cancer cu metastaze

Secțiunea: Metastaze
36 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
04-10-2011, 10:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, asteptam informatiile ! sunt curios cu privire la posibilitatile de tratament oncologic si de ce nu se merge mai departe cu diagnosticul...
apoi, despre psihicul lui, asta chiar nu ma intereseaza, sunt doar impresiile tale subiective. medical vorbind, iti garantez eu ca oamenii sunt mult mai rezistenti decat au rudele lor impresia. rata sinuciderii in randul populatiilor de oameni cu cancer este mai mica decat in populatia generala. prin "starea lui generala" nu m-am referit la cat de optimist/trist/vesel/nefericit/etc e ci la STATUSUL LUI DE PERFORMANTA, poate sa mearga, are simptome, il supara tare, sta numai in pat, etc. si la analizele lui biologice, hemograma, are anemie severa, functia hepatica, transaminazele, coagularea, albumina, etc etc si daca are si alte suferinte, boli de inima, tensiune necontrolata, diabet, alte boli cronice etc etc etc.
22 nicolina.manole
22 nicolina.manole [29c]
18-10-2011, 15:01

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

Buna ziua,
Revin cu informatii despre rezultatele analizelor tatalui meu:
LDH:640 U/L
CREATININA 1.07 mg/dl,
FOSFATOZA ALCALINA : 314 U/L,
GGT:72 U/L,
GLICEMIE:105 mg/dl,
HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA{ WBC:8.21 10 la puterea trei}/ul, NEU#:4.63 10la puterea trei}/ul, LYM#:2.71 10 la puterea trei}/ul, MONO# 0.578 10 la puterea trei}/ul; EOS# 0.210 10 la puterea trei}/ul, BASO# 0.079 10 la puterea trei}/ul, RBC: 5.31 10 la puterea sase}/uL, HGB: 13.7g/dl, HCT: 42.5%, MCM: 79.9 fL, MCH: 25.8pg, MCHC:32.3 g/dl, RDW 16.9%, PLT:301.1010 la puterea trei}/ul, MPV:7.98 fL, PCT: 0.240%, PDW: 17.4, NEU %:56.4%, LYM%: 33.1 %, MONO %: 7.03%, EOS%:2.56%, BASO%: 0.960%);
TGO: 37U/L; TGP: 24 U/L; UREE SERICA : 27 mg/dl.

Cat a fost internat a facut tratament cu CARBOPLATIN+ SINDAXEL.

Va rog frumos daca puteti sa imi interpretati aceste analize mai pe intelesul meu. Ce imi puteti spune despre valoarea LDH? Mai este ceva de facut? Ce ma sfatuiti? Mentionez ca peste doua saptamani a fost chemat din nou sa il interneze pt. chimioterapie.
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
18-10-2011, 16:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

vad ca baietii au trecut deja la fapte. nu e rau! analizele arata absolut in regula, nu e nimic semnificativ modificat la ele, cu exceptia fosfatazei alcaline putin marite, care insa nu e specifica pentru vreo problema anume. in cazul tatalui tau, defapt, conteaza foarte putin (posibil sa sugereze de la NIMIC la existenta metastazelor si prin alte locuri, oase, etc)
s-a inceput o schema de citostatice mai "cu spectru larg", ca sa zic asa, care acopera inclusiv posibilitatea ca metastazele din ficat sa fie de la melanom. pentru melanom din pacate este o schema cu rata de raspuns foarte mica, sub 15%, dar din pacate solutii mult mai bune nu exista.
ce mai e de facut este ca LA FIECARE 7 zile (nici mai mult nici mai putin) dupa administrarea citostaticelor sa faceti o HEMOGRAMA (numaratoarea celulelor din sange) ca nu cumva neutrofilele sa fie foarte scazute si asta sa predispuna la o infectie amenintatoare de viata. de asemenea, in orice situatie de febra/frison sau semne evidente de infectie, dupa citostatice, omul trebuie dus de urgenta la medic (evident, in caz de suspiciune trebuie pus termometrul).
24 nicolina.manole
24 nicolina.manole [29c]
09-11-2011, 18:32

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

buna seara,
analize efectuate la data de 01.11.2011
LDH: 375 U/L, TGO: 32 U/L; TGP: 26 U/L; UREE SERICA: 35 mg/dl
CREATININA 1.13 mg/dl; FOSFATOZA ALCALINA 296 U/L; GGT: 77 U/L; GLICEMIE 106 mg/dl;
HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA ( WBC: 9.56 10 la puterea 3 /ul;, NEU#:5.80 10la puterea trei}/ul, LYM#:2.94 10 la puterea trei}/ul, MONO# 0.586 10 la puterea trei}/ul; EOS# 0.119 10 la puterea trei}/ul, BASO# 0.111 10 la puterea trei}/ul, RBC: 5.19 10 la puterea sase}/uL, HGB: 13.9 g/dl, HCT: 41.4%, MCV: 79.8 fL, MCH: 2.9 pg, MCHC:33.6 g/dl, RDW 17.6%, PLT:324 10 la puterea trei}/ul, MPV:6.97 fL, PCT: 0.226%, PDW: 16.2, NEU %:60.7%, LYM%: 30.8 %, MONO %: 6.13%, EOS%:1.24%, BASO%: 1.16 %);

Va rog sa imi interpretati aceste analize, daca sunt mai bune ca cele dinainte. Singurul lucru ce mi s-a spus este ca au scazut marcarii tumorali ceea ce banuiesc ca este un lucru bun. Ce ziceti suntem pe calea cea buna? continuam asa?
dati-mi o opinie. Va multumesc din suflet.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
09-11-2011, 22:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

raspunsul meu ramane in ton cu tot ce am discutat pana acuma. analizele aceastea sunt la fel de in regula ca si cele de putin mai sus, deduc ca toleranta la tratament este buna (cu sau fara ajutor medicamentos, asta nu stiu). despre markeri tumorali nu pot spune nimic, nu vad niste markeri tumorali lucrati nici aici nici mai sus.
in nota a tot ceea ce am discutat pana acum, faptul ca tolereaza bine la tratament este un lucru pozitiv. despre prognostic insa nu pot spune nimic. despre a continua, ei bine, odata inceput un plan de citostatice, el trebuie continuat pana la cel putin 2-4 cicluri, daca sunt tolerate bine si boala nu este in progresie evidenta.
inafara de asta, ramane valabil tot ce am mai discutat pana acum.
va urez succes !
26 Marin Marin
26 Marin Marin [3c]
18-11-2011, 19:26

Membru din 18-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am si eu o mare rugaminte. Fratele meu a fost operat de cancer la plaman in sept. 2010. Mai apoi insa au aparut metastaze, mici, dar multe. A inceput serii noi de citostatice (a luat citostatice si inainte de operatie). Metastazele s-au micsorat, analizele nu arata foarte rau, dar e o mare problema: markerul tumoral CA creste astronomic, a ajuns deja la un incredibil 2.000 !!
Poate ne da cineva o explicatie sau, si mai bine, o sugestie pt. remediere. Multumesc foarte mult.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
18-11-2011, 20:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care marker e acela ? nu exista CA, exista CA 15-3 sau CA 125 sau CEA, etc. intrebarea este "de la cat a plecat" valoarea aecstui marker ? ce tratament a facut pana acum si cat ?
28 Marin Marin
28 Marin Marin [3c]
18-11-2011, 20:39

Membru din 18-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc foarte mult Domnule Doctor RaulDuke ca mi-ati raspuns.
1) Markerul este CEA
2) Cand fratele meu a facut prima " masurare", markerul avea valoarea 120.
3) Cand a facut citostatice pentru tumoarea de la plaman, doctorul i-a dat citostatice cu CISPLATIN si TAXOTERE.
Acum face citostatice pt. metastazele de la ficat si din alte parti (are si in zona anginara) face citostatice cu OXAPLATIN si GEMZAR.
Iertati-ma daca n-am scris foarte corect, dar asa am inteles la telefon. Eu stau in Brasov, iar fratele meu in Buzau.
Multumesc anticipat.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
19-11-2011, 18:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate cresterea aceasta foarte mare a markerului, dupa tratament, apoi aparitia acestor metastaze "mici dar multe" este semn de progresie a bolii, in ciuda tratamentului folosit. din pacate se intampla si inca foarte des, in aceasta boala. ca prognostic, asta e din pacate un semn rau pentru fratele tau. tot ce se poate face este sa se incerce cu regimuri din acestea de chimioterapie si sa se verifice periodic markerul (evolutia lui) si dimensiunile metastazelor.
acum vreau sa stiu CE ZICEA BULETINUL ANATOMOPATOLOGIC de la operatia de plaman! e foarte important si in functie de asta o sa pot spune mai multe. apoi: markerul cu valoare de 120 a fost masurat INAINTE sau DUPA operatie ?
30 RoCancer
30 RoCancer [12c]
20-11-2011, 00:30

Membru din 26-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Din informatiile prezentate pana acum, cred ca histopatologia este de cancer pulmonar fara celule mici, din 2 motive:
1. markerul CEA este crescut in adenocarcinomul pulmonar, care este un cancer pulmonar fara celule mici;
2. daca ar fi fost vorba despre un cancer pulmonar cu celule mici, s-ar fi administrat eventual Taxotere singur, dar nu cu Cisplatin; de asemenea, Gemzar s-ar fi administrat singur, dar nu cu Oxaliplatin.
Mai precis decat un cancer pulmonar fara celule mici, markerul CEA ne arata ca este vorba de un adenocarcinom pulmonar.
Avand in vedere ca s-a inceput initial chimioterapia cu Cisplatin si Taxotere, urmata de operatie, iar acum chimioterapie cu Gemzar si Oxaliplatin (GEMOX), s-ar parea ca a fost vorba de un adenocarcinom pulmonar stadiul III.
Totusi informatii suplimentare ar fi binevenite, in special interpretarea primului CT.

dr. Dorian Oana
31 Marin Marin
31 Marin Marin [3c]
20-11-2011, 07:52

Membru din 18-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc mult Dr. RaulDuke si Dr. Dorian Oana pt. raspunsul prompt. Spun pe scurt evolutia.
Dupa ce s-a depistat tumoarea la plaman (avea marimea 76 mm) un renumit chirurg Klepetko i-a sugerat fratelui sa fac trei sedinte de citostatice la care organismul a reactionat bine caci s-a redus la 24 mm. Dupa operatie a mai facut inca trei sedinte de citostatice dupa care si chirurgul si oncologul cu citostaticele (o personalitate: Zielinski) au declarat ca a scapat. Nu au zis nimic de marker tumoral.
In perioada citostaticilor i-a recidivat fratelui meu artroza de la un picior care l-a chinuit extrem de mult (durerea era cuplata cu durerea de la citostatice). Chirurgul care l-a operat la picior i-a propus masurarea markerului si ce a gasit l-a speriat: 120. Deci prima masurare s-a facut dupa operatie, inainte de a incepe citostaticele de dupa operatie. Cand fratele meu le-a spus ca a crescut markerul, cei doi doctori (chirurgul si oncologul) au spus ca nu e de la cancer ci de la o infectie a cailor biliare. Din proprie initiativa frate-miu a facut un PET-CT la Oradea (tot la Oradea a avut confirmarea ca tumoarea este canceroasa, in urma unui PET-CT) Si acolo a descoperit mai multe metastaze: in zona anginara, aproape de pancreas, aproape de ficat si in zona claviculara. Dar ce a fost mult mai alarmant a fost ca markerul ajunsese la 780 ! A contactat oncologul si acesta optimist i-a propus iar citostatice (doctorul este optimist caci sunt mici). Mi se pare ciudat ca la valoarea acestor personalitati nu se alarmeaza de valoarea la care a ajuns markerul: 2.000!! Fratele meu a rezistat eroic caci a avut o sanatate de fier si un fizic de 1, 90 si 110 kg. Dar are niste dureri la burta (cum spunem popular) si in zona reciproca din spate care il termina.
Il doare tare si continuu. Cand acestea devin insuportabile merge la spital si face perfuzii cu clamate puternice.
Altfel, ca sa uite de durere el merge curent la servici. Pe mine ma copleseste durerea lui, stoicismul cu care o indura si faptul ca se consuma ca nu poate sa-i spuna nimeni explicatia exploziei markerului.
32 RoCancer
32 RoCancer [12c]
20-11-2011, 14:11

Membru din 26-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Profesorul Walter Klepetko si profesorul Cristoph Zielinski sunt personalitati de notorietate europeana in domeniul chirurgiei toracice, respectiv in oncologia medicala. De aceea, sunt sigur ca fratele dvs este pe maini bune.
Pe de alta parte, pentru a putea incerca sa imi formez o parere mai obiectiva, fara sa fie nevoie de mai multe presupuneri, va rog sa imi trimiteti rezultatul examenului histopatologic in urma operatiei pe plaman, precum si interpretarea celor doua PET-CT, efectuate la Oradea.

dr. Dorian Oana
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
20-11-2011, 14:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

@RoCancer: cam asa e cum zici tu, cu exceptia punctului 2. intr-un cancer cu celule mici prima linie consta neaparat intr-o sare de platina, iar regimul cel mai des folosit e etoposid cu cisplatin. dar informatii suplimentare i-am cerut tocmai pentru ca speculatiile nu-si au rostul.

@Marin Marin: ma tem ca ti-am explicat cum se interpreteaza vizualizarea acelor focare metastatice si cresterea aceasta masiva a markerului CEA, si anume ca progresie a bolii. boala este in stadiul IV si nu este vindecabila. tot ce se mai poate face este cum am zis si in postul de mai sus, si anume paliatie - prelungirea vietii si incercarea controlarii simptomelor. pentru durerile de burta, care pot fi date de o invazie a plexului celiac de catre metastazele din retroperitoneu, trebuie sa incercati sa vorbiti cu un chirurg generalist sau neurochirurg si, eventual, cu un radioterapeut.
revin cu intrebarea: ce zice buletinul anatomopatologic de dupa operatie (de la microscop) ?
34 RoCancer
34 RoCancer [12c]
20-11-2011, 14:28

Membru din 26-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

@RaulDuke: ai dreptate in privinta sarii de platina in prima linie de terapie din cancerul cu celule mici; eu nu am exclus cancerul cu celule mici pentru ca i s-a administrat Cisplatin, ci pentru ca i s-a administrat Cisplatin in asociere cu Taxotere; daca i s-ar fi administrat numai Taxotere, ne puteam gandi la un cancer cu celule mici, dar asocierea pare sa excluda cancerul cu celule mici.

Sa asteptam totusi mai multe informatii, pentru a evita intr-adevar mai multe speculatii.

dr. Dorian Oana
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
20-11-2011, 14:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai Taxotere cu Cisplatin poate fi o varianta foarte buna pentru NSCLC, chiar si ca prima linie (la ora actuala mai ales daca e vorba de histologie de tip scuamos); cat despre taxotere monoterapie in SCLC... nu vad cine face asta per primam, in romania. si mai ales de ce ? standardul e EP!
36 RoCancer
36 RoCancer [12c]
20-11-2011, 14:54

Membru din 26-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

pai nu tocmai asta spuneam si eu, ca daca i s-a dat Taxotere cu Cisplatin, cel mai probabil e NSCLC... iar Taxotere monoterapie in SCLC este o varianta, dar intr-adevar nu per primam.

dr. Dorian Oana
Răspunde la topic
36 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp