de care inainte erai strain. Invata sa te cunosti, sa ii cunosti pe ceilalti (nu doar sa iti imagiezi ca deja ai reusit). Fiinta umana este deosebit de simpla si in acelasi timp extrem de complexa. Reevalueaza-ti valorile care constituie fundamentul vietii tale!
Am sa redau aici cateva texte pe care le-am "pescuit" in cautarile mele si incercarile de a gasi un punct de plecare pe drumul izbavirii spiritului. Pe langa ca sunt foarte frumos alcatuite frazele, reflecta esenta; ar putea chiar sa fie raspunsul cel mai edificant si frumos enuntat la intrebarile tale. Cauta sa le patrunzi sensul. Nu e deloc greu! Biblia, cartea de capatai a umanitatii e plina de invataturi bune. Nu o mai dispretuiti! Tot ceea ce a venit dupa e cangrena umanitatii. Tot ceea ce a venit din urma a imbolnavit umanitatea si a distrus valorile. Traim intr-o lume putreda, ignobila; pentru ca lumea de acum se inchina "zeului ban", "zeului, averi pamantesti" zeului cariera", zeului palmares bogat de femei avute" etc, etc. Lumea insa a fost creata de Dumnezeu. El este UNIC! Ne-a dat totul, absolut totul pentru a trai senini si fericiti, inclusiv legile de bun simt dupa care sa ne ghidam. Ce-an facut noi? Le-am ignorat mereu, din ce in ce mai mult, sau ne-am amagit crezand ca daca mergem la slujbe deja suntem in Legea Sfanta. Cata superficialitate! Cata iresponsabilitate! Cata ignoranta! Si vai, cata suferinta este acum in lume...
Sa fii sanatoasa!

"SA IUBESTI UN OM INSEAMNA...
Să iubeşti un om înseamnă să profiţi de oportunitatea, ce-ţi este oferită, de a-l cunoaşte cu adevarat şi să te bucuri de tot ceea ce descoperi dincolo de masca numită aparenţă.

Să iubeşti un om înseamnă să-i decoperi cu uimire cele mai adânci sentimente, frici şi anxietăţi, vise şi bucurii, suferinţe şi aspiraţii.

Să iubeşti un om înseamnă să înţelegi că dincolo de măştile sale reci sau inexpresive se află ascunsă o inimă, probabil sensibilă şi singură, care tânjeşte după o îmbrăţişare caldă şi un zâmbet sincer.

Să iubeşti un om înseamnă să conştientizezi că dacă uneori acesta cauzează durere şi suferinţă este pentru că nu a învăţat încă să cultive fericirea şi uneori se simte atât de gol şi lipsit de sens încât nu mai are încredere, nici
măcar în el însuşi.

Să iubeşti un om înseamnă să descoperi şi să-i onorezi adevărata identitate, să-i apreciezi propria lui măreţie ca expresie a unicităţii.

Să iubeşti un om înseamnă să-i oferi şansa de a fi ascultat cu atenţie profundă, plină de interes şi cu profund respect.

Să iubeşti un om înseamnă să-i accepţi viaţa fără să încerci să i-o modifici, ci s-o înţelegi.

Să iubeşti un om înseamnă să-i oferi încredere pentru a se putea destăinuii fără frică, să-i deschizi un suflet alături de care să se simtă comfortabil pentru a-şi împărtăşi sentimentele, gândurile şi frământările.

Să iubeşti un om înseamnă să recunoşti că are dreptul inalienabil de a-şi alege propriul drum în viaţă, chiar dacă acesta este diferit de al tău.

Să iubeşti un om înseamnă a-i permite să-şi descopere propria realitate interioara, singur şi în felul său.

Să iubeşti un om înseamnă să-l apreciezi necondiţionat, fără a-l judeca sau evalua negativ.
Să iubeşti un om înseamnă să nu-i ceri şi fără să te aştepţi să acţioneze şi să se poarte conform standardelor tale.

Să iubeşti un om înseamnă să-l apreciezi pentru ce este, nu pentru ce a-i vrea să fie.

Să iubeşti un om înseamnă să ai incredere în abilitatea lui de a învăţa din propriile greşeli şi în putera lui de a se ridica, mai puternic şi mai matur, după fiecare cădere.

Să iubeşti un om înseamnă să-i comunici încrederea pe care o ai în el ca fiinţă umană.

Să iubeşti un om înseamnă să ai curajul de a-ţi deschide în faţa lui, sufletul aşa cum este, sincer şi transparent. Înseamnă să-ţi etalezi propriile sentimente şi vulnerabilităţi.

Să iubeşti un om înseamnă a-i permite să afle ce fel de persoană eşti cu adevărat, fără să fabrici imagini false menite să producă impresii favorabile.

Să iubeşti un om înseamnă să-ţi expui dorinţele şi nevoile fără să te aştepţi ca el(ea) să ţi le îndeplinească.

Să iubeşti un om înseamnă să-ţi exprimi gândurile şi ideile fără intenţia de a convinge că doar acestea sunt corecte.

Să iubeşti un om înseamnă să vrei să i te dăruieşti pe tine în mod voluntar.

Să iubeşti un om înseamnă să fi capabil să răspunzi în mod activ la nevoia lui de dezvoltare personală.

Să-l faci astfel ca el să ştie că dezvoltarea lui personala este cu adevarat importantă pentru tine şi că poate conta pe sprijinul tău.

Să iubeşti un om înseamnă să crezi în el şi să-l sprijuni mai ales atunci când se îndoieşte de el însuşi, să-l susţii în momente de slabiciune, să-l încurajezi când se simte nesigur, să-l ghidezi când se simte pierdut, să-l mângâi cu tandreţe când simte o povara, fără să profiţi de durerile lui."

"Vine un moment in viata cand realizezi...

Cine conteaza,
Cine nu a contat niciodata,
Cine nu va mai conta....
Si cine va conta intotdeauna...

Deci, nu iti face griji pentru oamenii din trecutul tau,
Exista un motiv pentru care nu au ajuns sa fie prezenti in viitorul tau...

Aşa e, unii oameni intră în viaţa noastră şi ies repede. Sunt cei în care, de obicei îţi spui speranţa de bine şi ajung prin a te decepţiona. Sunt cei care intră dintr-o dată, ca un tractor şi te iau pe sus, ca un viscol rece şi umed.

Sunt cei care odată acolo, abandonează. Au intrat in viaţa ta şi consideră că e suficient, consideră că prezenţa lor acolo e îndeajuns...Nicidecum... În cel mai fericit caz poţi să o numeşti... experienţă.

Zicea cineva ca viata e ca un compartiment de tren: unii calatori/prieteni vin, stau un timp, apoi coboara la o statie; dupa care se suie altii. Si tot asa. Vin si pleaca, se perinda in viata noastra diversi oameni. Pe unii ii pastram pentru toata viata. Ii tinem aproape de suflet, ne bazam pe ei oricand, la orice ora.

Pe altii stim ca ii putem accesa doar pentru anumite activitati, ca au doar un anumit nivel de intelegere pentru noi

Cam tot asa se intampla si cu oamenii care nu depasesc statutul de cunostinte. Doar ca intr-o alta masura. In aceia nu ajungem sa investim prea multe sentimente. Cu ei intretinem doar niste schimburi necesare, pe care incercam sa le pastram in echilibru. Ei ne dau ceva, noi le raspundem intr-un mod similar. Exista o toleranta intre ei si noi, cu care ambele parti sunt de acord. Si ei si noi stim ca nu ne vom apropia niciodata prea mult. Si e ok asa.

Niciunul nu are asteptari eronate de la celalat. Iar in momentul in care interesul nostru a scazut sau a disparut, cautam alte persoane care sa le ia locul.

Cu cat inaintam in varsta, constatam ca numarul prietenilor adevarati incepe sa scada. La inceput, lucrul acesta creeaza o zona de disconfort, de nesiguranta, de anxietate chiar. Cu timpul, fiecare realizeaza ca doar acei 2-3 prieteni adevarati sunt mai mult decat suficienti.

Prima intrebare care iti vine in minte e: "Oare m-am salbaticit?". Si, daca stai sa meditezi indelung, iti dai seama ca nu e vorba de asta. Pur si simplu, viata ta este multumitoare asa. Ce ai avut de oferit, ai oferit pe parcurs. Iar energia pe care o ai la dispozitie acum, incerci sa o distribui intre casa, familie, persoana ta, job si...cand simti sa faci asta, prieteni.

Oricum realizezi ca, din intelepciune, sau pur si simplu maturitate, ai ajuns in acel moment in care familia si prietenii adevarati, poate chiar numai unul, iti sunt suficienti. Ei iti umplu sufletul cu ce ai nevoie, ei te bucura, ei te intristeaza uneori, dar iti sunt mereu acolo, aproape de suflet, te poti baza pe ei si ii simti alaturi.

, , Unii oameni vin si pleaca repede din viata noastra, altii stau o vreme punandu-si amprenta pe inima noastra. Dupa plecarea lor, nu vom mai fi niciodata aceiasi...


"A căuta fericirea...
"A cauta fericirea...
A căuta fericirea e ca şi cum ai încerca să prinzi o umbră sau ai vâna vântul.
Fericirea nu depinde de context, ci de caracter. Ea nu e a celor ce au, ci a celor ce iau ce e mai bun din viaţă, a celor ce dau ce e mai bun din ei, a celor ce refuză să vadă că paharul e pe jumatate gol sau că poate trei sferturi din el s-a scurs sau în cazuri cu adevărat nefericite, mai are doar doi stropi amărâţi de bine în el.
Ferice de cei care privesc paharul din perspectiva cerului, adică de sus, de unde paharul pare veşnic plin, şi nu din lateral de unde orice picătură în lipsă este observată cu uşurinţă.
Ferice de cei ce cântă chiar dacă sună fals, de cei ce dansează, chiar dacă nu ştiu paşii, de cei care cad, iar apoi se ridică.
Ferice de cei ce nu învaţă pentru note, de cei ce suferă zâmbind, de cei ce observă florile prăfuite, de cei ce plâng graţie dragostei, nu singurătăţii, de cel ce descoperă o carte bună, de cei ce fac cadouri, de cei cărora le place compania propriei lor persoane, de cei ce manâncă fară să numere caloriile sau să privescă la ceas.
Ferice de cei ce nu uită că viaţa e una singură, că modul în care o trăieşti are consecinţe, că paharul trebuie privit de sus şi că acesta e umplut de Dumnezeu.
Doamne, dă-mi seninătatea să accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curaj să le schimb pe cele pe care le pot schimba şi înţelepciune pentru a şti diferenţa.

Ai grijă de gândurile tale... Vor deveni cuvintele tale.
Ai grijă de cuvintele tale... Vor deveni faptele tale.
Ai grijă de faptele tale... Vor deveni obiceiurile tale.
Ai grijă de obiceiurile tale... Vor deveni caracterul tău.
Ai grijă de caracterul tău... Va deveni destinul tău.

NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU; DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI !
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-02-2011, 20:20:21 de către mihaivictor
terra mater,

nu vreau sa ma consideri pisalog dar am ajuns la concluzia ca doar natura se poate vindeca pe ea insasi.
acum te rog mult de tot daca zici ca ai tinut cura asta cu sucuri naturale si cu ceaiurile descrise de Breuss, pentru rinichi, napraznic si salvie, sa ne spui cum ai trecut peste.
descrie-mi te rog ceea ce ai simtit sau prin ce stari ai trecut
noi suntem la ziua 6 iar totul devine foartye greu.
cateva sfaturi ar fu utile. daca trebuie sa stea mai mult in pat. daca va avea energie sau se va simti tot timpul asa cum se simte acum?
iti multumesc
mihai
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-02-2011, 19:23:20 de către arriana s
TERRA DRAGA,
esti un model prin modul de a gandi, ptr toti cei care citesc aceste randuri...as vrea sa te intreb cum putem scapa de toate sentimentele negative care cauzeaza mult mai multe, nu numai boli fizice...uneori situatiile ne depasesc si reactionam necontrolat, apoi gandim, caci o furie cumplita ne copleseste si ne indeamna la reactii dure...cu asta ma lupt eu acum, si tare m-as bucura sa primesc un gand bun, un sfat de bun augur si din partea ta.iti doresc numai bine si emite tuturor energia pozitiva pe care mi-o transmiti si mie cu fiecare gand bun...Doamne ajuta si multa sanatate si putere in toate!!!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-02-2011, 19:20:02 de către Terra Mater
Si inca ceva mihaivictor: Sa respecte intocmai regimul pe care si l-a impus. Daca vei citi in cartea lui Petre Anca, vei vedea ca au fost oameni care pentru o farfurie de supa de pui sau un pahar de bere au platit cu viata. Cauta in internet regimul BG 1 ( boli grele) al lui Vleriu Popa. Si sa caute sa faca ceea ce scrie acolo. Si in cartea lui Anca sunt descrise cateva terapii, inclusiv un regim BG. Petre Anca insa merge pe terapii individuale, pentru ca fiecare individ este o entitate diversa. Conactati-l! In aceasta carte sunt indicate toate detaliile referitoare la cum trebuie sa decurga contactarea, o cerere de ajutor catre el. Faceti asa!
Sa va ajute Dumnezeu!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-02-2011, 19:04:36 de către Terra Mater
mihaivictor, mama ta va rezista numai daca are vointa si aceasta vine din constientizarea situatiei sale. Pe parcursul postului apar foarte multe situatii ciudate, manifestari ale unor boli de care chiar uitasem, vomitari (mai ales acide si amare), dureri de cap, chiar si febra, dureri de oase, de muschi, senzatii puternice de frig. NU TREBUIE SA VA SPERIATI!!!!! Sunt semne ca toxinele au fost "deranjate" si incep contraofensiva. Ceva cam de genul unei razmerite...
Ca si in cazul drogatilor sau alcoolicilor carora le iei "jucaria" preferata. Ce parere ai, acestia vor fi multumiti? Nuuuu!!!!!!
Vor combate cu toate fortele, recurgand la diverse trucuri si chiar la violenta. Asa e si cu toxinele. RAZMERITA.
Mama ta sa fie constienta ca prin suferinta de acum plateste "placeri" pe care si le-a permis in toti anii trecuti, de la alimentatie neatenta, haotica, la igiena (folosirea de produse chimice) si medicamentatie ucigatoare, la sentimente negative, stari de suferinta, de frustrare, invidie, poate chiar ura, gelozie, etc.
Asta ni se intampla tuturor, pentru ca, prea ignoranti fiind si indepartandu-ne de Dumnezeu ne-am indepartat de LEGEA SA si de Natura si ne-am fabricat raul care se manifesta prin diverse boli. Am crezut in facaturi chimice maim mult decat in zestrea pe care EL ne-a lasat-o gratis, cu iubire. Cand va intelege aceste lucruri si va cauta sa faca curatenie in interiorul sau si in viata sa, in relatiile cu lumea, cu determinare, credinta, incredere in vindecarea sa, mama ta se va vindeca.
Indic aici doua site-uri unde poti atat tu cat si oricine este interesat sa gasesti informatii despre Petre Anca si sa citesti online una dintre cartile sale:
http://www.cartiok.ro/citeste/37284179/cartea-online-anca-petre-si-valeriu-popa-cancerul-boala-la-petre-anca

http://www.sanatate-naturista.ro/index.php?pgid=36title=Petre-Anca---Terapeutul-fundatiei
Adaug ca, in momentul in care mama ta va slabi foarte mult (prin post se topesc toxinele si ceea ce nu trebuie sa existe in organism si nu ceea ce ii este util), sa o incurajati. Sa evite pe oricine care ar putea-o demoraliza spunandu-i "uita-te la tine ca ai devenit schelet ambulant" Aminteste-ti si aminteste-i: singura care o poate intoarce in sanatate ESTE EA! Dar nu singura, ci NUMAI cu Dumnezeu!
NIHIL SINE DEO!
Doamne ajuta!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-02-2011, 13:15:58 de către mihaivictor
pentru terra mater
mama mea a fost diagnosticata cu tumoara de cap de pancreas, forma tesut tubular adica forma cel mai putin agresiva.
ni s-a zis sa facem cistostatice dar eu ca fiu al mamei mele am refuzat stiind ce nocive sunt asupra organismului si stiind ca la pancreas nu prea exista rezultate.
am trecut la cura lui breuss, si mama este acum in ziua cinci. dar deja din ziua patru este slabita, nu foarte dar slabita.
am vazut ca ai scris exact acelasi lucru, despre slabiciune.
vreau sa te intreb ce va mai urma in cele 42 de zile daca va reusi sa reziste,
mama este la a doua operatie, prima a esuat din cauza unui chirurg neindeminatic. a doua operatie a fost facuta deoarece a intrat in ocluzie duodenala. intre aceste operatii a slabit vizibil si nu prea a reusit sa mai manince mare lucru de aceea cred ca cura lui breuss nu ii va pune mari probleme sub aspectul cantitatii mancarii.
dar ma ingrijoreaza cel mai mult aceasta stare de slabiciune.
te rog sa imi scrii
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 21-02-2011, 20:11:30 de către arriana s
Buna Terra,
Multumim pentru gandurile pozitive pe care ni le transmiti, ptr. speranta, optimism si curaj..este cel mai impresionant mesaj pe care l-am citit in domeniu si ma bucur din suflet k ai reusit sa invingi boala.intr-adevar, cele mai multe boliprovin din incapacitatea noastra de a ierta si de a fi mai buni.Domnul sa te binecuvanteze cu zile frumoase si fericite alaturi de cei dragi.ma bucur k am "intalnit" un om ca tine.Doamne ajuta tuturor!!!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 17-02-2011, 22:32:40 de către Terra Mater
Puteti sa incercati cu tot ceea ce vreti, dar va imbatati cu apa rece.
In cazul bolilor degenerative, inclusiv al cancerelor de orice forma, SINGURA terapie care da rezultate certe, este cea a postului prelungit fie cu sucuri de fructe si zarzavaturi, dar mai ales postul negru, total, in care este permis sa se bea numai apa sau, dupa caz, ceaiuri in functie de boala. Nu este simplu, nu este deloc usor, mai ales in primele 5 zile. Apoi organismul se obisnuieste si devine mult mai usor de dus mai departe. Boala apare, iese la suprafata cand deja a pus stapanire pe organism, pana atunci, ea lucreaza hoteste cu staruinta imposesandu-se de organismul gazda. Suntem primii vinovati de ap[aritia bolii in corpul nostru, prin ignoranta cu care ne ducem existenta. Alimentatie haotica cu mese neregulate, pe fuga sau imbuibari ca sa nu mai amintesc de ceea ce se mananca, abuz de cosmetice, de tutun, de alcool. Carnea trebuie eliminata complet din alimentatia oamenilor, mai ales a celor deja afectati de boli degenerative. La fel si sarea de bucatarie, zaharul alb rafinat, uleiul rafinat, laptele si toate alimentele acidificante. Atentie la alimentele care se cumpara din supermarket-uri, ca toate sunt supra-incarcate de aditivi si conservanti dintre cei mai nocivi pentru sanatatea oamenilor. Acestea aduc avantaje doar producatorilor si comerciantilor, care isi incarca conturile. Oamenii isi umplu foalele si isi introduc boala in organism. Fructele, legumele si zarzavaturile de pe piata sunt pline de pesticide dintre cele mai daunatoare sanatatii, pentru ca producatorii agricoli nu cauta calitatea hranitoare ci cantitatea care sa le asigure prosperitatea lor. Cei mai multi, si aici ma refer la taranii mari cultivatori de asemenea produse, o fac chiar inconstient, pentru ca, din pacate, ignoranta si foame a de bani este prea mare. Cautati in internet sau in librarii cartile INGERULUI ROMANILOR VALERIU POPA si ale col. PETRE ANCA si faceti exact ceea ce scriu ei acolo. cine vrea sa se vindece cu adevarat va sti sa reziste si sa invinga orice teama si orice tentatie, daca sunt cu adevarat constienti ca viata lor a intrat pe un drum in cadere. La fel, cine vrea si crede cu adevarat in sansa sa de vindecare cautand inn internet va gasi adresa si modalitatile de contactare ale lui Petre Anca si va putea sa beneficieze de diagnosticarea chiar la distanta si terapia cea mai potrivita. Incetati sa mai cautati pilula magica pentru ca ea nu exista. Medicina clasica, alopata, este limitata si nu mai este de mult in serviciul umanitatii, deoarece ea este finantata si coordonata de industria chimico-farmaceutica, care nu are absolut deloc interesul ca oamenii sa se vindece, ci dimpotriva sa ii tina in continua dependenta de ea ca sa ii asigure perpetua prosperitate. Postul dragii mei va poate vindeca, pentru ca prin post va curatati complet organismul de toate toxinele cu care l-ati bombardat de ani si ani de zile. V-o spune una care a facut in 2009 3 luni continue de post cu sucuri si acum este in cea dea 11 zi de post total, doar cu ceaiuri si apa. DACA NU AS FI FACUT ASTA ACUM AS FI INGRASAMANT PENTRU BURUIENI IN CIMITIR. Doctorii imi cantau prohodul deja acum 5 ani de zile. Toate bolile sunt vindecabile, dar nu orice bolnav. Depinde de fiecare, de puterea vointei fiecaruia. E cumva cum scrie in Biblie: "multi chemati, putini alesi" Cine alege calea postului se vindeca. Cine salta din floare in floare, din terapie in terapie cautand miracole in ciuperci, prafuri si pastilute isi netezeste drumul catre cimitir. Orice medicament chimic pe care il veti introduce in corpul vostru, orice iradiere, orice interventie chirurgica pe care o veti accepta (ma refer in special la cei cu cancer) nu vor face altceva decat sa spreasca doza de toxicitate in sangele si limfa voartra si deci sa va impinga sigur catre groapa. Vitaminele si postul sunt singurele atuuri ale vindecarii sigure. Si mai ales vitaminele naturale, din alimente, din vegetale cultivate ca pe vremea strabunicilor, nostri, numai cu sapa, apa si balegar de grajd. Cine are urechi de auzit sa auda! Cine are ochi sa citeasca sa vada! Cine are minte sa puna in balanta si sa aleaga calea cea buna. Isus a postit 42 de zile in pustiu, voi de ce nu ati putea-o face? Sunt oameni care au reusit performanta de 110 zile si acesti oameni sunt plini de sanatate. Nu au facut-o din capriciu ci pentru ca erau bolnavi disperati si au ajuns la concluzia ca doar asta ii va salva Si I-A SALVAT! Invatati sa ganditi cu mintea voastra si sa deveniti stapanii absoluti ai corpului vostru, ai sanatatii voastre. Curatati-va sufletele de pacatele pe care le-ati savarsit in trecut de ura, de invidie, de gelozie, de tristete, de vaicareli; daca sunteti suparati cu cineva, impacati-va, cereti -i iertare chiar daca vina a fost a celuilalt. Impacandu-va cu el, va impacati cu Dumnezeu si Dumnezeu va intinde bratul sau asupra voastra. Sa va ajute Domnul sa faceti alegerea cea mai potrivita, care sa va aduca sanatatea si seninatatea! Doamne ajuta!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 17-02-2011, 16:43:06 de către deliacats
buna glgpp incearca cu ganoderma de la dacia plant sa ia cate 6 pe zi 3 dim 3 seara si tratamentul pt afectiuni maligne de la cozac cu superconcentrat de tip 0 si ceai de tip 1.Si merge sa ii dati si citonat tot de la dacia plant este citostatic natural.Tatal prietenei mele avea cancer de colon cu metastaze la rinichi plamani ficat si vezica urinara, dupa 6 luni de tratament +chemio, tumorile sau calcificat si rezultatul la tomograf afost adenom la plamani fara semnificatie oncologica iar la rinichi are un chist.Eu zic ca merita sa incercati eu am avut carcinom mamar si tot acest tratament urmez si sunt foarte bine multumesc lui dumnezeu.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 17-02-2011, 00:11:11 de către glgpp
bn suntem disperati, nu am primit nici un raspuns desi am scrisc de atita timp pe forum.acum dupa metastaza inghinala si cu tratamentul inceput (interferon), sotului meu iau mai aparut alti ganglioni in zona axilata dreapta 4 ganglioni si zona axilara stinga 2 si in zona supra clavicilara 1 ganglion, nici nu stim ce sa mai facem
.acum este bin spital si iau fost scosi toti ganglionii afectati. stie cineva vreun tratament pe care l-am mai putea incerca pt ca boala sa nu se mai extinda
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-02-2011, 14:41:31 de către Terra Mater
Petre Anca, discipolul preferat al celui care a fost TOMOGRAFUL DARUIT DE INGERI neamului romanesc - Valeriu Popa, la randul sau TOMOGRAF "omologat" si "brevetat" doar de DUMNEZEU, spune in cartea sa (si eu confirm, prin verificarea pe propria-mi fiinta):
"Organismul are resurse pe care voi nu le banuiti, pentru ca niciodata nu i-ati dat o asemenea tema de lucru. Starea de slabiciune nu se datoreaza nemancarii, ci pentru ca substantele daunatoare din organism se descompun, trec in sange si sunt eliminate, ca atare nu trebuie ajuns la prag de
panica. La fel si scaderea ponderala este direct proportionala cu cantitatea de toxine din organism, cu cat sunt mai multe toxine, cu atat se slabeste mai mult.
Retineti, in perioada de post organismul nu slabeste sub limita critica."
si
"Eliminarea murdariilor din organism, indica semnul vindecarii, aspect care ar trebui sa intareasca foarte mult vointa si perseverenta bolnavului. Acesta metoda elibereaza sufletul prizonier si trezeste in om credinta in fortele lui si multumirea fata de Creator. In timpul postului, sufletul este cel care renaste si ajuta organismul la eliberarea de toxine. Cine este convins ca poate face un lucru, il va face, oricat de greu ar fi, iar daca dimpotriva, va imaginati ca nu-l veti putea face, fie chiar cel mai usor lucru din lume, va va fi imposibil sa-l faceti. Sa dispara din vocabularul vostru cuvinte ca: greu, cu neputinta,
nu pot, este peste puterile mele, eu nu voi reusi, eu nu am avut noroc niciodata. Nu fiti "fatalisti", bucurati-va ca vi se da posibilitatea sa va purificati prin boala, ca veti invata ceva, macar sa va vindecati suferinta prin sine insusi."
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-02-2011, 02:23:41 de către Terra Mater
Pentru Misah: DA, se poate sa traiesti chiar mai mult de 42 de zile facand post negru, adica doar cu apa sau ceaiuri. Procura-ti cartea "- CANCERUL - BOALA INCURABILA? PETRE ANCA SI VALERIU POPA" Vei vedea ca sunt oamenii care au reusit performanta chiar si de peste 100 de zile. Totul depinde de VOINTA personala iar uneori un rol important pentru a dezlantui vointa nebanuit de puternica il are disperarea starii de sanatate. Terapia lui Breuss este foarte buna, si la fel de buna este si cea a lui Gerson. Dar, sa stiti ca tratamentele lui "NENEA OMU " si ale lui Petre Anca nu sunt cu nimic mai prejos, ba uneori chiar sunt mai la indemana noastra, a romanilor.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 11-02-2011, 00:57:13 de către Misah
Buna ziua!Chiar poate cineva sa traiasca 42 de zilefara sa manance nimic? numai cu lichide? Maiales daca i-a medicamente.(la tratamentul lui Rudolf Breuss ma refer) Va multumesc
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 12-01-2011, 22:30:21 de către db74
daca nu merge link-ul scrieti pe utube : DCA CANCER CURE si o sa vedeti.plus ca de acolo va da alte filmulete demonstrative date de cercetatori.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 12-01-2011, 22:29:02 de către db74
http://www.youtube.com/watch?v=7LXH-TJYS5w
ia uitati-va si plangeti ca roamnii se trag pe fund cand e vb de facut bine semenilor lor bolnavi.iti trebuie sa ai o coloana vertebrala solida si o moralitate sanatoasa ca sa gandesti cu inima si nu prin prisma banilor cum fac companiile farmaceutice incercand sa puna oprelisti unor medicamente care vor vindeca cancerul deja studiate...
aia de afara spun ca e prea ieftin ca sa-l produca, neluand in calcul ca valoarea lui creste de la tara la tara prin fluxul valutar...dar mno, daca nu te-ai nascut vedeta/milionar sau daca nu ai posibilitatea sa devii, o sa auzi doar stiri cu altii care s-au vindecat chipurile prin metodele clasice stiute, si nu prin tratamente experimentale ultrasecrete( gen michael douglas).cu asta spuse, o sa stau sa mor cu lacrimi in ochi ca nu am avut sansa sa fiu cineva ca sa beneficiez de vindecare si sa-mi pot continua viata alaturi de prieteni si de familie.
oricum e greu sa auzi cand esti bolnav si mai ai cateva luni de trait ca altii se vindeca pt ca s-a descoperit ceva contra cancerului, dar ca mai trebuie testat pt a distrage atentia ca defapt producatorii de medicamente nu-s curiosi sa piarda profituri prin aparitia medicamentului care vindeca. sanatate mult tuturor, viata continua si fara noi, mai ales ca n-am insemnat nimic pt a fii ajutati
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 12-01-2011, 12:05:20 de către mdnc100
Buna ziua, va atasez mai jos un documentar foarte util si interesant : Adevarul despre cancer! - Toata lumea trebuie sa stie:

http://you-become-what-you-think.blogspot.com/
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 12-01-2011, 10:51:53 de către georgi.
Buna ziua,

Matusa mea a fost diagnosticata in urma cu 18-20 luni cu carcinom bazocelular la ureche externa. A urmat tratament si radioterapie la spitalul de dermatologie, rezultatele fiind foarte bune. Recomandarea medicului a fost aceea de a nu se expune la soare si de a manca sanatos (fara lapte, carne). Locuind la tara, nu a respectat indicatiile medicului, boala recidivand, astazi fiindu-i recomandata operatia. Imi puteti recomanda va rog, un oncolog sau un chirurg in Bucuresti? Multumesc
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 12-01-2011, 09:22:04 de către arriana s
buna,
imi pare rau pentru ce ti se intampla
stiu un caz asemanator, cu alte simptome bineinteles, dar rezultatul tuturor analizelor era pozitiv si nu stia nimeni ce are.persoana respectiva a fost indrumata catre lacasul sfant de la Mosuni unde slujeste Parintele Cristian Pomohaci si cu ajutorul Lui si A Bunului D-nezeu s-a facut bine.incearca sa ajungi acolo, sa stai de vorba cu Parintele Cristian si n-o sa-ti para rau...este un loc binecuvantat de Domnul si El face minuni acolo, caci lucreaza cu fiecare din cei care-i pasesc locasul sfant.Multa sanatate si sa ma tii la curent cu starea surorii tale.Doamne ajuta!!!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 11-01-2011, 11:48:31 de către aly0289
ciao sora mea a inceput la varsta de 22 de ani sa faca semi-pareza......mama mea ia facut toate analizele posibile...in romania si in italia dar nu iau gasit nimic...inca mai are momente cand le face dar doctori spun ca este pe baza de stres.....dar mie frica ca este vb de altceva.....deoarece totul incepe cu o durere insuportabila de cap....dupa care nu isi mai simte mana si piciorul stang....ultima data cand a facut a facuto la ambele maini si ambele picioare ....pe zi ce trece devine tot mai periculoasa....nush ce sa facem ...nimeni nu ne da aspunsuri..are numa 24 ani...va rog daca stiti ceva ajutati-ma doctori spun ca nu este nimik... dar nu reusesc sa cred
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 02-12-2010, 07:26:23 de către glgpp
buna ,am si eu o intrebare pt cine poate sa-mi raspunda urgent?sotul meu are 32 ani si a fost diagnosticat ci melanon malign in 2008.initial ii aparuse un nev pespate in zona talieiin dreapta ,care ii crescuse de 3 cm. a fost operat iar la 8 luni ii aparuse in acelasi loc un gangion de 3-4 cm ,iar a fost operat .la citeva luni ia aparut in zona inghinala o umflatura ce sa dovedit a fi tot melanon malign si la operatie a fost nevoie sa-i scoata toti ganglinii inghinali din partea dreapta. la examenul hitopatologic ia iesit cancer ,melonon malign de fiecare data . acum are 2 luni de cind face tratament cu interferon alfa 2 b ,prima luna a facut 5 zile pe saptanina 20 mil unitati iar de acum face 11 luni 10 mil unitati -3 zile pe saptamina .poate sa-mi zica cineva ce sanes are sau ce ar mai putea lua . el a fost operat lacluj de fiecare data si tratamentul tot de la cluj il are ,noi trebuie sa mergem pe 7 decembrie la control la cluj.multumesc daca vrea cineva sa vb cu mine ----------*


(*modificat de administrator)
.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 21-11-2010, 17:40:30 de către arriana s
va rog din suflet sa ma ajutati...sunt nou venita printre voi si am citit cu mare interes toate comentariile voastre.va doresc din suflet numai bine, multa sanatate si speranta de vindecare.sa nu va pierdeti credinta.d-nezeu face minuni, trebuie doar sa ne apropiem de el.va rog sa ma ajutati cu un nr de tel sau o adresa de contact a dlui dr Lungu Gabriel...mama mea a fost operat ziele trecute de cancer colono-rectal, dar la CT s-au identificat la nivelul ficatului niste procese intrerupte hipodense, hipofixante si as vrea sa incepem repede un tratament, deoarece ele sunt destul de mici deocamdata...pana intr-un cm.dr nu stiu daca e metastaza sau nu, ar putea fi doar vorba de chisturi dar nu risca nimeni.va rog sa ma ajutati.....multa sanatate tuturor si Doamne ajuta!!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 17-10-2010, 17:14:43 de către OanaVVV
Despre ce aparate este vorba, sunt disponibile in Romania sau unde??????????????? Va rog din suflet sa-mi raspundeti URGENT, timpul nu este in favoarea noastra, va rog va rog!!!!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 19-08-2010, 23:23:48 de către Florynel
Buna seara! Mergeti la dl. Lungu Gabriel, el va poate ajuta, cunosc si eu un caz la Husi tratat de dl. Lungu si se simte mai bine, avea cancer pancreatic si lua morfina , acum se pare ca nu mai ia morfina si s-a micsorat tumoarea. E destul de greu la cancerul pancreatic.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 19-08-2010, 22:29:13 de către sticsi
buna.tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la pancrea si metastaze la ficat.cu toate astea,l-au trimis sa isi faca markeri tumorali.poate cineva sa imi raspunda dc ce l-au trimis?mai e vreo speranta sa nu fie cancer?in diagostic scria ca are pancreasul 4 cm si leziuni hepatice.va implor sa imi raspunde-ti care e parerea dvs.sa faca un RMN?
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 18-08-2010, 01:46:20 de către Radusi
Cancerul este boala secolului dar vrea sa a fac cunoscut ca aceasta boala poate fi invinsa foarte rapid prin tratamentele naturiste. Dl. Lungu Gabriel este unul din cei mai buni terapeuti din Europa care a reusit sa vindece zeci de cazuri de cancer stadiu 4!!! Cumnata mea a fost la domnia sa si fara nici un fel de exagerare metastazele au disparut in 4 luni! Acum am inceput sa vad puterea unui tratament naturist care medicii spun ca este doar pentru "preventie" si nu curativ. Domnii doctori va informez ca ,cumnata mea s-a vindecat cu tratamentul domnului Lungu, tratament naturist... care era pentru preventie...Ironic ,nu? Va doresc sa deschideti ochii inainte de a face un pas inainte cand este vorba de cancer. Consultati-l pe dl Lungu cei care dau de dansul caci si dansul recomanda operatia in anumite situatii, deci tratamentul ar trebui sa mearga impreuna cand este cazul si medicii sa lase trufia lor de anti-naturisti....
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 18-08-2010, 00:28:55 de către nicoletaradulescu
Buna seara! As vrea sa ii multumesc dr. Lungu Gabriel ca mi-a salvat sotul de cancer. Este putin ce pot sa fac pentru dansul in situatia in care doctorii oncologi m-au trimis sa mor acasa dar am avut incredere in terapia dansului si am reusit dupa atata timp de suferinta. Va multumesc din suflet si multumesc si celor de la Romedic pentru ca m-au informat despre dansul. Sa va dea domnul sanatate si sa aveti incredere in terapia dansului ca este singura care cred eu ca mai poate salva bolnavul de cancer.-----------*


(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 05-08-2010, 01:29:36 de către ionuts71
mariacaziu: pe mine ma ducea bunica-mea la centrele de tratament de la Olanesti si Calimanesti - Caciulata sa fac aerosoli cu ape sulfuroase. Eram mic, apa cam putea (de la sulf), stateam cu tubuletele alea in nas de 2 ori pe zi parca... dar de operat nu m-am mai operat. Acum nu mai stiu daca se mai practica sau se mai recomanda aerosolii si inhalatiile... e mai "ieftin" si mai pragmatic sa te operezi decat sa mergi la bai.
Incercati sa luati legatura aici:

http://www.revistafelicia.ro/articol_1007318/calimanesti-caciulata_miracol_si_legenda.html
http://www.calimanesti-caciulata.ro

Am citit ca se fac aerosoli si pe la salina din Slanic Prahova sau pe litoral prin unele statiuni. Incercati sa gasiti un pediatru mai batran... sigur stie pe unde sa mergeti.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 22-07-2010, 12:09:38 de către mirunanicolau
Consumati cat mai multe racinoase si verdeturi sub forma de salate sau sucuri naturale obtinute prin presare. Sucul din iarba de grau, iarba de orz si lucerna si sucul din sfecla rosie sunt minunate.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 24-06-2010, 08:03:26 de către mihaialbu
Buna ziua! Pentru liviu_64. De cancer nu mori daca urmezi un tratament care este bun, am in familie un caz de cancer vindecat prin terapiile domnului terapeut Lungu Gabriel si tumora s-a incapsulat pina in prezent. Este un tratament natural cu micromolecule. Nu inteleg de ce nu se incearca mai mult tratamentele naturiste cand observam clar ca medicina conventionala a parasit de mult pe cei bolnavi de cancer. In plus cum este posibil ca medicii oncologi sa recomande sa manance orice, inclusiv carne la gratar??? Sotia mea a urmat un regim alimentar deosebit de strict care nu continea nici acizi nitrici nici proteina animala si a reusit cu tratamentul naturist al dansului fara nici un fel de interventie chirurgicala sau chimioterapie. Urmati un tratament natural fara compusi chimici si o sa reusiti sa scapati de aceasta maladie.Doamne Ajuta! Multa sanatate va doresc tuturor.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 22-06-2010, 20:38:17 de către stoicaiulia
Buna ziua , dl. Toni, puteti lua legatura cu dl. terapeut Lungu Gabriel, dansul a vindecat ft multe cazuri de cancer laringian si esofagian si va poate ajuta, dansul lucreaza cu Dr. Simoncini si eu am apelat la dansul si m-am vindecat complet. Ii multumesc pe aceasta cale ft mult. Daca pot posta schema de tratament si numarul de telefon al dl. Lungu Gabriel - ---------*. Multumesc.



(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 17-06-2010, 16:46:06 de către deliacats
buna theolina da ganoderma este foarte bine vazuta in terapiile naturiste si eu o folosesc si mi-a ridicat mult imunitatea si impreuna cu imunostim sunt multumita de ele eu am fost operata la san de tumoare si am extirpat ambii sani.tumora era la dreptul dar pentru a nu risca o recidiva deja am avut una la cel drept am fost foarte dura in alegere.Si am inceput tratament cu ganoderma si imunostim si cartilaj de rechin voi face si terapiile lor in paralel.Nu stiu ce decizie ati luat voi pentru ca mesajul tau e de anul trecut .lTine-ma la curent.Si multa sanatate
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-04-2010, 18:00:32 de către ionuts71
Din pacate din clipa in care ne nastem nu mai avem decat o singura optiune, mai devreme sau mai tarziu. Daca ne luam dupa statistici cred ca putine persoane mor de o "moarte buna". Restul? Infarct, comotii cerebrale, cancer, calcati de vreo masina etc. Desigur, poti sa te tratezi de cancer si sa mori lovit de o masina... a avut rost tratamentul? Cinic si cu umor negru, putem raspunde la mesajul anterior ca te poti trata de anumite tipuri de cancer daca nu mori de altceva intre timp.

Resemnarea si ignorarea unei boli nu ajuta cu nimic. Unele persoane accepta sa duca o boala intr-un mod resemnat. Altele nu. Deci? Are rost sa ne tratam daca tot murim la un moment dat? Depinde de ce faci in acest timp, daca poti sa te bucuri de viata, de o dimineata insorita, de vederea unui copac inflorit, de prezenta celor dragi etc.

In urma prezentarii alternativelor, decizia de urmare a unui tratament, alopat sau alternativ, ar trebui sa apartina in exclusivitate celui bolnav. Sa o faca din convingere. Eu cred ca un lucru important in timpul tratamentului sa vrei cu adevarat sa te vindeci si sa crezi ca tratamentul te ajuta, sa vrei sa traiesti. In orice caz, resemnarea te trage inapoi, nu te ajuta cu nimic.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-04-2010, 16:48:29 de către liviu_64
buna ma numesc Liviu si azi am intrat prima oara pe forumul asta.
Nu stiu ce aparate sau tratamente sant sau daca chiar sant pt cancer
Pentru mine un lucru este cert.Ai cancer?De cancer mori.E adevarat ca sant forme de cancer si faze care iti permit sa traiesti mai mult iar altele te rapun repede.Mai sant si tari unde se face poate mai mult pentru pacientii si oamenii bolnavi.Cancerul nu il luam de nicaieri,,il facem se dezvolta in organismul nostru din motive pe care medicina incearca sa le explice dar ma indoiesc ca le cunoaste de ajuns de bine.Cred in vindecari asa zise miraculoase.Tocmai pt ca mi se pare normal si in firea lucrurilor ca ceva sa ia nastere si sa si moara.Unii dintre noi,din pacate putini au un trup,un organism si un psihic capabil sa lupte cu boala.De ce nu,,,de ce sa nu credem ca poate sa se si vindece singur asa cum sa imbolnavit.
Acum 7 ani mama mea a murit de cancer.In urma cu alti 6 ani a fost operata de cancer uterin.Nimeni nu ia dat la vremea respectiva mai mult de 2-3 ani.A traiot 6 pana la metastaza.De ce?
O fi fost de vina meniul crud si sucurile naturale?
Inclin sa cred ca da.Dar pot sa ma si insel.Cu certitudine insa ne imbolnavim vinovati fiind de o viata gresita.Acum 2 ani am fost diagnosticat la un cintrol medical de rutina cu Adenopatii miliare parenchimul splenar,,,(scuzati daca gresesc terminologic vorbind).In urma tomografului s-au descoperit mai multi ganglioni mariti,cativa destul de mari undeva pe hilul pulmonar atat in stanga cat si in dreapta,,pe splina parca spuneau medicii atunci ca ar fi o adenopatie cu necroza centrala.Dar splina in limite normale.M-au trimis la biopsie.Poate,,nu am facut bine dar am refuzat biopsia.De frica,,pentru ca citisem cate ceva despre cancer.Cu teama in suflet si incepand sa privesc lumea ca printr-o fereasta,,ca pe ceva din care nu mai fac parte,,incet incet m-am obinuit cu ideea si am ales sa mor dar cat traiesc sa traiesc fara sa chinui prin spitale degeaba.
Asa ca....intr-adevar,,,nu mai dati sperante unor oameni care deja se lupta sa inteleaga de ce tocmai lor li se interzice sa traiasca .Ma scuzati de lunga mea interventie.Ca un ultim cuvant,,,,,am citit o sumedenie de lucrari despre cancer.....si fara nici un tratament fara nici o interventie,,,am trait 2 ani fara sa am nici un simptom aferent cancerului,Sper ca medicii sa se fi inselat,,,dar....se prea poate ca eu sa fi ales gresit si..Va doresc sanatate tuturor.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 20-04-2010, 13:54:09 de către mirunanicolau
Trebuie sa tratam individul si nu boala. Suntem unici. De aceea si tratamentul este personalizat cand vine vorba de medicina alternativa. Exista sanse ca de ex. o schema de tratament care mi s-a aplicat mie la altcineva sa nu aiba nici un efect. Parerea mea este ca astfel de aparate ajuta la imbunatatirea calitatii vietii si la prevenirea aparitiei unor boli.
In ceea ce va priveste pe dumneavoastra, nu cred ca puteti spune ca storcatorul centrifugal va ajutat sa va vindecati. Intr-adevar fructele si legumele de pe piata nu sunt cele mai grozave insa lipsa vitaminelor si mineralor din fructe si legume este datorata in primul rand si principiului de stoarcere al aparatului. Prin presare la rece se pastreaza un procent dublu de vitamine, enzime si minerale in continutul sucului, fata de un storcator centrifugal. Plus ca la un astfel de storcator puteti obtine prin stoarcere si sucuri din verdeturi precum: frunze de telina, iarba de grau, orz, varza, salata, etc., ceea ce cu un storcator centrifugal nu veti putea obtine.

Multumesc.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 19-04-2010, 19:54:51 de către Terra Mater
"Autor: mirunanicolau Data: 19-04-2010, ora 18:14 :

Buna seara tuturor,

Am citit cu mare interes tot ce s-a postat pe acest forum, insa am observat ca nimeni nu a vorbit si despre calitatea sucului. Cand zic calitatea sucului, ma refer la principiul prin care s-a obtinut sucul si daca proprietatile acestuia s-au pastrat in urma procesului de stoarcere.

Din cate stiu, pentru terapiile bazate pe sucuri se recomanda sucurile obtinute prin presare si nu prin centrifugare.
Pentru cei interesati exista o firma in Bucuresti care importa si distribuie astfel de storcatoare prin presare. Eu i-am gasit, cautand pe google storcatoare necentrifugale prin presare la rece."

Vreau sa va informez asupra urmatorul fapt: o prietena a mea, bolnava de cancer a facut timp de 6 luni terapia Gerson ca la carte, monitorizata de medici gersoniani din Budapesta si a comandat aparatura pentru sucuri in Mexic, exact acea aparatura recomandata de Gerson. Eu am folosit pentru obtinerea sucurilor un storcator cu centrifuga, profesional, din cele ce se folosesc in barui si restaurante. Rezultatele au fost acestea: ea , dupa cele sase luni a descoperit (la rezonanta magnetica) ca este plina de metastaze iar in cazul meu, procesul degenerativ a fost blocat si am inceput sa parcurg drumul inapoi spre insanatosire. Deci... va las poe voi sa judecati singuri. Si eu imi spuneam ca, prin stoarcerea fructelor cu aparatul meu se pierd prin incalzirea aparatului o multime de vitamine si enzime benefice organismului, dar... chiar si asa, am reusit sa am rezultate. Insa eu nu m-am limitat doar la sucuri si o alimentatie foarte atenta; ulterior am realizat ca fructele si zarzavaturile acestor vremuri sunt mult mai sarace in vitamine si minerale si am trecut la suplimentarea lor cu un aport sustinut, consistent de vitamine si minerale in stare pura : vitamina C (am depasit 12 gr. zilnic), clorura de magneziu, ascorbat de potasiu, Zeolit, etc. Am suplimentat mult dozele de vitamine si minerale, pentru ca am ajuns la concluzia ca cele recomandate de obicei sunt dozele pentru persoanele aproape sanatoase sau care chiar sunt sanatoase si fac anumite eforturi si deci, sunt doze de mentinere nu de vindecare. In cazul meu si al celor suferinzi e boli degenerative, sunt necesare doze mult mai mari, asa cum veti gasi in schema dr. Linus Pauling.
Darm cel mai mjult, insanatosirea depinde de cat de pozitivi suntem noi ca persoane, de cat reusim sa unim mentalul cu psihicul si fizicul pentru a face front comun impotriva bolii. As mai sugera celor bolnavi sa mestece cat mai mult cimbrisor de munte, sa il tina sub limba circa 15 minute dupa care sa il inghita.
Doamne ajuta tuturor!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 19-04-2010, 18:14:50 de către mirunanicolau
Buna seara tuturor,

Am citit cu mare interes tot ce s-a postat pe acest forum, insa am observat ca nimeni nu a vorbit si despre calitatea sucului. Cand zic calitatea sucului, ma refer la principiul prin care s-a obtinut sucul si daca proprietatile acestuia s-au pastrat in urma procesului de stoarcere.

Din cate stiu, pentru terapiile bazate pe sucuri se recomanda sucurile obtinute prin presare si nu prin centrifugare.
Pentru cei interesati exista o firma in Bucuresti care importa si distribuie astfel de storcatoare prin presare. Eu i-am gasit, cautand pe google storcatoare necentrifugale prin presare la rece.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-04-2010, 21:21:11 de către Elena234
Ma numesc Elena, am vazut posturile si vreau sa va informez ca eu am apelat la Dl. Lungu Gabriel care trateaza homeopat si sotul meu a fost diagnosticat in 2009 cu cancer pulmonar stadiul 2, am reusit cu tratamentul dansului ft strict si in 3 luni am scapat de cancer. Va spun sincer ca am reusit fara citostatice.Va pot da tratamentul care l-am urmat daca imi trimiteti un email .Pe dansul il puteti gasi pe blog flu. Tratamentul este ft simplu dar greu de obtinut fara ajutorul dansului. Se bazeaza pe principii diferite de medicina conventionala.Multumesc lui Dzeu ca n-i l-a adus in cale pe Dl. Lungu. Sunt multi medici buni dar pentru mine Dl Lungu Gabriel a fost singura mea speranta in care am avut incredere.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-04-2010, 01:22:10 de către popovicitraian
Buna seara! Cautati-l pe Dr.Homeopat Lungu Gabriel, daca reusiti sa ajungeti la el aveti sansa cea mai mare sa va vindecati. Eu am reusit cu ajutorul dansului prin multe incercari. Este singura sansa dupa parerea mea. Am fost la zeci de doctori si aproape ne-au bagat in groapa pentru ca ei sunt mereu pe fuga sa ne indoape cu medicamente toxice si chimioterapie si abandoneaza cazul daca este stadiul 4. Dr. Lungu Gabriel colaboreaza cu Dr. Simoncini din Italia si Dr. Wagner din cate am inteles si merge pe filozofia actionarii directe asupra sistemului imunitar cu marirea fortei de 200% si distrugerea celulelor canceroase. Nu sunt medic si nu cunosc termenii sau tehnica insa stiu ca se vindeca. Doamen ajuta si incercati medicina naturista .Renuntati la Chimioterapie sau tratamente alopate. Nu isi au rostul pozitiv!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 09-04-2010, 15:56:09 de către Terra Mater
"ma numesc ghita am28 ani tatal meu are cancer pulmonar malign din cauza unuiei comlicati a trebuit operat de urgenta la stomac si pentru o perioada nu i se poate face ghimioterapie sa dori sa urmeze un tratament naturit vas multumi din suflet daca mati putea ajuta cu vreo informatie.VA MULTUMESC SI SANATATE LA TOTI."
La Arad, va puteti adresa domnului Iulian Voinea, care de peste 30 de ani trateaza si vindeca oamenii de diferite forme de cancer in diverse stadii, cu un leac naturist.
-------*
Leacul este extrem de eficient si sigur,iar costul sau consta in "cat vreti dumneavoastra sa dati", dar nu mai mult de 100 RON. Omul efectiv a ajutat si ajuta oamenii si nu cauta sa se imbogateasca pe seama suferintelor lor.
Va doresc multa sanatate, incredere in sansa de vindecare si multa credinta in Dumnezeu si in ceea ce prin Natura de El creata ne-a pus la dispozitie de la inceputuri!

(*modificat de administrator)
___________________________________________________________________________________


multumesc dm. Terra pentru mesajul trimis .Inca nu am reusit sa iau legatura cu domnu Voinea dar mai incerc.Speranta moare ultima va multumesc inca o data.

Dupa cum vedeti, administratorul site-ului a modificat mesajul meu; mai concret, a eliminat exact acea parte care continea nr. de telefon si adresa domnului Iulian Voinea. Celor care considera ca le pot fi de folos aceste informatii,---------*
Scrieti-mi si am sa va transmit prin e-mail atat numarul de telefon cat si adresa persoanei respective. Pana reusiti sa il contactati pe domnul Voinea, va pot sugera sa treceti cat mai repede posibil pe integratori vitaminici si minerali: vitamina C intre 10-20 grame zilnic, distribuita in mai multe reprize, dintre care doua in combinatie cu bicarbonat de potasiu pur; clorura de magneziu: circa 200ml de solutie zilnic (se dizolva 30 gr. de clorura de magneziu intr-un litru de apa care se pastreaza la frigider). Vitamina E circa 800 UI zilnic, vitamina A sau betacaroten, in cantitate de circa 9000-10000 mcg zilnic, coenzima Q 10 cate 3 -4 pe zi. De asemenea, vitamina B3, cate 3-5 comprese zilnic, insotita de B complex. Beti circa 1,5-2 litri de suc curat de mere, morcovi, frunze de telina, de patrunjel, de sfecla rosie sau alba. Eliminati sarea, zaharul si uleiul rafinate. Evitati pe cat posibil painea si fainoasele din comert; folositi paine in cantitati moderate, din faina integrala, macinata acasa sau la o moara in care averti incredere. Evitati alimentele acidificante si orientati-va spre cele alcalinizante. Eliminati definitiv si categoric fumatul si consumul de alcool, oricat de slab ar fi si in orice cantitate. Si mai ales, evitati orice medicament, chimioterapia, radioterapia, antibiotice, antiinflamatoare. Faceti clisme cu infuzii de plante, cu cafea biologica, si cu bicarbonat de sodiu.. Pentru eliminarea lichidului ascetic consumati pelin uscat, pe care dupa ce il frecati intre palme il cerneti, si luati 3lingurite zilnic. Il tineti sub limba circa 15 minute dupa care il inghititi si beti ceai de pelin. Pentru metastaze, se face un amestec de 500 gr. untura curata, biologica, (sau unt de casa, biologic), 500 gr. cafea biologica, 500 gr. lamai biologice, 500gr. miere poliflora curata din care se iau zilnic cate 3 linguri sau de mai multe ori 5-6 lingurite.
Procurati-va alga Clorella, Zeolite si Argint Coloidal, pentru ca acestea ajuta la eliminarea multor virusi, bacterii si fungi precum si a metalelor grele.
De cancer se poate vindeca! Trebuie insa multa determinare, incredere, vointa, credinta!
Decizia este in mainile voastre. Voi trebuie sa hotarati daca veti trai sau veti muri. Dumnezeu da, dar nu baga in traista. Un proverb zice asa: "Incepe-ti tu opera ta, ca Dumnezeu o va desavarsi."
Va doresc din tot sufletul sa aveti intelepciunea de a decide cum este mai bine!
Doamne ajuta!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 09-04-2010, 12:21:09 de către ghitavarodi
multumesc dm. Terra pentru mesajul trimis .Inca nu am reusit sa iau legatura cu domnu Voinea dar mai incerc.Speranta moare ultima va multumesc inca o data.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 09-04-2010, 12:13:46 de către ghitavarodi
buna ziua tatal meu are cancer la plamini neoperabil am auzit de un tratament pe baza de petrol dublurafinat .Rugamintea mea este daca a auzit cineva sau stie de unde se poate achiziona.Vreo rafinarie sau din ori ce alt loc. Va multumesc anticipat si stept un raspuns cit mai urgent stiind ca toata lumea de pe sait stie ce blestemata si rapida este aceasta boala va multumesc.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 29-03-2010, 22:24:37 de către maria 90
eu una nu cred chiar dk imi doresc din tot sufletul sa aibe o cura eu am 20 ani mama mea tocmai a aflat ca are cancer de stadiul 1 nu stiu exact cat de grav este dar ma rog bunului dumnezeu sa aiba o viata lunga.sa speram ca se va gasi antidotul corespunzator cancerulu de orice tip sa speram numai asa cei care sufaera de aceasta grea boala se vor vindeca.multa sanatate ca este cea mai importanta.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-03-2010, 12:06:31 de către Terra Mater
"ma numesc ghita am28 ani tatal meu are cancer pulmonar malign din cauza unuiei comlicati a trebuit operat de urgenta la stomac si pentru o perioada nu i se poate face ghimioterapie sa dori sa urmeze un tratament naturit vas multumi din suflet daca mati putea ajuta cu vreo informatie.VA MULTUMESC SI SANATATE LA TOTI."
La Arad, va puteti adresa domnului Iulian Voinea, care de peste 30 de ani trateaza si vindeca oamenii de diferite forme de cancer in diverse stadii, cu un leac naturist.
-------*
Leacul este extrem de eficient si sigur,iar costul sau consta in "cat vreti dumneavoastra sa dati", dar nu mai mult de 100 RON. Omul efectiv a ajutat si ajuta oamenii si nu cauta sa se imbogateasca pe seama suferintelor lor.
Va doresc multa sanatate, incredere in sansa de vindecare si multa credinta in Dumnezeu si in ceea ce prin Natura de El creata ne-a pus la dispozitie de la inceputuri!

(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 28-03-2010, 11:18:17 de către ghitavarodi
ma numesc ghita am28 ani tatal meu are cancer pulmonar malign din cauza unuiei comlicati a trebuit operat de urgenta la stomac si pentru o perioada nu i se poate face ghimioterapie sa dori sa urmeze un tratament naturit vas multumi din suflet daca mati putea ajuta cu vreo informatie.VA MULTUMESC SI SANATATE LA TOTI.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 25-02-2010, 10:17:27 de către dianav
DDAANNYY SAU ORICINE ALTCINEVA care a tinut cura lui BREUSS va rog sa ma ajutatI!prietena mea a inceput aceasta cura de 4 zile, dar nu suporta sucul de legume.ii e scarba de el.in 4 zile a baut maxim 10 inghitituri si nu stiu cat o sa reziste doar cu ceaiurile mai ales ca deja a slabit vizibil.azi cand a baut o inghititura a vomat si mi-e frica sa nu i se intample ceva...oare n-ar putea sa bea doar un suc de morcovi, de mere, sau de portocale,sau supa de ceapa pt. ca pe asta chiar nu poate sa-l bea.si inca ceva...ea bea de obicei f. multa apa asa ca acum tot timpul moare de sete...apa plata n-are voie sa bea in timpul acestei cure?
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 16-02-2010, 13:54:02 de către luciana.l
Cancerul în toate formele sale poate fi vindecat?
DA cancerul poate fi vindecat ,spun acest lucru în primul rând din propria mea convingere şi în al doilea rind ,cunosc foarte multe persoane care au diferite forme de cancer şi care în urma unor terapi naturiste au avut rezultate incredibile.
EU cred că pentru fiecare din noi sănătatea are o importanţă deosebită şi singurul lucru care ne-a mai rămas astăzi şi pentru care suntem direct responsabili,este propria noastră sănătate.
Fiecare din noi pe parcursul vieţii suntem supuşi unui proces de uzură şi îmbătrânire fizică ,din păcate există o serie de factori externi care accelerează acest proces(substanţe dăunătoare pe care le asimilăm zilnic fără voia noastră). Acesti factori favorizează producerea accelerată de radicali liberi care în cantităţi mari afectează celulele organismului,atunci organismul este preocupat in primul rând de combaterea numărului mare de radicali liberi,neglijânduşi funcţiile naturale de regenerare.
DAR organismul nostru ,prin sistemul său imunitar,este apt să lupte împotriva factorilor cauzatori de boală şi să se auto-vindece.
Sfatul meu este să preveniţi NATURAL în locul produselor chimice ,deoarece organismul nostru necesită o alimentaţie bogată in proteine,vitamine,săruri şi substanţe minerale,acizi graşi esenţiali,acizi fenolici,flavonide ,etc . Acest lucru reprezintă garanţia unui organism sănăos.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 11-02-2010, 19:25:32 de către Terra Mater
Eu am evitat cancerul la intestin! In luna mai am fost diagnosticata cu o multime de adenomi tubulari cu risc atat redus cat si ridicat de displazie (transformare in tumori maligne) care impuneau exereza totala de urgenta. Cu timpii lungi care din pacate exista in sistemul sanitar italian, am ajuns sa programez aceasta interventie abia pentru luna noiembrie. Intre timp, in august am inceput dieta-terapie a dr. Max Gerson. Dar mi-a fost efectiv imposibil sa o fac in totalitate, pentru ca nu am reusit sa imi procur integratorii pe care acesta ii indica in cartea sa. Asa ca am facut un cocktail din terapia Gerson+Maria Treben+ Breuss+Nacci+ Di Bella+ Pantellini care consta in sucuri proaspete de mere, morcovi, sfecla rosie, supa lui Hyppocrate, consum de ulei crud de in, eliminarea completa a sarii, a zaharului si uleiului rafinat, a carnii, a untului, margarinei, laptelui, branzeturilor, a painii; infuzii de coada calului si coada soricelului, 6 inghitituri de macerat de radacina de obligeana pe zi, ascorbat de potasiu 1 gr, circa 100ml de clorura de magneziu (25-30 gr, clorura de magneziu dizolvata intr-un l de apa care apoi se tine la frigider), cate 2-3 ovule de ulei de peste cu Omega 3, 2 capsule de Coenzima Q10, 2x 30 picaturi de tinctura de echinacea. Ulterior am adaugat 1 apoi 2 apoi 3 grame de vitamina C, 2 ovule de vitamina E si 2 pastile de vitamina A si 3x50mg de vitamina B3 (niacina). Am inceput sa consum la inceput cate o lingurita de seminte de mere macinate apoi cate 6-7 iar acum chiar 9-10 mandorle amare (vitamina B17, sau amigdalina, sau Laetrile).
Toate acestea le-am gasit in carti si referate ale unor medici care au fost pusi la zid de sistemul medical international, pentru ca descoperirile lor nu convin OMS, FDA si BIG-PHARMA care conduc de fapt intregul sistem sanitar mondial, pentru ca, contravin intereselor acestora financiare. Alimentatia mea din august se bazeaza pe hrana biologica preponderent vegetala. (Consum doar putina urda nesarata din zer de vaca, iaurt slab si cate un galbenus de ou crud odata la saptamana pe langa diverse alimente mai mult crude vegetale; mai consum peste proaspat de mare). Incepusem sa am o pronuntata aldosteronemie pe care medicii se faceau ca nu o vad, (pentru ca eu am avut curajul sa spun ca nu vreau terapii alopate ci doar tratamente naturiste), ceea ce, impreuna cu simptomatologia, parea a fi semn al unei forme rare de carcinom la glandele suprarenale. Ieri am obtinut rezultatele analizelor efectuate cu 3 saptamani in urma: valorile au reintrat aproape complet intre limitele normale. (De doi ani erau dublul valorilor maxime de referinta si nu am avut niciun tratament pentru a-l reduce.) Acum, cand le arat medicilor rezultatele mele, imi spun cu nerusinare ca... cu siguranta au gresit laboratoarele si cei de la serviciile de examinari instrumentale , ca nu au vazut bine, ca nu au interpretat bine... etc. Doar ca sa nu recunoasca faptul ca doar cu alimentatie corecta si vitaminizare si mineralizare corespunzatoare chiar si bolile cele mai grave se pot vindeca. In noiembrie cand qm facut colonoscopia cu care ocazie trebuiau sa imi elimine acele adenoame sau chiar tumori cum banuiau deja medicii ca s-ar fi format, au ramas perplexi. Nu mai aveam urma de adenom ci prin cele 16 biopsii pe care mi le-au facut in intestin in noiembrie, au putut sa constate doar o scurgere abundenta a mucoasei intestinale, de tip reparatoriu. Gastroenterologul care monitoriza situatia mea, acum doua-trei saptamani a vrut sa stie cum am reusit acest lucru si dupa ce i-am relatat ceea ce am facut, mi-a strans mana si mi-a scris pe biletul adresat medicului de familie ca sunt libera sa continui cu dieta-terapie pe care am urmat-o pana acum. In plus, a afirmat ca aceasta dieta-terapie ar trebui sa o urmeze si el daca nu pentru altceva, macar pentru a mai scapa de kg in plus (el fiind usor supraponderal). Asta inseamna onestitate profesionala! Dar cati sunt onesti si preparati?
Deci, dragii mei, terapiile naturiste functioneaza! Sunt singurele care vindeca cancerul si alte boli. Cele alopate lasa doar impresia vindecarii. Mai devreme sau mai tarziu, simptomele adormite de aceasta, ale multor boli izbucnesc in alte parti ale corpului, sub alte forme, si atunci cand corpul este mult mai slabit, fara puterea de a lupta corespunzator impotriva agresiunilor. Eu merg mai departe la acelasi mod pentru ca de fapt boala de care sufar este mai grea, este vorba de sclerodermie (problemele intestinale, la rinichi, plamani, esofag, sunt doar consecinte ale acesteia). Toti medicii afirma si despre aceasta ca este nevindecabila, ireversibila, ca singurul lucru care se poate intampla este doar ca aceasta sa se agraveze mai repede sau mai lent.
Pot sa o zica atat cat le pare! Eu deja am rezultate si aici. In peste 3 ani si jumatate este pentru prima data ca anticorpii ANA nu mai sunt pozitivi! Pentru prima data in 3 ani si jumatate pielea mea nu mai este ingrosata si plina de noduri, ci a inceput sa isi recapete elasticitatea. Oare, de ce l-au apucat pandaliile pe profesorul care cica ma monitorizeaza, cand i-am spus ca trag tare cu vitamine si minerale? Nu ar fi fost mai degraba datoria lui sa imi sugereze sa fac o cura de vitamineminerale in loc sa faca crize de nervi urland ca cine mi-a zis mie de tampenii cu vitamine si minerale si cu ierburi si creme pe baza de buruieni, auzind ca eu oricum le-am luat si el nu a putut sa nu constate semnele pozitive?
Cautati sa va tratati singuri, dar corect, pentru ca medicii vostri nu au interes sa o faca, sau multi dintre ei nu stiu sa o faca (si una si alta sunt foarte grave). Ei sunt prea vanduti sistemului, care ii subventioneaza ca sa promoveze medicamentele industriilor farmaceutice, care la randul lor finanteaza totul: scolile de medicina, farmaciile, spitalele, medicii, politica, presa, TOTUL. Cautati sa va procurati (cat inca se mai poate) cartile Mariei Treben, a dr. Hulda Clark, a dr. Catherine Kousmine, a dr. Max Gerson, a ing. Rudolf Breuss, a dr. Giuseppe Nacci, a dr. Luigi Di Bella, a dr. Pauling, a dr. Tullio Simoncini, a dr. Louis Kuhne. Nu nesocotiti si nu dispretuiti natura cu "buruienile" ei. Omul a fost creat, ca intreaga natura, de catre Dumnezeu si am fost lasati sa traim in simbianta cu intreaga natura. Aproape tot ceea ce este "bun" de gust este rau pentru sanatate. Toate adausurile din alimente sunt folositoare doar unei parti: celor care comercializeaza produsele. EXALTAND GUSTUL PRODUSELOR, ISI ASIGURA UN VOLUM DE VANZARI ANCESTRAL, DAR, VAI NOUA, CAT RAU NI SE FACE NOUA CELOR CARE CUMPARAM... Ideal ar fi sa devenim cu totii constienti de acest lucru si sa ne intoarcem cu fata catre natura, catre cultura simpla, biologica, cea pe care au practicat-o cu bun simt, respect si temere de Dumnezeu stramosii nostri.
Dumnezeu sa va ocroteasaca, sa va calauzeasca si sa va deschida ochii mintii spre a fi in masura sa alegeti ceea ce este mai bine pentru sanatatea voastra! Doamne ajuta!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-01-2010, 20:47:45 de către Irina Magdas
Buna. Ma numesc Irina, tatal meu are cancer si ia morfina de 3 luni iar acum i s-au umflat picioarele foarte tare si nu mai elimina apa. I-am dat furosemit dar fara nici un rezultat la eliminarea apei. Ce pot sa fac?
Multumesc anticipat.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 14-12-2009, 19:08:35 de către lala26
buna luci ma numesc lala si as vrea sa iti spun si eu cite ceva despre cancerul la plamini. tatal meu are 6 luni de cind a murit de aceeasi boala.am facut tot ce am putut sal salvam dar boala era deja in grad 4 si nu am putut decit sai alinam durerea fara sai dam morfina care lar fi facut o leguma.iam dat niste pastile pe baza de plante care iau calmat foarte bine durerea si chiar a fost un om normal pina in ultima clipa. nu vreau sa te sperii dar vreau sa te fac sa te gindesti mai intii prin ce trece ea.singurul lucru pe care il regret ca lam facut cit traia tatal meu e ca lam lasat sa faca citostaticele. fac bine pe o parte dar iti distrug restul organismului. fii foarte atent la ficatul ei si la durerile de oase ptr ca tumorile canceroase la nivelul lor daca sunt mai mici de 1 cm nu se vad la rmn.--------------------------*


(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 14-12-2009, 10:07:07 de către luci08
Salut bogdangti,

Am citit mesajul tau si am devenit imediat interesat de acest tratament. Mai intii as vrea sa iti spun despre ce este vorba si dupa aceea,daca ai timp si nu deranjez astept un raspuns de la tine. La inceputul lunii decembrie,deoarece mama mea nu se simtea bine a mers la radiologie unde si-a facut o radiografie la plamini.In urma acestei radiografii a fost internata la spitalul de pneumoftiziologie unde i s-au facut toate analizele. In urma acestora a fost diagnosticata cu cancer de gradul 4 la ambii plamini.Imediat am mers cu ea si i-am facut un RMN in speranta ca diagnosticul de la spital nu este bun. Din pacate si la RMN mi-a spus acelasi lucru. Totusi mama nu simte nimic in afara de faptul ca respira putin mai greu. I-am facut toate analizele si se pare ca in afara de plamini nu mai are nici un organ afectat toate fiind sanatoase.Medicii au spus ca nu poate fi operata si nici eu nu vreau acest lucru.Singurul tratament care mi-a fost recomandat de medici sunt citostaticele.Pina la urma o sa o las sa inceapa acest tratament daca nu mai am alta solutie. Ce te rog eu pe tine. AS vrea sa imi spui de unde pot achizitiona tratamentul de care ne-ai spus si daca il poate face in paralel cu cel recomandat de medici. Iti multumesc din suflet pentru picatura de speranta care mi-ai dat-o.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 02-12-2009, 19:48:32 de către evab
V-as recomanda ceva.Destul de interesant. Noua Medicina Germana Dr.Ryke Geerd Hamer (German New Medicine)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-11-2009, 20:05:31 de către danielaelenat
buna bogdangti...scuze,nu vreau sa deranjez ,vroiam sa te intreb daca aceasta ciuperca ar fi buna si pentru fratele meu si cat costa?omoara celula canceroasa?
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-11-2009, 18:45:31 de către danielaelenat
Buna seara.Ma numesc daniela si am descoperit acum cateva minute cateva postari ale dumneavostra la care as avea cateva intrebari de pus.Insa inainte de toate astea as vrea sa va spun ca sunt intr-o situatie aseamanatoare cu multi dintre dumneavostra ...nu eu personal si fratele meu in varsta de 30 de ani.de curand in urma multor controale la diferiti doctori si spitale...mai bine spus azi am luat examenele probelor de la biopie si rezultatul este carcicom tiroidian anaplazic sarcomatoid....adica CANCER.rezultatul corespunde cu cel al doctoului sarafoleanu de la spitalui sf maria unde fratele meu a fost internat acum o luna.doctorii de la fundeni mai bine spus doamna doctora stanculeanu dana cand a vazut rezultatul(prima data)de la sf maria...m-a descurajat total si mi-a sp ca sanse nu prea sunt!am aceeasi mare rugaminte si intrebare totodata ca multi altii ce posteaza pe astfel de forumuri....si anume:este bine sau nu sa-l las sa i se administreze citostatice si raze...pentru ca astfel de tratament ni sa recomandat la fundeni?tumoarea tinsa mentionez ca este in gat...se dezvolta f repede este giganta dupa cum spun doctorii...care de altfel nu stiu exact ce sa-i faca deoarece toti din toate spitalele unde am umblat spun ca nu au mai vazut asa ceva!fratele meu este acum in faza in care mananca pasat....deoarece tumoarea i-a mutata esofagul intr-o parte si este sa zic asa imbarligata pe trahee si laringe.am aflat nu de mult de cura doctorului rudolf breuss...insa am o mica teama ....mnu stiu cat de benefica este ...ca sincer as risca mai mult pe cale naturista decat pe citostatice.fratele meu nu stie inca ce are...de cand am aflat am vrut ca sa tin acest secret...pentru a nu claca el...deoarece sunt sigura cadaca i-as spune...ar dispera.situatia nu este roz deloc...vreau sa-l vad sanatos nu vreau nici o clipa sa ma gandesc ca nu va mai fi!!!am 25 de ani dar pana acum nu am avut ocazia nici unul din noi sa ne confruntam cu doctorii sau cu diverse boli,,,insa prin ce trecem acum...compenseaza tot!va rog mult daca ma puteti indruma sau ajuta cu ceva sigur...-----------*as ruga-o pe ddaannyy care scrie ceva mai sus ca a urmat cura lui rudolf breuss ...daca se poate sa-mi raspunda pe messenger(ca i-am lasat mesaj ofline) sau aici.va multumesc anticipat si astept un mik ajutor un sfat orice.sanatate tuturor




(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 24-11-2009, 00:35:50 de către mariacaziu
d_doctor va rog din suflet sfatuitima cum sa fac sa nu imi operez baietelul an varsta de 4 ani si 8 luni de polipi de cand lam nascut doarme cu gurita antredeschisa nu respira greu si nici nu ami raceste foarte des singura problema care o am cu el este mancarea daca ar fi dupa el sunt buni numai biscuiti si cipsurile va rog din suflet ajutatima cu stima isac maria Suceava
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 24-11-2009, 00:11:36 de către ktoni2009
buna ma numesc toni daca poate sami zica cineva ce se poate folosi pentru cancer laringian va rog sa ma ajutati daca cunoastetii cazuri ------------* VA MULTUMESC




(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 15-11-2009, 18:33:38 de către theolina
A incercat cineva tratamentul Breuss combinat de exemplu cu salate sau orice alte alimente..legume,fructe ce nu contin proteine?oare ar da vreun rezultat?Mama mea are cancer de col uterin stadiul 3B si are o pofta de mancare foarte mare.Nu cred ca poate suporta un regim bazat strict pe lichide.
Dar de ganoderma,ce parere aveti?A incercat cineva?Sincer nu stiu ce sa-i dau.Momentan ia niste injectii,piafen,algocalmin si ketonal supozitoare...nu stiu cat sunt de bune dar macar i-au oprit hemoragia.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 10-06-2009, 09:42:12 de către muntean alina
buna ziua,ma numesc muntean alina ieri am aflat o veste teribila matusa mea cea care m a crescut are cancer la stomac cu metastaza pe ficat.A fost internata la Iasi la spital de unde ni s a spus ca nu mai e nimic de facut nu poate fi operat tratatat nimic nici macar nu au internat o la oncogie sau gastro interologie ci la diabetici .Nu stiu ce sa mai cred ce sa fac caut pe net tot felul de tratamente e incredibil in ce tara traim .VA ROG SA MA AJUTATI DACA CUNOASTETI CAZURI TRATAMENTE ORICE .VA MULTUMESC
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 27-05-2009, 09:08:41 de către babytree
Buna. Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri si sfaturi. ddaannyy este foarte greu ca mama sa tina regim, mai ales ca are o foarte mare pofta de mancare. Raspunde f bine la interferon, iar de ieri a mai inceput cu un alt substituient numit sandostatin si iarasi pot spune ca suporta f bine. Medicii spun ca e o persoana fericita ca le suporta atat de bine. Nu are absolut nici un efect negativ. Naturist? Decat aloe vera gel, ceai de naprasnic si capsule de naprasnic, cate doua pastile la fiecare cana de ceai (3 cani/zi x 2 capsule la cana). Pe data de 23 iunie este chemata la control, si abia astept sa vad rezultatele analizelor.
Ciuperca reishi nu o ia, mai toti spun ca nu se ia in paralel cu interferonul. Asa ca am inceput sa iau eu asa ceva, cate una/zi. Dar mi se pare un pic bizar, nu am nici un afect secundar. Eu o iau mai mult pentru intretinere.
ddaannyy, acea combinatie de suc de radacinoase poate fi data chiar si atunci cand nu tine acest regim??
Sa aveti o zi cat mai buna. Dumnezeu sa vegheze asupra tuturor. Sanatate multa!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 26-05-2009, 21:19:43 de către lala26
BUNA BOGDANGTI NE POTI SPUNE UNDE GASIM ACESTA PASTILE SI CAT COSTA CACI EU AM AUZIT CHIAR II DAU TATALUI MEU GANODERMA TOT O CIUPERCA BUNA PTR TO CE AI SCRIS TU DAR E DESTUL DE SCUMPA DECI...
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 24-05-2009, 17:03:08 de către mirceaolimpiu
Buna ziua, ma numesc Mircea iar mama mea are 80 de ani si de curand a fost diagnosticata cu cancer al maduvei osoase (mielom multiplu). M-am oprit asupra tratamentului Breuss, dar in cazul leucemiilor tratamentul este putin diferit, in sensul ca nu se poate face tratamentul total al cancerului, bolnavul trebuind sa manance (asa spune R. Breuss), putand sa manance orice, cu exceptia "carne, branza si supa". Aceasta formulare este ambigua dupa parerea mea, ce fel de supa nu are voie bolnavul sa manance, supa de carne numai, sau orice fel de supa, incusiv supele de legume ? Sunt intr-o mare dilema : ce fel de regim alimentar sa-i aplic mamei mele, concret, daca incep acest tratament Breuss. Pentru ca in cazul celorlalte tipuri de cancer, autorul R. Breuss aplica tratamentul total, numai sucul Breuss si ceaiuri, timp de 6 saptamani. Ma poate ajuta cineva (eventual o persoana care a suferit de aceasta maladie, mielom multiplu) ? Va multumesc din inima !
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 10-04-2009, 21:35:42 de către ddaannyy
Buna Irina, am avut cancer de col uterin si m-am operat "cu succes". Dupa un timp am fost la control si am depistat ca se extinsese, ca portiunea care ramasese era afectata . Nu mai puteam sa operez ce mai ramasese. Trebuia sa folosesc citostatice. Suparata am venit acasa si am spus prietenilor mei. Atunci am aflat de tratamentul lui Rudolf Breuss si m-am gandit ca mai bine incep acest tratament decat citostaticele si eventual dupa aceea sa fac trat cu citostatice. Am luat binecuvantare de la preot, ca mi-era totusi frica ca n-o sa rezist sa il fac pana la capat, si m-am apucat. Am rezistat foarte bine. Primele trei zile mi-era mai greu seara. Dupa ce l-am terminat, am inceput sa mananc cate putin, mai mult salate, si mai putina paine. Ca nu poti incepe sa mananci normal dupa atata nemancare. Dar starea mea generala pe perioada tratamentului a fost mult mai buna decat cand mancam de toate. Aveam o stare de bine extraordinara, nu mai aveam somnolenta, si somnul era foare bun, trezindu-ma complet refacuta. Este de necrezut ce bine te poti simti in aceasta perioada. Cand m-am restabilit cu mancarea, am facut si trat cu citostaticele, dar neregulat, fara incredere. Dupa ce am repetat analizele, am constatat ca nu mai aveam nimic. Am crezut prima data ca mi s-au gresit, ca nu s-au facut bine. Dar doctorul m-a asigurat ca au fost analizate cu mare atentie, pentru ca tot la acelasi laborator imi iesisera si cele proaste. Ce sa zic, m-am rugat in timpul asta si la Sf. Nectarie si la Sf. Ioan Rusu. Cred ca Dumnezeu a avut un mare rol in vindecare.

Rudolf Breuss zice ca celulele cancerigene se hranesc cu proteine, si atunci recomanda acest suc de radacinoase foarte bine strecurat, ca sa nu aiba nici un pic de pulpa. Prin infometarea celulelor cancerigene, acestea ajung sa se manance intre ele, sa se autodistruga. Tratamentul se face intre 21-42 zile, cat rezista persoana respectiva, iar sucul se bea cu inghitituri mici care se mesteca bine intai.

Sucul se face din: 300 g sfecla, 100g morcov, 100g telina, 70g cartof si 30-50g ridiche neagra. Rezulta 250 ml suc, dar se poate dubla cantitatea. Eu nu am simtit nevoia, ba mi-a mai si ramas in unele zile. Dar e bine sa fie bauti cei 250 ml, pentru ca dau putere. In rest ceaiurile Breuss si de salvie obligatoriu+ alte ceaiuri specifice localizarii.

Pe google se scrie Rudolf Breuss si se da cautare. Apar mai multe intrari, pe care te poti uita, dar neaparat sa intri in cartea lui Rudolf Breuss, unde gasesti cartea intreaga si o poti scoate pe imprimanta. Este foarte important sa o citesti si sa respecti exact indicatiile.

Sau intra direct pe adresa asta ca sa o descarci:

http://www.scribd.com/doc/3673748/Tratamentul-total-al-cancerului

Si iti apare prima pagina de la carte. Deasupra paginii cartii, mai spre stanga, scrie more si are o sageata in dreapta. Dai pe sageata si dai print. Asta e tot. Iti iese cartea. Are 71 pag.

Doamne ajuta! Sa-i fie de folos. Intr-adevar eu n-am fost in ultima faza, dar totusi in carte scrie si de cazuri grave, vindecate.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 09-04-2009, 22:38:16 de către babytree
buna seara. ma numesc irina si mama mea are cancer pancreatic cu metastaze la ficat. De maine incepe un tratament cu interferon, urmand ca apoi, sa inceapa cu octreotid lar, asta numai daca aproba referatul casa nationala de asigurari de sanatate bucuresti. As dori un raspuns din partea lui bratu_silviu2001 privind efectele negative pe care le-a avut in urma tratamentului cu interferon.
Referitor la tratamentele naturiste, eram pornita pe asea ceva, mai laes pe cele care contin ciuperci, tip reishi, ganoderma si altele. In cazul mamei mele, avand cancer in ultima faza, aceste tratamente naturiste spun ca nu fac altceva decat sa-i prelungeasca viatza. NIMENI din doctorii pe care i-am cunoscut, inclusiv meducl oncolog mi-a spus sa nu dau banii pe asea ceva, mai laes pe ceaiuri naturiste, pentru ca sunt plante care, chiar daca sunt cunoscute, contin anumite substante care sunt toxice pentru ficat si nu numai.
Oameni buni, am tot citit aici ca sunt cazuri de cancer vindecabile, dar unde sunt acele persoane? Vreau sa le cunosc si eu, vreau un nr de telefon si o dovada ca s-au vindecat!!
Nu ne-a mai ramas decat sperantza, vesnica sperantza ca o sa ne mai vedem parintii traind o zi, o luna, un an cu aceasta bestie de boala care ne invadeaza, incet, dar sigur. Oriunde mergi, nu vezi decat oameni bolnavi, in spetza si eu, candva un om sanatos. Nu am decat 39 ani si un baietel perfect sanatos, dar am la activ 4 operatii, urmand sa mai fac doua. Nu poti sa fii indiferent la necazurile parintilor si rudelor! Asa ca un strop de necaz ne alimenteaza un locsor in corpul nostru ...
Asadar, cancerul chiar poate fi invins??? Si mai ales in grad 4????
Poate este aici si DUMNEZEU care imi/ne va da un raspuns.
Sanatate si numai bine tuturor.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 05-04-2009, 22:25:44 de către lala26
ma numesc lala am 26 ani si tatal meu are cancer pulmonar grad 4 si as fi interesata de tratamentul naturist despre care spunea anacristina daca cineva stie despre ce e vorba va rog sa ma contactati --------* va multumesc



(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 16-03-2009, 18:49:50 de către ddaannyy
Buna, ma numesc Dana si am urmat tratamentul lui Rudolf Breuss cu succes. M-am vindecat si vi-l recomand cu toata increderea. ----------------------*





(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 13-02-2009, 10:50:54 de către MissMonica
Buna...Ma numesc Monica, am 21 de ani, si recent am primit o veste grea...mama mea a fost diagnosticata cu tumoare la intestinul gros, mai bine zis cancer. Ea vrea sa se opereze, nu in Romania, ci in Italia, va rog din tot sufletul, ajutati-ma cu un raspuns, unde as putea sa merg cu ea in Italia, la un doctor bun si renumit, banii nu au importanta, conteaza sa iasa bine operatia si sa fie linistita. --------------*, pentru cine crede ca ma poate ajuta cu un sfat. Multumesc foarte mult




(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către marian84
scriu pt prima oara la acest forum ..si cine poate sami dea cateva sugestii le mutumec anticipat..am o prietena de 22 de ani care a fost depistata cu cancer malign...acesta sa extins la ficat...mai exisat solutii docatorii ii spun ca doar un miracol...va raog datii o speranta...am tot auzit de un tratamen ..ceva fen apio terpie sper sa nu gresesc..ceva cu albine...dar nu stiu detalii..daca cineva are sugetii solutii..---------------*..multumesc anticipat





(*modificat de administrator)
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către zeulARHAIC
nu stiu ce scrieti voi oamni buuni aici .. dar un lucru este sigur: am 24 de ani.. si de la varsta de 18 ani .. studiez din placere psihologia aplicata... cu injectii la Subconstient(Zeul Arhaic)
Ce este subconstientul ?! sunbconstientul este o o putere foarte mare.. este coordonatorul organismului.. el controleaza bataile inimi.. tot el. controleaza respiratia.. si regenerarea corpului.. este foarte important de stiut.. ca daca nu credeti in aceasta mare si extraordinara putere care se afla in toti dintre noi.. ea nu se va declansa niciodata... Subconstientu.. a vindecat SIDA CANER in toate formele posibile.. este o putere atat de mare.. incat nu prea cred ca cineva ar puteao ecplica. Acum 3 ani .. am avut o boala.. care se manifesta prin bube .. mam relaxat.. si am formulat o auto sugestie directa si la obiect .! Dupa cateva minte corpul meu a inceput sa se ioncalzeasca si simteam in interioruk meu... o caldura cu manifestatii foarte ciudate . Timp de 30 de min am repetat in continu acea autosugestie pana ma luat sonul( dar in aceste 30 minute caldura respectiva devenea tot mai placuta si mai insitenta). Dimineata.. cand mam trezit NU MAI AVEAM NICI UN FEL DE URME PE CORP!! vorbesc FOARTE SERIOS! eu nu sunt doctor.. nu fac facultatea de medicina pt mine este un simplu Hobby ! care ma ajutat de cate ori am avut nevoie! Puterea subconstientului.. nu numai ca vindeca orice boala... dar subconstientul.. este DETINATORUL PROGRAMULUI VITAL! pe care daca ati sti sa il modificati.. ati putea sterge tot raul si toate nereusitele pe care le-ati acumulat de lungul anilor.. el vindeca sida vindeca caner vindeca ORICE BOALA! ( problema e ca tre sa crezi in el si nicodata sa nu te gandesti ca vei avea efecte inverse.. aceasta sugestie elimina autosugestia propriuzisa) va voi spune mai multe.. pe parcurs
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către mamilika
si daca omul acesta are dreptate? Cancerul se poate vindeca usor daca restabilesti echilibrul energetic . Asta cel mai bine o faci reconectindu-te la energia universala, practicind qigong, meditatia. Au fost inventate o serie de aparate de biorezonanta care, manuite de o persoana capabila pate echilibra corpul energetic. Daca noi nu stim un anumit lucru, sau nu il intelegem, sau nu am vazut reclama la tv, asta nu inseamna ca nu exista. Nu stiu desre ce aparate vorbeste, dar daca nu minte?
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ve_ro
Am citit recent cartea"Normal si paranormal in viata de zi cu zi"scrisa de dr.Valeriu L.Samu,din care am retinut ca neoplasmul(ev.cancerul)poate sa fie ereditar doar in masura in care se perpetueaza de la o generatie la alta un stil de viata gresit(stres,alimentatie incorecta,lipsa de miscare,tutun,alcool,lipsa de odihna),ca boala este un mesaj cifrat,iar pentru a descifra acest mesaj este nevoie sa descoperim ce este bine si ce este nesanatos in modul nostru de a trai,pentru a opera schimbarile cuvenite.Fara indoiala ca asa trebuie sa fie,intrucat daca ar fi altfel,nu ar mai exista supravietuitori ai cancerului,chiar eu cunoscand(auzind)despre un batran de 78 de ani si despre un tanar de 30 de ani,ambii diagnosticati cu tumoare la plamani inoperabila(primul in urma cu 17 ani si celalalt in urma cu 7 ani),care s-au tratat cu mijloace naturale.Un tratament naturist practic te ajuta sa te abati de la un stil de viata incorect,iar prin curele de ceai si prin hrana naturala,prin tot ceea ce se recomanda(odihna,renuntarea la tutun,plimbari in mijocul naturii),sa se permita celululor organismului sa se oxigeneze,caci tumorile se dezvolta in special in lipsa oxigenului,astfel ca nu are de ce sa dauneze cuiva.Daca unii sunt pesimisti,poate ar trebui sa tina ideile pentru ei si sa nu mai incerce a tulbura echilibrul fragil al celor care se straduiesc sa se convinga ca le va fi bine.Asadar asteptam numai vesti bune,iar anul 2008 sa fie anul in care se va omologa medicamentul impotriva cancerului!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către OMFG
EU SUNT 100% de parere cu ioana.a !!! deci nu cred k se auzea de asa ceva prima data pe un forum.... avem pe lume mai multi paparazzi k politisti deci, trage-ti linie si ganditi-va putin.... nu e logic ce zice omul ala....
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către zaga
Buna.Sunt anacristina dar mi-am schimbat user-ul pentru ca nu mai reuseam sa intru cu vechiul ID.Noi am facut pana la urma rost de carte dar dupa mult timp de cand am facut comanda.O pot scana in intregime si sa ti-o trimit pe mail.Vorbim pe mess cel mai bine.Sanatate!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ve_ro
...In caz ca nu raspunde anacristina!
Daca nu gasiti cartea Cancer si leucemie a lui Rudolf Breuss prin librarii,atunci luati legatura cu editura AnandaKali la adresa O.P.1 C.P.88 SIBIU,caci se impun mai multe reguli pe langa sucul de legume,reguli pe care le gasiti in carte.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către dyaboliq001
anacristina...lasa o adresa de mail sau da-ne reteta, te rog!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ve_ro
Dupa 5 sedinte de citostatice,tratament fitoterapeutic(imunostimulatoare,antitumorale, antioxidanti)regim alimentar adecvat-recomandat de autorul D.D.Chiriac in cartea sa de bucate pentru bolnavii de cancer,miscare in aer liber,cura cu Tahitian Noni juice (vezi damnachantal pe Google)si nu in ultimul rand,credinta in Dumnezeu si gandire pozitiva,am fost operata in septembrie la Spitalul militar central de catre d.l prof.Horvat,care mi-a spus ca as fi invins boala,intrucat tumoarea mea cu dimensiuni initiale de 7/6 cm.a disparut,el nemaigasind decat niste adenoame stafidite.Daca este adevarata teoria unor vindecatori naturisti precum ca operatia nu elimina celulele canceroase din sange si limfa,atunci poate n-ar strica si un tratament naturist(de obicei cu spanz sau marul lupului),dar facut sub indrumarea unor persoane pricepute(Ene Fanica Voinea,Virginia Faur,Szilaghi,Pop,s.a-scuze daca le-am stalcit numele).Desigur ca trebuie sa respectam in continuare acelasi regim alimentar si de viata si sa speram ca va fi bine.Doamne ajuta!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ve_ro
Prin anul 1776 dr.austriac Franz Anton Mesmer a declarat ca-si vindeca bolnavii cu ajutorul fluidului magnetic(teoria magnetismului animal),fluid care se manifesta in intregul univers,deci si in structura fiintei umane.Desi a avut succese notabile,la vremea aceea teoria sa a fost respinsa,dovedindu-se mai tarziu ca vindecarile miraculoase erau cel putin in parte efectul imaginatiei active a bolnavilor,imaginatie stimulata printr-o puternica sugestie de sanatate adresata subconstientului(Joseph Murphy-"Puterea extr.a subconstietului").Asadar,cred si eu,cu convingere, ca exemplele pozitive(vindecarile fie pe cale alopata fie naturista) trebuie aduse la cunostinta bolnavilor pentru sporirea optimismului lor si a credintei in vindecare.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ve_ro
Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor ;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA , d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist,efectuat in paralel cu cel alopat sau independent,in functie de caz,sub supravegherea unor persoane pricepute,nu poate decat sa ajute,ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către CIUPITU MARIANA
NA NUMESC MIHAELA sunt din constanta . Matusa mea a fost diagnosticata cu neoplasm vezica biliara, icter mecanic metastaza gr4 in urma unei operatii pentru fiere . AU inchis operatia si ni s-a spus ca moare in 48 de ore. Dupa insistentele noaste Dr. SAVIN i-a administrat un tratament in urma caruia ni s-a spus ca va trai 3 luni .Cele 3 luni sunt pe sfarsite si cand ne-am dus la doctorita cu rugamintea sa ii faca perfuzi pentru ca este slabita si sa o inerneze ni s-a spus ca ce vrem sa scapam de ia de acasa. Imi venea sa sar la gatul ei , tinand cont ca ne-a mintit ca o opereaza de fiere desi din analize reiesea totul, si ca la fiecare control si pansat ea nu era de gasit si ne evita . Sistemul medical din romania nu numai ca este deplorabil ci o adevarata bataie de joc , acesti medici nu au pic de umanitate exact acolo unde ar trebui sa iti aline durerile in ultimile zile de viata ,esti tratat mai rau decat animalele. Nu ti se spune nimic despre boala, ti se pune in brate morfina si nici o informatie in plus. Sper din tot sufletul ca fiecare sa isi primeasca pedeapsa cuvenita pentru ca e strigator la cer . Daca nu ai bani mori cu zile .
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către krisingeras
Buna.
Ma numesc Krisztina, am 23 de ani si mama mea are cancer. Medicii i-au aflat o tumoare pe intestinul gros, are si metastaze. O doare rau oasele. Medicii au spus ca deocamdatanu este indicat sa o opereze. Acuma face citostatice, dar nu stiu pana cand o sa reziste.
Astept raspuns.
Va multumesc.
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către lucille25
Am fost diagnosticata cu hpv cu risc crescut genotipul 66 care da modificari celulare de natura canceroasa. pana acum nu am avut nici o problema dar anul acesta la papanicolau mi-a iesit in endocol clasa II si III care clasa III semnifica frotiu suspect. dr meu ginecolog mi-a spus ca daca peste 6 luni la papanicolau se mentine clasa III trebuie sa mi se extirpe colul sau portiune din el depinde cat de afectat este. Problema mea este ca nu am copii iar daca imi extirpa colul nu mai este posibila o sarcina. daca cineva a mai trecut prin asta va rog astept si eu un raspuns
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către medula
Buna Ziua,


Ma numesc Viviana si as dori sa primersc mai multe informatii despre aparatele de care suneati. In ce masura se poate avea acces la ele? Mama a fost depistata in metastaza ?(forme cancesoase de diverse dimensiuni la ficat, colon, a fost operata de ocluzie intestinala, face chimio dar asta o ucide, are 40 de kg si o dor oasele mai nou...)...Mi-e foarte frica ca va muri in scurt timp daca nu gasesc alta solutie.

Va multumesc
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către anacristina
Pentru Silviu si Ioana
Tatal meu are cancer la plamani;a fost operat si momentan face chimioterapie.Am citit o cura naturista care ar elimina orice fel de tumoare "canceroasa".Tatal meu nu o poate urma deoarece trebuie sa termine chimioterapia si abia dupa aceea sa urmeze aceasta cura.Unica mea speranta este sa reziste pana atunci.Acest tratament ii apartine lui Rudolf Breuss si stiu 2 persoane care au reusit sa se salveze.Din pacate am aflat despre aceasta cura prea tarziu ca sa o poata urma si tatal meu(dupa operatie si dupa ce incepu-se chimioterapia).
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către ioana.a
Draga SINERGICUS, sunt operata de cancer. Daca a trecut ceva timp de atunci, cred ca este doar norocul meu. Ceea ce vrei sa faci este doar sa profiti de disperarea unor oameni. CANCERUL NU SE VINDECA! Se opreste din evolutie o vreme pentru ca apoi sa se intoarca si sa-si definitiveze lucrarea. Bineinteles ca alegerea este a fiecaruia. Eu am ales sa traiesc frumos, sa nu ma las influentata de cei care vand iluzii. Am avut incredere in medicina si in medici. Daca tratamentele alternative ar fi eficiente, s-ar gasi cativa medici care sa le promoveze... ca doar nu sunt toti nebuni! Poate in afara de nume ne spui si ce meserie ai? Esti medic? Mi-as dori ca toate aceste informatii sa fie adevarate! Si-atunci de ce mor oamenii pe capete de cancer aici si aiurea? Nu faci decat sa imparti sperante desarte celor bolnavi si nu este nici etic nici uman sa profiti de disperarea cuiva. Sanatate tie iar celor ca mine: INCREDERE in fortele lor pentru a respinge boala. Numai bine!
Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat 00:00:00 de către bratu_silviu2001
Buna ziua. Am fost operat in urma cu 18 luni de MALENOM MALIGN am tinut tratament cu interferon si azi am fost externat din spital dupa ce am suferit o interventie chirurgicala din 10 ganglioni extirpati mi sa gasit unul invadat.SUNT DISPERAT as vrea sa stiu daca exista cineva care stie despre tratamentul naturist prin terapia Gerson si in special ma adresez d-na Dr.ADAM EVELIA, am citit cele doua carti care au aparut la noi pe piata despre vindecarea lui Beatha Bishop dar am inca multe necunoscute.Va rog frumos sa imi raspundeti si va multumesc anticipat.Sau va rog sa ma puneti in tema cu orice alt tratament.
Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii 21-01-2010, 18:08:46 de către clau_chibiusa
buna !!!

am un verisor de 11 anisori..care a fost diagnosticat cu cancer ganglionar..care a aparut mai intai la gat apoi
s a extins la plamani..acum este internat in spital la iasi...din cate am inteles este vorba de boala hodgkin...medicii din iasi spun ca nu mai are mult...totusi..am citit ca boala se poate trata...care este tratamentul potrivit ?? multumesc mult..

26241 com 1 2 3 4 ..... 257258259260261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp