Cancer pulmonar cu metastaze cerebrale

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
34 comentarii 1 2
21 miti55
21 miti55 [6c]
22-10-2015, 23:03

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

multumesc pt raspuns.
Si eu inclin catre chimio.
Este stiut ca bariera hemato encefalica nu prea e trabatuta de chimio dar pe de alta parte am citit ca tocmai metastazele cerebrale rup intr-o oarecare masura aceasta bariera si se (mai) ajunge la tumorile cerebrale.
Apoi...el a facut in toata perioada asta, din oct 2012 pana in prezent doar 6 sedinte de chimio, pana in feb/martie 2013, adica e cam chimio naiv, ceea ce e un lucru bun, zic eu.
Apoi, afara de mersul cu ceva dificultate acum (echilibru) si afara de afazia cu care a ramas dupa operatia cerebrala din decembrie 2014 (afazie cu care ne-am obisnuit si ne descurcam decent zic eu, adica ne intelegem reciproc si desi nu foloseste intotdeauna cele mai potrivite cuvinte, ideile, desi simpliste, au sens cea mai mare parte a timpului, si si el intelege ce ii spunem), sa revin, afara de aceste deficiente el se simte ft bine, nu-l doare nimic (nici capul, nici amteli), mananca mult si bine, doarme, n-are probl cu scaunul iar analizele sunt destul de ok..
Dl dr de la Amethyst a propus Avastin dar fara chimio (pt edem zice el, desi acum face manitol zilnic, pe per radioterapiei) si l-am cumparat, o sa-l facem miercuri pe 27. Intre timp ma mai gandesc.. dar catre tind.
In cazul in care dupa radio/chimio tumorile (de fapt e una singura, stil ciorchine, 6/2/2 cm) se micsoreaza suficient, oare o fi posibila operatia ?

Apoi, ce stiti de noul medicament Opdivo / Nivolumab? S-a aprobat de catre Agentia Europeana a Medicamentului pt melanom initial si apoi au extins utilizarea si pt cancerul pulm scuamos (de care are tata). Care e cursul birocratic in romania si cand v-a fi disponibil bolnavilor (orientativ)? Am rascolit tot netul romanesc si n-am gasit prea mult info oficial despre el. Ma gandeam sa iau legatura cu niste asociatii ale pacientilor sau ce ong-uri/organizatii or fi mai implicate in asta. Mai exista si cazuri de pacienti care au dat statul in judecata si au primit medicamente noi.. Da, ma gandesc la multe :)
Referitor la studii, presupun ca in cazul lui, cu nbp scuamos pe opdivo s-or face, insa... unde se gasesc studiile astea clinice ? Toata lumea vorbeste despre ele dar asa... cam ca despre iele, niste treburi pe care nu le-a vazut nimeni.

Of, Doamne ajuta tuturor.
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
22-10-2015, 23:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 23:03:58):


exista si ceva studii si la noi in tara, lucru care ar fi cel mai bun in situatia de fata. despre dat statul in judecata... va trebuie recomandarea unui medic cu mare experienta, practic de renume pt asa ceva, dar da, e indicat in linia a doua de scuamos. cat despre avastin... in SCUAMOS... cine a facut recomandarea asta nu prea stia despre ce vorbeste, fie a trecut din greseala cu vederea faptul ca e SCUAMOS. in scuamos nu e indicat avastin, ba poate fi chiar extrem de periculos! nu administrati avastin la un scuamos, mai ales cu metastaze cerebrale !!!
23 miti55
23 miti55 [6c]
23-10-2015, 13:02

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,
Multumesc pt raspus dr Raul.

Ref la Avastin si eu am citit o gramada (atat in prospectul medicamentului cat si in multe studii pe pubmed si alte site-uri oficiale de specialitate) si am presupus ca... e imposibil ca dl dr sa nu stie ca nu e indicat pt scuamos, (non)indicatiile fiind abundente. Plus ca de fiecare data cand am vb cu dumnealui am specificat "scuamos" tocmai pt a-i fi proaspata informatia. Ca atare m-am gandit ca este in deplina cunostinta de cauza si "stie el mai bine".. Am sa-i trimit un mesaj acum sa-l intreb daca si de ce sa folosim Avastinul pt meta cerebrale de nbp scuamos..

Va intrebasem daca credeti ca ar fi posibila (sau daca se practica) operatia cerebrala in cazul in care tumorile (tumoarea de fapt, ele fiind conectate) mai scad dupa chimioradio. Stiu ca e de competenta neurochirurgului, insa pana vom vedea efectul va intreb pe dvs, daca nu va suparati.

Opvido a inceput sa se foloseasca in Romania ? Ce info aveti ref la disponibilitatea lui ?

Studiile clinice unde le pot gasi pt o eventuala inrolare ?

Dvs ce schema de tratament chimio ati recomanda ? (el in per nov 2012/mar 2013 a facut CBP + NVB)

Ce parere aveti despre parte a rezultatului IHC al tumorii primare de la plaman ? Ce vor sa spuna referirile la EGFR ? Am inteles ca la tipul scuamos mutatia EGFR este aproape imposibila, si totusi, ne ajuta/orienteaza in vreun fel detaliile histologice ?
"- CK 7 - pozitiva in rare celule tumorale si pozitiv difuz in epiteliul alveolar
- EGFR - pozitiv intens membranar in celule tumorale (+++)
- TTF1 - negativ in celule tumorale, pozitiv in epiteliul alveolar.
De notat expresia intensa la EGFR".


Zi frumoasa va doresc!
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
23-10-2015, 15:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 13:02:51):


poate fi utila o testare de mutatie EGFR. altfel, simpla expresie pe imunohistochimie nu are utilitate. despre accesul la nivolumab nu am nicio informatie. cu siguranta ca nu s-a prea folosit inafara unor studii clinice, dintre care nu stiu pe unde se desfasoara acum.

ce as face eu acum: i-as propune sa faca testare EGFR si as vedea rezultatul, dar intre timp i-as recomanda chimioterapie... cel mai probabil ceva numit docetaxel la 3 saptamani. nu cred ca are utilitate operatia tumorii cerebrale, nu stiu daca aduce vreun beneficiu, indiferent cat de mult scade dupa tratament.
25 miti55
25 miti55 [6c]
30-10-2015, 11:11

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,

Pana la urma am renuntat la Avastin & Amethyst, si am ramas la Gral. Doctorita de aici a prescris Etoposid capsule moi de 50 mg, 2 ori pe zi, 7 zile cu 21 pauza. Cum vi se pare ? Din ce vad eu in prospectul lor, este recomandat Etoposid in combinatie cu alt chimioterapic... Ce parere aveti ?

Ref la studii clinice, la o cautare pe net am gasit un centru la Cluj care face studii clinice, Medisprof condus de Adrian Udrea. Aveti info despre centru si dr? Mi-au scris ca au studii pe cancer pulm si sa le trimit documentele (inca n-am trimis). Ar fi (mai) bine sa merg intr-o dim la iob sa intreb pe director daca ei au un desfasurare studii?


Fie cu sanatate!
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
30-10-2015, 14:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 11:11:05):


daca se pune problema de trimis dosare, cred ca e mai bine sa apelezi asa la Cluj si sa vezi acolo ce ti se spune. desigur ca poti intreba si la IOB dar nu stiu exact pe cine. Poate si la Sanador, la Dr. Mircea Dediu...
27 miti55
27 miti55 [6c]
30-10-2015, 14:36

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Multumesc mult pt raspuns.

Referitor la tratamentul doar cu Etoposid pt metastaze cerebrale de carcinom pulm scuamos ? ce parere aveti ?
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
30-10-2015, 15:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 14:36:20):


nu am nicio parere. reprezinta o optiune in aceasta situatie si e destul de standard.
29 miti55
29 miti55 [6c]
11-12-2015, 17:05

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,

Revin cu noutati. Si intrebari, daca se poate.


Mic intro : In septembrie la RMN cerebral am gasit recidiva locala (pe locul operatiei din decembrie anul trecut care a scos in totalitate singura tumora la acea data) + invadarea ventriculului stang. A facut radioterapie IMRT a 2a oara (prima data facuse in ianuarie dupa operatie 40 gray) si apoi a inceput chimio cu Vepesid. In octombrie CT-ul torace-abdomen era curat. Bon..

Noutati : starea lui s-a inrautatit ft tare (afazia pe care o avea s-a accentuat ft tare, nu e cooperant deloc, nu intelege ce ii spunem si vb ininteligibil, a slabit rau de tot, plus la capitolul echilibru...abia se poate ridica singur din pat, nici vorba de mers singur)... Vazand aceste lucruri am presupus ca tumorile au crescut, ca are hidrocefali si trebuie montat un shunt. Si am grabit RMN-ul care s-a transformat de fapt in CT pt ca el nu ar fi inteles sa stea nemiscat 20-30 min. Si surpriza... ! Tumorile au scazut... exista necroza iar leziunea intraventriculara nu se mai vede. Yuhuu ! :) La RMN-ul din septembrie aparea o formatiune polilobulara cu 6/2/1,9 acum sunt 3 formatiuni separate ale caror lungimi adunate rezulta 5,5 iar latimile sunt de 12 mm. O formatiune e necrozata iar celelalte prezinta necroza si priza de contrast slaba). Intraventricular la RMN-ul din septembrie aveam 11/6 mm si 7/3 mm iar acum nu se mai vad acestea.
Cat de frecvent se intampla remisii de genul asta ? Sa ne asteptam sa mai scada/dispara ? Dr oncoloaga care prescrie vepesid-ul zice ca se datoreaza doar radioterapiei si ca nu crede sa fi avut si vepesid-ul contributie... (Really ?! cum sa zica asa ceva ? pai de ce le mai da?)

Cu toate acestea, la ct a iesit edem cerebral abundent, mult mai mult decat era in septembrie si s-a parea ca starea lui ft rea din cauza asta este (a edemului). A facut o saptamana manitol 250 ml pe zi + 2 injectii cu dexametazona (inainte de a face CT-ul cerebral), am vazut ceva imbunatatiri abia la finalul saptamanii, apoi dupa CT dr neurolog a zis sa mai faca 2 saptamani acelasi tratament. Acum, dupa 5 zile de manitol si dexa... nu e nicio imbunatatire.. deloc. Este ft ft confuz si tot nu se poate ridica singur in picioare (nici nu vorbesc de mers..), face pe el pt ca nu poate ajunge la baie si pt ca ... nu-si da seama ca nu se face in pat. Mai mult.. desi are pampersi... scoate organul din chilot si urineaza in jur.. Nu prea mananca pt ca nu are rabdare sa stea in sezut si sa mestece.. Plus ca din cauza manitolului glicemia a luat-o razna complet, numai in jur de 350. El inainte lua o pastiluta de Amaryl de 2 mg dimineata si o tinea sub control (glicemia), acum... ii dam un Amaryl de 4 mg dimineata si un Amaryl de 4 mg seara, si tot intre 200 si 350 se invarte. Din cauza glicemiilor mari se deschidrateaza si ii scade tensiunea. La diabetolog nu putem merge pt ca nu e deplasabil si de vreo 2 zile este ft ft nervos si agresiv.

Cam ce ar fi de facut ca acel edem sa scada si sa nu-i mai dea probleme ?
Ce facem cu glicemia asta, in cond in care nu-l pot duce la diabetolog iar ce ii dam nu rezolva mare lucru ?

Am scris cam multisor, sorry !
Multumesc anticipat pt raspuns(uri).


Zi buna in continuare tuturor,
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
11-12-2015, 18:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 17:05:38):


cred ca trebuie continuat tratamentul cu dexametazona si manitol pana se remite edemul. glicemia poate fi usor controlata pe aceasta perioada, cu insulina, cel mai bine in perioada asta, cu monitorizare frecventa.
31 chike
31 chike [12c]
11-12-2015, 23:47

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Răspuns pentru (miti55, 22-10-2015, 17:06:18):

Buna seara.
Dupa radioterapie sotul meu s-a simtit foarte rau:-a facut o pareza pe partea stanga si intr-o noapte o convulsie,(in CT s-a vazut ca a fost un AVC).
In urma starii deplorabile,el a hotarat sa nu faca biopsie si nici chimioterape.Am inceput un tratament naturit .+carbamazepina.(pentru evitarea convulsiilor)
Incet incet,starea lui s-a imbunatatit...retineti-imbunatatit.considerabil..a inceput sa mearga,sa manance,sa vorbeasca cursiv-totul a revenit la normal...mergea singur la cumparaturi,facea treaba prin casa.
Nu pot spune ce anume a determinat imbunatatirea stari lui,dar cert este ca si acum (din punctul de vedere a capului) este bine...Am facut si al doilea rand de CT-uri,dar nici un medic oncolog nu a dorit sa ni le citeasca pana nu face biopsia.Asa ca am continuat tratamentul naturist ..totul a mers normal pana acum 20 de zile,cand dupa o pauza de 10 zile de tratament (firma de unde luam medicamentele nu a onorat la timp comanda) sotul a inceput sa expectoreze o sputa rozalie..rar,cam 1-2 ori pe zi,sau deloc si sa-i scada pofta de mancare.Cu pofta de mancare am rezolvat-o dar cu sputa,nu.
Am facut azi si al treilea rand de CT-uri si sincer va spun,nu stiu unde si la cine sa merg pentru a ni le citi .
Ce vom face mai departe daca rezultatele nu vor fi bune??..sincer,nu stiu,pentru ca ne este teama sa-i spunem ca situatia lui nu mai este buna si sa-i propunem biopsie sau chimioterapie,pentru ca nu stim cum va reactiona
Aceasta este situatia lui...
Ce cale trebuie sa urmez?
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
12-12-2015, 12:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 11-12-2015, 23:47:53):


pai daca nu sunteti de acord cu ce trebuie facut (biopsie, tratament, etc), atunci la ce va ajuta sa va "citeasca" cineva examenul CT ? in orice caz... interpretarea lui ramane in responsabilitatea medicului care l-a recomandat, deci la el ar trebui sa mergeti. dar fara tratament, evident ca sansele lui au fost mult diminuate. medicii nu au cu ce sa va ajute decat cu recomandarile pe care le-au facut deja. daca nu le respectati, nu se poate merge mai departe (medical vorbind).
33 chike
33 chike [12c]
12-12-2015, 12:49

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 12:04:24):


O comunicare buna intre medic si pacient nu creste doar nivelul de satisfactie al pacientului in ceea ce priveste actul medical, dar influenteaza si o serie de indicatori ai starii de sanatate O comunicare buna intre medic si pacient poate duce la schimbarea deciziei acelui pacient,eliminand teama de ceea ce va urma,convingandu-l ca,,calea dorita de bolnav este periculoasa(cazul de fata biopsia).
Medicul,in cazul de fata,oncologul,ar trebui sa fie cel mai bun prieten al bolnavului,pentru ca s-ar putea ca pacientul sa se simte intimidat in discutiile cu dansul si sa se jeneaze sa ofere informatii despre simptomele si problemele de sanatate pe care le are .
Si...mai este si tratamentul paleativ,...Cred ca sunt motive suficiente pentru a ni se "citi" acele CT-uri...(nu s-a deschis nici macar dosarul pentru al rasfoi-spunand simplu"fara biopsie nu stam de vorba")
Va multumesc mult pentru raspuns si sunt ferm convinsa ca nu faceti parte dintre acei medici lipsiti de timp.
O zi buna va doresc.
P.S..am primit rezultatele la CT-..tumoara a stagnat...mai sunt si alte date,dar noi nu le putem intelege,dar vom merge la medicul care ne-a facut trimiterea.
Ce cale trebuie sa urmez?
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
13-12-2015, 22:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 12-12-2015, 12:49:18):


personal sper ca nu sunt chiar asa de "lipsit de timp" dar fara indoiala timpul, inclusiv al meu, este limitat si nici eu nu prelungesc nicio discutie dincolo de strictul necesar pentru ca eu sa-mi iau informatiile necesare si sa explic pacientului ce are de facut probabil de maxim 2 ori si a-i permite o runda de intrebari (atat cat se incadreaza in timpul pe care il aloc consultatiei); de asemenea nu stau nici eu de vorba cu lumea pe hol sau "printre picaturi", ci doar la o consultatie programata, caci altfel multa lume are ideea de a ma prinde pe holuri si a imi pune "doar o intrebare", lucru care nu prea e functional. din pacate insa, sistemul de sanatate romanesc nu functioneaza asa si nu are printre principii "satisfactia pacientului", si nici indicatorii de sanatate publica nu sunt urmariti (de fapt nu sunt nici prea bine cunoscuti... de multe ori). dupa parerea mea principiul care sta la baza sanatatii in romania este "daca nu va place aici, sunteti liber sa mergeti in alta parte" si cu asta cred ca am zis tot.
Răspunde la topic
34 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp