Dovezi medicale in vindecarea cancerului cu Escozul

Secțiunea: Alte tratamente in cancer
52 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 zzrazza
21 zzrazza [12c]
29-09-2011, 10:01

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

cu acest medicament se fac teste la ei in tara de aprox 10 ani, si au numai rezultate bune, de aceea acum se testeaza si pe plan mondial, ca sa se adune din ce in ce mai multe date. Nici nu se stie sigur daca va aparea vreodata pe piata, pentru ca tara lor are politici stricte privind acest subiect, de aceea medicamentul este facut de un laborator de stat.
nu cred ca se mai pune problema daca se va comercializa sau nu, este important ca medicamentul sa il poti obtine oricum pentru ca pana acum au rezultate bune cu el si NU ARE EFECTE ADVERSE, deoarece este natural.
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
29-09-2011, 19:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai mai zzrazza, si matraguna e naturala... are sens ce spui ? apoi... un medicament care poate sa VINDECE cancerul... cum sa-ti zic... cine ar pierde ocazia sa se imbogateasca peste limitele imaginatiei comercializand asta ? nici asta nu are prea mult sens, nu ? iar despre teste si istoric de 10 ani, iarasi, e ciudat, ca pe tot internetul abia gasesti cate o informatie despre asta, si aceea subreda si fara nici o coerenta biostatistica sau stiintifica. deci ce crezi ?
23 zzrazza
23 zzrazza [12c]
30-09-2011, 13:16

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Stiu ca nu se gasesc multe informatii despre escozul, dar gasesti adresa si nr de tel al laboratorului Labiofarm si poti suna acolo sa aflii tot ce vrei sau poti merge personal. Poti citi si forumul ( cel in spaniola )sa vezi cate informatii sunt acolo.
De escozul am aflat prima oara de la tv de la stiri, apoi de la o ruda din strainatate a carei prietene a fost acolo personal si s-a tratat, apoi de la o cunostinta care a luat legatura prin tel cu ei si i-au trimis tratamentul.
Tu ce vrei sa spui? Cand stii ca nu mai exista alta cale, nu ai avea curaj sa incerci acest medicament??
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
30-09-2011, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, exact. pentru ca intotdeauna exista alta cale, iar daca chiar nu mai am solutii standard, de ce sa ma duc in Cuba si sa apelez la o substanta despre care nu se stie ce efecte are, si sa nu apelez la un oncolog pe undeva sa ma inscriu intr-un studiu clinic cu o substanta foarte noua, ale carei efecte sunt demonstrate stiintific si chiar urmeaza sa fie aprobata de catre organismele care reglementeaza toate standardele medicale din lumea civilizata. Cuba nu e chiar "lumea civilizata", nu e chiar ca SUA sau Uniunea Europeana. cata incredere se poate avea in ce propun niste oameni care lucreaza acolo ?
25 zzrazza
25 zzrazza [12c]
02-10-2011, 22:31

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Ai si tu dreptate. Dar iti dai seama ca, nu apelam la escozul daca nu stiam mai nimic despre el. Am specificat mai sus ca mai intai a inceput tratamentul o cunostinta cu acest medicament, avea pareza pe partea dreapta inainte sa il i-a si acum a disparut si mai avea si tumoare la plaman, iar acum este tumefiata, nici medicilor din Ro la care face el analizele de obicei nu le-a venit sa creada.
Si acesta e un studiu clinic. In fiecare luna trebuie sa anuntam doctorul in privinta simptomelor.
E greu de crezut stiu.
Si inca ceva. Aceasta cunostinta a facut in paralel si Tumor Killing Test in Ro.
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
02-10-2011, 23:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

studiul clinic este acela pe un numar mare de persoane. atat de mare incat sa se poata constata ce anume efect are un medicament asupra unei boli, intr-o populatie. daca e un "studiu" facut pe o singura persoana, atunci nu poti stii niciodata daca efectele, fie ele benefice sau malefice, se datoreaza substantei pe care o studiezi sau nu. numai daca reusesti sa dai timpul inapoi si sa compari pentru aceeasi persoana cu folosirea altei substante sau metode. un studiu pe o persoana nu e un studiu clinic.
27 dro
27 dro [4c]
22-11-2011, 01:49

Membru din 22-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

@RaulDuke: te rog eu frumos, lasa topicul pentru oamenii cu proble. Vezi ca are administratia prezidentiala nevoie de tine! Sa pui comentarii cu `hehehe` intr-o astfel de discutie e total deplasat sau chiar nesimtire.
28 zzrazza
28 zzrazza [12c]
22-11-2011, 10:40

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

RaulDuke studiul nu este facut pe o singura persoana! Nici nu stiu de ce mai stau sa iti dau explicatii din moment ce nu vrei sa intelegi! Am scris pe forum sa stie lumea, nu numai pentru tine sau sa critici. Mai informeaza-te si tu! Sunt pline forumurile de informatii! Poti sa suni si in Cuba sa te informezi si sa te convingi!

Dro iti multumesc pentru sustinere!

Sanatate tuturor si numai bine!
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
22-11-2011, 16:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

eu va sugerez sa luati act de faptul ca nu aveti mijloacele necesare sa apreciati calitatea unui "studiu" si sa lasati lucrurile astea in seama celor care au aceasta ocupatie, medici, cercetatori, clinicieni, biologi, biostatisticieni, etc. inteleg atitudinea gen "make believe" din partea oamenilor disperati, dar pretentiile de argumentari stiintifice, o sa-mi rezerv dreptul sa nu le accept decat din partea oamenilor cu pregatire in domeniu, nu din partea unor oameni care doar "spera" la lucruri inexistente si doresc pur si simplu sa creada foarte tare in ele.
a-ti dori nu poate face un lucru mai veritabil decat este ! imi pare rau, dar trebuie sa acceptati asta.

@dro: pun ce comentarii vreau si raspund oricui dupa cum merita! pastreaza-ti impresiile despre ce inseamna nesimtire pentru tine, pentru ca altfel va trebui sa accepti ca vorbesti la pereti. cum crezi tu ca ma apreciaza niste aprecieri stupide, pe internet, din partea cuiva care nu ma cunoaste deloc ? administratia prezidentiala... zic sa o tratezi tu cu escozul, sa vedem ce se intampla!
30 dro
30 dro [4c]
23-11-2011, 00:03

Membru din 22-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

@RaulDuke: si eu pot pune ce comentarii vreau ca si tine. daca nu ai o solutie mai buna, si ma indoiesc de faptul ca esti mai bine pregatit decat medicii de la Fundeni, daca nu ai o astfel de problema in familie, si nu-ti doresc, te rog, te implor chiar lasa-ne in pace. Cand persoanele abilitate de care spui tu, te trimit acasa si nu-ti mai dau sanse, ce poti face? Te resemnezi?

incearca sa-ti faci un cont pe Facebook! poate gasesti acolo pe cineva ca tine, va imprieteniti, si traiti fericiti!
31 radicus
31 radicus [411c]
23-11-2011, 05:26

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Azi, maine sau cand voi avea timp voi incepe o analiza a mai multor studii despre acest medicament, escozul, pentru a inlatura orice dubiu. Ma voi axa pe colectarea si calitatea datelor, metodologie, tehnica de analizare a datelor, relevanta statistica, limbaj, etc. Daca macar un studiu din cele pe care le voi analiza va indeplini cerintele minime ale unei cercetari atunci putem afirma ca escozul ar putea avea un anumit efect in tratarea cancerului.
Analiza pe care o voi face nu este pentru a starni certuri ci pentru a oferi cititorilor acestui topic o perspectiva rationala si stiintifica.
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
23-11-2011, 09:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dro, prietene, poti face ce vrei si spune ce vrei, intr-adevar. insa, cum zice un amuzant proverb american, opinions are like assholes: everybody`s got one... and they all stink ! ca atare decat sa ai opinii proprii, mai ales intr-un domeniu stiintific, mai bine si mai constructiv e sa te documentezi, sa faci scoli cu relevanta, sa citesti carti de specialitate si sa lucrezi in respectivul domeniu, nu sa impartasesti lumii nazuintele tale pentru cai verzi pe pereti.
sa te resemnezi ? ce vrea sa insemne asta ? sa te impaci cu ideea ca oricare din noi este muritor ? sa iei act de faptul ca "O SA MOR" ? nici faptul ca cerul e albastru sau ca apa e uda nu sunt mai veritabile pe lumea asta. MURIM ! care e alternativa accepatrii acestei idei ? sa te zvarcolesti pana in ultimul moment incercand tot felul de porcarii care mai mult iti fac rau ? sa bati drumurile in cautare de cai verzi pe pereti ? sa pierzi momente importante de la mai face ce-ti place si de a sta cu apropiatii ? e preferabil asta ?
cand "te trimit acasa" pentru ca nu au ce sa-ti faca, asta e situatia unui loc, a unui medic, a unei clinici. dar exista si altele, care deruleaza studii, care inglobeaza pacienti fara alte sperante, si care pot obtine astfel rezultate pentru beneficiul generatiilor viitoare. poate inclusiv escozulul va reprezenta viitorul in tratarea cancerului. totusi lucrurile astea nu se pot face la intamplare, dand o substanta care poate fi apa chioara si sperand la mai bine. nu iese nimic bun din asta.

despre medicii din fundeni: nu ma face sa rad! sunt oncolog si lucrez in bucuresti, deci care crezi ca sunt sansele ca NU lucrez sau macar ca nu am petrecut foarte multa vreme pe acolo ?

despre facebook: imi plac tentativele tale de a ma ironiza! ti se pare ca sunt un om rau ? nu stiu ce sa zic, poate ca chiar asa e. insa dintre noi 2 eu sunt cel care a ales drept meserie o treaba care consta in a te ocupa si a vorbi cu oameni care, in marea lor majoritate, vor muri de cancer. ca atare crezi ca, pe seama catorva cazuri nefericite dintre apropiatii tai (dintre care am avut si eu destule), gandesti mai bine si privesti lucrurile astea mai clar decat mine ?
33 zzrazza
33 zzrazza [12c]
24-11-2011, 00:09

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Stimate domn RaulDuke trebuia sa ne spuneti de la inceput ocupatia dvs ca nu mai puneam atata suflet in discutie,
Mi se pare normal sa nu vrei sa devenim clientii altei ``tarabe``.
Ar fi o tragedie pentru dvs si meseria dvs daca s-ar descoperi un tratament pentru cancer universar recunoscut.
Va inteleg tumultul si ingrijorarea. Imi cer scuze ca v-am contrazis.
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
24-11-2011, 00:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu-ti cere scuze! mai ales ripostand cu ineptii, te rog! as aprecia foarte tare asta! "clientii altei tarabe" ? ori vorbesti in totala ignoranta, ori nu iti amintesti ce cascade de oameni se inghesuie pe la usile si pe holurilor sectiilor de oncologie, unde lucrez si eu. crezi ca vreun oncolog din romania duce lipsa de "clienti" ??? crezi ca se teme sa si-i piarda ? te asigur ca daca as fi asa, mi-as folosi modesta reputatie de pe acest forum sa-mi fac reclama din plin. nu numai ca nu se intampla asta, dar mai tin si ascuns cine sunt si unde lucrez. ma rezum la explicatii medicale si atat.
despre "tragedie"... nu stiu cum sa-ti spun... lucruri universal recunoscute nu prea exista pe planeta asta. nici ca cerul e albastru inca nu s-a pus toata lumea de acord. iar in cancer exista tratament, sa stii asta! nu confunda notiunea de tratament cu cea de cura vindecatoare. ce iti doresti tu, ca si alti oameni care inca nu cunosc inca destul de adanc lumea, este un TRATAMENT PENTRU MOARTE. asta intr-adevar nu exista si nici nu va exista vreodata, pentru ca oricat s-ar intinde fiinta aceasta lacoma numita om, oricat de departe ar ajunge cu pretentiile lui de existenta si bunastare, natura va fi mereu mai desteapta si va gasi metode sa-si urmeze cursul, punand capat pe rand tuturor generatiilor de indivizi tematori de legile ei neintelese. in trecutul mai indepartat cauza principala au fost bolile infectioase, in secolul 20, cele cardiovasculare, iar momentan trendul este catre cancer. poate ca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat, ne vom dezbara si de asta. crezi ca urmeaza nemurirea ? eu nu!
nu sunt ingrijorat de nimic din lucrurile pe care le-ai mentionat.
moartea e iminenta. suferinta, mai putin! aici e singurul loc unde pot interveni oamenii.
35 dro
35 dro [4c]
24-11-2011, 00:24

Membru din 22-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

@ RaulDuke: Nu poti sa nu incerci orice atunci cand esti disperat. Poate studiile pe acest medicament nu sunt complete, dar poate chiar are efecte. Tu asta nu intelegi, nu mai au nimic de pierdut, nici ei, nici noi care ne uitam la ei cum se chinuie. Nu te cred un om rau, dar cred ca esti mult prea rece. Ma deranjaza si pe mine faptul ca sunt unii care incearca sa faca bani pe seama acestei boli nenorocite si e dreptul meu sa fiu suspicios atunci cand, fara dovezi intemeiate, apare unul si spune ca nu are efect acest medicament.
Banuiesc ca, medic fiind, judeci lucrurile la rece, dar incearca sa sa iei in considerare si factorul emotinal.
Sistemul medical din Romania e de tot rahatul posibil (am ceva cu sistemul nu cu medicii, pe care chiar ii apreciez). Daca in loc sa flituie banii pe tot felul de magarii, guvernantii nostrii (si nu numai ai nostrii) ar baga mai multi bani in cercetare sunt sigur ca lucrurile ar sta altfel. Din cate am inteles eu, clinica din Cuba ofera gratuit acest medicament, crezi ca fac asta doar sa adune un numar mai mare de cobai?

Cat despre ironii; cel mai bun prieten al meu gandeste exact ca tine, si ca sa ma conving cateodata ca are suflet incerc sa-l enervez.

Ca sa nu iesim din topicul discutiei, astept de la tine niste solutii nu doar niste comentarii.
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
24-11-2011, 00:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dro, my brother: imi pare rau daca discutia cu cineva care pare a fi medic si atat de rece si cinic iti provoaca stari emotionale negative. dar eu chiar fac eforturi sa gandesc PUR profesional, recomandarile mele sa fie cat mai la rece posibil, iar faptul ca am sau nu suflet... sincer nici nu conteaza. am vazut cele mai mari dezastre facute de medici foarte FOARTE implicati emotional, care nici incompetenti nu erau.
despre motivele celor din Cuba... nu ma pronunt. asta e o posibilitate, o alta poate fi si cea financiara, chiar daca nu e aparenta, poate ca pur si simplu oamenii CRED cu tarie in ceva. asta nu da nici o greutate si nici o valoare de adevar lucrurilor, nici falsa, nici adevarata. ca atare, cum zici si tu, poate ca escozulul asta AJUTA, poate face bine, poate prelungeste viata. dar daca face RAU ? daca o SCURTEAZA ? daca poate sa dea niste efecte adverse foarte rele si neasteptate ? atata timp cat nu s-a demonstrat NIMIC, ambele lucruri sunt ca si cum ar exista simultan (exact ca pisica lui Schroedinger), deci cu mare probabilitate se anuleaza reciproc, ca sa zic asa. deci in echivalenta asta potentiala nu e un lucru constructiv. in schimb constructiv ar fi daca s-ar face un STUDIU, un trial adevarat, cu normel si legi, cu placebo, controlat dupa regulile biostatistice de azi, care sa aiba ca scop observarea efectelor acestui medicament, chiar fata de tratamentele in vigoare, atunci ar fi CU TOTUL ALTCEVA si eu insumi nu as putea decat sa aplaud asta, chiar sa recomand pacientilor fara alte optiuni sa participe la asa ceva. imi intelegi pozitia ? nu putem da zeama de trifoi sau paine prajita unsa cu sperante false oamenilor, doar sperand, in schimb fara ca macar sa analizam stiintific rezultatele. e o risipa si e chiar daunator pentru ei !

solutii pentru oamenii in aceasta situatie:
1 - cautati, fie in romania fie in europa, STUDII clinice in derulare, care inroleaza oameni dupa criterii in care respectivii se incadreaza, si inrolati-va in ele! aveti sanse mai mari decat luand pur si simplu la intamplare o substanta despre care nu se stie nimic!
2 - folositi toate resursele pentru investitia in tratament si ingrijire paliativa, care sa amelioreze starea fizica dar si pe cea psihologica a bolnavului! cum am zis in postul de mai sus: moartea e iminenta; nu putem spera sa ajustam decat suferinta.
37 dro
37 dro [4c]
24-11-2011, 01:11

Membru din 22-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

@RaulDuke: Nu mai avem timp!!!!!!!!!!!!!!!! Chiar nu pricepi? Nu mai am timp sa caut nimic! Imi trebuie o solutie `ieri`!

Copila aia despre care spui ca riposteaza cu ineptii, e disperata, nu stie daca daca ii mai poate spune mamei sale "La multi ani!" de revelion. Esti incredibil!!!!! Ma abtin cu greu sa nu te jignesc!
38 radicus
38 radicus [411c]
24-11-2011, 03:32

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Chiar daca am spus ca voi face o sinteza a studiilor despre escozul nu am reusit acest lucru. Nu am reusit pentru ca singurul studiu mai de doamne-ajuta nu avea subiecti umani ci soareci de laborator.
@dro, cred ca te inseli despre domnul/doamna zzrazza. Din cate am inteles, in prezent, nu are probleme de sanatate. Nici ea/el nici vreo cunostinta. Zzrazza se bazeaza pe observatia unui pacient, ceea ce denota lipsa calitatii datelor pe care le-ar putea furniza. Sunt o gramada de variabile care puteau interveni si influenta rezultatul. Analizand un singur caz nu poti afla niciodata care din aceste variabile posibile au intervenit, care sunt daunatoare pentru rezultate, care sunt benefice. Poate pe pacient l-a ajutat operatia, poate tratamentul oncologic, poate are o stare fizica de invidiat, poate...etc.
Am citit multe studii ale unor medicamente alternative. In nici macar un singur studiu nu s-a facut o comparatie intre tratamentul oncologic standard si respectivul medicament. Ia un grup de oameni si da-le carboplatin si escozul, un alt grup ia doar carboplatin (un exemplu la intamplare). Daca grupul carbo-esco are o medie de viata mai mare, atunci da, e demonstrata eficacitatea escozulului. Carboplatin sau alt medicament de baza utilizat in chimioterapie se gaseste oriunde pe glob, un fel de aspirina oncologica. De ce nu au reusit sa faca aceste comparatii? Este interesant sa stim de ce. Mai interesant ar fi fost sa aflam rezultatele.
Oamenii se leaga de sperante, este o caracteristica umana inaltatoare dar care poate distruge vieti daca speranta nu este realista. Chiar si cei resemnati mai spera desi nu recunosc. Pacientii in stadii terminale si cunoscutii lor sunt incurajati de povestiri ceva de genul: `L-a trimis doctorul acasa ca moare si inca traieste dupa ani de zile`. E adevarat, se intampla, dar extrem de rar. Si se intampla din cauza unor erori in diagnostic. Nimeni nu pomeneste de cei mult mai multi pacienti pe care i-a trimis doctorul acasa si s-a intamplat inevitabilul intocmai. Asta e natura umana, speranta moare ultima.
Unii prefera sa caute tratamente alternative, altii prefera sa stea cu persoana bolnava cat mai mult. Primii prefera sa evite intrebarea post factum `dar daca i-as fi dat...`. Ultimii prefera sa evite vina de a nu fi petrecut suficient timp cu cel plecat. Intr-un final intrebarea `dar daca...` se estompeaza si va fi acceptata de catre cei ramasi. De cele mai multe ori chiar nu se mai poate face absolut nimic. Dar vina de a nu fi fost langa cel bolnav in ultimele luni/saptamani/zile va ramane pentru totdeauna.
De aceea sunt adeptul realismului si il recomand tuturor. Orice medicament incercat, fie alternativ fie standard-paliativ, in cel mai bun caz va prelungi viata pacientilor aflati in stadiu terminal. Nu va exista vindecare din stadii terminale. Stiu ca multi sunt socati la aflarea vestilor si cred ca acolo undeva exista un medicament care poate vindeca pacienti cu cancer avansat, trebuie doar sa dea un search pe google si sa-l gaseasca. Va zic eu ca nu a existat, nu exista, dar va exista peste cateva decenii. Singurul pacat este ca ne-am nascut prea devreme.
As vrea ca escozul sau oricare alt medicament sa-si demonstreze eficacitatea. Dar sansele sa ofere macar 2 luni in plus fata de tratamentele standard existente sunt foarte mici, poate chiar nule. Si, dupa cum spunea Raul, exista posibilitatea ca escozul sau oricare alt medicament netestat sa aiba efecte adverse nebanuite.
39 zzrazza
39 zzrazza [12c]
24-11-2011, 11:17

Membru din 28-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Domnisoara, pentru Radicus,

Nu stiu de unde ati tras dvs aceste concluzii. Ati citit subiectul de la inceput?

Va mai explic odata totusi.
Este vorba de un membru al fam. care are metastaze in mai multe locuri si medicii nu mai au nici o solutie. Interesandu-ma de tot felul de medicamente, mi-a atras atentia Escozul. Am vorbit cu diversi oameni intre timp care fac tratament cu Escozul, printre care si 2 cunostinte. Unul care are cancer la plamani si face tratament cu Escozul de 2 ani si in paralel mai face doar Tumor Killing test, intre timp s-a tumefiat tumoarea si unul care face de aproape un 1, are cancer osos, si tumorile nu au mai crescut, in paralel nu mai face nici un tratament.
Depinde de la organism la organism.
Am cerut parerea a 2 medici din Cuba si m-au asigurat ca pana acum medicamentul nu are efecte adverse. Se poate face in paralel cu tratamentele oncologice clasice. Asa ca am hotarat sa intram in posesia lui. De 2 luni jumate face tratament cu el in paralel a mai facut cateva sedinte de chiomio si radioterap) si va spun ca inainte sa il i-a nici nu prea manca, dar acum mananca foarte mult. Intr-adevar analizele nu au iesit foarte bine, dar la unele organe a stopat cresterea tumorilor.
Sunt de parere ca medicamentul merge foarte bine la persoane care sunt la inceput sau care au decat 2 tipuri de cancer.

Cat despre studiile clinice, trebuie sa le ceri de la laboratoarele cubaneze. Nu o sa le gasesti pe site-uri sau forumuri deoarece ei au o politica stricta.
Eu am cerut un material destul de detaliat, daca doresti ti-l trimit (este in spaniola).
Si o sa incerc sa mai fac rost de astfel de materiale.
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
24-11-2011, 15:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

personal va urez la toti remisii complete si durabile, cu sau fara escozul, conteaza foarte putin spre deloc. in schimb orice apartinator cred ca are datoria morala sa accepte ce i se intampla si ce se va intampla cu bolnavul de cancer, si de a intelege la ce se poate astepta pentru viitorul apropiat sau mediu sau indepartat. asta din respect pentru insusi bolnav, nu din altceva!

pentru dro: poti sa spui ce vrei, sa stii ca nu ai cum sa ma jignesti. este evident ca nu ai si nu poti avea nimic personal cu mine, iar reciproca e valabila, iar toate porcariile care-ti trec prin cap si ai vrea sa mi le zici, te asigur ca le-am auzit de mai multe ori.
incearca sa revezi ideea din spatele baladei Miorita, daca iti mai amintesti mesajul de acolo... poate o sa ai o idee suplimentara despre o posibilitate de atitudine in fata lucrurilor rele inevitabile.
Răspunde la topic
52 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp