Cancer osos!

Secțiunea: Metastaze osoase
50 comentarii 1 2 3
41 AntoanetaNeacsu
41 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 09:14

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

adevarul ca sunt oameni intre oameni la fel si medici intre medici.discutiile astea sunt interminabile ca sa zic asa.imi aduc aminte cu tristete si furie cum acum un an eram in spital cu mama, atunci cand a suferit accidentul vascular cerebral.binenteles noptile nu erau nopti pt mine.ieseam afara pe scarile spitalului, sa respir aer curat iar asistentele cu medicul de la primiri urgente erau la o tigare, la o cafeluta, stand si admirand peisajul sinistru al noptii si ascultand cucuvelele de pe acoperisul subred al spitalului aud o asistenta vorbind la adresa unei cucuvele ce canta cu foc:GATA MAMA AVETI RABDARE CA VA DAM ACUM INCA UNUL!AM SIMTIT CUM MA CUPRINDE O FURIE OARBA !pai cum a putut nesimtita sa scoata asemenea cuvinte pe gura vazindu ma la 5 metri de ea si binenteles stiind ca sunt insotitoarea unui bolnav ce se afla in acel spital si care poate se zbatea intre viata si moarte.rusineeeeee pt ea.nu am putut misca un deget am inghitit in sec pt ca daca ma revoltam sau ma luam de ea era clar ma dadea afara din spital nu ma mai lasau sa stau cu mama.asta datorita faptului ca tot d na doctor mi a sugerat ca daca vreau pot ramane cu mama zi si noapte pt ca infirmierele au somnul greu noaptea nici tipenie pe holul spitalului.iar daca ai nevoie de ceva nici nu indraznesti sa le ceri daca nu ai pregatit ciubucul.de ce atunci cand le bagi ceva in buzuner sunt atat de dragute cu tine iar atunci cand nu misti nimic parca sunt surde, parca nici nu aud ce le ceri.braila e varza !!!
42 AntoanetaNeacsu
42 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 09:31

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

fapt concret cu asistenta ce venea acasa pt ai administra mamei mele zometa.a venit prima oara am fost fooooarte atenta cu ea, am luat o de la spital cu taxiul, am adus o acasa, i am dat dreptul, la plecare i am platit un taxi eu cred ca ai dadeam orice numai pt binele maicutei mele, dar ce ma uimeste pe mine ca om, de ce cand a venit adoua oara, chiar in ziua mortii mamei mele, exact cu 5 ore inainte sa moara am chemat o insistent la tlf cu speranta ca poate niste vitamine ar fi bune pt mama.a venit intr un final iar la plecare mi a spus cand am intrebat o cum e starea mamei mele :NU E DELOC BINE, DELOC!.
I AM SCOS UN MILION SI I L AM INTINS.PAI STAU EU SI MA GANDESC DACA STIIND CA MAMA MEA E ATAT DE RAU SI MI A DAT SI PRONOSTICUL DE CATEVA ORE PT CE A MAI INTINS MANA SA IA BANII?NU MI PARE RAU DE BANI AS FI DAT MULTI MAI MULTI PT BINELE MAMMEI MELE DAR PARCA MA DOARE FOAMEA ASTA DE BANI DIN PARTEA LOR CHIAR SI ATUNCI CAND VEDE CA OMUL MAI ARE CATEVA ORE DE TRAIT NU RISCA OCAZIA SA MAI CIUPEASCA CEVA BANI.PAI UNDE LE ESTE DEMNITATEA,.OMENIA?
43 AntoanetaNeacsu
43 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 09:38

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

SPECIFIC CA ERA ASISTENTA CE D NA DCTOR ONCOLOG (ALTA PANARAMA)A INSARCINAT O CU VIZITA LA DOMICILIUL MAMEI MELE.ERA OBLIGATA SA FACA ASTA NU O FACEA DE LA SINE! DAR CA SA IEI BANII UNUI MURIBUND, STIIND CA MAI ARE CTEVA ORE DE TRAIT NEREUSIND SA I ADMINISTREZE NICI O VITAMINA PT CA AVEA VENELE COLABATE. MI SE PARE CEVA PREA RECE DIN PARTEA EI.
44 AntoanetaNeacsu
44 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 09:54

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

iar pt raul duke va multumesc pt toate raspunsurile la intrebarile mele dar va rog sa ma credeti ca cel putin la noi in oras asa functioneaza sistemul.ai bani ridica privirea spre tine, nu ai bani nici nu si scoate nasul din hartoage.va rog sa ma credeti am dovezi, am trecut prin multe experiente din acestea, cu mama prin spitale in ultimii 3 ani va dati seama.
.poate dvoastra sunteti un medic de al lui d zeu.sa fiti sanatos si tot binele din lume dar lumea in care ne invartim cam asta e crede ti ma.
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
12-12-2011, 10:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, fie, e greu peste tot, nu doar in braila. problema este cu oamenii ca linkus, care pe cat sunt de ingoranti, pe atat sunt de multi, din pacate.
da, prietene, sunt foarte bogat de pe urma tuturor "spagilor", cum le zici tu, si asta in conditiile in care nu sunt doar o persoana neomenoasa si chiar rea la suflet, dar sunt si extrem de incompetent. si din cauza asta nu sunt deloc frustrat si plin de ura, asa cum esti tu. sunt relaxat si lejer si ma distrez pe seama ta care, dintre noi 2, tu esti cel frustrat care munceste zi lumina pe branci ca sa aiba si el bani de o saorma sau de un RMN cu coplata, visand intre timp la titlul de doctor :D reiterez: cel mai nenorocit dintre doctori tot a ajutat mai mult omenirea decat vei face tu vreodata ! impaca-te cu gandul asta si dormi linisit in continuare!

din pacate, pentru toata lumea, pregatiti-va: in urmatoarele luni si poate chiar ani (nu multi) va fi mult mai rau si accesul la servicii de sanatate va fi si mai restrictiv. alternativa va fi una a asigurarilor private, foarte scumpe si stricte. pana nu se clarifica putin lucrurile, nu va fi usor pentru nimeni. fiti pusi in tema, va rog!
46 AntoanetaNeacsu
46 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 10:27

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

imi spuneati in unul din raspunsurile d stra ca doar medicul ce a constatat decesul imi poate da unele raspunsuri.pai ce medic ?nu a fost nici un medic.am sunat o pe dna dctor oncolo sa i dau vestea ca mama a murit iar aceasta ne a trimis un infirmier pt inbalsamare.atat si nimic mai mult.iar certificatul de deces l am scos dupa aceea de la medicul de familie.cam asa au stat lucrurile.vi se pare normal?
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
12-12-2011, 11:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, daca era vorba de un pacient cunoscut cu cancer in faza terminala, despre care este asteptat sa moara. constatarea decesului cu siguranta nu o face oncologul, ci este sarcina medicului de familie, daca omul se afla acasa. dincolo de asta, vi se pare justificata o necropsie pentru un asemenea caz, doar pentru satisfacerea unor curiozitati ?
48 AntoanetaNeacsu
48 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 12:00

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

nu.nu mi se pare corect aveti dreptate.deci pana la urma mama era in faza terminala?
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
12-12-2011, 13:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da. ea avusese un cancer de vezica, operat, tratat, care la cativa ani a recidivat si avea si metastaze. deci un cancer in ultimul stadiu (de avansat) si care si recidivase dupa un tratament, deci un cancer agresiv si rezistent la tratament. din pacate asta e una din cele mai mari probleme cu aceasta boala, se intampla foarte frecvent si medicina actuala nu are multe solutii pentru asta.
50 AntoanetaNeacsu
50 AntoanetaNeacsu [50c]
12-12-2011, 20:03

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

adevarul este ca raul duke a fost si este singura pers de pe acest pamant care a avut rabdarea si amabilitatea sa mi raspunda la intrebarile ce ma chinuiau si nu le gaseam raspuns si sa ma mai( linisteasca).chiar si rudele mele cica spre binele meu se eschiva de la subiect.si pt asta va multumesc din inima.
Răspunde la topic
50 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp