Cancer pulmonar cu metastaze cerebrale

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
34 comentarii 12 INAINTE ›
1 chike
1 chike [12c]
17-06-2015, 23:02

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Acestea rezultatele investigatiei..Am făcut CT la cap și la torace și as dori o parere sincera despre șansa de supraviețuire , dacă mai am vreo șansă sau cât timp as putea sa îmi prelungesc viata. Rezultatele investigatiei sunt: CT CAP: conglomerat de leziuni modulare izodense intens iodofile, parietal dreapta la nivelul vertexului paramedian; alta leziune periferica parietala dreapta de 6.5 mm.
Edem digitiform perilezional ce comprima cornul occipital al VL drept
linie mediana păstrat
Osteocondensare nodulară de 8 mm frontala stanga- de urmarit.
CT LA TORACE:
Formatiune pulmonara LSS, placata pe scizura, spiculata, parțial necrozata, cu diametru transv. Max. 5.8 cm, AP 4.6 cm, cranio-caudal 5.1 cm; formațiunea vine în contact cu plan de clivaj cu artera pulmonara stanga. Adenopatie necrozata lateroaortica de 3.6/1.6 cm; Adenopatie intramediastinale de pana la 1.5/1.4 cm.
Fără lichid pleuro-pericardita
Glande SR aspect CT in limite normale
Fără determinări secundare osoase.

De altfel, țin sa precizez ca am efectuat și o brohonscopie la care doamna doctor mi-a spus ca nu îmi poate recolta biopsia și ca totul este curat..Nu s-a atins nimic.. Iar tumora pulmonara este cumva doar la suprafata.
Am fost trimis după aceasta intervenție la un medic chirurg care a spus ca ma va opera doar după ce voi face ședințe de radioterapie la creier. Urmează sa încep ședințele de radioterapie luni, făcând în prima faza 5 ședințe consecutive( în fiecare zi câte una) apoi doua zile pauza.
Menționez ca mă simt bine, am pofta de mâncare, dorm un pic cam mult, dar problema este ca nu mă mai pot baza pe partea stângă a corpului. Nu-Mi mai pot mișca corect atât piciorul cât și mana stânga.. Am început sa am și o frica în a le folosi, dar totuși încerc sa efectuez exerciții de ridicare a piciorului, de îndoire a acestuia. Pentru mana am început sa forțez un pic mana prin a mă autocontrola sa duc paharul la gura cu mana stanga sa îl țin în mana fără sa îmi cada. Când am o stare de spirit Bună piciorul și mana funcționează mai bine, dar când sunt supărat abia le mai pot controla.
aștept un raspuns, va mulțumesc
Ce cale trebuie sa urmez?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-06-2015, 18:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 17-06-2015, 23:02:08):


din pacate cred ca trebuia totusi o incercare de o biopsie. fara biopsie nu se pot face nici prognosticuri nici prea multe discutii despre tratament. cred ca va trebui sa incepi radioterapia, pe durata careia sa faci tratament ca lumea cu dexametazona si manitol, dupa cum probabil va recomanda si medicul, si sa fii atent monitorizata neurologic.
3 chike
3 chike [12c]
18-06-2015, 22:04

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Dl Dr mulțumesc foarte mult pentru raspuns. Sunt fata domnului în cauza. Tatăl meu va începe tratamentul de radioterapie luni și mă întreb dacă nu cumva este puțin cam târziu având în vedere ca starea lui se înrăutățește pe zi ce trece (mă refer aici la probleme cu semipareza de pe partea stanga). As putea oare sa mă duc la o clinica privata sa cer sa i se facă aceste medicamente ? As avea vreo șansă să reușesc asta? Eu sunt din Brașov iar aici este o clinica foarte buna din câte am auzit, oncocard, unde va face și radioterapia.
Ce părere aveti? Sa mă duc sa încerc sau sa aștept pana luni ?

Va mulțumesc încă o dată pentru răspuns
Ce cale trebuie sa urmez?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
19-06-2015, 08:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 18-06-2015, 22:04:23):


privat/public, conteaza mai putin. prescrierea acestor medicamente este responsabilitatea medicului care va prescrie radioterapia, daca nu le are deja prescrise. din moment ceaceste metastaze cerebrale sunt cunoscute deja, si simptomatice, acest tratament trebuia instituit deja inca de atunci. nu se intampla nimic daca incepe radioterapia luni. "prea tarziu" e un termen relativ. prea tarziu pentru ce ? boala nu este vindecabila, in toate aparentele.
5 chike
5 chike [12c]
21-06-2015, 14:18

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Dl doctor a efectuat perfuzia cu dexametazona și manitol și într-adevăr a început sa meargă mult mai bine. Va mulțumim mult pentru sfaturi.
As mai avea o intrebare, având în vedere ca cancerul a dat deja metastaze este ok sa fie operat? Nu este puțin cam riscant ? Am întrebat și de ce nu i s a efectuat biopsia..Și mi s a spus ca nu s a putut ajunge în locul tumorii, iar pe unde a fost introdus acel tub nu s au găsit celule canceroase care sa fie prelevate.
Va mulțumesc foarte mult pentrU răspunsurile care ni le ați acordat pana acum.
Ce cale trebuie sa urmez?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
21-06-2015, 19:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, Azi, ora 14:18:28):


nu cred ca are rost o operatie, decat ceva minimal in scopul prelevarii unei biopsii. nu va beneficia de o operatie radicala, cel mai probabil.
7 chike
7 chike [12c]
14-07-2015, 22:42

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna seara!

As dori sa stiu si eu daca intradevar "Radioterapia folosita pentru tratarea tumorilor cerebrale risca sa produca un declin al functiilor mintale chiar si la multi ani dupa incetarea tratamentului"?...si daca raspunsul este afirmativ,de ce nu suntem anuntati,avertizati?....
Ce cale trebuie sa urmez?
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
15-07-2015, 09:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 14-07-2015, 22:42:01):


este adevarat si bineinteles ca oricine urmeaza sa faca radioterapie este informat, ba chiar si semneaza cum ca a luat la cunostinta si ca i s-au explicat riscurile pe deplin. acesta este acel CONSIMTAMANT informat pe care il completeaza fiecare pacient.
9 chike
9 chike [12c]
15-07-2015, 14:49

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Totul depinde de timp...timpul preseaza,..noi cei din fam celor bolnavi de cancer,cat si cei bolnavi(mai ales stadiul lV) ,suntem ca niste marionete...cand auzim nenorocitul cuvant "cancer" nu mai avem curaj sa gandim,sa punem in cumpana ce este bine sau rau si ne miscam ca niste roboti ....radiatii de pe timpul lui Marie Curie (fara sorti de izbanda)..chimioterapie (otravuri)....nu medicii sunt de vina (ei lucreaza cu medicina veche in acest tip de cancer)...NOI fam.celor bolnavi suntem de vina,pentru ca nu ne gandim la consecite,la chinurile bolnavului ,pentru ca suntem egoisti....
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva,dar asta gandesc in acest moment.
Multumesc frumos domnule doctor pentru raspunsurile date,
Eu tot mai cred in minuni!
Ce cale trebuie sa urmez?
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
16-07-2015, 16:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 15-07-2015, 14:49:49):


cu placere! sper sa iti gasesti calea!

insa trebuie sa stii ca medicii de azi nu lucreaza cu tehnica de acum 100 de ani. dimpotriva! ce avem azi este rodul muncilor de 100 de ani, ba chiar mult mai mult. daca unele principii au fost descoperite atunci, asta nu inseamna nici pe departe ca mijloacele sunt aceleasi. este ca si cum critica folosirea rotii pe un ferrari pentru ca este o descoperire veche de mii de ani. din pacate cele mai multe din lucrurile astea nu prea pot fi intelese fara foarte multa munca, toceala si sacrificii. de asemenea, de multe ori, in schimbul acestora, nu prea primesti nimic in schimb decat exact asta: INTELEGERE despre cum functioneaza lucrurile. dar tot e o satisfactie.
11 chike
11 chike [12c]
28-07-2015, 23:36

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Sunt surprinsa de evolutia boli sotului meu.
Cancerul a fost descoperit datorita unei semipareze a parti stangi(mana si picior),care cu timpul s-a accentuat,iar dupa radioterapie aprope ca se putea spune ca are pareza stanga.
Acum dupa aproape o luna de la radioterapie,sotul meu misca mana stnga si merge mai bine decat inainte de descoperirea bolii...aproape ca nu se vede diferenta intre stanga si dreapta.....
Oare ce s-a intamplat?...ce si care ar fi motivul acestei evolutii (atat de majore) in bine?
Ce cale trebuie sa urmez?
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
29-07-2015, 08:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, 28-07-2015, 23:36:47):


mmmm.... nu stiu. posibil tratamentul efectuat ?
13 chike
13 chike [12c]
29-07-2015, 12:22

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Pana la efectuarea radioterapiei facea foarte rar (caz de urgenta) manitol si dexametazona,dupa radioterapie a facut intr-o noapte o convulsie,a ajuns la spital unde a facut treiu perfuzii cu manitol si dexametazona.Starea lui era foarte grava...il duceam in brate,dormea tot timpul si nu manca.De cand a ieit din spital nu i-am mai dat nici un tratament in afara de produse naturiste pentru imunitate.(una luna zile de la iesirea din spital)..Cam de doua-trei saptamani,a inceput sa mearga,la inceput incet,greoi,acum bine....ca medicament ii dam carbamazepina de doua ori pe zi...in rest nimic iar starea lui este buna...merge,mananca bine,este rosu la fata,nu are pierdere de memorie,nu halucineaza...!!!!!!!!!!
Va multumesc pentru raspuns domnule doctor.
Ce cale trebuie sa urmez?
14 chike
14 chike [12c]
02-09-2015, 14:11

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua.

Am efectuat din nou CT-uri..unul la torace si unul la cap.
Deoarece la oncolog suntem programati doar peste o saptamana,ar putea cineva sa-mi citeasca rezultatele CT-urilor?

""CT torace;
Formatiune tumorala pulmonara ,heterogena,hidofila periferic,cu zone de necroza centrala,situata in LSS,placata pe scinzura oblica,in racord cu potiunea proximala a aortei toracice descendente,precum si artera pulmonara stg. ,fata de care prezinta limita de demarcatie,cu diametru max. 6,6 cm;trans 6,2cm;cr-co 5,8cm;Formatiunea prezinte fine prelungiri spiculiforme in parenchimul pulmonar fiind in racord si cu pleura costala.,fara alte formatiuni nodulare pleuro pulmonare.
Adenopatii mediastinale necrozate paraaortic si in fereastra aorta-pulmonara cu diam max 2,3/1,3 cm si hilar stanga cu diam. max.;2/1,6 cm

CT cap;

Arie hipodensa,hipofixanta cu minime hidofilie periferica neregulata corto-subcorticala parieto-occipitala dreapta,pe o lungime de circa 9,5 cm intinsa profund pana la nivelul sistemului ventricular ,prezentand in portiunea posterioara si densitati asemanatoarea LCR-ului cu posibila formare de cavitate porencefalica .Postcontrast se evidentiaza la acest nivel periferic,priza de contrast nodulara occipitala,cu diametru de max 1,75/1,2 cm -determinare secundara
Fara alte leziuni heterodense infra si supratentorial.
Atrofie corticala moderata parieto occipitala dreapta

Concluzie ;

Tumoara pulmonara LSS
Adenopatii mediastinale hilare stangi.
Voluminoasa leziune cu topografie cortica-subcorticala ,parieto-occipitala cu extensie in substanta alba periventriculara cu priza de contrast nodular periferic occipital dreapta -determinare secundara+AVC ischemic posibil (leziunea evidentiata si la examinarea din 3;06;2015,fara extindere fata de modificarea precedenta.) ""

Va multumesc anticipat pentru rasuns/uri si va doresc multa sanatate.
Ce cale trebuie sa urmez?
15 MARTON
15 MARTON [617c]
02-09-2015, 16:29

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

chike eu sunt tot pacient si daca ai timp intra pe postarile mele si citeste povestea mea din 2013 si pana in prezent la ASA RATA UN PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE sau daca vrei poti da clik pe nule meu si imi trimiti o adresa de mail si saptamana viitoare cand revin iti raspund, iti voi da si un mesaj pe privat cu numarul meu de telefon daca vrei sa discutam mai repede.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
16 chike
16 chike [12c]
02-09-2015, 19:17

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Daca nu deranjez prea mult,l-as intreba pe dl. doctor,ce inseamna " tumoara pulmonara cu zone de necroze central"?Este bine,este rau?
Ce cale trebuie sa urmez?
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
02-09-2015, 21:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (chike, Azi, ora 19:17:33):


nu e cu suparare: e un aspect, fie pe imagistica (CT, etc) fie pe o proba de anatomie patologica. inseamna tesut mort. de obicei se coreleaza cu existenta cancerului. in teorie asta se traduce prin cresterea atat de rapida a celulelor (in speta canceroase) incat cele din centru nu apuca sa-si faca vase de sange prin care sa se alimenteze, si deci mor. supravietuiesc cele mai din periferia tumorii. clinic nu are o importanta foarte mare.
18 chike
18 chike [12c]
02-09-2015, 21:28

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Va multumesc foarte mult dl. doctor,dar daca se poate ati putea sa-mi cititi si CT-urile postate mai sus.
Multumesc inca o data.
Ce cale trebuie sa urmez?
19 miti55
19 miti55 [6c]
22-10-2015, 17:06

Membru din 08-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua chike si dr raul,

Ce s-a mai intamplat in situatia dvs (chike)?

Sunt eu sunt fiica de pacient cu cancer pulmonar scuamos, operat in toamna 2012, in prezent cu metastaze cerebrale inoperabile, restul ct-urilor curate.
In prezent face radio la Gral. Apoi.. nu stiu. Ar trebui si chimio ? doctorul oncolog de la Amethyst (unde a facut in ianuarie radioterapie WBRT + boost, in urma ablatiei complete a tumorii cerebrale aparute in dec 2014) spune ca nu ar fi cazut de chimio avand in vedere ca afara de creier e curat. Dna radioterapeut de la Gral (cei de la Amethyst de data aceasta nu au vrut / au zis ca nu se poate, sa ii faca iar radio), Rodica Anghel dar si dr Cristoph Zielinsky pe care l-am consultat, au zis ca o sa faca si chimio dupa radio.
Nu stiu ce sa mai cred :(

Dl dr raul ce parere aveti ?

Zi buna cu sanatate tuturor!
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
22-10-2015, 18:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miti55, Azi, ora 17:06:18):


eu cred ca daca exista vreo sansa de a mai castiga timp, aceasta nu este prin a nu face nimic. daca este in stare suficient de buna incat sa o tolereze, as propune chimioterapie sau orice forma de tratament sistemic, mai ales in functie de ce a facut. sau chiar un studiu clinic ar putea fi indicat aici.
Răspunde la topic
34 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp