ce reprezintă urmatorul rezultat anatomopatologic?

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
38 comentarii 1 2
21 albisoara
21 albisoara [16c]
29-10-2012, 19:10

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

maine dupa ce am vesti mai noi pot sa indraznesc sa va mai scriu
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
29-10-2012, 20:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam !
23 albisoara
23 albisoara [16c]
30-10-2012, 18:12

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna seara,
Am fost astazi asa cum spuneam la IOB Fundeni. Mi s-a spus sa iau legatura cu dl.Dr. Constantinescu de la spitalul de urgenta Floreasca pentru a ma sfatui daca este posibil sa i se monteze mamei o proteza pe esofag. Dupa ce ar incepe realimentarea mi-a recomandat sa inceapa sa faca radioterapie pentru ca chimioterapia nu este indicata. De abia dupa radioterapie am putea incerca dar mi-a spus ca radioterapia poate inflama tumora si aceasta sa obtureze proteza. Nu mai stiu. oricum maine dimineata ma duc la dl.dr. sa vad daca poate macar sa-i puna aceea proteza pe esofag. In orice caz azi am inteles ca aceasta boala parsiva reactioneaza diferit de la organism la organism. Sansele mi s-a spus ca sunt mici dar... nu pot sa stau sa ma uit la mama cum se stinge langa mine.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
30-10-2012, 18:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca se monteaza o proteza si incepe sa manance, atunci se va pune in discutie si o radioterapie eventual cu o chimioterapie concomitenta.
25 albisoara
25 albisoara [16c]
30-10-2012, 19:04

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

sper numai sa poata monta acea proteza doctorul dna. dr. oncolog de astazi imi spunea ca trebuie neaparat sa gasesc un medic care sa incerce sa faca asta. mi-a ramas numai speranta eu nu pot sa nu sper am sa caut pana am sa gasesc un medic care sa faca asta am inteles ca sunt si la iasi si la sibiu medici care monteaza astfel de proteze.
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
30-10-2012, 21:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca sunt. ce cauti tu este deci cel mai probabil o sectie mare de GASTROENTEROLOGIE.
27 albisoara
27 albisoara [16c]
31-10-2012, 11:04

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

am gasit, dl. dr. Constantinescu gabriel de la spitalul de urgenta Floreasca m-a si programat pentru maine dimineata sa ii monteze proteza. Dar ce urmeaza dupa? Sa caut un radioterapeut/ Dl. dr. spunea ca in urma radioterapiei tumora se inflameaza si exista riscul ca aceasta proteza sa migreze.
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
31-10-2012, 13:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

riscul acesta exista oricand, dar asta nu cred ca schimba cu ceva ce trebuie facut, adica faptul ca trebuie pusa. dupa ce se va rezolva asta, se va recurge la CHIMIOTERAPIE, fara radioterapie locala, pentru ca boala este METASTATICA, deci raspandita la distanta in corp, iar tot corpul NU poate fi iradiat. iradierea se va pastra de rezerva pentru situatii de necesitate imediata, cum ar fi de pilda o compresie de cai respiratorii sau altceva localizat.

deci:
1 proteza esofagiana
2 incepe sa manance cate putin si isi mai prinde din puteri
3 consult la oncolog pentru inceperea chimioterapiei (e bine sa mergeti pentru programare cat mai repede dupa montarea protezei, caci s-ar putea sa nu gasiti un loc de consutatie chiar imediat).

puteti face aceste lucruri ?
29 albisoara
29 albisoara [16c]
31-10-2012, 17:59

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

da pot sa le fac da unde sa gasesc un dr.oncolog care sa-mi recomande tratamentul cei doi consultati pana acum unul mi-a spus din start ca nu poate sa faca asa ceva si cel de ieri ca trebuie sa faca radioterapie. chiar numai inteleg eu de unde sa gasesc pe cineva dispus sa ma ajute . Chiar ma apuca disperarea ca nu stiu incotro sa o iau. Maine dimineata stiu ce am de facut o internez pentru protezare dar dupa aceea de unde sa iau eu un medic oncolog. Dupa ce o astfel de veste te dstruge mai intalnesti si numai oameni care iti spun gata du-te acasa si asteapta sfarsitul adica eu sa stau si sa ma uit la mama cum moare in fiecare zi cate putin fara sa incerci macar sa faci ceva, iti recomanda sa faci nimic Nu pot sa fac asta chiar daca o vad in fiecare zi cand ma intorc de la serviciu ca e mai rau mai sfarsita, mai slabita.
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
31-10-2012, 18:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din cauza imposibilitatii de a se alimenta. asta se va ameliora odata cu montarea protezei. ia lucrurile cu calm, sistematic si mai ales PE RAND. ocupa-te deci de treaba cu proteza fara ca macar sa te gandesti la ce va fii dupa aceea. spune-ti doar ca dupa aceea "vei vedea". si asa va si fi, la fel va face si oncologul, "va vedea". respectiv va vedea ca nu are ce simptome sa mai controleze cu iradierea si ca cel mai bine e sa faca chimioterapie pentru TOATE metastazele. ai putina rabdare si incredere !
31 albisoara
31 albisoara [16c]
01-11-2012, 18:44

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

n-am pus proteza dl. doctor ne-a spus initial ca inca mai poate trece ceva pe langa tumoare apoi a decis sa-i monteze una speciala care sa nu poata migra repede dar, nici asta nu s-a putut monta deoarce intre timp s-a defectat aparatul. am plecat acasa cu mama mai mult lesinata dupa o ora si jumatate de stat pe masa de radiologie. a vomat iar si toata ziua nu s-a mai putut da jos din pat. de radioterapie am aflat azi ca nu se poate din cauza faptului ca exista mai multe formatiuni si ca cea de pe esofag s-ar inflama mult prea tare si ar obtura de tot. de chimio... sa incercam 1 sedinta -2 dar dat fiind faptul ca are si suferinte mai vechi cu inima (cardiopatie ischiemica, extrasistole...) hipertensiune arteriala si la ecograf s-a descoperit ca sufera si de litiaza biliara (apropo de starile de voma) nu garanteaza ca ar trece nici de prima sedinta. Mi-a ramas suferinta si chinul asteptarii sfarsitului care din cate am inteles o sa fie groaznic. Nu merita mama mea asa ceva, e atat de nedrept ce a patit ca nici nu-mi vine sa cred. O mama ca a mea nu cred ca mai exista a stiut sa fie intotdeauna si cea mai buna prietena si cea mai buna si devotata mama. Cand l-am pierdut pe tata (a facut infarct in somn) ea a fost cea care ne-a sustinut pe toti cu curajul ei, acum ce-o sa fac nu stiu incerc sa fiu tare si sa fac fata pentru ea dar nu stiu cat o sa-mi reuseasca. o sa mai scriu cand o sa pot daca nu va supar
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
01-11-2012, 21:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

poti sa scrii oricand, noi suntem aici tot timpul si asteptam vesti.
33 Malina Oli
33 Malina Oli [9c]
07-11-2012, 12:33

Membru din 07-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Buna ziua..numele meu e Alexandra si am 20 de ani..am fost diagnosticata cu tumora fesiera si de coapsa giganta de aprox 30 de cm..am fost operata la Institutul Oncologic Cluj pentru a fi extirpata tumora insa acest lucru nu a fost posibil in totalitate deoarece tumora ramasa este situata intr-o zona foarte importanta si au hotarat acest lucru pentru a se evita sindromul de coada de cal..ceea ce a ramas are dimensiuni de cativa cm..tumora extirpata in acest moment este in trimisa la biopsie..primele 2 biopsii iesind benigne..ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca mi s-a zis ca este posibil sa fie nevoie de chimio/radioterapie...as vrea o parere legata de acest lucru..oare chiar se poate ajunge si pana acolo?Sa nu se inteleaga ca eu contest ceea ce mi s-a zis ca probabilitate..doar ca eu stiam ca acestea se fac numai daca e malign nu si benign...mi-e teama de asa cv..daca stie cineva legat de asta..un caz asemanator as fi recunoscatoare!!multumesc
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 19:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate este absolut imposibil de facut predictii fara sa stim exact ce zice rezultatul examenului anatomopatologic, al piesei de rezectie de dupa operatie. furnizeaza-ne, te rog, rezultatul si ca atare diagnosticul (tipul de tumora) despre care vorbesti!
35 albisoara
35 albisoara [16c]
19-11-2012, 17:25

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

buna seara

mamei ii este pe zi ce trece mai rau a inceput sa vomeze din ce in ce mai mult dar daca ea nu mananca mai nimic nici nu prea are ce dar senzatia este infioratoare a devenit permanenta. Am invatat intre timp sa fac injectii si i-am facut metoclopramid si no spa dar parca senzatia de voma a fost si mai violenta dupa. E infiorator sa ma uit la ea cum se stinge cate un pic in fiecare clipa si eu sa nu pot face nimic pentru ea. Oncologul de domiciliul unde am fost indrumata sa-i fac inscrierea m-a intrebat pe mine ce reteta de medicamente vreau. Imi flutura prin fata ochilor cateva carnete de retete si ma intreba pe mine. Pai daca eram eu medic oncolog ma mai duceam! Ma rog sistemul sanitar din tara noastra se pare ca in momentul in care esti pe marginea prapastiei iti da un branci sa poti sa cazi mai repede. Si totusi indraznesc sa intreb daca se poate exista ceva care ar putea sa-i amelioreze aceasta stare de voma in afara de ce mi s-a dat pana acum si ce as putea sa-i dau pentru sughit care si asta exista in combinatie cu celelalte sau ca efect al uneia sau alteia. multumesc frumos pentru rabdarea de a citi
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
19-11-2012, 19:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca evolutia mamei tale este in perfect ton cu asteptarile si cu ceea ce am si vorbit pana acum, iar evolutia aceasta va continua pana cand se va rezolva problema cu obstructia esofagiana. ati abandonat drumul catre solutia cu proteza esofagiana ? daca da, atunci trebuie sa fie operata cumva pentru a i se pune ceea ce se cheama o GASTRO sau JEJUNO-stoma, pe care sa poata fi trecute, alimente sub forma lichida, printr-o sonda care trece prin peretele abdominal. altceva nu poate fi facut si nici medicamente care sa poata rezolva aceste probleme nu exista. de asemenea mai e si faptul ca nu se poate alimenta si nici macar hidrata ca lumea, lucru care ii primejduieste viata in termeni de chiar si zile.

cum ti-am spus, din pacate nu oncologul poate sa te ajute aici, ci numai un gastroenterolog sau un chirurg de chirurgie generala.
37 albisoara
37 albisoara [16c]
19-11-2012, 20:06

Membru din 26-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 16

dar la ea nu s-a obstructionat esofagul atat cat sa permita stentarea acestuia cu un risc minim de migrare al acestuia nemancarea ei in acest moment vine de la starea permanenta de voma. numai cand aude de mancare ii si vine sa vomeze. cat priveste hidratarea apa bea peste 1l pe zi si pana azi a baut si ceai de plante medicinale circa 500 ml. pe zi. deocamdata spune ca nu are dureri si sper sa ramana asa. se topeste pur si simplu cu o stare de rau general pe care nu o poate explica.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
19-11-2012, 23:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles. din pacate nu exista o solutie oncologica pentru aceasta problema (adica chimioterapie sau iradiere).
Răspunde la topic
38 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp