rezultat RMN

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
65 comentarii 1 2 3 4
61 mirelie
61 mirelie [27c]
07-02-2013, 21:17

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Buna seara...Am revenit si eu...cu vesti nu foarte bune
Cred ca va mai amintiti de cazul mamei.( primul diagnostic eronat - metastaza osoasa localizata la nivelul coloanei - si intr-un final, dupa un an de citostatice necorespunzatoare, s-a dat diagnosticul corect - mielom multiplu )
Din vara si pana acum a facut lunar tratament la Fundeni, la hematologie. ( cu Zometa ) asa cum ati spus si dvs. O perioada s-a simtit mai bine dar acum se simte din ce in ce mai rau. Am vorbit in seara aceasta cu medicul curant ( dr. Pop Anca ) si nu este multumita deloc. Acum mama are dureri din ce in ce mai mari la coloana, piciorul drept...omoplatul...
As dori sa stiu si eu, va rog !!! care va fi evolutia bolii incontinuare. D-na doctor mi-a spus sa fiu multumita ca este inca in viata...
62 RaulDuke
62 RaulDuke [7763c]
07-02-2013, 22:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate evolutia pe care ai descris-o nu este una buna. ma tem ca factorii de prognostic tin si de ce tratament al bolii de baza face (zometa este pentru efectul asupra oaselor) si cum raspunde la el. personal nu am experienta cu bolile maligne hematologice si nu pot sa te lamuresc nici macar cat poate hematologul vostru curant.
63 daliana35
63 daliana35 [2c]
17-02-2013, 17:56

Membru din 17-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara,
am facut un RMN iar la concluzii
" in concluzie macroadenom hipofizar si leziuni diminilizante supratentoriale se recomanda urmarire in evolutie."
va rog ajutati ma cu detalierea a ceea ce inseamna adenom hipofizar ? ce tratament exista ? medicamentos, operatie? sau care sunt urmarile in care nu se intervine medicamentos, chirurgical?
va multumesc
64 RaulDuke
64 RaulDuke [7763c]
17-02-2013, 23:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

variantele de tratament sunt multiple si tin in mare masura si de simptomatologie. totusi sectiunea aceasta a forumului nu este chiar foarte potrivita pentru aceasta problema, nefiind vorba, din fericire, de cancer. tine mult mai mult de endocrinologie.
65 daliana35
65 daliana35 [2c]
18-02-2013, 00:24

Membru din 17-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va multumesc din suflet o sa postez la endocrinologie..
Răspunde la topic
65 comentarii 1 2 3 4
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp