cancer cu metastaze

Secțiunea: Metastaze
36 comentarii 12 INAINTE ›
1 nicolina.manole
1 nicolina.manole [29c]
20-11-2011, 14:54

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

Buna ziua,
Tatal meu s-a operat acum 7 ani ( 2004) de cancer la ochi iar dupa 2 ani a facut recidiva si i s-a extirpat ochiul. Acum in 2011 se vaita ca nu are pofta de mancare si il doare in partea dr. si i-am facut un CT descoperindu-i metastaze pe ficat. Mai exact, , ficatul prezinta la nivelul lobului stg. si dr. multiple formatiuni spontan hipodense cu centrul necrozat de : 38; 39; 40mm.` Aceste metastaze pot veni de la cancerul pe care l-a avut la ochi ? pt ca la stomac a facut investigatii si nu are nimic. Avem maine programare si pt o colonoscopie dar ma intereseaza daca metastazele vin de la ochi sau exista un alt cancer primar pe care nu l-am depistat inca?. Sunt prea mari si prea multe aceste metastaze ca sa mai aibe vreo sansa? In cit timp crede ca va evolua ? dr. ne-a dat pina la 6 luni. Ce ziceti? Astept raspuns urgent. Va multumesc. (tata are 61 de ani)
2 utilizator_89498
29-09-2011, 12:09

Membru din 01-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua! Am citit cu atentie ceace a-ti scris pe forum, Nu sant medic, si chiar daca as cunoaste nu pot formula concluzi la ce a-ti intrebat. Aceasta boala e f " Perversa" si cand spun asta spun ca.are un mod f inteligent de a se imulti. isi arunca "copii" in torentul sanguin sau limfatic.{celule tumorale}. Daca medici unde este internat tatal D-stra, a inclus si colonoscopia, atunci s-a gandit la ce v-ati gandit si D-stra.mai concret sa excluda si aceasta posibilitate, daca la colonoscopie, nu vor gasi nimic, si alte investigatii care vor urma, atunci...cu siguranta medicii vor trage o concluzie finala pt un diagnostic corect! In incheiere va doresc sanatate Tatalui si D-stra...si fiti aprope pt ca e greu in asemenea clipe, am trecut si eu prin aceasta faza cu mama, deci..Mult Noroc si Sanatate.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
29-09-2011, 12:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, lucrurile arata foarte rau si oricat mi s-ar parea de nepotrivit sa dai prognosticuri de genul asta, este foarte posibil ca aceste lucruri sa fie valabile, cu mentiunea ca nimeni nu poate stii viitorul. intr-adevar sansele de vindecare sunt practic nule, iar gravitatea pe termen mediu este data de faptul ca metastazele sunt IN FICAT. prea multe si prea mari pentru a putea fi operate, cel putin la cum prezinti lucrurile. este imposibil de spus pe internet la o discutie informala de unde aunme provin respectivele metastaze. pentru asta trebuiesc efectuate niste investigatii suplimentare, dupa cum considera medicul, pentru ca ele pot proveni de oriunde. insa pentru a putea fi tratate cu citostatice, care sa aiba macar o sansa de prelugire a vietii, ar trebui stabilit punctul de plecare, daca se poate. daca nu, macar incercata o biopsie din ficat.
imi pare rau pentru diagnosticul nefast. va uram mult noroc !
4 nicolina.manole
4 nicolina.manole [29c]
29-09-2011, 14:31

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

buna,
revin cu citeva specificatii si totodata intrebari:
In primul rind va spun ca tatal meu nu stie de metastazele de pe ficat si nici nu stiu daca ii voi putea spune vreodata probabil isi va da seama ca este ceva in neregula cind va incepe citostaticele, caci banuiesc ca va fi nevoie.
Presupunind ca ii va descoperi cancer la colon sau in alta parte, intrebarea mea este : avind atit de multe metastaze pe ambii lobii ai ficatului de 4 cm se mai poate face vreo operatie, se mai baga cineva? Mai sunt sanse de supravietuire de 1-2, 3 ani sau este vorba doar deciteva luni in acest caz.?
5 utilizator_89498
29-09-2011, 18:03

Membru din 01-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, am vazut ca a-ti citit ce am scris..offf.ce sa va zic ca sant un om la 40 ani si sant cu sanatatea la pamant..!!! De ce am intrat e f important...sincer m-ar interesa cum a-ti descoperit boala... ce simptome a avut tatal D-stra la debut...o sa va raspund, de ce v-am pus aceasta intrebare! Sanatate inca odata!
6 elina
6 elina [43c]
29-09-2011, 19:27

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna seara! In primul rand, ne intereseaza examenul histopatologic dupa enucleere, pentru ca exista anumite tumori maligne care dau predilect, metastaze in ficat ; pe de alta parte, daca nu este vorba despre o metastaza a cancerului ocular, ar trebui descoperita sursa( astfel ca este utila colonoscopia); si inca ceva, un pacient cu antecedente de cancer are risc mare de a face si un alt cancer. Eu as propune si o punctie-biopsie hepatica ghidata ecografic pentru examen histopatologic; acesta ne orienteaza catre originea metastazelor si in alegerea conduitei terapeutice adecvate; numai bine
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
29-09-2011, 19:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nicolina, cum am spus si mai sus, lucrurile arata rau pe termen lung si chiar mediu. cu metastaze atat de mari si atat de multe in ficat lucrurile pot evolua dramatic spre rau practic in orice moment. la cum descrii situatia, de operatie nici nu poate fi vorba, nu ar face nimeni asta in momentul de fata. una sau chiar si mai multe metastaze in ficat pot fi operate dupa ce isi reduc dimensiunile in urma chimioterapiei, dar numai daca raman suficient de mici si sunt destul de putine si bine localizate, dar lucrurile astea sunt deja de ordinul putin probabilului in cazul nefericit al tatalui tau.
ca atare singura sansa rezonabila pentru el este sa faca chimioterapie pentru in speranta ca se vor micsora tumorile, macar temporar, pentru prelungirea vietii si ameliorarea calitatii vietii cat mai mult timp. totusi pentru ca asta sa se intample e extrem de important sa se precizeze care este sursa primara a tumorilor respective.
despre partea cu a nu-i spune... nu stiu exact cum e fezabil asta, pentru ca legislatia in vigoare prevede ca inainte de inceperea unui tratament, mai ales unul asa complicat ca citostaticele, bolnavul sa dea un accept SCRIS cum ca intelege ce si pentru ce face si care sunt riscurile... deci cumva trebuie sa afle. trebuie sa va mai ganditi la lucrurile astea...
va urez iarasi mult noroc si claritate maxima in toate deciziile !
8 nicolina.manole
8 nicolina.manole [29c]
29-09-2011, 22:04

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

of, am sa va spun cum a debutat aceasta boala,
tata era sofer de meserie si numai stiu daca in timp sau deodata si-a pierdut vederea la ochiul stg- diagnosticul dat de medicii oftalmologi din Pitesti a fost, , ruptura de retina" si i-a fost recomandata operatia la Bucuresti pe care a facut-o dl dr. Balta iar dinsul i-a descoperit tumoarea dar nu a scos ochiul atunci nestiind ce este, insa i s-a facut biopsie si diagnosticul a fost melanom malign. A inceput chimioterapie, a facut si interferon, ce alte medicamente i s-au administrat nu stiu. Atunci, dupa operatie, decit intrezarea la coada ochiului o lumina, atit. Apoi dupa doi ani a facut recidiva si i-a fost extirpat ochiul la spitalul Fundeni din Bucuresti. A facut iar chimioterapie. de citiva ani 2-3 ani a fost mai bine insa cu psihicul la pamint.. Orice durere cit de mica ar fi avut zicea ca gata iar a facut cancer...Insa in ultimul timp, mai exact de 3 luni acuza dureri nu f. mari in partea dr. sub coaste si lipsa poftei de mincare. Practic maninca de nevoie si de multe ori ca sa poata inghiti bea apa. A mai slabit putin dar in rest arata binisor. Duminica pe 16.09.2011 dimineata ma sunat ca este la spital la urgente ca iau luat analize, i-au facut ecograf dar nimeni nu ii zice nimic. Cind am ajuns dr. m-ia spus fara sa ne auda ca 90% crede ca are metastaze pe ficat ceea ce s-a confirmat si la examenul tomograf. Cam asta e, iar din ce vad scris nu prea mai sunt sanse. Oricum am sa revin maine dupa ce face colonoscopia si va voi spune rezultatul Eu va multumesc din suflet la toti cei care mi-au scris si sper sa imi mai raspundeti indiferent care este situatia,
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
29-09-2011, 22:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ne pare rau sa auzim povestea...
intr-adevar nu e neobisnuit ca un melanom malign sa recidiveze dupa multa vreme prin metastaze la distanta, si foarte des in ficat. melanomul de principiu raspunde extrem de prost la cam orice tip de terapie, desigur inafara de chirurgie, unde se poate, si vreo 2 medicamente foarte noi care inca nu au primit aprobare in romania.
totusi trebuie vazut, cum s-a mai discutat, ce anume este exact, pentru a se adapta terapia intru catva.
10 nicolina.manole
10 nicolina.manole [29c]
29-09-2011, 22:10

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

of, am sa va spun cum a debutat aceasta boala,
tata era sofer de meserie si numai stiu daca in timp sau deodata si-a pierdut vederea la ochiul stg- diagnosticul dat de medicii oftalmologi din Pitesti a fost, , ruptura de retina" si i-a fost recomandata operatia la Bucuresti pe care a facut-o dl dr. Balta iar dinsul i-a descoperit tumoarea era cam de marimea unui bob de mazare si pozitionata in spatele globului ocular catre nas.dar nu a scos ochiul atunci nestiind ce este, insa i s-a facut biopsie si diagnosticul a fost melanom malign. A inceput chimioterapie, a facut si interferon, ce alte medicamente i s-au administrat nu stiu. Atunci, dupa operatie, decit intrezarea la coada ochiului o lumina, atit. Apoi dupa doi ani a facut recidiva si i-a fost extirpat ochiul la spitalul Fundeni din Bucuresti. A facut iar chimioterapie. de citiva ani 2-3 ani a fost mai bine insa cu psihicul la pamint.. Orice durere cit de mica ar fi avut zicea ca gata iar a facut cancer...Insa in ultimul timp, mai exact de 3 luni acuza dureri nu f. mari in partea dr. sub coaste si lipsa poftei de mincare. Practic maninca de nevoie si de multe ori ca sa poata inghiti bea apa. A mai slabit putin dar in rest arata binisor. Duminica pe 16.09.2011 dimineata ma sunat ca este la spital la urgente ca iau luat analize, i-au facut ecograf dar nimeni nu ii zice nimic. Cind am ajuns dr. m-ia spus fara sa ne auda ca 90% crede ca are metastaze pe ficat ceea ce s-a confirmat si la examenul tomograf. Cam asta e, iar din ce vad scris nu prea mai sunt sanse. Oricum am sa revin maine dupa ce face colonoscopia si va voi spune rezultatul Eu va multumesc din suflet la toti cei care mi-au scris si sper sa imi mai raspundeti indiferent care este situatia,
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
30-09-2011, 10:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai vrut sa postezi altceva ? cumva ultimele tale 2 posturi sunt identice. voiai sa intrebi altceva defapt ? desigur ca iti raspund la orice intrebare pot, dar pana una alta trebuie niste informatii suplimentare venite de la medicii cu care colaborati.
12 nicolina.manole
12 nicolina.manole [29c]
30-09-2011, 12:47

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

nu am completat decit locul unde i-a fost descoperita tumoarea dar nu am stiut ca se mai salveaza tot inca odata.
, , tumoarea era cam de marimea unui bob de orez si pozitionata in spatele globului ocular catre nas".


Acum am venit de la colonoscopie si nu s-a descoperit nici-o tumoare, insa are un polip din care au luat biopsie si rezultatul vine in trei saptamini. Acum va intreb ce este acela polip ? biopsia lui este necesara? poate fi cancerigen?
poate el sa dea metastazele de pe ficat? Oricum am vb cu dr. de la oncologie telefonic si l-a chemat de luni sa ii inceapa tratamentul pt. ficat. Ar trebui sa mai faca si alte investigatii?
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
30-09-2011, 13:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ar trebui sa dureze asa mult un examen histopatologic. da, un polip poate fi canceros. totusi suspiciunea numarul unu ramane melanomul retinian recidivat cu metastaze in ficat. ce anume tratament sa inceapa pentru ficat ?
14 nicolina.manole
14 nicolina.manole [29c]
30-09-2011, 13:17

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

momentan chiar nu stiu ce tratament o sa inceapa pt ca discutia pe aceasta tema cu medicul oncolog a fost telefonica si f. scurta. S-a exprimat ca de luni sa inceapa perfuzii cu atro.un medicament ceva cu litera A. Mai multe detalii poate pe saptamina viitoare.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
30-09-2011, 13:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, asteptam mai multe detalii dupa consultul cu oncologul ! "perfuzii cu atro" nu imi suna cunoscut, din pacate.
16 nicolina.manole
16 nicolina.manole [29c]
03-10-2011, 20:44

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

buna seara,
revin cu amanunte despre tratamentul tatalui meu.
De azi 03.10.2011 a inceput sa ii fie administrate perfuzii cu glucoza si, , ASPATOFORT". As vrea sa stiu daca acest medicament este potrivit si totodata suficient pentru diagnosticul lui. Multumesc.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
03-10-2011, 22:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intrebarea mea este "suficient" pentru ce ? nu se stie exact diagnosticul deci nu se poate face un tratament adaptat. perfuziile pe care le descrii nu sunt menite sa prelungeasca supravietuirea si nici nu se poate face asta prea bine pana la cunoasterea unui diagnostic, mai degraba menite sa ii ofere o oarecare alimentatie si hidratare venoasa, intelegand ca are probleme in a se alimenta normal. de asemenea un suportiv pentru ficat cu eficienta indoielnica in cazul unei insuficiente hepatice severe.
inferez ca sansele care i se dau pentru prelungirea vietii sunt minime iar daca starea lui e foarte rea, acest tratament ar putea fi facut bine mersi si acasa, prin servicii de ingrijire la domiciliu. nu vad justificarea unei internari pentru doar atat.
18 nicolina.manole
18 nicolina.manole [29c]
04-10-2011, 09:12

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

in urma examneului la CT s-au descoperit ca, , ficatul prezinta la nivelul lobului stg. si dr. multiple formatiuni spontan hipodense cu centrul necrozat de : 38; 39; 40mm. Am inteles ca practic asta inseamna metastaze. Cum nu s-a descoperit un alt cancer primar la stomac sau la colon ( dupa investigatii) banuiesc ca s-a ajuns la concluzia ca metastazele vin de la cancerul la ochi de care s-a operat in 2004(melanom malign).
Ce alte investigatii ar mai trebui facute? Nu acesta este diagnosticul? Sau medicul oncolog a considerat ca stadiul este prea avansat pentru a face alte investigatii? Deocamdata tata acuza dureri in partea dr sub coaste dar nu exagerate , iar de mancat nu pot sa spun ca nu mananca deloc dar nici nu se omoara prea mult. In stadiul de acum as putea spune ca este OK, arata chiar normal, insa pronosticurile si ceea ce imi descrieti ma ingrozeste.
Acest tratament il face la spitalul de oncologie, aici i s-a facut internare insa sta decit 3-4 ore cit i se administreaza tratamentul apoi vine acasa. Chiar nu stiu ce sa mai cred ! Ce ma sfatuiti ? Ar trebuii facute si alte investigatii?
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
04-10-2011, 09:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ar trebui sa-si miste putin fundul oncologii de acolo, nu stiu ce sa zic. eu nu cunosc cazul, s-ar putea sa vorbesc cu pacat. dar daca tot omul e depasit ca posibilitate de tratament cu CITOSTATICE, eu v-as spune asta, ca sa stiti foarte bine unde stati. altfel stati in bezna si nu vad rostul sa nu stiti incotro va indreptati. are macar un IRM de cap recent ?
una peste alta, in ordinea prioritatii:
1 situatia e foarte rea oricum; posibilitatea si rostul de a se face ceva tine de starea lui generala si analizele lui de sange;
2 ar trebui facuta o punctie/biopsie din ficat, lucru cel mai sigur, eventual completata cu examen imunohistochimic si pentru a afla sursa sau macar un indiciu despre provenienta, caci poate proveni de oriunde;
3 ulterior se poate trece la o schema de citostatice fie tintita vis-a-vis de locul de progresie, cu sanse de a prelungi supravietuirea
4 daca nu se clarifica, se poate completa cu un dosar de PET/CT cu sanse suplimentare de clarificare a punctului de provenienta al metastazelor
5 ca la 3
6 in ultima instanta, daca nu a functionat nimic si iarasi, starea lui generala e suficient de buna, se poate incerca o schema conform diagnosticului urmator: METASTAZE HEPATICE CU PUNCT DE PLECARE NEPRECIZAT. exista si aici solutii, mai proaste dar exista.
7 abia apoi, cand toate astea au esuat, se poate recurge doar la ingrijire simptomatica, cu hidratare si alimentare pe vena, tratament doar al simptomelor, etc.

intelegi ceva ? ai avut o discutie cu oncologul care se ocupa de el ? ce ti-a explicat ? are alt plan in cap ? asta, ca sa stii, e doar ce as face eu. nu e neaparat corect sau adaptat la situatia lui REALA sau singura metoda posibila.
20 nicolina.manole
20 nicolina.manole [29c]
04-10-2011, 10:10

Membru din 08-05-2012

Subiecte: 3

Comentarii: 29

In primul rand va multumesc pentru raspuns. Cu siguranta ca azi voi merge sa vb cu medicul oncolog sa imi spuna ce plan are.
Insa va fac o precizare, , starea lui generala este buna " pentru ca nu stie de metastaze insa daca va afla, si va fi nevoie, numai garantez de acest lucru. Sunt absolut sigura ca va muri de inima rea sau in cel mai rau caz isi va face el ceva sa isi curme suferinta. Va spun asta ca sa va faceti o idee asupra psihicului lui, pentru ca sunt sigura ca si acesta este un factor primordial in lupa cu aceasta boala. Am sa va tin la curent dupa discutia pe care o voi avea cu medicul oncolog.
Răspunde la topic
36 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp