Asa arata un pacient de cancer cu multiple metastaze

Secțiunea: Metastaze
86 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
09-09-2014, 18:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (popa emilia, Azi, ora 17:00:23):


este un chimioterapic care are ca tinta tocmai crearea vaselor de sange cu care se hranesc tumorile.
22 popa emilia
22 popa emilia [3c]
12-09-2014, 09:11

Membru din 09-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

multumesc domnule doctor,dar imi puteti explica mai pe larg ce inseamna acest lucru?am inteles ca e mai agresiv decat chimioterapia
emylia
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
12-09-2014, 15:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (popa emilia, Azi, ora 09:11:54):


mult mai pe larg, nu pot, caci nu ai cunostintele fundamentale necesare, iar daca le-ai avea, ai putea sa te documentezi cu siguranta de una singura de pe internet, care este o sursa enorma de informatii. nici nu e important. nu este "mai agresiv" decat chimioterapia, este tot un soi de chimioterapie, cu niste efecte adverse putin deosebite, respectiv riscul de sangerari sau de formari de cheaguri de sange sau afectarea renala specifica. medicamentul, cum am spus, blocheaza formarea vaselor noi de sange prin care se hranesc tumorile/metastazele.
24 MARTON
24 MARTON [617c]
13-09-2014, 23:34

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PT popa emilia EU SUNT PACIENT si sunt din Bucuresti daca vrei mai multe informatii despre acest aspect cum isi creeaza vase de snage tumorile cum ne putem apara poti citi cartea ANTICANCER scrisa de DOCTOR DAVID SERVAN S. in ea vei afla foarte multe informatii utile , studii care sau facut care sunt alimentele considerate anticancerigene si multe altele, sau daca doresti putem vorbi la telefon pe yahoo sau sa ne intalnim si daca pot iti printez capitolul din carte legat de acest aspect.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
25 popa emilia
25 popa emilia [3c]
21-09-2014, 12:16

Membru din 09-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

--------------* putem discuta pe tema metastazelor
Eu am fost diagnosticata cu ,cancer la san in 2005 cand am fost operata,iar anul acesta cu metastaze osoase multiple


(*modificat de admin)
emylia
26 MARTON
26 MARTON [617c]
21-09-2014, 23:39

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Te voi suna maine dupa ce rezolv la municipal .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
27 MARTON
27 MARTON [617c]
29-09-2014, 13:24

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

pt ca viata sa ne ofere siguranta trebuie ca sa avem cate o victorie din cand in cand ceea ce ne da speranta
eu pe 23.09.2014 am facut scintigrafie osoasa si am urmatorul rezultat:fara leziuni de interes oncologic , inca un motiv in plus sa continui sa lupt impotriva cancerului sami dovedesc mie, doctorilor si altor pacienti ca se poate, si trebuie sa facem tratament si sa fim optimisti nimic sa nu ne abata de la telul nostru.

sanatate tuturor si sper sa posteze si alte persoane victorii
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
28 MARTON
28 MARTON [617c]
31-10-2014, 13:45

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

inca o victorieee

azi 29.10.2014 in rezultatul la ct scrie :fata de rezulatatul din 2 iunie 2014 formatiunea din loja renala nu se mai evidentiaza ( tumora care uneste muschiul de colon si care era de 2-1,6cm ) iar cele doua formatiuni de pe plamani stagneaza la aceleasi dimensiuni de 8 si respectiv 5mm.

dragi pacienti si doctori am demonstrat atat pt mine cat si pt voi ca se poate invinge si sper din toata inima ca povestea mea sa ajute si alti pacienti si sa auzim din ce in ce mai multi oameni ca au asa rezultate.

sanatate tuturor si sa auzim de bine si peste multi ani deacum inainte.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
29 MARTON
29 MARTON [617c]
07-04-2015, 19:53

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Astazi 07.04.2015 am doar JUMATATE DE VICTORIE pt ca tumoriel de pe plamani stagneaza dar din rezultatul la CT reiese ca am :in loja renala se regaseste un mic nodul tisular placat intre colonul ascendent si peritoneul parietal cu dimensiuni de 21/14mm si doi noduli pulmonari de 8mm localizat la nivelul segmentului apico-dorsal LSS cu microcalcificari incluse si altulde 5mm cu structura difuza, segment axilar LSD.

Aceasta boala ne arata ca orice ai face si ai incerca nimic NU NE POATE GARANTA succesul deplin dar cu cat traim mai mult suntem net superiori acestei boli.
SANATATE TUTUROR SI O VIATA CAT MAI LUNGA ALATURI DE CEI DRAGI VOUA.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
30 MARTON
30 MARTON [617c]
17-04-2015, 01:47

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Astazi 16.04.2015 am fost la un nou control la medicul care ma operat si in urma unei ecografii si a datelor de la CT mi sa spus ca aceasta tumora este situata in colonul ascendent si nu pe exterior cum a fost cea din urma, si sa contui tratamentul si pe 04.06.2015 sa repet CT-ul si in functie de rezultat vom stabili ce se va face in continuare.
Asa cum am spus mereu orice am face noi ca pacienti este foarte greu cu aceasta boala si oricate piedici ne va pune suntem datori atat NOUA CAT SI FAMILIEI NOASTRE sa luptam in continuare si cu cat imi va da cate un sut voi fi si mai darz in lupta cu ea, sotia mea si unele rude nu inteleg cum pot fi atat de optimist si de linistit la aflarea acestui rezultat dupa cate am trecut, dar cum scriam si in trecut TEBUIE SA II ARATAM BOLII CINE ESTE SEFUL sa nu ne plecam niciodata capul in fata ei sa ramanem fermi si mandri ca TRAIM indiferent cat inseamna asta.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
31 MARTON
31 MARTON [617c]
08-06-2015, 15:39

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

REVIN cu ultimele informatii : chiar DACA AM CASTIGAT PE JUMATATE BATALIA asta mi-a aratat ca se poate invinge si mai mult decat atat imi arata cat de puternic si flexibil poate fi organismul uman.
Pe 04.06.2025 am repetat CT-ul si rezultatul este urmatorul: -
-- comparativ cu examinarea CT din aprilie 2015 -la un pacient cu nefrectomie dreapta:
-- se regaseste macronodulul tisular, ionofil,policiclic,cu dimensiuni axiale de 35/30mm( fata de 21/14mm) placat la peritoneul parietal si colonul ascendent, in fosta loja renala dreapta, depasind peritoneul parietal
--fara determinari secundare pulmonare sau hepatice( in aprilie 2015 erau 2 noduli pulmonari de 8mmlocalizat in segmentul apico-dorsal LSS,si altul de 5mm segment exilar LSD)
--ficat marit pe lobii stang si caudat,marcat hipodens difuz(densitate lichidiana)
--fara determinari secundare osoase

DISCUTAND cu medicul curant acesta a stabilit sa iau legatura si cu medicul care ma operat in trecut si sa vedem ce solutie imi este cea mai favorabila, intre operatie,continuarea tratamentului ca pana acum sau schimbarea lui, aceasta discutie va avea loc maine si va voi tine la curent.
In acest moment din punctul meu de vedere acest tratament inca este bun mai ales ca cei doi noduli pulmonari au fost tinuti sub control un an jumatate si acum au fost eliminati in 2 luni, faptul ca nu au aparut mai multe metastaze si doar aceasta din colonul ascendent care in ultimele 2 luni si-a dublat dimensiunea arata ca boala a revenit in forta si tratamentul nu a putut sa o tina in frau aceste doua aspecte ma pun pe ganduri si cu ajutorul medicilor sper sa iau cea mai buna decizie.
SANATATE TUTUROR
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
32 MARTON
32 MARTON [617c]
29-06-2015, 23:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Răspuns pentru (MARTON, 08-06-2015, 15:39:49):

Astazi, 29 iunie am revenit in forta dupa inca o batalie castigata cu aceasta boala, conform doctorului a fost o operatie de cosmar, datele din CT indicand o locatie si o marime a tumorii iar in realitate avea marime dubla si nu era pe interiorul colonului ci pe exteriorul acestuia, pleura avea o gaura cat degetul, eu presupun ca aceasta gaura putea fi rezultatul eliminarii altei tumori de chimioterapie, plasa abdominala rupta a cauzat si ea probleme - dar per total eu sunt bine, si aceasta batalie castigata mi-a incarcat bateriile pentru viitor. Doresc tuturor multa sanatate si sper sa postati cat mai multe rezultate bune
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
33 chike
33 chike [12c]
30-06-2015, 09:52

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Va felicit pentru atitudinea dv!
As dori sa iau legatura cu dv. dar nu stiu cum sa procedez.
Ce cale trebuie sa urmez?
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
30-06-2015, 15:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (popa emilia, 09-09-2014, 17:00:23):


este un medicament de generatie noua, menit sa impiedice formarea vaselor noi de sange la nivelul tumorilor. informatii generale despre acest medicamen gasesti cu duiumul pe internet, inclusiv in limba romana.
35 MARTON
35 MARTON [617c]
01-07-2015, 12:17

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

chike dai clik pe numele meu si imi trimiti pe privat o adresa de mail un numar de telefon de preferat cosmote, o adresa de yahoo si discutam sau daca esti din Bucuresti ne putem intalni chiar daca imi este putin mai greu asta cu intalnitul momentan nu este o problema gasim solutii.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
36 MARTON
36 MARTON [617c]
09-07-2015, 16:24

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Azi am mers din nou la control unde mi sau scos si ultimel fire, dar am stat si de vorba cu medicul in legatura cu rezultatul biopsiei care spune urmatoarele:TUMORA COLON DREPT
Fragmente de perete colonic prezentand in grosimea tunicii musculare infiltrare neoplazica cu aspect de carcinom renal cu celule clare , cu mici arii de necroza si arii hemoragice.Limite de rezectie si aendice fara invazie neoplazica.S-au examinat 5 limfoganglioni care prezinta aspect reactiv.
La CT-ul din 4.06.2015 cele doua tumori pulmonare de 8 si respectiv 5mm nu se mai evidentiaza.
VREAU SA VA transmit pe aceasta cale la toti pacientii sau rudele acestora urmatoarele: CAND PRIMITI un rezultat nu va mai panicati si incercati la fel ca mine sa vedeti aceste rezultate per ansamblu vedeti intotdeauna partea plina a paharului si nu mai analizati in detaliu fiecare cuvintel BUCURATIVA de reusita per general si luati fiecare hop in parte si rezolvatil pe rand. Oricat de bun sau rau este un tratament tineti legatura stransa cu medicii cereti informatii la obiect si pertinente si asa va va fi mai usor sa rezolvati si problemele noi care vor aparea inclusiv de pe urma tratamentelor pt cancer pt ca si acestea creeaza destule probleme, la mine de exemplu in acest moment EU NU CRED CA AM dar medicii mi-au recomandat sa fac investigatii si sa fiu luat in evidenta la un centru de diabet pe langa celelalte probleme aparute din decembrie 2013 de cand fac chimioterapie, dar cu toate acestea acest tratament ma ajutat enorm sa fiu in viata si sa scap de tumori neoperabile.
DUMNEZEU SA NE AJUTE SA TRAIM CAT MAI MULT si sa avem o viata cat mai normala alaturi de cei dragi noua. SANATATE TUTUROR INCLUSIV MEDICILOR DE PE ACEST FORUM CARE NE AJUTA SA TRECEM MAI USOR PESTE ACESTE HOPURI ALE VIETII.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
37 MARTON
37 MARTON [617c]
07-09-2016, 14:54

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

BUNA ZIUA DRAGI DOCTORI SI PACIENTI
am lipsit o perioada de pe acest forum ,dar inca ma tin tare pe pozitii am mai invins o tumora de pe colon prin operatie, inca una de pe plaman prin tratament , numai ca acum sunt in tratament pt diabet , glanda tiroida, si apnee severa , dar ca in orice lupta pierderile sunt obligatorii le accept si MERG TOT INAINTE .
Poza din profil este din iulie 2016 .
Anul acesta am fost la mare chiar daca acest tratament are ca interdictie statul la soare am riscat si cu toate ca nu am facut plaja soarele tot ma afectat ramanand cu pete pe piele exact unde am purtat maieu deoarece pielea era mai sensibila nefiind atat de expusa la soare ca mainile zilnic, dar asta este poate la anul daca imi voi permite sa mai merg se va rezolva.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
38 MARTON
38 MARTON [617c]
29-12-2016, 23:23

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

CU AJUTORUL MEDICILOR,A ALTOR PACIENTI SI AL LUI DUMNEZEU am mai trait un an implinind luna aceasta 8 ani de lupta cu cancerul si 3 ani de cand fac chimioterapie si cu aceasta ocazie doresc TUTUROR DE PE ACEST FORUM LA CAT MAI MULTI ANI , MULTA SANATATE SI UN AN NOU MAI FERICIT !
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
39 cati
39 cati [30c]
08-01-2017, 18:38

Membru din 18-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 30

Am fost operata la san .Am facut la recomandarea doctorului oncolog deja 4 CT la interval de 6 luni. Medicul de familie considera ca sunt prea dese.
Va rog spuneti-mi din experienta dumneavoastra ce parere aveti,?
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
09-01-2017, 09:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (cati, 08-01-2017, 18:38:22):


trebuie sa formulezi o intrebare punctuala, altfel nu pot raspunde. de asemenea nu pot raspunde la intrebari legate particular la un caz, care ar necesita o consultatie pe care, pe internet, evident, nu pot sa o efectuez. daca totusi examinarile CT sunt recomandate de oncolog, cu siguranta are el motive pt asta. restul detaliilor nu le cunosc. cu ce il deranjeaza pe medicul de familie frecventa lor?
Răspunde la topic
86 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp