Carcinom renal

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
57 comentarii 1 2 3
41 DIMALEXIA
41 DIMALEXIA [16c]
31-07-2013, 15:36

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna ziua,

Am luat rezultatul histopatologic si IHC de la Babes.
Acesta spune asa:

Histopatologic: Carcinom renal cu celule clare.
Imunohistochimic: CD 117 negativ; CD10 pozitiv in celule tumorale; VIM pozitiv in celule tumorale; Ki67 pozitiv 3% in celule tumorale; EMA pozitiv in celule tumorale

Concluzie: Testele IHC sustin diagnosticul histopatologic.


Va rog foarte frumos sa imi spuneti ce parere aveti dvs. Si cum s-ar interpreta acei markeri?

Mentionez ca rezultatul initial de la Analiza histopatologica a fost urmatorul:

Carcinom renal cu celule clare degenerat chistic, grad III nuclear Fuhrmann, non-invaziv(pT2b). Vasele sinusului renal fara embolii neoplazici.

Sotul meu acum se simte bine, si-a reluat activitatea dar... stam cu teama de ce va fi pe viitor... probabil pana la urmatoarele investigatii, RMN, CT. Acum, dupa operatii investigatiile au aratat ca nu sunt metastaza, decat acei ganglioni despre care v-am spus mai devreme.

Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si va rog inca o data sa imi spuneti parerea dvs. viz-avi de acei markeri din IHC.
Ce inseamna si la ce ne putem astepta? E de bine, e de rau??

Va multumesc mult de tot!

O zi buna!
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
31-07-2013, 18:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imunohistochimia nu schimba datele problemei. markerii si analiza nu fac decat sa certifice diagnosticul de cancer renal care in momentul de fata este operat, fara semne de metastaze sau recidiva. lucrurile arata favorabil, singurul lucru de facut momentan este urmarirea la distanta, dupa cum prevede oncologul. mult succes !
43 DIMALEXIA
43 DIMALEXIA [16c]
31-07-2013, 19:36

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Va multumesc mult! Asa vom face... urmarirea permanenta!

Sunt foarte speriata pentru ca am tot citit si speranta de viata in astfel de cancere am vazut ca este doar de 5 ani, acum nu inteleg prea bine... e vorba de orice cancer renal, chiar si operat cum este sotul meu sau de cele cu metastaze?
Nu am gasit nicaieri ca s-ar vindeca totusi astfel de cancere... si NU POT SA NU MA GANDESC IN CONTINUU!!!

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si ajutor!

O seara buna!
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
01-08-2013, 13:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu scrie nicaieri ca speranta de viata in astfel de cancere e 5 ani, trebuie sa citesti mai cu atentie! sau, poate scrie, dar nu pe niste site-uri de specialitate si deci pot fi incadrate ca prostii sau inexactitati. daca un cancer este OPERAT cu succes, el are sanse mari de vindecare; din pacate el poate recidiva, dar acest lucru nu poate fi controlat, din pacate, doar verificat, pe termen lung.
45 DIMALEXIA
45 DIMALEXIA [16c]
01-08-2013, 13:19

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Off! Va multumesc mult pentru explicatiile date si rabdarea pe care o aveti cu mine.

Nici nu stiti cat de mult conteaza explicatiile si sfaturile dvs. pentru mine.
Fac ce fac, si dupa o zi cat de cat "normala", cu probleme la serviciu, acasa cu copii, cu sotul... intru si mai caut info despre astfel de cazuri.
Am incercat sa iau legatura cu ella (a scris si ea mai demult de sotul ei care era in aceeasi situatie si nu lua niciun tratament, vroiam sa vb cu ea sa vad cum mai e situatia cu sotul ei. Dar nu mi-a raspuns. Sper sa fie bine!

Sper din tot sufletul sa fie bine si la noi si sa nu apara metastaze.
Voi reveni cu noutati, cand mai facem ceva.


Va multumesc mut!
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
02-08-2013, 00:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
47 magda andro
47 magda andro [1c]
28-09-2013, 01:16

Membru din 28-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!
Sunt si eu in cautarea unor raspunsuri din partea celor cunoscatori cum este Dl. Dr.Duke sau celor care au trecut prin asa ceva.
Mama mea in varsa de 62 de ani a avut sangerari urinare, dupa un consult urologic a fost propusa pt operatie de scoatere a rinichiului stang care s-a efectual la Fundeni la inceputul luni August, operata de Dr. Voinea Sebastian.Ieri am luat raspunsul de la biopsie care este:
1.Carcinom urotelial pelvi-caliceal, grad scazut de malignitate(ISUP/WHO-2004)grad scazut / mediu de anaplazie(G1 /G2
(WHO-1973), pTa, pNO, , pMo( COD:8130/21)
2.Adenom adrenocortical(3, 5cm)(Cod :8370/0)
Astep raspunsurile dv. si multumesc anticipat.
48 RaulDuke
48 RaulDuke [7763c]
29-09-2013, 11:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este intrebarea totusi ? banuiesc ca ati vorbit deja cu o suita de medici, pana acum. trebuie sa vorbiti si cu un oncolog, care sa va ia in evidenta! altfel, lucrurile par favotabile, in ideea ca tumoarea a fost foarte mica, operatia este singurul tratament care se indica, in rest fara chimioterapie sau altceva, inafara de urmarire pe termen lung.
49 DIMALEXIA
49 DIMALEXIA [16c]
03-10-2013, 13:46

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna ziua!

Revin cu noi informatii. Asa cum v-am spus in mesajele anterioare ni s-a recomandat de un prof dr oncolog sa facem dosar pentru Sutent. Am facut dosarul atunci si acum s-a si aprobat.
Sotul meu se simte bine si acum urmeaza un tratament naturist cu dieta, ceaiuri si medicamente naturiste.

Sunt intr-o MARE DILEMA. Nu stiu ce hotarare sa luam, sunt debusoalata total. Avem 2 pareri de la 2 dr. renumiti care ne-au recomandat SUTENT. Cel de-al doilea a specificat ca e bine sa incepem cu SUTENT pentru ganglionii aceia care au iesit la RMN (v-am scris rezultatul de la RMN din 02.07.2013).
Stiu parerea dvs., dar indraznesc sa va mai intreb o data acum... cand avem si aprobarea ce sa fac? Ce riscuri ar fi daca l-am lua? Si ce se intampla daca il refuzam? Putem sa il refuzam? Aprobarea este pentru 6 luni... saptamana viitoare ar trebui sa mergem sa vedem ce mai trebuie facut (reteta, control... ).
Va multumesc mult de tot si va rog sa ma mai ajutati si acum cu un sfat. Sunt foarte derutata si nu stiu cum e mai bine pentru sotul meu si ce sa facem!!!
50 RaulDuke
50 RaulDuke [7763c]
03-10-2013, 14:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce fel de sfat vrei sa-ti dau ? cum ai spus, stii parerea mea. spune-ne si noua care sunt acei oncologi renumiti care ti-au recomandat sutent pentru "ganglioni" vazuti la RMN. promitem ca nu o sa mai spunem la nimeni ! avand in vedere stadiul mic al tumorii operate cu succes si faptul ca tu momentan NU RELATEZI ca s-a depistat vreo urma de boala (recidiva sau continuare a evolutiei), riscul de a lua sutent este de a te confrunta cu efecte adverse, fara sa fie nevoie (liste intregi cu efecte adeverse poti gasi pe internet); de asemenea, daca exista teoretic boala metastatica, dar ea nu se vede inca, nu cunosc sa fie un avantaj fata de a incepe tratamentul in care prezenta metastazelor devine evidenta. dupa parerea mea, deci, principalul risc la care va expuneti prin a nu luat sutentul in momentul de fata este acela de a va "pune rau" cu oncologul care v-a facut dosarul; cel obiectiv si imediat este ca este o sansa ca o sa il luati degeaba acum si apoi, teoretic, ca in situatia mai putin probabila a unei recidive, nu prea stiu ce altceva o sa mai fie de facut.

totusi nu pot sa iau o decizie pentru voi, si nimeni nu poate face asta. eu pot doar sa-ti spun cum reies lucrurile pe baza a ceea ce ai relatat tu, si atat. astfel, e posibil ca si mie insumi sa-mi scape cate ceva, deci nu cred ca discutia cu mine poate supercede discutia cu 2 oncologi, fata in fata. cel mult poti sa le ceri lor alte explicatii suplimentare, sau sa te duci cu dosarul la un eventual al treilea oncolog, poate si mai celebru. mult succes !
51 DIMALEXIA
51 DIMALEXIA [16c]
03-10-2013, 14:40

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Mutumesc mult pentru raspuns!
Sigur ca am fost la mai multi oncologi. cred ca 5... si doar cei 2 au fost pentru SUTENT. Cei 2 sunt considerati si cei mai buni de la noi.
Offf!
Si am fost si la al treilea (mai renumit) - dr. Zielniski care ne-a spus la fel ca si dvs. sa nu facem nimic acum.
Doar peste 6 luni sa repetam CT abdomen si pelvis si sa ne vedem atunci. Ce-i drept dansului nu i-am spus ca am depus dosar, pentru ca am vrut sa auzim o parere pentru cum era in momentul acela...era dupa operatie si nu urma niciun tratament.
Dansul ca si dvs. mi-a intarit convingerea de a lua hotararea sa nu facem nimic acum doar investigatii.
Sincer... nu ma asteptam sa se aprobe dosarul asa repede.
Acum... insa m-a derutatat foarte tare... cand am aflat ca s-a aprobat dosarul pentru 6 luni si trebuie sa iau hotarareaa acum... Mi-e teama sa nu iau decizia gresita si de aceea tot insist.

Imi cer scuze, nu vreau sa va supar... dar chiar ma ajuta foarte tare sfatul dvs.

Multumesc mult!
52 RaulDuke
52 RaulDuke [7763c]
03-10-2013, 19:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ma superi, dimpotriva! nu pot decat sa sper ca intelegi ceva din toate acestea, si anume: este FUNDAMENTAL MISTERIOS modul in care cei 2 oncologi pe care ii ascunzi cu dibacie, la cat sunt de fenomenali, iti recomanda tratament cu sutent. bine macar ca ai si opinia unui medic ca Zielinski, care sa-mi sustina pozitia (chiar cu cunoasterea evident limitata a cazului), ca sa nu ma fac chiar complet de ras, macar pe acest forum.

iti urez mult noroc, celeritate si... tine-ne la curent! numai bine !
53 DIMALEXIA
53 DIMALEXIA [16c]
03-10-2013, 20:25

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Nu ascund dar... nu as vrea sa dau numele lor pe forum. Cel putin nu acum.
Daca va pot scrie pe mail sau pe privat cumva, nu e nicio problema sa va spun si numele respective.
Tocmai de aceea nu am spus si de Sutent Dr. Zielniski pentru ca mi-era sa nu influentez cumva opinia dansului. Si nu ma asteptam nici sa se aprobe asa repede... Intelesesem cca dureaza cateva luni bune...

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si rabdarea de care ati dat dovada. M-ati facut sa inteleg mult mai bine despre ce e vorba in cazul nostru. Si... da... sa stiti ca... am inteles mai bine de la dvs. pe forum decat fata in fata cu dr. oncolog. Nu am gasit la dansii raspunsurile pe intelesul meu... care nu ma prea pricep la medicina. Le-am cam prins din mers... asa e cand te lovesti cu "capul de sus".

Sper sa resusesc sa iau decizia buna si sa trecem cu bine!

Multumesc inca o data!
54 DIMALEXIA
54 DIMALEXIA [16c]
15-10-2013, 22:38

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna seara,

Sotul meu a repetat RMN abdomen si pelvis. Rezultatul este urmatorul:

Status post-operator; nefrectomie stanga.
Nu se deceleaza recidiva tumorala locala adiacent bontului de artera si vena renala stanga.

In ficat exista acelasi mic proces focal, de 5mm, vizibil in difuzie, marginal anterior in segm IV, inconstant decelat pe alte secvente.
Nu se deceleaza alte procese focale hepatice.
In schimb, exista numerosi noduli in grasimea mezenterica, pana la 10mm, mai ales in flancul stang, paraombilical, mai mari si mai multi decat la examenele precedente, ceea ce ridica suspiciunea unui aspect patologic; in absenta unui context inflamator de vecinatate, se va lua in considerare posibilitatea unui substrat oncologic.

Glande suprarenale normale.
Rinichiul drept cu structura si functie normale; fara dilatatii de SPC.
Vezica urinara cu pereti si continut normale.
Prostata si veziculele seminale in limitele varstei.
Colecist, pancreas, splina, in limite normale.
Fara lichid intraperitoneal.


Concluzii:
-nefrectomie stanga; nu se deceleaza recidiva tumorala locala.
-exista ganglioni infracentimetrici, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga, mai multi si putin mai mari decat la examenul precedent, desi nu depasesc 10mm; in absenta unui context inflamator de vecinatate, se va lua in considerare posibilitatea unui substrat oncologic.

Ce parere aveti? Inseamna ca pot fi o recidiva deja acei ganglioni?
Va rog mult de tot sa imi spuenti parerea dvs. E foarte importanta pentru mine.

Multumesc foarte mult!
55 RaulDuke
55 RaulDuke [7763c]
16-10-2013, 23:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca teoretic se poate, dar ma tem ca nu se poate spune asta pe baza acestui examen. nu cred ca se poate face ceva decat urmarirea lor, responsabil vorbind, dpdv clinic. doar daca nu cumva se gaseste vreun chirurg sau vreun radiolog interventionist care sa poata preleva o biopsie...
56 DIMALEXIA
56 DIMALEXIA [16c]
17-10-2013, 10:33

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns!
57 MARTON
57 MARTON [617c]
27-11-2013, 01:14

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Ca pacient si ca ruda a acestuia trebuie sa fiti tare si sa fiti optimista chiar daca auziti numai nasoale.
La mine metastazele au aparut dupa 4 ani prima si imediat a doua, dar exista si medicamente ( tot chimio, dar mai omenoase) adica se duce o viata normala.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
57 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp