Cancer la stomac cu metastaze in ficat

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
136 comentarii 1 23 4 5 6 7 INAINTE ›
21 pryntesa_miky
21 pryntesa_miky [1c]
21-02-2011, 14:03

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Domnule doctor Pirvulescu Ioan am un frate de 60 de ani a facut tomograf si la cocluzii au scris urmatoarele:
-adenopati tumorale abdominale
-tumoare la pancreas posibil secundara
-si noduli la ficat
ma intereseaza daca tratamentul dumneavoastra pe care la-ti facut l-ar putea ajuta cu ceva?.cum as putea lua legatura cu dumneavoastra; daca se poate un numar de telefon va rog din suflet sa ma ajutati.
22 dr.Pirvulescu
22 dr.Pirvulescu [2c]
21-02-2011, 22:10

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Stimată doamnă/domnişoară Pryntesa_miky, din datele pe care mi le puneţi la dispoziţie (fără examen histopatologic), deducem că este vorba de o tumoră malignă a cărei dezvoltare primară nu poate fi indicată cu precizie şi de exacerbări metastatice multiple, adenopatii. Starea presupune o atitudine de urgenţă. Din păcate politica forumului nu îmi ingăduie să ofer alte date legate de tratament sau contact, urmând ca dvs. să le identificaţi. Cu părere de rău acest lucru este valabil şi pentru celelalte persoane care au postat pe acest forum pentru a le răspunde.
23 ioana08
23 ioana08 [13c]
13-04-2011, 18:26

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua! Am o mare problema si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde la intrebare in cel mai scurt timp. Sunt disperata.tatal meu este suspect de cancer pulmonar cu invazie mediastinala. a fost operat in urma cu 2 saptamani si dupa operatie i-au spus ca plamanii nu sunt afectati (tata facuse oricum si CT si bronhoscopie si nu a iesit nimic pulmonar) pentru ca dupa 7 zile sa vina rezultatul de la biopsie cum ca ar fi metastaza carcinomatoasa cu celule non small. pe biletul de externare au scris ca este de fapt neoplasm pulmonar (non small cell). intrebarea mea este urmatoarea...nu este normal ca biopsia sa fie facuta macar in 2 locuri? si inca ceva..stadiul cancerului cand se stabileste? la biopsie sau mai incolo? zilele trecute a fost la un oncolog care i`a spus ca nu prea are cum sa fie metastaza..ci doar o tumora primara. tata se simte foarte bine, are pofta de mancare.. si nu pot sa`mi dau seama cum ar putea avea metastaza... va multumesc anticipat si multa sanatate va doresc tuturor!!
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
13-04-2011, 23:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ioana08: CE OPERATIE A FACUT TATAL TAU ? si ce diagnostic final a primit ?
cu privire la intrebarile tale: biopsia se face din 2 locuri cand exista 2 locuri cu suspiciuni. daca ai facut o operatie, se studiaza piesa care a fost scoasa.
stadiul cancerului este initial unu CLINIC, stabilit prin CT sau alte metode radio-imagistice, iar dupa o eventuala operatie se stabileste stadiul PATOLOGIC, cel final, cel putin cu privire la dimensiunea tumorii primare si a ganglionilor afectati. metastazele se detecteaza tot prin metode radio-imagistice.
25 ioana08
25 ioana08 [13c]
14-04-2011, 07:14

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

raulduke: minitoracotomie axilara videoasistata. diagnostic final-metastaza carcinomatoasa cu celule non small si arii extinse de necroza pulmonara. stadiul clinic de la CT a fost tumora ganglionara mediastinala, dar nu a fot stabilit nici un stadiu patologic. NIMIC!! la CT apareau cativa ganglioni precarinali si mai zicea ca splina, ficatul, rinichii si glandele suprarenale fara leziuni focale, mediastin fara mase ganglionare semnificative. dupa operatie doctorul a spus ca plamanii nu au nimic. referitor la biopse.. eu intrebam daca "piesa" care a fost scoasa nu trebuie studiata macar in doua locuri? tata a fost operat la timisoara si biopsia a fost facuta doar acolo. nu trebuia trimisa si la cluj sau bucuresti?
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
14-04-2011, 10:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, pentru ca diagnosticul anatomopatologic e foarte clar: este vorba de un cancer pulmonar (nu stiu daca primar sau secundar, asta trebuie clarificat). cel mai probabil este vorba de un cancer pulmonar cu metastaze in ganglionii mediastinali si posibil si plamanul contralateral, dar asta e doar o supozitie foarte vaga pentru ca nu-mi sunt foarte clare datele medicale.
nu a facut o operatie deschisa, doar o toraco-scopie cu scopul de a se obtine o piesa de biopsie. criteriile de operabilitate sunt puse de medic in functie de extensia bolii, in primul rand.
care e diagnosticul TNM sau stadiul final, scris pe ultimul bilet de externare al tatalui tau ? si ce a zis oncologul dupa toate acestea ?
27 ioana08
27 ioana08 [13c]
14-04-2011, 14:19

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

tocmai asta este problema. datele sunt foarte vagi... nu s-a pus nici un stadiu tnm.nimic... oncologul spune ca este imposibil sa fie metastaza de la plaman fiindca la bronhoscopie nu a aparut nimic..doar semne de bronsita cronica. si inca ceva...dupa operatie, medicul a spus ca plamanul nu are nimic, ca este foarte posibil sa fie limfom hodgkin... nici medicii nu sunt siguri! e foarte ciudat!!!
28 ioana08
28 ioana08 [13c]
14-04-2011, 14:20

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

si inca ceva...oncologul a spus sa inceapa totusi un tratament (radioterapie) si sa vada daca tumora se retrage...
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
14-04-2011, 14:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

vi s-a propus sa faceti un examen IMUNOHISTOCHIMIC al probei de biopsie ? dupa parerea mea asta ar fi indicat acum. ca e limfom hodgkin sau non-hodgkin sau altceva, daca prin examenul anatomopatologic nu se poate transa, asta se impune ca etapa ulterioara.
oncologul trebuie sa ghideze tratamentul si etapele de diagnostic, dar dupa parerea mea in cazul unui cancer bronhopulmonar, bronhoscopia poate foarte usor sa fie negativa. totusi daca nu are obstructie severa de cai respiratorii, nu as incepe tratamentul inainte sa stiu CE ANUME tratez.
30 ioana08
30 ioana08 [13c]
14-04-2011, 15:06

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

la timisoara nu i-au spus nimic de nici un examen imunohistochimic... oricum, luni este programat la cluj unde spuneau ca vor sa`i mai faca ceva investigatii (probabil si aceasta) sa vada sigur ce este..va multumesc mult de tot!!
31 ioana08
31 ioana08 [13c]
14-04-2011, 15:07

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

si totusi..stadiul tnm cand se afla?
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
14-04-2011, 15:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in momentul in care se evidentiaza T (tumora primara), N (numarul ganglionilor invadati) si M (absenta sau prezenta si localizarea metastazelor). inteleg ca problema este localizarea unei tumori primare, iar pe biopsia practicata nu s-a putut sugera un punct de plecare.
asteapta si restul recomandarilor!
mult noroc si tine-ne la curent!
33 ioana08
33 ioana08 [13c]
06-05-2011, 10:57

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

RaulDuke: am revenit cu ceva informatii..inca nu au reusit unde se afla tumora primara, dar i-au recomandat sa faca markerii tumorali. a facu analizele si toate au iestit perfect, mai putin CEA (care a depasit valoarea normala cu 0, 8, deci nu cu foarte mult, tinand cont de faptul ca la o cunostinta, depasise valoarea normala cu aproape 10). Intrebarea mea ar fi daca acesti markeri tumorali indica cu precizie prezenta unui cancer? multumesc!
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
06-05-2011, 21:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am pierdut putin din vedere cazul tau, imi cer scuze, dar sunt oarecum incarcat.
markerii tumorali cred ca nu prea ajuta in cazul tau. si nu, markerii tumorali in nici un caz nu pot indica precis prezenta unui cancer. in anumite conditii pot indica EXISTENTA UNUIA, cand sunt foarte mult crescuti si se asociaza si cu alte elemente clinice, dar nu au o specificitate prea mare pentru anumite tipuri de cancer. cea mai mare utilitate o au in cazul in care sunt mari inainte de tratament, se stie unde e localizat cancerul, se aplica tratament, iar apoi ei scad, deci se folosesc in monitorizarea pe termen lung a tratamentului.
in cazul tatalui tau diagnosticul este cel mai probabil un cancer pulmonar. din moment ce nu e sigur, biopsia trebuie studiata LA MICROSCOP pentru a se pune intai diagnosticul HISTOPATOLOGIC (care cred ca a fost pus) si apoi sa se faca un EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC, pentru a se spune mai exact ce TIP de cancer pulmonar este, pentru ca sunt mai multe variante. bronhoscopia nu e obligatoriu sa fie pozitiva, chiar daca ai cancer pulmonar, chiar daca ai metastaze pulmonare.
de cand vorbim noi pe aici, am impresia ca trebuia deja luata o decizie de tratament... sau macar sa fie aproape de finalizare examenul imunohistochimic, spre a se putea incepe odata tratamentul, altfel am impresia ca lucrurile sunt taraganate cam mult...
sa ne mai scrii!
35 ioana08
35 ioana08 [13c]
07-05-2011, 08:00

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Inteleg..dar daca intr-adevar este cancer pulmonar, de ce cyfra 21-1 (care este petru neoplasm pulmonar) a iesit foarte mica, sub limita?
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
07-05-2011, 09:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Cyfra 21-1 nu este un test foarte specific pentru cancerul pulmonar, nu se cunoaste exact care e specificitatea lui. iar sensibilitatea este, pentru cele 4 tipuri frecvente de cancer, SCUAMOS, ADENOCARCINOM, CU CELULE MICI sau CU CELULE MARI, este citata cam de 62%, 39%, 20% si respectiv 36%, aceste procente fiind valabile insa numai pentru valori mari descoperite ale acestui marker, macar peste 5 ng/ml.
e drept ca acest marker e mai sensibil decat altii, inclusiv CEA, dar critic spus: NU TE POTI BAZA PE EL PENTRU DIAGNOSTIC.
37 ioana08
37 ioana08 [13c]
10-05-2011, 06:42

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

RaulDuke: Pana la urma se pare ca nu e matastaza, ci se pare ca este miosarcom. Inca nici ei nu sunt 100% siguri, dar l-au chemat totusi sa inceapa prima tura de chimioterapie. Exista sanse ca miosarcomul sa se vindece?
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
10-05-2011, 11:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din ce a fost pus acest diagnostic?
lucrurile sunt atat de neclare incat nu imi pot forma o imagine suficient de buna ca sa iti dau un raspuns.
leiomiosarcomul este vindecabil doar in cazul in care e o tumora relativ mica, localizata, prin chirurgie. chiar si atunci are sanse mari de recidiva.
tatal tau a fost operat ? s-a gasit o tumoare la o operatie ? i s-a facut acestei tumori examen HISTOPATOLOGIC si IMUNOHISTOCHIMIC? ai niste buletine din care poti citi ? sau niste bilete de externare, ceva ?
39 ioana08
39 ioana08 [13c]
10-05-2011, 13:27

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Da, tata a fost operat, insa doctorii nu au putut scoate tumora (care are diametrul de 3 cm) deoarce e prinsa pe vena cava. La oncolgie i-au spus sa inceapa chimio, dupa care sa se opereze din nou la institutul inimii si sa incerce sa-i scoata tumora. Pe biletul de externare de la timisoara, unde a fost operat, a fost pus un diagnostic de neoplasm pulmonar.. deci chiar nu mai pricep nimic!!!! s-a facut examen patologic de 2 ori: o data la tm unde a iesit metastaza, si o data la cj unde a iesit sarcomul asta..la cj i-au facut si examen imunohistochimic...si tot nu sunt siguri!! chiar doctorii au spus ca nu stiu cu siguranta! foarte ciudat!!!
40 ioana08
40 ioana08 [13c]
10-05-2011, 13:56

Membru din 13-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

ba da..am gasit biletul de la anatomie patologica..leiomiosarcom..grad de diferentiere 3
Răspunde la topic
136 comentarii 1 23 4 5 6 7 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp