cancer la san diagnosticat in iulie

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
231 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 INAINTE ›
121 eas
121 eas [65c]
09-11-2012, 17:21

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Adresa de pe net a institutului din Cluj este iocn.ro/. Aveti sectiunea pentru pacienti si un numar de telefon. Incercati macar sa vorbiti la telefon cu un medic de acolo, spuneti exact ce aveti si ce vreti, ce acte medicale aveti si vedeti daca va pot ajuta sau nu. O sa vrea consultatie bineinteles dar macar in mare sa va dea relatii. Spuneti si de mama dumneavoastra ca s-ar putea sa conteze si asta. Sanatate !
122 ELIVIA
122 ELIVIA [40c]
09-11-2012, 21:37

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Iti multumesc foarte mult eas pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat: ai dreptate in privinta faptului caci cancerul meu a avansat in timp(nu este o forma agresiva), l-am neglijat pentru ca voiam sa mor.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu un centru specializat dar eu am mers la un chirurg dintr-un spital de stat nu la unul particular, am spus doar ca o sa ma opereze la clinica particulara si nu la spital.
Multa sanatate !
123 maria1960
123 maria1960 [20c]
09-11-2012, 22:18

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

multumesc!luni cred ca o sa merg la medicul oncolog sa vad ce zice si tinem legatura!inca odata multumesc si o seara buna!
124 eas
124 eas [65c]
10-11-2012, 21:46

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

D-na Elivia. Mi-am dat seama cand ati mentionat ca mama dumneavoastra este operata de cancer la san stadiul IIIB de 9 ani ca ceva nu era in regula cu stadiul cancerului la san la dumneavoastra. In mod normal stiati ca peste 40 de ani trebuie sa faceti o mamografie pe an si nu aveati cum sa ajungeti in stadiul IV daca o faceati si data fiind supravietuirea mamei dumneavoastra pe termen lung dupa diagnosticarea in stadiul IIIB am intuit ca nu era vorba de o forma agresiva de cancer nici la dumneavoastra. Deasemeni am invatat de cand am contact cu femei diagnosticate cu cancer la san ca nu te pui cu psihicul omului. Sunt femei care prefera sa moara de cancer la san decat sa si-l taie cu toate ca in general nici nu mori asa de repede si te mai si chinuiesti rau inainte daca nu-ti faci tratamentul, dupa cum sunt femei care indiferent de pronostic lupta pana in ultima clipa pentru sansa lor la viata chiar daca accepta si ca poate sfarsitul pe acest pamant este aproape. De asta in cazul dumneavoastra am admis ca totusi mastectomia va poate ajuta macar d.p.d.v. psihologic ceea ce in lupta cu cancerul este important daca asta este ceea ce tineti neaparat sa faceti stiind si ca din familie stiti exact ce inseamna acest lucru. In fond prea mult rau nu mai are cum sa va faca chiar daca se poate dovedi inutil. In general medicii stiu cum e mai bine ca ei cu asta se ocupa si nu suntem noi primii pacienti din lume. Centru specializat inseamna Institut Oncologic. Dumneavoastra aveti nevoie ca sa nu va operati sanul chiar degeaba cel putin de un CT torace abdomen in care sa se vada daca nu cumva aveti si organe interne metastazate si o Scintigrafie in care sa se vada daca nu aveti deja si metastaze osoase ca RMN cerebral banuiesc ca aveti deja ca stiti ca a scazut tumora cerebrala de la tratament. Toate astea pot tine in mare locul PET/CT-ului pentru diagnosticare. Din lipsa de informatii complete se pare ca am judecat gresit oncologul si chirurgul dumneavoastra. Important este ca chirurgul, indiferent daca este la stat sau privat, sa mai fi practicat cu succes acest tip de operatii adica mastectomii totale cu evidare ganglionara totala. Bafta si sanatate va doresc !
125 ELIVIA
125 ELIVIA [40c]
11-11-2012, 19:07

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Pentru eas
Da, intradevar cancerul s-a declansat in primavara lui 2009, stiu sigur (atunci mi-am dat seama ca tatal meu nu mai are nici o sansa la viata si in iunie s-a stins), dar n-am facut nimic pentru ca v-am spus, sincer, ca voiam sa mor dar din pacate nu se poate muri asa usor si cand vrem noi.
Din martie anul acesta am mers la oncologie si am inceput tratamentul doar pentru ca nu mai puteam sa merg la serviciu din cauza vederii si nu stiam ce sa mai fac (nu stia nimeni din jurul meu ca eu am cancer).Daca tot am inceput sa lupt cu boala, m-am decis s-o fac cu toate puterile pentru ca asa sunt eu si nu din dorinta de a trai neaparat.
Maine o sa fie operatia dupa care inca doua sedinte de chimioterapie si apoi in functie de evolutia starii mele generale in urmatoarele doua luni o sa-mi fac o reevaluare cu RMN, PET/CT, Scintigrafie, si ce o sa-mi recomande medicul oncolog.
Multumesc pentru urari, vasimt aproape, sanatate si o seara placuta!
126 RaulDuke
126 RaulDuke [7763c]
11-11-2012, 19:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mult noroc pe calea aleasa !
127 eas
127 eas [65c]
11-11-2012, 20:58

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Sa dea Domnul sa fie bine ! Si eu ma bucur ca v-am putut fi de folos si va multumesc pentru urari. Daca resusiti sa faceti PET/CT gratuit nu mai aveti nevoie nici de RMN nici de Scintigrafie pentru ca le arata el pe toate. Sa stiti ca nici eu nu am facut tratamentul pentru ca tineam neaparat sa traiesc ci pentru ca pur si simplu am considerat ca trebuie sa ma tratez indiferent de cat de greu si de dur este tratamentul. Si deocamdata mi-a iesit. O sa ma rog si pentru dumneavoastra la noapte. Somn usor ca maine aveti o zi grea !
128 ELIVIA
128 ELIVIA [40c]
11-11-2012, 21:02

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Va multumesc domnule doctor pentru sfaturi si incurajari.
Sa speram ca o sa revin cu informatii.
Multa sanatate!
129 RaulDuke
129 RaulDuke [7763c]
11-11-2012, 22:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine ! din pacate PET/CT gratis nu cred ca ai vreo sansa sa faci intrucat, dupa cum vad eu problema, nu cred ca situatia aceasta se incadreaza in criteriile de eligibilitate propriuzise ale CNAS...
130 maria1960
130 maria1960 [20c]
12-11-2012, 19:32

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

am fost la medicul oncolog si mi-a spus ca am cancer triplu negativ si trebuie sa urmez inca doua serii de citostatice cel putin, dupa care sa vedem ce mai fac!!!!se poate insela vis a vis de ce am discutat anterior cu d-voastra?cancerul asta triplu negativ are mai multe forme???lamuriti-ma va rog ca sunt foarte derutata!multumesc!
131 RaulDuke
131 RaulDuke [7763c]
12-11-2012, 20:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. cancerul triplu negativ nu are mai multe forme, el insusi ESTE o forma a cancerului de san care nu poate beneficia decat de aceste tipuri de tratamente pe care le-ai facut deja: operatie, iradiere si chimioterapie. NU se poate aplica, in cazul lui, tratamentul hormonal, de exemplu. este o forma intr-adevar rara de cancer de san, dar stadiul mic si faptul ca ai raspuns foarte bine la tratamentul facut inainte de operatie + operatia realizata cu succes iti ofera sansele MAXIME de vindecare. ca atare nu se inseala medicul cu nimic. eu insa nu stiam exact cat din tratamentul chimioterapic ai facut si practic "unde esti" cu chimioterapia, asta e tot. in cazul de fata (cum e standard) se impune completarea tratamentului chimioterapic si apoi reevaluare, ulterior urmarire si asta e tot. lucrurile sunt favorabile ! mai e vreo nedumerire ?
132 maria1960
132 maria1960 [20c]
12-11-2012, 21:44

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

tratamentul meu consta numai in chimioterapie tot timpul? acum pot sa fac o evaluare elfel decat cu chimio, sa vedem cu sunt, si in urma rezultatului sa fac chimoi? fac o intrebare doar, poate stupida dar cu dumneavoastra pot vorbi orice.Ce ma sfatuiti sa fac cel mai bine pt. mine?
133 RaulDuke
133 RaulDuke [7763c]
12-11-2012, 23:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

oncologul tau pare a fi procedat cat se poate de standard. nu cred ca sfaturile mele pot fi mai bune decat ale lui, care te cunoaste mult mai in deaproape, cu toate detaliile cazului tau. nu vei face chimioterapie "tot timpul" sau... la nesfarsit. vei mai face nu stiu cate cure ti-au mai ramas de facut (stie oncologul tau) si ulterior vei ramane sub observatie. adica vei avea o viata cat se poate de normala, doar cu niste vizite la oncolog si niste investigatii radio-imagistice odata la cateva luni, inclusiv imediat ce termini chimioterapia, asta e tot.
134 maria1960
134 maria1960 [20c]
18-11-2012, 20:21

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna seara, am fost la oncolog mi-a dat sa fac doua serii de citostatice pe care le mai aveam de facut, si la propunerea dr.Blidaru sa repet din nou analiza[ imunohistochimic] dupa cate am anteles ar fi bine sa-mi iasa nustiu ce procent mai mic ca sa-mi poata da un tratament, aveti ideie despre ce e vorba?IN REST NUMAI BINE
135 RaulDuke
135 RaulDuke [7763c]
18-11-2012, 20:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu stiu despre ce vorbesti iar sa speculez pe tema asta... nu vad rostul. oricum practica aceasta, de a repeta examenul imunohistochimic, nu prea vad la ce poate sa strice, desi daca rezultatele a 2 testari sunt neconcordante... nu stiu sincer ce decizie va lua oncologul. nu e imposibil nici sa ceara o a treia testare, in acest caz.
136 maria1960
136 maria1960 [20c]
18-11-2012, 21:10

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Multumesc, vom pastra legatura.sanatate multa.
137 RaulDuke
137 RaulDuke [7763c]
18-11-2012, 21:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
138 ELIVIA
138 ELIVIA [40c]
21-11-2012, 17:48

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Ura! Am invins cancerul domnule doctor.
Astazi am primit rezultatul histopatologic al sanului si ganglionilor extirpati si surpriza, nici urma de celule canceroase; medicul patolog m-a intrebat in ce an am facut biopsia si cine mi-a pus diagnosticul, pentru ca nu-i venea sa creada si a mai analizat inca o data doua blocuri.
Astazi m-am cam saturat de medici si o sa raman cu adjuvantele si, , leacurile babesti" cu care dumneavoastra nu sunteti de acord.
Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate.
139 Sofia30
139 Sofia30 [5c]
21-11-2012, 17:56

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Si prietena mea cea mai buna a trecut prin chinurile cancerului mamar. A trecut prin zeci de medici care nu i-au gasit nimci desi ea afirma ca o doare si era terifiata stiind ca si mama ei a avut cancer mamar. Am ajuns sa cautam pe net, am ajuns la medici staini si tot degeaba. noroc ca am auzit de la o cunostinta de Dr. Claudia Teodorescu si am mers la dumneaei la Donna Medical Center unde au aparatura noua si performanta si au vazut tumora care a fost din pacate maligna. Acum e in tratamente si in dureri. Dar macar stim.
140 eas
140 eas [65c]
21-11-2012, 18:21

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

D-na Elivia. Ma bucur pentru dumneavoastra si nu vreau sa va stric bucuria dar dupa ce va trece euforia e bine sa mergeti in continuare la medicul oncolog si sa faceti in continuare ce va recomanda el oricat de nesuferit ar fi. Oricum o sa se bucure si el si o sa mai invete cate ceva din cazul dumneavoastra care probabil ii va folosi la tratarea altor paciente. La cat ati patimit pana acum ce mai conteaza. Macar sa va asigurati ca o sa fiti bine cat mai mult timp. Cand m-am internat eu era o d-na de vreo 40 de ani la care m-am interesat si eu ce si cum pentru ca ea fusese operata cu 2 ani in urma de cancer la san si acum se opera jos preventiv si care mi-a relatat cazul unei femei tinere care dupa ce a facut chimioterapia si ii disparuse tumora cu totul a refuzat sa-si mai taie sanul si in nici 2 ani a murit de cancer. Practic ei analizeaza numai un numar de cateva sute de celule (peste 500) din proba pe care o primesc in conditiile in care v-am explicat ca suntem alcatuiti din vreo 10 miliarde si pentru ca ati facut chimioterapie inainte este posibil sa nu mai gaseasca exact tumora formata din celulele canceroase. Dar asta nu inseamna sa va culcati dumneavoastra pe o ureche. Eu mi-am facut confirmarea la Victor Babes. Sanatate !
Răspunde la topic
231 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp