Tumora laringiana

Secțiunea: Cancerul de laringe (laringian)
31 comentarii 12 INAINTE ›
1 raluca2007
1 raluca2007 [12c]
30-01-2013, 00:12

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

buna seara.tatal meu in varsta de 52 de ani a fost internat cu greu dupa 2 luni de stat acasa pe tratament ptr o raceala, in care a slabit vreo 25 kg si a ramas aproape fara voce.i s-a pus diagnostic principal insuficienta respiratorie acuta si dg sec ganglioni limfatici mariti localizati, hipertrofia cornetelor nazale, sept nazal deviat si hipertensiunea esentiala(primara).EPICRIZA:dispnee moderata la efort, disfonie, disfagie, formatiune tumorala latero-cervicala dr, formatiune tumorala infiltro-vegetanta hemilaringe stg extinsa la sinusul piriform st si baza de limba st, spatiu glotic redus sub 40%, formatiune tumorala rotund-ovalara latero cervicala st, dimensiuni de apr 4/5 cm, consistenta crescuta, sept mazal laterodeviat, hipertrofie CNI bilateral.examenul radiologic evidentiaza opacifiere neomogena la nivelul lobului superior st.se decide si se practica LSS inspectie, biopsie, reductie volumetrica laser-co2 a formatiunii tumorale faringo-laringiene.dupa care este externat pana la venirea rezultatului biopsiei, un pic mai bn zic eu, ni se spune ca urmeaza fi internat in 21 zile pentru extirparea completa a laringelui si o parte din limba, ca dupa parerea dansilor exista si metastaza si ca s-ar extinde la plaman. problema este ca acasa dupa aprox. 2 saptamani a inceput sa aiba greutati mai mari in respirare, de inghitit abia mai poate, il doare urechea, tuseste mult, oboseste f f repede iar acei ganglioni care ii avea umflati pe gat s-au marit pana sub lobul urechii.sa avanseze asa repede aceasta boala?si daca va fi operat, i se va monta canula;va mai putea vb (chiar si asa soptit) si manca normal?va multumesc din suflet anticipat
2 raluca2007
2 raluca2007 [12c]
05-01-2013, 14:18

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

va rog frumos imi poate spune cineva, un medic, cat este de grav?acum 5 ani am pierdut o sora(din alte cauze) si el nu ma mai are decat pe mine sa il ajut.de mama e despartit dar si eu la randul meu am o familie, un copil de 5 ani de crescut si imi e destul de greu.vreau sa stim ce avem de facut si cat e de grav.va multumesc
3 raluca2007
3 raluca2007 [12c]
06-01-2013, 15:28

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

se simte din ce in ce mai rau si nu vrea sa il internam mai devreme de data programata.are dureri de ureche mari, il dor picioarele noaptea si ii amortesc, se simte foarte slabit, sta cu geamul deschis ptr ca zice ca nu are aer.dar cu toate astea il urnim cu greu la spital.oare asta e evolutia bolii?nu pot sa imi dau seama de ce evolueaza asa rapid?a ajuns un schelet viu.imi pare rau daca am fost prea insisitenta dar cred ca e singurul loc unde ma pot descarca ptr ca el mi-a interzis sa vb cu alte rude despre boala lui caci altfel nu ma va mai lasa nici pe mine la el.s-a izolat in casa si nu lasa pe nimeni sa vina sa-l vada caci nu vrea sa ii planga de mila si sa il vada asa.inca ceva expectoreaza continuu o flegma alb-galbuie.sta cu o tavita la pat non stop.
4 Vio sau Vasi
4 Vio sau Vasi [141c]
06-01-2013, 15:44

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Raluca cazul tatalui tau este unul grav si probabil cu metastaze...nu voi comenta asta, dar iti doresc sa ai putere sa treci peste tot, ai grij de el, dar sa ai grija si de familia ta.Faptul ca s-a izolat, da, intelege si stie ce va urma, deciziile ii apartin, nu-l poti duce cu forta la spital, incurajeaza-l si...tot ce este mai bun iti doresc...stiu ce inseamna sa treci prin asemenea momente.am trecut si eu cu mine..dar Dumnezeu a fost atunci cu mine.
5 raluca2007
5 raluca2007 [12c]
06-01-2013, 17:16

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

MULTUMESC PTR RASPUNS.ASA E NI S-A SPUS CA PROBABIL SUNT METASTAZE, DAR MA INTREB DACA IN ACEST CAZ IL VOR MAI OPERA.AU ZIS CA AR TREBUI EXTIRPAREA LARINGELUI IN TOTALITATE SI O PARTE DIN LIMBA.MA TERMINA PSIHIC PENTRU CA AS DORI SA AIBE DORINTA ACEEA DE A LUPTA, DE A TRAI DAR EL ESTE FOARTE DEPRIMAT NU COMUNICA CU NIMENI, NU ACCEPTA NIMIC DECAT IN MOMENTUL CAND NU MAI POATE.
6 Vio sau Vasi
6 Vio sau Vasi [141c]
06-01-2013, 17:51

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Off, asa este psihologia majoritatii celor depistati tarziu, ei realizeaza totul, devin rai, devin pesimisti si toate cele ce sa intampla tatalui tau..tu, in schimb, trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare, sa te controlezi in asa fel sa poti ajuta pe cei dragi.
In ceea ce priveste interventia chirurgicala, greu de spus daca se va realiza sau nu.
Mi-as dori sa -ti dea o informatie Dr.Raul, dar observ ca nu este prezent pe forum, cred ca este in vacanta, el se pricepe, este medic oncolog.
Hai, trebuie sa mergi mai departe, este greu sa-ti dau sfaturi in aceste momente, dar sper ca Dumnezeu sa te intareasca..
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
06-01-2013, 18:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

fara indoiala ca in cazul unui cancer care nu a fost tratat pana in prezent, sunt multe de facut, chiar si in acest caz care pare depasit, daca nu cu metastaze, in orice caz, foarte foarte avansat.

inainte de toate chirurgii ORL-isti care l-au luat in primire ar fi trebuit sa se ocupe in detaliu de toate problemele lui conexe cu aceasta boala, nu doar de tehnica operatiei. ei insisi trebuie sa aiba grija ca omul sa nu aiba dureri, sa se poata hrani si sa poata respira ca lumea. de asemenea ei trebuie sa ia legatura cu medicul oncolog si sa vada care cea mai buna varianta de tratament, chirurgie, radioterapie, chimioterapie sau vreo combinatie.

faptul ca el nu coopereaza cu nimic si ca nici nu pare sa aveti vreun medic de familie la indemana care sa va ajute, ma tem ca nu face decat sa complice si mai mult lucrurile. din ce oras sunteti ? si ce aveti de gand sa faceti ? caci daca are o infectie, asa cum pare, si nici nu poate sa se hraneasca, sansele sunt ca sa nici nu mai ajunga la operatie, intr-un fel sau altul. nu poate sa stea asa, pur si simplu, cu mainile in buzunar sperand sa-i treaca, pentru ca asta nu se va intampla. nu ma ocup cu judecatul, dar daca starea lui actuala, atat fizica si psihica, sunt rezultatul unei vieti obisnuite cu auto-neglijenta, sa stii ca nu e niciodata prea tarziu ca acest lucru sa inceteze si apoi sa inceapa sa faca ce trebuie, desigur cu ajutor.

va urez mult succes, urmeaza niste vremuri care va vor testa din plin ! incepeti cu medicul de familie, cel mai bine, daca nu puteti lua legatura cu medicul ORL-ist care s-a ocupat intai de el.
8 raluca2007
8 raluca2007 [12c]
06-01-2013, 18:44

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

asa este aveti dreptate.suntem din bucuresti.este un om bun, sufletist, dar a avut parte numai de necazuri (incepand cu pierderea unui ochi in timpul revolutiei, un divort in care i-au ramas in grija 2 fete, pierderea unuia dintre copii, disponibilizarea din servici), si a devenit foarte comod ca sa spun asa.adica a inceput sa bea nu atat de mult incat sa cada beat dar zilnic cate o sicla de bere sau de vin, sa fumeze destul de mult si a evitat iesirile cu prietenii care i-au mai ramas bineinteles.la medicul de familie s-a inscris numai cand a vazut ca ospenul si alte tratamente ptr raceala nu dau roade, dupa ce a facut un control orl intr-o clinica privata si i-au spus ca e vb de o tumora dar ca fara un medic de familie nu va fi luat in evidenta intr-un spital municipal.azi s-a inscris si maine s-a internat.cat despre medicul care se ocupa de el, este de la sp panduri, a comunicat foarte bn cu noi, dar ne-a zis ca pana la venirea rezultatului biopsiei poate sta acasa deoarece i s-a facut cu laserul un canal ca sa ma exprim asa, sa poata respira pana la urmatoarea internare.joi vine dl dr din concediu si ma voi prezenta la dansul cu rugamintea de al interna caci pana la venirea rezultatului ar mai fi vreo 10 zile.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
07-01-2013, 17:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa speram ca asa va fi. totusi nu trebuie sa insisti "pentru internare" cand vorbesti cu un doctor. la doctor nu se cer internari, investigatii, tratamente, etc. in mod normal la doctor te prezinti cu o problema MEDICALA, deci faptul ca te supara ceva sau ai un diagnostic sau pe cineva in familie cu asa ceva, iar el se va ocupa de acest lucru. incidental la acest medic trebuie sa mergi pentru ca e cel care s-a ocupat inca de la inceput de problema, iar daca, asa cum a zis, i-a facut ceva sa poata sa respire, dar acest lucru nu functioneaza tocmai bine, atunci trebuie sa REEVALUEZE problema.
10 raluca2007
10 raluca2007 [12c]
07-01-2013, 19:45

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

ASA ESTE.DANSUL INSA NE-A ZIS SA VENIM PE 10 PENTRU INTERNARE SI PREGATIRE PTR OPERATIE FIIND SIGUR CA VOM AVEA REZULTATUL BIOPSIEI.DOAR CA PANA PE 14 NU SE ELIBEREAZA NICI UN REZULTAT IN PANDURI MEDICUL FIIND IN CONCEDIU.VA MULTUMESC PTR RASPUNS SI PENTRU SFATURI
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
07-01-2013, 21:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
12 raluca2007
12 raluca2007 [12c]
14-01-2013, 14:36

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

buna ziua dl doctor.azi a venit rezultatul biopsiei si scrie asa:carcinom epidermoid spinocelular moderat diferentiat invaziv.l-am internat ptr ca ii ies oasele prin piele si daca sta in pat respira cat de cat dar daca face 2 pasi se sufoca rau de tot.i s-a efectuat fibroscopie si ni s-a spus ca are o infectie pe tumora care trebuie tratata intai si mucozitati dupa care repetata fibroscopia.atunci se va decide daca il opereaza ptr ca scoate laringele ganglionii o parte de limba si ar trebui sa ramana ceva ca sa poata inchide.sa vada daca au cu ce sa inchida.are sinusurile piriforme astupate de tumora si atunci daca nu il opereaza ca nu se poate, ce se mai poate face ca sa se alimenteze si respira.ptr ca e un chin.ii este foame si nu poate sa inghita.si cat de grav sau avansat este dupa acest rezultat?va multumesc
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
14-01-2013, 15:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este intr-adevar foarte avansat. solutiile raman: o traheostoma pentru a respira si fie un tub nazogastric pentru alimentatie, fie o gastrostoma. ulterior, daca se mai pune pe picioare, se poate lua in calcul un tratament care sa micsoreze tumora, radioterapie, chimioterapie, combinatii, etc.
14 raluca2007
14 raluca2007 [12c]
17-01-2013, 15:46

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

BUNA ZIUA.DL DR S-A HOTARAT SA IL OPEREZE DOAR CA E FOARTE FOARTE SLAB.IN CAPUL PIEPTULUI POTI SA BAGI PUMNUL ASA I S-A TRAS BURTA.CREDETI CA REZISTA LA O ASEMENEA OPERATIE?
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
17-01-2013, 21:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu pot sa ma pronunt. dar trebuie gasita o solutie pentru a se alimenta. are o analiza biologica facuta, printre analizele care i-au fost facute, numita ALBUMINA ? ar fi util de stiut.
16 raluca2007
16 raluca2007 [12c]
17-01-2013, 21:41

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

analize la sange daca despre asta e vb a facut doar ca nu am avut acces la ele.nici nu am intrebat.insa dupa fibroscopie dl dr a zis sa se ambitioneze si sa manance ptr ca poate dar eu i-am facut supe pasate sa le bea cu paiul, am stat langa el si in momentul in care i-a o gura se ineaca si i se opreste respiratia.cu greu bea un pic de apa.zice ca ii e sete rau si bea cate o gura ca mai mult nu poate.dl dr a zis ca dupa ce termina antibioticul ptr infectia din gat in mare masura il opereaza.de asta va intrebam din experienta dvs un om atat de slabit fizic poate fi anesteziat general si supus unei asemenea operatii?si indraznesc sa va intreb:stiu ca nu va mai putea vb dar de mancat normal si baut dupa extirparea laringelui si a unei parti de limba va mai putea?el a acceptat aceasta operatie in ideea ca pe urma se va putea hrani normal.va multumesc mult.
17 stevens
17 stevens [301c]
17-01-2013, 22:02

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Inainte ar trebui incercat sa micsorati acele tumori cu niste perfuzii cu NaHCO3 de 4, 2 % - tratamentul eficient descoperrit de dr. Simoncini ! Cu cat sunt mai mari tumorile extirpate cu atat mai mare va fi debilitarea ulterioara !

Multa sanatate !
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
18-01-2013, 00:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

raluca2007: din pacate intrebarile tale implica, pentru a-ti putea raspunde, o consultatie medicala concreta; nu se pot face aceste aprecieri doar din discutii pe internet; de asemenea, ai cateva intrebari care tin de tehnica chirurgicala pe care are in cap chirurgul sa o aplice, referitor la cazul pe care tot doar el il cunoaste; nu pot specula deci pe tema asta. in mod normal ca el sa se poata hrani ulterior, acesta este tot scopul unor interventii chirurgicale acum; de care si cum, asta va trebui sa lamuresti cu chirurgul. dar daca el va ofera varianta unei operatii, inseamna ca, cel putin din punctul lui de vedere, o speranta exista.

despre NaHCO3... din pacate nu este un tratament care sa micsoreze nimic, cu atat mai putin tumori. nu va va ajuta la absolut nimic, in schimb s-ar putea sa fie foarte periculos.
19 raluca2007
19 raluca2007 [12c]
19-01-2013, 22:28

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

buna seara dl dr.va multumesc ptr raspunsul dvs.insa a mai aparut o problema.in urma analizelor medicale efectuate a reiesit ca inima lui este sanatoasa, la plamani nu s-a extins insa este suspect de tbc.i se va face o analiza din sputa ptr a confirma sau infirma aceasta boala.acum ce nu am inteles eu este daca inainte se va trata tbc-ul sau se va opera tumora?dl dr a zis ca daca iese asa ceva va fi tratat la spitalul marius nasta ptr plamani.dumneavoastra cum ati proceda?nu stiu in ce consta tratamentul ptr tbc si care e durata lui iar in acest caz cancerul va avansa banuiesc.sunt un pic derutata.si cum ma pot eu feri sa nu iau acest microb avand si o fetita de 5 ani acasa in conditiile in care sunt singura lui ruda care il poate ajuta?
20 stevens
20 stevens [301c]
19-01-2013, 23:21

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

D-na Raluca daca tatal dv are o tumora care ii obtureaza gatul, puteti initia o terapie foarte simpla si EFICIENTA ! Dizolvati bine o lingurita de bicarbonat de sodiu in 200-250 de ml apa plata calduta si dati-i tatalui cate o seringa pana la terminare ! Nu conteaza daca scuipa solutia sau o inghite (e bine sa si inghita), important este ca solutia sa stea CAT MAI MULT in contact cu acea tumora, adica sa faca gargara ! Daca faceti asta de 2 sau3 ori pe zi, estimez ca in maximum 7-10 zile tatal dv va putea sa inghita lichide si poate si alimente !

Mult curaj si sanatate !
Răspunde la topic
31 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp