Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 225226227228229230231 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-02-2013, 23:24:26 de către RaulDuke
din ce punct de vedere ? trebuie facuta o biopsie si examen histopatologic.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-02-2013, 21:29:28 de către Jnik
Dupa efectuarea unei colonoscopii rezultatul a fost urmatorul: Mica formatiune protruziva sesila 0, 2 cm la nivelul colonului transvers. Exista semne de ingrijorare?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 24-01-2012, 13:25:44 de către RaulDuke
nu am informatii directe si cu atat mai putin personale ca raspuns pt intrebarea ta. din cate stiu insa, cred ca lucreaza la Coltea iar dpdv oncologic, tot din cate stiu, este foarte competent.
mai multe asteptam sa ne spuneti voi, dupa ce faceti un consult sau dupa ce incepti tratamentul, pentru ca vrem sa stim cat mai multe (si sunt convins ca toatal lumea vrea) despre cum e prin diverse locuri din tara.
mult succes !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 24-01-2012, 13:18:37 de către dragoi.a.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre domnul doctor Aldea Ciprian de la spitalul Coltea sau daca aveti vreo alta recomandare? Tatal meu trebuie sa faca chimioterapie pentru cancer colon stadiul IIIC.
Va multumesc anticipat,
Andreea Dragoi
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 17-01-2012, 20:25:55 de către RaulDuke
np !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 17-01-2012, 17:26:41 de către floriba
Va multumesc.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-01-2012, 17:26:58 de către RaulDuke
atunci are dreptate. chimioterapia se incepe de obicei in jur de 6-8 saptamani dupa o interventie chirurgicala majora. va sugerez sa-l luati in evidenta/sa faceti o programare intr-un serviciu de oncologie dupa aproximativ o luna. desigur ca veti avea nevoie de un examen CT de abdomen si pelvis, cel putin.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-01-2012, 16:47:48 de către floriba
Va multumesc pt raspuns. Medicul ne-a spus doar atat: ca trebuie sa il operam pt ca are o tumora de 10 mm pe colon la 15 cm de OAE cu metastaze la ficat. Operatia fiind necesara pt a preveni o ocluzie intestinala. Dupa operatie ne-a spus ca va face chimioterapie.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-01-2012, 10:29:51 de către dragoi.a.
Buna ziua,
Textul exact de pe buletinul HP este: adenomcarcinom colonic, moderat diferentiat, ulcerat, infiltrativ in toata grosimea stratului muscular, cu invazia superficiala a tesutului lax subseros. Margini de rezectie fara infiltrate neoplazice. Un limfogaglion pericolic cu mestataza de adedenomocarcinom.
Diagnostic anatomopatologic T3N1.
Imi puteti spune gravitatea situatiei?
Multumesc,
Andreea
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 15-01-2012, 21:51:10 de către RaulDuke
trebuie facut un examen CT de torace si abdomen si pelvis, sau eventual RMN de pelvis, scintigrafie osoasa si niste markeri tumorali, pentru a se putea detalia stadiul bolii (extensia completa), ce metastaze sunt si pe unde, etc. daca intr-adevar vorbim de un cancer metastatic cu metastaze multiple si in ficat si in oase, din pacate nu exista sanse de vindecare. de asta acest lucru trebuie verificat cu maxima atentie. de asemenea, daca NU este vindecabil, atunci nu are rost operatia decat pentru a preveni ocluzia intestinala. este riscul sa se intample asta ? care e motivul operatiei, conform chirurgului ?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 15-01-2012, 18:20:06 de către floriba
Buna seara! Tatal meu, 56 ani, a facut niste analize, o ecografie la ficat si o colonoscopie, medicul descoperind o infiltratie tumorala recto-sigmoidiana cu determinari secundare hepatice si osoase la 15 cm de OAE, prelevand 6 gragmente de biopsie. Medicul ne-a spus ca trebuie sa il operam. As vrea sa stiu si parerea dumneavoastra si daca exista sanse de vindecare? Va multumesc.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-01-2012, 13:02:32 de către RaulDuke
pe care din cele 2 ce ? cel mai bine fa asa:
1 - identifica in biletul de externare de la chirurgie PROTOCOLUL OPERATOR si scrie-l aici litera cu litera, sa-l vad si eu;
2 - fa la fel si cu buletinul anatomopatologic; rezultatul definitiv este cel de pe buletinul anatomopatologic, dar mai sunt si alti factori dincolo de TNM care pot sa intre in calcul.

nu am recomandari despre medici. cum v-ati decis sa mergeti acolo, totusi ?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-01-2012, 00:31:06 de către dragoi.a.
Buna seara, revin din nou cu urmatoarele intrebari:

Pe biletul de externare al tatalui meu scria adenocarcinom colonic T3N2M0 stadiul IIIC iar rezulatul histopatologic este T3N1M0 (asta inseamna din ce am vazut eu stadiul IIIB...?), moderat diferentiat (medicul mi-a explicat si faptul ca tumoarea era mica avea doar 3 cm, ca era plata, dar era destul de profunda si ca a gasit doar un nodul metastazat).
E posibil sa fie si altii si sa-i fi omis?
Sa duc lamele si la un alt la laborator?
Pe care dintre cele 2 le va lua in consideratie medicul oncolog - exista vreo diferenta de tratament?

Privitor la chimioterapie ne-am decis sa mergem la Dr. Bacanu la Spitalul Sf. Maria. Aveti si alte recomandari?

Va multumesc in avans,
Andreea
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 12-01-2012, 22:46:56 de către RaulDuke
deci a primit diagnosticul de cancer de colon. din pacate nu se poate spune daca e operabil sau nu pana nu are niste analize mai amanuntite, cum ar fi o colonoscopie si un examen computer tomograf de abdomen si macar o radiografie de plamani + niste markeri tumorali (CEA, CA19-9). daca e planificat pentru interventie chirurgicala, e bine, inseamna ca medicii fie au considerat ca e operabil, fie stiu ca exista riscul imediat al unei ocluzii, si tot trebuie operat. se vor stii mai multe dupa operatie, inclusiv tipul de tumora (dupa analiza anatomopatologica a piesei de biopsie), diagnostic complet cu STADIU TNM si va trebui programat la o sectie de oncologie, pentru a face si tratament care standard se recomanda in completarea operatiei, cel putin. tumora poate fi tinuta pe loc doar cu tratament oncologic, dar sansele sunt mici si rezultatele doar temporare, de aceea principalul lucru care trebuie incercat in cazul cancerului este INTERVENTIA CHIRURGICALA. numai ea ofera sansa vindecarii.
va asteptam cu mai multe detalii, dupa ce le aveti. mult noroc !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 12-01-2012, 21:41:28 de către stelicuta
revin, pe biletul de externare scrie:`neoplasm de sigmoid;CICD` se externeaza stationar cu indicatia de a reveni pentru interventie chirurgicala...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-01-2012, 23:28:47 de către RaulDuke
din pacate ne dai prea putine informatii ca sa-ti putem explica ceva. trebuie sa ne dai niste date oficiale din niste acte medicolegale pe care le-ati primit la externare, care sa clarifice si date de istoric si diagnosticul si cum s-a pus acesta, ce alte investigatii s-au facut si ce ati vorbit cu medicii, in special vis-a-vis de ce ramane de facut, adica trebuie operat sau nu. va asteptam cu mai multe informatii, pana atunci nu putem sa va ajutam prea mult. cum putem sa stim daca e operabil sau nu, de exemplu ?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-01-2012, 21:58:31 de către any57
In 2010 am fost operata pentru o tumoare tumoare sigmoidiana de 7 cm. Eu zic ca am facut bine.De tratament nu poate sa fie vorba deoarece in timp tumoarea se dezvolta si tinde sa cuprinda intraga circumferinta a colonului.Faceti ecografie si tomograf pentru a vedea daca sunt metastaze pe alte organe.Nu lucrez in domeniu asa ca mi-am spus numai parerea ca cineva care a suferit.
Multa sanatate si sa aveti incredere in medici.Eu m-am operat la FLOREASCA si am facut chimioterapie la INSTITUTUL ONCOLOGIC.Nu este simplu...dar...cu ajutorul lui DUMNEZEU se pot lungi zilele.
Sa auzim de bine! Doamne ajuta celor in suferinta!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-01-2012, 21:38:37 de către stelicuta
Tatal meu la 65 ani dupa analize facute la un spital a fost diagnosticat cu "tumora sigmoidiana"(aprox 8cm).Ce inseamna mai detaliat acest lucru?Este operabil?Se poate tine sub control cu tratament?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 10-01-2012, 19:41:39 de către RaulDuke
numai bine !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 10-01-2012, 15:36:38 de către any57
Multumesc mult pentru sfaturi! Asa am fost sfatuita si de oncologul care m-a tratat, sa ma comport ca un om normal, sa mananc normal, sa am un echilibru in tot ce fac, sa nu fac abuzuri, dar.e greu.Cei din jur, care de fapt iti vor binele, ajung la tot felul de informatii si de aici retinerile.., ,.ca asa a facut si...X..si a mai trait 7, 8, ani...vrei sa mori?"
Stiu ca toti vor sa traiesc cat mai mult si de aceea as vrea sa fac numai ce este bine.Nu as vrea ca atunci cand nu voi mai fi sa spuna..., , daca asculta...mai traia".Dar...eu sunt o fire optimista si sper ca m-am vindecat si nu se va ajunge acolo.De fapt, poate gresesc, dar...cred ca tocmai optimismul, detasarea cu care am tratat boala m-au ajutat sa trec cu usurinta peste toate greutatile.caci nu a fost usor...dar am luat lucrurile, s-au am invatat sa le iau, asa cum au fost si DUMNEZEU mi-a ajutat.
SANATATE MULTA SI INCREDERE TUTUROR!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 22:13:03 de către RaulDuke
raspunsul meu si al oricarui oncolog rezonabil este urmatorul, fara negociere si tagada: NU TREBUIE SA TE ABTII DE LA NIMIC !!! toate informatiile pe care le citezi sunt privite dpdv medical, general vorbind, ca niste afirmatii nefondate si nedemonstrate, desi s-a incercat demonstrarea lor; din punctul meu de vedere sunt niste aberatii scornite de niste oameni care pe de o parte nu au treaba, pe de alta au interese materiale si incearca sa convinga oamenii sa dea bani aiurea pe "metodele" lor, deci incearca sa-si faca publicitate cumva. idiotenii care nu merita un scuipat in directia lor !
desigur ca dieta este importanta din alte puncte de vedere, respectiv cardiovascular, al riscului obezitatii, etc etc etc. dar o dieta ECHILIBRATA este recomandata oricand si oricui, iar pacientul care a fost odata diagnosticat cu cancer nu are restrictii, cum am zis si mai sus, suplimentare alimentare fata de un om absolut obisnuit.
concluzie: cu ponderatie, orice ! poti sa le spui asta membrilor tortionari (desi nu ma indoiesc ca bine intentionati :D) ai familiei tale, si daca au de comentat, cere-le DOVEZI, nu speculatii triste. mult succes !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 22:06:42 de către any57
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.Incurajarile mi-au prins bine.Am insa, daca se poate, intrbari in legatura cu dieta.Nu stiu ce sa mai cred.Am citit atatea lucruri..., , Zaharul hraneste celula canceroasa"...de aceea toti ai casei imi interzic sa consum chiar si prajiturile de casa.care imi plac foarte mult.Abuzuri nu am facut...dar ei spun sa nu gust nici de sarbatori cand mesele sunt pline.De curand am citit ca nici laptele si produsele din lapte nu se recomanda.Lactoza se zice ca hraneste celulele canceroase, le apara.Atunci noi cancerosii ce sa mancam?Am inteles..cat mai multe legume, fructe dar fara lapte si produse din lapte mi se pare prea mult.Pana acum am mancat si analizele au fost bune.Cum sa procedez in continuare?Am puterea sa ma abtin daca trebuie...dar TREBUIE???Asta este dilema mea.
Multumesc pentru rabdarea cu care ne ascultati si va doresc tot binele din lume.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 19:59:26 de către RaulDuke
este imposibil de estimat, pe baza a doar ceea ce ne-ai spus, ca durerile de spate sa fie corelate cu problema ta de colon. nu este un motiv de alarmare in directia asta. consulta-te cu medicul tau de familie, cu care e la fel de important sa mentii legatura ca si cu oncologul. mai exista si alte boli si probleme pe lume decat cancerul, unele dintre care se pot intensifica si aglomera cu varsta. dispensarizarea la medicul de familie este obligatorie. inafara de asta, inteleg ca o programare la oncolog ai pentru cat de curand, deci ar trebui sa primesti informatii cat mai bune cat de curand.
despre viroza pulmonara, cu toate ca nu are nici o legatura cu tratamentul cu antibiotic, cum spuneam, intra in expresia "exista si alte boli" si aproape toata lumea face asa ceva uneori, inclusiv eu, de exemplu.
dieta nu se recomanda de nici un fel. adica nu restrictii alimentare si nimic care sa se abata de la o dieta echilibrata, care se recomanda sa fie urmata de catre orice om obisnuit. constanta greutatii si a apetitului sunt semne favorabile.
stadiul bolii tale a fost unul intermediar, cu grad mare de vindecabilitate, odata ce operatia s-a realizat cu succes si ai urmat si tratament chimioterapic "adjuvant". tot ce trebuie sa faci este sa urmezi controalele periodice la oncolog si medicul de familie, pe termen lung, si sa iti duci o viata cat mai normala.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 16:10:00 de către any57
Buna ziua!
Am fost operata in 04-08-2010, deci in urma cu aproximativ un an si jumatate, de cancer de colon. Buletinul histo patologic este urmatorul:
Adenocarcinom colonic moderat diferentiat(G2), ulcerat, cu inflamatie cronica difuza, interesand intreg peretele si tesutul adipos adiacent(pT3).
Emboli tumorali in vase.
2 limfoganglioni pericolonici cu metastaze de anenocarcirom.
8limfoganglioni pericolonici cu aspect reactiv.
Margini de rezectie colonica fara interesare tumorala.

Imediat dupa operatie, mai precis 13-09-2010 am inceput sedintele de chimioterapie.Am facut 6 sedinte si am suportat bine tratamentul.In februarie2011am terminat chimioterapia si am facut colonoscopie, ecografie si tomografie care au aratat ca nu sunt probleme.In mai 2011 am mers din nou la cotrol si, si de aceasta data analizele au iesit bune.La un an de la operatie, august 2011, am fost iarasi la control(analize sange, colonoscopie,
ecografie) si din nou totul a fost bine.Mi s-a spus sa mai merg la control peste 6 luni.Am inceput sa merg la serviciu, pot spune ca ma simt bine, dar a aparut o problema:am facut o viroza pulmonara, de care am scapat cu antibiotice, dar ma doare spatele, mai ales cand stau mult in picioare.Poate asta sa aiba legatura cu boala mea?Ce masuri trebuie sa iau?Vreau sa fac tot ce depinde de mine ca sa-mi prelungesc cat mai mult viata.Mentionez ca in toata aceasta perioada am fost foarte ponderata, am tinut un regim alimentar bazat pe legume, fructe, peste, carne de pasare, am cautat sa ma hranesc cat mai natural, am facut miscare tot ce am auzit ca se impune in situatia mea.
Ajutati-ma, va rog, cu niste sfaturi! Oare incep sa se complice lucrurile?S-a terminat cu binele?Mentionez ca alte simtome nu am.Mananc normal, nu am slabit, nu m-am ingrasat, am greutatea pe care o avam inainte de operatie.
Multumesc!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 14:51:39 de către RaulDuke
cu diagnosticul de cancer colorectal in acest stadiu, chiar daca este un stadiu avansat, cu sanse foarte mari de recidiva, totusi prin operatia pe care a urmat-o si cu tratament oncologic potrivit (radioterapie, chimioterapie, etc), are sanse sa se VINDECE.
asteptam rezultatul histopatologic si sa ne spuneti cand si unde sunteti programati pentru un consult oncologic.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-01-2012, 13:12:18 de către dragoi.a.
Buna ziua,
Revin cu informatii. Tatal meu a stat 6 zile la terapie intensiva unde a fost foarte bine ingrijit si a depasit starea de delir (care am inteles este foarte frecventa la pacientii virstnici), nici nu a mai facut temperatura. Astazi la 10 zile dupa operatie l-am externat si pare ca se simte bine.
Ceea ce doresc sa va intreb este cam care este timpul estimat de viata la un pacient cu cancer jonctiune sigmoidiana grad IIIC, T3N2M0. Rezulatatul histopatologic nu il am inca, ceea ce v-am scris mai sus era trecut pe biletul de externare. Mentionez ca i s-au rezectat 45 cm si i s-a facut anastomoza mecanica.
Multumesc in avans.
Andreea
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 03-01-2012, 23:26:06 de către RaulDuke
da, este un semn grav, caci poate fi indicativa pentru un sepsis de la o infectie dobandita cu ocazia operatiei. din pacate este o complicatie frecventa a operatiilor de mare amploare, nu este o culpa medicala. este un risc asumat, cunoscut.
daca NU are metastaze, atunci operatia nu este nici pe departe "fara rost", fiind singurul mijloc care ofera speranta la vindecare. asteptam informatiile ulterioare cand vei intra in posesia lor. nu inteleg cum poate sa dureze 3 saptamani un rezultat histopatologic... fie.
va urez mult succes !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 03-01-2012, 22:00:30 de către dragoi.a.
Raulduke multumesc pentru raspuns. Duke se refera la stadializare?
Intr-adevar nu v-am dat detaliile complete. Rezultatul TNM nu il avem inca deoarece abia i-au facut operatia, insa referitor la alte analize din cite stiu i s-a facut o tomografie si o radiografie pulmonara si nu avea metastaze vizibile.
Insa am facut si eu o greseala, loc de de bypass trebuia sa scriu pacemaker temporar...
Sper din toata inima sa va mai scriu si in trei saptamini cind vom avea rezultatul TNM - tatal meu este la terapie intensiva de cind l-au operat iar azi, dupa 4 zile a facut temperatura 39 C si i-au mai facut o radiografie pulmonara si
o ecografie abdominala. Fapt care m-a ingrijorat foarte tare si regret operatia!!!! Doctorii spun ca neoperat se moare in chinuri ingrozitoare dar cred ca si cu operatie ajungi la acelasi rezultat. Poate de fapt scurtam viata celor dragi noua in speranta de a le-o prelungi!
De fapt vroiam sa va intreb: e un semn grav aceea temperatura ridicata?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-01-2012, 23:20:48 de către RaulDuke
din pacate nu e clara situatia non-oncologica si problema pe care o descrii legata de agitatia lui. poate fi o reactie la multiplele traumele pe care le constituie un act chirurgical atat de mare, dar in orice caz speculatiile nu au nici un rost. pe sectiunea aceasta a forumului nu putem sa oferim decat lamuriri cu privire la diagnosticul de cancer primit de tatal tau.
global spus, tatal tau are complicata situatia si de faptul ca are o problema cardiaca si o varsta inaintata.
altfel nu iti putem spune mai multe despre prognostic pana cand nu afli si tu diagnosticul COMPLET, adica stadiul TNM. pentru asta trebuie sa recuperezi buletinul histopatologic de la operatie (in care scrie in detaliu dimensiunea si invazia tumorii, numarul de ganglioni invadati si eventuala prezenta a metastazelor loco-regionale si alti factori), protocolul operator si eventual un examen CT de torace si abdomen, sau cel putin o ecografie abdominala si o radiografie de plamani. este singurul mod in care se poate face un prognostic cat de cat valabil, pentru ca altfel acest tip de cancer poate fi oricum, de la vindecabil prin simpla operatie, pana la foarte avansat si grav, cu sanse minime de viata de ordinul poate chiar lunilor.
asteptam mai multe informatii ! numai bine !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-01-2012, 19:54:32 de către dragoi.a.
Buna ziua,
Tatal meu in virsta de 74 de ani a fost diagnostizat cu adenomocarcinom colonic inainte de Craciun.
La biopsie efectuatata la colonoscopie s-au recoltat 5 fragmente bioptice de talie mica - medie de la nivelul unei formatiuni tumorale colonice, localizate la nivelul jonctiunii rectosigmoidiene (la aprox 20 cm de OA), dintre care 2 fragment prezinta glande si epiteliu mucoaselor conservate, iar 3 fragmente prezinta inlocuirea completa a arhitecturii mucosale prin proliferare tumorala cu structura histologica de adenocarcinom bine diferentiat cu arhitectura tubulara si poliadenoida cu reactie desmoplazica prezenta, difuz ulcerat, cu abundent exudat hibrino-necrotic si leucocitar si localizat la nivelul jonctiunii recto sigmoidiene.

Saptamina trecuta pe 29. dec. tatal meu a fost operat si i s-au rezectat 45 cm din colon insa in prealabil i s-a pus un bypass temporar deoarece sufera si de boala de nod sinusal. Ati putea va rog frumos sa-mi explicati gravitatea tumorii si a operatiei pe care a suferit-o? Cam ce rata de supravietuire au pacientii cu astfel de tumori si astfel de operatii?

Totul s-a petrecut foarte repede si pentru el si pentru noi (mai putin de 2 saptamini) sintem cu totii in stare de soc dar tatal meu pare ca in ultimele zile are si un fel de delir postoperator (nu stie unde este si ce s-a intimplat cu el si e foarte agitat). Am auzit ca exista un sindrom numit Delirium Postcardiotomic. Cum se poate trata si cum il pot ajuta sa suporte mai usor situatia prin care trece????
Va multumesc anticipat!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 29-12-2011, 17:18:43 de către emilia_07
Nu stiu de ce, insa am intrat sa recitesc ce am scris, lucru care m-a afectat mult mai mult decat credeam. Cand ma gandesc ca acum un an o aveam pe mama si acum nu, ca anul trecut incercam sa gasesc o, , portita", ceva care sa-i prelungeasca viata si acum, nu pot decat sa o plang si sa-mi fie dor de ea, enorm. Am vazut ca am scris pe 7 iunie, ultima data, nu aveam de unde sa stiu ca pe 26 iunie va muri, si acum mi se pare un vis urat. A murit in chinuri groaznice, imi doream s-o tin in viata asa, chiar si la pat, insa, cand am vazut cat chin, cata durere, am iesit din camera ei si ea a pornit spre lumea cealalta. La doua luni dupa moartea mamei, a murit si tata. Inca am depresii, inca nu-mi revin, desi am un copil de crescut, am pt ce trai, insa e dureros de greu. Doamne ce mult mi-as dori sa pot intoarce timpul sa-i mai am un pic cu mine...Nu stiu daca comentariul meu aici isi are rostul, insa e o alta forma de a ma descarca si de a-mi plange bunii mei parinti. Aveti grija de parinti, e tare greu fara ei, faceti orice si mai ales, rugati-va mult. Sanatate sa va dea Dumnezeu tuturor si un an cu cat mai multe bucurii.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 04-09-2011, 12:50:07 de către RaulDuke
parca ai mai postat undeva asta ?!?!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-09-2011, 00:19:20 de către kala
buna, ma numesc calin si cu parere de rau am aflat azi ca Mama mea (61 ani) in urma colonoscopiei i sa descoperit o tumoare de 2, 5 -2, 8 cm. la 10-11 cm. de anus. Vreau sa fiu cat mai scurt.pt. ca nici eu nu stiu pre multe, sau recoltat niste probe din aceasta tumoare rezultatele care dureaza cca. 8-10 zile, am mai inteles si fapul din cele citite pe forum ca ar fi un cancer de, , rect`` si ca trebuie neaparat operat. intebarea mea este aceasta operatie ar fii recomandata sa o faca la Oncologie...??? spre exenplu Cluj sant doar la 80 km. sant foarte disperat si tare as vrea ca mama mea sa se faca bine...o sa revin cu informati pe masura ce o sa le aflu..va multumesc anticipat...



multa, multa sanatate va doresc, , , , , , , , , ,
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 04-08-2011, 22:44:01 de către RaulDuke
pai ai aflat o opinie :)
mult succes in continaure ! tratamentul pe care il descrii pare a fi standard, intr-un caz nu foarte avansat...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 04-08-2011, 12:02:35 de către lavinia91
Vroiam sa mai aflu o parere in legatura cu tratamentul naturist. A inceput chimioterapia, i se administreaza fluorouracil perfuzii cate 5 zile pe luna.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-08-2011, 22:28:16 de către RaulDuke
pai daca parerile sunt impartite, ce raspuns astepti si din partea cui ? nu exista decat oameni care iti pot raspunde la intrebari. nu vei auzi raspuns niciodata de la vreo entitate superioara care detine adevarul absolut.
medical vorbind, toate porcariile astea sunt absolut ineficiente. tu insa faci ce vrei si ce-ti ofera tie cea mai mare alinare. insa ce faci si NU e recomandat de medic, faci pe propria raspundere !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-08-2011, 13:55:56 de către lavinia91
Mai am o intrebare. Am fost la un reflexoterapeut si ne-a recomandat un tratament naturist bazat pe tinctiuri, ceaiuri si uleiuri, pe langa tratamentul dat de doctorul oncolog. Este bine sa urmeze acest tratament? Parerile sunt impartite si nu stim ce sa facem.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-08-2011, 11:48:29 de către RaulDuke
"un oncolog bun" este recomandabil, da :) ca orice bun pe lumea asta. e drept, sansele tale sunt foarte bune de vindecare, stadiul mic, operat cu succes, si acum pretat la ceea ce se cheama chimioterapie adjuvanta, probabil cu ceva de genul fluorouracil si acid folinic sau ceva de genul xeloda. nu va fi un tratament din cale afara de dur sau agresiv sau greu de suportat, dar pot aparea mici probleme asa ca pregateste-te ! iti uram mult succes si bafta oarba !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-08-2011, 09:32:13 de către lavinia91
Multumesc mult de raspuns! Atunci cand s-a operat doctorul i-a spus ca nu au fost vizibile urme de metastaza, ca celelalte organe nu sunt afectate. Acum urmeaza sa gasim un oncolg bun. Voi mai reveni cu detalii despre tratament.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-08-2011, 23:43:52 de către radicus
lavinia91, cancerul este doar malign si este malign ce prezinti tu. Mai sus spuneai ca nu exista raspandire la alte organe. pT3NoMxLoVoRo indica stadiul IIA daca M se confirma ca fiind 0. Prognosticul este in acest caz unul bun, sanse destul de mari de vindecare. Acum trebuie sa gasiti un oncolog si sa discutati daca se impune tratament.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-08-2011, 23:05:43 de către lavinia91
Buna seara! Am primit astazi rezultatul histopatologic de la cluj napoca. Concluziile au fost urmatoarele: adenocarcinom tubular moderat diferentiat (G2), ulcerat, pT3NoMxLoVoRo; adenom vilos cu grad redus de displazie.
Aceste concluzii au fost detaliate, dar nu am inteles mare lucru. Imi poate spune cineva ce inseamna acestea, va rog frumos? Pana la urma este cancer malign sau benign? Va multumesc!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 17-07-2011, 18:09:27 de către RaulDuke
te asteptam !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-07-2011, 15:27:51 de către lavinia91
Iti multumesc mult RaulDuke! M-am mai linistit putin. Inainte de operatie i-a facut toate analizele la sange, radiografii, ecografii la ficat, plamani, inima. Totul a iesit bine, nu i-a mai depistat altceva! Voi reveni cu rezultatul de la biopsie.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-07-2011, 10:10:59 de către RaulDuke
pai cu ce putem sa te ajutam ? inteleg ca totul decurge conform recomandarilor medicale. are cancer de colon, despre asta exista putina indoiala, insa examenul anatomopatologic va da mai multe detalii, absolut esentiale asupra stadiului, prognosticului, etc. de asemenea este absolut esential sa aiba si el niste examene radioimagistice de ficat si plamani cel putin, fie ca e vorba de CT sau RMN sau macar radiografie si ecografie, pentru a se elucida daca are sau nu eventuale metastaze, niste markeri tumorali numiti CEA si CA19-9 (astea sunt analize din sange), apoi se poate proceda la un tratament citostatic, care este, dupa toate probabilitatile, esential. oricum acest tratament nu se incepe mai devreme de 4-6 saptamani de la operatie, deci graba mare nu e, dar trebuie facut. deci imediat dupa rezultatul biopsiei trebuie programat la o vizita la un oncolog.
cu scaunul e absolut normal sa nu fie perfect ok dupa operatie. trebuie doar vazut in ce grad si cat dureaza.
multa bafta si asteptam sa ne spui ce diagnostic anatomopatologic primesti si ce vei vorbi cu medicul oncolog.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 15-07-2011, 23:06:53 de către lavinia91
Buna seara! Tatal meu a fost operat de cancer la colon. I s-a pus diagnosticul: neoplasm stenozant si hemoragic colon sigmoid, neoplasm sincron rectal superior, adenopatii periaortice, ascita, polip pediculatcolon sigmoid, hipopotasemie. Imi poate spune cineva ce inseamna? A fost operat la cluj, acum se simte bine, dar cateodata are probleme cu scaunul in sensul ca are simptome de a merge la toaleta cu scaunul, dar uneori face, iar alteori nu face nimic, Lucrul acesta il jeneaza. Inca nu a venit rezultatul de la biopsie, vine peste vreo doua saptamani. Problema este ca uneori se demoralizeaza gandindu-se la acel rezultat. Este ceva normal problema cu scaunul? E din cauza operatiei, pana se regleaza organismul sau e ceva in neregula? Va rog mult ajutati-ma! Pentru ca imi este foarte frica, sper sa se faca bine!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-07-2011, 01:14:15 de către butzu1
multumesc RaulDuke
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 08-07-2011, 14:04:40 de către RaulDuke
condoleante!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-07-2011, 23:23:08 de către butzu1
pe data de 27 iunie mama a incetat din viata in unul din spitalele spaniei.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 23-06-2011, 09:23:33 de către pushik14
multumesc pentru lamuriri.voi mai reveni de inadata ce aflu lucruri noi.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 22-06-2011, 22:57:08 de către RaulDuke
nu trebuie sa te preocupi asa tare de ce scrie acolo in detaliu. termenii respectivi nu pot fi explicati "pe intelesul tuturor" pentru ca sunt niste notiuni elementare de anatomie patologica. in schimb buletinul respectiv reprezinta sumarul analizei la microscop a tumorii scoase prin operatie. faptul ca este "bine diferentiat - g1" este de bun augur, denota o evolutie putin mai lenta a tumorii. despre partea cu "metastaze carcinomatoase cu aspect imunoreactiv" nu stiu ce sa zic, nu inteleg din descriere daca sunt expresia raspandirii cancerului sau altceva. pT3 este dimensiunea tumorii - destul de mare. pN1 este numarul (mic totusi, desi nenul) de ganglioni invadati - iarasi, lucru nu foarte rau, puteau fi si mai multi. despre faptul ca face citostatice deja, iarasi este un lucru bun, pentru ca poate spera sa mai castige ceva timp pana progreseaza simptomele, cum am zis si in postul anterior.
tot ce conteaza acum este sa suporte tratamentul citostatic, cum evolueaza markerii sub tratament si sa fie controlate cat mai bine toate simptomele ei.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 22-06-2011, 12:28:38 de către pushik14
am intrat in posesia unor rezulatate din buletinul de analize si poate imi puteti explica mai multe: piesa de rezectie tecto stg radicala la 10 cm de transa distala, formatiune tumorala circumferentiala ulcerata in suprafata, diametru de 4 cm, cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo papilar bine diferentiat g1, invaziv in peretele PT3, margini de rezectie ce prezinta arhitectura conservata. limfoganglioni peritumorali recoltati diametru 3-9 cm. prezinta metastaze carcinomatoase 3 cu aspect imunoreactiv. STpT3, pN1cM0. suspiciune de invazie, tesut numai cu focar de inflamatie, adenopatie lomboaortice. heoplast sigmoidian stenozat cu invazie in rectul superior. specific ca unchiul meu deja a fost operat la spitalul fundeni de catre dr mitulescu iar acum face citostatice la dr stanculeanu. daca puteti va rog sa imi explicati mai pe inteles toti termenii acestia.analizele de la ct si rmn sunt la dl doctor, nu le-a inapoiat si din pacate nu va pot informa mai bn in acest sens. va multumesc anticipat.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 21-06-2011, 00:03:04 de către RaulDuke
parerea mea este ca mi se pare cel putin tras de par ca cineva sa dea un verdict din asta, atat de FIX, de ordinul saptamanilor, chiar si in conditiile in care chiar asa s-ar putea sa stea lucrurile. nimeni nu cunoste viitorul, decat Dumnezeu, da ?!
faptul ca i se umfla atat burta cat si picioarele nu e de bun augur, intr-adevar, poate sugera o insuficienta hepatica, dar mentionez ca nu-mi face placere sa urmaresc speculatii de acest gen pe internet, fara a ma afla in fata unui caz valid sau macar a unor analize inteligibile.
poate sa mearga ? care e starea ei generala ? cat timp are de la operatie ? care sunt principalele ei probleme pe analizele de sange ?
daca lucrurile acestea sunt mai degraba favorabile si permit instituirea unui tratament citostatic, ea poate castiga chiar si de ordinul lunilor de viata.
totusi, la cum descrii situatia, lucrurile pot lua orice turnura, mai ales inspre rau, in orice moment.
imi pare rau! totusi iti urez mult noroc si curaj! asteptam sa ne mai scrii ! poate chiar niste detalii oficiale...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-06-2011, 18:25:49 de către butzu1
mama a fost diagnosticata cu carcinomatoza peritoneala in faza metastazica si ca tumoarea este foarte agresiva, iar la biopsia(cea de a treia ) care ia fost prelevata in timpul operatiei nu are inca rezultatul.doctorul a spus ca in functie de acest rezultat i se mai poate administra sau nu citostatice, dar el crede ca nu se mai poate face nimic.picioarele si burta mamei au inceput sa se umfle.de azi i se administreaza morfina.ce parere aveti? analizele inca nu le am sa pot scrie mai multe...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-06-2011, 17:48:51 de către butzu1
azi e cea mai urata zi din viata mea.azi ne-a informat doctorul ca mama mai are de trait 3 saptamani -o luna...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 18-06-2011, 21:33:29 de către butzu1
e internata inca
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-06-2011, 00:56:00 de către RaulDuke
trebuie sa ai macar in biletul de externare toate cele facute in spital, diagnosticele, investigatiile, tratamentele, etc. din pacate va trebuii sa le traduci destul de bine ca personal nu vorbesc spaniola, iar medicina in spaniola... e si mai complicat !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-06-2011, 00:45:25 de către butzu1
multumesc tuturor celor care imi raspund.voi incerca sa fac rost de toate rezultatele care i sau facut.De ce spun ca voi incerca?
pentru ca e spania.nu ai acces la analizele facute.dar maine voi cere copii xerox.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-06-2011, 00:07:18 de către RaulDuke
furnizeaza-ne si noua DIAGNOSTICUL cu STADIUL TNM, rezultatul buletinului anatomopatologic, daca exista si unde sunt metastazele, eventual daca are un examen CT sau RMN, cum arata analizele ei biologice si ce solutii de tratament v-au fost propuse si de catre cine. pe baza acestor date putem vorbi mai mult decat pe baza unor aprecieri subiective despre ce e de facut, mult mai mult decat pe baza diverselor vorbe neoficiale.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 15-06-2011, 19:00:47 de către butzu1
multumesc "radicus".mai am cateva intrebari.a doua zi dupa operatie(14.06.2011)i sa umflat burta, e foarte balonata si asta nu ca avea gaze, pentru ca are anus contra naturii.medicii spun(fara sa faca o analiza sau altceva, doar au vazut) ca e lichid tumoral si ca nu il pot scoate ca ii face mai rau.ea, mama e din ce in ce mai slabita.azi la doua zile de la operatie am ridicat-o din pat si avea ameteli si senzatie de voma.ce credeti ca se mai poate face in situatia ei?
ce solutii ar mai fi?la ce sa ne asteptam?chimio-terapie nu ia sa facut si nici radio-terapie.credeti ca mai are sanse sa i se mai faca tratament sau operatie in situatia ei?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-06-2011, 04:53:35 de către radicus
Diferenta era ca un chirurg din tara n-ar fi stat dupa 100 de analize, ar fi operat dupa prima analiza. Nu cred ca ar fi contat o interventie mai rapida, daca este raspandit in tot pelvisul inseamna ca s-a raspandit deja de cateva luni bune. 12 cm este mare, cred ca a blocat colonul, sau au existat ceva simptome de mai demult.
Necroza (celule moarte) nu este neaparat un semn bun. Poate insemna ca celulele maligne se divid atat de repede incat cancerul nu mai apuca sa-si creeze vase suplimentare de sange pentru a se alimenta cu resurse si astfel celulele din zone slab vascularizate mor, in timp ce acele celule care inca au sursa de sange vor prospera. Fiind raspandit in pelvis cam din cauza asta cred ca este necroza. E ca si cum te-ai apuca sa-ti faci 20 de case deodata iar dupa o vreme de construit la ele iti dai seama ca nu ai destui bani sa le termini vreodata daca lucrezi la toate. Atunci renunti sa mai lucrezi la 15 case si te concentrezi pe 5 case pe care le vei finaliza. Cele 15 case la care ai renuntat vor ajunge in paragina (necroza). Cam asa ar putea fi explicat principiul prin comparatii.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-06-2011, 00:26:15 de către butzu1
am uitat sa adaug ca dupa cea de a doua biopsie tumora a inceput sa se atrofieze(o parte de tumora a murit-cuvintele doctorului).Ce inseamna asta, e de bine, e de rau?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-06-2011, 00:03:38 de către butzu1
Tumora are 12 cm
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-06-2011, 00:01:12 de către butzu1
buna seara.mama mea are 63 de ani si a facut o colonoscopie in romania la care a fost depistata cu o tumoare de colon aproape de rect.Neavand incredere in sistemul sanitar ramanesc(lipsa medicamentelor si a aparaturii)am adus-o in spania cu gandul ca aici nu duc lipsa de nimic, dar am intalnit un sistem care te intarzie.Adica dupa 6 saptamani de la internare i sa facut operatia.In tot acest timp i sa facut doua colonoscopii, doua biopsii, doua scanere, 4 ecografii dar nici una nu a fost concludenta(cuvintele doctorului) si ca doar operatia va spune totul.In tot acest timp ni sa spus ca totul e bine, ca e localizata si nu sa extins.BUN.Azi i sa facut si operatia dar vestea nu a fost deloc buna.Doctorul chirurg a spus dupa operatie ca nu se mai poate face nimic, ca nu se poate scoate tumora, ca tot ce se afla in pelvis e afectat, dar totusi i sa facut un "anus contra naturii".A mai spus ca se va sfatui cu medicul oncolog in privinta citostaticelor.Eu nu mai inteleg nimic.Ce sar fi putut face sau ce se mai poate face?
Astept raspuns urgent. Tmpul e pretios.MULTUMESC
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 23:36:18 de către emilia_07
Nu stiu cine intreba de dr SArbu, dar vreau sa intervin si sa-i spun ca e intr-adevar un dr bun. A operat-o pe mama in sept 2008 si a fost f dragut; mama acum are metastaza la ambii plamani, slabeste pe zi ce trece, nu mai poate manca, are ganglioni si la ficat si la rinichi, durerile nu-i cedeaza, desi i-am schimbat pastilele de mai multe ori. Ii pare rau de un singru lucru, ca a facut chimioterapie, care spune ea i-a afectat si restul organelor, inainte putea sa manance, acum ii vine rau permanent, vomita, se sufoca. Stiu ca metastaza la plamani e f urata si ca sunt chinuri mari, un singru lucru vreau sa va spun : petreceti cat mai mult timp cu persoanele dragi care au fost diagnosticate cu cancer, caci nu se stie ce aduce ziua de maine. Mama a fost super bine 2 ani de zile, apoi a facut efort si i-a fost afectat exact locul in care dr nu a controlat-o niciodata: plamanul. E bine sa aveti multe amintiri dragi de care sa va aduceti aminte, eu am crezut ca mama va trai mult si bine, dar se pare ca Dumnezeu are alte planuri cu ea. Multa sanatate tuturor!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 22:25:37 de către RaulDuke
nu stiu unde ai citit tu asta si care e legatura intre acestea doua. diareea e un efect advers COMUN adica extrem de des intalnit la orcine face Campto. cheia sta in a preveni si administra aceste simptome. aceste masuri presupun administrare de atropina inainte de perfuzie, imodium, hidratare adecvata, reducerea dozelor, etc. in cazul in care nu poate continua seriile, iti vor fi prezentate niste alternative de catre medic, nu trebuie sa te apuci sa cauti tu raspunsuri in alte parti! medicul trebuie sa fie pregatit pentru orice situatie.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 21:37:41 de către gabalela
Multumesc din tot sufletul pt raspuns, dar mai am cateva intrebari. Am citit ca acest citostatic, campto, este interzis a fi administrat persoanelor cu intoleranta la fructoza. Se poate ca acest lucru sa-i faca atat de rau avand in vedere imposibilitatea ei pe tot parcursul vietii de a consuma fructe si lapte din cauza colitei? Exista probabil si alte citostatice... Am cunoscut 1000 de persoane care au facut chimioterapie, dar niciuna nu a avut problemele mamei. In cazul in care nu mai poate continua si a 4 a sedinta ce as putea face?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 11:49:05 de către aralex
daca stiti sigur ca vine rezultatul atunci, ma gandesc ca puteti astepta, oricum, programarea operatiei si luarea biletului de trimitere dureaza si ele un pic...
dar eu va spun mama s-a operat pe 11 mai si au spus atunci ca anatomia patologica e gata in 2 saptamani. la 2 saptamani au zis sa venim peste inca 2 saptamani. azi au trecut inca 2 saptamani si au spus sa mai incerc saptamana viitoare.in total probabil ca vor trece 6 saptamani..sau mai mult
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 11:39:50 de către manai_dog
Multumesc pentru raspuns..ideea este ca rezultatul biopsiei vine miercurea viitoare si dr. Sarbu vasile care am inteles ca este cel mai bun din constanta in domeniu mi-a recomandat sa asteptam rezultatul, celalalt dr.spunand ca trebuie operat inainte..asta e marea nelamurire..multumesc.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 07-06-2011, 10:45:42 de către aralex
manai_dog, eu as face operatia in locul vostru, pt ca daca e maligna, 6 saptamani (cat dureaza de obicei pana vine rezultatul anatomo-patologic) poate fi foarte mult...poate afecta si alte organe.
dar e parerea mea personala si neavizata. eventual intreaba si al treilea medic
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 06-06-2011, 14:49:30 de către manai_dog
Va multumesc pentru sfat si pentru raspuns..in urma raspunsului dumneavoastra m-am hotarat sa mai aflu niste opini si am fost la spitalul militar constanta unde dr.ghita constantin mi-a sugerat sa nu mai astept rezultatul biopsiei si sa facem operatia cat mai curand..o a 2 opinie a fost a dr. Sarbu vasile de la spitalul judetean constanta care mi-a sugerat sa asteptam rezultatul biopsiei asigurandu-ma ca tot este sub control si ca va fi o operatie reusita extirpandu-se o bucata din intestinul afectat si unindu-se cele doua capete sanatoase..intrebarea mea este cum este mai bine sa astetam rezultatul biopsiei? Daca cumva cunoasteti vreunul dintre dr.de mai sus pe care opinie ar trebui sa ne bazam mai mult? Ce credeti dumneavoastra ca este mai bine? Va multumesc si voi reveni cu detalii imediat ce iau o decizie..sanatate tuturor.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 05-06-2011, 00:23:25 de către RaulDuke
pai prezinta-te la medic, acolo unde a facut citostaticele eventual. sansele sunt ca, de prima intentie, diareea e de la campto. se trateaza asta cu atropina. de principiu se face atropina chiar inainte de perfuzia cu campto, dar uneori apar probleme chiar si asa. importanta e sa o mentii foarte bine hidratata, pe gura, daca nu varsa, cu apa, suc, ceai din abundenta si mancat sarat normal.
oricum e de vazut de un medic!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 04-06-2011, 22:37:40 de către gabalela
Am nevoie de un sfat in aceste momente cumplite pe care le traversez. Mama a fost rediagnosticata cu tumora la ficat si a reinceput tratamntul cu citostatice, campto si xeloda. De la a treia perfuzie, starea ei s-a agravat cumplit, greata si diareea se manifesta din ce in ce mai puternic. Starea de rau a reusit cumva sa o depaseasca, dar sunt 10 zile de la perfuzie si diareea nu cedeaza. De la clinica i s-a prescris Imodium. Ia cate 5/6 zilnic. O dor intestinele, nu mai tolereaza nici orezul cu morcov. Slabeste pe zi ce trece... I s-au facut perfuzii cu ser, kitril, aminosteril. Ce poate insemna asta? Pe parcursul vietii a suferit de o colita severa si nu a putut consuma fructe si nici lapte. Nu stiu ce sa mai fac. Va rod sa ma ajutati cu un sfat...
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-06-2011, 13:23:20 de către RaulDuke
nu se poate spune daca e cancer sau nu, desi probabilitatea este intr-adevar mare. asta e si motivul pentru care s-au prelevat biopsii si s-a trimis pentru examen anatomopatologic.
stadiul nu se poate spune decat in urma operatiei sau, inainte de operatie, prin examen CT de abdomen, pelvis si chiar torace.
asteptam sa ne spui mai multe despre operatie si rezultatele de la biopsie.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-06-2011, 11:48:44 de către manai_dog
buna ziua...as dorii daca se poate sa-mi spuneti si mie ce insemna rezultatul tatalui meu in varsta de 68 ani in urma unei colonoscopii.. colonoscopie efectuata pana la cec.la 10 cm de anus formatiune protruziva sesila suprafata mamelonata, cu activitate crescanda din care s-au recoltat 4 fragmente de biopsie.formatiune ce se extinde cu 4 cm proximal.alti 4 polipi sigmoidieni cu dimensiuni cuprinse intre 0, 5 si 1, 5 rezecati endoscopic..pregatire colon-buna..biopsie-da..polipectomie-da..sedare-propofol.400mg..dg.endoscopic.formatiune sesila protruziva...recomandari-revine cu rezultatul biopsiei-consult chirurgical. as vrea daca se poate sa-mi spuneti ce inseamna toate acestea..este cancer? ce stadiu?se poate opera?trebuie asteptat rezultatul biopsiei si apoi interventia chirurgicala sau cu cat mai repede ca atat mai bine? va rog sa-mi raspundeti cat mai repede si sa nu menajati deloc raspunsul..va multumesc anticipat.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 30-05-2011, 11:28:21 de către RaulDuke
nu stiu, imi pare rau!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 30-05-2011, 07:32:02 de către danusa22
Multumesc pentru raspuns. Tatalui meu i-a fost recomandat acest tratament pentru a i se strange tumoarea. Nu stii la ce sectie trebuie sa ma interesez?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-05-2011, 09:43:44 de către RaulDuke
la Fundeni - Bucuresti se face.
dar la ce iti trebuie ?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-05-2011, 00:48:03 de către danusa22
Buna ziua!
V-as ruga sa-mi spuneti la ce spitale (sectie, nume doctor) se poate urma tratamentul numit chemoembolizare?. am auzit de clinica particulara a d-lui dr. Bogdan Popa. am citit ca se face si la Sf Spiridon - Iasi... Eu sunt din Satu Mare. M-ar interesa chiar si o clinica din Debrecen, Ungaria...
Va multumesc anticipat
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 16-02-2011, 12:47:20 de către betty112
buna ziua, as vrea sa ma lamuresc cu un diagnostic..
mama mea in varsta de 64 de ani a fost diagnosticata in urma unei colonscopii cu o tumoare sangeranda i sa prelevat si biopsie, dr nu a vrut sa ne spuna prea multe asa ca nu stiu clar... tumoarea are aprox 3-4 cm...si incepe de la 5-6 cm..
rezultatul biopiei este carninom rectal cu suprainfectie ...imi puteti spune mai multe detalii?? dr ia zis doar sa se opereze.
ce inseamna asta? este nevoie de anus contra naturii definitiv? exista riscul ca acest cancer sa se fi extins si la alte organe? ce sanse sunt de supravieturie??
sunt nelamurita, mama se simte aparent bine...doar ca are dureri cand iese afara si uneori sangereaza.
va rog mult sa imi raspundeti..
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-02-2011, 08:28:41 de către carlita1
Credeti ca ar fi indicat sa faca analiza PET CT? Ma scuzati ca insist, dar sunt disperata.Multumesc.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-02-2011, 08:14:09 de către carlita1
Mentionez ca i s-a spus ca are cancer stadiul III.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 09-02-2011, 08:12:29 de către carlita1
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate.. mama mea in varsta de 64 de ani a fost operata la colon, tumoarea avea 7 cm, i au taiat din colon, fara organe afectate doar 1 ganglion din 7 cu metastaze, acum pe citostatice a 2 a sedinta. Ce sanse reale are ? Exista vre un tratament naturist pe care ar putea sa l faca in aceelasi timp cu citostaticile care sa i sustina organismul, ficatul? Are hemoglobina 10, in rest sunt bune analizele, i s-a dat o lista cu alimentele strict pe care trebuie sa le manance ptr a nu face diaree din cauza tratamentului. Are o depresie destul de avansata, nu prea manaca si din aceasta cauza intreb daca poate lua ceva suplimente. Va multumesc foarte mult si astept, cand puteti raspunsul Dvs.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 04-02-2011, 22:17:24 de către iulia_cristi01
buna seara! bunicul meu a fost diagnosticat in urma biopsiei cu adenocarcinom colonic tubulo-papilar, moderat diferentiat(grad mediu de anaplazie G2), invaziv pana la nivelul submucoasei(pT1); arii intinse de necroza intratumorala; invazie perivasculara. Limite de rezectie fara invazie tumorala. In tesutul adipos pericolonic se identifica un limfoganglion cu masiva matastaza carcinomatoasa si un limfoganglion cu minima histocitoza sinusala.
Cod OMS:8140/3
Standardizare pTNM: pT1N1
precizez ca a suferit si o interventie chirurgicala care suna cam asa: " segment colonic cu lungime de 28 cm, prezentand la 5 cm de una din limitele de rezectie formatiune tumorala polipoida, sesila, cu dimensiuni de 2, 5/2/1, 5 cm, cu suprafata usor neregulata.Limte de rezectie din apropierea tumorii marcata cu tus. Tumora a fost inclusa in intregime. Separat segment colonic cu lungime de 1 cm, mucoasa congestiva adusa in tifon.
Va rog sa imi explicati ce inseamna si la ce sa ma astept. va multumesc anticipat.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 29-12-2010, 17:19:06 de către loredanagurgu
Buna ziua d-na doctor

As dori in primul rand sa va multumesc in numele tuturor utilizatorilor pentru raspunsurile dumneavoastra detaliate si promte.

De curand mama mea de 54 de ani a facut o colonscopiei. Diagonosticul colonoscopiei este urmatorul :
Se patrunde la 45 de cm de orificiu unde se evidentiaza polip cu pedicul lung cu diametrul de 10 mm, mucoasa burjonata cu stenoza stransa. I-au fos prelevate probe din polip si din mucoasa pentru biopsie. Nu am primit inca rezultatul biopsiei.
Cu 2 luni inainte de colonoscopie a facut analize de sange iar makerii tumorali au iesit in limite normale.
De mentionat ca dupa colonoscopie mama a a vut sangerari timp de 2 zile insotite de dureri ascutite de abdomen.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1. Rezultatele bune ale markerilor tumorali pot ridica suspiciunea unei tumori maligne ?
2. Rezultatul colonoscopiei, asa cum a fost citit la prima vedere poate evidentia un cancer de colon ?
3. Au fost normale sangerarile si durerile de burta puternice dupa colonoscopie ?

Va multumesc anticipat
Loredana
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 21-12-2010, 10:26:08 de către razvan71
Va multumesc mult, D-na doctor.

Cu stima,
Razvan.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 20-12-2010, 22:05:52 de către Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Razvan - de obicei dupa radioterapie, neoplasmul rectal da inapoi si se poate opera mai bine. Dispozitivul mecanic de "capsare" este foarte util pentru refacerea continuitatii intestinale pentru ca probabil nu va ramane cu anus contra naturii.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 20-12-2010, 22:02:46 de către Dr. Ana-Maria Slanina
E vorba de cancer colic, insa bine diferentiat, asta inseamna un prognostic bun. a fost operat complet, adica s-a taiat pana in tesut sanatos. Au fost infiltrati 2 ganglioni dar au fost scosi, asta inseamna N1. Stadiul nu e foarte avansat si in functie de starea de sanatate a pacientului, cu supraveghere oncologica ar trebui sa mearga bine. Trebuie sa faca frecvent o analiza de control numita Ag carcino/embrionar.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 14-12-2010, 14:35:07 de către razvan71
Buna ziua d-na Doctor.
As dori, daca se poate, sa-mi explicati diagnosticul tatalui meu, in varsta de 70 ani, pus in urma efectuarii unei rectoscopii trans-abdominale.
"Formatiune hioecogena neomogena cu semnal Doppler intens infiltrativa si stenozanta situata la 10cm de orificiul anal. Formatiunea are grosimea de 1,8cm si intersecteaza toate straturile peretelui rectal pe o lingime de 10cm, depasind seroasa si extinzandu-se cca. 2mm la spatiul pararectal, pe o lungime de 2,7cm in sens cranio-caudal. Formatiunea prezinta zone transonice (zone de necroza). Lateral stanga apar 2 adenopatii cu diametrul maxim de 8mm la cca. 5mm de peretele rectal."
Mentionez ca tatalui meu i s-a practicat anus iliac, datorita ocluziei intestinale. A fost externat temporar pentru a urma sedintele de radioterapie, iar dupa 2 luni va avea loc operatia, la care am inteles ca va fi nevoie de un dispozitiv medical de "capsare" numit steper, daca nu gresesc.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Cu stima, Razvan
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 13-12-2010, 14:53:10 de către emilia_07
Doamna doctor, mamei i s-a scos iar lichid , deci s-a format la 2 saptamani dupa ce i s-a scos prima oara, apoi la o saptamana. cand i se formeaza apa, nu poate vorbi, nu poate respira. Am internat-o, sperand ca ca poate face chimioterapie. Stiu ca ne-ati spus ca situatia e grava, la ce ne putem astepta de acum inainte? e posibil sa moara rapid, din cauza acestui lichid care se formeaza f repede?
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-12-2010, 02:50:27 de către TheMoonlight
Multumesc frumos.Am fost in seara asta la Fundeni sa intreb si sunt fericita ca am scapat fara doua palme.Pe tomograf s-a vazut si o Formatiune tumorala renala stanga.Scrie asa:la nivelul valvei ventrale mediorenal stanga se pune in evidenta o formatiune tumorala tisulara,rotunda ce masoara 2,2cm,bombeaza din conturul renal,relativ bine delimitata,hipodensa discret nativ,cu iodofilie neomogena,hipodensa pe fazele tardive,fara efect asupra sistemului pielo-caliceal
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-12-2010, 02:28:54 de către radicus
Daca e M0, adica nu e cu metastaze la organe, atunci pronosticul e acceptabil, exista sanse. Daca are metastaze la organe, atunci situatia nu e prea buna.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-12-2010, 02:19:01 de către TheMoonlight
Ce sanse sunt?Are doar 30 de ani si sunt disperata.De luni incepe chimioterapia.Multumesc mult,indiferent de gravitatea raspunsului
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-12-2010, 02:15:51 de către radicus
TheMoonlight, dupa informatiile expuse este stadiul 3b. Dar nu se cunosc numarul de metastaze (Mx). Daca e M0 atunci e stadiul 3b. Daca e M1a sau M1b, atunci e cuprins la stadiul 4.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 11-12-2010, 02:04:30 de către TheMoonlight
nu stiu daca am vreun comentariu,dar poate cineva sa-mi spuna ce inseamna asta? Adenocarcinom colonic bine diferentiat,infiltrant pana la nivelul seroasei,ulcerat,cu zone abcedate;invazie limfovasculara si perineurala absenta(189 705-707).Margini de rezectie distala si proximala fara infiltrare tumorala(189 703-704) Metastaze de adenocarcinom in 2 din 24 limfoganglioni din mezocolon,cu depasirea capsulei si invazie in tesutul adipos din jur(189 708-720) Stadiu p T3 N1 Mx. Va rog sa ma ajutati sa inteleg asta.Ce stadiu este?Multumesc
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 03-12-2010, 09:02:34 de către deea20
Buna ziua,
Acum doi ani v-am scris in legatura cu tatal meu ce a fost operat de cancer la colon.Problema este urmatoarea el in continuare se simte foarte bine are energie multa, mananca normal a renuntat la carne si lactate de curand insa avem o problema. De curand in tara s-a infiintat o clinica in Bucuresti si am fost sa incercam si acest tratament deoarece deja cancerul se extinsese la ficat rinichi si splina insa tumorile nu erau fff mari cea mai mare fiind la ficat de 4 cm iar la celelalte de 1 cm. Dp ce am urmat acest tratament de "ARDERE" a tumorilor acestea s-au dublat deoarece nu au mai vrut sa intervina si a doua oara, iar cancerul fiind foarte sensibil in aceasta faza imediat a rabufnit. Ce avem de facut face chimioterapie ii dam spirulina pt imunitate, coenzima q10, liv, insa am mai putea sa facem ceva pt ficat?macar sa stagneze.....
Va multumesc din suflet ne-ati fost de ajutor tot timpul prin raspunsurile prompte si sincere.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 02-12-2010, 15:40:29 de către razvan71
Multumesc foarte mult, D-na Doctor.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-12-2010, 12:12:38 de către Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru razvan - stadializarea se poate face doar dupa operatie, pentru a se vedea tipul de tumora la examenul anatomo-patologic. Daca doriti sa stiti un pic mai mult despre invazia tumorala inainte de operatie puteti sa-i faceti un CT cu substanta de contrast al intregului abdomen.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-12-2010, 12:06:00 de către Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru emilia - din pacate situatia este destul de grava daca a aparut pleurezia metastatica...depinde cat de repede se reface pleurezia.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-11-2010, 20:09:13 de către razvan71
Buna seara, D-na Doctor.
In urma efectuarii unui RMN cu substanta de contrast, tatalui meu, in varsta de 69 de ani, i s-a descoperit o formatiune tumorala circumferentiala de cca. 60mm, situata in colonul sigmoid, aflata la 40 cm de anus.
Din pacate diagnosticul nu face referire la stadiul in care se afla formatiunea tumorala.
Din spusele d-nei doctor ce a pus diagnosticul am aflat ca tumoarea este in faza incipienta.
Va rog mult, daca se poate, sa-mi spuneti daca in functie de marimea tumorii se poate determina si stadiul in care se afla aceasta si care este gravitatea diagnosticului.
Mentionez ca RMN-ul efectuat asupra organelor interne nu a evidentiat nimic deosebit.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Razvan.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 28-11-2010, 09:17:31 de către emilia_07
Domana doctor, mama mea, despre care va spuneam ca s-a operat acum doi ani, la colon, a facut o recidiva la plamani, are pleurezie dreapta, posibil metastatica, cel putin asa scrie in analiza lichidului care i s-a scos de la plamani, caci facuse apa la plamani si i s-a scos circa 1,5 kg de lichid din plamani. Ni s-a spus ca acest lichid va mai aparea. Intrebarea mea este: nu se mai poate face nimic? o operatie de extirpare a vreunui plamani sau orice altceva? ea acum ea xeloda, dar se sufoca f tare, nu mai poate iesi afara deloc , iar daca face efort, daca ridica ceva, oboseste atat de tare, incat crezi ca acum isi da duhul. Stiu ca mai are f putin de trait, dar totusi mai sper, nu sunt inc apregatita s-o pierd. In astfel de cazuri, cam cat se preconizeaza ca va mai trai? Va multumesc din suflet pt raspuns!

26241 com 1 2 3 4 ..... 225226227228229230231 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp