Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 244245246247248249250 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
Limfom Hodgkin 24-08-2010, 21:16:38 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
PTR daniella28: Daca nu mai trebuie sa faci radioterapie ai deja un avantaj in fata bolii , adica tratamentul a fost eficient in mare proportie si cred ca ti-a spus si medicul ca ai intrat in remisie, adica te-ai vindecat. Ce trebuie sa faci de acum inainte!?.....pai sa-ti traiesti viata precum un om normal...........asa cum spuneam si in posturile mele precedente.....nu trebuie neaparat sa tii un regim anume ci sa mananci cat mai sanatos, sa nu lipseasca fructele si legumele de niciun fel sa incerci sa eviti sucurile de gen (cola,fanta sprite...etc)

Eu am mai last id de mess pe acest forum si mi-a fost sters, de aceea rog administratorii sa nu mai stearga id , sint un om care a trecut prin boala asta si nu cred ca deranjeaza pe nimeni sa purtam discutii si sa ne dam sfaturi pe tema asta MUltumesc! ---------*


(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 23-08-2010, 22:07:04 de către emilia_07
Subiect: Limfom Hodgkin
Baietelului meu , care are 1 an si 10 luni i-au aparut doi ganglioni mici, cat bobul de mazare pe gat si unul de ~1cm-1,5cm supraclavicular . I-am observat pe 14 iulie , insa nu mi-am facut griji cand i-am vazut pe cei doi pe gat, caci a mai avut cand a fost racit unul pe gat si i-a trecut f repede, insa cel supraclavicular m-a ingrijorat f tare , asa ca am mers la urgenta. Acolo ne-a spus sa-i facem analizele la sange si daca analizele ies bune, sa-l las in pace. AM facut analizele complete, hemoleucograma, vsh, fibrinogen , poteina creativa(sper ca am zis bine) si toate au iesit bine. Insa eu nu am fost linistita si am mers cu ele la un medic pediatru care are specializare oncologie. Dansa ne-a spus ca nu ii place pozitia ganglionului supraclavicular si ne-a internat pe 3 august. Pe data de 9 august au venit rezultatele analizelor, neutrofile un pic scauzute, limfocite un pic crescute, si LDH 925, in conditiile in care limita este de 400. Ni s-a spus ca ganglionul nu are continuare la plamani, in urma radiografiei, ca e curat, am facut echo la restul organelor: splina , ficat , pancreas ets si au iesit bine. Nu ne-a dat niciun fel de antibiotic, ne-a trimis acasa si ne-a spus sa nu mai mergem la plaja si sa revenim peste o luna sa vedem cum evolueaza, daca s-a retras, daca s-a marit etc si atunci ne da un diagnostic. Medicul de familie spune ca , de obicei , la adulti, acest ganglion semnifica ceva la plamani, insa noi am facut la plamani radiografie si nu se vede nimic. (astea sunt vorbele ei) Nu stiu ce sa fac, sa astept pana pe 3 septembrie, cand ne-a chemat la control , sau sa merg la Bucuresti , la Fundeni, caci e mai aproape de noi...Doamna Sabina C m-a pus rau pe ganduri, am plans cand am citit ca baiatul meu are simptomele acestei boli de care vorbiti, ma gandesc ca el e mic si nu ar rezista chimioterapiei. Nu cred ca ar sta sa i se faca CT, eu stiu ca ti se pune perfuzie in mana si tre sa stai linistit, ori el nu sta locului nici macar 1 minut, alearga in fiecare zi , febra nu a avut de cand i-au aparut chestiile alea. Imi poate cineva recomanda un medic bun la Fundeni, unul cu care poti vorbi, care se pricepe si care sa nu ne ia si pielea de pe noi?cineva care a fost in astfel de situatie si care a fost in acest spital sau altul , care e bun din Bucuresti. Ma ingrijoreaza ca nu se micsoreaza deloc ganglionul cel mare, a ramas la fel, e ciudat ca uneori intra in piele si nu se vede nimic.
Limfom Hodgkin 13-08-2010, 09:23:04 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
PT BK, scuze cate deranjez am si eu cateva intrebari, la inceputul anului am fost diag cu Hoodgkin st 2 scleroza nodulara ,acum 2 zile am terminat ultima sedinta de chimio (in total 12 sedinte) iar medicul sa hotarat sa nu fac radioterapie ,pt ca se pare ca PET scanul este negativ .Vroiam sa te intreb ce trebuie sa urmaresc acuma ,pt ca eu nu am avut nici un fel de simptom inainte sa fiu diag ,si daca imi poti da ceva sfaturi pt astia 5 ani ca nu stiu la ce sa ma astept .MERSI MULT SI MULTA SANATATE
Limfom Hodgkin 04-08-2010, 20:12:08 de către bugulet luminita
Subiect: Limfom Hodgkin
Va multumesc pentru raspuns am palpat si nu se observa nimic ,saptamana aceasta repetam analizele la sange la noi in oras ,speram sa fie mai bine iar la sfarsitul luni vom merge la Bucuresti.
Limfom Hodgkin 04-08-2010, 01:27:19 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Banuiesc ca a fost o raceala serioasa daca v-au recomandat radiografie. In cazul limfomului apar noduli si in alte zone. Palpati zona gatului, clavicula si sub brat. Mergeti cu copilul la Spitalul Grigore Alexandrescu pentru a sti exact cum stau lucrurile.
Limfom Hodgkin 01-08-2010, 00:31:01 de către bugulet luminita
Subiect: Limfom Hodgkin
Salut .. am un copil de 16 ani cu sndr. L . DOWN iar acum in urma unei raceli la radiografie ar fi gasit ,,mediastin superior largit cu aspect polinodular al mediastinului " unul din medici imi sugereaza investigatii intr-o clinica universitara iar altul imi spune sa repet radiografiea peste o luna jumatate ,starea copilului momentan este bun,dar teama mea este foarte mare ,ce sa fac ?unde sa merg? va rog indrumatima ce sa fac sunt disperata ca ar putea fi mai rau decat este acum.
Limfom Hodgkin 30-07-2010, 07:29:03 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
5 ani fac si eu peste cateva luni de la tratament , eu am facut 6 cure de chimioterapie , fara radioterapie , de atunci nu au fost probleme. Daca au trecut 5 ani , din ce am auzit , poti sa stai linistita si sa-ti vezi de viata, sa uiti de etapa asta din viata ta.
Limfom Hodgkin 29-07-2010, 22:19:31 de către veronese
Subiect: Limfom Hodgkin
buna!ma numesc vera si in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu Limfom H, stadiul 2A cu scleroza medulara. am facut tratament citostatic si radioterapie. boala a intrat in remisiune inca de atunci, iar un tratament medicamentos nu am mai urmat.ma simt bine, lucrez, am un sot care ma iubeste mult, colegii ma apreciaza, dar mi-e teama de recidiva, aceasta frica e mai stapana pe viata mea decat sunt eu. mi-e teama sa-mi fac analize de sange, mi-e teama de medici in general. mi-a facut bine sa vad ca sunteti atat de multi bine.
Limfom Hodgkin 10-07-2010, 13:07:11 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt madyb-eu nu stiu ce sa zic , cred ca ar fi mai bine sa asteptati rezultatul biopsiei cara va va lamuri asupra diagnosticului. Bine ar fi ca dr.chirurg sa aiba dreptate si sa nu fie boala asta ,dar eu zic ca daca hematologul a zis ca e hodgkin nu cred sa se fi inselat . Multa sanatate si sa aveti speranta.
Limfom Hodgkin 10-07-2010, 12:13:30 de către madyb
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna..mama mea e suspecta de boala H...i-am facut biopsia si asteptam rezultatul...doc hematolog zice ca ar fi boala asta, iar chirurgul care a operat-o si i-a extras de acolo dupa ce a vazut el zice ca s-ar putea sa nu fie pt ca a gasit puroi in jurul ganglionilor deja inflamati.....voi ce parere aveti? o sa revin si cu rezultatul biopsiei
Mama nu stie...nu stim daca sa ii spunem adevarul sau nu

Multumesc
Limfom Hodgkin 21-06-2010, 11:06:33 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Pauly26 - decat sa ai in suflet teama unei boli nediagnosticate, mai bine solicita si alte pareri. Eu am diagnosticul de limfom Hodgkin, am terminat curele de citostatice si astept evaluarea care se face dupa o luna. Analizele de sange nu au fost edificatoare o mare perioada de timp. Pentru ca aveam ganglionii interstitiali imflamati nu am putut fi diagnosticata. (Am sa descriu mai pe larg toate simtomele intr-o alta interventie!) Iar un CT nu se face f. usor gratuit. Parerea mea este sa te adresezi unui hematolog si saincerci sa obtii un CT sau macar o ecografie. Ganglionii se imflameaza din multe motive - chiar si o banala viroza! Sper ca e doar o alarma falsa! Dar mai bine mai multa "umblatura" la medici, deci un diagnostic intarziat! Bafta! Si sa ne scrii !
Limfom Hodgkin 19-06-2010, 15:48:39 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Pauly26 ,bine ar fi sa mai ceri si alte pareri ,iar un CT cred ca ar fii foarte bun in situatia asta sa vezi daca mai sunt si alti .In caz de limfom la analizele de sange si RX de cele mai multe ori nu se vede mai nimic ,asa a fost si in cazul meu.
Cere si ate pareri ar fi mai indicat decat sa regreti mai tarziu
Limfom Hodgkin 19-06-2010, 14:19:10 de către pauly26
Subiect: Limfom Hodgkin
Salut tuturor!!
Am 26 de ani si intamplator am descoperit la palpare un ganglion laterocervical 1.9/1.4 cm,am facut analize sange tot normal,limfocite un pic scazute,rx pulmonar ok,am facut si ecodopler si se vede ca acest ganglion ese strans legat de pachetul vasculo-nervos al gatului(vene importante trec pe sub el) si imi este teama de o eventuala extragere a lui..
Nu am febra,si nu au fost modificari de greutate...
Am fost doar la medici din Bucuresti la control ,la Spitalul militar si Matei Bals..i-am intrebat despre limfom daca ar putea fi vorba ,dar spun ca mai degraba ar fi ceva banal,numai ca acest ceva banal nu se stie ce e...:)
Vad ca sunteti pe acest forum documentati despre aceasta boala..ce sa fac sa merg la Cluj e la oncologie sa consult si un hematolog...sunt f speriat...mai ales ca exista si unle riscuri daca l-as extrage(ganglionul)..
Momentan iau niste antiinflamatoare..
Daca ma puteti ajuta cu un sfat ,va mutumesc...
Limfom Hodgkin 17-05-2010, 09:31:41 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
Ptr mihai.iulina: si eu am fost diagnosticat cu limfom hodkin st IV acum 5 ani , am 4 ani si ceva de la terminarea tratamentului citostatic ( nu am facut radioterapie) si totul e in regula nu sint probleme.
E foarte interesanta emisiunea cu Prof Dr ANca Lupu din linkul pus de tine mai sus , e un medic foarte bun , ea ma tratat la COltea.

Am si eu o intrebare ptr administratorii acestui forum: dc stergeti id urile de mess pe care noi le lasam sa vorbim intre noi , care e problema?
Limfom Hodgkin 16-05-2010, 19:20:32 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Anita_31: Anita, care este starea ta acum? Am citit ca in 2001 ai fost diagnosticata cu Hodgkin st IV. As vrea sa stiu de la tine sau de la alte persoane care au fost diagnosticate cu mai mult timp in urma si care s-au vindecat, daca in timp au mai aparut probleme . Multumesc mult!
Limfom Hodgkin 16-05-2010, 19:15:32 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Pentru Aky19 si nu numai: Ma numesc Iuliana Mihai. Am mai scris pe acest forum despre sotul meu, Doru, in varsta de 27 de ani. A descoperit in nov.2008 ca are Hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tipul1. A facut ABVD 6 cure (12 sedinte) si cobaltoterapie o luna. Acum e in remisie totala si ne rugam la Dumnezeu sa nu ii mai revina boala vreodata. Pe durata tratamentului, adica aprox 10 luni a fost in concediu medical iar din octombrie 2009 a revenit la serviciu. Mergem la control la fiecare 6 luni. ------------------*Ne poti scrie oricand doresti. Multa sanatate iti dorim!


(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 15-05-2010, 00:39:05 de către Aky19
Subiect: Limfom Hodgkin
buna am fost si eu diagnosticat cu limfom hodgkin am 19 ani... am facut chimioterapie si radioterapie... daca poate cineva sa imi lase o adresa de mail.. cineva care a trecut prin asta si sa vindecat su cineva care cunoaste detalii... vas fi recunoscator am si eu nevoie de niste lamuriri :) va multumesc anticipat
Limfom Hodgkin 01-05-2010, 17:39:05 de către MicaTania
Subiect: Limfom Hodgkin
Dragilor, am citit mesajele fiecaruia si sunt redusa la tacere. Va recomand din suflet daca aveti posibilitatea de a va trata in strainatate sa nu tagaduiti nici macar o secunda. In urma unei probleme de sanatate avuta in cadrul familiei am mers la Clinica Anadolu din Turcia prin intermediul reprezentantului lor din Romania, NU SE COMPARA ----------*. SANATATE!!!



(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 01-05-2010, 09:47:44 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pai nu a avut nici o urmare rea in sensul ca nu s-a modificat nimic la mine , nu au aparut alte probleme, doar ca am fost diagnosticata cu aceasta forma de cancer si am inceput chimioterapia. Multa sanatate!!!
Limfom Hodgkin 30-04-2010, 14:40:44 de către rabitt
Subiect: Limfom Hodgkin
Va multumesc pt raspunsuri si as vrea sa stiu daca biopsia a avut ceva urmari rele?
Limfom Hodgkin 30-04-2010, 12:03:30 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt rabitt.Biopsia e cea mai concludenta de aceea daca v-a recomandat-o medicul poate ar fi bine sa o faceti. De ce zic asta... pt ca eu desi aveam ganglionul inflamat ( aprox 5 cm) si mancarimi de piele , am crezut ca e vreo problema dermatologica. In mai 2009 mi-am facut un set de analize si anume ecograf la san , abdominal. rionichi ,splina, ficat ,uter apoi raze la plamani si in final analize de sange si nu era nici o modificare la analizele de sange iar organele vazute la ecograf erau normale chiar si razele la plamani erau ok.Asa ca am mai dus-o asa pana in noiembrie cand am mers la un dermatolog cu problema mancarimii iar acesta mi-a dat sa fac analize la sange si atunci erau date peste cap(leucoccite marite,vsh marit proteina r-creativa marita) Le-am repetat la 2 sapt si erau tot asa astfel ca am ajuns la hematologie unde mi s-a facut punctie prima data din ganglion dar nu a fost conludenta si la 2 zile biopsie din care a reiesit limfom Hodgkin.Asta vreau sa iti spun, ca in cazul meu primele analize de sange nu au avut modificari , deci e posibil ca aceasta forma de cancer sa nu apara din analizele de sange ci doar la biopsie.Cel puti asa a fost in cazul meu.Multa sanatate tuturor si credinta in Dumnezeu!!!!
Limfom Hodgkin 30-04-2010, 08:21:59 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt. rabitt: Urmareste emisiunea "Traieste sanatos" din 7 oct 2009, emisiune ce a avu ca tema limfoamele maligne (hodgkin si non-hodgkin) iar ca invitat a fost dna. dr. Anca Lupu, sef sectia hematologie, spitalul Coltea. Acolo vorbeste despre metodele de diagnosticare (cea mai buna fiind biopsia, si explica dumneaei si de ce e cea mai buna metoda), despre simptome, etc.
Linkul emisiunii: http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/07-10-2009
Limfom Hodgkin 29-04-2010, 19:17:13 de către rabitt
Subiect: Limfom Hodgkin
A si inca o intrebare am uitat de ea se poate ca daca ai ai aceasta forma de cancer limfatic sa nu existe nici o modificare la analizele de sange?? Adica se poate pune un diacnostic doar dupa biopsie sau apar si alte modificari .Va multumesc
Limfom Hodgkin 29-04-2010, 18:46:05 de către rabitt
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara as avea si eu o intrebare la dumneavoastra daca se poate.Sotul meu a avut o varicela acum aproape un an in urma careia s-a inflanat un ganglion insa de vreo 3 luni au aparut foarte multi in diverse zone ,am facut tot felul de analize in urma carora nu s-a vazut nici o modificare .intr-un final o doctorita ne-a recomandat biopsia insa lui ii este frica , ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in urma biopsiilor facute de dumneavoastra ati avut ceva probleme sau s-a accelerat boala ?Cu multumirei
Limfom Hodgkin 09-04-2010, 15:22:46 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Fiul meu nu a avut astfel de pete insa la o luna dupa terminarea tratamentului i-au aparut niste pete mici rosiatice pe spate si picior care era generate de o infectie cu candida ca urmare a tratamentului dar i-am dat niste pastile si acum au disparut. Am vorbit cu un medic homeopat care mi-a spus urmatoarele:
"Pentru refacerea organismului, acupunctura ajuta mai putin in situatia de fata.
Homeopatia poate ajute foarte mult si am doua variante de a o aplica.
1. Remediile iradierii (ale consecintelor iradierii) plus remediul de constitutie.
2. Tehnica Guna si apoi remediul de constitutie.

Trebuie restabilita vigoarea sistemului imun, inlaturate efectele tratamentului ortodox si facuta o reglare completa (psihica-endocrina-hormonala-imuna) si detoxifiere generala."
A mai incercat cineva un tratament homeopat dupa chioterapie si iradiere?
Limfom Hodgkin 09-04-2010, 15:02:45 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
am avut un ganglion supraclavicular in stanga destul de mare si in dreapta unul mai mic si in mediasten,cel kre era mare in stanga se mai simte putin,de asta spuneam k imi este teama,insa eu am inteles k s-a stafidat ,adik de la tratamentul citostatic s-a facut k o stafida uskata,iar in leg cu petele de pe fata,am si eu de dinainte sa aflu c boala aveam,iar atunci knd m-am internat sa fac analize am fost la un dermatolog kre mi-a zis k nu sunt de la boala ci de la dereglari hormonale...am folosit mai multe creme pt pete fara nici un rez....multumesc pt raspuns,sper din tot sufletul sa imi iasa bn tomograful sa fac acele raze si sa se term totul cu bn...eu am 20 de ani,si sunt in anul II la facultate,sper sa ma ajute Bunul D-zeu sa reusesc sa trec peste si sa-mi fac un rost in viata...Sanatate tuturor....
Limfom Hodgkin 09-04-2010, 14:07:18 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Deeafily, multumesc mult pt raspuns. Exact asa are si sotul meu petele localizate, in zona T a fetei. Iar pruritul, cum descrii si tu, ii apare inainte sau dupa dus.
Limfom Hodgkin 09-04-2010, 13:59:39 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt mihai.iulina. Sa stii ca eu in prezent fac tratament cu citostatice si in urma cu vreo 3 luni mi-au aparut pete maro pe umar parca sunt zgariata de pisica(probabil m-am scarpinat)si inca nu au disparut. De asemenea si pe fata mi-au aparut pete maro in asa zisa zona T adica pe frunte , pe nas , la ochi in zona cearcanelor am o dunga maronie. , in zona tamplelor. Din cate am intrebat se pare ca in cazul meu ar fi o reactie la chimioterapie.De asemena am un prurit tare nasol imediat dupa dus cand ma sterg cu prosopul. E tare nasoala dureaza cateva minute dar nu ma lasa in pace, indiferent ce fac, cum ma frec pe piele ca sa dispara, pt ca incerc sa nu scarpin cu unghiile sa nu las cumva urme. asta doar pe brate, de la cot in sus. Dispare doar cand se calmeaza pielea pt ca incerc sa o ignor. Acum nu stiu ce sa zic in cazul vostru . Daca doctorul a zis ca e ok si ati facut cateva investigatii, probabil asa e. Eu zic ca toti ce care suntem atinsi de aceasta boala, v-om ramane toata viata cu o anumita sensibilitate la una alta. Multa sanatate!
Limfom Hodgkin 08-04-2010, 21:13:49 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Am uitat sa spun ca la cotnrolul din febr 2010 i s-a facut si ecografie la ficat si splina si sunt ok. Ni s-a spus ca tomograf nu ii mai face deocamdata, ci doar daca la vreunul din cotnroalele periodice apar semne de intrebare asupra sanatatii lui, iar la 2 ani de la terminarea tratamentului va face iarasi pet-ct.
Limfom Hodgkin 08-04-2010, 21:11:36 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Sotul meu a avut limfom hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tip I. A facut 6 cure ABVD (12 sedinte) si 20 sedinte de cobaltoterapie (perioada: nov. 2008 diagnosticat - august 2009 terminarea tratamentului). A efectuat pet-ct si i s-a spus ca e in remisie completa si sa revina la control timp de 2 ani la intervale de 6 luni. In oct 2009 i-au aparut niste bubite pe corp (asemanatoare unei toxiinfectii alimentare) si il mancau ffff tare. Cu tratament (flonidan) acestea au trecut, dar mancarimile (pruritul) ii mai apar din cand in cand. De asemeni, i-au aparut cam din ianuarie 2010 si niste pete maronii pe piele, pe fata si acum si pe un picior (aspectul acestora este de piele descuamata sau fff uscata). In febr 2010 am fost la controlul de 6 luni, i s-au facut analize la sange, radiografie pulmonara, ecografie la inima iar dr. i-a spus ca in urma analizelor rezulta ca e ok.. Pete si prurit avea si inainte de a fi diagnosticat cu LH, iar apoi au disparut. Dr. ne-a zis ca atunci au disparut din cauza citostaticelor si a dexametazonei care i se facea in acea perioada. Am intrebat despre aceste pete pe care le are acum si despre pruritul care ii mai apare din cand in cand si dr. a spus ca probabil sunt semnele unei dermatite care poate fi si de natura psihica si sa nu ne ingrijoram ca nu ar fi semn ca ii revine boala. Ce parere aveti? Nu pun la indoiala ceea ce spune medicul, dar as vrea sa stiu si parerile voastre si daca a mai patit cineva asa. Va multumesc, Iuliana
Limfom Hodgkin 08-04-2010, 20:25:37 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Bun gasit Cristina. De ce crezi ca nu s-a retras ganglionul de la gat, il simti cumva sau ti-a zis doctorul? Ai avut mai multi sau doar unul supraclavicular? Ai speranta in Dumnezeu si totul va fi bine. Eu sunt la a 9-a cura din 12 si am avut si eu ganglion supraclavicular destul de mare (aprox 5 cm) si mediastinal.La sfarstul citostaticelor probabil prin iunie, voi face si radioterapie deocamdata doar m-am programat la raze .Multa sanatate si incredere in Dumnezeu!
Limfom Hodgkin 08-04-2010, 19:32:07 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
buna ziua...numele meu e cristina si in urma cu 7 luni am fost diag cu limfom hodgkin stadiul III B.am urmat 6 cure cu citostatice,acum urmeaza sa imi fac un tomograf pt a-mi spune ce trebuie sa fac in continuare...Am avut ganglioni mediastinali si supraclaviculari...cel de la gat a fost f mare...si dupa citostatice nu a disparut in totalitate se mai simte putin,eu sper din suflet sa imi iasa bn tomograful,sa fac raze si sa se termine totul cu bine.Am incredere in Dumnezeu si stiu k ma va ajuta...sanatate tuturor si sa nu uitati k Dumnezeu este tot timpul langa noi si nu ne va uita niciodata...
Limfom Hodgkin 02-04-2010, 20:26:18 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Un Paste Fericit plin de lumina si speranta urez si eu tuturor, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute, sa ne fereasca de toate cele rele. Sarbatori fericite si multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 02-04-2010, 20:07:03 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
PASTE FERICIT,tuturor care sunt in aceasta situatie si multa sanatate .Scriu pt prima oara desi citesc acest sait de cand am fost diagnosticata in luna februarie 2010.Am citit comentariu de mai sus al lui Palmon,si m-am ingrozit ,eu am avut norocul sa fiu diagnosticata in afara tari si pot spune ca asa ceva nu se intampla inafara tari .MULTA SANATATE TUTUROR SI PASTE FERICIT
Limfom Hodgkin 18-03-2010, 08:44:39 de către palmon
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Ziua Tuturor, care mai au norocul sa mai si respire..... Dragul meu coleg, Barzic Nicolae, a incetat sa mai respire azi dimineata la ora 6. Dupa 4 luni, o saptamana, 4 zile si 6 ore de chin, a incetat din viata. Suspect de limfom. Dupa spusele voastre, dupa cele citite pe internet, dupa cum a evoluat boala, eu sint mai mult ca sigura ca a avut Limfom non-Hodgkin Agresiv. Medicii in acest rastimp nu au fost in "stare" sa-i dea un rezultat. Povestea bolii a inceput pe 6 noiembrie cand, fiind racit, a fost trimis la raze si i s-a descoperit pe plamanul sting tumoarea. Acest lucru i s-a confirmat la Brasov prin tomografie. Pe 23 noiembrie, 2009 a mers la Cluj. acolo in rastimp de trei saptamani i s-a facut bronhoscopie de 2 ori. Rezultatul "irelevant" si "neconcludent". In spital a fost sub orice "critica". Era perioada cand era trimis personalul si medici in "concedii fara plata fortata"., sau stiu mai ce, nu am cuvinte.... Din acest motiv, nu s-a mai dus inapoi la Cluj, in Ianuarie pentru biopsie (asta i s-a propus la externare). Pe la jumatea lui Ianuarie 2010, a fost trimis la Bucuresti. Acolo i s-a facut bronhoscopie chiar in aceasi zi si dupa cca. zece zile a venit rezultatul, cum ca ar fi vorba de un anume Limfom. Pentru certificare s-a mai dus odata in primele zile ale lunii februarie, cand i s-a recoltat tesut pentru biopsie. Doua saptamani a stat la spital, i s-a facut drenaj deoarece a facut pleurazie. Inainte sa plece pentru biopsie, de aici de la Sf.Gheorghe, de la Hematologie i s-a promis un tratament general, pana va veni rezultatul. Cand a venit de la Bucuresti, bineinteles ca nu l-au mai internat...., pana sa vina rezultatul. Pe 5 martie a ajuns totusi la Spitalul de Pneumologie, din cauza ca "nu mai putea respira". Acolo i-au dat ceva tratament cu antibiotice, din cauza ca avea "rana aceea" pe partea stinga si Miofilin. In acest rastimp i s-au umflat ganglionii sub brat, la capul pieptului, langa oblilic si in dreptul ficatului. Poate ca era deja in faza III sau chiar IV. Incepand cu 13 martie i s-a mai agravat situatia, din cauza senzatiei de voma si nu mai stiu ce.... Pe 16 si 17 martie iar a fost trimis la Brasov, pentru Tomografie. Acolo i s-a dat de veste fiului sau (EL a fost cel care a umblat peste tot cu tatal lui, un baiat de 27 de ani) ca nu ar mai fi mult.... Rezultatul nici acum, dupa 6 saptamani nu a venit de la Bucuresti (li s-a telefonat, au fost implorati zilnic....). Doamne fereste sa ajungi, in zilele noastre pe mana DOCTORILOR. DEASEMENEA MULTUMIM DIN "INIMA" PARTIDULUI DE LA GUVERNARE PENTRU GRIJA CE NE POARTA! MURIM CU ZILE...., DE BOLI CARE AR PUTEA FI VINDECATE.... Daca cineva este de alta parere, va rog sa ma consoleze. DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA PE NICU. A FOST UN COLEG FOARTE BUN, UN OM DEOSEBIT. A murit la nici macar 55 de ani.
Dumnezeu sa fie cu noi toti, el ne vindeca de toate.
Limfom Hodgkin 10-03-2010, 19:29:29 de către laurastoenescu
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...da am citit apoi mai atenta si am vazut ca este o diferenta intre boala Hodgkin si non Hodkin.(privind tratamentul). Este adevarat si ca Ciurea ne-a pus intre timp sa facem nu stiu ce analiza de 27 milioane( lei vechi) pentru a-i confirma ca are metastaza la plamani...apoi dupa ce l-am mutat de acolo i-am facut investigatii amanuntite si cum era de asteptat,NU AVEA ABSOLUT NIMIC la plamani...daramite metastaza... Am sa ma resemnez fata de sistemul medical de la noi si ...sa va urez tuturor multa sanatate si sa aveti grija de voi si de cei dragi,pe cat posibil!
P.S : Pt Iuliana: am citit si eu la fel inca de cand era in spital,si stiam ca nu este permisa administrarea Vincristinului intratecal,pentru ca poate fi fatal,dar nu stiu daca numai Methotrexatul l-a administrat intratecal sau ambele....nu am cum sa dovedesc nimic,decat sa banuiesc. Sanatate!
Limfom Hodgkin 10-03-2010, 17:21:27 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Laura, intre limfomul Hodgkin si non-Hodgkin este oarecare diferenta. Tipul celulelor implicate in boala este diferit si prin urmare tratamentul este diferit. Schema ABVD( folosita in SUA) este utilizata doar in Hodgkin. In non-Hodgkin stiu ca se administreaza metrotexat si vincristin iar o sedinta de chimio dureaza intre 5 si 7 zile non-stop.
Poate ca dozajul a fost cel obisnuit dar organismul tatalui tau nu l-a suportat iar medicii nu au reactionat imediat. Fiul meu la sfarsitul primei cure de citostatice a simtit cum ii amorteste partea stanga, unghiile i se invinetisera, temperatura i-a crescut brusc la aproape 39 grade, tremura din toate incheieturile si era aproape sa-si piarda cunostinta. A venit urgent medicul de garda care i-a administrat ceva, parca heparina nu mai stiu sigur, iar el si-a revenit. La fiecare sedinta de chimio am fost speriata ca acea scena se va repeta. Doctorita a zis ca e singurul care a avut o astfel de reactie la ABVD. Au trecut sase luni de la terminarea tratamentului, am fost la control si tomografia a iesit OK.
Imi pare rau pentru tatal tau dar poate boala era intr-un stadiu avansat...eu am vazut si copii care ajung la oncologie prea tarziu pentru ca medicii nu sunt capabili sa puna un diagnostic la timp.
Cat despre Ciurea...am auzit o poveste urata cu un copil de trei ani care avea o tumora cerebrala iar el il intreba pe tata cati bani are in buzunar. Nu l-a operat, a fost tratat in cele din urma la Cluj, acum are 18 ani dar din pacate nervii optici au fost distrusi atunci de tumora.
Limfom Hodgkin 10-03-2010, 15:53:58 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Laura:
Vezi acest site: http://www.gedeonrichter.md/md-ro/Documents/preparate/Vincristin-Richter%20-%20pacient.pdf
VINCRISTIN:
DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE
Este permisă numai administrarea intravenoasă (a fi atenţi în caz de extravazare), - administrarea intratecală este interzisă.
Limfom Hodgkin 10-03-2010, 11:47:10 de către palmon
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna, sint Monica din Sf.Gheorghe. Ma interesez pentru colegul meu, daca cineva stie un doctor bun, hematolog sau oncolog, in Brasov, parca am citit undeva despre cineva care a fost tratat acolo, si a fost foarte multumit.... Daca mi -ati da numele, telefonul sau chiar Spitalul. Tot aici am citit ca ar fi mai bine sa fie vazut de mai multi doctori. Rezultatul din Bucuresti in legatura cu bipsia lui inca tot n-a venit (de 5 saptamani). Este suspectat de limfom... Aici, la noi la hematologie, inainte sa plece la Bucuresti i-a promis ca pana ii vine rezultatul ii va face un tratament preventiv, sau ceva general, dar acum nu mai vrea decat dupa ce vine rezultatul. Mai nou i-au aparut niste guguloaie(adenopatii?) langa ombilic, unul mare, inca vreo doua pe burta, unul la capul pieptului, si chiar si sub bratul drept (tumoarea mare o are pe plamanul sting). Saptamana trecuta ;l-au internat de urgenta la Spitalul de Pneumologie, ca nu mai putea sa respire.... L-au ajutat cu ceva pastile, Miofilin si inca ceva , dar pentru ca intarzie tratamentul pentru ce are, este foarte ingrijorat, si este din ce in ce mai slabit. Va multumesc! Multa sanatate!
Limfom Hodgkin 09-03-2010, 23:30:59 de către laurastoenescu
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumesc frumos radualba , caz nu voi mai face...dar sunt nelinistita,fiindca stiu ca sunt atatia oameni care fac tratamente de ani de zile,iar el la prima cura a cedat..si ma macina treaba asta. Am citit tot pe net fiecare dintre simptomele supradozajului si sunt exact aceleasi,in aceeasi ordine,dar nu am dovada,este doar ceva ce ma macina zi de zi. Nici nu stiu daca i-a administrat Vincristinul,fiindca ne tratau ca pe niste cretini care nu trebuie sa afle marele secret...eu de fapt nici nu stiu ce au facut acolo.... Il voi lasa sa se odihneasca in pace , nu voi cere anchete sau alte lucuri. Multumesc inca odata si multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 09-03-2010, 18:15:47 de către radualba
Subiect: Limfom Hodgkin
pt.Laura Stoenescu. Nu cred ca a fost un supradozaj. Ar fitrebiut sa fi gresit cu prea mult sa fi provocat decesul.Dar spui ca a fost administrat intratecal. Aici poate sa gresit. Sunt unele citostatice care administrate intratecal sunt fatale.( La noi Vinblastinul.) Eu am citit ceva pe net acum de Vincristin si are foarte multe precautii la adminstrare. ,printre care scrie ca se admnistreaza doar intravenos . Oricum nu cred ca mai are rost sa faci caz. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
Limfom Hodgkin 09-03-2010, 13:42:20 de către laurastoenescu
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ziua , sunt Laura si am trecut printr-o experienta groaznica in ultimile 4 luni. Tatal meu( 66 ani) a fost diagnosticat cu o tumora maligna pe creier ,una forte adanca,la limita intre emisferul drept si stang.Am decis sa il operam ,asta dupa ce la sp Bagdasar dl prof Ciurea nu s-a obosit sa ne comunice cat este de grava situatia,l-am mutat la sp Militar.Se pare ca totusi tumora ori nu a fost extirpata complet,ori am intarziat noi cu inceperea citostaticelor.L-am internat la hemato la sp Universitar ( Buc) unde niste mandrulite de doctorite de maxim 27 de ani mi l-au omorat , dupa ce au decis sa ii administreze( intratecal) Methotrexate de 1000 mg ( parca) si Vincristin,deci nu a facut cure cu ABVD....si nici nu a terminat prima cura....ca sa nu mai zic ca nu a apucat radioterapie...
Se pare ca i-au gresit doza de la o administrare la alta,pentru ca tatal meu slabea pe zi ce trece...iar dr. nu au calculat ca scadea in greutate si l-au "supradozat". ( avea toate simptomele supradozajului). Am uitat sa specific ca in urma biopsiei a fost de asemenea diagnosticat cu limfom malign Non-Hodgkin cu celula mare B( stadiul nu il stiu). Dupa 2 luni de la operatie s-a stins in chinuri,facand o hemoragie interna "generala" daca o pot numi asa... Sa il ierte Dumnezeu .V-as ruga sa imi spuneti daca credeti ca am dreptate privind supradozajul. Multumesc si multa sanatate.
Limfom Hodgkin 08-03-2010, 15:22:45 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumim Radualba pt informatii si lamuriri. Eu fac tratament la hematologie in Cluj si mai suntem cateva fete si la toate formula de tratament e ABVD cu acesti pasii : 2 injectii in branula inaintea perfuziilor, un tub cu substanta incolora, apoi cel cu substanta roz fotosensibila si din nou un tub cu substanta incolora.Eu am facut 6 sedinte si dupa a 2 sedinta nu am mai rezistat starii de rau si vomit dupa cum am spus si in salon in timpul curei.Eu nu pot sa mananc nimic, am inercat paine prajita, si tot felul de uscaturi care in mod normal nu au cu ce deranja stomacul si sa faca greata, dar dau tot afara asa ca prefer in prima zi sa ma abtin de la mancat , macar sa vomez apa decat mancarea .Totusi pentru greata mi-a dat doctorul niste medicamente Kytril si acum cand (le folosesc doar de la a 6 cura) le-am luat mi-au fost foarte bune in sensul ca a doua zi am fost cat de cat mai bine decat in ziua perfuziilor si am reusit sa mananc binisor. Multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 08-03-2010, 12:27:41 de către radualba
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt . Eena60 si pt deeafly. Eu va spun ca inca nu am varsat niciodata si sunt am facut 10 sedinte de abvd.
Va spun cum fac eu. In seara dinaintea zilei de perfuzie mananc usor si nu consum nimic acru. (suc sau altceva, lamai sau portocale ) . In dimineata cand merg la perfuzii mananc ceva dulce ( o felie de paine cu unt si miere sau dulceata ) dar nu mult. La mine perfuzia incepe undeva injurul orei 12 , asta pana se fac analizele, pana te vede madicul si pana se prepara perfuziile. Mod de administrare : prima data primesc o pastiva antivomitiva cu aprox 10 minute inainte sau chiar cand mi se pune branula.Apoi primesc o solutie in pinga de 250ml de ser cu ceva antivomitiv care curge repede. Apoi un flacon cu substanta rosie(aDRIAMICIN, SAU DOXORUBICIN) se pune in punga neagra (-substanta fotosensibila-)la care mi se interzice sa misc mana (nu misiti mana deloc, deloc ) curge in aprox 30 min.Apoi se pune o punga de 250ml cu Bleomicin , 30 min, apoi Vinblastin 250ml.Apoi vine calvarul 500ml DITIC (dacarbazin)- obligatoriu tot tinut in punga neagra fiind fotosensibil. La dministrarea acestui si pe mine ma doare mana cate odata . Ma durut de 3ori din zece.Asta o regleaza cam 1 picur la secunda in total cam 1.5-2 ore.La final obligatoriu o punga de ser pentru spalarea venei cu ceva antivomitiv eventual. Pentru acasa mai primesc cateva pastile de Osetron care sa le iau in caz ca imi este rau. Acest protocol il primesc eu la clinica de oncologie. Va doresc multa multa sanatate !!
Limfom Hodgkin 07-03-2010, 19:51:41 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt elena.Da si la mine formula de tratament e ABVD. Mersi pt lamuriri.Am auzit si eu de gelul de la forever dar nu am incercat. Multa sanatate!
Limfom Hodgkin 07-03-2010, 11:11:05 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Formula de tratament este ABVD .Tratamentul e acelasi, dar la mine la ultima perfuzie, cea mai mare cantitativ, m-a durut destul de tare mana si perfuzia a fost reglata incet. Am vazut scris pe sticla de aceea am stiut care e. Nu toata lumea reactioneaza la fel.
Eu am inceput sa iau picaturi de armurariu si fiica mea mi-a adus capsule de GRAVIOLA. Am inteles ca Graviola se gaseste si la farmacia CITY CALIFORNIA care ar fi undeva pe Hasdeu sau Marinescu. Inca nu am depistat-o nici eu!
Am inteles de la mai multe persoane ca e foarte bun si Gelul de Aloe Vera de la FOREVER ca ajuta la eliminarea toxinelor dupa citostatice. Eu incerc ca o zi inainte, in ziua citostaticelor si o zi dupa sa nu prea iau alte medicamente. Poate voi lua doar armurariu pentru a-mi ajuta ficatul!
Multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 06-03-2010, 23:00:57 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
pt elena 60. La ce medic esti? Eu sunt la dr. Cucuianu Andrei. Nu inteleg ce vrei sa zici ca a durat mai mult din cauza Decarbazinului, de unde stii care e decarbazinul in timpul tratamentului ?Eu intotdeauna cand ajung la tratament primesc punga cu medicamente de la asistenta sefa si o dau unei asistente care imi pregateste perfuziile. De cand fac cure (pana acum 6) am aceleasi perfuzii adica 2 tuburi cu lichid incolor ca cele de glucoza si un tub cu o substanta roz care e acoperit cu o punga pt ca sensibila la lumina, nu are voie sa intre in contact cu lumina. In plus mi se da la inceputul tratam 2 injectii prin branula.Asa ca eu nu stiu la tine cum se procedeaza, sau de unde poti sa stii care e Decarbazinul. O singura data cred la a 2 cura mi-a mers perfuziile mai incet dar au fost aceleasi. Deci daca poti spune-mi si mie care e decarbazinul?Eu nu iau alte suplimente , doar ceaiuri naturale de fructe(macese, catina, urzica) si multe fructe. Multa sanatate tuturor
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 21:20:47 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Si eu fac tratamentul la clinica de hematologie Cluj. Am facut de abia a doua sedinta. De data aceasta am facut si eu formula ABVD. Din cauza Dacarbazinului a durat f mult. M-a durut mana de la el si atunci a mers perfuzia f incet. Numai pe cand s-a terminat dacarbazinul am inceput sa simt starea de greata. Cum nu am mancat nimic in acea zi nu am vomat.Am baut doar apa pe timpul perfuziei. Acasa am dormit si apoi am mancat paine prajita, un grep si am baut suc de grep. Am reusit sa nu vomit. Nu stiu cum e mai bine:daca nu vomiti probabil ca raman toate toxinele, daca vomiti cred ca te mai eliberezi. DAr totul ramane la latitudinea organismului! A doua zi mi-a fost putin greata si am fost obosita 2 zile. Sper ca o sa-mi revin pana peste 2 saptamani cand o iau de la capat!
inerc sa-mi ajut organismul cu echinaceea pt imunitate. Ce alt supliment pentru a va ajuta sa treceti mai usor luati?
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 20:54:15 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt radualba. Groaznic pt mine inseamna ziua perfuziilor cand nu rezist starii de rau nici in salon si vomit de cateva ori in timpul perfuziilor.Apoi in acea zi orice as manca dau afara si chiar daca nu mananc vomit apa , mi-e greata tot timpul , mi-e rau, stare care o am vreo 3 zile.Apoi incet imi revin dar tot mai am stari de greata, nu suport anumite mirosuri. Eu nu a trebuit sa fac rost de niciun medicament toate mi se fac la spital.Si eu fac tot ABVD.Am facut 6 sedinte mai am 6.Multa sanatate
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 17:56:41 de către radualba
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt.palmon. Si mie mi sa facut biopsie.Mi -a fost extirpat un ganglion inghinal. Rezultatul ca este limfom Hodkin a aparut in 10 zile, dar a mai durat ceva pana sa stabilit ce fel de celularitate.Stadiul bolii il stabileste medicul oncolog dupa alti parametrii ( in functie de cate grupe sunt prinse si in ce locuri ). Nu stiu mai mult. Multa Sanatate !!!!!!
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 17:47:41 de către radualba
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt deeafily. Ce inseamna groaznic??? Eu ma simt putin rau seara in ziua cand fac perfuziile si apoi a doaua zi . Ma inrosesc la fata tare si simt un soi de presiune in cap.Nu pot sa-ti descriu mai bine senzatia.
eu fac formula (ABVD). In concluzie doua zile mai rele , iar restul ok. pana la 14 . Nu stiu ce tratament faci tu ?? Eu a trebuit sa-mi procur din ungaria Vinblastin si Decarbazin ca nu se gaseste.Despre medici sa sti ca la oco sunt buni. ------------*


(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 11:13:28 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Radualba. Si eu fac chimioterapie la Cluj dar in cadrul spitalului de hematologie.Am facut pana acum 6 sedinte si voi face 12 asa mi s-a spus de la inceput cand mi s-a diagnosticat limfomul hodgkin. La ce medic esti ? Cum ai suportat chimio ca la mine e groaznic? Multa sanatate
Limfom Hodgkin 05-03-2010, 10:23:56 de către palmon
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Radualba,
Te intreb daca tie ti s-a facut biopsie? In cit timp ti-a venit rezultatul cu mentiunea felului de limfom? Cred ca si colegul meu este tot cam de gradul III-IV. Aseara am vorbit cu el, a trebuit sa-l duca urgent la spital, nu mai putea respira. Nu stiu daca nu i s-a agravat edemul pulmonar... Mi-e teama pentru el, ca nu va putea rezista pana cand va afla rezultatul si sa poata incepe tratamentul cu citostatice.
Limfom Hodgkin 04-03-2010, 23:45:52 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
radio e ceva mai usor de suportat decat chimio insa e foarte posibil sa nu mai faci mai ales ca a raspuns tratamentul de la prima cura si pe deasupra ai avut si o forma mai usoara........asta o sa stabileasca medicul dupa un ct toraco-abdominal
Limfom Hodgkin 04-03-2010, 21:38:19 de către radualba
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna
Eu am fost depistat cu Limfom Hodkin st III A cu celularitate mixta.in luna oct 2009.Momentan fac chimio la Cluj la onco. Am facut pana acum 10 sedinte, iar medicul mi-a spus ca osa mai fac inca 2, deci intotal 12.Asta dupa ce a vazut rezultatul de la prima evaluare CT (dupa 8 sedinte de ABVD) .La inceput am avut adenopatii mediastinale multiple cea mai mare de32mm ,adenopatii abdominale paraaortic de 42mm si inghinal de 32-28mm.La prima evaluare rezultatul a fost :mediastin mici formatiuni subcentimetrice,abdominal adenopatie de 20mm si inghinal 0, concluzie remisiune partiala.
Medicul mia spus ca voi face o noua evaluare dupa ce termin cele 12 sedinte de chimio, iar infunctie de rezultat voi continua sau nu cu radio. Eu cred ca o sa fac si radio, dar as vrea sa stiu cam cate sedinte se fac si daca sunt greu de suportat ??
Limfom Hodgkin 04-03-2010, 14:43:10 de către palmon
Subiect: Limfom Hodgkin
Am citit citeva cazuri despre limfomul hodgkins sau non-Hodgkins.Fiecare este un caz aparte, cred. Nu am gasit un caz asemanator cu cel al colegului meu. El este diagnosticat inca din noiembrie 2009 cu tumoare pe plamanul sting. I s-au facut doua bronhoscopii la Cluj. Acolo nu i s-a dat un rezultat concludent. La Bucuresti in urma bronhoscopiei rezultatele au condus la biopsie deoarece tumoarea lui este suspectata a fi un amune limfom. Biopsia i s-a facut cu de 4 saptamani. Inca nu are un rezultat concret. Cea ce ma nelinisteste pe mine este ca starea lui de sanatate este din ce in ce mai proasta. Il doare peste tot. Pentru pleurazie are un recipient pus in care i se acumuleaza 1 l de lichid pe zi. Este foarte darimat sufleteste, nu stie in cat timp va veni rezultatul ca sa poata incepe tratamentul adecvat si daca va putea face fata.
Limfom Hodgkin 19-02-2010, 18:57:52 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru BK : Multumesc pt. raspuns si pt. sfaturi. Numai cand treci printr-o incercare dificila iti dai seama ce important e sa ai langa tine prieteni multi. Pana acum nu am fost adepta forumurilor; dar sufleteste iti prinde bine sa vezi ca nu esti singura in aceasta situatie si nici singura. Si iti ridica moralul sa afli ca multi au reusit sa invinga boala.
Dumnezeu sa ne binecuvateze pe toti!
Limfom Hodgkin 19-02-2010, 09:13:44 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
ptr Elena60: E foarte bine sa consumi fructe si legume si mai ales lichide , foarte multe lichide pte a elimina citostaticele cat mai repede , daca se poate sa consumi 3-4 litri de lichide (apa plata , ceai sucuri naturale ), nu este un regim anume ptr boala dar e bn sa manaci cat mai natural pter a creste sistemul imunitar care scade foarte mult de la tratament. eu mai luam vitamax si maltofer

PS; Esti obligata sa termini tratamentul indiferent de suferintze sau dureri , nu ai de ales

Multa sanatate si nu te panica ca o sa te faci bine
Limfom Hodgkin 18-02-2010, 23:30:08 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna tuturor! Am fost si eu diagnosticata cu limfom Hodgkin in acest februarie. Am inceput tratamentul cu citostatice. Sper sa am puterea sa-l suport pana la final si sa ma vindec. As vrea sa va intreb, pe cei care ati trecut cu bine aceasta perioada , ce suplimente ati utilizat si ce dieta alimentara ati avut. Ati consumat ceva fructe si legume in mod special?
Mutumesc mult! Si Dumnezeu sa ne ajute si sa ne protejeze pe toti!
Limfom Hodgkin 11-02-2010, 11:12:19 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ziua . Am fost diagnosticata in nov.2009 cu limfom hodgkin. In prezent ma aflu sub tratament(12 sedinte cu ABVD din care am facut 5) Ceea ce vreau eu sa stiu de la cei care au trecut prin aceasta boala este cam la cat timp de la terminarea tratamentului pot face un copil, daca puteti sa imi spuneti. Nu am intrebat medicul dar am o varsta destul de inaintata (aproape 30 ani)si inca mai am 3 luni de tratament . Va multumesc si multa sanatate tuturor.
Limfom Hodgkin 28-01-2010, 20:12:01 de către mio2060
Subiect: Limfom Hodgkin
BUNA ZIUA, AM 25 ANI SI O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA ; IN IUNIE 2007 AM FOST DIAGNOSTICATA CU LINFOM HODCKING STADIUL IIB ; DUPA 12 SEDINTE CHIMIOTERAPIE SI 25 SEDINTE RADIOTERAPIE ACUM SUNT BINE SI SPER DIN SUFLET SA NU MAI MI SE INTOARCA ACEASTA BOALA.
PE 21.02.2010 VREAU SA MERG CU SOTUL LA BAILE FELIX (APA TERMALA) CER UN SFAT - AM VOIE SA INTRU IN APA, AM INTELES CA NU E NICI O PROBLEMA CA NU E NICI O CONTRADICTIE.
VA ROG MULT UN RASPUNS
MULTUMESC
Limfom Hodgkin 11-01-2010, 04:23:56 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Vali, imi pare rau ca nu ai apelat la medicii din Institutul Oncologic Cluj asa cum ti-am recomandat. Te joci cu viata copilului. Sindrom adenomegalic, dureri de spate, oboseala, splina marita, multiple adenopatii laterocervicale, axilare, abdominale bilaterale???? Si tu nu ai un raspuns concret de la medici? Daca e vorba de un limfom, splina marita inseamna deja stadiul trei... Doar biopsia pune un diagnostic sigur si vad ca nimeni nu ti-a recomandat-o. Eu la Cluj am auzit multe povesti care incepeau cu luni de tratamente gresite pana la aflarea adevaratei afectiuni. ------------*

----------*
Vrei sa stii ce inseamna ganglioni reactivi? Mai bine ia o trimitere de la medicul de familie pentru IOC Cluj si mergi urgent cu copilul acolo. Eu ti-am recomandat-o pe dna. dr. Stefania Neamtu. Nu te cunosc, dar te implor, nu astepta sa vezi cum se inmultesc adenopatiile care pot fi niste tumori nenorocite. Daca e vorba de un cancer, fiecare zi fara tratament inseamna sanse mai mici de vindecare.




(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 08-01-2010, 12:32:26 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
au trecut peste 2 luni de cand am fost internati cu ganglioni mariti si externati pt ca s-au redus semnificativ la cura cu antibiotic -asta zic dr ca e un lucru bun si ca nu sunt maligni .nu i-au facut atunci la baiat alte investigatii in afara de analize de sange .
acum ,deoarece acuza uneori dureri de cap ,lipsa pofta mancare ,si uneori dureri de spate -coloana lombara ,sau sub coaste dreapta spate sau fata ,oboseala ,am mers iar la oncologie (tot timisoara ).
i-au facut din nou analize -am inteles ca au iesit bune toate in afara de ASLO care e 600 .
in urma unei radiografii pulmonare i-a fost depistata o pneumonie interstitiala virala (nu avea febra ,nu tusea )si sindrom adenomegalic.
am fost la un eco unde au zis asa -splina 9/4 marita ,ficat rinichi ,pancreas in regula ,multiple adenopatii laterocervicale ,axilare ,abdominale bilaterale ,de dimensiuni pana la 2 cm.
am mai auzit ca toti ganglionii sunt reactivi -spunea doamna de la eco.
am primit trat cu augmentin si nurofen -doza mare ,iar peste 5 zile mergem la control .
am ramas internati dar facem trat la domiciliu .
nu am primit nici un rezultat scris de la spital .
stie cineva ce inseamna ganglioni reactivi ?
va multumesc .
Limfom Hodgkin 01-12-2009, 19:49:28 de către alegria036
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara tuturor de pe acest site si un LA MULTI ANI, MULTA SANATATEastazi de ziua romanilor.
Limfom Hodgkin 25-11-2009, 12:36:34 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Beatrice, daca e vorba de Hodgkin, boala se extinde prin toti ganglionii, in zona palmanilor ( mediastin ) sunt foarte multi, ei daca se se maresc pot crea probleme respiratorii, ba mai grav pot duce la formarea apei in plamani care nescoasa la timp duce la deces. Un medic bun si-ar da imediat seama daca e vorba de apa la plamani prin simpla ciocanire cu degetul in zona toracica. Oricum pana la biopsie se poate face mult mai repede o radiografie pulmonara. Aveti grija ce faceti, eu am auzit ca sistemul medical din Anglia are multe probleme si face deseori greseli elementare.
Limfom Hodgkin 24-11-2009, 04:05:59 de către beatrice7
Subiect: Limfom Hodgkin
Nu, ganglionul nu s-a retras si e vizibil cu ochiul liber. Noi suntem in Anglia si aici e putin mai altfel. Cred ca din cauza solicitarilor prea multe pe care le au, au spus ca o sa-l cheme la analize de-abia peste 2 saptamani. Dar cred ca o sa schimbam spitalul, nu pot astepta atat de mult! Respira greu, zgomotos, atunci cand e f obosit, dar am pus totul pe seama faptului ca lucreaza multe ore. Multumesc pentru raspuns, Sabina, multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 22-11-2009, 02:56:17 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Beatrice, pe fiul meu nu-l dureau. Era insa deseori obosit. Spui ca in urma tratamentului cu antibiotice, durerea a cedat. Ganglionul a disparut, se mai simte la palpare? Daca e vorba de Hodgkin in stadiu mic, analizele vor iesi bune. Doar o biopsie va pune un diagnostic sigur.
Limfom Hodgkin 21-11-2009, 18:28:25 de către beatrice7
Subiect: Limfom Hodgkin
Sotul meu si-a descoperit un ganglion dureros clavicular, cu diametrul de 2 cm, dupa care, in urma unui tratament cu antibiotice, durerea a cedat. Insa exista suspiciunea de a fi vorba despre ceva malign. As dori sa stiu daca cineva dintre cei care au trecut prin aceasta afectiune a prezentat ganglioni durerosi. El are numai unul. Peste cateva zile il va chema la analize, dar pana atunci, as dori sa stiu, daca, in ciuda faptului ca ganglionii din acesta afectiune sunt nedurerosi, cineva a avut dureri. Eu as vrea sa cred ca dintre toate relele, e raul cel mai mic. Sigur ca de dorit ar fi sa fie ceva de natura infectioasa, dar, daca ar fi sa aiba ceva malign, as vrea sa nu fie de origine non-Hodgkin. Deci, ganglionii cateodata pot deveni durerosi?
El si-a descoperit ganglionul din cauza durerii, dar acesta a evoluat pe durata a, probabil, 2 luni fara dureri, a spus doctorul care l-a consultat. Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca uneori doare. Multa sanatate tuturor si credinta in Singurul care ne poate ajuta!
Limfom Hodgkin 17-11-2009, 11:16:06 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
-----* vb pe seara ....acum sint la munca...bye !!!





(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 16-11-2009, 18:11:59 de către elena elenna
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumesc pt raspuns bk!
Am citit post-urile (recunosc ca sunt utile) dar ma sperie necunoscutul dar faptul ca boala asta m-a luat prin surprindere nu face decat sa imi creasca starea de anxietate....
Ma ingrozesc aceste sedinte cu citostatice (pe care inca nu le-am inceput),ma sperie faptul ca voi ramane fara par pt un timp destul de indelungat ....nu stiu daca vor cadea si genele si sprancenele sau doar parul capilar :(
Dar faptul ca, cel putin teoretic am sanse de vindecare si supravietuire ma face sa uit de toate.
Daca m-ai putea ajuta cu cateva experiente de ale tale mi-ar fi de mare ajutor.
Numai bine, Elena
Limfom Hodgkin 16-11-2009, 10:01:20 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
elena citeste si tu toate posturile care ssint mai sussi aflii multe raspusuri ..........treb sa te comporti normal...sa eviti eforturile mariiar ca alimentatie nu trebuea sa tii un regim anume , poti consuma ce doresti chiar si alcool...dar nu in cantitati industriale....sanse de vindecare la tn sint aproape de 100%...ciao mai citeste posturile scrise de cei care au trecut pria asta
Limfom Hodgkin 15-11-2009, 13:04:26 de către elena elenna
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ziua,
Am 30 ani si in urma cu 1 saptamana am fost diagnosticata cu limfom Hodgkin,stadiul 2.
In prima faza mi s-a descoperit o adenopatie axilar stg (ulteior am facut limfadectomie axilara stanga st. I II III)
Urmeaza sa incep tratamentul cu citostatice probabil pana la sfarsitul lunii. Mi s-a comunicat de catre medicul curant ca vor fi 12 sedinte cu ABVD la care se vor asocia si sedinte de radioterapie.
Mi s-a spus ca tratamentul va dura 3 luni (cate 2 sedinte/2sapt).
Intrebarea mea este: ce sanse de vindecare fara remisie are aceasta boala?cum ar trebui sa ma comport cu ea?ce ar trebui sa evit - alimentatie etc?
E foarte important pentru mine sa stiu ce au facut alte persoane care au invins boala!
Va multumesc
Limfom Hodgkin 28-10-2009, 00:55:55 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Sper sa fie totul bine dar nu te lasa pana ganlionii nu dispar sau pana nu afli cauza aparitiei lor. Daca e ceva grav si va fi nevoie de chimioterapie iti mai ofer niste informatii: citostaticele sunt niste toxine care au rolul de a "topi" tumorile dar ele distrug si celulele sanatoase ( care se vor reface in timp) dar odata introduse in organism ele raman acolo o vreme. E foarte important sa ai un diagnostic corect pentru a nu face un tratament gresit la care organismul nu raspunde, e foarte important ca medicul sa administreze doza corect pentru ca celulele "intruse" sa fie distruse. Deci alege cu maxima atentie medicul! La Cluj vin copii din toata tara chiar si din Bucuresti, Iasi, Mangalia. Tine-ne la curent cu ce se mai intampla. Fiecare "poveste" de aici poate fi de folos celor care se vor confrunta in viitor cu astfel de probleme.
Limfom Hodgkin 27-10-2009, 12:21:45 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
credeam ca este vb de luni de zile in care stai in spital ...de fapt cred ca tratamentul e individualizat analizele nu le-am repetat inca ,azi avem o saptamana de cand am iesit din spital .
maine o sa merg iar la clinica de aici,sa vad ce investigatii imi mai recomanda ,si in functie de ce imi spun ei -(o sa incerc sa ajung si la dr Serban Marghitcare este directoarea clinicii ) o sa continui .
avand in vedere faptul ca eu sunt din Turda si parintii mai sunt acolo o sa incerc si la Cluj .
te pup si iti doresc o zi buna
Limfom Hodgkin 27-10-2009, 12:08:25 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Daca este vorba de un limfom Hodgkin, tratamentul dureaza doar cateva ore (trei-patru) si se face din doua in doua saptamani. Copilul mai sta in spital doua, trei zile pentru a fi urmarit de medici. Toti copiii internati la oncopediatrie, indiferent de varsta, au insotitori, sunt cazuri in care stau in spital chiar ambii parinti, gratis bineinteles. Daca este un limfom non-Hodgkin tratamentul dureaza intre cinci si sapte zile. Se poate lua concediu pentru ingrijirea copilului sau poti sa optezi pentru a fi asistent personal si statul iti ofera salariul minim pe economie, carte de munca, etc.
I-ai mai facut analizele?
Limfom Hodgkin 27-10-2009, 08:14:21 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru Sabina C.
vreau sa te mai intreb ceva -pe perioada internarii ce ai facut ?ti-ai intrerupt activitatea ?ai stat la spital cu copilul ,sau in alta parte in cluj ?
Limfom Hodgkin 27-10-2009, 08:10:18 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
Iti multumesc mult pentru informatii .o sa dau un tel la cluj sa vb cu un medic de acolo.
M-ai ajutat mult cu informatiile date ,in luarea unei decizii .Merg mai departe cu investigatiile .
multa sanatate
Limfom Hodgkin 26-10-2009, 14:42:20 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
In afara de VSH, toate analizele erau in limite normale.
Iti scriu cate ceva din biletul de iesire din Grigore Alexandrescu:
"La internare: afebril, stare generala satifacatoare, formatiune tumorala supraclavicular drept 5/4 cm, consistenta elastica, aderenta la planurile profunde, nedureroasa. (...) sumar urina-normal
Rg pulmonara-desen interstitial accentuat infrahilar drept
-mediastin superior marit de volum
CT toracic-multiple ( ) de adenopatii izolate si confluente in blocuri adenopatice, unele cu necroza in interior, vizibile in etajele superior, ( )compartimentele anterior, ( ) mediastinale.
-adenopatie giganta supraclaviculara dreapta
-aspect CT normal pulmonar"
Am pus paranteze pentru ca e un cuvant pe care nu-l descifrez.
Fiul meu nu avea niciun simptom clar, dureri de oase, transpiratii sau mancarimi de piele. In schimb spunea ca e obosit si n-are chef sa mearga la scoala, eu credeam ca s-a lenevit. Cei care nu au simptome in limfom sunt trecuti cu litera A. De ex. fiul meu a avut stadiul II A. Altfel ar fi fost stadiul II B.
E foarte probabil ca baietelul tau sa nu aiba nimic grav, dar trebuie sa stii cu certitudine care este cauza maririi de ganglioni, eu la Cluj am auzit multe povesti despre cum copii bolnavi de cancer erau tratati cu ce n-ar fi trebuit, iar daca parintii spuneau ca nu e bine, doctorii se enervau si spuneau ceva de genul " crezi ca stii tu mai bine dect mine?" Sfatul meu, nu te multumi cu parerea unui singur medic, oricat de celebru ar fi el. Uite un numar de telefon de la Institutul Oncologic Cluj 0264-598 361, ceri legatura cu oncopediatria, acolo sunt trei medici Stefania Neamtu-cea mai buna din tara in limfoame si leucemii, Rodica Cosnarovici
cel mai sufletist medic, nu primeste spaga si Emilia Mihut care e tot o profesionista. Ceri sa vorbesti cu una dintre ele si le ceri parerea. Sunt foarte politicoase si dechise dialogului cu pacientii. Suna chiar maine.
Limfom Hodgkin 26-10-2009, 08:24:44 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru Sabina C.
Multumesc pentru informatii .
spune-mi te rog VSH era singura anliza marita ?mai avea alte simptoame din cele specifice limfomului ?
ma gandeam ca poate exagerez ,poate sunt paranoica ,dar citind ceea ce ai scris tu imi dau seama ca nu trebuie sa abandonez investigatiile .Aveam indoieli in legatura cu continuarea investig.si pt ca dr la care am fost e un medic f bun .,si m-am gandit sa am incredere in ce spune .
am fost aici la timisoara pt ca locuim aici ,pt ca spitalul de oncologie copii e bine dotat (inclusiv transplant medular) ,dar pt copil merg oriunde si fac orice .asa ca ,mai incerc o data aici ,si daca nu imi recomanda nici o alta investigatie o sa merg si la cluj .
mai bine sa gresec eu decat sa fie prea tarziu.
Limfom Hodgkin 24-10-2009, 05:35:02 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt Vali71
Fiului meu (13 ani) i-am descoperit prin februarie o adenopatie pe clavicula dreapta. Am mers la spital (provincie) i-am facut analizele si totul parea OK. Avea VSH-ul marit (17), in mod normal la analize ii iesise mereu in jur de 6. Am facut si o radiografie, dr. a spus ca nu are nimic la plamani. In final doctorita de la spital mi-a spus cam plictisita ca daca vreau sa stiu care e cauza cel mai bine ar fi sa faca o biopsie. Am luat urgent trimitere de la medicul de familie si am ajuns la Grigore Alexandrescu. Acolo l-au pipait pe toate partile vreo zece minute si au mai descoperit un ganglion mic sub brat. Prima analiza a fost o noua radiografie, rezultatul a fost ingrozitor pentru noi, tumoare la plamani ne-au zis ca e de marimea unei palme. Sincer am crezut atunci ca totul s-a sfarsit... Au urmat tomograful toracic care a evidentiat tumorile din mediastin, apoi tomografia abdominala unde totul era curat, apoi biopsia si dupa zece zile rezultatul, limfom Hodgkin. Am ales sa facem tratamentul la Institutul Oncologic Cluj, dr. Stefania Nemtu si acum pot spune cu certitudine ca a fost cea mai buna alegere. Fiul meu a avut ganglionii supraclaviculari in jur de 5 cm iar cei din mediastin sub 2cm dar erau destul de multi. Acum e bine, totul a disparut si vom merge doar la control.
Sfatul meu e sa iei o trimitere de la medicul de familie si sa mergi cu copilul la Cluj. Am vazut acolo multi copii ajunsi in stare foarte grava datorita incostientei medicilor care i-au investigat initial. In mod normal trebuia sa-i faca copilului o radiografie si o ecografie. Daca mai vrei informatii suplimentare ti le ofer cu placere. Dar retine ca un limfom la copii evolueaza mult mai rapid.
Limfom Hodgkin 23-10-2009, 13:00:11 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
multumesc pentru raspuns .sigur ca o sa il tinem sub control in continuare .
nu a scazut in greutate ,nu transpira ,are o usoara anemie ,nu are febra ..
incerc sa ma linistesc si sa nu ma gandesc ca e ceva mai rau .
Limfom Hodgkin 23-10-2009, 09:34:22 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
ptr vali71:

ganglionii nu se inflameaza numai daca ai limfom , se pot inflama si in cazul unor raceli sau infectii usoare...etc. cele mai dese simtome la limfom sint : scaderea in greutate in timp foarte scurt , transpiratii abundente pe timpul noptii , febra , anemie , totusi copilul tau treb tinut sub control

multa sanatate !!!
Limfom Hodgkin 23-10-2009, 09:25:39 de către vali71
Subiect: Limfom Hodgkin
la sfarsitul lunii august la baiatelul meu de 6 ani i-am depistat un ganglion axilar marit -imi spunea ca il doare cand strange mana pe langa corp .am fost la medic dr pediatru ,am facut analizele uzuale -au iesit bune toate .am facut si un eco abdominal si a fost bine am inceput sa ii doar ulei de catina la indicatia medicului .
in 7 octombrie ne-am internat in spital la timisoara -oncologie unde ni s-au repetat analizele si avem urm rezultate :Hb=11,2 ;H=4260000/mm,L=6100,Tr=426000;Ly=47,4%;Mo=7,6%;G..=45%;vsh=20;LDH=2,9;creatinina =39;RP Bunell -negativ ;Ig M si Ig G negativ .d-na dr a descoperit ca avea ganglionii mariti si la gat .
am facut trat cu antibiotice ampiplus la 6 ore , gentamicina la 12 ore si nurofen 3x 10 .dupa 6 zile ne-a externat cu recomandari-trat cu Klacid 5 zile si nurofen inca 3 zile .ne-am intors la control ,cel axilar s-a micsorat semnificativ (initial ziceau dupa palpare ca ar fii avut 3,5/4 cm ),dar cei de la gat inca se simt bine la palpare .
nu ni s-a facut nici o alta investigatie ,copilul nu are nici un alt simptom din cele descrise la limfoame .
ma intreb oare e bine copilul ?
nu vreau sa fiu paranoica si sa spun ca are limfon ,daca nu e .dar oare nu trebuia sa ii faca si alte investigatii ?sau daca un dr f bun de la onco hematologie imi spune ca e bine ,ca s-au marit ganglionii de la o viroza ar treb sa stau linistita ?
vreau sa cred ca e bine ,dar nu vreau sa aiba ceva mai grav si eu sa stau linistita .
va multumesc
Limfom Hodgkin 21-10-2009, 18:42:31 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
ai mare dreptate crysstina...Dumnezeu le aranjeaza pe toate........destinul nostru e in mainile Lui......credinta in dumnezeu nu trebuie sa dispara niciodata oricat de mare sau de mica este ptr ca asa cum ai spus si tu nu te ptoi supara pe El.....asa a decis el uni mai bogati altii mai saraci..unii mai fericiti altii sa suporte greutati si tot asa...ca un sfat ptr toata lumea , incercati sa traiti clipa, sa nu va faceti planuri pe termen indelungat cea mai importanta e clipa...prezentul....si foarte putin in viitor.,, dar putin....toti avem ceva scris...acolo sus sau cinestie unde sint dosarele noastre.
Limfom Hodgkin 21-10-2009, 18:26:26 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
Nu cred k exista pe lumea asta vreun motiv ptr kre as putea sa ma supar pe Dumnezeu si nici nu vreau sa fac din toata povestea asta kre mi-a dat viata peste cap un motiv...tot ce pot sa fac este sa ma rog sa ma ajute sa ma fac bine.si dak n-o sa fie asa ,,,oricum nu am nici o putere in fata Lui...poate k Dumnezeu are un

plan mai bun pt mine dekt tote planurile pe care mi le-am facut eu in viata asta.Mereu am gandit in avans,am crescut dar nu m-am maturizat sunt fata care nu s-a oprit niciodata din visat.Poate k a venit vremea sa ma maturizez....nu conteaza daca mai am 5 minute sau 50 de ani de trait,important e sa-mi traiesc viata din plin,sa fiu demna k ma pot numi om.
Limfom Hodgkin 19-10-2009, 11:05:28 de către mihai.iulina
Subiect: Limfom Hodgkin
draga crysstina, te sfatuiesc sa urmaresti inregistrarea emisiunii de la Antena 2, "Traieste sanatos", pe tema "Limfoame maligne", din data de 7 octombrie 2009. A fost invitata dna profesor doctor Anca Lupu, sefa sectiei de Hematologie de la Spitalul Coltea din Bucuresti.
Sotul meu, in varsta de 27 ani, a fost diagnosticat tot cu Limfom Hodgkin stdiul III B tip I, in noiembrie 2008. A urmat 12 cure de ABVD (din noimebrie 2008 pana in mai 2009), apoi a fost trimis la pet-ct, apoi cobaltoterapie 5 zile pe saptamana timp de 1 luna. A trecut prin aceleasi stari ca si tine, iar noi, cei care i-am fost alaturi, am trecut prin multe stari de disperare si depresie. A fost greu pentru toata lumea, dar a trecut. Deocamdata a trecut. Dupa pet-ct si ultimele analize efectuate dupa cobaltoterapie, doamna doctor Mihaela Gheorghiu Closca de la Sp Coltea i-a scris pe fisa de externare remisie completa. Este adevarat ca remisia nu inseamna vindecare, ci ameliorarea simptomelor bolii (conform celor spuse de dna dr Lupu in emisiunea de care iti vorbeam). Vindecat te poti considera dupa 5 ani de remisie fara nicio recadere in boala. Dar, sa stii ca limfomul Hodgkin este o malignitate curabila. Este grea perioada tratamentului, dar cu sprijinul celor din jur ai sa reusesti sa treci peste ea. Nu te intreba de ce tu, de ce asa tanara; nu avem raspunsuri, si o sa iti faci mai mult rau gandind asa. Daca doresti detalii de orice fel, in masura in care te pot ajuta povestindu-ti din experienta prin care am trecut cu sotul meu
Limfom Hodgkin 19-10-2009, 10:23:39 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
draga crysstina tin s te anunt in special ca boala asta pe care o ai tu nu te impiedica cu nimic sa faci ceea ce tu visezi , esti un om normal si cu boala asta , pe deasupra mai ai si 19 ani , parerea mea e ca la varsta ta treb sa treci cu usurinta peste asta....cateva luni de cura si dupa aia esti fresh....ai toata viata inainte...asa ca suporta putin tratamentul si dupa cura cand o sa vezi ca analizele sint bune si tu te simti bine o sa gandesti altfel si incepi sa-ti faci si alte planuri , de fapt fa-ti planuri de viitor de pe acum ptr ca repet esti UN OM NORMAL ......multa sanatate si bafta !!!!
Limfom Hodgkin 19-10-2009, 10:03:53 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
multumesc pt incurajare...nu stiu dak o sa reusesc sa trec peste,simt k imi fuge pamantul de sub picioare...si mai e si starea asta continua de rau...se spune k totul se intampla cu un motiv pe lumea asta,poate k merit tot ce mi se intampla acum...of aveam atatatea vise,vroiam sa-mi term facultatea,sa-mi fac o familie sa duc o viata cat de cat buna ...
Limfom Hodgkin 18-10-2009, 22:03:43 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Salut Cristina!
Uite ca citind la ceea ce ai scr,si stiu in ce situatie esti ca si eu la fel sunt.Deci am fost diagnostificata de L H st 2 A a in septembrie anul asta.Am descoperit eu nodulii intamplator la git pe 1 august,biopsie pe 1 septembrie si toa asa.Si prima cura pe 21 septembrie.Deci pt mine a fost un soc,enorm,am 2 plins ai sa citesti mai sus ptuin isotri mea ca nici nu eram in tsarre s ascr nimic.Eu am 26 de ani.Sunt joi sper la a 3 cura.Da deci prima cura am zis ca mor.La a 2 cura mi s-a miscsorat am inteles putin doza ca au vazut ca mi-a fost tare rau.Dar pt greata iti recomand inhetie zofran.NU ai nimic.Nustiu ce iti pune tie pt asta,in spital nu prea pune ceva puternic,pun si ei ce au.Sau daca au nu pun.In fine.VVreau s azic c ala mine s-au miscorat de la 2 cure.Nu m-ai am dureri adica ma durea tare caoul,timplele.oboseala.In schimb nu pot sa fac o saptaman nimic daca ma crezi nu am putere.Tu ai 19 ani,ai totul in fata sa te faci bine sti inca foarte tinara.Si eu nu-s batrana,dar totusi am o virtsa tare,aceatsa boala mi-a dat si mie multe peste cap.Eu nu ma gindescla boala.Din pacate eu cred ca tot ce mi s-a intampalt e din stres la mine,Ca am avut o perioada tare nasoala acum pot sa zic deja 2 ani.Sa zic asa ca mi-am mai revenit,Darsufletul meu e ca si cum as avea un deces mereu in sufleet.Dragostea asta m-ia dat totul peste cap.Dar acum vreau s afiu sannatoasa.mai intai.Am atatea probeleme.Vroiams a merg peste hoatre,s-a anulat totul.Bani nu am ,serv nu am,parintii o duc nu chiar bine si nici snanate,Treb s afim puternici.Optimisti.SE vindeca.Eu maia m 3 cure sa zic asa fara asta de joi.SI apoi radiotrapie.O s atreca sper repede.Intra-adevar nu am rabadre mi p[ot fae nimic.Stau acas.Nu muncesc .Dar sper sa se lumineze si la noi putin viata.Boala in viata are si rostul ei.Acuma m inceput sa citesc o carte.care foarte mult m-a pus pe ginduri si sa meditez.Treb s ane rugam la Dumenzeu mereu.Ca in mainile lui e viata noastra.Bine ca ai prieten sper ca te intelege si sa e sustina.la mine e mai greu.Sunt singura nu eo persona draga linga mine.Dra am aprinti,rude care ma sistine.Dar stii abia aici se vede dragostea adevarata daca el e alaturi de tine si te susutine.NU te panica ca eu gindeam deja ca treb sa imi cumpar cavou.NU e asa.Arat destul de bine.Numai ca cu psihicul tare rapind cad,ca si mama e c-am bolnava si cidn vda atmosfera asta ma termina.Eu acum plec definitiv din tara ca sunt din R.Moldova.Si mi-e tare greau sa imi dau totul de aici,ca acum am venit sa-mi iua bagajele dupa 7 ani de zile fiind aici si s aplec asa,parca mi s-a rupt viata in 2 si la mine.Dar o s ane facem bine iti zic eu.E criza acum,toate au dat peste noi.Eu am prins 2 ani numai de disperari,despartire,criza,fara ser,sanatate,parintii,fara bani.Cind vin toate vin odata.dar treb s ane rugam mereu la Dumemzeu sa ne ajute sa ne facem bine si sa fac el ce vrea cu ajutorul nostru facind s aiesim din acesta stare.Multa sanatate
Limfom Hodgkin 18-10-2009, 15:26:31 de către andreea1608
Subiect: Limfom Hodgkin
Pentru Cristina..Este foarte important sa nu intri in panica.Nimeni nu isi doreste sa treaca prin asa ceva dar din pacate ne este dat sa trecem prin anumite experiente indiferent de voia noastra.Si mie mi-a fost foarte rau in perioada tratamentului.Am suportat foarte greu substantele care intrau in mine,chiar in timp ce faceam perfuzia...o mai opream uneori ca sa ma duc la toaleta si dupa ce terminam nu faceam decat sa dorm,ma trezeam din acelasi motiv...ca sa ma duc la baie din nou desi nu prea mai aveam ce sa dau afara.Este foarte urat ce spun eu aici...insa asa s-au desfasurat lucrurile.Pentru mine...toata povestea asta cu boala a fost un semnal de alrma pt ca modul meu de viata nu era deloc unul normal sau adecvat varstei mele,munceam foarte mult,ma stresam pentru orice,nu ma odihneam suficient,mi se parea ca oricat de mult fac nu e suficient....Nu mai conteaza...Cert e ca am avut timp sa-mi acord atentie,sa ma analizez si sa schimb ceea ce am considerat ca-mi face rau.Faptul ca ai descoperit boala e un lucru foarte bun,asta inseamna ca viitorul tau va fi bun.Stai linistita,urmeaza tratamentul,accepta lucrurile asa cum sunt si vei avea timp sa le faci pe toate.Mergi inainte cu multa incredere ca va fi bine.Chiar si cand iti este rau....gandeste-te ca asta este calea spre bine,iar viitorul depinde numai de tine!Mult succes!!!
Limfom Hodgkin 18-10-2009, 12:54:59 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
am doar 19 ani mi-e atat de greu sa cred k mi se intampla asta...nu stiu unde sa ma duc ,ce sa fac,anul viitor trebuia sa ma marit cu prietenul meu...m-am straduit atat de mult sa am o viata mai buna,park mai ieri totul era bn,visam la un viitor mai bun si deodata park timpul s-a rupt in doua iar viitorul mi-a fost furat pt totdeauna va rog ajutati-ma astept un raspuns......dak puteti ast un sfat orice...........
Limfom Hodgkin 18-10-2009, 12:15:08 de către crysstina
Subiect: Limfom Hodgkin
buna ma numesc cristina si acum o luna am fost diagnosticata cu limfom hodgkin std 3 b.am inceput tratam cu citostatice .insa dupa prima cura imi este f f rau.senzatiile de voma nu-mi dau pace.ce sanse am sa ma vindec?astep un raspuns va rog din suflet sunt cu moralul la pamant...ajutati-ma
Limfom Hodgkin 23-09-2009, 21:59:03 de către mio2060
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna, am sa povestesc putin despre boala mea ca sa pot primi cateva sfaturi atat de la persoanele care au avut cat si de la medici.
In iulie 2007 am fost diagnosticata cu Linfom Hodgking stadiul IIB . Am urmat 6 cure ABVD. In februarie 2008 dupa ce am terminat chimioterapia am fost in Italia la PET pentru verificari. Medicii de acolo mi au spus ca totul este OK ca nu au mai gasit absolut nk si ca sa am grija de mine sa ma pastrez. In mai 2009 am facut 25 sedinte de radioterapie la Fundeni , astea pentru a fi tratamentul complet; dupa ce le am terminat la vreo 2 sapt ma mai doare din cand in cand spatele , acum nu stiu daca o fi de la radioterapie sau imi cresc din nou ganglionii. Pe 28 septembrie sunt programata la tomograf ptr a se vedea rez de la radioterapie; imi este foarte frica sa nu fie durerea de spate care repet este din cand in cand vre un semn de recidivare. Astept un raspuns de la voi, multumesc frumos
Limfom Hodgkin 17-09-2009, 07:08:56 de către Anita_31
Subiect: Limfom Hodgkin
buna capitolina. Nu fi asa pesimista. Intra-adevar asa cum spunea si Sabina C. este o forma de cancer care este vindecabila. Orice organism reactioneaza altfel in fata tratamentului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai psihicul la pamant. Fii mai optimista si vei vedea ca totul va merge bine. Si ce daca cade parul, creste la loc, asta sa fie baiul. Important este ca tu sa te simti bine, sa fii puternica si sa treci peste tot si sa te faci bine.
FII OPTIMISTA
Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine
Limfom Hodgkin 17-09-2009, 00:47:27 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Capitolina inteleg spaima ta in fata bolii dar cred ca nu trebuie sa mai amani tratamentul nicio zi. Vei face patru citostatice in aproximativ patru ore dupa care urmeaza o pauza de doua saptamani pana la urmatoarea cura de chimio. Cateva zile sau poate doar cateva ore te vei simti rau, depinde de cum va reactiona corpul tau. Citostaticele sunt niste toxine care vor topi tumorile din ganglionii tai. Parul nu cade la toata lumea dar oricum se va rari, asta sa fie toata paguba... Genele si sprincenele pot sa ramana la locul lor.
Vrei sa stii cum a aparut boala.. nici medicii nu pot da un raspuns categoric dar se presupune ca vinovat ar fi un virus care produce anumite mutatii in organism. Nu mai fi asa speriata pentru ca e cea mai vindecabila forma de cancer.
Sfaturi: in ziua tramentului nu cosuma alimente acre, nu folosi medicamente naturiste pana nu termini citostaticele, ai grija sa nu racesti, sa eviti persoanele bolnave, sa te feresti de contactul cu animalele pentru ca in timpul tratamentului imunitatea organismului tau va scadea foarte mult si orice virus sau bacterie isi va face de cap prin corpul tau.
Iti urez insanatosire grabnica... dar pentru asta trebuie sa incepi tratamentul!
Limfom Hodgkin 16-09-2009, 15:48:12 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
usurel capitolina , iao mai usurel ca te-ai dus prea departe si bati campii , rochie de inmormantare , cum poti sa te gandesti la asa ceva? e adevarat e o boala destul de rea insa cel mai mult conteaza psihicul daca cedezi esti pa, asa ca tine capul sus si optimism maxim , parul va cadea insa va creste mult mai frumos.
Limfom Hodgkin 16-09-2009, 09:32:23 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
BUna ziua!
Ma nunesc Corina si am 27 de ani,ma rede-ti numai eu stiu cum incerc s acsr citeva cuvinte despre povestea mea si boala care am depistat-o Limfom Hodgin.
Am citit aici toatemesajele d-voatrsa.Azi fiind 15 septembrie 2009,am descoperit boala de pe 1 august acunl asta.Mi s-a spus ca e de st.2,cu celule clare,cu noduli la baza gitului(clavicular cred ca se spune.
In fine asa nu vrea sa vrb despre aceasta boala,mai ales ca e cancer.Vreau sa va zic ca am 2 an de zile decitnd am o linie nearga in viata si nu mai vad soare si lunina si fericire,doar lacrimi.Nu termin cu una si dau in alta.Sunt o fata credincioasa si oare de ce mi se intimpla mie una ca asta.var cu multi oamnei mi s-a spus ca oamneii de genul atsa cu credinta au de suferit,deja am zis sa ma indepartez,dar cum pot s afac asta daca nu pot si ma rog merau si la biserica si posrturile si tot as amai departe.Nu zic ca toti gressim si avem pacatele noastre.
In fine ma scuzati ca m-am abatut de la tema.
Mi s-a spus ca si mie sa fac citostaticile,mie imi este foarte frfrica ca am inteles ca-s foarte greu de supoertat,vreau s azic ca am nopti acre nu mai dorm efectiv,gindindu-ma,inima siginduri.
Mi-a zis d-l docotr ca ca-mi cumpar peruca de pe acum ,adica de aincepe tratamentul cu citostatice.Spuneti-mi va rog,chiar cade parul tot si sprincele si gene,|Nu ati zis numeni nimic aici.Eu am un asa par frumos si lung,ca toti imi admirau parul si acum nu-mi inchipui asa ceva,e un sters pt mine.Mi-e frica s anu intru in depresie,ca am fost acu jumatate de an in asa ceva su nu doresc la nimeni nici la cel mai rau dusman,sa vada ce e asta,depresie.CE pot sa va mai spusn.dat-i un numar de telefon care au avut acesta boala sa vrb drepsre ce e vrb ,va rog mult,ca s aaud si eu citeva voci.Un mail,vcel mai bien daca s-ar putea un numar de telegon,va rog tare mult din toto sufletul.Sunt foarte sensibila la tot,nustiu daca o sa rezist la asa ecva,sau sa-mi preagastec rochia d einmormantare.Sunt cazuri in acre decedeaza oamnei in asta tratamente?Ce spuneti.De la ce se ia aceatsa boala?Ca am intrebat medicii si nu prea me-au dat exlpicatie,in Rep.Moldova.Poate in Roamnaia is mai capabili.Nustiu ce s afac unde s ama adresez.Eu tot aman acest tratament,Nustiu ce s afac.Dat-i va rog un sfat daca se poate.CUm sa procedez.-------------* va vog frumos astept un raspuns macar.Ar treb azi s afiu intrenata si maine s ami s efaca procedurile pt tartament..Dar amn cred ca pe luni.sa vad ce mai pot afla d ela oamnei.Va pup pe toti si multa sanatate,curaj,rabdare.Bine a spus cineva mai sus ca sa credem ca asta e o raceala.Adta am sii facut de la inceput,am zis ca am racit,ca o sa-mi treaca.ca am tras curent.Si oare din ce s-a luat toata boala asta.Doamne,poate pacatele parintilor nostri cade pe no.va multumesc.Larevedere.Astept sa-mi scr cit mai multa lume raspuns daca se poate.
MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUlLLLLLLLLLLLLLLLLTTTTTaa SAAAAAAAAAAAAAAtaAAAAATATEEEE




(*modificat de administrator)
Limfom Hodgkin 14-09-2009, 13:51:06 de către mio2060
Subiect: Limfom Hodgkin
toata lumea ma intreaba acelasi lucru , pentru ca doamna doctora de la Colea Bucuresti m a trimis asa de tarziu, chiar nu stiam ca se face si radioterapia, programarea de medic a fost prea tarziu
Limfom Hodgkin 14-09-2009, 01:06:25 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
mio2060, de ce ai facut radioterapia la o distanta asa de mare de chimio? Fiul meu a facut la o luna dupa chimio 15 sedinte de cobaltoterapie pe mediastin, supraclavicular bilateral, cervical inferior, mijlociu si si superior bilateral.
Limfom Hodgkin 13-09-2009, 23:32:05 de către mio2060
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna, am sa povestesc putin despre boala mea ca sa pot primi cateva sfaturi atat de la persoanele care au avut cat si de la medici.
In iulie 2007 am fost diagnosticata cu Linfom Hodgking stadiul IIB . Am urmat 6 cure ABVD. In februarie 2008 dupa ce am terminat chimioterapia am fost in Italia la PET pentru verificari. Medicii de acolo mi au spus ca totul este OK ca nu au mai gasit absolut nk si ca sa am grija de mine sa ma pastrez. In mai 2009 am facut 25 sedinte de radioterapie la Fundeni , astea pentru a fi tratamentul complet; dupa ce le am terminat la vreo 2 sapt ma mai doare din cand in cand spatele , acum nu stiu daca o fi de la radioterapie sau imi cresc din nou ganglionii. Pe 28 septembrie sunt programata la tomograf ptr a se vedea rez de la radioterapie; imi este foarte frica sa nu fie durerea de spate care repet este din cand in cand vre un semn de recidivare. Astept un raspuns de la voi, multumesc frumos.

26241 com 1 2 3 4 ..... 244245246247248249250 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp