Carcinom lobular invaziv...

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
81 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
61 stevens
61 stevens [301c]
17-11-2013, 21:18

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Raul nu poate raspunde pt ca sambata a avut petrecere cu vin si coliva de ziua mortilor !
Raspunsul profesionist este ca nu aveti nevoie de nici o chimioterapie, va chinuiti singura si degeaba ! Oncologii sunt buni doar sa bage groaza in femei !

Apucati-va de regimul pe care vi l-am indicat anterior sau poate deveniti vegetariana si in felul acesta veti elimina orice risc de recidiva !
62 stanciu gherghina
17-11-2013, 22:17

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Oricine ai fi te rog vorbeste civilizat domnului doctor iar cu mine te rog nu te baga in seama ptr ca nu mă interesează deloc părerile si sfaturile tale domnule STEVENS.Aveti respect ptr oamenii care fac ceva sa ne ajute pe noi cei bolnavi si nu va mai e xprimati daca nu v-am solicitat.
Stanciu gherghina
63 RaulDuke
63 RaulDuke [7763c]
18-11-2013, 08:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stanciu gherghia, poti, te rog, sa revezi una din postarile mele anterioare, in care ti-am vorbit despre procentele de reducere a riscului de recidiva in cazul tau ? asta fac citostaticele dupa operatie: scad riscul de recidiva. la tine, din start, datorita tumorii mici, acest risc este foarte mic. revezi postarea de acolo si ma intrebi iar daca nu intelegi ceva de acolo, caci nu cred ca pot sa ma exprim mult mai bine decat am facut-o acolo.
64 stevens
64 stevens [301c]
18-11-2013, 12:21

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Aveti dreptate Doamna, sfaturile ar trebui sa fie cerute si apoi si platite ca sa fie pe deplin meritate ! Deci ignorati mesajele mele si urmati indeaproape sfaturile medicilor !
65 RaulDuke
65 RaulDuke [7763c]
22-11-2013, 13:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

exact! recomand deci sa astepti pana iti sunt cerute sfaturile!
66 stanciu gherghina
31-12-2013, 14:15

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

La multi ani domnule doctor.multa sanatate si putere de munca in noul an! Va multumesc ptr tot ce faceti!
Stanciu gherghina
67 RaulDuke
67 RaulDuke [7763c]
01-01-2014, 13:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

La multi ani !
68 stanciu gherghina
08-01-2014, 17:41

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor va rog mai ajutati-ma cu un sfat.Am facut a patra sedinta de chimioterapie si un control ginecologic, asta la solicitarea mea.Doctorita ginecolog mi-a facut si o analiza a secretiei, un test Papanicolau-totul bine, dar probema este ca in Noiembrie a aparut menstruatia iar acum in Ianuarie iara.Ginecologa mi-a dat sa fac niste analize hormonale si oecografie transvaginala spunandu-mi ca daca in luna Martie cand termin chimioterapia mai exista activitate hormonala nu pot primi tratamentul si trebuie sa ma operez sa scot ovarele.Eu nu stiu ce sa mai cred ptr ca am auzit tot in spital femei care nu fost operate ci le-a fost blocata activitatea ovarelor printr-o injectie care o fac lunar.Oare la mine nu se poate aplica aceasta metoda sau este mai bine chirurgical? Va multumesc mult!
Stanciu gherghina
69 RaulDuke
69 RaulDuke [7763c]
08-01-2014, 17:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

las-o pe ginecoloaga cand vine vorba de tratamentul cancerului de san! nu e treaba ei, asta face oncologul. cu el ar fi bine sa discuti aceste probleme, nu cu altcineva ! sunt convins ca ginecologul vrea cat mai multi clieni, asa functioneaza oricine, dar standardul de tratament la tine, daca esti inca la menstruatie, este sa primesti tamoxifen, dupa ce ai terminat chimioterapia, daca inca esti la menstruatie. daca in sub 5 ani intri la menopauza, din tamoxifen tratamentul poate sa iti fie schimbat in ceea ce se cheama "inhibitori de aromataza". scoaterea ovarelor este cu siguranta o posibilitate, dar nu cred ca este imperativa in stadiul acesta pe care l-ai avut tu. de asemenea injectiile pe care le-ai vazut la restul nu sunt deloc standard in situatii ca a ta!
70 stanciu gherghina
13-03-2014, 15:31

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor iată ca am terminat cele 6 sedinte de chimioterapie si am făcut si un CT ptr evaluare. Va scriu rezultatul si va rog, daca puteri lamuriti-mă ce pot însemna cei 2 noduli de pe plămân care existau si acum sase luni. Status postoperator: masectomie radicala dreapta; fără imagini sugestive ptr recidiva tumorala locala.Ambii pulmoni normal expansionati; regăsim cei doi micronoduli pulmonari LSD si LID, descrisi la examinarea anterioara din 04.09.2013, care prezinta aspect in usoara regresie dimenionala(micronodulul LID măsoară acum 4 mm).IN SEPTEMBRIE NODULUL AVEA 5mm.Ficat normal dimensionat, fără procese înlocuitoare de spatii intrahepatice.Se mentin cele 2 formatiini chistice din seg.lV cu aspect nemodificat fata de 04.09.2013.Alte doua formatiuni de tip chistic se evidenţiază subcapsular in segmentul IV(3mm) si in segmentul Vll(5mm).Osteocondensare vertebrala corporeala T10, nespecifica, cu aspect nemodificat fata de o4.09.2013.Va multumesc!0
Stanciu gherghina
71 RaulDuke
71 RaulDuke [7763c]
14-03-2014, 18:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca exista cineva care sa poata spuna ce sunt acei noduli vizibili pe CT, sunt pur si simplu prea mici. urmeaza sa incepi cumva si un alt tratament ? radioterapie sau/si tratament hormonal ?
72 stanciu gherghina
14-03-2014, 19:27

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Da voi incepe tratamentul hormonal cu Tamoxifen, de radioterapie mi-au spus ca nu este nevoie. Acei noduli de pe plamani daca erau metastaze nu trebuiau oare sa cresca? Nu stiu cum voi putea trai cu gandul ca ar putea fi metastaze. Credeti ca un PET -CT ar putea elucida problema? Dar pe ficat oare ce o fi? Va rog nu va suparati ptr intrebarile puse, poate fara rost, dar sunt mult prea speriata si nu vad nici o iesire din aceasta situatie incerta.Va multumesc din suflet ptr ca timp de opt luni a-ti fost alaturi de mine, atunci cand mi-a fost greu si nu am avut la cine cere un sfat medical autorizat. Va multumesc ca existati! Acesti noduli pot avea si alte cauze in afara de metastaze(raceli, fumat, etc)?
Stanciu gherghina
73 stanciu gherghina
30-03-2014, 11:41

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor am primit tratamentul de la medicul din localitatea mea, dar nu Tamoxifen, asa cum ma asteptam eu ci Letrozolum. Mi-a spus ca doamna doctor de la IOB nu a facut nici o recomandare in privinta tratamentului, adica nu a scris in scrisoarea medicala decat- Se instituie tratament hormonal la oncologia de teritoriu, iar dansa considera ca este mai bun Letrozolum, tinand cont de cei doi micronoduli de pe plaman, care inca nu stim ce sunt.Mi-a mai spus ca puteam sa fac un PET-CD ptr acei noduli dar la recomandarea doctoritei de la IOB care mi-a facut chimioterapia.Am mers inapoi la IOB iar doctorita de acolo s-a suparat foarte tare pe cea din teritoriu spunindu-mi ca sperie pacientii fara motiv si ca un nodul de 3mm nu-l poate caracteriza nici PET-CD. Mi-a spus ca momentan dansa nu poate sa-mi intocmeasca dosar ptr PET-CD, ptr ca nu are de ce se lega si astfel dosarul va fi respins de CAS si ca singura solutie este repetarea CT dupa 4 luni.Ce parere aveti, eu sunt dispusa sa fac PET pe banii mei, dar oare sa nu poata fi caracterizati acesti micronodulu? Varog mai spuneti-mi Carcinomul Lobular este mai agresiv decat celelalte forme de carcinom al sanului?Va multumesc din suflet si va doresc numai bine!
Stanciu gherghina
74 RaulDuke
74 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 11:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

doctorita de la IOB are dreptate deplina, dupa parerea mea. nu este indicat PET/CT-ul in acest moment, motiv pentru care insistenta ta nejustificata a fost intalnita cu o pasare rapida din partea oncologului de teritoriu catre cel de la IOB. daca esti la menopauza de cel putin un an, letrozol este cel putin la fel de bun, probabil chiar mai bun decat tamoxifen, cu un profil de siguranta foarte bun si doar cu niste efecte adverse usor diferite, respectiv un mic risc de osteoporoza (ar trebui sa faci deci DEXA, o testare osoasa la endocrinolog). lucrurile par a fi sub control, nu te mai stresa foarte tare, incearca sa-ti gasesti echilibrul pentru ca ce lipseste in interior e greu de completat din exterior. mult succes !
75 stanciu gherghina
30-03-2014, 13:02

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor sunt la menopauza indusa de chimioterapie din octombrie anul trecut apoi mi-a mai venit in noiembrie - de atunci s-a oprit.Analizele arata menopauza.Deci nu am un an de menopauza.Multumesc mult.
Stanciu gherghina
76 RaulDuke
76 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 16:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! atunci cosider ca tamoxifen era alegerea mai corecta. daca se dorea neaparat sa incepi cu letrozol, cred ca mai cinstit era sa se faca niste dozari hormonale si un consult endocrinologic mai intai.
77 stanciu gherghina
30-03-2014, 19:01

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Mi-au făcut dozari hormonale si eco.transvaginal, le-a văzut dr.ginecolog si am văzut ca a scris pe ele - eco si analize de menopauza.Ce sa fac sa încep Letrozolium sau sa mai stau de vorba cu doctorita din localitate? Mii de scuze si multe multumiri!
Stanciu gherghina
78 RaulDuke
78 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 20:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de unde sa stiu ce sa faci ? da, citostaticele pot induce o disfunctie ovariana si chiar menopauza precoce, deci letrozol poate fi inceput. ce poti sa o intrebi pe oncoloaga este urmatorul lucru: aceasta disfunctie ovariana este sigur DEFINITIVA ? sau ovarele au vreo sansa sa-si reia activitatea, astfel incat la un moment dat, chiar si pe o perioada oarecare, letrozolul sa nu fie eficient ? si ca atare nu ar fi mai prudent si chiar standard sa incepi cu vreo 2 ani de tamoxifen si sa continui cu sa zicem inca 3 cu letrozol ?
79 adraida1
79 adraida1 [7c]
15-10-2014, 22:25

Membru din 14-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna ziua.am intrat pe acest forum cu speranta ca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri.mama mea a fost operata acum 2 ani in italia de cancer la san.nu ia fost dat nici un fel de tratament si nici un fel de terapie..acum se simte cam rau.si sunt foarte ingrijorata.imi este frica sa nu se fi extins boala.in mare parte acestea sunt datele pe care leam inteles eu deoarece actele sunt in limba italiana.si mi s-au parut mai importante: masectomie 16x15x5 stang. Diametru max macroscop:cm9x3x4,5. Carcinom intraductalcribriform micropapilar apocrin. Grading (holland) gr3.grad nuclear mare.multifocare.marje de excizie-distanta fata de banda=20cm.leziuni prezente in parenchimul mamar extra tumorale=adenoza selerozanta extasie cistica in conductele metaplazie apocrin.nr ganglioni limfatici axilare=0.3 (sn) izolate de catre patologul trimise partilor:gang limf santinela (sn)-0.3.stadiul neoplaziei(ptnm). (PTisNo (sn) Mx.expansiunea neoplazei=cancerizarea lobului.diagnostic de MR a sanului stang linfadenopatie reactiva in zona supraclaviculara stanga.carcinom intraductal G3 apocrin.zona axilara stanga 3 ganglioni limfatici.=nu metastazic.nr sectiuni histopatologice=113.rezultat anatomie patologica:pTis Nosn Mx.carcinom intraductal tip cribriform micropapilar apocrin.markers: ER 3%.pgr=0.MtiB-i=20%.examen general:tiroida in pozitie.murmur vezicular fiziologic in intreg mediul.pacienta a acuzat o secretie hematica din mamelonul stang.a efectuat Mx+mamografie.cadran superior extern parenchinal 0.9 cm.mamotom carcinom intraductal. Tratament:masectomie totala simpla + limfonoduli satelit.reconstructie cu expansiune in sacul sub muscular.recomandari:rocephyn.daca ati inteles vreo cv din ce am scris va rog sa imi dati un raspuns ce ar trebui sa fac.are sanse?.va reamintesc ca nu a facut nici un fel de terapie sau tratament.nu o fi fost nevoie?
Ada
80 MARTON
80 MARTON [617c]
15-10-2014, 22:46

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ADA ti-am trimis un mesaj pe privat astept raspuns.
MULTA SANATATE MAMEI
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
81 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp