cancer la san diagnosticat in iulie

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
231 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 11 12 INAINTE ›
101 ELIVIA
101 ELIVIA [40c]
05-11-2012, 20:49

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Buna seara domnule doctor.
Astazi am luat legatura cu un medic chirurg care ma va opera pe data de 12.11.2012, o sa revin dupa operatie.
O seara placuta va doresc!
102 RaulDuke
102 RaulDuke [7763c]
05-11-2012, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

acest medic chirurg a facut o evaluare completa a extensiei bolii, in ideea ca te opereaza peste o saptamana ? in cazul de fata se indica inclusiv PET/CT; ti-a cerut macar un examen CT de torace, abdomen si pelvis + un RMN cerebral ? in ce scop te opereaza ?
103 maria1960
103 maria1960 [20c]
06-11-2012, 20:32

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

buna seara d-nul doctor, azi am intrat in posesia rezultatului imunohistochimic:ER negativ, PGR negativ, Cerb B2 fara reactie membranara in celule tumorale(-);CK5/6pozitiv zonal in celule tumorale;Ki67 pozitiv 60%in celule tumorale!In urma acestui rezultat, ce tratament credeti ca as mai putea urma?multumesc si astept un raspuns de la d-voastra!
104 RaulDuke
104 RaulDuke [7763c]
06-11-2012, 22:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tumora pe care ai operat-o intra in categoria asa-numitelor "triplu-negative". ca atare dincolo de chimioterapie, operatie si iradiere (ce ai facut deja) nu mai urmeaza nimic, ca tratament, ci numai urmarire la distanta, dupa cum stabileste oncologul tau. practic te poti considera vindecata in momentul de fata. felicitari ! respecta urmarirea la distanta, este foarte important !
105 maria1960
105 maria1960 [20c]
06-11-2012, 23:46

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

va multumesc din suflet si mai tinem legatura!o seara buna!
106 RaulDuke
106 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 00:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur. numai bine !
107 ELIVIA
107 ELIVIA [40c]
07-11-2012, 01:30

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Pentru domnul doctor.
Chirurgul nu mi-a facut nici o evaluare si nici nu mi-a recomandat vreuna, doar o simpla consultatie mi-a facut, iar pentru ziua interventiei mi-a spus sa-i aduc hemoleucograma, EKG si ecografie. Medicul anestezist mi-a cerut localizarea metastazei cerebrale pentru a nu face embolie dar oricum chirurgul a spus ca ma opereaza si cu anestezie locala.
In ce scop ma opereaza?pentru a face bani; am glumit; mai mult sau mai putin pentru ca este clinica particulara si se plateste. Ma opereaza la cererea mea personala dupa cum v-am mai spus.
Eu v-am intrebat si nu mi-ati raspuns, stiu ca nu aveti multe date despre mine, ce se poate intampla rau sau mai rau in cazul interventiei chirurgicale la tumoa principala in stadiul 4 cu metastaze.
108 RaulDuke
108 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 01:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa te operezi absolut degeaba. asta inseamna in primul rand sa te expui la riscurile perichirurgicale, complicatii infectioase, complicatii legate de anestezie, hemoragie, etc, apoi sa suferi o operatie mutilanta si apoi sa mai si platesti pentru asta. desigur ca daca exista metastaze care nu sunt operate, acestea vor progresa la un moment dat, facand tot efortul pentru tumora locala sa fie absolut inutil ba, cum am spus, potential daunator.

desigur ca, in mod fundamental, este alegerea ta (atata timp cat gasesti medici care sa coopereze), dar parerea mea umila este ca faci o alegere total neinformata. mult succes !
109 ELIVIA
109 ELIVIA [40c]
07-11-2012, 13:48

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Aveti dreptate, total neinformata, dar n-am inteles de ce degeaba; ulterior cu chimioterapie si radioterapie nu se pot rezolva alte metastaze?
Si mai am o intrebare putin mai deosebita pentru dumneavoastra, poate aveti cunostinte sau din experienta profesionala daca ati avut cazuri. De la metastaza cerebrala mi s-a afectat vederea lateral dreapta(nu vad deloc in partea dreapta) si am avut tulburari de echilibru care au disparut dar vederea nu s-a atenuat deloc fiind in continuare dependenta de altii. Daca aveti cunostinte de neurologie si puteti sa-mi spune-ti daca se mai poate face ceva, ori s-au distrus celule nervoase, va spun sincer ca asta ma termina, nu pot sa conduc, nu pot sa merg singura in oras etc.
110 maria1960
110 maria1960 [20c]
07-11-2012, 19:26

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

buna seara!sunt putin cam speriata!ma pot incadra la cancer de san triplu negativ?rezultatul histopatologic este carcinom mamar invaziv tip ductal comun.cu scuzele de riguare va rog sa fiti mai explicit ce inseamna in cazul meu`triplu negativ`?(ca am inteles ca acest fel de cancer este foarte agresiv si cu un pronostic foarte rau!)
111 RaulDuke
111 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 20:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

maria1960: "triplu negativ" este doar un nume, doar o varianta din 4 disponibile din punct de vedere imunohistochimic. nu e niciun motiv suplimentar de panica, evident ca daca era iti spuneam este doar numele care sugereaza faptul ca trei tipuri de receptori sunt NEGATIVI: receptorii estrogenici si progesteronici (adica cei hormonali) si receptorii HER2; ca atare nu poti primi nici tratament hormonal si nici Herceptin, pentru ca nu are rost. singura varianta este cea a ce s-a facut deja. asta e tot.


ELIVIA: daca tu ai niste metastaze care nu sunt sau nu se pot opera, sa scoti tumora primara este TOTAL de geaba, pentru ca respectivele metastaze vor progresa la randul lor ca niste cancere de sine statatoare; practic poti sa-ti imaginezi ca in gradina ta de flori apare o buruiana, care intr-un anume timp da seminte purtate de vant si in scurt timp ai mai multe buruieni fiice, mai mici sau mai mari, peste tot; ei bine, la ce consideri ca ar putea fi bun ca in acest moment tu sa vii cu un ditamai excavatorul prin gradina ta si sa il folosesti pentru a rade o mare parte din pamantul sub care se afla acea prima buruiana de la inceput, si atat ??? nu cred ca, cel putin in scris, se poate explica mai bine de atat situatia acesta.
despre problema ta cu vederea... ma tem ca nu ma pot exprima pentru ca nu am nicio data despre leziunea ta cerebrala, unde, cum e raspandita, daca a fost sau nu biopsiata, cum a fost tratata, cum evolueaza, etc etc etc. din pacate daca este intr-adevar o metastaza de la cancerul de san, lucrurile rele pe care le-a facut sunt aproape sigur ireversibile.
ca atare, dupa parerea mea, singura sansa in care sanul merita scos este cea in care leziunea din creier NU este defapt o metastaza si in plus se face si un PET/CT care atesta ca nu mai exista metastaze si prin alte parti.
112 maria1960
112 maria1960 [20c]
07-11-2012, 20:43

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

multumesc!o seara buna!
113 ELIVIA
113 ELIVIA [40c]
07-11-2012, 21:03

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Va multumesc din suflet pentru toate explicatiile, sunte-ti un OM MINUNAT, cu suflet mare.
O seara buna va doresc.
114 RaulDuke
114 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 22:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine la toata lumea!
115 eas
115 eas [65c]
08-11-2012, 00:14

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

D-na Elivia. Va admir curajul cu care incercati sa luptati cu cancerul. Dar din nepasarea, ca sa nu-i spun altfel, medicului dumneavoastra oncolog ati ajuns pe carari gresite. Cancerul este o modificare celulara acceptata la un moment dat de organism. Adica din miliardele de celule din care suntem alcatuiti in procesul continuu de reinnoire al celulelor noastre apare o celula (rar doua) susa (nediferentiata) defecta din punctul de vedere al organismului, care are proprietati care o fac nemuritoare (celelalte celule sunt programate sa si moara asta nu), poate circula prin organism (celelalte nu o pot face) prin sange si limfa, poate ataca celule din alte parti ale corpului in care ajunge si are si rata de crestere mare. Asa apar tumorile. Asa ca ati avut initial o celula canceroasa la san care a format o tumora la san din care au plecat prin sange si limfa celule canceroase in corp si cel putin una a atacat deja cu sorti de izbanda o celula din creier si acolo se dezvolta ca tumora canceroasa a creierului independent de tumora primara. Chimioterapia si radioterapia omoara celulele cu rata de crestere mare din organism dar nu reuseste intotdeauna sa le omoare pe toate. Acum despre tratament. Medicul dumneavoastra oncolog trebuie sa va dea REFERAT pentru PET/CT pentru ca va incadrati in lege sa-l faceti gratuit cu cancerul la san cu metastaze la creier pe care-l aveti. Interesati-va la Casa de asigurari de sanatate de care apartineti si daca sunt fonduri vi-l face gratuit. Dureaza cel putin o luna. La medicul care a spus ca va opereaza sa nu o faceti sub nici o forma pentru ca este neprofesionist. Dumneavoastra ati cerut mastectomie si el a spus ca va face si cu anestezie locala din cauza tumorii de pe creier ceea ce este imposibil. Se face numai cu anestezie generala peste tot in lume. Cu anestezie locala poate scoate numai tumora din san ceea ce in cazul dumneavoastra este total cotraindicat pentru ca daca celulele dumneavoastra canceroase au ajuns deja si la creier va dati seama ca sanul este invadat de ele in totalitate chiar daca nu au format deja si tumori. Vor forma ulterior. Dupa PET/CT trebuie sa faceti mastectomie cu evidare ganglionara totala (adica scosi toti ganglionii axilari aferenti sanului afectat pentru ca ei aduna celule canceroase) doar daca tumora de pe creier poate fi si ea operata. Alfel va slabiti organismul degeaba si putinele resurse pe care le mai are in loc sa le foloseasca sa lupte cu cancerul atat cat mai poate le va folosi pentru recuperarea dumneavoastra fizica de dupa operatie si va veti scurta zilele. Asa ca la acest chirurg nu va operati ca va ia doar banii. Pur si simplu individul este periculos. Trebuie sa ajungeti la Cluj sau Bucuresti macar pentru o opinie. Nu va costa ca la particulari. Recompensele sunt mici nu stiu 100 la doctor, 10 la asistenta intrebati pe acolo. La operatie cateva sute sau cat aveti. Analize daca aveti PET/CT facut n-o sa mai fie nevoie de mare lucru. Am inteles ca nu va puteti deplasa pentru ca nu vedeti. Apelati la preotul din sat sa ia legatura cu preoti de acolo sa va trimita pe cineva sa va ia de la gara sau autogara, sa va duca la spital si inapoi la gara. Ca intra in atributiile lor crestinesti sa ajute oamenii bolnavi la nevoie si nu e nici o rusine. Sau incercati sa apelati sa va ajute cu cineva de la asociatiile locale de bolnavi, fie ele si pentru alte boli, pentru Bucuresti ar fi asociatia Pavel telefon 0213183269 interior 1551 sau 0765244416. Le gasiti pe net. La fel cu cazarea. Gasiti si cu 70 - 100 pe noapte pe langa centrele oncologice. Sunt oameni care inchiriaza camere in vile, moteluri la bolnavi si insotitori mai ieftin decat la hotel. Gasiti pe net la cazare si scrieti in continuare centrul oncologic la care vreti sa va duceti. Imi pare sincer rau pentru situatia in care va aflati dar daca tot vreti sa luptati macar s-o faceti cu folos. Sanatate va doresc.
116 maria1960
116 maria1960 [20c]
08-11-2012, 17:28

Membru din 16-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

buna seara!o intrebare mai am:ce implica "urmarirea la distanta"in cazul meu?multumesc!
117 RaulDuke
117 RaulDuke [7763c]
08-11-2012, 18:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

examen clinic prin autopalpare, examen clinic periodic la medic + mamografie periodica + analize biologice tot periodice, inclusiv eventual niste markeri tumorali. medicii tai iti vor explica asta, numai sa-i intrebi. incepe cu medicul de familie !
118 ELIVIA
118 ELIVIA [40c]
08-11-2012, 21:31

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Pentru eas
Va multumesc pentru mesaj dar nu m-ati convins sa renunt la operatie. Nu am inteles prea bine ce e cu celulele susa care nu mor niciodata: mama mea a fost operata la san in urma cu 9 ani si avea stadiul IIIB si nu a mai avut probleme de atunci. Stiu ca la mine este mai grav dar o sa lupt si cu metastaza cerebrala.
O seara buna.
119 RaulDuke
119 RaulDuke [7763c]
08-11-2012, 22:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum ?

iar apoi... ce e extrem de important inainte de un asemenea pas oricum enorm de riscant: trebuie sa te ASIGURI ca nu exista metastaze si in alte parti.
120 eas
120 eas [65c]
09-11-2012, 15:20

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Celulele canceroase nu sunt programate sa moara singure asa cum sunt programate celelalte celule din care suntem alcatuiti. Atat. Ele mor daca sunt indepartate chirurgical unde formeaza tumora si sub actiunea chimioterapiei si radioterapiei. Dar nu mor de la tratament intotdeauna toate celulele canceroase posibil diseminate in corp. De asta unii fac recidiva si altii nu. Ma bucur pentru mama dumneavoastra ca si eu am avut cancer la san stadiul IIA, am facut tratament si sper sa nu mai am nimic. Si eu nu v-am recomandat sa renuntati la operatie chiar daca nu e standardul de tratament medical recomandat in cazul dumneavoastra. Tocmai pentru ca si eu sunt doar un pacient informat de nevoie si ca pacient sunt de parere ca bolnavul are dreptul sa lupte pentru viata lui atat cat poate cu ajutorul sistemului medical chiar si dincolo de recomandarile medicale standard. V-am recomandat doar sa nu va operati la acest chirurg particular care din ceea ce ati relatat dumneavoastra ca v-a spus si cerut ca acte medicale mi-a creat impresia, care poate fi gresita dar v-am relatat motivele pentru care am aceasta impresie, ca nu este in masura sa efectueze tipul de operatie de care aveti dumneavoastra nevoie. Mai pe romaneste orice chirurg poate in mare sa scoata un san dar nu orice chirurg curata bine locul de celulele restante ale sanului care in cazul nostru pot fi si canceroase, nu orice chirurg cand vede pe viu muschiul pectoral stie si daca trebuie sa taie si din el sau nu, orice chirurg poate scoate cativa ganglioni limfatici axilari dar nu orice chirurg gaseste majoritatea ganglionilor limfatici axilari sa-i scoata, ceea ce in cazul nostru este vital, fara sa ramai cu sechele medicale prea mari, etc.. In schimb v-am recomandat sa incercati sa folositi toate resursele pe care acest sistem medical vi le poate oferi. Un PET/CT gratuit, o opinie si de ce nu o operatie de mastectomie totala cu evidare ganglionara totala la un centru specializat si un neurochirurg. Banuiesc ca in afara de faptul ca nu vedeti va este frica sa apelati la un centru specializat pentru a nu fi refuzata cum ati fost initial de medicul dumneavoastra oncolog. Dar si el in final v-a dat trimiterea la chirurgie pe care ati cerut-o. Cu trimiterea, dovada ca sunteti asigurata si toate actele medicale pe care le aveti incercati la un centru specializat. Personal cred ca daca daca tineti neaparat sa va operati nu vad de ce v-ar refuza. Datoria lor este sa va informeze cum este mai bine si dumneavoastra hotarati singura cum vreti sa va tratati. Standardul este doar ce se recomanda pentru majoritatea pacientilor aflati in situatii similare nu si ce esti tu obligat sa accepti. Daca cumva nu merge, ceea ce personal nu cred, puteti apela in ultima instanta ulterior la acest chirurg particular. Dar ar trebui sa veti macar un CT torace abdomen facut. Si nu este cazul sa intrati in panica de timp acuma. Ceea ce aveti dumneavoastra sau s-a format in ani de zile cum cred eu sau este o forma foarte agresiva si atunci chiar ca este prea tarziu. Deasemeni incercati sa aflati daca va incadrati in grad de handicap cu insotitor ori cu cancer stadiul IV ori cu orbirea ori cu amandoua. Eu cred ca da. Si cititi la adresa de net: dansantimbreanu.wordpress.com/liliana-ilie-povestea-ei/ pentru informatii despre un caz asemanator dar ea a avut tumora de pe creier benigna. Multa sanatate !
Răspunde la topic
231 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 11 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp