Rezultat biopsie cancer de san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
154 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 INAINTE ›
101 ranuma
101 ranuma [17c]
05-07-2013, 20:54

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

RaulDuke, multumesc a n-a oara pentru timpul si rabdarea acordate !!
Am inca ghimpele cu chimio, daca trebuia sa fac sau nu, desi in lumina ultimelor rezultate IHC oncologul a fost clar ca nu. Vad ca dumneavoastra sugerati chimioterapia si ma gandeam ca poate imi explicati de ce ! Ma mai gandesc si ca aceasta chimioterapie trebuie facuta imtr-o limita de timp, e posibil sa fie cam tarziu sa ma gandesc?
O seara buna si un weekend minunat!
102 RaulDuke
102 RaulDuke [7763c]
05-07-2013, 21:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai cat timp ai de la operatie ?
103 ranuma
103 ranuma [17c]
05-07-2013, 21:52

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

pe 25 iulie se fac 4 luni
104 RaulDuke
104 RaulDuke [7763c]
06-07-2013, 10:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca fereastra pentru chimioterapie a trecut deja.
105 ranuma
105 ranuma [17c]
06-07-2013, 23:23

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Deci m-am linistit!!! )))) Sa vad ce fac cu hormonoterapia!!!
106 cristina_pop
106 cristina_pop [4c]
08-07-2013, 23:58

Membru din 08-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Mama mea, in varsta de 52 de ani a depistat in martie ca are cancer la san. A inceput chimioterapia in iunie, iar ieri a primit rezultatele de la biopsie.

CISH: Celule tumorale invazive, prezinta semnale cromogene Her 2 neu dispuse individual, in numeroase aglomerari mici, rare aglomerari mari, cu o medie de peste 30 de celule de peste 10, indicand amplificarea de nivel inalt a genei.
Concluzie: Reactie CISH pentru evaluarea statusului genei Her2 pozitiva

Histopatologic: fragmente parenchim mamar, recoltate prin punctie biopsie cu prezenta de infiltrate tumorale de tip carcinom ductal invaziv.

Imunohistochimic: ER pozitiv 90%, PGR pozitiv 80%, CerbB2 pozitiv (2+), caderina E pozitiv, Ki67 pozitiv 30%.

dupa aflarea rezultatului doamna doctor i-a pregatit dosar pt casa de asigurari, sa i se aprobe un anume medicament.

imi puteti spune va rog, care este stadiul bolii si ce ar trebui facut sa se vindece?este ceva genetic? Ar trebui sa imi fac griji ca aceasta boala ar putea aparea si la mine?

Va multumesc anticipat,

Cristina
107 RaulDuke
107 RaulDuke [7763c]
09-07-2013, 00:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadiul se "pune" pe dimensiunea tumorii si numarul si localizarea ganglionilor invadati, plus, eventual mentiunea daca exista metastaze sau nu (de exemplu prin CT de torace/abdomen si scintigrafie osoasa); ce plan de tratament v-a expus oncologul ? interventia chirurgicala a fost facuta sau urmeaza sa fie facuta sau cum ?
dosarul este pentru un medicament numit HERCEPTIN.

deci daca revii cu detaliile respective, putem sa-ti spunem care e stadiul si cam care ar fi standardul de tratament. si la fel numai in functie de asta se poate spune si daca e vindecabila sau nu.

referitor la faptul ca ai o mama cu un cancer de san, teoretic ai un risc crescut de a face aceasta boala, mai crescut decat de exemplu femeile care nu au rude de gradul unu cu cancer din acesta. e un motiv pentru a recurge la controale regulate si mamografie odata la 2-3 ani, chiar dupa varsta de 40 de ani, posibil.
108 maria54
108 maria54 [1c]
09-07-2013, 11:41

Membru din 09-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua! Stimate Dr Duke acum nici o luna am facut o interventie chirurgicala iar pe scrisoarea medicala diagnosticul era nodul retroareolar stang clinic bening.Mi s-a spus de catre medicul care mi-a facut interventia ca am avut un nodul de 1, 5cm.Ma ingrijorezi foarte tare ca pe rezultatul patologic apare scris chist mamar drept si nu stang.Acele doua piese de 4, 5/3.5/1cm si respectiv 2/1.3/1cm.Va intreb domnule Dr Duke daca este posibil sa se mai incurce rezultatele, atunci ce ar trebui sa fac daca s-ar putea intampla acest lucru. Am vorbit prin telefon cu medicul rezident si mi-a spus sa nu-mi fac nico probleme ca s-a grasit ca in loc de san stang sa scris san drept.Sincer mi-e frica ca aceste rezultate sa fie ale altei paciente si nu ale mele. Va rog din suflet sa ma ajutati sa inteleg si eu rezultatele care mi-au venit de la Departamenutl de anatomie patologica. MACRO: Au sosit 2 piese de 4.5/3.5/1cm si respectiv 2/1/3/1cm. MICRO:Ambele piese:mastopatie fibro-chistica, cu ducte dilatate, avand in lumen continut sero-hematic.Unele ducte au peretele total ulcerat si inflamatie cronica evoluand spre abcedare periductiala.RIH:CK AE/AE3 negativa a exclus existenta unor focar carcinomatoase. Cod Topografic ICOD C50 Cod Morfologic:ICDO pT pN pM. Nu mi s-a dat nici un tratament numai la trei luni sa fac un control.Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.Cu respect Maria
109 RaulDuke
109 RaulDuke [7763c]
11-07-2013, 00:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

rezultatul pe care il citezi exclude cancerul. intr-adevar, desi improbabil, incurcaturi se pot face uneori, dar tu trebuie sa clarifici aceste lucruri prin discutii cu medicii, alta sansa nu vad. pana in momentul de fata nu vad motive serioase de ingrijorare totusi.
110 magdazaharia
110 magdazaharia [2c]
07-08-2013, 11:31

Membru din 07-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

buna ziua

mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san

in urma biopsiei a primit urmatoarele comentarii"

tumoara mamara dreapta, maligna. carcinom invaziv mamar, tip lobular, varianta clasica, bine moderat diferentiat (G1/G2), cu imunofenotip ER+ PR- Her2-.

caderina E slab pozitiv citoplasmatic fara reactie membrana lniara in celule tumorale invazive
ER pozitiv nuclear de intensitate variabila in aprox 85% din celulele tumorale invazive (intensitate de imunocolorare ; inalta 20% din celule tumorale
PR repetata negativ in celulele tumorale invazive (control extern pozitiv) c-erbB2 slab membran liniar dar discontinuu in celulel tumorale invazive (scor IHC 1+)
ki67 pozitiv nuclear in aprox 8-10% din celulele tumorale invazive

va rog mult daca ma puteti ajuta sa inteleg mai mult diagnosticul si gravitatea lui. Totodata ce ati recomanda ca si tratament

va multumesc mult
111 RaulDuke
111 RaulDuke [7763c]
11-08-2013, 17:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa ne spui si ce stadiu e ? sau cat e de extins, adica de pe baza unui examen clinic, cu palpare a sanului si a ganglionilor, o mamografie/ecografie, etc. nu ai vorbit cu niste medici ? nu ti-au spus/propus nimic ? tratamentul se aplica in functie de stadiu. imunohistochimia nu stabileste decat ca va putea primi tratament hormonal.
112 magdazaharia
112 magdazaharia [2c]
12-08-2013, 11:07

Membru din 07-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

multumesc mult de raspuns

mama a facut o mamografie si rezultatul mamografiei este dupa cum urmeaza:

opacitate spiculata de N 74/30mm masurata fara spiculi cu retractie mamelara si ingrosare tegumentara adiacenta
opacitate cu caractere suspecte, necesita diagnostic histopatologic
Asimetrie de densitate focala pseudonodulara situata la nivelul cadranelor superioare

a fost la un doctor care a palpato si a sugerat tratament cu citostatice si radiatie cu cobalt
am inteles ca tumoarea este prea mare si nu poat efi operata ci trebuie micsorata cu citostatice. As vrea sa intreb daca nu cumva este posibila o micsorare si in urma unui tratament cu hormonii- tamoxifen..etc

cat despre stadiu nu stiu exact credeam ca ma puteti ajuta dupa aceste rezultate

va multumesc mult
113 RaulDuke
113 RaulDuke [7763c]
13-08-2013, 21:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este posibila o "micsorare" cu tratament hormonal, dar mai degraba cu alte medicamente, nu cu tamoxifen (daca este dupa menopauza), dar totusi aceasta miscare nu este standard. este o tumoare mare si nu spui/stii nimic despre ganglionii din axila (sunt afectati?). trebuie efectuat un examen de bilant complet, cu un CT de torace si abdomen si o scintigrafie osoasa, spre a se vedea daca nu cumva are si metastaze, situatie in care operatia nu ar fi indicata.
114 carmen minculeasa
22-08-2013, 18:42

Membru din 22-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua.Mama mea de 58 ani operata la IOB fara radioterapie inainte sau alt tratament, medicii au spus ca poate fi operata fara, are Biopsia urmatoare:1.vagin-displazie severa 2.corp-endometrita atrofica 3.ovare-sclerochstice 4.ggl iliac drept si stang=tesut gras Concluzie:carcinom scuamos necheratinizat cu celule mari, infiltreaza peretele in totalitate.
Apoi scrie: pT1b2
pNx
M 8072-3
dimensiunea tumorii uterine 3, 3cm
Ce pronostic are caci medicul ei si inlocuitorul este in concediu la fe l si oncologul din orasul nostru.Multumesc.
115 RaulDuke
115 RaulDuke [7763c]
23-08-2013, 00:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

In primul rand nu imi este clar de ce organ este cancerul. Trebuie sa mai scrie ceva prin buletinul histopatologic, ba chiar destul de multe inafara de concluzie, caci nu e prea clar. Col uterin sau vagin sa ce anume?
116 carmen minculeasa
23-08-2013, 07:28

Membru din 22-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

tumora a fost pe uter, detectata mai intai la ecograf, la papanicolau a iesit si un cin 2 spre 3, a facut chiuretaj biopsic apoi interventia chiturgicala, histerectomia.Pe buletinul de biopsie, cel dupa operatie de unde s-au analzat 10 lame apare doar ce v-am scris dvoastra
A facut si un CT la IOB, asta inainte de operatie, i-au spus ca tumora este localizata, se poate interveni chirurgical nu trebuie radioterapie.Va multumesc.
117 miriam71
117 miriam71 [6c]
14-10-2013, 21:05

Membru din 14-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna. Am 42 ani, m-a operat in luna mai 2013 de cancer la san ( mastectomie radicala dreapta modificata tip Madden - 18 ganglioni excizati), diagnostic de carcinom ductal si intraductal cu invazia tesutului gras peritumoral. In urma analizei imunohistochimice am fost incadrata laT1N0Mx. ER50% (70%), PR 50%(70%), HER2 Negativ, Ki67 - pozitiv 5%. Medicul oncolog mi-a prescris Tamoxifen si Zolatex( o injectie la interval de o luna). Mai am putin si fac 6 luni de la operatie, iar pe biletul de trimitere mi-a fost trecut diagnosticul de tumora maligna san, fara precizare. M-am speriat...nu stiu ce inseamna, Daza ma puteti ajuta, va raman recunoscatoare. Si inca ceva.Pe raportul de analize medicale efectuat in timpul operatiei am trecute doua valori: M=8200/3 si M=8211/3. Sunt valori care indica metastaze? Nu inteleg.
118 RaulDuke
118 RaulDuke [7763c]
14-10-2013, 23:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, nu indica metastaze. defapt lucrurile arata cat de favorabil se poate, in situatia unui cancer de san. practic este stadiul I, foarte incipient, tratat cu succes, cu sanse maxime de vindecare si risc minim de a mai avea probleme pe viitor. felicitari, tine-o tot asa si pastreaza legatura cu oncologul si scrie-ne orice probleme/intrebari ai mai putea avea.

am eu o curiozitate: ai vorbit cu chirurgul sau ti-a propus sa faca o operatie CONSERVATOARE de san, adica sa nu scoata tot sanul, ci numai o portiune, un sector ? cred ca ar fi putut fi luat in considerare.
119 miriam71
119 miriam71 [6c]
14-10-2013, 23:22

Membru din 14-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am lasat la latitudinea medicului chirurg sa procedeze cum crede mai bine... in momentul in care am aflat despre ce este vorba, am luat decizia sa nu ma mai gandesc la procedura in sine. M-am operat in cateva zile si... acum m-am intors la viata mea, muncesc, fac 6 km pe zi cu mare placere, in conditiile in care inainte nu ma dadeam jos din masina si incerc sa imi inving frica de recidiva. Oricum, m-ati optimizat maxim :))) Va multumesc!
120 RaulDuke
120 RaulDuke [7763c]
15-10-2013, 00:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! un singur lucru as vrea sa mai mentionez, in contextul tau cu un cancer "hormonosensibil" operat, cum a fost cazul tau: nu de mult timp s-a constatat ca, fix in acest caz, ratele de recidiva, deci riscul de a "mai avea probleme de genul asta in viitor", sunt semnificativ scazute la femeile care NU SUNT OBEZE. se pare ca obezitatea favorizeaza cresterea celulelor canceroase de acest tip, si deci favorizeaza recidivele de cancer de san hormonodependent. deci daca anterior erai o persoana sedentara, poate supraponderala, exact acest lucru vei vrea sa-l tii sub control pe viitor: sa faci miscare, sa fii oarecum atenta la ce/cat mananci si sa incerci sa ai un "indice de masa corporala" cam sub 25 (poti afla pe net cum se calculeaza).

mult succes si pe viitor, numai de bine !
Răspunde la topic
154 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp