Cancer osos!

Secțiunea: Metastaze osoase
50 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 leonv
21 leonv [9c]
10-12-2011, 18:47

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Condoleante, cazul mamei dv m-a pus si pe mine pe ganduri, nepasarea si incompetenta medicilor este la ea acasa.Oare doar RMN ne poate ajuta in caz ca te imbolnavesti ?
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 00:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dar cum apreciati nepasarea si mai ales incompetenta medicilor ?
23 leonv
23 leonv [9c]
11-12-2011, 12:08

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Raspunsul este simplu, am fost la 5 medici toti mi-au dat medicatie diferita si fiecare a spus ca medicatie anterioara nu este buna si medicul de familie mi-a prescris antidepresive din a doua vizita la el ca mi se pare ca am ceva doar era a doua vizita in 15 ani la el si probabil mi se facuse dor de el!
24 leonv
24 leonv [9c]
11-12-2011, 12:17

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Si m-am uitat pe ce ati scris mai inainte doamnei, exista medici grabiti, neatenti, neimplicati eu va intreb :Ce mai cauta acesti oameni in sistem?De ce nu pleaca afara sa ne lase in pace ?Daca si cei care lucreaza la o centrala nucleara ar uita sa apese pe niste butoane si ar exploda ?Credeti ca noi pacientii sintem de vina ca nu au salarii astronomice, ca eu unul fac jumate jumate cu statul salariul!La magistrati si judecatori le-au marit veniturile consistent si tot corupti, lenesi si incompetenti sint!Stiti ce nu exista in aceasta tara ?FAPTUL CA NU AU RASPUNDERE IN CEEA CE FAC, CA NU RISCA PUSCARIA SI CONFISCAREA AVERII ASTA ESTE MOTIVUL DOMNULE si asta fara sa fiu nostalgic comunist.Si imi cer scuze doamnei care a deschis acest topic si imi pare rau de pierderea pricinuita si eu am trecut prin asa ceva si stiu ce vorbesc.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 12:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, ne este evident la toti ca ai avut niste experiente neplacute, dar pe care esti liber sa le interpretezi cum vrei, fara ca interpretarea ta sa fie demonstratie stiintifica sau adevar absolut.
faptul ca 5 medici au abordari diferite asupra aceleiasi probleme (si nu stiu cum sa te convinga altfel sa ramai compliant decat zicandu-ti ca metoda lor e cea mai buna) nu demonstreaza incompetenta nimanui, te asigur! din pacate pentru intelegerea oricui care nu are pregatire medicala, medicina nu este un lucru nici atat de simplu si nici atat de batut in cuie ca "a apasa butoane la o centrala nucleara". si daca te duci la 5 ca Dr. House ai sanse sa obtii 5 seturi diferite de recomandari. medicina nu e matematica, nu e inginerie!
despre "ce mai cauta medicii astia in sistem" si ca nu e vina nimanui ca sunt platiti atat de prost, raspunsul e simplu: astia sunt singurii care au mai ramas! nu te iluziona ca daca ii teleportezi pe soare intr-o buna zi pe astia, o sa ai parte de altii care sa-ti placa mai tare! o sa ai parte de NIMIC, asta fata de putinul pe care ti se pare ca il ai acum.
26 leonv
26 leonv [9c]
11-12-2011, 12:52

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Nu este matematica, dar pentru organism este normal sa inghiti medicamente aiurea care poate nu sint cele necesare ?De ce crezi ca m-am referit la RMN?Decat sa faci experiente mai bine te duci la aparat care aproape nu greseste dar mai trebui sa gasesti si medici care stiu sa traduca analiza RMN.Si putinul asta de care amintesti a facut ca oamenii sa se trateze singuri si sa caute informatii de pe internet.Cand i-am zis medicului de familie daca a auzit de SINDROMUL PICIOARELOR NELINISTITE - SPN era sa faca infarct ca nu a auzit in viata lui de asa ceva si mai bine iti da antidepresive si nu prea sta in picioare motivatia ta ca medicina nu este matematica, prietene sintem in capitalism, nu stii meserie nu ocupi locul degeaba si de ce sa-mi puna viata in primejdie unii incompetenti ?Si nu-i mai vaicari degeaba pe medici, marea majoritate castiga din spagi 20 salarii lunar poate si mai bine, toti au vile si masini scumpe eu nu am vazut pana acum vreunul sarac.TOTI DOAR SE VAICARESC, ce lipseste cu adevarat este dotarea spitalelor, starea lor dezastroasa, lipsa fondurilor si UMANITATEA angajatilor din sistem si daca te duci intr-un spital, policlinica de stat medicul de acolo te directioneaza catre clinica lui particulara sau a rudelor, prietenilor ESTE NORMALA ACEASTA SITUATIE ?NU ESTE O FORMA DE CAPUSARE A STATULUI?.Ce sa mai explic stiintific domnule, asta este realitatea crunta !
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 14:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu toate astea analiza ta e superficiala si partinitoare. daca vrei sa te tratezi singur, esti liber sa o faci! dar nu poti sa-i zici unui doctor, fie el si incompetent, sa te trateze CUM VREI TU. asta nu accepta nimeni si nu se face nicaieri. tot ce poate un om sa faca este sa gaseasca un doctor in care are incredere. daca nu gaseste unul, e liber sa faca singur facultatea sau sa se trateze si sa-si faca ce gaseste el de cuviinta.
despre capitalism... treaba e inca si mai simpla decat spui tu, respectiv: eu imi valorizez meseria si resursele, nu te doare pe tine capul ce competenta am eu. iti place, apelezi la mine, nu, te duci la altul. oricum nici asta nu se potriveste aici, pentru ca medicina in romania nu are NICI O LEGATURA cu capitalismul. nu este un sistem autofinantat, este un sistem practic 100% social, la care se contribuie putin. e normal ca si resursele sa fie putine.
"toti doar se vaicaresc" spui ??? pai tu ce faci ? nu te vaicaresti? se pare ca asta e unul din noile sporturi nationale, deci de ce te gasesti tu sa arati cu degetul, ca o persoana superioara ?
28 leonv
28 leonv [9c]
11-12-2011, 14:49

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Nu ma vaicaresc domnule, eu platesc serviciile acestor doctori, mi-am platit analizele singur deoarece mi s-a spus sec ca nu sint fonduri, m-a costat pana acum peste 1000 ron in nici o luna profesionalismul acestei clase pe care tu o aperi pana la urma nejustificat si chiar fara motive.Ti se pare putine impozitele si taxele in aceasta tara ?Ma faci sa rad ca platim putin, cred ca nu esti in asentimentul la milioane de oameni din aceasta taraPana si basescu a spus ca mai mult de 50% din diagnostice sint gresite si are dreptate ca incompetenti vin de pe bancile facultatilor particulare la care nu invata nimic decat se cotizeaza masiv si gata au iesit doctorii stagiari care au grave deficiente profesionale Si se pare ca nu ai decat raspunsuri generale evazive si nu ai raspuns nici macar la unul din punctele care le-am enumerat in celelalte postari.Si ESTE O URIASA DIFERENTA, eu nu ma vaicaresc ca eu platesc serviciile medicilor chiar daca maine crap din cauza medicatiei gresite, eu atrag atentia despre o stare de fapt care foarte multi oameni au scris-o in cadrul acestui site si nu te mai ascunde dupa raspunsuri seci, cred ca 80% au criticat medicii si sistemul medical si poate 20% cu indulgenta au cuvinte de laudasi asta yi-o spune un om simplu su nu unul superior cum ma persiflezi tu CI UNUL PLATITOR DE TAXE SI IMPOZITE LA ZI.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 14:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

platitor de taxe si impozite zici ? pai eu ce crezi ca sunt ? doar ca poate uiti ca toata contributia unui roman la sanatate se ridica la cateva sute de euro pe an, sa zicem 300, dar costurile serviciilor medicale sunt la fel de mari in toata lumea. platim putin, valoram putin, primim putin. altfel nu poate sa fie!
in orice caz, in viitorul apropiat lucurile vor fi si mai rele, mai drastice si cu mult mai scumpe, asa ca daca acum nu-ti place, pregateste-te pentru ce urmeaza ! sau vino cu o propunere... altfel discutia nu are rost, pentru ca se pare ca tu vorbesti din pasiune iar eu din cunostinta de cauza.
30 AntoanetaNeacsu
30 AntoanetaNeacsu [50c]
11-12-2011, 16:01

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

raul duke va multumesc din nou pt raspuns.doar d zeu stie cine si ce sa gresit.va plati fiecare la randul lui.eu doar atat stiu ca IMI ESTE TARE DOR DE MAMA
31 AntoanetaNeacsu
31 AntoanetaNeacsu [50c]
11-12-2011, 16:05

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

LINKUS ITI MULTUMESC SI TIE.SA NE RUGAM LA D ZEU SA NE TINA SANATOSI CA DACA PICAM PE MAINILE MEDICILOR E DE RAU NU STII DACA MAI IESI PE PICIORELE TALE DIN SPITAL SAU IESI DAR CU ELE INAINTE.E GREU LA NOI IN TARA CU ASA.
32 AntoanetaNeacsu
32 AntoanetaNeacsu [50c]
11-12-2011, 16:14

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

LINKUS ITI MULTUMESC SI TIE.SA NE RUGAM LA D ZEU SA NE TINA SANATOSI CA DACA PICAM PE MAINILE MEDICILOR E DE RAU NU STII DACA MAI IESI PE PICIORELE TALE DIN SPITAL SAU IESI DAR CU ELE INAINTE.E GREU LA NOI IN TARA CU ASA CEVA
33 AntoanetaNeacsu
33 AntoanetaNeacsu [50c]
11-12-2011, 16:15

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

CEL PUTIN LA MINE IN ORAS IN BRAILA E JALE MARE.MORI CU ZILE
34 leonv
34 leonv [9c]
11-12-2011, 18:11

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Nici aici in Bucuresti nu sint lucrurile prea schimbate daca nu ai bani esti dus.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 18:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

io zic ca nu e chiar asa. ai niste dovezi pentru ce spui aici ?
36 leonv
36 leonv [9c]
11-12-2011, 19:01

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Nu are rost sa -ti mai raspund daca ai rabdare citesti si aici pe site sint multe pareri spuse de oameni care s-au lovit de sistemul medical si pe alte site-ri cu acelasi profil vei intalni aceleasi pareri majoritare despre actualul sistem sanitar si sint negative .Se pare ca nu intelegi sau nu vrei, e bine ca ca esti consecvent.
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 19:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

prietene, ti-am cerut si eu niste dovezi pentru afirmatiile cu valoare ABSOLUTA pe care le faci. cum am zis, se pare ca vorbesti din ura si din pasiune mai degraba decat din gandire clara.
referitor la ce zici tu, pot sa-ti dau imediat un exemplu foarte NET opus TOTAL la lucrurile pe care le zici tu, si anume de exemplu domul B. (evident ca nu-i pot spune numele) care are undeva pe la 60 de ani si nu are bani nici de o cartela de metrou, traieste singur, fara familie, si de mai mult de un an de zile se afla pe un tratament cu un medicament numit Tarceva (o pastila pe zi) pentru cancerul sau pulmonar in faza metastatica, pe care il are de aproape 3 ani. nu plateste si nu a platit nicioata nimic, nici macar un examen CT cu coplata sau vreun set minimal de analize. asta e doar un exemplu izolat, din romania si chiar din bucuresti, el fiind in evidenta cu acest tratament la o clinica universitara din bucuresti. daca vrei si e de acord, iti fac cunostinta cu el. ce zici ? si cu altii.
38 leonv
38 leonv [9c]
11-12-2011, 20:35

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Prietene hai sa-ti dau eu un exemplu cert ca te referi la acel caz de parca esti suparat ca acel om primeste acel medicament si ii faceti vreunul vreo favoare, stimabile eu am cotizat la statul roman 20 DE ANI bani prin impozite, taxe si alte dari fara sa beneficiez de un leu sau vreo zi de concediu medical si acum am platit intr-o luna experimentele colegilor tai peste 1000 de ron, ti se pare ok?Ti se pare ok dupa ce am cotizat 20 de ani fara sa am nevoie de ceva de la stat, acum cand a trebuit sa ma duc la medic mi s-a spus ca nu sint fonduri si mi-am platit singur analizele si medicatia si tot nu am rezolvat problema !Sint oameni care au cotizat poate si mai mult decat mine si s-au lovit de lipsurile acestui sistem care este capusat Nu stiu de ce ignori tot internetul asta ?Citeste prietene forumurile medicale si vezi daca eu am vreo ura pe cineva si de ce nu scoti o vorba despre fraudarea sistemului sanitar cu bolnavi inchipuiti internati, cu medicamente foarte scumpe prescrise unor oameni decedati, de achizitia a medicamentelor, ustensilelor, consumabilelor la pret de 4, 5 ori mai scumpe, de capusarea unor medici care au si clinici private dar lucreaza si la stat ca nu strica niste bani in plus.STIMABILE pana acum mi-ai dat doar proza si nimic la obiect doar cazuri normale de tratamente medicale sau ar trebui eutanasiati cei batrani si cei fara bani?EU cred ca ti-am expus destule exemple si realitati dar care te faci ca le ignori.
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 21:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce ignori este faptul ca eu te-am contrazis clar si tare pentru o ineptie pe care ai spus-o si pot sa ti-o reproduc usor cu copy/paste. citez :"daca nu ai bani esti dus". ti-am dat un exemplu de un om care nu are nici un sfant si nu e dus. ce mai vrei ? sa continui sa contraargumentez la lucruri despre care discuti ca un cititor de Libertatea, caci este evident ca nu ai nici vreo dovada, ci numai "auzite" si "discutii de pe internet". toata peroratia ta se invarte in jurul unui limbaj de lemn folosind sintagme si teme care nu sunt ale tale, ci sunt luate de la televizor sau din presa de scandal. nu ai nici un argument! propria ta opinie si senzatia de frustrare si de revolta, si chiar si faptul ca mai gasesti alti nemultumiti ca tine, nu reflecta vreo analiza a faptelor. ramai doar unul dintre vesnicii nemultumiti din romania, care nu stiu decat sa se planga, sa ceara, sa revendice lucruri pe care doar au impresia ca le merita, dar nu stiu asta exact.
dincolo de asta cred ca este doar cinstit sa-i scutesti pe majoritatea utilizatorilor acestei sectiuni a forumului, de asemenea discutii, pe care le pot citi si in alte locuri. aici se discuta probleme medicale, chiar oncologice, si nimic mai mult. asa trebuie sa fie. respecta asta! exista locuri special destinate unde poti sa-si versi amarul social. acesta nu e unul dintre ele !
40 leonv
40 leonv [9c]
11-12-2011, 22:26

Membru din 10-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Este ultima oara cand iti raspund, este clar ca esti unul dintre cei care intretin sau chiar capusezi aceasta stare dezastroasa, mi-am dat seama dupa primele randuri care le-ai scris si daca esti doctor probabil esti unul dintre cei care nu misca un deget fara spaga spre mirarea si din pacate pentru tine sint absolvent in psihologie si ti-am tradus tot ce ai scris aici, limbaj de lemn exista in publicatia de care ai amintit si nu ai dat doi bani pe nimeni, sinteti o casta exact ca a magistratilor care indifernt ce nenorociri faceti nu patiti nimic deoarece sint judecati tot de niste medici, S-ar putea sa le fac plangere penala colegilor tai ca mi-au cheltuit banii degeaba pe diagnostice gresite o sa fac RMN ca de aici te-a deranjat pe tine, iar pe tine nu te-a interesat nici un pic ci doar ai tinut pledoaria medicului roman care nu vrea sa se schimbe, foarte multi incompetenti, lenesi, corupti si chiar ar trebui supendate impozitele deoarece nu mai vreau sa sustin un sistem bugetar comunist, am platit 20 de ani destul catre unul ca tine ignorant, rece ca om, superficial aparator pana in panzele albe al unui sistem criminal.Daca nu imi raspunzi ceva la obiect si iar spui tampenii generale mai bine nu-mi mai raspunzi ai un limbaj comunist de lemn SCRII MULT DAR FARA SA SPUI NIMIC SI NU-MI INTERZICI TU UNDE SA INTRU DEOARECE SISTEMUL VOSTRU PREFERAT, COMUNISMUL MOARE DAR NU SE PREDA.PROBABIL FISCUL INCA NU FUNCTIONEAZA LA CAPACITATE MAXIMA SA VA MAI CONTROLEZE UN PIC VENITURILE SI SA VA MAI RETEZE UN PIC DIN NAS,...Mestere, lasa aroganta si ingamfarea ca mi-am rupt degetele degeaba nu intelegi absolut nimic, esti paralel cu societatea in care traiesti si sa-ti fie rusine ca eu platesc salariul unuia ca tine care ma ia la misto ca sint nemultumit ...DAR CE AI VREA DOMNULE IN AFARA CA NU BENEFICIEZ DE BANII CARE VI I-AM DAT VOUA SI NU SINT TRATAT CUM TREBUIE !AR TREBUI SA SE TRIEZE, SA RAMANA CU ADEVARAT CEI BUNI, SI FELCERII SA -SI SCHIMBE MESERIA !
Răspunde la topic
50 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp