ce reprezintă urmatorul rezultat anatomopatologic?

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
38 comentarii 12 INAINTE ›
1 ioana antoanela
1 ioana antoanela [36c]
19-11-2012, 23:08

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Bună ziua! Vă rog foarte mult dacă îmi puteţi spune ce reprezintă urmatorul rezultat anatomo - patologic: ţesut adipos şi conjunctivo - vascular care prezintă o moderată reacţie inflamatorie limfo - histiocitară cu celule gigante de corp străin. Biopsia a fost efectuată după extirparea unei formaţiuni tumorale la gambă. Mulţumesc din suflet!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
27-09-2012, 22:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu sugereaza un cancer.
3 ioana antoanela
3 ioana antoanela [36c]
28-09-2012, 06:15

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Buna dimineata! Va multumesc f. mult pentru raspuns, insa mai am o nelamurire. Am repetat biopsia la un alt laborator iar rezultatul a fost tumora benigna cu celule gigante multinucleate, fara precizarea limitelor rezectiei chirurgicale. Va rog mult sa-mi spuneti daca intre cele doua rezultate ar fi o legatura, daca exista riscul unei recidive si daca trebuie operata din nou pentru o rezectie mai larga. Precizez ca este vorba despre fiica mea in varsta de 17 ani iar problema a aparut la cinci luni dupa o lovitura fara rana deschisa, doar o vanataie. Va multumesc anticipat si va urez o zi buna!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
28-09-2012, 09:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

rezultatele sunt concordante. nu mai trebuie facut nimic, a priori.
5 ioana antoanela
5 ioana antoanela [36c]
28-09-2012, 09:39

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Vă mulţumesc foarte mult pentru răspuns şi pentru bunăvoinţa pe care o manifestaţi faţă de toţi cei care au nevoie de sfaturile dumneavoastră!.O zi bună şi multă sănătate!
6 albisoara
6 albisoara [16c]
26-10-2012, 18:49

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

buna seara
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea urmatorului rezultat de biopsie Examen histopatologic piesa mica 6806-6807
Examen histopatologic piesa mica Formatiune tumorala esofagiana
Examen histopatologic piesa mica 1. Bio DII 2. Bio formatiune protruziva esofag
Examen histopatologic piesa mica 1. 3frx0, 2/0, 2/0, 2 cm si 1 fr foarte mic 2. 4frx0, 3/0, 2/0, 2 cm si 1 fr inframilimetric
Examen histopatologic piesa mica 1. Fragmente bioptice din mucoasa duodenala histopatologic prezentand la nivelul corionului insule, cuiburi si travee de celule tumorale maligne, cu aspect scuamos, cu marcate atipii nucleare si mitoze atipice; zone de necroza tumorala de tip comedonal si numerosi emboli tumorali intravascular; bogat infiltrat polimorf intra si peritumoral. 2. Fragmente bioptice din proliferare tumorala maligna alcatuite din plaje si insule de celule tumorale, cu marcat pleomorfism nuclear si frecvente mitoze atipice; moderata reactie desmoplazica si arii intinse de necroza tumorala.
Examen histopatologic piesa mica 1. Fragmente din mucoasa duodenala cu determinari secundare din carcinom scuamocelular slab diferentiat (G3); emboli tumorali intravascular. 2. Carcinom scuamocelular slab diferentiat (G3).
va rog mult ajutati-ma maine dimineata ma duc sa-i fac si CT e vorba despre mama mea care are 68 ani. Va multumesc mult
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
26-10-2012, 19:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

CT-ul este absolut esential pentru a se vedea cat de extins este cancerul. in functie de asta se va decide si ce tip de tratament se poate aplica, chirurgie, iradiere, chimioterapie, etc... si daca se poate spera la vindecare sau nu.

asteptam rezultatul investigatiei si mult noroc !
8 albisoara
8 albisoara [16c]
26-10-2012, 19:25

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

multumesc mult maine ii fac CT si am sa revin cu rugamintea sa ma ajutati da la prima vedere e grav de tot?
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
26-10-2012, 19:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

un cancer e intotdeauna ceva serios. vom stii mai multe dupa CT.
10 albisoara
10 albisoara [16c]
26-10-2012, 19:37

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

multumesc mult revin cand am rezultatul Ct
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
26-10-2012, 23:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok.
12 albisoara
12 albisoara [16c]
29-10-2012, 14:58

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

As vrea sa va trimit rezultatul al CT ca atasament la un mail. este posibil? Mi-au spus ca numai are nici o sansa. Ma ajutati cu inca o parere? Va multumesc mult
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
29-10-2012, 15:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este posibil. dar incepe intai cu concluzia examenului CT si posteaz-o aici. apoi da-mi un mesaj privat!
14 albisoara
14 albisoara [16c]
29-10-2012, 15:27

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Modificari compatibile cu proces expansiv tumoral vegetant si stenozant esofag abdominal sijonctiune esogastriga cu extensie la nivelul micii curburii a polului superior gastric. Modificari sugestive de proces proliferativ invaziv, cu punt de plecare la nivelul genunchiului inferior al duodenului. Adenopatii tumorale intraperitoneale loco-regionale, periduonale, pericefalice pancreatice si momboaortice. Steatoza hepatica. Dou imagini nodulare hepatice ce pot reprezenta determinari secundare se recomanda ecografie cu substanta de contrast. Litiaza biliara. hiperplazie a ambelor glande suprarenale, mai probabil cu substrat adenomatos.
Astea sunt concluziile din CT.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
29-10-2012, 15:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr`adevar, lucrurile indica spre un cancer de esofag cel mai probabil cu metastaze la nivelul ficatului, in ganglionii loco-regionali si la distanta. intr`adevar nu este vindecabil, dar este tratabil, pentru ca fara tratament boala va progresa si va muri cu mult mai repede.

daca are probleme de a inghiti, atunci medicul endoscopist trebuie sa va spuna daca poate pune o proteza de esofag sau daca trebuie pusa una duodenala; altfel trebuie sa mergeti rapid sa faceti o programare la oncologie pentru ca se indica, in acest caz, chimioterapia.
16 albisoara
16 albisoara [16c]
29-10-2012, 15:53

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

pai am fost acum la pranz la oncolog si mi-a spus ca nu poate sa-i dea tratament ca daca numai poate inghiti nu mai are ce sa-i faca sa incerc sa ma duc si in alta parte? De cand a facut endoscopia miercurea trecuta numai poate inghiti mai mult de 2 dumicatiu sau o lingura de supa ca zice ca s-a saturat.Maine dimineata mi-a promis cineva ca ma duce la fundeni sa-mi citeasca rezultatele si altcineva. e bine sa mai intreb sau ce sa fac ca nu mai stiu
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
29-10-2012, 16:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da. trebuie sa fie rezolvate aceste 2 probleme:

1 - sa poata sa inghita; asta inseamna ca fie trebuie sa i se puna o proteza de esofag (posibil sa trebuiasca sa o cumparati); asta o pune ENDOSCOPISTUL, eventual medicul care a facut endoscopia; daca asta nu se vrea/poate, atunci trebuie sa i se puna un tub direct din stomac la exterior, se numeste GASTROSTOMA, pe care sa se poata alimenta, altfel va suferi foarte tare foarte mult timp, din cauza denutritiei, si asta e rau.

2 - dupa rezolvarea acestor lucruri, trebuie inceputa chimioterapia; va recomand sa vedeti si un oncolog serios, pentru ca cel care v-a expediat rapid nu v-a explicat ca defapt cele mai multe citostatice se fac IN PERFUZIE, si nu pe gura, asa cum e singurul chimioterapic la care se gandea el; ce e drept, si motivul principal pentru care nu a recomandat inceperea, este faptul ca momentan NU SE POATE ALIMENTA; este denutrit, asta ii slabeste tot organismul, iar chimioterapia inceputa peste asa ceva ar putea fi un dezastru.

ca atare asa trebuie procedat si astea sunt informatiile cu care trebuie plecat la drum. intelegeti aceste lucruri ?
18 albisoara
18 albisoara [16c]
29-10-2012, 18:50

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

am inteles maine am sa abordez un alt doctor oncolog. Am consultat si un chirurg care a zis ca exista si posibilitatea de a face o rezectie totala de stomac si duoden - pentru a scoate ambele tumori -si sa uneasca intestinul subtire cu esofagul sa se poata alimenta, dar ca sunt riscuri mari in acest caz. Oare merita incercat Mama mea este o persoana cerebrala si are ceva cunostiinte si nu vrea sa treaca prin chinurile unor dureri insuportabile - mi-a spus ca si-ar asuma riscul unei astfel de operatii daca gasesc un chirurg sa o faca chiar daca ar fi sa piarda lupta in acel moment - imi cer scuze pentru timpul pe care vi l-am rapit dar chiar sunt disperata nimeni in familia noastra din mosi stramosi nu a avut aceasta boala. ce sa fac sa caut un chirurg in continuare daca cel cu care am vorbit azi se razgandeste ca nu mai stiu ce sa fac si de unde s-o apuc sunt devastata pur si simplu vreau sa o ajut cu ceva nu pot sa stau si ma uit la ea cum se topeste vreau sa stiu daca mai are o sansa sa-i usureze viata si o mai pot avea langa mine. va multumesc mult
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
29-10-2012, 18:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta singurele lucruri care se recomanda in momentul de fata sunt cele de care ti-am zis. nimic mai mult nu se poate face si cu siguranta orice interventie chirurgicala de "incercare a indepartarii tumorilor" este contraindicata. nu va castiga nimic, dar va pierde foarte mult, ba chiar va risca sa moara imediat. si daca NU moare imediat sau in timpul operatiei, viata ii va fi oricum cu mult scurtata decat daca NU se opereaza, pentru ca recuperearea dupa o operatie asa mare e lunga si grea iar celulele tumorale oricum s-au raspandit si nu mai pot fi oprite prin operatie.

singurele lucruri care raman valabile raman cele pe care ti le-am zis mai sus, care au ca scop ameliorarea si controlul simptomelor, intai de toate, iar mai apoi prelungirea vietii. cu chimioterapie se poate obtine o remisie care sa dureze chiar si ani de zile, in conditii normale.
20 albisoara
20 albisoara [16c]
29-10-2012, 19:06

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

multumesc frumos pentru raspuns da unde pot gasi in bucuresti un gastroenterolog care sa-mi spuna daca poate face asa ceva - sa-i puna proteza
Răspunde la topic
38 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp