cancer de col uterin?

Secțiunea: Cancerul de col uterin
47 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
27-10-2013, 18:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu prea stiu ce e cu aceste oncocelule sau oncoproteine, cu siguranta ca nu sunt niste teste standard. standard in momentul de fata, daca biopsia a fost excizionala in tesut sanatos, este urmarirea prin examene ginecologice si test babes papanicolau. nu cunosc niciun "test oncologic" alternativ care sa poata inlocui aceste lucruri. de fapt nu exista.
22 mirceamirela
22 mirceamirela [15c]
28-10-2013, 23:23

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Da, nu am înţeles despre ce e vorba dar sigur o sa mă lamuresc când mă duc sa fac acel test, sunt ft curioasa, in fine, sigur o sa fac si testele standard cum e BP.Daca acesta va ieşi din nou C3, vor urma aceleaşi proceduri?adică biopsie si probabil si conizatie?cred ca de aceasta data voi face conizatia, chiar trahelectomie...?credeţi ca ar fi mai indicata aceasta din urma? multumesc mult!
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
29-10-2013, 01:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca o sa iasa iar CIN3. daca se intampla asta, se recomanda iarasi o interventie chirurgicala, cat de minima se poate, cu siguranta oncologica, daca aceasta siguranta mai poate fi respectata.
24 mirceamirela
24 mirceamirela [15c]
03-01-2014, 14:28

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

buna ziua si LA MULTI ANI!UN AN NOU MAI BUN VA DORESC LA TOTI!
De data aceasta va cer o parere pt tatal meu, in anul 2006 decembrie a fost operat de cancer la colon, dupa care nu a facut nici un fel de chimioterapie, in anul 2007 decembrie a suferit un atac cerebral cu paralizie pe partea stanga.De atunci e mai mult in pat cu deplasari ft putine in casa si doar cu ajutor.Acum 2 luni a inceput sa se vaite tot mai tare de dureri de burta, i-am facut analize de sange, care sunt ft proaste[imunitatea e praf, TGO la ficat este 330, leucocitele sunt ft mari]si nu prea mai vroia sa manance, in 26 dec l-am dus la urgenta, unde i s-a facut un eco din care a reiesit ca are 2 metastaze la ficat[mentionez ca in prezent nu mananca nimik de aproape 2 sapt].Astazi am fost cu mama la oncologie cu toate analizele si cu eco si dr a zis ca nu are rost sa-i mai facem nimik ca nu rezista nici la rmn nici la tomograf si nici vorba de citostatice, i-a dat un tratament cu injectii acasa, cu ceva vitamine, calmante, glucoza si un plasture care se lipeste pe piele 72 ore, dr a spus ca daca nu merge cu tratamentul acesta o sa ii dea morfina.Tata zice ca daca mananca il doare si mai tare burta si il doare ft tare si piciorul paralizat.Eu as fi vrut sa ii facem totusi un tomograf sa vedem exact despre ce e vorba, am nevoie de parerea dvs.Mentionez ca are 73 ani si in partea dreapta la burta este tare, astept un raspuns si va multumesc inca o data d-nule RaulDuke!
25 mirceamirela
25 mirceamirela [15c]
03-01-2014, 15:02

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

revin cu precizarile ca in stanga e ft tare nu in dreapta, am gresit eu si mi-a dat mama o scrisoare medicala in care se se specifica NEOPLASM DE COLON TRANSVERS OPERAT IN 2006, HEMICOLECTOMIE DREAPTA, RECIDIVA METASTAZE HEPATICE MULTIPLE, ascita si hemiplezie stanga sechela dreapta avc.Scrisoarea am primit-o acum de la dr oncolog.
26 mirceamirela
26 mirceamirela [15c]
03-01-2014, 15:29

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

PS Si Bilirubina este foarte mare
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
03-01-2014, 18:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce anume vrei sa stii ? trebuie sa formulezi o intrebare, caci altfel nu stiu ce sa zic. parerea ti-o poti forma dupa ce ai un fata un caz complet, cu bolnav cu tot si cu toate analizele si investigatiile care iti trebuie. evident ca nu poate fi vorba de asa ceva pe internet, nu se poate face un "consult medical". ca atare trebuie sa formulezi o intrebare la care sa iti pot raspunde.
28 mirceamirela
28 mirceamirela [15c]
03-01-2014, 18:29

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

vreau sa stiu daca ii pot face tomograf fara sa-i pun in pericol viata sau un rmn si dc dr oncolog zice ca nu are rost sa facem asta ?
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
03-01-2014, 20:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce spune x sau y un lucru, asta nu am cum sa stiu. in schimb un RMN sau un CT nu vad cu ce pune viata in pericol... daca creatinina e normal se poate face si cu substanta de contrast.
30 mirceamirela
30 mirceamirela [15c]
03-01-2014, 20:35

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

se pare ca creatinina e la limita si ureea e mare, am intrebat acum pe mama, in orice caz va multumesc pt raspuns si o sa stau de vorba cu mama sa mergem totusi la un CT, iar in legatura cu problema mea, ma duc saptamana viitoare sa-mi faca testul ala de care v-am povestit, dupa care o sa revin cu rezultatul.Am vb din nou cu medicul meu si l-am intrebat iarasi despre acest test si a spus ca o sa vada daca sunt prezente oncoproteinele si daca sunt prezente nu e bine si o sa-mi faca o conizatie inalta, adica taie mai mult, nu mai am nici o intrebare momentan, o sa revin cu alte intrebari dupa testul respectiv.Va multumesc si ma scuzati daca nu am fost ft explicita in ceea ce vreau sa stiu,
31 ema74
31 ema74 [2c]
12-01-2014, 17:28

Membru din 12-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua. Am 39 de ani si in urma testului "babes papanicolaou" am urmatoarele descrieri: pe frotiu sunt prezente celule endocervicale. Frotiul prezinta celule parabazale si bazale cu nucleu hipercrom, metaplazie pavimentoasa imatura, frecventa flora cocoida si bacilara. Concluzie: celule scuamoase atipice care nu pot exclude o leziune intrapiteliala de grad inalt -ASC-H. Mentionez ca facut si analiza CA125-si este 54, 71U/ml. Ecografia transvaginala arata ecostructuranormala, endometru 0, 90cm, linie de reacuitate prezenta; parauterin dr. zona de ecogenitate mixta de 5, 77/ 3, 89 (chist ovarian tumoral); parauterin stg.ovar de 3, 26 cu zona de ecogenitate mixta 2, 19/ 1, 55 cm. Diagnostic: chist tumoral ovar dr., col lezional. Am primit recomandarea sa ajung la Bucuresti la Fundeni pentru intervetia acelui chist, sunt pusa in tema ca, daca se va dovedi ca acel chist este chiar tumoral, pot avea parte si de histerectomie totala. Problema mea e ca nu am avut copii pana acum, oare asta ma asteapta? Va multumesc pentru raspuns!
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
12-01-2014, 23:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu se intelege foarte clar care e intrebarea, totusi... din ce inteleg, ai o formatiune parauterina care poate fi un cancer, posibil de ovar, care se indica sa fie operat. alt lucru pe care il poti face pana ce ajungi la fundeni este dozarea unui marker numit HE4, dar oricum este foarte probabil sa trebuiasca facuta o operatie care sa constea in histerectomie totala si anexectomie. daca discuti problema fertilitatii cu chirurgul, e posibil ca el sa ceara un RMN mai intai, spre a vedea daca poate spera la o operatie mai conservatoare, cum ar fi doar scoaterea acelei formatiuni si a uneia din anexe (ovar, trompa, pe o singura parte).
33 ema74
33 ema74 [2c]
21-01-2014, 23:02

Membru din 12-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Pentru Dl. DR. Raul Duke. Va multumesc, aceasta era raspunsul pe care as fi dorit sa-l primesc. Intrebarea urmatoare ar fi: in cat timp se poate forma un chist endometriozic? In urma cu 2 ani la un control ginecologic nu mi-i s-a spus ca as avea un asfel de chist, stiam numai de cele cu lichid, de aceea ma impac foarte greu cu acesta situatie. Din pacate nu mai am timp sa-mi fac acel marker HE4( ce ar fi trebuit sa evidentiezae acest marker?), pentru ca saptamana urmatoare ma prezint la interventie.
34 MARTON
34 MARTON [617c]
22-01-2014, 22:10

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

UN CHIST cum se mai zice frumos la o tumora care poate fi canceroasa sau necanceroasa se poate forma repede sau incet in functie de foarte multe aspecte: varsta pacientului, forma tumorii agresive sau mai lente, de ce alte boli sufera pacientul, de stilul de viata, de organismul lui si de sistemul lui imunitar si de noroc, sau de DUMNEZEU, o formatiune tumorala se comporta diferit in FIECARE GAZDA daca sar cunoaste atat de bine aspectele astea medicibna ar fi cu un pas mai inainte pt descoperirea tratamentului pt cancer.Din aceasta cauza ca se comporta individual in functie de gazda ar trebui ca fiecarui pacient sa i se faca tratament individual.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
35 MARTON
35 MARTON [617c]
22-01-2014, 22:24

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Evolutia cancerului renal nu este una rapida, astfel creste lent si patrunde in venele intrarenale si in vena renala, insa nu ezita sa se raspandeasca si in exterior, in glanda suprarenala, pancreas sau colon. Nici evolutia metastazelor nu este una rapida, acestea fiind situate de regula la nivelul plamanului, insa pot fi intalnite si la nivelul ficatului, sau la cel al sistemului osos sau al glandelor suprarenale.
Acesta este un studiu dar realitatea este alta : eu am avut ghinionul sa fiu exceptia de la regula TUMORA MEA GRAWITZ GRAD 3B a fost depistata la varsta de 32 de ani si ea apare peste 50 de ani, a recidivat prima oara dupa 4, 6 ani, pe urma sa transformat in tumora pe colon si a reaparut imediat dupa operatie si in doua luni ave ca dimensiuni 2, 5--3cm, si dupa inca trei luni aveam si inca trei metastaze pe un plaman.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
36 mirceamirela
36 mirceamirela [15c]
25-03-2014, 21:32

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Am aflat despre ce test era vorba, oncoproteine E6/E7, daca acestea sunt prezente si a ieşit ca sunt prezente, acum sunt programată pt o conizatie înalta, chiar săptămana aceasta o sa merg sa o fac, am sa revin cu rezultatul mai târziu.As vrea sa merg la oncolog după aceea, am înţeles ca la Cluj sunt cei mai buni, puteţi sa-mi recomandati pe cineva? In orice caz, m-ar interesa părerea d-nului RaulDuke, va multumesc la toţi!
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
26-03-2014, 18:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu cunosc medicii din cluj, nu am nicio recomandare de facut.
38 mirceamirela
38 mirceamirela [15c]
27-03-2014, 22:13

Membru din 01-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 15

nici o problema, atunci poate imi recomandati pe cineva din Tm sau Bucuresti sau chiar mai bine...as vrea sa va gasesc pe dvs...se poate?in ce oras sunteti?va multumesc mult!
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 11:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sunt in bucuresti, dar nu vad ce vrei sa vorbesti cu mine live si nu poti vorbi aici, dupa ce vei avea rezultatele de la biopsie si colposcopie sau alte investigatii.
40 MARTON
40 MARTON [617c]
30-03-2014, 14:06

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Fiecare in meseria noastra ne asumam raspunderea in ceea ce facem sau zicem, si ESTE normal si omeneste ceea ce doreste MIRELA sa stea de vorba cu un medic fata in fata nu vad de ce in calitate de medic nu doriti asta. DACA era o ruda dea dumneavoastra tot asta ati fi spus???????????
MIRELA EU SUNT TOT DIN bucuresti SI TE SFATUIESC sa mergi la SPITALUL PANDURI ( THE. BURGHELE ) SI sal cauti pe DOCTORUL AMBERT VALENTIN, EU AM FOST OPERAT DE TREI ORI DE CATRE DANSUL SI AM FOST FOARTE MULTUMIT.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
47 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp