Mi-a recomandat acupan pentru durere si mi-a zis ca nu are ce sa fie rau

Secțiunea: Chimioterapie
57 comentarii 1 2 3
41 anamihai
41 anamihai [27c]
12-12-2012, 13:53

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna ziua, domnule doctor.
Am terminat radioterapia vinerea trecuta, mi-a fost FOARTE rau, nici nu am crezut ca o s-o termin, dar am reusit sa fac toate sedintele.
Durerile nu au disparut si eu ma simt fara energie si foarte slabita. Radioterapia a fost facuta in zona lombaro sacrata. 5 sedinte a cate 5 minute fiecare.
Puteti sa-mi spuneti daca durerile sunt ceva normal acum? Cat timp or sa mai persiste sau cand se vor ameliora?
Starea de "sfarseala" este de la radioterapie? Cam cat dureaza? Ce as putea sa fac pentru o ameliorare a starii mele? Mentionez ca am luat osetron pana ieri...si astazi de-abia a inceput...
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
14-12-2012, 21:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca ajutorul de care ai tu nevoie acum nu poate sa vina decat de pe urma unui consult medical, eventual facut de oncolog sau de medicul care a facut iradierea. nu inteleg de ce ai luat osetron... ai avut cumva greata ? sfarseala poate sa vina de la multe lucruri, inclusiv de la diverse medicamente ce au fost necesare sau de la vreun grad de anemie... durerile, aici nu stiu... trebuia sa te lamureasca medicul despre asta. daca a fost facuta iradiere pe zonele dureroase, durerile ar trebui sa scada in intensitate destul de curand, dar asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa renunti la medicamentele de durere.
43 mirela m.m
43 mirela m.m [1c]
28-12-2012, 23:17

Membru din 28-12-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara! Am o situatie critica si nu stiu cum sa ies din ea.V-am urmarit comentariile si mi-am dat seama ca dincolo de a fi medic sunteti un om cu un mare suflet. Mama mea a fost operata acum o luna de zile la Spitalul Floreasca din Buc. Dupa operatie s-au constatat:ficat mult marit de volun prin prezenta a multiple formatiuni tumorale cu aspect de determinari secundare in ambii lobi;tumora de colon transvers de 7 cm, dura, cvasicomplet stenozata, ce depaseste steroza si invadeaza mezocolonul transvers, multiple adenopatii la nivelul marii curburi gastrice a. colice medii, restul organelor fiind bine.
La analiza Histopatologica s-a constatat: adenocarcinom slab diferentiat, ulcerat ce infiltreaza peretele colonului in totalitate inclusiv la nivelul serosei.Marcata serosei desmoplazica asociata;emboli tumorali intravasculari.
Metastaze in limfoganglionii pericolonici-8-;infiltrate tumorale in tesutul periganglionar;emboli tumorali in vase de calibru mare. Tesut epiplooic cu infiltrate de adenocarcinom. Margini de rezectie colonica fara infiltrate tumorale.
Nota: se recomanda examen IHC pentru diferentierea unei tumori cu origine primitiva colonica, de un adenocarcinom tip bilio pancreatic.
Analiza anatomopatologica chimica trebuie dusa la Inst.Victor Babes, desi d.na doctor care a operat a spus ca nu este nevoie si sa mearga direct la oncolog.
Dupa operatie este slabita, cand si cand stari de voma, transpira Va rog din suflet sa imi spuneti ce este mai bine de facut ?este nevoie de chimioterapie?nu distruge si mai mult ficatul?asta mi-a spus-o un medic chirurg din Campulung. Nu am facut mai mult rau operand-o?
Dumneavoastra unde sunteti medic? Nu puteti sa ne ajutati?
Multumesc!
44 anamihai
44 anamihai [27c]
30-12-2012, 09:31

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna ziua domnule doctor.
Am intrat special pe forum pentru a va ura un An Nou plin de reusite, noroc, multa sanatate si bucurii! Va doresc tot ce este mai bun in lume si va multumesc pentru raspunsurile pe care mi le dati si pentru ca va simt alaturi. Sunteti un om deoseebit si va admir din tot sufletul.
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
04-01-2013, 00:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mirela m.m: e posibil ca operatia sa fi fost putin grabita; mai indicat era sa se practice un examen CT de torace si abdomen care sa spuna exact extensia bolii, apoi sa se practice o BIOPSIE cu tot cu examen imunohistochimic, apoi daca nu exista metastaze sa se faca CHIMIOTERAPIE, apoi operatie, si apoi din nou chimioterapie. ma tem insa ca ati ajuns din start pe mana unui chirurg care nu a stat prea mult pe ganduri si a facut din start ce stie si ce crede el mai bine, fara sa isi puna prea multe intrebari. acum aproape sigur ca se indica chimioterapie. in ce scop, de vindecare sau doar de preungire a vietii, e greu de spus si cu siguranta ca trebuie sa vedeti un oncolog pentru asta. chirurgul din campulung care a emis o asemenea enormitate... cred ca trebuie ocolit, daca se poate. acum ce urmeaza sa faceti ?
46 anamihai
46 anamihai [27c]
07-01-2013, 19:48

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna seara domnule doctor.
Va solicit atentia cu doua intrebari:
In urma radioterapiei, pe care am suportat-o FOARTE greu, avand greturi, ameteli, varsaturi, am ramas cu o stare de greata care uneori se agraveaza si nu cedeaza decat la osetron. Este normal? Nimeni nu mi-a spus inainte de radioterapie ca este posibil sa am starile astea, dar dupa, toata lumea a spus ca sunt stari normale. Ma intereseaza parerea dvs., este normal sa imi mai fie si acum rau, si daca da, cam cat mai dureaza, estimativ?
In momentul de fata am fentanyl de 50. Medicul oncolog mi-a zis sa il reduc, dar mie mi-e frica de durere, o mai simt inca, cu toate ca s-a mai redus ca intensitate, Daca data viitoare imi pun doar un plasture de 25, si constat ca durerea se acutizeaza, cat trebuie sa astept pentru a reveni la 50? Tot 72 de ore?
In speranta ca m-am facut inteleasa, astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
07-01-2013, 21:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imi pare rau sa-ti spun ca nu stiu ce e cu radioterapia ta. ce doza ai facut si pe ce regiune a corpului ?

despre durere... da, tu esti cea care vei decide care e doza optima, dar poti sa faci o incercare si cu fentanyl de 25 combinat cu niste pastile de, sa zicem, algocalmin si ketonal sau ceva similar... luat sistematic. daca simti ca durerea tot nu cedeaza, poti sa revii la 50 de micrograme; daca iei algocalmin/ketonal, trebuie sa astepti macar juma` de ora/o ora sa isi faca efectul; daca cresti din nou la 50 de micrograme de fentanyl, nu trebuie sa astepti deloc; e ca si cum de la niciunul ai pune 25 de micrograme. ce e de asteptat aici ?
48 anamihai
48 anamihai [27c]
10-01-2013, 20:01

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumedc pentru raspuns.
Am facut radioterapie lombo sacrata, 5 sedinte a cate 5 minute fiecare.Daca informatiile nu sunt suficiente o sa caut biletul sau cum s-o numi pe care mi l-a completat dl. radioterapeut dupa terminarea sedintelor si o sa va scriu exact ce anume vertebre au fost iradiate.
Astept raspunsul dvs.
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
10-01-2013, 20:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este primul lucru de la care se poate gandi cineva ca ai greturi si varsaturi, o iradiere lombara. cred ca trebuie sa vorbesti cu medicul pentru a cauta si alte cauze, daca aceste probleme persista si dupa ce ai terminat radioterapia.
50 onutu6
50 onutu6 [4c]
01-02-2013, 13:04

Membru din 01-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua domnule doctor, va rog frumos sa mi raspundeti la o intrebare, tatal meu este diagnosticat cu cancer la colon cu metastaze la ficat din mai 2012. A fost operat la colon si a fost scoasa tumora dar la ficat nu s a putut interveni, erau 2 tumori gigane si ficatul cam scaldat in mici tumori, in urma chimioterapiei cu oxaliplatin si xeloda si mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu acestea au regresat, ajungand cea mai mare de la 10, 99 cm la 4 cm, din ianuarie i s a modificat linia de tratament, a primit aprobare pentru AVASTIN, in continuare ia si xeloda, dar este o problema, el este sub tratament anticoagulant din decembrie 2007, atunci a avut dublu by pass, doctorita l a avertizat sa fie atent la orice sangerare, totusi este indicata la pacientii sub tratament anticoagulant administrarea avastinului? Cred ca este un medicament mai puternic si ma gandesc care vor fi efectele, mai ales ca ia anticoagulante ( syntrom)
Va multumesc daca va veti uita si peste postarea mea! Numai bine!
51 RaulDuke
51 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 19:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, poate sa primeasca avastin; contraindicatiile avastinului sunt cunoscute de catre medicul oncolog si, desigur, trebuie tinut cont de ele la initierea tratamentului. a nu se confunda "efectele adverse" cu contraindicatiile ! asta trebuie sa stie medicul, iar in mod normal poate fi luat avastin simultan cu sintrom, chiar daca avastin teoretic creste si riscul de sangerare si de tromboze. medicul va avea asta in considerare.
52 onutu6
52 onutu6 [4c]
04-02-2013, 09:16

Membru din 01-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului! O zi buna!
53 onutu6
53 onutu6 [4c]
04-02-2013, 09:29

Membru din 01-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Si va mai intreb ceva domnule doctor, la ce perioada este indicat sa isi faca tatal meu INR ul? in ideea de a fi precauti si a observa orice modificare de cand are in corp aceasta combinatie Syntrom si Avastin, pana acum isi facea INR ul la 3 saptamani, o luna chiar.( mentionez ca atunci cand a inceput tratamentul cu oxaliplatin ( acum 6 luni) a avut variatii ale INR ului, ajungand si la 10, 99, atunci i a fost modificata schema de tratament si chiar sistata 2 zile administrarea Syntromului, acum in ultimele 3 luni INRul a fost constant la valori de 2, 3-2, 5).
Va multumesc si scuze de insistenta! O zi buna!
54 RaulDuke
54 RaulDuke [7763c]
04-02-2013, 10:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca saptamanal e acceptabil. mai conteaza si ce alte medicamente face impreuna cu avastin, si aici ma refer la citostatice. face Xeloda sau 5 fluorouracil ? pentru ca astea interactioneaza cel mai mult cu sintrom.
55 onutu6
55 onutu6 [4c]
05-02-2013, 10:31

Membru din 01-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua, in paralel cu avastin ia zilnic xeloda, dar xeloda ia din iunie 2012 de cand facea tratamentul cu oxaliplatin la 21 de zile si nu s a intamplat sa aiba sangerari ca astazi dimineata cand a avut un incident sa zic asa, a simtit ca ii este nasul infundat si a suflat mai tare in el, dupa aceasta a avut o sangerare nazala, nu au fost 2-3 picaturi, un pic mai mult, a stat intins si s-a oprit sangerarea. Nu stiu daca e un vas de sange mai slab sau efectul avastinului.
O zi buna si multumesc de raspuns!
56 anamihai
56 anamihai [27c]
06-02-2013, 19:39

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc pentru informatia pe care mi-ati dat-o in legatura cu starea mea de rau. Mi-a fost de un real folos.
In urma analizelor si discutiei cu medicul oncolog s-a stabilit ca era vorba de intoxicatie morfinica de la fentanyl, cu toate ca mai folosisem fentanyl si in urma cu un an in cantitate dubla fata de acum si nu avusesem nimic. Cum am indepartat plasturii cu fentanyl cum au disparut si starile de voma. Medicul mi-a recomandat pentru cateva zile haloperidol, acum am terminat si cu el si sunt ok. Oricum fentanylul nu isi mai avea rostul, mie mi-au disparut durerile de spate in urma radioterapiei si ma misc mult mai lejer. Va multumesc inca o data pentru indrumari si sfaturi.
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
06-02-2013, 20:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte bine, speram sa fie totul ok in continuare !
Răspunde la topic
57 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp