Carcinom renal

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
57 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 elcoflorin
21 elcoflorin [18c]
26-11-2012, 21:56

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Deci aveti aceeasi parere ca este ciroza ? In ideea in care acelasi radiolog a facut acum doua luni eco si nu era asa ceva.
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
27-11-2012, 22:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

aspectul ecografiei asta sugereaza; in orice caz, rezultatul acestei investigatii, ca si al tuturor examenelor medicale, trebuie contextualizat, lucru pe care nu il poate face decat medicul vostru care cunoaste tot cazul, in intregime.
23 elcoflorin
23 elcoflorin [18c]
27-11-2012, 23:02

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Multumesc mult.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
27-11-2012, 23:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
25 elcoflorin
25 elcoflorin [18c]
26-03-2013, 18:23

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna seara. Apelez din nou la bunavointa dvs, ca sa imi explicati ce inseamna "adenopatii retroperitoneale" in urma CT efectuat de tatal meu ieri.
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
26-03-2013, 21:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

limfa este un lichid vascos plin de "celule albe" care are un sistem circulator care seamana oarecum cu cel vascular; limfa si sistem limfatic se afla peste tot in corp, iar o componenta mare a acestui sistem sunt GANGLIONII LIMFATICI, care sunt ca un fel de gari pe traiectul vaselor limfatice. cand acesti ganglioni se umfla si apar, pe CT sau RMN sau la o ecografie de exemplu, bolnavi, afectati de vreo boala, infectie, cancer, etc, atunci ei sunt numiti de medici "ADENOPATII". faptul ca sunt "retroperitoneali" inseamna ca sunt in spatele peritoneului, adica undeva in burta, mai aproape oarecum de coloana decat de peretele anterior.
27 elcoflorin
27 elcoflorin [18c]
26-03-2013, 22:01

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Aparitia acestor "adenopatii de 13-20 mm localizate interaorticocav si retroaorticav superior", inseamna recidiva bolii ? (nici nu stiu cum sa formulez). Sau poate sa aiba legatura cu sindromul mieloproliferativ de care sufera tata. Insist cu intrebarile pentru ca tot ce mi-ati spus sa fac (vezi mai sus) am facut. si ca o concluzie nu s-au gasit metastaze la distanta. Acum, in vederea controlului la 6 luni de la operatie a facut CT torace, abdomen si pelvis si concluziile (adenopatiile) m-au nelinistit.
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
27-03-2013, 09:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu inseamna OBLIGATORIU recidiva bolii, desi, din pacate, asta ramane o posibilitate. din moment ce spui ca sufera si de o maladie hematologica de tip sdr. mieloproliferativ (desi nu stiu care), cred ca trebuie efectuat, in acest punct, si un consult hematologic, apoi trebuie comparat (de catre un acelasi radiolog) aspectul CT-ului dinainte de operatie cu cel de acum, spre a se vedea cum stau lucrurile cu acesti ganglioni, care nu sunt mariti foarte mult: au aparut intre timp, erau si atunci, au stationat, s-au micsorat, s-au marit, si-am schimbat caracteristicile, etc. dupa cum am mai spus, riscul de recidiva este mare datorita fazei relativ avansate in care a fost operat cancerul, si atunci reevaluarile trebuiesc facute mai sistematic. "adenopatiile" pot insemna inclusiv metastaze, sau raspandiri ale bolii canceroase prin zona, fara nimic altceva prin alt organ, deci trebuie cautat cu atentie.
29 elcoflorin
29 elcoflorin [18c]
27-03-2013, 10:37

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

In CT-ul dinainte de operatie era :"Fara adenopatii retroperitoneale patologice ". In rezultatul biopsiei se precizeaza : "limfoganglioni (nr=4, dim. max, 0, 8 cm) cu metastaza din carcinom slab diferentiat (sarcomatoid)".
Referitor la consultul hematologic va pot spune ca pentru a identifica tipul sdr. mieloproliferativ, in perioada 18.03-21.03.2013, tata a fost internat la Hematologie ptr PBO(ex. HP+IHC la Inst. V. Babes). Din biletul de externare : "Pacient in varsta de 76 ani, dg cu SMPC in 2009, ulterior in sept 2012 cu T.M. renala dreapta, cu nefrectomie dr, ulterior evolutie cu valori normale ale hemoleucogramei, in ultimile 2 luni se observa cresterea nr. leucocitelor si trombocitelor."
(Proba ptr Inst Babes o ducem saptamana viitoare la Bucuresti, cand mergem si la Fundeni ptr controlul la 6 luni). De faptul ca "adenopatiile " pot insemna metastaze mi-a fost frica cel mai mult, chiar daca nu v-am intrebat direct.
Va multumesc foarte mult pentru tot.
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
27-03-2013, 20:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere, dar vrem sa ne tii la curent si pe viitor si sa revii cu rezultatele discutiilor cu medicii. numai bine !
31 elcoflorin
31 elcoflorin [18c]
27-03-2013, 21:21

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Reveneam oricum, pentru ca in toata aceasta poveste nefericita pe care o traiesc, ati fost si ati ramas primul de la care am primit explicatii, in mod neconditionat si fara sa ne cunoasteti. Credeti-ma ca nu este putin si as vrea ca multumirile mele sa va faca sa intelegeti ce mult inseamna acest lucru.
Medicul oncolog care il are in evidenta pe tata (tot la indemnul dvs) si cu care am discutat in acesta seara, dupa ce mi-a oferit aceleasi explicatii ca si cele de mai sus, mi-a dat trimitere la radioterapie pentru pentru "adenopatii".
Sper ca marti sa ajungem la control la Fundeni si am sa va tin la curent. O seara buna.
32 elcoflorin
32 elcoflorin [18c]
03-04-2013, 15:35

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Prof. Sinescu s-a aratat ingrijorat de "adenopatiile retroperitoneale" aparute si a spus ca pana cand va avea rezultatul biopsiei de la hematologie, considera ca sunt de la rinichi si ne-a trimis la Oncologie. A ramas sa revin cu rezultatul de la hematologie, cand va reanaliza situatia.
La Oncologie, dna dr l-a felicitat pe tata pentru cum arata si ia spus ca "situatia nu este grava" si nu initiaza tratament. A subliniat ca este necesar tratament de la Hematologie. A solicitat sa duc proba bloc parafina de la rinichi la Institutul V. Babes pentru IHC (nu facusem chestia asta) pentru a se convinge daca este de tip sarcomatoid. Urmeaza sa revin la Fundeni, doar eu, cu rezultatele.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
03-04-2013, 20:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte bine, asteptam informatii suplimentare. pana nu e certificata recidiva/progresia bolii de rinichi, nu poate fi indicat tratament.
34 elcoflorin
34 elcoflorin [18c]
03-04-2013, 21:26

Membru din 27-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Multumesc.
35 DIMALEXIA
35 DIMALEXIA [16c]
09-07-2013, 23:57

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna seara!

Si sotul meu are aceeasi problema medicala. In urma cu 1 luna si ceva la un control de rutina am descoperit o tumoare pe rinichiul stang. Are 42 de ani si nu a suferit niciodata de nimic pana acum.
A fost operat nefrectomie si acum suntem in aceeasi situatie.
Starea lui este buna, si-a revenit dupa operatie si a schimbat regimul de alimentatie total.

Rezultatul la biopsie a fost: Carcinom renal cu celule clare degenerat chistic, grad III nuclear Fuhrmann, non-invaziv(pT2b). Vasele sinusului renal fara embolii neoplazici.

Am fost la dr. oncologi si unii ne-au zis sa facem CT peste 3 luni pentru ca este non invaziv si acum nu trebuie nimic facut.
Un alt dr oncolog ne-a recomandat sa facem acum RMN abdomen si plevis, CT torace, scintigrafie osoasa, analize. Am facut toate aceste investigatii. Rezutatul lor este bun, incurajator in sensul ca nu sunt metastaze.
La RMN a iesit asa:
Concluzii:
-nefrectomie stanga; nu se deceleaza recidiva tumorala locala.
-nu se identifica imagini certe de determinari secundare in teritoriul examinat.
-exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga.
Ma ingrijoreaza acei ganglioni, desi si dr chirurg si dr oncolog au zis ca nu releva nimic grav. Acest ultim dr. oncolog ne-a zis ca totusi i-ar da preventiv SUTENT si sa facem dosar.

Ce parere aveti? Daca acum rezultatele arata ca nu sunt metastaze e bine sa incepem tratament cu SUTENT? Oare sa fie din cauza acelor ganglioni totusi?
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat cum credeti ca e mai bine? Mi-e teama si de efectele secundare ale medicamentului dar... daca trebuie prefer sa il ia decat sa stam asa... si sa ne trezim cu metastaze mi-e tare frica!!!
Avem 2 copii mici si e groaznic ce ni se intampla!!!

Va multumesc mult!
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
10-07-2013, 00:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ne pare rau pentru necazul cu care te confrunti. totusi tumoarea a fost operata inca in faza incipienta, si nu sunt semne certe de metastaze sau de vreo recidiva. ca atare sutentul NU este indicat si nici daca faceti dosar pentru boala operata in acest stadiu, sansele sunt ca nu se va aproba. nu exista studii care sa arate ca sutentul poate scadea riscul de recidiva dupa o nefrectomie facuta cu succes, ca atare cea mai standard varianta, si singura fezabila sincer, este cu urmarire la distanta. ce n-ar fi fost rau era daca chirurgul scotea macar cativa ganglioni odata cu operatia de nefrectomie. acum insa nu mai conteaza nici pe departe ca urmarirea, dupa parerea mea.
37 DIMALEXIA
37 DIMALEXIA [16c]
10-07-2013, 13:33

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna ziua!

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Deci... am motive sa ma ingrijorej de existent acelor ganglioni... pot face vreo metastaza in timp, nu-I asa?

Am dus si proba biopsiei si la Inst Victor Babes pentru a face si imunohistochimia si vedem ce aflam si de acolo. Dureaza 3-5 saptamani pana aflam rezultatul.
Din ce ati vazut dvs. unde sunt localizati acei ganglioni pentru ca eu nu cunosc termenii medicali si nu am inteles exact.

Din experienta dvs. la acest tip de cancer renal, pot sa nu apara metastaze sau... e sigur ca vor apare. Tumoarea a fost foarte mare cat rinichiul, si de aceea mi-e teama de ce va urma, desi starea lui acum este foarte buna.

Va multumesc foarte mult!

O zi buna!
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
10-07-2013, 23:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ganglionii sunt... cumva in burta, oarecum profund, inspre coloana, ca sa folosesc niste repere mai cunoscute. nu este obligatoriu sa apara metastaze, dar exista un risc, motiv pentru care va trebui sa continue urmarirea pe termen lung.
39 DIMALEXIA
39 DIMALEXIA [16c]
10-07-2013, 23:55

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Da, inteleg mai bine acum. Am intrebat pe dr chirurg dupa operatie daca a gasit si ganglioni si mi-a spus ca nu. Acum i-am aratat si acest rezultat la RMN si a zis ca pot fi inflamatorii si ca nu e nimic grav.
Tumoarea a fost in capsula si s-a scos cu totul, cu grasime si cu tot din jur.
Acum nu stiu... ce sa mai cred... clar vor trebui urmariti acesti ganglioni.
Dr. Oncolog a zis ca e mai bine sa faca tratament cu SUTENT ca este tanar si nu vor fi efecte secundare majore, dar... prevenim aparitia de metastaze.
Inca sunt debusolata si nu stiu incotro sa o iau, oricum asteptam si rezultatul de la Inst Babes, de la imunohistochimie si probabil ca vom face la 3 luni sau 6 luni RMN, CT.. etc.

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri si sfaturi!

O seara buna!
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
11-07-2013, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine ! nu cred ca este indicat sutent aici.
Răspunde la topic
57 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp