Carcinom lobular invaziv...

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
81 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
41 RaulDuke
41 RaulDuke [7763c]
07-10-2013, 15:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stanciu gherghina, de unde provie frica aceasta excesiva a ta fata de chimioterapie ? ce motive ai sa te temi atat de tare ?
42 stanciu gherghina
15-10-2013, 09:25

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Buna ziua domnule doctor si va rog iertati-ma ptr.ca va deranjez din nou cu cateva intrebari. Datorita sfaturilor d-voastra si ale medicului oncolog de la IOB am reusit sa fac prima sedinta de chimioterapie care am suportat-o acceptabil. Mi-au fost facute urm. medicamente:EPIRUBICIN 150mg si CICLOFOSFAMIDA 1200mg.Va rog spuneti-mi si mie ptr. linistea mea de ce dr. oncolog mi-a scris pe scrisoarea medicala diagnosticul de NEO. mamar drep stadiul IIA cand din analizele, pe care vi le-am trimis si d-voastra reiese std I? Daca aveti timp si vreti va rog lamuriti-ma si pe mine. A doua intrebare ar fi; ce inseamna HER 2 negativ si Cerb- B2(1+);ki67 pozitiv 20%.Va rog din tot sufletul explicati-mi aceste lucruri ptr. linistea mea. Va multumesc din suflet ptr.tot ce a-ti facut ptr.mine si va doresc multa sanatate si sa ramaneti acelasi om minunat ptr.toti cei loviti de aceasta crunta maladie.Am uitat, inca o intrebare- sunt fumatoare ce ma fac? stiu ca fumatul nu este bun dar inca nu pot renunta, credeti ca ar fi cazul sa renunt la acest viciiu? Dumnezeu sa va ajute in tot ce faceti!
Stanciu gherghina
43 RaulDuke
43 RaulDuke [7763c]
15-10-2013, 09:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadiul DEFINITIV este formulat pe buletinul histopatologic de dupa operatie, ale carui concluzii nu vad sa le fi scris pe undeva. acolo se mentioneaza T si N, din care rezulta stadiul. deci nu pot decat sa banuiesc ca oncologul are niste informatii in plus fata de ce ai furnizat tu pe aici, ori nu ai vazut in buletin aceste detalii, ori a fost considerata tumora banda fibroasa, care depaseste 2 cm in lungime, si nu zona stelata, care e mai mica de 2 cm, ca atare asta face stadiul IIA, intr-adevar. totusi conteaza foarte foarte putin, la drum lung. poti clarifica acest lucru reluand detaliile din buletinul histopatologic de la operatie.
Her2Neu si CerbB2 sunt acelasi lucru, sunt un marker de pe suprafata celulor canceroase; cand el este cu 2 stelute (pe buletinul de analize) in anumite conditii, sau cu 3 stelute, se recomanda, pe langa restul, si un tratament cu un medicament numit Herceptin. la tine nu e cazul; Ki67 se numeste "indice de proliferare" si da o idee globala despre "agresivitatea cancerului", lucru care nu mai are mare importanta acum, deoarece el a fost indepartat, si oricum nu este mai important decat G-ul (gradul de diferentiere), mentionat tot in buletinul histopatologic, in acelasi scop, de apreciere a agresivitatii. la 20% Ki67 este. "intermediar", ca sa zic asa.
44 stanciu gherghina
15-10-2013, 14:54

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Va multumesc ptr tot.Va postez aici concluziile de la prima operatie(sector):carcinom intraductal asociat cu carcinom ductal si lobular invaziv. pT1c(sector) pNx.A doua op.pT0(perisector) pN0.Chiar nu contează stadiul
sau vreti sa mă linistiti.Eu tocmai ce începusem sa mă consolez cu ideea ca a fost un stadiu mic si poate va fi o sansa de vindecare.
.






va fi
Stanciu gherghina
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
15-10-2013, 15:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai asa si este. din moment ce scrie pT1 acolo, rezulta ca, teoretic, stadiul este cat se poate de I. despre de ce a scris oncologul IIA acolo, ma tem ca nu ma pot pronunta, nu am nici cea mai vaga idee. nu pot decat sa banuiesc ca imi scapa mie un detaliu la care el are acces si eu nu. cred ca poti sa-l intrebi pe el asta.
46 stanciu gherghina
17-10-2013, 22:15

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor revin cu o problema care nu-mi da pace.Inainte de operator am făcut un CT ale cărui rez.vi le-am scris si d-voastră mai sus.Acum o sa le reiau aici cu rugămintea de a-mi spune daca ce se vede pe plămâni si ficat pot însemna metastaze.Doctorii nu mi-au spus nimic dar eu tot citind pe acest forum m- am luat de gânduri.Acest CT este făcut in august.Credeti ca ar trebui sa-l mai fac încă odată? Micronodul LSD si mic nodul de5mm situat in piramida bazala dr.cu aspect nespecific.Fara epansent pleural sau pericardic.Fara adenopatii mediastinale sau axilate cu caracter patologic.Ficat cu dim.crescute cu structura neomogema prin prezenta s doua leziuni modulare hipocaptante de 8.3 si 8mm situate in seg.IVB(probabil chistice.prea mici ptr. a putea fi caracterizate CT.Va rog dati-mi un răspuns si un sfat.Va multumesc din suflet!
Stanciu gherghina
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
19-10-2013, 12:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

leziunile respective sunt mult prea mici pentru a le putea certifica sau macar orienta natura prin CT. defapt nicio investigatie imagistica nu poate face asta clar, ci numai evaluarea lor in dinamica. ca atare, deci, probabil ca se indica o repetare a examenului CT, dar asta trebuie facut sub indrumarea oncologului care iti conduce tratamentul, caci tumora initiala a fost mica, deci teoretic cu sanse mici sa se fi raspandit la distanta.
48 stanciu gherghina
25-10-2013, 15:22

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor va rog mai ajutat-mă încă odată ptr ca simt ca nu mai pot rezista.Sunt dintr-un oras de provincie iar operatiile le-am făcut la IOB si prima cura de citostatice si toate celelalte investigatii pe care vi le-am prezentat si d-voastră in aceste pagini.Astazi am mers la mine in oras la medicul oncolog ptr concediu medical si am găsit alta doamna doctor.a mea fiind in CO.Aceasta doctorita mi-a zis ca nu crede ca sunt pe drumul cel bun deoarece s-a uitat pe rez.de la CT făcut înainte de operator si ca sunt metastaze la plămâni si ficat.Nu stiu ce sa mai cred simt ca ma prabusesc.Va rog daca aveti timp si vreti sa mă ajutati mai revedeti d-voastră aceste analize si dati-mi un sfat.o părere dar fără menajamente.La o tumora asa mica si fără ganglioni invadati pot fi metastaze?Sa mai fac un CT sau sa astept pana pe 11 noiembrie când merg la citostatice si sa întreb oncologa?Va rog ajutati-mă! Daca sunt metastaze cum pot afla si ce pot sa mai fac ptr a-mi prelungi zilele?Va multumesc si astept opinia si sfatul d-voastră.
Stanciu gherghina
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
25-10-2013, 17:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, inainte de a-ti putea raspunde, vreau sa te intreb: ai citit ultima mea postare ? ce ai inteles din ea ?
50 stanciu gherghina
25-10-2013, 18:42

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Da am citit si va rog sa mă iertati dar scopul mesajului era următorul:Pot fi metastaze in plămâni si ficat daca gaglionii limfatici scosi la operator nu erau invadati sau se poate sa fie ganglionii limfatici curati si sa existe metastaze in alte organe?Iertati-mă va rog din suflet!
Stanciu gherghina
51 RaulDuke
51 RaulDuke [7763c]
25-10-2013, 18:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Nu ai de ce sa iti ceri scuze, iertare, etc! tot ce incerc eu este sa ma asigur ca tu intelegi situatia si ca nu cauti CERTITUDINI acolo unde nimeni nu ti le poate da. Nimeni pe lumea asta nu poate prezice viitorul si exista unele lucruri pe lume, mai ales in medicina, care nu pot fi cunoscute decat odata cu trecerea timpului. In orice caz, din datele pe care le-ai prezentat tu aici, eu as spune ca sansele pentru ca imaginile de pe CT sa fie metastaze sunt EXTREM DE MICI iar oncoloaga cu care zici ca ai vorbit de curand nu are argumente foarte bune ca sa te alarmeze in momentul de fata, mai ales in conditiile in care tu esti in curs de tratament. Nu te panica, te rog ! nu exista niciun motiv pentru asta.
52 stanciu gherghina
25-10-2013, 19:34

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Va multumesc din suflet ptr tot dar spuneti-mi nu ganglionii limfatici sunt cei care dau decizia asupra existentei metastazelor eu asa credeam dar acuma...
Stanciu gherghina
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
25-10-2013, 20:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cele mai multe tumori se dezvolta intai local, apoi intr-adevar tind sa se extinda spre ganglionii limfatici, apoi eventual si mai departe, cel putin in cazul cancerului de san asa se intampla cel mai des. totusi aceasta nu este nici macar o regula ci doar comportamentul observat ca cel mai frecvent, ca atare uneori se intampla ca unele tumori aparent mici si tot aparent fara ganglioni afectati, sa fie descoperite simultan cu metastaze la distanta. repet: asta se intampla RAR, foarte rar chiar ! si este motivul pentru care, odata facuta o operatie, chiar cu succes, se recomanda toate aceste tratamente "intaritoare" sau "adjuvante", care sa creasca sansele de vindecare: radioterapie, chimioterapie, hormonoterapie...
54 eas
54 eas [65c]
26-10-2013, 00:17

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Doamna, m-ati contactat pe privat si ieri cand am vazut v-am raspuns, cu aceasta ocazie v-am citit postarile si cred ca e mai bine sa va raspund si aici. Rezultaul CT-ului dumneavoastra a fost vazut de doctorul (care probabil vi l-a si cerut) de la IOB unde v-ati operat. Daca doctorii la care v-ati operat la IOB aveau cele mai mici suspiciuni privind metastazele va faceau biopsie si la organele respective ca sa constate daca aveti sau nu metastaze la plamani si ficat pentru simplul motiv ca tot erati acolo si ei cu asta se ocupa si mai mult decat atat influenteaza si decizia de tratament aplicat. Mai mult decat atat ei se mai intreaba si intre ei si au cerut sigur si opinia celui mai experimentat doctor de pe sectia respectiva in cazul in care dumneavoastra eventual nu v-ati permis sa va operati la cel mai bun. Aia nu sunt chiori si cu atat mai putin incompetenti. In privinta doctoritei pe care a mancat-o limba, ca sa ma exprim civilizat, ca sa sperie din lipsa ei de experienta, ca sa nu zic incompetenta, un om panicat de diagnostic si care face un tratament care te doboara si fara maciuci in cap spuneti-i ceva de dulce din partea mea. Si eu am un hemangion hepatic de 10mm si sta cuminte acolo. Se pare ca te nasti cu ele. E drept ca devine mai suspect cand ai fost diagnosticat cu cancer si ai 2 hemangioane hepatice in acelasi cadran dar sa speram ca e doar mai suspect. Nici plamanii mei nu arata stralucit ca si eu fumez de peste 25 de ani, dar nu am metastaze la plamani. In principiu pot face, dar deocamdata nu am. Asa ca asteptati cat puteti de linistita controlul de la doctorul de la IOB, nu mai faceti inca un CT fara recomandare de la medicul de la IOB ca ala mai si iradiaza asa ca se face strict la recomandarea medicului si pana atunci pentru linistea dumneavoastra daca mai aveti un ban in plus faceti un simplu ecograf abdominal care nu iradiaza la un aparat mai performant sau un medic mai bun in asa ceva ca pe ala se diagnostizeaza mai bine hemangioanele hepatice sub 10 mm cred ca chiar mai bine decat CT-ul care e cam chior la astea mici si cel mult o radiografie pulmonara, tot asa la un aparat sau doctor mai bun, ca si pe aia se vede daca ai sau nu metastaze. Personal m-as limita la echografia abdominala ca si radiografia pulmonara iradiaza. Nimeni nu va poate spune cu certitudine acum mai mult pentru ca diagnosticul se pune strict pe baza de biopsie, imagistica adica CT-ul, RMN-ul, radiografiile, echografiile, etc. doar indica intr-o masura mai mare sau mai mica daca exista sau nu suspiciuni, dar as pune pariu ca nu aveti inca metastaze (inca se refera la faptul ca in principiu noi mai putem totusi sa facem si metastaze ca de avem cancer). Asa ca asteptati linistita controlul de la IOB si acolo va lamuriti. Sanatate va doresc si s-auzim numai de bine. Da stiu ca v-a facut-o doctorita aia. Vede in infrarosu si diagnostigheza dupa ureche. Si daca credea ca aveati trebuia sa va trimita sa faceti biopsie pentru confirmare/infirmare si nicidecum sa va spuna ca aveti metastaze pe baza de CT. Ce treaba are CT-ul cu diagnosticul de metastaza numai ea stie. Cu suspiciunea poate avea, dar cu suspiciunea, atat. Imi pare rau ca v-a speriat cel mai probabil degeaba atat de tare.
55 RaulDuke
55 RaulDuke [7763c]
26-10-2013, 08:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, ce anume sa biopsieze ? nu e nimic de biopsiat in momentul de fata, iar noi insine nu avem rezultatele investigatiilor in fata ochilor si nici nu am asista la niciuna din discutiile cu medicii respectivi, deci nu cred ca e momentul panicii, dar nici loc de aruncat cu pietre... cel putin pana in acest moment.

iti vei continua tratamentul si vei face dupa aceea un CT de reevaluare, eventual dupa chimioterapie.
56 stevens
56 stevens [301c]
26-10-2013, 20:42

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Stimata doamna nu va mai panicati degeaba fiindca exista tratamente foarte eficiente pt stadiul incipient in care va aflati, chiar daca exista suspiciuni de metastaze ! Exista tratamentul oral cu cesium, potasiu si DMSO sau cel cu bicarbonat perfuzabil al doctorului Simoncini ! Pentru primul va dau adresa amicului meu din America iar pt cel de-al doilea va consiliez eu !
57 stanciu gherghina
05-11-2013, 13:16

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor revin cu un amanunt la cele discutate mai sus.Am gasit mamografia care am facut-o la IOB inainte de operatie si vreau sa va reproduc ce scrie pe ea -poate acesta este motivul ptr.care doctora oncolog m-a incadrat in stadiul 2A Ccu toate ca pe buletinul de la anatomie patologica scrie T1N0M0.Mamografie 2 planuri.Rezultat; Elemente radiografice de mastoza fibrochistica bilaterala dispuse predominant in cadranele centrale si supero-externe.Rezultat; Opacitate macronodulara intensa, difuz delimitata-cu prelungiri infiltrativ-retractile in tesutul glandular inconjurator si anterioare tegumentare- diametrul rgr. de circa -2.5 cm/2.2 cm- situata la limita cadranelor inferioare drepte. Va rog daca puteti sa-mi interpretati si mie aceasta mamografie ptr ca pe zi ce trece am tot mai multe semne de intrebare despre cum a procedat acest chirurg cu mine.De ce m-a operat de doua ori? Oare nu putea de prima data sa scoata tot sanul si ganglionii limfatici sau daca nu era cazul sa-mi scota tot sanul si ganglionii de ce mi-a scos a 2 oara? Stiu ca nu mai conteaza acum dar vreau sa ma lamuresc eu ptr. mine.Vreau sa va mai spun ca nu m-am putut abtine si mi-am facut un ecograf ptr. leziunile de pe ficat care dupa cum mi-a spus doctorul nu par a avea nici o legatura cu sanul. Mai ramane de vazut ce este cu nodulii de pe plamanul drept.Va multumesc din suflet ptr. tot ce faceti si ma rog ptr. sanatatea d-voastra.
Stanciu gherghina
58 RaulDuke
58 RaulDuke [7763c]
05-11-2013, 16:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, conform mamografiei, stadializarea este de stadiu II, dar stadiul definitiv si complet este cel aflat in urma operatiei. da, banuiesc ca era posibil sa se faca totul si dintr-o singura operatie. personal nu am suficiente informatii ca sa spun de ce nu s-a facut asa.
59 eas
59 eas [65c]
06-11-2013, 21:15

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Doamna, `eas` sunt, ca din obisnuinta nu v-ati uitat si la numele profilului la cine v-a mai raspuns, si bine ati facut ca v-ati facut echografia abdominala pe care v-am recomandat-o si v-ati linistit. In privinta nodulilor de pe plamanul drept daca era ceva suspect d.p.d.v. al cancerului va scria in rezultatul CT-ului. Tot pentru linistea dumneavoastra consultati un medic pneumolog. Sau cereti interpretarea rezultatelor CT-ului pe care il aveti facut la orice centru care face CT-uri, ca fac si asta de obicei contra cost. In privinta stadializarii lucrurile stau cam asa. Inaintea operatiei ni se pune un stadiu, care se numeste clinic, doar pe baza analizelor imagistice si a palparii. Acesta este stadiul care apare pe fisa la dumneavoastra si acest stadiu nu se schimba niciodata. La mine a fost stadiul I ca tumora era pe mamografie de 1, 5 cm. si la dumneavoastra IIA pentru ca pe mamografie tumora dumneavoastra era de peste 2 cm. In urma operatiei se pune stadiul patologic care la mine a fost IIA pentru ca cu toate ca tumora a fost de fapt de doar 1 cm., deci ca si la dumneavoastra mai mica decat pe mamografie, am avut si 1 ganglion limfatic invadat. La dumneavoastra s-a pus stadiul patologic I pentru ca tumora a fost de fapt de sub 2 cm. Acest stadiu patologic este cel care variaza in timp in functie de ce se mai constata d.p.d.v. medical. Acel chirurg a procedat cu dumneavoastra cat se poate de corect. Initial v-a facut doar sector pentru ca nu ghicea in cafea sa poata constata ca aveati de fapt mai multe forme de cancer in acea mica tumora. De obicei are omul o forma de cancer intr-o tumora nu mai multe. Eu si vreo 80% din persoanele diagnosticate il avem pe cel ductal invaziv. Dar atat. Deci sistemul dumneavoastra autoimun a fost cumva mai slab sa zicem ca al meu care s-a rezumat la o forma de cancer si al meu fiind mai slab ca al celor care nu fac deloc ca altfel nu faceam nici eu de loc. Deci erati mai predispusa la recidiva locala decat se putea presupune initial doar pe baza marimii tumorii. Si bine a facut ca v-a propus si ati acceptat mastectomia pe care si eu am acceptat-o dar din alte motive respectiv faptul ca aveam 40 de ani, un san relativ mic, bine vascularizat si 1 ganglion limfatic invadat si am considerat ca riscul ca sa am celule canceroase restante in san si sa fac recidiva locala in timp era mai mare decat sa zicem tendinta generala. Eu am acceptat-o apriori si atunci s-a trecut de la sector la mastectomie intr-o singura operatie. Dar nu cred ca se poate stabili in timpul operatiei exact si cate forme de cancer ai in tumora. Deasemeni bine a facut ca v-a propus si ati acceptat chimioterapia. Organismul dumneavoastra a avut cumva o predispozitie mai mare decat tendinta generala in a accepta mai multe forme de cancer, asa ca bine ca ati prins cancerul in stadiu incipient, faceti tot ce va recomanda medicul acum, oricat de greu ar fi, pentru taierea raului din radacina si pentru a fi cat mai bine pe termen lung. Aveti incredere in chirurgul si medicul dumneavoastra pentru ca au actionat corect, prompt si cu profesionalism. Si asta va va fi dumneavoastra de folos pe termen lung. Asa ca sanatate va doresc si sa fie bine.
60 stanciu gherghina
17-11-2013, 20:07

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule doctor revin si va rog mai ajutati-mă cu un sfat specializat.Dupa cum v-am relatat anterior mi-a fost tare frica de chimioterapie dar la sfatul d-voastră si ale dr.oncolog de la IOB am făcut deja doua sedinte pe care le-am suportat acceptabil.Acum vreau sa mă lămuriri in urm.problema: Credeti ca mă ajuta cu ceva aceasta chimioterapie? Va întreb asta ptr ca in discutiile avute cu d.voastra mai înainte spuneati "la cum arata histopatogia si imunohistochimia ta este greu de spus care este beneficiul chimioterapiei ptr.tine".ce vrea sa însemne asta ptr ca si doctora mea mi-a zis când a văzut prima data toate analizele ca sunt la limita intre a face sau nu chimioterapie, dar ca totusi dansa zice sa fac sase sedinte.Va rog spuneti-mi ce se întâmplă de ce nu m-ar ajuta chimioterapia este prea grav sau ce se întâmplă de ce trebuie sa mă mai chinui daca tot este in zadar si de ce nu-mi spun nimic.Va rog lamuriti-mă d-voastră daca vreti si nu mă menajati.Va multumesc!
Stanciu gherghina
Răspunde la topic
81 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp