Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 228229230231232233234 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 01-05-2014, 12:53:05 de către Annca89
Subiect: melanom malign
RaulDuke poi si ea de unde sa stie daca ganglionii au fost sau nu invadati daca nu a facut nici macar un CT ci doar ecografii? si eu am avut pT4b Breslow 6mm si limfonodul santinela era afectat, ma gandesc ca si ei ar fi trebuit sa.i gaseasca limfonodul si sa.l duca la biopsie...lucrul asta trebuia facut inainte de a 2 a operatie ca sa nu o chinuie de 100 ori.
Amalia cel mai bine acum e sa mearga sa faca un Pet, sa vada daca s.a ajuns pana-cum a spus Lorena- "la nivel celular" dar acesta vede grupurile de celule( doar la biopsie se analizeaza fiecare celula)...de aceea trebuie facuta biopsia limfonodului santinela.

Despre mine...mi.au scos in sfarsit tubul de dren dupa 13 zile de la operatie, mana inca ma doare chiar si cand o ating un pic...luni merg la oncolog si sunt tare curioasa sa vad ce zice..pot sa zic ca momentan i`m clean :)sper sa raman asa :))

Multa sanatate!
melanom malign 01-05-2014, 11:31:32 de către lorena83
Subiect: melanom malign
eu nu inteleg in ce a constat o a2a operatie...doar intr-o marire a zonei operate initial?si de ce nu s-a facut ganglionul santinela?cu un breslow mai mare de 1 mm se face cautarea limfonodului santinela!PET-ul se face pt a se vedea daca la nivel celular exista vreo celula maligna, iar lichidul ce se introduce e apa cu zahar, de aceea in cazul diabeticilor nu se poate face!in loc de ecografii trebuia facut un CT LA UN BRESLOW CU UN indice de 7 mm!iar daca pe buletinul analizelor scrie melanom malign, atunci nu stiu cat de experti sunt oamenii aia...MELANOMUL ESTE MALIGN PRIN DEFINITIE!nu exista melanom benign!nu poti spune melanom malign, e ca si cum ai spune cobor in jos!dar nu ma mira, si noi cand am ajuns la urgenta la un spital din Romania, m-a intrebat medicul ce fel de melanom?malign sau benign?
melanom malign 01-05-2014, 10:59:14 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
relatarile dumneavoastra nu sunt perfect consistente unele cu altele. daca melanomul a fost localizat, nu exista ganglioni invadati si nu s-au vazuat metastaze, de ce sa nu putem vorbi de vindecat ? nu are logica! daca NU sunt ganglioni invadati si nu sunt metastaze, atunci cu operatia, ea e VINDECATA inca de acum! ca exista un risc de recidiva, asta da, se poate intampla, cu o probabilitate de in jur de 50%, care poate varia mult in tmp. dar asta nu inseamna ca e altfel decat VINDECATA in momentul de fata. cred ca trebuie sa aiba si un CT de torace, abdomen si pelvis in momentul de fata, mai ales daca nu s-a facut ganglionul santinela. apoi ar fi indicat tratament cu interferon, care poate sa mai scada riscul recidivei.
melanom malign 01-05-2014, 10:08:29 de către ama_lia2006
Subiect: melanom malign
Indicele Breslow 7mm. Marginea de rezectie libera la 3mm, lateral 3mm ceea ce recomanda reevaluarea lor. Concluzia:Melanom malign ulcerat Acrom pT4b. Chirurgul este ok dar tanar nu a mai vazut asa ceva si a recunoscut imediat cum a iesit din prima operatie. Va dati seama ca am cautat pe altcineva... si am dat peste un medic extraordinar. Doctorul Corbu oncolog in Oradea este printre cei mai buni din Romania. Iar chirurgul a acceptat sa colaboreze cu el. I s-au facut bunicii mele ecografii pentru ca nu am gasit nicaieri substanta pentru PET, s-a constat ca nu are metastaze si ca nu s-a deplasat, iar ieri s-a intervenit iar chirurgical. Acum isi revine si speram sa fie ok. De vindecat complet ne-a spus medicul ca nu putem vorbi dar poate traii mult si bine daca are grija de ea si sa nu o mai deranjeze. Melanomul de tipul acesta este foarte rar intalnit, nu au suficient de multe informatii si este imprevizibil.
melanom malign 30-04-2014, 20:32:31 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule Stevens, pentru faptul ca m-ati mentionat, tin sa va spun ca nu stiu in mintea carei persoane cu minimile studii in medicina incape ideea de a recomanda injectiile cu bicarbonat de sodiu unei persoane de 69 de ani, operata de colecist acum un an si cine stie alte probleme de sanatate ce exista, inainte de a se recomanda asa ceva, trebuie sa ai istoricul medical al respectivei persoane.asta unu la mana...iar 2 la mana un studiu minim in melanom daca ati avea, nu ati afirma ca melanomul este o boala incurabila.AR TREBUI SA FII DENUNTAT...iar tie, amalia, tin sa iti spun ca nu inteleg de ce a avut o anestezie totala la extirparea tumorii initiale, se face anestezie locala si bineinteles cu margini de siguranta!ce v-au spus despre cea de-a 2-a operati?in ce consta?marirea operatiei initiale, gasirea limfonodului santinela?...oricum, am observat ca in Romania sunt putini medicini ce cunosc melanomul...iar cel care a operat-o pe bunica ta, nu face parte din aceea categorie...un medic bun, stie cand o alunita e suspecta, mai ales cand e vorba de cele din talpa, operatia se face de la inceput cu o margine de siguranta bine definita...la primirea rezultatutului nu ramai rezervat...ii explici omului ce si cum e de facut!7 mm era indicele breslow?ce activitate mitotica era?oricum pasii care sunt de facut sunt urmatorii:de urgent un CT cap, torace, abdomen, o evaluare a limfonozilor inghinali, adica daca se SIMT ingrosati chiar si la palpare...iar daca CT-UL IESE NEGATIV, atunci se cauta limfonodul santinela!MULTA SANATATE SI DOAMNE AJUTA
!
melanom malign 28-04-2014, 11:07:52 de către ama_lia2006
Subiect: melanom malign
Domnilor asteptam mai multa seriozitate oricum multumesc pentru sfaturi tuturor SANATATE
melanom malign 27-04-2014, 22:27:09 de către MARTON
Subiect: melanom malign
stevens daca era buna apa oxigenata si iodul ( care arde) nu se mai foloseau betadina si spirtul in spitale ca sunt mai scumpe, dar din punct de vedere medical betadina si spirtul sunt folosite si inainte de operatii si dupa si tocmai pt ca ele sterilizeaza zona spirtul opeste sangerarile curata si dezinfecteaza si astfel operatia se inchide mai repede si mai sterila, si se folosesc pansamente dar doctorul iti spune inainte de externare astea si sa o lasi la aer dupa o perioada ca se inchide mai bine.
melanom malign 27-04-2014, 13:22:07 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
deci este un nimeni care nu are argumente pentru detinerea "leacului impotriva cancerului", ci doar face reclama la asta, ca orice sarlatan...
melanom malign 27-04-2014, 13:20:20 de către stevens
Subiect: melanom malign
Da, aveti grija ca urmand sfaturile mele exista pericolul sa va vindecati, ceea ce este de neconceput pt o boala declarata incurabila !

Iar ca sa lamurim si problema studiilor, sunt `doctor honoris pausa` al Universitatii din Scambridge, am absolvit facultatea cu mentiunea `narecin sama laudae`, o spun in special pt D-na Lorena !

Multa sanatate tuturor !
melanom malign 27-04-2014, 12:57:03 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
atentie la discutiile cu stevens: el nu este medic si cel mai des habar nu are despre ce vorbeste, in special in legatura cu "tratamentele alternative" cu bicarbonatul si alte gogomanii. singurele recomandari relevante sunt cele primite de la medicii vostri !
melanom malign 27-04-2014, 12:38:34 de către stevens
Subiect: melanom malign
Da, o a doua operatie este necesara, singura alternativa ar fi sa faceti o serie de 6 injectii cu solutie de bicarbonat 5 % in jurul operatiei pt a evita raspandirea in organism a melanomului ! Daca asta nu functioneaza sau nu o aplicati atunci nu exista alta cale decat o operatie mai extinsa decat cealalta !
melanom malign 26-04-2014, 19:21:15 de către ama_lia2006
Subiect: melanom malign
multumesc pentru sfat am sa tin cont de el in fiecare seara curatam operatia, dar cu betatidana o sa cumparam si iod daca este mai ok.
Intrebarea mea este daca dupa acest diaconostic este indicata o a doua interventie? Chirurgul din Oradea care a operato ne-a spus ca o asteapta de urgenta pentru o a doua interventie, Oncologul doreste sa mergem la Cluj pentru a face analize mai amanuntite inainte de a interveni chirurgical a doua oara.
Lasand la o parte diagnosticul, bunica mea are 69 de ani prima interventie a fost cu anestezie totala si nu au trecut de cat trei saptamani de la ea, anul trecut a mai fost supusa unei anestezii totale - operatie de colecist,
iar acum presupun ca tot anestezie totala o sa fie este ok?
melanom malign 26-04-2014, 19:03:31 de către stevens
Subiect: melanom malign
Am inteles din alt post al dvs ca operatia supureaza ! Deci spalati bine locul operatiei cu apa oxigenata dupa care dati 2-3 pufuri de lidocaina asteptati 2 minute dupa care cu un betigas steril imbibat in tinctura de iod punctati bine tot acel loc sau daca nu cu solutie de betadina cred ca merge la fel de bine ! Faceti asta zilnic ! Daca pisca prea tare folositi xilina in loc de lidocaina !
melanom malign 26-04-2014, 17:55:03 de către ama_lia2006
Subiect: melanom malign
A fost in talpa si a fost de 7 mm s-a operat in data de 2 aprilie si acum cand au vazut rezultatele ca este malign au zis ca trebuie intervenit iar si sa mai taie
melanom malign 26-04-2014, 15:46:23 de către stevens
Subiect: melanom malign
Amalia cat de mare este melanomul si unde este situat ?
melanom malign 25-04-2014, 23:32:22 de către MARTON
Subiect: melanom malign
ama_lia2006@yahoo.com este adresa de yahoo ca sa va trimit cate ceva despre aceasta boala?si alte lucruri utile.ASTEPT RASPUNS dati clik pe numele meu si imi trimiteti pe privat daca doriti sau aici.
melanom malign 25-04-2014, 23:23:05 de către ama_lia2006
Subiect: melanom malign
Buna seara. Sunt noua pe acest forum datorita problemei care a aparut in familia mea. Bunica mea in varsta de 69 de ani a fost diagnosticata cu Melanon malign ulcerat.acrom pt4b nimeni nu ne da sanse am vorbit cu mai multi medici din Oradea toti sunt rezervati. Ne spun ca e grav dar nimeni nu ne spune ce inseamna mai detaliat acest diagnostic. Bunica se simte foarte bine.
melanom malign 25-04-2014, 21:07:34 de către lorena83
Subiect: melanom malign
ma bucur domnule Marton...Dumnezeu sa va ajute in continuare!
melanom malign 24-04-2014, 21:00:33 de către MARTON
Subiect: melanom malign
FELICITARI pt rezultatele bune tine-o tot asa.
Si eu am fost azi la doctor pt analize care au iesit excelent si o uimeste pe doctora pt ca nar trebui, si mia zis ca a citit de doua ori rezultatele de pana acum cand mia facut dosarul pt comisie si nui vine sa creada.
Si la comisie am aflat ca sunt fonduri asa ca avem sanse de vindecare.
SANATATE TUTUROR
melanom malign 24-04-2014, 00:22:38 de către lorena83
Subiect: melanom malign
ma bucur sa aud asta...sotul meu a stat 3 sapt cu drenajul, a avut ceva complicatii...dar toate trec.noi suntem bine, multumim...multa sanatate in continuare...dupa ploaie mai apare si soarele;))Doamne ajuta!
melanom malign 23-04-2014, 18:22:35 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Buna...totul a fost ok, spitalizarea, doctorii, operatia, doar ca inca mai am tubul de dren.Mi l.au lasat pana luni...si deja am vreo 8 zile de cand stau cu el...na, sper sa fie bine... rezultatul deja a venit si mi.au zis ca toti limfonozii sunt negativi d.p.d.v istologic. acum am programare la onocolog pe 5 mai.sa vedem ce o sa mai zica si el. La voi totul e ok?

O seara buna!!
melanom malign 22-04-2014, 21:45:43 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Paste fericit si tie Anca!cum a decurs operatia si cum te simti?
melanom malign 19-04-2014, 18:06:17 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Vreau sa va urez tuturor Paste fericit, cu multa, multa sanatate, ganduri bune si prosperitate. Macar in zilele de sarbatoare sa nu ne mai gandim la ce e rau si sa petrecem alaturi de cei dragi.

Va pup
Hristos A Inviat!!
melanom malign 12-04-2014, 01:49:07 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna Anca, bafta pe luni, da, cam 2, 3 zile te tin in spital, hidrateaza-te bine zilele astea, bea multa apa plata, adica cei 2L pe zi indicati...in rest iti doresc liniste sufleteasca, si forta multa!trebuie sa fii puternica si sa nu te doboare nici o durere!Dumnezeu va avea grija si de tine, ai sa vezi!...domnule Marton sa va dea Dumnezeu multa putere in continuare, veselie si fie ca toti nepoteii sa aiba sanatate!.mama Alina Cristina, multa sanatate si imi face placere sa citesc postarile dvs pe forum, suntem aici cam de pe aceeasi data!Doamne ajuta tuturor si sa incercam sa fim mai buni!
melanom malign 11-04-2014, 15:22:06 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Marton, felicitari si sa traiasca nepotelul...ma bucur tare mult si sper ca starea de optimism sa fie pentru totdeauna.Lorena multumesc pt raspuns.
Azi m.au sunat cei d la Campus bio-medico sa ma anunte ca luni trebuie s merg la spital pt operatie...mi.au zis ca o s ma tina vreo 2 zile p acolo...macar sa.mi dea drumul acasa pana de Paste :D:D


Va pup si o zi buna tuturor!! Doamne Ajuta!!
melanom malign 11-04-2014, 00:52:23 de către MARTON
Subiect: melanom malign
Buna dimineata fatelor vad ca sunte-ti OK si asta conteaza cel mai mult pana la urma, ieri si azi am facut treaba multa, am montat parchet laminat, am pregatit camera nepotului meu care sa nascut alaltaieri ( al 13-lea) si faptul ca lam putut ajuta pe frate mam simtit in extaz parca nam fost niciodata bolnav de nimic, na putut sa tina nimeni pasul cu mine si asta imi da puterea sa lupt in continuare atunci cand te simti util, cand ajuti cand oferi..SA NU UITATI NICIODATA CA NU SUNTETI SINGURE SI SA LUPTATI SA NU FITI NICIODATA.
melanom malign 10-04-2014, 21:25:51 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna Anca...limfonodul santinela l-a facut pe 17 ianuarie, iar evidarea ganglionara pe 17 februarie...dupa ce ne-a spus rezultatul au trecut 3 saptamani pana la internare...cat despre Stevens, acum am inteles care este rolul lui pe aici, sa scoata niste bani si el pentru "consultante"...daca erai un asa bun cunoscator al melanomului si chiar te interesa soarta celor bolnavi de aici, stiai deja ce stadiu este sotul meu, oricum nu sunt eu in masura sa te judec...iar apoi cu consilierea religioasa...in primul rand trebuie sa fii tu umil pentru a putea directiona pe cineva din punct de vedere religios, ceea ce la tine lipseste...oricum te-as ruga sa nu mai dezorientezi oamenii, pentru ca mi-am dat seama ca esti total pe langa cu melanomul, si mai rau ii incurci cu iodul si bicarbonatul
melanom malign 09-04-2014, 13:02:50 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Stevens pe mine ma amuzi teribil...se vede ca nu esti "batut in cap" dar ai un un umor sarcastic pe care nu multi il agreeaza.Trebuie, fiecare sa inteleaga ca orice persoana are dreptul de a-si exprima parerea, decizia, felul in care vrea sa.si traiasca viata, fara sa fie judecat sau sa i se impuna ceea ce vor altii de fapt sa faca. Putem cere sau oferi un sfat, o informatie, dar pana la urma decizia ne apartine daca vrem sau nu sa luam in calcul ceea ce se scrie.

Lorena cat a durat de la scoaterea limfonodului santinela pana la urm operatie (cea de scoaterea tuturor limfonozilor)?

O viata cat mai buna tuturor!
melanom malign 09-04-2014, 02:21:10 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Ma Bucur foarte mult ALINACRISTINA314 ca dupa un an jumate de la operatie esti bine asa sunt si eu mai pozitiva 😊 iti doresc multa sanatate tie si tuturor sa ne auzim cu bine
melanom malign 09-04-2014, 02:16:09 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Sa iti fie rusine..!!!!
melanom malign 09-04-2014, 02:15:18 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
STEVENS du-te la targ sa vinzi gogosi poate acolo merge..!!!😀😀😀
melanom malign 09-04-2014, 02:09:55 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Stevens dar esti medic cumva?! Sau ai cancer?!Sau pe cineva in familie ce are asa ceva?!Ca vad ca tot esti tu asa binevoitor si vrei sa ne ajuti pe noi care avem melanom malign o tumoare foarte agresiva..Mie sincer mi se pare k tot bati campii nu mai da atatea sfaturi daca nu esti de competenta!!!Noi cei care chair avem probleme de Sanatate si ne preocupam pentru viata noastra.. e greu sa mai suportam si unul ca tine ce scrie pe aici cai verzi pe pereti Te rog sa incetezi fereasca-Te Dumnezeu sa fii intr-o astfel de situatie ca nu ai mai sti de viata ta..!!!
melanom malign 08-04-2014, 23:38:29 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Dupa un an si sapte luni de la operatie de melanom ma simt foarte bine doamne ajuta la toata lumea
melanom malign 08-04-2014, 21:14:40 de către stevens
Subiect: melanom malign
Sotul dvs in ce stadiu este acum ? Pot sa va ofer un tratament (consilere tratament, alimentara, suplimente si religioasa inclusiv) care sa il puna in afara oricarui pericol !
melanom malign 08-04-2014, 15:46:31 de către lorena83
Subiect: melanom malign
sotul meu este bolnav de melanom, de acum 1 an si jumatate, iar eu studiez domnule melanomul, nu tumorile in general, doar melanomul, si de aceea v-am scris ca nu puteti afrma unele lucruri atunci cand nu aveti destule informatii despre aceasta forma tumorala...melanomul este cea mai agresiva forma de cancer de piele, nedescoperit la timp, acesta se raspandeste cu o viteza uimitoare, depinde de locul initial unde se afla, ce fel de crestere are, orizontala/verticala.radacina acestuia ajunge pana in al5-lea strat de piele, apoi ia drumul caii limfatice, etc, etc, etc.sunt enorm de multi factori de care depinde evolutia acestuia, iar cel mai important criteriu este sa dai peste un chirurg exceptional de bun.scoaterea unui limfonod ce rezulta mai apoi cu metastaza nu este o operatie chirurgicala oarecare, la fel cum si evidarea ganglionara, sunt chirugi care nu reusesc sa scoata toti limfonozii de pe partea interesata(ei fiind f mici, de marimea unui bob de linte), scot 4, 5, 6...12 si gata, ii analizeaza si ies negativi, iar mai apoi ne trezim cu metastaza ganglionara...de ce?pt ca nu au fost scosi toti...depinde si cum e structura omului, cu cat esti mai gras cu atat e mai greu, sunt multi factori...sotul meu nu a facut nici un fel de experiment, si daca ar fi pe viitor sa ne alegem cu o metastaza, am recurge la tratamentul lui Bella...nu iti spune nimeni ca te vindeca tratamentele naturiste, exact cum nu o fac nici chemioterapiile.ele se definesc a fi tratamente adjuvante pentru o calitate a vietii mai bune..daca e sa aleg o calitate a vietii mai bune, intre a face chemio si a face un tratament naturist, aleg naturistul.Doamne ajuta tuturor bolnavilor, fiti tari, optimisti si facetii tot ceea ce doriti in fiecare moment al vietii!
melanom malign 08-04-2014, 12:10:03 de către stevens
Subiect: melanom malign
Nu am vazut serialul Stainfield decat in foarte scurte secvente si demult, am vizionat acum ceva vreme cateva episoade din Dr. Mouse pe Melancolia Tv ! Altfel nu urmaresc seriale americane !

Eu cu ce treaba pe aici ?! Sincer pentru o utopie, vroiam sa mai scap bolnavii de sfatul apartinatorilor si pe ambii de sfatul oncologilor, dar e aproape nerealizabil ! Am impresia ca ii leaga o karma negativa pe toti acestia, altfel nu-mi explic fenomenul !

Dv. cu ce treaba pe aici ? Sunteti bolnava sau aveti pe cineva in familie ?
Altfel sunt de acord cu dvs. fiecare avem un destin, ne alegem calea si Dumnezeu cu noi !` Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor ! ` Daca mai pun umarul si apartinatorii bine intentionati se poate dobandi mai repede ! Poate e mai bine asa ! Intortocheate sunt caile Domnului !

Numai bine si multa sanatate !
melanom malign 07-04-2014, 23:42:01 de către lorena83
Subiect: melanom malign
stevens continui sa ma uimesti prin felul tau de a te exprima, si nu intr-un mod placut...gen(ai fost politist la viata matale?)...ar trebui sa mergi sa joci in Stainfield, acolo poate cineva iti intelege nota asta de umor...nici eu nu sunt de acord cu chemio, cu experimentele, dar de aia respect parerea fiecaruia...si daca tot am facut referire la tine, as vrea sa stiu care e rolul tau aici pe forum, ai vreun caz de melanom in familie, ce studii ai in privinta acestui tip de tumori, tot vii cu teoriile dr Simoncelli...cu tinctura de ior, bicarbonatul, ok...am inteles, dar spune-mi si tu atunci cand o alunita deja isi schimba forma, culoarea, sunt mari sanse ca ea sa fie un melanom, cum faci tu sa pui comprese cu tinctura de iod sa dispara alunita, ea nu cade cu tot cu radacina ei, care poate ajunge pana in al5-lea strat de piele..iar la radacina acesteia ai o mitoza=4?.dispare alunita de la suprafata, iar celulele maligne pot circula libere...am citit si despre teoriile lui Simoncelli, site care scrie clar ca ii apartine, si oricum, din tot ceea ce prezinta nu m-a convins...cum nu sunt de acord cu chemio, la fel nu sunt de acord nici cu teoria lui, dar cine vrea sa o incerce este liber sa o faca!.celulele cancerigene, tineti bine minte, stagneaza, iar apoi e un factor ce le declanseaza...partea cu sistemul imunitar pentru mine pana acum e cea mai valabila teorie...oricum tumorile sunt o mare polemica, iar toate teoriile despre vindecarea lor la fel.fiecare isi alege calea, fiecare avem un destin si Dumnezeu cu noi!Doamne ajuta!
melanom malign 07-04-2014, 14:50:48 de către MARTON
Subiect: melanom malign
nu
melanom malign 07-04-2014, 14:34:47 de către stevens
Subiect: melanom malign
Ma bucur pt aceste rezultate ! Daca si tu personal crezi ca efectele pe care le suporti acum merita, este ok !

Referitor la afirmatia cu etnobotanicele, daca as merge pe logica asta as putea zice si eu ca te poti `trata` cu ciuperci otravitoare in loc cianura de potasiu pentru ca primele sunt naturale pe cand a doua e de sinteza ! Deci sa fie o moarte eco macar !:))
Ai fost politist la viata matale ?!
melanom malign 07-04-2014, 14:05:10 de către MARTON
Subiect: melanom malign
Tumora a scazut pe o latura 0, 7cm si pe alta 2, 53cm si a mai distrus inca doua de pe plaman daca ar avea toti pacientii rezultate macar atat in trei luni de tratament este un castig, si etnobotanicele sunt plante, NATURISTE si cu toate astea se moare.
melanom malign 07-04-2014, 12:27:11 de către stevens
Subiect: melanom malign
Uitati-va chiar pe acest subiect ca am pus inclusiv link-uri cu filmulete pt melanoame de suprafata ! La cele mari sau in adancime se face o serie de 6 injectii cu solutie de bicarbonat perfuzabil 5 % in jurul melanomului apoi 3-4 serii a cate 6 perfuzii cu aceeaiasi solutie cu cate 6-7 zile pauza intre ele ! Apoi se refac investigatiile imagistice pentru a vedea stadiul vindecarii si se reia intregul ciclu daca mai e nevoie !

Tratamentul nu este al meu ci al Dr Simoncini de la Roma si l-am supus atentiei Ministerului Sanatatii printr-o adresa oficiala !
melanom malign 07-04-2014, 10:39:15 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Stevens, da-mi un link(daca ai mai scris) sau fa te rog o sinteza la ce tratament recomanzi tu. Daca se poate concret pt. melanom. Multumesc!
melanom malign 06-04-2014, 21:26:11 de către stevens
Subiect: melanom malign
Marton astea sunt `binefacerile` chimioterapiei ! Te-ai bucurat ca ti-au scazut 5 mm tumorile insa te bucuri degeaba fiindca a scazut fix partea buna, adica reactia imuna din acele tumori iar tu te lupti acum cu imunitatea scazuta impotriva substantelor pe care le-ai luat 3 luni sau cat ai luat ! Sper ca nu mai iei citostatice sa te poti reface putin altfel nu te vad prea bine !
melanom malign 06-04-2014, 20:03:54 de către MARTON
Subiect: melanom malign
Fetelor intelegeti un lucru foarte important: CANCERUL ESTE UNICAT LA FEL CA OAMENII, si de multe ori sa nu faci nimic este mai bine decat sa faci tratament, pt ca acetse tratamente de vindecare ale cancerului distrug celule sanatoase, sistemul imunitar, functionarea normala a organismului si uite cum AJUNGI CA IN LOC SA TRATEZI O BOALA VEI TRATA 5.
Daca ati citit postarile mele o sa observati acest aspect: intre prima si a doua tumora este o diferenta de 4ani jumate de viata normala, dupa a 6-a tumora odata cu chinio nu MAI ESTE O VIATA ATAT DE NORMALA trebuie sa iau o gramada de medicamente, sa am grija la tensiune, sa am grija la arsuri, sa am grija atunci cand sangerez, sa suport durerile uscarii pielii, sa accept umflarea fetei, sa accept albirea parului, sa accept anumite zile cand sunt constipat sau cand am diaree 2-3 zile consecutiv, sa am grija ca se apropie ora de medicament, sa am grija sa nu mai mananc dupa anumite ore, sa am grija ce mananc sa nu interactioneze, sa accept durerile din zonele intime, durerile de burta, de plamani, de genunchi, EU LE ACCEPT SI CATEODATA NICI NU LE BAG IN SEAMA EU VAD REZULTATUL dar nu toti pacientii sunt ca mine altii simt mai puternic durerea.
melanom malign 06-04-2014, 18:34:20 de către stevens
Subiect: melanom malign
Cam asa procedeaza aceasta pseudo-specialitate, daca mergeti din timp fac un tratament oarecare si apoi "tin sub observatie" cazul luni sau ani intregi, iar cand apar meta-stazele spun : " A, pai acum veniti ? "

Tratamente exista, insa problema este ca pacientii si apartinatorii nu sunt in stare sa le inteleaga si sa le accepte ! Si bineinteles sa le suporte costurile, pt ca acestea nu sunt suportate de asigurari ! In schimb suferinta si moartea sunt total gratuite !
melanom malign 06-04-2014, 01:53:04 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Da Mari este ciudat sa stai asa sa astepti sa vezi ce se intampla din pacate nu este alta solutie..si eu de aia am fost de accord sa particip la studiu ca ma gandesc eu ca mai bine sa iau un tratament ceva decat sa stau cu mainile in san si poate boala isi face de cap intre timp..
melanom malign 05-04-2014, 22:04:59 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Multumesc de răspunsuri.Va rog sa-mi spuneti simplu Mari(ana), fără alte formalisme. Bun, deci altceva nu mai avem acum de făcut (stadiul 2C). Tata a început vineri interferonul. Vom vedea cum îl suporta. Vom lua si interferon homeopat, de care scriam mai sus (firma Guna). Plus regim cat mai sănătos.
Da, mă bucur ca tata are stadiul 2 si nu mai mult. Totusi, ciudat cum medicina zice: stăm si asteptam, sa vedem urmează 3 si 4? Daca da, atunci tratam. Nu acuz pe nimeni, , doar mă întreb, chiar e ok asa? Chiar asa de greu e de tratat cancerul? Chiar stăm si doar asteptam ?
Sănătate tuturor si cu Dumnezeu înainte!
melanom malign 05-04-2014, 17:47:09 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Eu am tot citit pe net despre veninul de scorpion..care se gaseste in cuba voi stiti ceva despre asta?Peste o saptamana o sa merg la doctorul meu si o sa intreb..sa vedem ce spune despre asta
melanom malign 05-04-2014, 17:42:07 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Buna..mari-cluj si eu merg la medic tot la Milano la Institutul European Oncologic(IEO) eu sunt in stadiul 2b daca nu ma insel acelasi cu al tatalui tau..Eu la milano am vb cu medicul meu sa particip la studiu si pentru stadiul meu este doar interferon (pe care nu il pot face deoarece am probleme cu tiroida) si care medicul mi-a spus k ma ajuta 3% deci prea putin cred k nici nu se merita sa se faca si ar mai fi vitamina D care cred ei k ajuta dar nu este nimik concret pratic iti da o fiola de vitamina D la 50 de zile sau ramai si faci doar follow-up.Si cam asta e pentru stadiu 1 si 2 alte terapii nu sunt..
melanom malign 05-04-2014, 00:39:52 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna seara doamna Mari...da, noi mergem la Institutul National de Tumori din Milano si sunt foarte multumita de chirurgul-oncolog al sotului meu...noi stam la 200 de km de Milano, insa, cum am aflat ca sotul meu are melanom(doctorul de aici, de unde stam noi, spunandu-ne ca ar fi mai bine sa ne intoarcem in Romania, dat fiind faptul ca, dupa cum vede el rezultatul, ii da sotului meu 6 luni de viata).am si plecat in Milano la acest Institut...in fine, este o alta poveste.despre acest vaccin va pot spune ca si aici a fost folosit pentru recidivele cutanee care nu au putut fi operate, prin injectii intratumorale, insa in timp a fost abandonat acest experiment, deoarece a aparut electrochemioterapia, adica, in cazul unei recidive, localizate, doar intr-o parte a corpului(ori abdomen, ori picioare)se face aceasta "chemio", introducand niste "furtunase" in arterele interesate, adica o chemio localizata...acest vaccin BCG nu creste imunitatea, ceea ce face el este sa "demascheze" celulele tumorale, iar astfel, sistemul imunitar le poate recunoaste si poate lupta cu ele ca si cu orice alta infectie.pentru ca se stie ca celulele tumorale stagneaza pentru un timp(in unele cazuri), iar apoi ceva le declanseaza...
melanom malign 04-04-2014, 11:34:25 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Lorena, mergeti la Institutul de Tumori din Milano? Am citit pe net ca este foarte renumit. Vreau sa te intreb ceva, ati avut vreo recomandare de administrare de vit D? Pentru melanom, ma refer. Am inteles ca unii medici recomanda asta.
Am mai citit pe site-ul Institutului American de Cercetare a Cancerului ca se indica vaccinul BCG pentru cresterea imunitatii in general. Stie cineva ceva legat de asta?
melanom malign 03-04-2014, 21:11:45 de către lorena83
Subiect: melanom malign
nu trebuie sa te iei dupa ce citesti pe net, fiecare caz e aparte, trebuie sa ai un psihic tare si un foarte bun chirurg...in rest, nu e totul asa negru cum pare...si eu la inceput cand m-am inscris pe acest forum am primit un mesaj in privat de la o doamna asistenta din Bucuresti, parca, care imi spunea ca sotul ei a trait 2 ani doar datorita citostaticelor, dar nu m-am speriat, stiam ca fiecare caz e aparte si conteaza foarte mult de toata procedura facuta...asa ca, nu te lua dupa nimeni, elimina daca poti salamurile, crenvustii, si dulciurile...si hidrateaza-te bine.iar pentru toti cei care se contraziceau ca nu exista o legatura intre alimentatie si prevenirea tumorii, cand am fost marti in Milano cu sotul meu pentru control, este pus acum mare pe perete un tablou cu alimentele care trebuiesc evitate sau limitate pentru prevenirea tumorilor!si este vorba despre un INSTITUT DE CERCETARE A CANCERULUI, unde mergem noi, asa ca deschide-ti o data urechile si ochii bine!
melanom malign 03-04-2014, 17:05:42 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Buna, rezultatul mi l.a confirmat doctorita cand am fost sa.mi scoata firele, dar nu stiu ce tip de metastaza s.a gasit...mi.a zis doar k e pozitiv, probabil cunoscandu.ma cat sunt de fricoasa si cum ma panichez din orice nu mi l.a mai dat.Nici eu nu le.am cerut pt ca dupa stau toata ziua si ma preocup numai de lucrul asta, sincer cu cat stau si citesc mai mult despre cazuri cu melanom cu atat sunt mai stresata...asa mai bine stau linistita macar un pic, merg acusi la operatie (sper s nu fie inainte de Paste :D) si dupa, in urma rezultatului de la biopsie voi vedea ce si cum...

O seara buna tuturor si Doamne ajuta!!
melanom malign 03-04-2014, 13:20:54 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna Anca, TAC-ul arata daca vreun organ e afectat iar PET-ul este la nivel celular, arata daca vreo celula din corp e modificata...limfonozii nu se vad nici la Tac, nici la PET...adica si sotul meu inaintea limfonodului santinela a facut TAC, dar pt a fi siguri ca nu s-a extins boala la vreun organ, atunci fiind inutila scoaterea limfonodului santinela.evidarea ganglionara trebuie facuta atunci cand limfonodul santinela e cu metastaza si TAC-UL e negativ...ce tip de metastaza s-a gasit in limfonodul santinela?micro sau macro, de cati mm?cum era invazia?sotul meu a fost acelasi caz ca si tine, limfonodul santinela pozitiv, macrometastaza de 3 mm, fara invazie extracapsulara, iar la evidarea ganglionara, 46 de limfonozi negativi...suntem la 1 an si jumatate de la descoperirea melanomului si 1 an de cand a facut evidarea ganglionara...el face doar follow-up.la 6 luni TAC, iar la urmatoarele 6 luni PET!SI CONTROLUL DErmatologic, bineinteles, pentru mapa alunitelor...multa sanatate in continuare tuturor si Doamne ajuta!
melanom malign 01-04-2014, 19:20:03 de către MARTON
Subiect: melanom malign
FELICITARI ANCA pt victorie si tineo tot asa si in continuare.
SA AUZIM NUMAI DE BINE INSANATOSIRE GRABNICA DUPA OPERATIE.
melanom malign 01-04-2014, 13:13:42 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Anca, e o veste foarte buna! Ma bucur ca esti in regula si iti dorim sa treci cu bine peste operatie!
melanom malign 01-04-2014, 12:47:31 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Buna tututor...da am facut si Tc.ul si Pet.ul cu si fara mdc(de toate), rezultatul unul foarte bun :) nu s.au depistat metastaze sau alti limfonozi afectati.Cu toate acestea doctorii de aici mi.au recomandat (preventiv) sa fac o alta operatie pentru scoaterea tuturor limfonozilor de la subratul drept, deoarece riscul de recidiva este de 50%.mi.au explicat ca la examenele tc, pet, etc, se verifica grupul de celule, dar la biopsie se vede fiecare celula in parte si exista posibilitatea ca una sa fie afectata.
Astept sa ma sune pentru next surgery.


Multa sanatate si sa auzim numai de bine!!
melanom malign 29-03-2014, 23:45:51 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Buna seara la toata lumea.Anca ai facut TAC-ul?ai rezultatul?
melanom malign 27-03-2014, 17:23:33 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Metastazele prefera creierul si plamanii iar eu am facut imediat dupa operatie bronhoscopie. Nu au vazut nimic dar am urmarit si aspectul asta. Poate de asta i-au spus sa aiba grija la pneumonie.
melanom malign 27-03-2014, 11:55:05 de către lorena83
Subiect: melanom malign
mie imi era frica de o bronsita pentru ca sotul meu a avut mai multe episoade de bronsita si raceli netratate la plamani de cand a fost mic, care i-au lasat niste cicatrici pe plamani(in urma mai multor studii s-au dovedit a fi "cicatrici")...la inceput ne era frica sa nu fie noduli metastazici
melanom malign 27-03-2014, 11:00:30 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Multumesc pt. raspunsuri. Asa este, stiu ca interferonul ajuta si nu prea (conform studiilor), la noi a fost totul rapid, diagnosticul, operatia, acum dosarul pt interferon, de aceea eu tot ma intreb ce sa facem. Oncologul(conf. Ciuleanu )a spus asa: scoala franceza nu ar recomanda interferon, scoala germana da, a lasat cumva la latitudinea noastra sa alegem, tata a zis ca ar face ce se poate la ora actuala si atunci a decis sa ia interferonul. O sa vedem si cum il suporta. O sa mai facem si altceva, m-a sfatuit ft bine d-na Natalia sa trimitem in strainatate lama pt o confirmare a diagnosticului si dupa aceea eventual un consult la Viena.
Pana una-alta vreau sa stiti pt. cei interesati ca exista si interferon homeopat, se produce in Italia, firma Guna si noi il vom lua oricum, medicul homeopat a spus ca ajuta chiar daca se administreaza interferon doza alpoata, ajuta inclusiv la diminuarea efectelor adverse.
Marton, eu ma gandisem sa fac tot ce pot acum, nu sa astept sa apara recidive/metastaze si sa vad atunci ce si cum. Si da, optimismul, canalizarea energiei pe vindecare, pe schimbar, ai dreptate, e o abordare foarte potrivita!
Eu cred ca orice boala e un semnal de alarma ca trebuie schimbat ceva, incepand cu alimentatia, continuand cu modul de gandire, de a reactiona (de ex sa fii mai bun, sa ierti mai mult, etc) si chiar sa devii mai credincios, mai spiritual. Cred ca fiecare gaseste ceva in viata lui care poate fi imbunatatit si apoi lucrurile se pot schimba!
Lorena, imi pare rau de perioada grea prin care ati trecut si treceti! Sincer, m-a impresionat tare pierderea sarcinii dar sa stii ca sunteti tineri si ma bucur ca sunteti optimisti! Sa va ajute si pe voi Dumnezeu sa realizati tot ce doriti!
Mai am o intrebare pt Lorena, de ce iti era teama sa nu faca bronsita? Imi spunea ieri d-na Natalia ca dansei i-au spus sa aiba mare grija la pneumonie!
melanom malign 26-03-2014, 20:30:01 de către MARTON
Subiect: melanom malign
BRAVO LORENA asa trebuie sa fie starea de spirit in aceste situatii, pt ca la stres mare sistemul imunitar se scurtcircuiteaza si ia pauze si in acel moment bolile isi fac de cap.
Eu va sfatuiesc sa nu va mai stresati si chinuiti singure gandindu-va la metastaze, si folositiva energia pe vindecarea la ceea ce este in prezent, si lasati viitorul sa vina si o sa vedeti atunci cum o sa rezolvati.
MARI la fel cuma zis si LORENA poti discuta cu alte persoane care u trecut prin ceea ce trece tatal tau pt a vedea si alte abordari ale problemei, deoarece fiecare caz se comporta unicat si este normal ca medicii sa incerce anumite protocoale pana gasesc unul care are si rezultate bune.
melanom malign 26-03-2014, 17:04:07 de către lorena83
Subiect: melanom malign
si orice medic ati consulta la noi, toti v-ar spune :interferon...ESTE SINGURUL aprobat de CASA DE SANATATE IN ROMANIA..experimentul cu interferon a inceput in America, acum multi ani, acolo l-au inchis, din cauza efectelor colaterale si pt ca a dovedit ca nu impiedica nici o recidiva, in Italia nu il mai recomanda medicii din acelasi motiv, iar Casa Farmaceutica ce l-a produs, a vandut tot interferonul in Romania, draga doamna Mari...indicele breslow cu cat e mai mare, cu atat creste probabilitatea unor metastaze in corp.daca a facut ganglionul santinela si CT SI e totul ok, nu vad care mai e motivul de ingrijorare.sa stea atent ce mananca, sport, gandire pozitiva, multa credinta si inainte.rezultatele obtinute ar trebui sa fie de bucurie, nu de ingrijorare si suferinta.eu am 31 de ani, sotul meu 35, nu avem copii, am pierdut sarcina la 5 luni din cauza supararii, si multe altele.insa mergem inainte...la fel cum ar trebui sa faca si tatal dvs, moralul sus si sa se bucure de viata!Doamne ajuta tuturor oamenilor, oriunde s-ar afla ei!
melanom malign 26-03-2014, 16:54:54 de către lorena83
Subiect: melanom malign
cautati un medic bun fizioterapeut, si daca e as in domeniu va sti sa va explice exact ce se intampla pe calea limfatica si cum il poate ajuta el pe tatal dvs.intrebati si medicul de familie daca oncologul este chiar atat de ocupat...eu am avut cu sotul meu o singura experienta in Romania, de sarbatori am fost si noi acasa si din pacate s-a ales cu o viroza respiratorie...l-am dus la spital, la urgenta pentru ca imi era teama sa nu faca o bronsita, si acolo cand incercam sa ii povestesc medicului de garda "istorialul medical"al sotului meu si i-am zis de melanom, m-a intrebat ce fel de melanom?benign sau malign?.un doctor pus la urgente, trebuie sa stie ca melanomul, prin definitie este malign...nu sunt inca bine pusi la punct in domeniul melanomului, la noi in tara, sunt putine centre care se ocupa de studiul lui...si sa stiti doamna Mari ca in spital, cat timp a fost nternat sotul meu, era in salon cu el un domn de 60 de ani, cu care tinem si acum legatura, cu un breslow 6, sotul meu cu un breslow 2..l-a efectuarea ganglionului santinela, al domnului cu breslow 6 a rezultat negativ, iar al sotului meu pozitiv.acest domn face doar control din 6 in 6 luni..eu nu vreau sa schimb decizia nimanui, dar faptul ca ganglionul santinela(in cazul tatalu dvs au fost scosi 4)nu a rezultat niciunul pozitiv e un semn de fericire si nu de ingrijorare.mi-as fi dorit sa fi fost si noi in aceeasi situatie.oricum decizia va apartine, mai ales ii apartine tatalui dvs, dar eu una nu as face interferonul...are mai mult efecte colaterale, si va rog sa il informati care sunt acestea.decat efecte pozitive!.iar inainte de toate, incercati sa rezolvati problema lichidului limfatic...daca in 7 zile dimensiunea ramane exact aceeasi sau se mareste, atunci ar fi cazul ca medicul ce l-a operat sa isi faca timp...si sa actioneze...si daca medicul lui nu are timp, mergeti la altul, dar tratati prima oara aceasta problema.tatal dvs se poate simti oricum un om norocos!
melanom malign 26-03-2014, 15:40:00 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Doamna Lorena, stiti medicul care l-a operat a siz sa stea si sa astepte (dl. conf Dindelegan). Am consultat un alt chirurg care e si oncolog, dl conf. Dan Eniu care a spus sa stea si sa astepte, asa ca stam, parca ne e jena sa mergem din nou. De aceea intrebam, oare cat dureaza si e normal ce se intampla? Are o umflatuta ca un mar mai mic, sa zic asa.
La prima postare ziceam si cum am aflat ce are la unghie, un an de zile a mers la un dermatolog care a zis ca are infectie, i-a prescris antibiotic, etc. Dupa 1 an in care tumoarea a crescut, dar noi nu am stiut ce este, desi o vedeam zilnic, a inceput sa supureze, am mers la alt dermatolog care ne-a spus ca e melanom. Dupa o saptamana era deja operat. I-a fost taiat degetul mare de la piciorul drept. Deci revolta mea asta este, am fost la medic si nu a stiut ce are. Putea fi operat in urma cu un an. Si 2 medici oncologi ne-au spus sa nu stam linistiti, din cauza ca avea melanom nodular (agresiv), Clark V, Breslow 4, 5, margine mica de rezectie (7, 5 mm). Breslow mare e cu risc mare. Tata tocmai a implinit 64 de ani, era un om activ, puternic, etc. Diagnosticul l-a cam doborat si de atunci e ft schimbat. Si-a schimbat alimentatia, ia suplimente (vit. C si cucurmina) dar 2 medici pe care i-am consultat i-au recomandat interferon. Si el vrea sa faca, asa ca vom face. Desi poate va fi greu de suportat si studiile spun ca nu vindeca, ca doar amana recidiva.
Foarte buna ideea dvs cu masajul, dar terbuie intrebat medicul. Care medic, oare? Chirurgul care ne-a operat e ft. ocupat. Mai vedem.
Multumesc pt raspuns si sanatate!
melanom malign 26-03-2014, 10:26:40 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Doamna Mari, am citit acum postarile dvs, deci, tatalui dvs i s-au scos doar 4 ganglioni, nu i s-a facut o evidare ganglionara, asa ca nu mi se mai pare un timp chiar asa record pentru inlaturarea drenajului, insa oricum data varsta tatalui dvs, 67 de ani, ar fi trebuit urmarit mai bine, pentru a se evita un edem al limfei.ganglionii scosi au rezultat toti fara metastaze, CT-ul am inteles ca l-a facut, nu a iesit nimic suspect, inseamna ca tatal dvs poate sta linistit si din punctul meu de vedere este inutil "prevederea" unei recidive, tatal dvs fiind intr-un stadiu incipient.sotul meu a avut metastaza ganglionara, este in stadiul 3C, unde sansele de o recidiva, conform studiilor este de 50 la suta.tatal dvs a fost mai norocos, deci, eu as ramane doar la un follow-up, control din 6 in 6 luni, dermatologic, CT SAU raze, ecografii.bucurati-va ca a fost descoperit la timp si ajutati-l cu durerile ce le are in urma operatiei.cautati si un bun fizioterapeut care stie ce face, pentru a lucra la drenajul de pe calea limfatica.sau satuiti-va mai atent cu medicul ce l-a operat!
melanom malign 26-03-2014, 10:11:47 de către lorena83
Subiect: melanom malign
mi se pare un timp record sa stai 3 zile cu un drenaj, drenajul poate fi lasat si atunci cand pacientul merge acasa si este "ghidat" un familiar pentru a invata cum se schimba drenajul(furtunul si punguta) si este inlaturat atunci cand in punga se aduna in jur de 50 de grame(tatal dvs cat "lichid" dadea in 24 ore cand i-a fost inlaturat drenajul?cati ganglioni i-au fost scosi?.se spune ca nu e bine sa tot ajuti lichidul, adica sa il tot scoti cu siringa, pentru ca el atunci nu "invata" de unul singur noua lui traiectorie.insa nici nu poti sta cu el adunat mult timp, medicul chirurg tebuia sa ii repuna drenajul pentru a evita o infectie a limfei(un edem limfatic), iar medicul ce l-a operat stie bine acest lucru...eu va spun din experienta, aotul meu a fost urmarit atent, pentru a se evita acest lucru...o data inlaturat drenajul, mergeam la spital, la medicul care l-a operat sa il vada, in prima saptamana de 3 ori, iar in a2a de 2 ori,...sfatul meu este:daca locul continua sa fie umflat, sa doara inca 5, 6 zile de acum inainte, intoarceti-va la medicul chirurg care l-a operat si stati serios de vorba cu el...dupa o evidare ganglionara, se necesita o urmarire a evolutiei lichidului limfatic, adica daca isi "reia"functia...nu poate sa stea adunat mult timp intr-un loc!...despre vaccin am citit pe un forum in America, MIF se numeste ca a dat rezultate bune, bine nu are cineva de unde sa stie daca datorita vaccinului sau nu, nu a mai avut o recidiva, cati ani are tatal dvs?
melanom malign 26-03-2014, 08:36:02 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
D-na Lorena, d-na Natalia, nu v-ati gandit la vaccinul pt melanom? Impotriva recidivei? Medicii din strainatate ce spun? Eu chiar sunt interesata de asta!
Tata a fost operat in 18 feb 2014 si externat in 21, cand i s-a scos tubul de dren din zona ganglionilor. In cateva zile s-a umflat locul, s-a dus la chirurg care i-a deschis putin operatia ca sa se scurga lichidul. In aprox 2 saptamani s-a inchis, iar de atunci se chinuie cu lichidul adunat in zona. Saptamana trecuta a facut CT si s-a vazut lichidul. A fost la chirurg care i-a scos 3 siringi, dar a zis sa stea asa ca sa se resoarba. Insa e incomod, dureros chiar.
Multa sanatate tuturor!
melanom malign 25-03-2014, 22:53:15 de către lorena83
Subiect: melanom malign
v-am adaugat in lista de messenger doamna Natalia
melanom malign 25-03-2014, 18:17:47 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
In atentia D-nei Lorena,

Am postat mai sus id-ul de mess. Daca doriti va rog sa-mi lasati datele D-voastra de contact. Multumesc,
melanom malign 25-03-2014, 18:07:50 de către lorena83
Subiect: melanom malign
sa va dau un raspuns concret ar trebui sa stiu cat timp a stat cu drenajul si de cat timp a fost scos...daca este umflat locul, de ce culoare, dureros.sau cel mai bine ar fi sa il vada medicul care l-a operat...
melanom malign 25-03-2014, 18:03:47 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Doamna Mari-cluj, sotului meu cand i-a fost lantul ganglionar, latero-cervical(el avand melanomul pe obraz), am stat in spital 3 saptamani, initial, erau vorba de 4 zile, dar a avut probleme cu drenajul, in loc sa ii vina prin drenaj "sierul", ii iesise limfa(un lichid alb)...a fost pus la regim timp de 2 saptamani alipidic(fara nici o grasime), pentru a evita aceasta problema.., insa continua sa dea mult sier(ca sa iti scoata drenajul, trebuie sa iti vina in 24 de ore intre 50-100g)asa ca a stat cu drenajul o luna, iar dupa ce i-a fost scos, megeam de 3 ori pe saptamana la spital pentru a-i scoate lichidul limfatic ce se aduna(o facea medicul cu o siringa)...dureaza putin pana ce lichidul limfatic isi gaseste o alta "cale" de a drena, si atunci el se "deruteaza" sa spunem mai pe inteles, si se aduna in locul in care stia el...dupa ce isi va gasi noua traiectorie, va intra totul in normal.
melanom malign 25-03-2014, 17:53:05 de către lorena83
Subiect: melanom malign
nu este un vaccin general ANTICANCER.vaccinul despre care se vorbeste in aceasta sectiune este VACCINUL PENTRU PREVENIREA UNEI RECIDIVE PENTRU MELANOM...domnule Marton, cu tot respectul, dvs din cate am citit in postarile dvs, ati avut un cancer la colon si recidive din cauza acestei tumori, nu?Specific acest lucru pentru ca e diferit MELANOMUL SI TUMOAREA LA COLON, ETC...MELANOMUL, fiind un cancer de piel, cea mai agresiva forma din care exista din tumorile de piele, actioneaza in cele 5 straturi de piele ale omului, apoi trece pe calea limfatica, si doar mai apoi in sange...Tumoarea la colon este diferita si nu intru in detalii pt ca nu sunt tocmai experta, doar am vrut sa specific sa nu ne incurcam cu vaccinurile sau alte terapii, chirurgii, etc...pasii de urmat in diagnosticarea unei tumori sunt diferiti de la una la alta.
melanom malign 25-03-2014, 17:42:28 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
Imi pare rau Domnule Marton, nu am gasit in contul meu mesajul D-voastra.

------------------*

In atentia D-nei Mari-Cluj: Interferonul mi-a fost recomandat de catre medicii din Paris unde am facut a doua excizie. Am consultat si alti medici si in cele din urma, nu am optat pentru interferon. Va rog sa tineti cont ca aceasta nu este o recomandare generala, ci alegerea mea dupa consulatatirele pe care le-am avut ce specialisti din 2 centre universitare. Am analizat benefici/riscuri si aceasta a fost alegerea mea.

O seara frumoasa tuturor!



(*modificat de admin)
melanom malign 25-03-2014, 15:10:46 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Natalia, imi spui ce doza de interferon faci tu? Citisem pe forumuri ca medicii din Austria spun ca doza data in Ro e cam mica. Eram curioasa. Nu stiu inca daca tata va avea dosarul aprobat si nici doza, am retinut doar ca va face 3 injectii pe saptamana. Multumesc!
Ma mai ajuta si pe mine cineva sa-mi spuan cum trimit mesaj privat daca vreau? De ex am primit de la Marton si am stiut sa-i raspund, insa am vrut sa o intreb pe Natalia de interferon si nu am stiut cum sa initiez un mesaj catre cineva cu care nu am mai corespondat!? Multumesc din nou!
melanom malign 25-03-2014, 14:24:13 de către MARTON
Subiect: melanom malign
NATALIA eu tiam trimis raspuns tot pe privat si un numar de telefon sa vorbim.
melanom malign 25-03-2014, 12:58:00 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
In atentia D-nei Lorena si a D-lui Marton,

Acum doua zile v-am trimis un mesaj privat.

Va rog sa confirmati primirea acestuia.

Multumesc si o zi frumoasa tuturor!

Natalia
melanom malign 25-03-2014, 11:34:53 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
A folosit cineva serviciile oferite de HIFU_HCU? Articolul e din 2009, ar fi trebuit sa se auda de acest tratament si acest centru!
Vreau sa va intreb pe cei care ati avut ganglioni scosi, ati avut lichid (limfatic probabil)? Tatalui meu i-a curs o luna, acum zona inghinala s-a inchis dar are inauntru seroame, pungi cu lichid si este destul de incomod, il deranjeaza. Oare cat va dura?
melanom malign 24-03-2014, 23:34:42 de către MARTON
Subiect: melanom malign
S-a deschis primul centru clinic privat de tratament al tumorilor canceroase
de M.B. HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:34 DoctorH - DoctorH Actualitate


Aparatura clinicii
Foto: HotNews.ro
Primul centru clinic de tratament al tumorilor canceroase din Romania a fost deschis marti la Bucuresti. Centrul utilizeaza metoda HIFU-HCU care asigura tratarea formatiunilor tumorale benigne sau maligne localizate in: ficat, rinichi, pancreas, os, san, uter, sfera ORL, prostata, muschi si in tesutul adipos. Clinica ofera si primul serviciu de radioterapie privat din tara. Investitia totala in proiect se ridica la valoarea de 3 milioane de euro.

Pentru implementarea metodei, Centrul Clinic HIFU Terramed Conformal beneficiaza de un echipament performant denumit HAIFU JK 200, generator de ultrasunete focalizate de intensitate inalta care distrug tesutul canceros prin supraincalzirea acestuia. Costul aparatului este de 1.200.000 Euro.

Preturi pentru tratarea formatiunilor tumorale la HIFU Terramed Conformal

1.500 de euro tumora maligna
1.200 de euro tumora benigna, ambele de 4 cm.

"Centrul Clinic HIFU Terramed Conformal a aparut dintr-o nevoie reala existenta pe piata serviciilor medicale din Romania. Vorbim, de fapt, de inexistenta, pana acum, a unui astfel de serviciu care sa amelioreze calitatea vietii pacientilor bolnavi de cancer si sa trateze diverse tipuri de tumori. Metoda de tratament HIFU-HCU este, in momentul de fata, singura alternativa viabila la metodele clasice de tratament cunoscute in Romania", a declarat dr. Nicolae Verga, directorul Centrului Clinic HIFU Terramed.

HIFU Terramed Conformal are o suprafata de 500 mp si cuprinde: 2 cabinete, 1 sala de tratament, 1 sectie de radioterapie si 5 rezerve. Centrul Clinic este localizat in str. Pelinului nr. 22, sector 3, zona Mihai Bravu.

Centrul Clinic HIFU Terramed Conformal este o initiativa a unui grup de 4 investitori privati, printre care si Centrul Medical Bio Terra Med.

Metoda HIFU este folosita cu succes de peste 15 ani in state din Europa, Asia si America. Romania este cea de-a patra tara din Comunitatea Europeana unde functioneaza un astfel de aparat si unde se practica ablatia prin hipertermie conformationala cu ultrasunete.

Metoda HIFU-HCU

Metoda HIFU-HCU reprezinta un tratament neinvaziv cu ultrasunete focalizate. Fara a mai fi nevoie de o interventie chirurgicala sau de iradiere, tratamentul cu ultrasunete focalizate de intensitate inalta (HIFU) este o procedura medicala complet nedureroasa pentru pacient, de mare precizie si eficienta, menita sa imbunatateasca tratamentul clasic al cancerului. Astfel, distrugerea tumorilor canceroase se realizeaza imediat si definitiv, fara a necesita spitalizare. Procedura poate fi repetata de cate ori este nevoie si poate fi utilizata si in cazul cancerului recurent. In plus, efectele adverse sunt diminuate comparativ cu metodele traditionale de tratament, durata procedurii fiind cuprinsa intre 1 si 4 ore.

HIFU-HCU permite tratarea formatiunilor tumorale benigne sau maligne localizate in ficat, rinichi, pancreas, os, san, uter, sfera ORL, prostata, muschi si tesutul adipos. Pentru implementarea metodei HIFU-HCU este necesar un echipament performant denumit HAIFU JK 200, generator de ultrasunete focalizate de intensitate inalta care distrug tesutul canceros supraincalzindu-l.

Cum se aplica principiul HCU (hipertermia conformationala cu ultrasunete) ?

Principiul pe care se bazeaza metoda HIFU este cel al producerii de unde acustice, de inalta frecventa, similare celor folosite in ecografie (ultrasunetele) pentru a le focaliza intr-o zona precisa. Atunci cand ele ating "tinta" (punctul focal), se transforma in caldura care distruge celulele tumorale tintite fara a afecta structurile tisulare invecinate. Metoda este neinvaziva si nu are nici un efect secundar.

Cu ajutorul Softului Fusion Imaging, o inovatie tehnologica in imagistica medicala, sunt afisate dual, in timp real, pe ecranul ecografului, imaginile ultrasonografice, precum si sectiunile corespondente de la CT/RMN, achizitionate anterior si introduse in memoria ecografului. Creste astfel semnificativ precizia si acuratetea localizarii formatiunilor tumorale.
Intr-un film realizat de Irina Reisler, medicii Mihaela Verga si Nicolae Verga ne spun cum functioneaza acest aparat si fac o demonstratie practica, pe un ficat de vitel (un film detaliat va fi difuzat in emisiunea "Spune-mi ce te doare", duminica, 29 noiembrie, de la ora 10.00).
melanom malign 24-03-2014, 23:30:19 de către MARTON
Subiect: melanom malign
ACESTA ESTE LINK-UL PT VACCINUL ANTICANCER http://medical-center-cologne.com/dendritic-cells/ CITESTE AICI.
melanom malign 24-03-2014, 23:16:07 de către MARTON
Subiect: melanom malign
mari TU VORBESTI DE VACCINUL ANTICANCER ?eu am mai postat si mia raspuns cineva despre el o adresa unde se arata in ce consta vaccinul, nu o mia gasesc dar din cate imi amintesc acel vaccin consta in : se scoate niste sange si se extrag celule albe dacami amintesc bine, se tin in laborator cu ceva si se introduc dupa o saptamana parca inapoi in organism si astfel ele ajuta organismul sa distruga cancerul.Si mie mi sa parut prea simplu dar cateodata esti dispus sa incerci orice.
melanom malign 24-03-2014, 17:25:39 de către lorena83
Subiect: melanom malign
vaccinul e un trial inca, (un experiment)...singurul tratament in Romania este interferonul la ora actuala, aprobat de Casa DE Sanatate...dar sigur in vreun din spital de la noi este in desfasurare un trial cu vemurafenib(vaccinul)...ar trebui sa va interesati de un centru din tara si sa incercati acolo...tratamentul lui Bella gasiti informatii doar in italiana, pt ca a fost un medic italian, LA CURA DI BELLA, iar apoi il puteti traduce in romaneste...acest tratament a fost aprobat si in Italia de catre Ministerul Sanatatii un timp...dar apoi a fost contestat, etc...sunt un fel de coktail care actioneaza asupra sistemului imunitar, asupra celulelor cangerigene, o chemio naturista, o numesc eu
melanom malign 24-03-2014, 15:26:46 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Lorena, de Gerson am citit pe net, se gaseste cartea tradusa, deasemeni "Medicina cu susu-n jos" am citit-o, dar ajuta-ma sa stiu ce-i cu tratamentul lui Bellla, te rog! Eu acum pt. tatal meu as opta sa ajunga la vaccin dar nu stiu de unde sa o apuc. Saptamana viitoare merge la oncolog si il va intreba atunci. Stie cineva cum putem avea acces la vaccin? Concret? Multumesc frumos!
melanom malign 23-03-2014, 18:27:08 de către MARTON
Subiect: melanom malign
http://www.victory-over-cancer.org/ro/carte/index.html
AI dreptate dar si cancerele sunt unicate la fel ca si oamenii si actioneaza diferit de la pacient la pacient, dar eu unul nu sunt de acord cu detoxifierea exagerata a organismului pt ca atunci nici organismul nu mai poate lupta cu celulele canceroase.
O sa vedeti in acea carte si cum arata celulele canceroase, cum se deplaseaza in organism sa creeze metastaze, si cum fac asta, si multe alte informatii utile.
melanom malign 23-03-2014, 14:27:51 de către Geaninaalexia
Subiect: melanom malign
Lorena sunt de accord cu tine..spuneai ca soţul tau avea activitatea mititica 4 si eu am avut-o 22 soţul tau breslow 1.80mm eu breslow 2.30 mm deci cazul meu la prima vedere ar fi părut mai grav si totuşi eu nu am avut ganglionul santinela pozitiv..Cred ca depinde de fiecare de organism si de Dumnezeu.Sanatate multă sotului tau si tuturor de pe aici
melanom malign 23-03-2014, 12:36:57 de către lorena83
Subiect: melanom malign
nu stiu despre care carte anume vorbiti, daca puteti sa imi dati linkul mai exact...eu, daca ar fi cazul unei recidive as opta pentru tratamentul lui Bella, dupa toate "cercetarile" facute si as merge si cu terapia Gerson(adica o detoxifiere totala)si terapia Hamer(o gandire pozitiva)...ma repet fiecare face alegerile lui, cine vrea face chemio, cine nu, nu...pe propria raspundere ne alegem felul de a ne continua viata...am citit si despre celule, reproducerea celulelor, durata lor de viata, toate comenzile ce pornesc de la creier, transformarea a tot ceea ce mancam, experiemtele cu interferon, vemurafenib, dabrafenib, tratenitib si ipilumab, facute in Usa, Spania, Italia, Germania, ETC...iar in urma tuturor acestor "cercetari", concluzia mea personala este cea care v-am expus-o.pentru a-si alege modul de "tratament", persoana in cauza, parerea mea, trebuie sa se intoarca putin la anatomia corpului uman si sa studieze putin sistemul nervos , celulele si tesuturile, avem miliarde de celule in corp, cu diferite durate de viata si diferite rouluri evident, suntem facuti din celule si tesuturi...cu o metastaza ganglionara sunt sanse de o recidiva de 50 la suta, insemnand ca celulele canceroase din tumoarea primitiva s-au desprins si au ajuns in limfa, la ganglioni...intrebarea e in cazul sotului meu din 4 celule cancerigene descoperite in tumoarea initiala(activitate mitotica=4)...cate s-au reprodus, cate au ajuns sa metasteze limfonodul santinela pentru a da o macrometastaza de 3 mm,...si daca a scapat vreuna prin alta parte?asta se va vedea cu timpul, o celula maligna scapata de sub control isi face evolutia ei, de aceea la unii apar recidivele dupa 2, 3 ani...la altii in 2, 3 luni, depinde de organism...e inca un mister, mie imi este ciuda ca alte stiinte se avanseaza ani lumina iar in cancer suntem in acelasi stadiu:studii, cercetari, experimente, harti scrise si vieti pierdute...nu ne pierdem rabdarea insa si aici suntem in continuare pana ce Dumnezeu va permite acest lucru, si singurul lucru pe care il fac este sa imi dau cu parerea in urma unui an si si 5 luni de studiu despre melanom, anatomie, pshologie, nutritionism, rate de supravietuire, experimente, etc,...si de fiecare data imi aduc aminte de domnul Vali, Dumnezeu sa il odihneasca in pace, acelasi stadiu cu al sotului meu 3C CU MACROMETASTAZA DE 3 MM LA GANGLIONUL SANTINELA...fiecare avem un alt organism si un alt stil de viata, asa ca, documentati-va f bine inainte de a lua decizii pripite si Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti, oriunde ati fi in lume!
melanom malign 22-03-2014, 23:37:17 de către MARTON
Subiect: melanom malign
LORENA daca ai citit prin ce am trecut eu ai vazut ca o recidiva poate aparea imediat si intr-o luna poate avea cam un centimetru si poate aparea oriunde in organism ( la mine asta sa intamplat), dar asta nu trebuie sa fie un capat de lume nu este sfarsitul, la mine cel putin nu mai aveam alta alternativa deocamdata singura varianta data de trei medici a fost chimio si iti pot zice ca este grea dar nu intratat pe cat credeam la inceput, dar impreuna si cu naturiste si alimente mai sanatoase TOT RAUL ESTE SPRE BINE.
AM O RUGAMINTE SA SCRII PAREREA TA DESPRE ACEA CARTE DESPRE CANCER SI DESPRE METODELE DE TRATARE DATE.
MERSI.
melanom malign 22-03-2014, 23:04:34 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Domnule Marton sotul meu nu neaga boala, se gandeste si la varianta unei recidive, doar ca isi gaseste alte preocupari si nu vrea sa isi incarce gandurile studiind despre melanom...pentru asta sunt eu;))fiecare are felul lui de a fi si a gandi lucrurile si de a-si face alegerile...eu de exemplu nu sunt de acord intru totul cu chemiterapia, dar respect oamenii care se incumeta sa treaca prin ea si ii consider niste eroi..
melanom malign 22-03-2014, 14:18:46 de către MARTON
Subiect: melanom malign
SI negarea este o forma de optimism si eu in primii doi ani nam bagat in seama dar anul trecut la prima recidiva a trebuit sa ma informez ca sa stiu cum sa lupt, si prin discutii cu alti oameni mai aflii si lucruri noi care te pot ajuta.
VEDETI CA LA TUMORI BENIGNE SI CANCER ESTE O POSTARE PT BOLNAVII DE CANCER-EXISTA SPERANTA LA UN LINK UNDE SE ARATA CUM SE PLIMBA CELULELE PRIN ORGANISM SI CUM CREEAZA METASTAZE CANCERUL SI CUM NE PUTEM APARA.
melanom malign 22-03-2014, 13:38:06 de către lorena83
Subiect: melanom malign
vaccinul pentru melanom este un experiment pentru a impiedica o recidiva, recomandat pacientilor in stadiul 3, cu metastaza la ganglionul santienla...nu e valabil acest experiment pentru cei cu multiple metastaze pentru ca aici intra ipilumabul, tratenitib, dabrafenib(si acestea experimente)...ramane la alegerea pacientului daca alege varianta vaccinului sau altor trial-uri sau simplul follow-up(repet, in cazul celor din stadiul 3, cu metastaza la ganlionul santinela)...Doamna Natalia, melanomul in situ nu e asa periculos, doar stresul e mare, mai ales dupa ce vi s-a diagnosticat mai multe tumori(fie ele benigne) si un melanom precedent...nu e deloc placut sa ai o agenda cu programari la medici...dar important e ca suntem aici si suntem bine, iar credinta ajuta foarte mult, aveti dreptate!...Sotul meu nu stie ca eu scriu pe forum, sau toate cautarile mele pe diferite site-uri, alte forumuri, el nu s-a interesat niciodata sa vada ce e melanomul, etc, nu a cautat niciodata informatii.daca se intalneste cu cineva spune:AM avut o tumoare, dar acum m-am vindecat.e foarte puternic psihic, si asta ajuta f mult, nu il intereseaza sa vorbeasca despre tumori, melanom, isi continua viata normal, servici, sport.Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti, iar noi oamenii sa fim mai buni unii cu altii.
melanom malign 22-03-2014, 10:19:03 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
Buna dimineata,

Follow-up, termen preluat din engleza; practic reprezinta evaluarea si monitorizarea periodica a pacientului de catre o comisie interdisciplinara, in cazul meu formata din medicul oncolog, medicul radiolog, medicul dermatolog si medicul urolog. Situatia se desfasoara cam asa: o data la trei luni, ma prezint in fata comisiei care in urma consultatiei ma trimite la analize si CT iar dupa 2-3 zile ne intalnim si imi sunt prezentate rezultatele. De ex, la al doilea melanom, dupa consultatie am fost trimisa imediat la excizie.
Cred ca acesta este cel mai mare plus fata de sistemul nostru, din Romania. Medicii comunica si stabilesc impreuna ce mai buna cale de urmat si ii prezinta pacientului avantajele si riscurile precum si recomandarea comisiei.

Am renuntat la follow-up in Franta pentru ca medicul oncolog mi-a recomandat interferon iar in Austria eram deja sub observatie cu 2 tumori benigne la rinichi si e mult mai usor sa merg intr-un singur loc.

O zi frumoasa tuturor!
melanom malign 21-03-2014, 20:34:00 de către mari-cluj
Subiect: melanom malign
Stie cineva ce e cu vaccinul pt melanom? Caut imediat si pe net dar mă gândeam ca poate stie cineva si aflu mai concret unde se face. Ce înseamnă follow up? Simpla urmărire fără vreun tratament? Multumesc.
melanom malign 21-03-2014, 20:21:41 de către MARTON
Subiect: melanom malign
FACE MINUNI SF. NECTARIE
si sotia mea a fost sa se roage la el si ma ajutat sa ma vindec doar ca la mine mai dureaza ceva dar sunt la fel de optimist ca la inceput, sau mai bine spus si mai optimist pt ca acum am dovada ca te poti vindeca de cancer.
melanom malign 21-03-2014, 16:18:54 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
In atentia D-nei Lorena,

Melanom stadiul 1A localizat scapular stanga, prima operatie la Institutul Oncologic din Cluj in 2011, a doua in Franta intrucat marginile de siguranta nu au fost corecte si indicatia medicilor a fost pentru reexcizie. Breslow 1mm, Clark II.

In 2013, dupa 2 ani de la prima operatie, inca un melanom, in zona cervicala dar, de data aceasta in situ.

Am renuntat la follow-ul la Paris si din 2012 merg trimestrial la Viena. Al doilea melanom mi-a facut mai multe probleme decat primul. Psihic, a fost destul de greu.

Cu umilinta, Imi cer scuze daca voi supara pe cineva dar Sfantul Nectarie m-a ajutat foarte mult in aceasta perioada.

In atentia Doamnei Annca,

Va rog sa aveti incredere. Dupa a doua operatie, la spitalul din Paris am facut si eu PET-CT. Nu e nimic dificil, doar asteptarea rezultatului. Suntem in post, sa ne rugam sa fie bine.
melanom malign 21-03-2014, 15:53:27 de către MARTON
Subiect: melanom malign
FETELOR faptul ca ajut pe altii cu informatii sau ca ma vad cu unii dintre ei, cei cu care discut pe forum sau la telefon ma ajuta enorm de mult, familia la fel, copii la fel rudele si o parte din cunoscuti incercati si voi, chiar daca sunteti plecate din tara nu uitati ca ROMANII sunt familiari adica se intalnesc tot timpul cu rudele nu ca strainii.
Aseara am descoperit ca pt starile de rau imi face bine telina cruda si merge excelent la mine cel putin.
melanom malign 21-03-2014, 15:41:34 de către lorena83
Subiect: melanom malign
ma bucur ca nu trebuie sa astepti, asa nici nu o sa te stresezi mult timp, ca asteptarea e grea...o sa fie totul bine, ai sa vezi...curaj si optimism si multa credinta...multumesc la fel doamna Natalia-Rossi..si dvs si tuturor multa sanatate...de cat timp faceti follow-up?si in ce stadiu v-a spus ca sunteti`sotul meu e 3C
melanom malign 21-03-2014, 14:01:04 de către Annca89
Subiect: melanom malign
Draga Lorena, merg duminica la Napoli la SDN ( Istituto di Ricerca Diagnostica e Nucleare) pt a face PET/TC. In Regiunea Lazio sunt doar 4 spitale unde se poate face PET, dar medicii care m.au operat mi.au sugerat sa merg la Napoli. Sincer nu ma asteptam ca cei de la SDN sa fie atat de prompti (am trimis luni seara un mail pt programare si ei m au sunat dupa 15 min).Oricum sunt multumita ca se rezolva mai repede.Acum rezultatul este important.:D

O zi superba tuturor!! :*
melanom malign 21-03-2014, 09:58:39 de către natalia-rossi
Subiect: melanom malign
Va multumesc pentru raspuns.
Follow-up il fac la Viena si ma gandeam ca sunt investigatii noi pe care nu le cunosc.
Multa sanatate sotului D-voastra.
melanom malign 21-03-2014, 09:27:50 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Tac-ul este in Romania CT-ul...tomograf computerizat, doar ca Anca sta in Italia, iar aici se numeste Tac...si atunci cand unuei persoane i se diagnosticheaza o tumoare ar trebui sa fie primul lucru facut, pentru a vedea stadiul, inainte de a se face ganglionul santinela, evidare ganglionara...Multa sanatate!
melanom malign 21-03-2014, 09:25:27 de către lorena83
Subiect: melanom malign
este CT...TOMOGRAFUL COMPUTERIZAT.doar ca Anca si cu mine stam in Italia, iar aici se numeste TAC...iar acest CT AR TREBUI SA FIE PRIMUL LUCRU FACUT ATUNCI CAND CUIVA I SE DIAGNOSTICHEAZA O TUMOARE, IN CAZUL NOSTRU, MELANOM...PENTRU A VEDEA DACA SE POATE VINDECA PERSOANA IN CAUZA DOAR CU CHIRURGIA...LIMFONODUL SANTINELA, EVIDARE GANGLIONARA...MULTA SANATATE!

26241 com 1 2 3 4 ..... 228229230231232233234 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp