Mi-a recomandat acupan pentru durere si mi-a zis ca nu are ce sa fie rau

Secțiunea: Chimioterapie
57 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 anamihai
21 anamihai [27c]
20-11-2012, 11:22

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna ziua domnule doctor.
In urma radiografiei facute am primit urmatorul rezultat:
Corpi vertebrali L4, T8 si T11 cu inaltime mai redusa si aspect biconcav.
Modificari difuze de structura osoasa cu alternante de leziuni osteolitice ( predominant ) si osteocondensante sugestive pentru determinari secundare. " Osteocondensante sugestive " nu se intelege foarte bine, poate sa fie scris si altceva, este scris de mana, nu cunosc termenii, imi cer scuze anticipat daca am scris gresit, dar stiti si dumneavoastra ca scrisul de doctor este proverbial :)
Mentionez ca leziunile mele sunt multiple, in regiunea toracala, sacrata si lombara, lucru care reiese din C T -urile anterioare.
Imi puteti spune, va rog frumos, ce inseamna?Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
22 anamihai
22 anamihai [27c]
20-11-2012, 19:59

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna seara domnule doctor.
In urma rezultatului radiografiei facute doctorul meu oncolog mi-a spus ca nu a aparut absolut nimic nou, deci nu exista o recidiva a cancerului, chestiile de acum fiind vizibile si pe CT-urile anterioare. Mi s-a spus ca in urma tratamentului chimioterapic boala s-a stopat, dar au mai ramas unele leziuni care se pare ca s-au inflamat. Mi-a spus ca, cel mai indicat ar fi, se pare, 10 sedinte de radioterapie.
Domnule doctor, puteti, va rog, sa-mi spuneti parerea dumneavoastra la cele scrise mai sus? Este posibil asa ceva?
Daca se poate si aveti timp, imi puteti scrie mai multe despre radioterapie, efecte adverse cat si efecte benefice, in cazul meu. O sa pot merge mai bine dupa radioterapie? De fapt bine merg, si normal, si chiar destul de repede, problema este ca dupa o perioada de 40-45 min. apare durerea si cel mai indicat este sa ma asez. Credeti ca se va mai putea remedia asta?
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
20-11-2012, 21:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, exista o sansa destul de buna de remediere cu radioterapie, dar din pacate datele sunt insuficiente spre a spune ce anume trebuie iradiat, daca trebuie, doar pe baza unor radiografii. trebuie o investigare mai amanuntita care in mod normal ar trebui sa constea in atat un CT de oase, respectiv coloana lombara, bazin si femur si un examen RMN de maduva spinarii la nivel cel putin lombar.

despre impresiile medicului cum ca leziunile "erau si inainte" si nu e nimic schimbat... am oarecare rezerve. daca este asa, atunci de ce acestea au devenit simptomatice fix acum ? asta nu se poate intampla datorita "inflamarii" lor sau nu stiu ce; trebuie pusa in discutie o reluare a activitatii metastazelor osoase si eventual schimbat si tratamentul sistemic pe care il urmezi acum.
24 anamihai
24 anamihai [27c]
21-11-2012, 13:28

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc mult pentru raspuns. Deocamdata vad ca durerea a cedat la fentanyl 25 si dexametazona. Nu am mai luat niciun alt calmant, dar simt in continuare ceva inflamat, ceva ca o arsura, ca o rana... Mentionez ca pe radiografia mea a mai iesit si " scolioza toraco-lombara in S", are asta vreo importanta in ceea ce mi se intampla, are vreo legatura cu ceea ce simt ( nu pot sa o mai numesc durere acum)?
25 anamihai
25 anamihai [27c]
21-11-2012, 14:38

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Din cate am inteles avastinul nu se prea poate inlocui cu nimic, bondronatul este absolut indispensabil pentru metastaze osoase iar tamoxifen si zoladex tin de hormonoterapie, toate analizele ies ok, inclusiv estradiol si fsh...mi s-a spus ca se pastreaza schema de tratament... nu stiu daca este bine sau nu, oricum eu nu sunt medic sa ma pot pronunta, v-am spus numai ce am inteles eu. Dumneavoastra, ca medic oncolog, puteti emite o parere avizata si competenta despre acest caz, daca aveti vreuna.
Ce factori ar putea favoriza refacerea mea intr-o mai mare masura, in urma radioterapiei? Nu stiu cum sa ma exprim mai bine, dar as vrea sa merg mai mult fara probleme, in urma unei eventuale radioterapii.
Va multumesc anticipat pentru timpul pe care mi-l acordati, in conditiile in care meseria de medic presupune foarte mult stres, responsabilitate, rabdare...deci dupa o zi de munca extenuanta, cu atatia pacienti si cu n cazuri, dumneavoastra mai aveti si rabdare si va mai faceti si timp sa ne raspundeti, noua, celor care asteptam cu sufletul la gura... Pentru asta va multumesc mult.
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
21-11-2012, 20:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu pot sa imi exprim o parere mai avizata decat a medicilor tai, intrucat evident ca nu cunosc toate detaliile medicale si mai ales oncologice ale cazului tau. "refacerea" ta ma tem ca nu poate fi favorizata sau grabita sau nimic; ea tine practic numai de raspunsul la tratament si de deciziile pe care le iau medicii tai directi. esti programata pentru radioterapie ?

ti-am spus ca am niste intrebari care cel mai probabil ar trebui puse medicului tau: daca boala e sub control cu tratamentul acesta, atunci DE CE progreseaza metastazele osoase, astfel incat trebuie iradiate ? evident ceva nu se leaga in rationamentul acesta... cumva ai facut toate variantele de tratament posibil, pana acum ? etc.
27 anamihai
27 anamihai [27c]
21-11-2012, 20:49

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc pentru raspuns.
Mi s-a spus ca nu este in nici un caz vorba de o progresie a bolii, boala a fost stopata, dar dupa tratamentul chimioterapic au mai ramas niste leziuni care acum s-au inflamat, , , din varii motive... nu stiu care, dar mi s-a spus ca r ceva ce se poate intampla, ca nu e nimic anormal. Nu. nu am fost inca programata pentru radioterapie, cred ca maine o sa vorbesc mai multe despre asta cu doctorul meu.
28 anamihai
28 anamihai [27c]
21-11-2012, 20:54

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Tratamentul pe care l-am postat anterior, este singurul tratament urmat de mine, tot pe fondul acestui tratament am facut si chimioterapia.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
21-11-2012, 22:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica ? adica ai facut si tamoxifen si zoladex si avastin in acelasi timp cu chimioterapie ?
30 anamihai
30 anamihai [27c]
22-11-2012, 14:28

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Da. Tamoxifen pastile, zoladex injectie/30 zile, avastin perfuzabil si paclitaxel ( 6 sedinte, una la 3 saptamani).
A fost ceva gresit?
In alta ordine de idei, trebuie sa ma interesez sa vad ce si unde anume se face radioterapia, sa vad ca spital mai face programari, pentru ca mi s-a spus ca trebuie sa fac radioterapie. Credeti ca asta este un lucru rau? M-ar interesa orice parere de la dumneavoastra.
Va multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra.
31 anamihai
31 anamihai [27c]
24-11-2012, 12:42

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna ziua, domnule doctor.
Astept in continuare raspunsurile dumneavoastra si daca aveti timp, v-as ruga sa imi dati mai multe informatii despre radioterapie, mai ales despre efectele adverse. Ma ingrozeste ceea ce citesc pe net sau ceea ce aud despre asta, asa ca mai bine ar fi sa stiu toate astea de la un medic oncolog. Oricum banuiesc, sau macar sper, ca efectele adverse ale radioterapiei nu sunt obligatorii pentru toate persoanele.
Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
24-11-2012, 15:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

despre tratamentul tau... sincer nu stiu exact de unde sa-l apuc, nu il inteleg foarte bine. nu pot spune ca a fost ceva rau neaparat, dar nici propriuzis foarte standard.

despre radioterapie, nu cred ca e cazul sa traim cu frica drobului de sare. pana una alta nu esti programata sa faci radioterapie, asa ca vom vorbi mai multe atunci. intr-adevar iradierea are si ea efecte adverse, dar nu sunt dintre cele mai rele intotdeauna; cel mai des sunt mici probleme la nivel local, asa ca tine foarte mult de zona care este iradiata.
33 anamihai
33 anamihai [27c]
25-11-2012, 10:50

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc mult pentru raspuns.
Cat despre radioterapie... Sunt programata peste o saptamana, mi s-a spus sa iau trimitere de la medicul oncolog si sa ma duc peste o saptamana, cu tot cu trimitere, la spital. Domnul doctor radioterapeut mi-a spus ca initial o sa faca niste masuratori si ca este posibil sa inceapa cu radioterapia chiar atunci, din prima zi cand ma duc. Numarul de sedinte de radioterapie am inteles ca il stabileste dansul. adica medicul radioterapeut, si zona care urmeaza sa fie iradiata presupun ca tot dansul o stabileste, nu medicul oncolog. Este adevarat sau ma insel?
Medicul meu oncolog mi-a spus ca este vorba de radioterapie pe coloana, nu stiu exact ce anume inseamna asta, cred ca se referea la zona lombara, iar ulterior am aflat ca oricum tot radioterapeutul o sa decida ce anume sa iradieze, chestie care mi s-ar parea normala.
Daca ar fi vorba de radioterapie in zona lombara, la ce efecte adverse ar trebui sa ma astept? Este acelasi lucru cu radioterapie la coloana, sau asta din urma implica toata coloana? Si inca o intrebare domnule doctor : despre ce fel de masuratori si calcule este vorba si cum se realizeaza?
Probabil ca sunt agasanta cu atatea intrebari, dar credeti-ma, daca nu ma lamuriti dumneavoastra cat de cat, viata mea se rezuma la un lung sir de presupuneri si nu prea mai stiu ce sa cred. M-ar ajuta foarte mult daca as fi informata si as stii despre ce este vorba de la cineva cu experienta in domeniu si care poate emite pareri competente, asa ca dumneavoastra, nu de la fel de fel de neavizati de pe net,
Va rog frumos sa imi raspundeti cand aveti timp. Imi cer scuze anticipat daca am fost prea cicalitoare, as vrea numai sa ma pregatesc pentru ce urmeaza ca sa pot merge mai departe.
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra. Va doresc o zi buna.
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
25-11-2012, 10:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

radiografia pe coloana a fost indicata de catre oncolog, caci banueisc ca ai niste dureri incontrolabile la acel nivel, fie o metastaza care sugereaza un risc de o eventuala fractura. din pacate eu nu pot sa stiu exact despre ce e vorba, doar pe baza discutiilor pe internet.

radioterapeutul, stiind despre ce e vorba, apoi consultandu-te si uitandu-se pe ce CT-uri sau RMN-uri ii duci tu, o sa isi faca o idee. apoi el te va pune pe masa, va face niste radiografii, va afla cum sa te pozitioneze, va face niste marcaje pe corp, eventual niste mici tatuaje si va calcula el dozele de radiatii, doza totala plus cum le va imparti, etc.

cum am spus, efectele adverse tin de organele care sunt prinse in campul de iradiere; daca se face bine si corect, iradierea la nivelul coloanei lombare nu ar trebui sa aiba aproape niciun efect advers, altele decat ceva la nivelul pielii, trecator. ce ar mai conta este daca se face iradiere SI pe bazin sau nu.
35 anamihai
35 anamihai [27c]
25-11-2012, 11:09

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc mult pentru raspuns domnule doctor.
Nu mi s-a spus nimic despre bazin, dar, imi puteti spune, va rog frumos, in cazul in care iradierea s-ar face si pe bazin, la ce ar trebui sa ma astept?
Si. revenind la un subiect anterior, care ar fi fost schema standard de tratament in cazul meu? S-ar mai putea folosi si o alta schema de tratament pe viitor?
Astept in continuare raspunsurile dumneavoastra si va multumesc anticipat.
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
25-11-2012, 12:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, mai exista si alte resurse de tratament, dar numai oncologul tau poate decide intr-o minima cunostinta de cauza, referitor la ce a facut pana acum. ma tem ca fara un istoric legat bazat pe niste documente oficiale, eu nu-mi pot face o idee foarte buna.

in cazul in care faci si iradiere pe bazin, se pot adaugat si simptome digestive, de exemplu o diaree, poate inflamarea diverselor mucoase care ar putea fi prinse in cap, rectala sau vaginala si eventual o anemie sau o scadere a trombocitelor sau a celulelor albe sangvine. totusi nu e obligatoriu sa se intample niciuna din acestea.
37 anamihai
37 anamihai [27c]
25-11-2012, 12:37

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Multumesc pentru lamuriri, imi sunt de un real folos.
Sper sa nu fie vorba si de iradiere pe bazin. Poate am norocul sa scap de cele mai urate efecte adverse, asa cum, pe toata perioada administrarii de paclitaxel, nu am avut niciodata greata, varsaturi sau inapetenta. Din contra, aveam o pofta de mancare de speriasem pe toata lumea si nu m-am atins de niciun osetron, cu toate ca, prevazatoare cum sunt, le cumparasem. Stiu ca ulciorul nu merge de mai multe ori la apa... dar poate o vrea sa mai mearga macar o data...:)
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
25-11-2012, 19:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Mult noroc !
39 anamihai
39 anamihai [27c]
26-11-2012, 19:38

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 27

Buna seara.
Va mai sacai cu cateva intrebari...
In ce anume consta exact simularea la radioterapie? Se face in acelasi loc unde se face si iradierea, sau ajung acolo si incep o alergatura intre 15 sali si etaje... ca sunt tocmai buna de facut multa miscare...:) ?
Se mai face un CT acolo, inainte de iradierea propriu zisa? Costa ceva?
In ziua in care se face simularea se poate incepe si cu prima sedinta de radioterapie? Care este ordinea? Va intreb asta si pentru a stii la ce sa ma astept si. mai ales. pentru a stii cum sa ma organizez si sa imi dozez efortul. pentru ca. pentru mine, drumul in sine pana la spital este totusi un efort.Va rog frumos, cand aveti timp, astept cat mai multe informatii de la dumneavoastra si va multumesc anticipat.
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
26-11-2012, 20:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai prea multe intrebari la care nu pot raspunde, pentru ca tin de bucataria interna a sectiei unde vei face tratamentul. "simularea" consta practic in studiul radiologic al cazului tau pe care trebuie sa-l faca radioterapeutul inainte de a incepe iradierea, asta e tot ce pot sa-ti spun.
Răspunde la topic
57 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp