rezultat RMN

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
65 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
16-06-2011, 00:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu recomand sa-ti faci asa, tam nesam, public numarul de telefon. eventual da-mi un mesaj privat pe acest forum daca vrei sa vorbim mai pe larg. totusi nu dau consultatii medicale prin telefon, pentru ca nu e deontologic si poate fi foarte daunator, mai ales pentru tine. nici pe internet nu fac asta propriuzis, consultatia si actul medical nu poate fi substituit prin nimic. tot ce pot face este sa-ti explic anumite neclaritati sau sa-ti dau date suplimentare si explicatii despre discutiile tale cu medicii, pe baza a ce ne furnizezi tu.
despre faptul ca se simte rau dupa chimioterapie, este absolut normal asta. aproape toata lumea se simte rau dupa citostatice. trebuie monitorizata si mentinuta cat mai hidratata posibil. de asemenea trebuie sa ai de la medic niste recomandari despre cum sa administrezi greata si varsaturile sau eventuala diaree atunci cand apare. daca starea nus e amelioreaza, trebuie vazuta de medic.
de intrerupt chimioterapia nu poate decide decat medicul care conduce tratamentul.
de curiozitate, in ce oras si ce spital se trateaza ?
22 mirelie
22 mirelie [27c]
16-06-2011, 12:02

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Multumesc pt raspuns.Mama se trateaza in spitalul de oncologie din Buzau si domnisoara doctor (50 ani) este singurul oncolog din spital.
Dar acesata domnisoara nu comunica DELOC !!!!!!! Aproape tot timpul este foarte nervosa, tipa si ma doare capul de cate ori intru sa o intreb cate ceva.Ultima data cand am externat-ope mama (vinerea trecuta ) am intrat sa o intreb daca pt data viitoare cand o aducem este necesar sa sun inainte si ea mi-a raspuns :, , stai sa ne vedem pana data viitoare``...si acum eu ce sa inteleg ???
Mama nu se simte rau numai din cauza greturilor, din nou ea nu se mai poate ridica din pat, nu mai poate merge.
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
16-06-2011, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce nu mai poate merge ? dureri insuportabile ? vertij? slabiciune musculara ? depresie ? combinatii ?
24 mirelie
24 mirelie [27c]
16-06-2011, 13:44

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Nu poate merge din cauza durerii, la coloana. Daca sta in pat nu are dureri.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
16-06-2011, 21:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ati primit si voi un bilet de externare cu un diagnostic si niste detalii despre ce s-a facut, ce s-a pus in discutie, ce tratament a urmat, care e fundamentul deciziilor luate, etc etc etc ?
26 mirelie
26 mirelie [27c]
16-06-2011, 21:54

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Acum nu am biletul de iesire din spital la mine (mama locuieste la tara). O sa va pot spune ce scrie acolo cand voi ajunge la tara. Dupa cum v-am mai spus doctorita nu spune NIMIC.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
18-06-2011, 00:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu mi se pare in regula asta... insa nu stiu ce poate fi facut aici, nu este o problema medicala, nu stiu ce sa iti zic aici.
28 mirelie
28 mirelie [27c]
21-06-2011, 13:13

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Pe biletul de iesire din spital scrie: 1.Diagnostic principal: Tumori maligne cu sediu neprecizat; 2.Diagnostice secundare: Tumoare maligna secundara a osului si a maduvei osoase ; Tumoare maligna secundara a ficatului; sedinta de chimioterapie pt neoplasm; Durere cronoca ireductibila; Hipertensiune esentiala( primara )
Epicriza: DGN in III col. lombara la sp Bagdazar, cu chimioterapie din V 2011, revine cu stare generala medie, dureri persistente col dorsala -lombara, artic coxofemurala bilat functionala marcata. SE aplica ciclul paliativ ( adriamicina + 5FU ) cu toleranta medie se externeaza stationar.
hemoglobina= 10, 8g/dl, nr leucocite=7, 3, nr trombocite= 273, glucoza ser=70mg/dl uree ser=35mg/dl creatinina ser=0, 59 mg/dl TGO=19U/L TGP= 45 U/L
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
21-06-2011, 16:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles. este tratata practic ca ceva de genul CANCER METASTATIC cu punct de plecare precizat. exista cate un asemenea capitol in fiecare carte de oncologie.
faptul ca au expediat-o cam repede si nu s-au obosit prea tare cu punctul de plecare este totusi aparent, dar, ma rog, aici sunt multe de spus. in orice caz sperantele ei de vindecare sunt nule, tot ce spera oncoloaga de la ea este, daca tolereaza aceasta schema de citostatice menita sa acopere mai multe puncte posibile de plecare, sa mai prelungeasca supravietuirea ei si eventual sa intarzie aparitia simptomelor. totusi ele vor aparea, iar prognosticul ei vital este unul nu foarte bun totusi...
pe langa tratamentul citostatic, ea trebuie luata in evidenta si intr-un centru/spital de ingrijiri terminale, specializat in administrarea si controlul simptomelor.
30 mirelie
30 mirelie [27c]
23-06-2011, 22:26

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Am inteles din cele spuse de dvs ca mama nu mai are nici o sansa de vindecare, dar poate mai traieste si ea un an- doi cu tratamentul, este poaibil???Ce ati vrut sa spuneti cu ;``sa intarzie aparitia simptomelor``
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
25-06-2011, 19:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in postul de sus voiam sa zic "cancer metastatic cu punct de plecare NEprecizat, posibil... diverse" dar uneori tastatura imi joaca feste. fie ca punctul de plecare al cancerului e cunoscut sau nu, dar mai ales cand NU e stiut sigur, in momentul in care este METASTATIC, el nu mai poate fi vindecat. asta inseamna ca el va progresa, tumorile vor creste atat ca dimensiuni cat si ca numar, se vor raspandi eventual si vor da diferite simptome, in functie de organele unde se afla, oase, plamani, ficat, creier, etc... boala terminandu-se cu moartea bolnavului. perioada pana cand acestea se intampla, respectiv pana cand metastazele incep sa dea simptome severe (dureri, greutatila respiratie, oboseala, etc etc etc) sau pana la momentul mortii, poate fi prelungita prin diverse tratamente, numite tot CU SCOP PALIATIV, fie cu citostatice, fie cu iradiere, etc, in concomitenta cu tratamentul suportiv sau pur simptomatic.
se intelege ceva ?
despre perioada probabila de vindecare, este FOARTE greu de spus, dar literatura citeaza cazuri de la cateva luni pana la, intr-adevar, unul sau 2 ani, uneori chiar si mai mult. asta doar CU TRATAMENT, in functie de toleranta bolnavului.
32 viorel1957
32 viorel1957 [4c]
02-07-2011, 13:29

Membru din 14-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

va rog sa ma lamuriti si pe mine a venit rezultatul rmn masa tumorala voluminoasa dezvoltata de la nivelul jumatatii stingi a bazei limbiipina in vecinatatea falsei corzi vocale stingi.aceasta obstructioneaza in proportie de 80 %calibrul laringeluila nivelul epiglotei si infiltreaza peretii posterior si lateral sting in toata grosimea lor fara insa a se extinde paralaringian, voluminoase mase tumorale adenopatice la nivelul grupurilorganglionari latero.cervicale dimensiuni de pina la 3 cm mai numeroase pe partea stinga citeva adenopatiprezinta necroza centrala nu stiu ce sa mai fac multumesc si astept un raspuns
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
04-07-2011, 18:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai de ce trebuie sa faci tu ceva ? nu ai un medic oncolog cu care sa te consulti ? un radioterapeut ? etc ? descrii o problema care dupa toate probabilitatile este un cancer de baza de limba in stadiu foarte avansat. posibil sa nu fie asa, pentru ca diagnosticul de cancer se pune prin BIOPSIE si examen ANATOMOPATOLOGIC, dar in locul tau nu as mai sta pe ganduri si m-as duce undeva intr-un serviciu de oncologie/radioterapie, ca nu arata bine!
34 mirelie
34 mirelie [27c]
07-07-2011, 11:37

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Dupa cum v-am mai spus, mama s-a simti foarte rau dupa a doua sedinta de chimioterapie (stare generala foarte proasta, dureri ). Saptamana aceasta ea ar trebui sa mearga la spital pt o nous sedinta de chimoiterapie dar nu prea vrea. Acum ea se simte mai bine, mananca bine, doarme bine, dutrerile nu mai sunt foarte mari. Asa ca as dori si eu sa stiu daca este bine sa intrerupa chimioterapia sau sa o ducem din nou la spital.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
08-07-2011, 14:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa intrerupa chimio-radioterapia atata timp cat tolereaza dpdv hematologic este absolut contraindicat. momentele de DUPA tratament in care se simte bine, ca acuma, precum si singura sansa de prelungire a vietii, se datoreaza chiar acestui tratament!
36 mirelie
36 mirelie [27c]
12-08-2011, 11:13

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Am convinso pe mama sa nu intrerupa sedintele de chimioterapie. Luna aceasta a fost la a patra sedinta.
S-a simtit putin rau dupa, dar acum este mai bine. Pe iesirea din spital scrie cam acelasi lucru ca si pe celelalte.
Vroiam sa stiu, daca mama are metastaza osoasa nu trebuia sa i se faca si o calcemie, sa ia si ea niste calciu?
Doctorita este la fel de `` comunicativa`` ca si pana acum.Multumesc mult pt raspunsurile date pana acum.
Ar fi bine sa ia niste vitamine pt ca nu prea mananca fructe si legume proaspete?
37 mirelie
37 mirelie [27c]
14-05-2012, 20:47

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Buna seara. Am vorbit foarte mult anul trecut despre cazul mamei...nu stiu daca va mai amintiti. Anul acesta, in aprilie, am decis sa mergen din nou la Bucuresti, pentru ca dupa 8 sedinte de chimioterapie nu am gasit nicio ameliorare in starea mamei...avea dureri foarte mari si nu putea sa mearga. Dupa un nou RMN nu nu i s-a mai dat diagnosticul de metastaza osoasa si metastaza hepatica nici nu a existat. !!!! In concluzie ea a facut degeaba citostatice ?!? La Bagdazar a facut doua vertebro plastii si se simte mult mai bine. Nu mai are dureri aproape deloc si merge cu ajutorul cadrului metalic. As dori sa cunosc si parerea dvs despre ceea ce v-am povestit. Va multumesc anticipat.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
14-05-2012, 21:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

v-as ruga sa reveniti cu niste detalii suplimentare sau cu un rezumat cronologic al bolii si investigatiilor facute. altfel mi-e imposibil sa fac apel doar la amintire si tot ce pot sa fac este sa ma uit prin discutia acestui thread, dar va dura mult mai mult.
39 mirelie
39 mirelie [27c]
23-05-2012, 17:40

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Anul trecut in luna martie am mers cu mama la spitalul Bagdazar din bucresti pt ca o durea f f f rau coloana. Aici ni s-a spus ca are metastaza osoasa cu punc de plecare nedeterminat si sa o luam acasa ca nu mai este nimic de facut altceva decat sa mergem cu ea la oncologie. La Buzau, dr oncolog ( care nu discuta mai deloc cu pacientul sau familia )i-a facut m-ai multe investigatii ( RMN abdominal, pelvian ) si in acelasi timp i-a inceput si tratamentul cu citostatice. Dupa aceste investigatii d-na doctor a ajuns la concluzia ca are si metastaze hepatice, ceea ce nu era adevarat ( pt ca si dvs ai-ati spus lucrul acesta dupa ce v-am scris ce scria pe rezultatul RMN ). Anul acesta, il luna martie na-am decis sa mergem din nou la Bucuresti pt ca, dupa un an de citostatice mama avea aceleasi dureri la coloana si nu mai putea merge aproape deloc In rest nu o mai doare nimic si nu s-a descoperit niciun punct de plecare.Am mers din nou la Bagdazar, dar la al medic Acest i-a facut mamei doua vertebroplastii si mama se simte mult mai bine, nu mai are dureri aproape deloc si merge sprijinita de un cadru metalic. nu mai stiu ce sa mai cred despre ``metastaza osoasa de anul trecut ``. Ia facut si o biopsie si asteptam rezultatul de la institutul Victor Babes.M-ar interesa foarte mult si parerea dumneavoastra.
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
24-05-2012, 23:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa parerea mea este cel putin neverosimil, daca nu chiar aberant, ca inca de la prima vizita la bagdasar nu s-a practicat cel putin o biopsie dintr-o zona in care s-a vazut ca exista metastaza. aceasta practica ar fi deschis mult mai multe oportunitati de tratament si posibil ca ar fi castigat si mai mult timp.

in momentul de fata cel mai important lucru este rezultatul HISTOPATOLOGIC si cel IMUNOHISTOCIHMIC care se vor practica din biopsia facuta la bagdasar. pe baza acesteia se poate continua tratamentul si in viitor. alte tratamente v-a mai propus oncologul ? l-ati mai intrebat ? RADIOTERAPIE poate ? poate bifosfonati (medicamente de genul Zometa sau Bonefos, etc.) ? care este ultimul lucru pe care l-ati discutat cu oncologul vostru ? pentru ca in mod evident lucrurile nu se pot termina aici... necontrolalta, boala va progresa.
Răspunde la topic
65 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp