Rezultat biopsie cancer de san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
154 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
04-07-2011, 18:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stig ro: G reprezinta gradul de "agresivitate" al unei tumori, dupa aspectul ei de la microscop. G0 reprezinta practic un tesut cu aspect normal, cum se regaseste in mod normal in corp, iar pe masura ce G este mai mare, tesutul respectiv este din ce in ce mai modificat, cu tendinta mai agresiva si spre raspandire la distanta (metastazare). astfel, G3 reprezinta deosebirea cea mai pronuntata de tesutul normal, si deci caracterizarea cea mai agresiva a unui cancer. medicii mai zic la G si GRAD DE DIFERENTIERE. grad de diferentiere MIC = G MARE = agresivitate mare. nu cred ca pot explica mai simplu de atat...

doris2010: pentru ca mama ta sa primeasca (si, conform studiilor, sa ii fie si util) tratament cu HERCEPTIN, tumora trebuie sa fie HER2 +++ (trei cruciulite). daca este doar cu 2+, medicul va recomanda inca o examinare a blocurilor de parafina, una mai scumpa si care dureaza mai mult, numita CISH/FISH, care va arata in detaliu daca tumora este sau nu sensibila la HERCEPTIN. nu este vorba, deci, de o "valoare normala" a acestui marker HER2. el doar caracterizeaza tumora cu privire la: sensibila/rezistenta la acest medicament relativ nou HERCEPTIN.
22 stigo ro
22 stigo ro [8c]
13-07-2011, 22:11

Membru din 26-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

pt. raul duke buna seara
nu am intrat pe net din lipsa de timp, am fost la control si analizele au iesit in parametri in afara de ALP care a iesit 362 (100-290), la radiologie cordul usor marit in volum orizontal, aorta opacitata gr, 1
la ORL mi s-a spus ca am artroza mandibulara, de ceva timp i-mi trozneste mandibula si mi-a fost frica de altceva
astept un raspuns daca doriti s-ami dati
o seara buna
va multumesc
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
14-07-2011, 21:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am ce raspuns sa-ti dau ca nu ai formulat nici o intrebare.
despre mandibula... chiar nu vad ce rost are asta de discutat aici. e un forum cu discutii despre cancer si eu personal nu ma ocup de altceva.
24 stigo ro
24 stigo ro [8c]
14-07-2011, 23:23

Membru din 26-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara
pt.raul duke
doresc sa va intreb despre fosfataza alcalina marita 362, daca se ia tratament, s-au ce trebuie s-a fac
va doresc o seara buna
va multumesc
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
16-07-2011, 10:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu trebuie sa faci nimic pentru asta, oricum nu poti. medicul foloseste aceasta informatie ca sa ghideze restul investigatiilor, diagnosticului si eventual tratamentul. ALP crescuta poate insemna mai multe lucruri, inclusiv o afectare hepatica de un anume grad. neavand suficiente detalii despre diagnosticul tau si evolutia bolii, nu iti pot spune mai mult. ce ti-a spus medicul curant despre faptul ca ALP este crescut ? l-ai intrebat ?
26 imt70
26 imt70 [13c]
24-09-2011, 12:02

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua,

Va rog, puteti sa-mi explicati rezultatele analizelor la Victor Babes?
-Ck7 pozitiv in celule tumorale
-Er pozitiv de intensitate variabila in 50-60%din celule tumorale
-PGR pozitiv de intensitate medie si inalta in 15-20% din celule tumorale
- CerbB2 pozitiv membranar continuu in relativ rare 10% celule tumorale (+)
-Ki67 pozitiv, aprox 10% in celule tumorale.
Cancer de ti G3, stadiul III B, operat.

Multumesc
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
24-09-2011, 13:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce ne prezinti tu pare a fi rezultatul unui examen imunohistochimic de pe urma unei biopsii de cancer de san sau metastaza de la un cancer de san. interpretarea generala principala a testului este cum ca persoana respectiva va putea si ii va fi util sa ia tratament hormonal, pentru boala respectiva.
28 imt70
28 imt70 [13c]
26-09-2011, 08:03

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Este rezultatul interpretarii la Victor Babes a probelor scoase la operatie. Mai precis, sanul nu mai prezenta nicio tumoare dar 11 din 20 ganglioni scosi au fost metastazati.
Acum fac din nou citostatice, 4 serii.
Avand aceste rezultate, se poate stopa boala definitiv?
Multumesc.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
26-09-2011, 21:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Da. dar din pacate sansele de recidiva sunt foarte mari.
Radioterapie i s-a propus ? este planificata ?
30 imt70
30 imt70 [13c]
30-09-2011, 18:26

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua si va multumesc pentru rapiditatea raspunsului.

Am inceput citostaticele, 4 la nr- cel putin asa au spus pana acum- cu FEC+taxotere??? nu stiu sigur daca am retinut corect. Organismul reactioneaza mai urat la aceasta combinatie; mi-au scazut leucocitele mai mult decat trebuie si fac tratament ptr normalizare. Mai am 3 sedinte si sper sa fac fata cu succes.
Dupa citostatice voi face 25 sedinte de radioterapie si apoi se va face un bilant.

Ce credeti ca ar trebui sa mai fac astfel incat sa reduc sansele de recidiva. Si in general cam unde se localizeaza recidiva: celalalt san, genital... Unde sunt riscurile?

Credeti ca ar fi bine sa tin si un regim cat mai natural de alimentatie? Am citit foarte multe dar nu stiu ce sa fac. Oncologul meu mi-a spus ca trebuie sa mananc foarte bine in aceasta perioada, carne lactate... de toate, dar am citit ca... tocmai carnea este contraindicata.

Va multumesc.
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
30-09-2011, 20:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

FEC+ taxotere nu prea cred. poate cateva serii FEC urmate de cateva serii Taxotere, separat. asta e practica. nu pot sa-ti dau mai multe informatii pentru ca nu ne-ai furnizat niste date referitoare la EXTENSIA BOLII adica STADIUL TNM. esti propusa pentru operatie ? pentru ce faci chimioterapie si apoi radioterapie ? despre prognostic nu se poate vorbi pana nu ne pui si noua la dispozitie un diagnostic complet si ce plan de tratament ti s-a propus de catre oncolog.
despre locuri posibile de recidiva este mai degraba inutil de discutat. teoretic pot fi oriunde, practic mai frecvent recidivele sunt mai des locale sau ganglionare locoregionale, osoase, pot fi si hepatice, pulmonare, cerebrale, etc. nu vad la ce te ajuta sa stii asta, altceva decat sa-ti faci griji inutil.
despre regimul "cat mai natural" si faptul ca ai citit ca alimentatia cu carne "face rau"... trebuie sa-ti spun sincer ca dpdv medical si oncologic aceste lucruri sunt niste gogorite uriase. dieta ta trebuie sa fie una echilibrata, sa nu-ti lipseasca nici unul din principii alimentari in proportii echilibrate, din toate cate putin, fara sa faci excese. nu sunt nutritionist, dar toata treaba asta cu "proteina animala care cauzeaza cancer" mi se pare o ofensa adusa bunul simt medical si stiintific, cel putin dupa dovezile de la ora actuala. daca te apuci sa faci un rezumat rapid al tuturor site-urilor pe unde ai citit lucrurile astea, vei constata ca nu e nici unul serios.
iti urez succes si mai furnizeaza-ne informatii tehnice vitale de prin biletele tale de externare. si unde anume te tratezi.
32 imt70
32 imt70 [13c]
01-10-2011, 19:43

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna seara si va multumesc pentru raspuns.

Povestea este asa:
-pe 25 aprilie am fost la un control de rutina ecografie+mamografie si s-a descoperit o tumoare canceroasa la sanul stang si cu adenopatii axilare stangi.
- am facut RMN sani, CT torace, abdomen, pelvis+civ, scintigrafie osoasa, biopsie tumora san
In urma tuturor analizelor, s-a pus diagnosticul urmator:
-cancer invaziv, ductal comun slab diferentiat, tip G3 (scor =8, Ft=3, P=3, M=2)

Intr-o scrisoare medicala adresata medicului de familie, medicul oncolog scrie ca si diagnostic: neoplasm mamar stang T4bN1M0 stadiul IIIB.

Am facut 4 sedinte de chimioterapie- FEC100
A urmat operatia. Pe biletul de iesire spital scrie:
-Diagnostic principal: C50.9 Tumora maligna san stang, fara precizare
-Diagnostice formulare libere: carcinom mamar san stang
-Stare la externare: vindecat

Epicriza: pacienta se interneaza pentru carcinom mamar ductal invaziv multiocular san stang. S-a practicat masectomie totala san stang, evidare ganglionara axiala radicala, reconstructia sanului cu lambou TRAM, plasa Ethicon Prolen, drenaj, sutura, pansament. Evolutia postoperatorie a fost favorabila.

Buletinul histopatologic efectuat la IOB are ca rezultat:

1- piesa ganglion varf axila: limfoganglion. dim max 1 cm, cu metastaza din carcinoma mamara tip ductal comun, slab diferentiat, G3.

2- piesa tesut limfoceluloadipos axilar: tesut conjunctiv0-adipos 60g, ce include numerosi limfoganglioni (nr ggl examinati=20, dim max 1, 5 cm), izolati si confluenti, 11 dintre ei cu metastaze din carcinom mamar tip ductal comun, slab diferentiat, G3 (11+) restul 9, cu aspect reactiv si distrofie lipomatoasa.
Alt preparat :la nivel marcat cu fir 6 limfoganglioni cu metastaza din carcinom mamar tip ductal comun, slab diferentiat G3(6+)

3 -piesa masectomie stanga: piesa de masectomie stanga, formata in cea mai mare parte din tesut adipos, prezentand central, retromamelonar, o arie albicioasa, dura, cu margini imprecise delimitate, dim maxz 5 cm, cu prelungiri septate in tesutul adipos.
Histopatologic aspect de mastopatie sclero-chistica, cu reactie stromala sclerogena bine reprezentata, cu hialinizari focale. Mamelon cu aspect histologic conservat.

Concluzie: Status post carcinom mamar tip ductal comun invaziv, slab diferentiat, G3, prechimiotratat, operat: st y pT0; ypN3, yMx. cod 8500

Iar in prima interventie a mea pe forum am scris detaliat si rezultatele de la Victor Babes, ale acelo piese studiate.

Am am facut deja o sedinta de chimioterapie, daca am inteles bine mi-au pus aceeasi solutie roz, din seria FEC 100, la care s-a adaugat DOXACETAXEL ACTAVIS 20 MG/ML am cerut intre timp de la asistenta medicala denumirea exacta.

stiind acum istoricul integral al bolii, puteti sa-mi spuneti daca am sanse de vindecare totala? Ce anume ar trebui sa fac pentru evitarea metastazelor ulterioare...

Multumesc pentru sfaturi: manac foarte bine, respectand piramida alimentelor.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
01-10-2011, 23:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ei bine, sunt curios sa stiu ce asteptari ai tu avand in vedere si ce discutii ai avut cu medicii tai, in special oncologul. vrei sa auzi cifre ?
ca pacient cu asemenea boala, overall, nu ai nimic de facut altceva decat sa urmezi recomandarile oncologului si sa respecti toate vizitele planificate. mai mult de atat nu se poate face. nici alimentatia de nu stiu ce tip nu ofera nici un beneficiu demonstrat.
de asemenea as fi curios sa stiu ce varsta ai.
34 imt70
34 imt70 [13c]
02-10-2011, 10:59

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Am 41 ani. Inteleg perfect situatia grava in care sunt si sunt foarte motivata sa traiesc cat mai mult posibil. Am 2 copii mici (10 si 5 ani) si sunt in stare sa trec peste orice tratament sau... orice astfel incat ele sa mai beneficieze de marele avantaj de a avea o mama langa ele.

Oncologul meu mi-a spus ca din punctul dansei de vedere ceea ce a fost foarte grav a trecut si ca trebuie sa fac acest tratament in continuare ptr ca boala sa nu se extinda. Si... sa gandesc pozitiv. Ceea ce fac, pentru ca sunt o persoana optimista, luptatoare si puternica. Nu am cazut pana acum in depresie. Am avut cateva zile mai grele dar am trecut peste ele.. Totul depinde de fiecare: cum se raporteaza la boala, la evenimente... De fapt inteleg perfect faptul ca tot ceea ce se naste trebuie sa moara.. Eu am ales sa lupt pe toate planurile: medical, mental.

Medicul radioteraput mi-a confirmat gravitatea bolii dar a spus ca pot reusi sa-mi prelungesc viata daca fac sedintele de chimioterapie, apoi 25 de sedinte de radioterapie. Dupa acestea urmeaza un bilant si a spus ca daca va fi nevoie sa fac si hormonoterapie... o sa fac.
Acum ma tratez la IOB. Dar daca va fi nevoie sa plec in strainatate o voi face. Daca puteti sa-mi recomandati ceva v-as fi recunoscatoare.

Apreciez foarte mult echipa care se ocupa de mine la Iob si recunosc sincer ca am avut marele noroc sa-i cunosc inainte ca aceasta boala sa se instaleze. Si ca practic, de la inceput am fost indrumata si mi s-au spus implicatiile.(mai mult sau mai putin... stiti cum sunt prietenii.. te mai si menajeaza... o iau treptat) Nici nu mi-au dat timp sa mai fac si alte investigatii in strainatate, sa mai cer si alte pareri... pur si simplu cand a sosit rezultatul biopsiei am fost imediat la citostatice.

Va multumesc foarte mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
02-10-2011, 18:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, pai a fost o situatie destul de tanda pe manda, nu era cazul de sovaieli si ezitari. e drept ca sansele ca boala sa recidiveze sunt foarte mari. in functie de cat de bine s-a facut operatia totusi, e posibil ca acest lucru sa nu se intample. ce mai conteaza este daca nu cumva exista si metastaze vizile radioimagistic pe undeva, prin alte organe, in special oase, plamani, ficat, cerebrale, etc. terapie hormonala la cum imi amintesc ca ai scris buletinul imunohistochimic mai sus, cu siguranta ca vei face, si inca pe termen lung, dupa terminarea citostaticelor/radioterapiei.
personal iti urez mult succes si cel mai mare noroc pe care il poate avea cineva ! sa ne scrii la fiecare etapa a tratamentului si urmaririi tale ! numai bine !
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
02-10-2011, 18:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

P.S.: pana una alta nu are rost sa se puna problema sa pleci din tara nu stiu pe unde. tratamentele in oncologie sunt absolut standardizate iar noi suntem aliniati cu toata lumea civililzata vis-a-vis de tratamente oncologice. ce mai are loc la noi si e aiurea sunt anumite lipsuri de medicamente ocazionale, sau lipsesc anumite mijloace tehnice pentru realizarea unor proceduri chirurgicale, atat. dar momentan nu se pune problema de asta la tine, inteleg eu.
37 imt70
37 imt70 [13c]
03-10-2011, 09:48

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Multumesc pentru raspuns.

Rezultatele analizelor imagistice sunt imbucuratoare: nu am metastaze de niciun fel. Am facut CT, papanicolau, rmn, scintigrafie osoasa. Dupa terminarea chimioterapiei+radioterapiei voi face din nou absolut toate analizele.

Credeti ca PET este cel mai performant?

Va multumesc pentru urari, stiu ca am nevoie de mult noroc. Multumesc pentru sfaturi.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
03-10-2011, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

PET simplu nu prea mai exista ca indicatie. PET combinat cu CT este foarte la moda, util si performant in ziua de azi. insa totul depinde de indicatii, asa cum le considera oncologul. dupa parerea mea este inferior investigatiei tintite cumulate cu scintigrafie, CT de torace si abdomen si IRM cerebral. PET/CT nici nu are indicatie pentru creier, acolo IRM ramane de baza. ca sa fie facut gratis, PET/CT trebuie sa se si incadreze in niste indicatii clare si destul de restrictive. Poate ca oncologul o sa-ti si recomande asa ceva dupa finalizarea tratamentului cu radioterapie si chimioterapie... nu imi permit sa dau cu parerea.
nu recomand nimanui sa-si faca investigatii costisitoare din proprie initiativa!
39 imt70
39 imt70 [13c]
04-10-2011, 08:02

Membru din 24-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Multumesc, cam asa mi-a spus si echipa de medici care se ocupa de mine.

Multumesc pentru raspunsuri!
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
04-10-2011, 09:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

haha! cu placere. deci tu pe cine verificai adineaori, prin trebarea asta ? pe mine sau pe ei ?
Răspunde la topic
154 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp