Asa arata un pacient de cancer cu multiple metastaze

Secțiunea: Metastaze
86 comentarii 1 2 3 4 5
81 MARTON
81 MARTON [617c]
14-10-2022, 21:00

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Salutare tuturor ,vad ca postarile mele ajuta asa ca va transmit ca sunt bine,activ ,fac drumetii ,unii medici imi spun chiar sa o las mai moale, pt ca am coborat de la cota 1400 pana in oras la Sinaia.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
82 MARTON
82 MARTON [617c]
03-05-2023, 13:57

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Răspuns pentru (MARTON, 14-10-2022, 21:00:55):

SALUTARE TUTUROR chiar sunt bine sunt in viata,sunt activ,fac orice face un om sanatos,dar mai incet ma incurca burta mare,si cele 120 kg in special la alergat si pe scari.Despre boli pt ca suntem pe un forum despre boli,le-am invatat,am solutii chiar si atunci cand medicii dau din umeri,sau imi intorc spatele si pleaca,eu caut si gasesc solutii si cel mai important rezolv acea problema,pacat ca aici nu poti adauga poze sau filme ca pe facebook pt a ma vedea,nu poti scrie adrese de facebook sau altele,ori nr de telefon pt o mai buna comunicare.
Va doresc sanatate tuturor si sa ne auzim pana la adanci batraneti.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
83 cris.ionesco
83 cris.ionesco [6c]
20-05-2023, 14:32

Membru din 19-05-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (MARTON, 03-05-2023, 13:57:56):
Felicitări, Domnule! Nu pot decât să mă înclin în fața dvs !
84 HA
84 HA [1c]
05-06-2023, 06:48

Membru din 05-06-2023

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua! Sunteti o minune si ma bucur sa se poate. Vreau sa va rog, daca se poate, sa ma ajutati din experienta dvs cu ce as putea face pt tatal meu. Stiu ca boala aceasta poate fi tinuta "in frau"de increderea pacientului ca ce urmeaza este pt a-i fi mai bine... si intotdeauna acest lucru i-am inspirat tatalui meu... dar acum sunt intr-o situatie pe care nu stiu sa o mai gestionez. In ianuarie 2022 am descoperit (la finalul anului 2021 avea niste dureri de cap - iar pt el, intotdeauna sanatos a fost ceva suspect) ca avea dintr-un cancer pulmonar ca origine deja metastaze cerebrale. Am inceput radio "all brain", ulterior chimio; situatia s-a "stabilizat", tumora primara micsorandu-se; de la acel moment pana acum a existat o "radiatie"spinala (zona coada de cal) a tumorii, care a fost inlaturata chirurgical, apoi tratata cu radioterapie clasica; in urma CT -ului din aprilie, a aparut o noua formatiune de mici dimensiuni pe plaman, tratata cu stereotaxie ; in tot acest timp, dupa primele cateva sedinte de chimio, a facut imunoterapie. In acest moment va face a 2-a perfuzie cu fier (are valori f scazute la analize). Anterior stereotaxiei, vorbind cu medicul ramasese ca putem continua cu imunoterapia si asa ramasese situatia; la ultimul control insa, mi-a spus ca nu ar mai continua cu nimic fiindca teoretic nu mai poate face un nou dosar / imuno, iar chimioterapia zice el ca este f grea pt el in acest moment (pe care nici eu nu o agreez, mai ales ca tata este slabut si nu stiu cum ar face fata..datorita efectelor adverse) ...insa sunt sigura ca sunt si alte alternative - pe care eu insa nu le cunosc... totusi in acest moment din cate se stie (voi reface si un nou CT) nu are nicio alta formatiune canceroasa aparuta... nu imi pare normal sa nu continui sa se trateze cumva... asadar, ma puteti ajuta va rog din suflet cu cateva informatii referitor la posibilitatea de a putea gestiona situatia aceasta? Este adevarat ca tata, care pana acum 2 ani (chiar daca avea 70 atunci) lucra/ era fizic mereu in miscare, acum s-a deteriorat f mult, mai ales ca mersul i-a fost afectat (merge cu ajutorul unui cadru) de situatia spinala pe care a avut-o... insa nu vad sa fie o situatie in care sa nu mai merite ajutat. Cumva, cred ca medicii iau intotdeauna "in calcul" varsta si problema de fond. Nu gandesc pt fiecare pacient cazul, ca si cum ar fi ...unicul. Fiindca in fapt fiecare este unic si ireversibil la o adica, pt familia din care face parte... iar tata, din ce cred a fost un om extraordinar cu fiecare om pe care l-a intalnit sau a lucrat. Asadar, ce vroiam sa va rog este sa ma ajutati sa "imi adun putin mintile"si poate sa imi dati o directie... chiar daca nu sunteti medic, sunteti o minune care este acolo pt cei dragi, in conditii bune. Asta as vrea si eu pt tata, sa il mai avem cu noi, sa ii fie mai bine. Am auzit si de tot felul de alternative : ulei de canepa, Oncozul, Ukrain (Chelidonina), Kanglaite... dar nu stiu daca / cum ar trebui administrate... daca mi-ati putea da orice fel de repere, ar fi extraordinar ! Multumesc din suflet !
Cancer pulmonar cu metastaze cerebrale - ianuarie 2022
85 MARTON
85 MARTON [617c]
18-09-2023, 00:03

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Acum am vazut mesajul( nu am mai intrat asa des pe forum), scuze de intarziere, sunt multe de explicat in scris daca vrei ne auzim, iti las nr meu de telefon pe privat aici nu ma lasa si ne auzim seara.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
86 MARTON
86 MARTON [617c]
27-01-2024, 11:53

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Scuze ca va raspund acum , dar nu stiu de ce nu ma anuntat cand a-ti postat( am alerta activata).Aici nu ma lasa sa scriu adresa de facebook sau nr de telefon pt a comunica mai usor , dati clik pe marton si imi puteti scrie pe privat unde imi lasati nr de telefon si va sun eu.
Chiar daca medicii sau din punct de vedere medical cineva nu mai are solutii asta nu inseamna ca nu mai sunt, altcineva le poate avea, corpul insusi se adapteaza si gaseste solutii , dar noi trebuie sa ii dam ustensilele necesare.Este greu si mult sa detaliezi in scris ce poti discuta verbal in 10 minute.
Iti las nr meu aici sper sa nu il stearga 0767268084.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
86 comentarii 1 2 3 4 5
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp