Cancer la colon si citostatice

Secțiunea: Cancerul de colon
45 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 x-men1971
1 x-men1971 [1c]
28-01-2013, 14:52

Membru din 28-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara!
Daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la situatia tatalui meu va raman tuturor profund recunoscator.
Are 61 ani si a fost diagnosticat cu tumoare la colon pe 18.11.2008. La 04.12.2008 a fost deja operat iar pe 13.12.2008 externat. Mentionez ca inainte de operatie a facut un RMN din care a rezultat ca toate organele interne sunt sanatoase. La sfarsitul lunii Ianuarie 2009 in urma unui control i s-a descoperit o "pata" pe ficat de circa 15mm. Restul analizelor au iesit foarte bune. Medicii de la Bacau au recomandat tratamentul cu citostatice, dar pe raspunderea in totalitate a tatalui meu deoarece in 1998 a suferit un pre-infarct iar in 2000 inca unul. In afara de asta mai are si un anevrism al arterei abdominale dar care in timp s-a calcifiat. Credeti ca este riscant tratamentul cu citostatice tinand cont de problemele cu inima si cu anevrismul? Astept raspuns! Multumesc anticipat si va doresc tuturor de pe acest forum sanatatea pe care o doresc si pentru tatal meu.
2 Casa drhouse
2 Casa drhouse [119c]
11-03-2009, 19:22

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Citostaticele actioneaza asupra celulelor tumorale distrugandu-le, dar si asupra celulelor normale, netumorale.Astfel pot afecta si inima, rinichii, sistemul nervos etc..Dar dupa incetarea terapiei cu citostatice aceste celule normale isi revin rapid .Asta se intampla in cazul in care inima este normala si pacientul nu are alte probleme.Dar din moment ce tatal are deja probleme cardiace si vasculare, citostaticele pot dauna provocandu-i tulburari de coagulare cu complicatii severe.Iradierea zonei hepatice nu se poate face? Sau extirparea chirurgicala a acelei metastaze unice?Numai bine!
3 miha bc
3 miha bc [9c]
16-03-2009, 21:55

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara!
Nu prea stiu cum sa incep. Sunt intr-o stare deplorabila. Da` sa incep cu inc
4 miha bc
4 miha bc [9c]
16-03-2009, 22:46

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

deci: sotul meu, in varsta de 41 de ani a fost operat pe 14 faebr. 2008 la Buc. de tumora maligna gr. 4 la colon, cu metastaze hepatice. Formatiuni localizate pe lobul mic al ficatului cu dimensiunea (cea mai mare) de 45mm. Din aprilie am inceput tratamentul cu citostatice la Cluj, la un prof. dr. foarte bun, unde mergem din 3 in 3 sapt. La primul ct efectuat dupa 3 luni de tratam. s-a constatat o scadere a formatiunilor cu 50%, la al doilea cu 25% fata de precedentul iar la urmatorul ct "fara modificari numerice sau dimensionale". Ce am omis sa spun e ca sotul meu (dragostea mea- un om deosebit, am recunoscut-o dintotdeauna!) nu a avut nici un simptom inainte de diagnosticare, aveam o relatie f. frumoasa, o casnicie reusita, 2 baieti reusiti, premianti (cls. xi si iv). El n-a fumat niciodata, nici macar de curiozitate, esta un anti alcool, femei, hobby-uri si tot ceea ce mi-ar fi facut rau. Pt. toti cunoscutii suntem considerati o fam model.Si chiar suntem!!
Problema care a aparut n-a schimbat cu nimic povestea noastra de dragoste (cum ne place noua sa spunem: ca traim o frumoasa poveste de dragoste de peste 18 ani!)
Dar.. ii este f. rau dupa tratam... foarte.. o sapt. aproape nu se ridica din pat...vomita intruna...nu mananca nimic...medicam. pt combaterea acestor stari nu-si mai fac efectul...nici nu le mai ia..
Insa dupa ce trece aceasta perioada, reintra totul in normal. se simte excelent, mananca de dimineata pana seara (si nu numai!), iesim, ne plimbam, mergem la petreceri (vs. 8 martie), dansam- ne potrivim de minune in toate, ne completam perfect.
Nu stiu cat va dura tratam. E groaznica perioada de dupa. Uneori ne gandim sa renuntam la terapie. Tocmai a facut sedinta 17 joia trecuta. Dr. spune ca e important sa-si faca efect si nu neaparat reactiile adverse. Dar e cumplit si nu pot sa-l ajut fizic nicicum. As dori sa stiu daca cineva a mai facut asa de multe sedinte.El e un luptator, un optimist, imi spune mereu ca va fi bine...eu plang mult...mult... plange si inima mea...
Mi-e tare greu...nu stiu daca ma poate intelege cineva...
Nu accept formulari de genul `fii tare!" El a fost cel tare,cel puternic si indraznesc sa cred ca va mai fi.
Poate e cineva in masura sa-mi raspunda. De "naturisti" care vor sa-si vanda marfa am avut parte. Suntem reticenti la acestea, insa nu pot spune ca nu am incercat . Folosim produse apicole, sucuri naturale zilnic (sfecla rosie, grepfruit, portocala si telina, uneori mai inlocuim cate un fruct cu morcov si mar), plus Cordiceps si Chitosan periodic
Imi cer scuze pt "dimensiunea" comentariului.
Dar, daca voi mai scrie veti intelege (poate) ce mi se-ntampla.Astept! Sanatate tuturor! O spunem asa de usor si semnifica atat de mult...
5 bruneta37h
5 bruneta37h [2c]
23-03-2009, 18:56

Membru din 23-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna,miha.... aceeasi problema o am si eu pt mama mea,.....este a 15 cura cu citostatice si se simte rau in timpul tratamentului si nimeni nu-ti spune nimic,......pur si simplu continuu,......sunt disperata,.....si mama mea ia cordiceps,...ganoderma,....si era fff bine dar acum din cauza abuzului de citostatice e rau,...daca cineva stie sa ne dea raspunsuri va rugam s-o faca.
6 miha bc
6 miha bc [9c]
26-03-2009, 23:38

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna! Multumesc ca mi-ai scris. Raspund cu intarziere pt. ca suntem in perioada buna si profitam cat putem de mult de ea. Azi e ziua sotului meu, implineste 41 ani, a fost o zi superba, cu mult soare - afara si in sufletele noastre. Mai sunt cateva zile de "bine" care vor trece mult prea repede. Dupa care urmeaza calvarul. Ne consolam cu ideea ca va fi din nou bine. TREBUIE!
Spune-mi, te rog, unde face mama ta tratamentul? Unde a fost operata?
Daca te pot ajuta in vreun fel, nu ezita sa-mi spui.
Astept un semn de la cineva care a trecut peste sedinte cito (multe la numar!) si acum e bine. TREBUIE sa existe cineva.
Poate ne mai ajuta si vreun domn doctor cu vreo sugestie. Multumesc anticipat tuturor.
7 bruneta37h
7 bruneta37h [2c]
27-03-2009, 21:57

Membru din 23-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna, intru mai rar pe aici,..daca nu ma gasesti intra pe mess,...acelasi id ca aici,sunt multe de spus.....
8 miha bc
8 miha bc [9c]
30-03-2009, 08:18

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

O sa intru...seara... Multumesc!...
9 clau-erik
9 clau-erik [2c]
30-03-2009, 17:55

Membru din 30-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna,sunt prima oara pe acest forum.
Si eu am probleme cu sotul meu 36 ani ,care in urma cu 2ani a fost diagnosticat cu o polipoza rectosigmoidiana a fost operat,i s-a facut colectomie totala iar diagnosticul a fost neoplazie rectosigmoidiana.Pana acum o luna totul a fost in regula cand si-a facut analiza de markeri tumorali care i-au iesit foarte mariti.In urma unui control tomografic s-a constatat ca are o tumora de 3cm pe ficat si infiltratii tumorale pe abdomen cea mai mare fiind de 10 cm.acum face citostatice a terminat al4lea ciclu in cluj.Peste 2 saptamani urmeaza evaluarea iar apoi ar trebui operat sa-i scoata tumora de pe ficat.Suporta foare rau citos. poate e cineva care sa-mi dea un sfat nu mai pot sant terminata psihic si nu stiu incotro sa ma indrept.Ce sa mai zic de el,vrea sa renunte la tot.
10 clau-erik
10 clau-erik [2c]
30-03-2009, 18:30

Membru din 30-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Poate ne ajuta cineva cu un sfat cum ar trebui sa procedam,parerile sunt impartite cum ca n-ar trebui sa se opereze ca e inutil,dar as vrea sa-l ajut enorm.Sant distrusa nu mai pot ! Aceasta boala se mosteneste,copilul meu l-a mostenit are14 ani si anul trecut am fost nevoita sa-l operez si pe el.Mi-e foarte greu sa trec peste toate astea de doi ani numai prin spitale,dar ma rog la dumnezeu sa-mi tina copilul sanatos.Va multumesc si sper ca se va gasi cineva care sa-mi dea raspuns la intrebarile mele poate un medic...as vrea sa vb. cu tine miha daca intri deseara ms.
11 enemgabriel
11 enemgabriel [42c]
31-03-2009, 14:57

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

pentru sanatatea colonului :aloe vera gel+active probiotic cu 6 specii bacteriene.
12 ave
12 ave [2c]
08-04-2009, 16:37

Membru din 08-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,
Mama mea de 64 ani a fost diagnosticata cu cancer colon stadiul IV si operata de doctorul Mihnea Ionescu de la Fundeni si daca stie cineva ceva de doctorita Adina Croitoru, cu ea o sa inceapa evaluarea si apoi citostaticele.Stie cineva cum e ca medic?Este tot de la Fundeni.
13 x-men1971
13 x-men1971 [1c]
08-04-2009, 20:38

Membru din 28-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Pt. AVE
Tatal meu a fost operat in dec.2008 tot de conf.Mihnea Ionescu. La primul control la inceputul lunii februarie 2009 a fost trimis de conf.Mihnea la d-na dr. Adina Croitoru. Acesta a spus ca trebuie facute neaparat citostatice dar sunt riscante din cauza unui anevrism abdominal si a problemelor de inima de care sufera tatal meu si sa ceara si parerea medicilor de la Bacau. Acestia au spus la fel ca sunt riscante citostaticele. La inceputul lunii martie 2009 am fost cu tatal meu din nou la control la Fundeni. Conf.Mihnea Ionescu a spus ca operatia si colonul sunt in regula si sa mergem din nou la d-na dr. Adina Croitoru. De aceasta data d-na dr. s-a cam suparat pe motiv ca de ce nu a inceput tratamentul cu citostatice din luna februarie si ca anevrismul abdominal nu pune nici un fel de probleme in acest tratament. L-a trimis pe tatal meu si la o alta d-na dr. cardiolog si care a confirmat ca tratamentul cu citostatice trebuie inceput neaparat. Prin spital cat am stat am intrebat multa lume despre d-na dr. Croitou si am aflat lucruri bune. Dar de ce pentru tatal meu la primul control a spus una si la al doilea a spus alta nu stiu, nu am reusit sa inteleg. Oricum tatal meu a inceput tratamentul cu citostatice chiar a doua zi dupa
ce ne-am intors de la Bucuresti. La ora asta are facute deja doua sedinte si se simte foarte bine si sper sa se faca bine. Trebuie sa faca inca patru sedinte, cate una la doua saptamani, dupa care sa faca din nou un RMN si sa mearga la control la Fundeni.
Mentionez ca tatal meu a fost diagnosticat in dec.2008 cu cancer la colon stadiul I-II.
Sanatate multa!
14 ave
14 ave [2c]
27-04-2009, 11:06

Membru din 08-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Pt PopaAdrian17
Multumesc pt raspuns.Mama a inceput citostaticele cu dr. Adina Croitorul, face cate 2 zile la 2 saptamani, dar dr. ne-a spus ca e greu de controlat boala.Tatal dvs. cum face cura de citostatice, la ce interval de timp?Mamei i-a spus ca o sa faca 12 sedinte adica 3 luni.Dar imi e foarte frica de evolutia bolii.Urmeaza tatal un tratament naturist?
Sanatate multa!
15 cri27
15 cri27 [1c]
29-08-2009, 22:14

Membru din 29-08-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

pr Miha bc Cum se simte sotul tau acum? Si tatal meu trece prin acelasi lucru si innebunesc cand vad cum se chinuie cu citostaticele. Cate sedinte de perfuzii a facut sotul tau? Noi suntem abia la a 2 a. La ce medic la Cluj mergeti?
Sanatate multa tuturor!!!!!!!!!
16 miha bc
16 miha bc [9c]
01-09-2009, 21:04

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna, cri27, si scuze de intarzierea raspunsului.
Momentan sotul meu e bine. Am fost saptamana trecuta la Cj la tratament, la a 23-a sedinta!!! Primele 5-6 sedinte le-a suportat foarte usor, fara reactii adverse. Insa dupa aceea a inceput sa-i fie rau foarte tare.
Dupa tratament nu poate manca ABSOLUT nimic cam 3 zile. Bea doar apa, multa apa (cate 6 l/zi) si vomita de cate 7 ori /zi. Dupa care incet-incet isi revine, atat de bine, incat aproape ca uita starile astea. Doar ca trec cele 3 saptamani foarte repede si mergem din nou.
Dar, important e ca merge spre bine, trebuie sa avem rabdare si credinta in Dumnezeu, si totul va fi bine.
Sunt oameni care au reusit si asta trebuie sa ne incurajeze si sa mergem inainte.
Dr la care mergem e dl. Ciuleanu. ---------------*

Cu orice te mai pot ajuta, iti stau la dispozitie.
Sa dea Dumnezeu numai bine, tuturor.


(*modificat de administrator)
17 Rosalinda
17 Rosalinda [1c]
30-01-2010, 13:59

Membru din 30-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua. Ce sa va zi : eu tocmai mi-am ingropat mama, a murit de cancer la colon. La momentul operatiei, nu avea nici un organ afectat. La recomandarea medicului chirurug, a inceput citost. la 2 luni dupa operatie.
Dupa prima tura de citost, dupa care sa simtit f bine, am fost la control. La ecograf sa vazut pe ficat noduli de 12 mm, va dati seama , dupa 2 luni? Sa continuat cu tratamentul citost, mama nu avea nici o simptoma nici greata, nici varsaturi, numai slabea pe zi ce trecea. Dupa vreo jum de an, ia fost schimbat tratamentul, ficatul a dat in ceroza umeda, tumorile sau raspandit la toate organele din jur. Abia acum a inceput sa ii fie rau dupa citost : isi pierdea vocea, stari de voma, nu manca.ia cazut parul ; dar dupa 2-3 zile isi revenea. Am incercat tot felul de tratamente, ceaiuri, pastile, vitamine, regim la sange, totul in zadar. Avea scaune diareice si cate 5-6 pe zi. A ajuns ff slaba , avea o burta imensa, nu mai avea putere, practic nu o durea nimic decat picioarele care se umflau, ia cazut parul. Si incet incet se stingea vazand cu ochii, pana pe 14 noiembrie, exact la un an dupa operatie a murit ( asa ne-a zis si doctorul ). A fost un cosmar, numai cine trece prin asa ceva, stie ce inseamna suferinta si a mea ca am stat cu ea, si a ei ca nu mai putea. Asa ca va dati seama ce as putea sa va mai zic : va dati seama singuri
18 andreey90
18 andreey90 [7c]
05-03-2010, 10:41

Membru din 05-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 7

pentru miha bc. Te rog frumos spune-mi si mie care au fost primele semne ale bolii si ce analize s-au facut la inceput pentru detectarea acestei boli. Multumesc si Sanatate maxima la toata lumea !!!
19 miha bc
19 miha bc [9c]
05-03-2010, 11:20

Membru din 16-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

pt. andreey90
primele semne ale bolii (desi, cam la 2 ani, zic doctoriii ca s-au manifestat!) au fost scaunele dese-uneori doar senzatii de mers la toaleta- apoi, ceea ce a pus capac, au fost scaune insotite de sange. drept pt. care am mers urgent la dr. de familie: GRESEALA! nu ne-a spus decat sa nu ne alarmam, poate fi doar un polip. iar pt scaune diareice "luati imodium!" astfel am mai intarziat vreo sapt., doua, dupa care s-a ajuns la colonoscopie. asta tb facut NEAPARAT pt a evita orice complicatie ulterioara. sanatate!!
20 andreey90
20 andreey90 [7c]
05-03-2010, 12:04

Membru din 05-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 7

sarutmana . si eu urmeaza sa fac o colonoscopie peste 2 sapt. dar acele scaune erau frecvente? sange abundent ? cum se mai simte sotul dvs acum la 2 ani de la operatie ?
Răspunde la topic
45 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp