Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 231232233234235236237 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 17-07-2013, 22:11:57 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
BUNA SEARA dupa 10lunide la operatie de melanom malign pot sa spun ca ma simt foarte bine
melanom malign 11-07-2013, 15:32:44 de către stevens
Subiect: melanom malign
In general aceste aplicatii se folosesc pt melanoame mici sau moderate, neoperate ( cum am postat in link-ul de mai sus ) sau operate si recidivate dupa o vreme ! Deci asteptati sa treaca macar 3-4 saptamani de la operatie timp in care urmati instructiunile date de medicul chirurg si cel de familie ( tratament antibiotic, unguente etc) !
melanom malign 11-07-2013, 14:14:24 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Dar nu este nici o problema daca pune tinctura direct pe operatie ?? Adik ma gandesc sa nu dauneze la pperatie, operatia mamei mele este destul de mare si imi este frica sa nu se intample ceva.
melanom malign 10-07-2013, 22:59:03 de către stevens
Subiect: melanom malign
Da, ajuta desigur, majoritatea celor care s-au vindecat cu aceasta terapie simpla au fost operati de mai multe ori inclusiv cu azot lichid cum este acel australian cu o multime de rani pe cap !

Ce mai vreau sa spun este sa punctati constiincios fiecare milimetru patrat inclusiv marginile, de 3 ori pe zi in prima saptamana si de 1-2 ori/zi in saptamana a doua ! La inceput se va forma o gaura, deoarece tinctura de iod va distruge in profunzime agresorul, apoi tesutul se va reface incet prin formarea de cruste succesive care nu se inlatura ci se tamponeaza bine cu tinctura pe toate partile pana cand vor cadea de la sine !
melanom malign 10-07-2013, 19:55:09 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna violeta spune mi si mie te rog cum pot intra in legatura cu fundatia aceasta ???
melanom malign 10-07-2013, 19:39:35 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara si in cazul in care buba este operara iodul te mai ajuta cu cevasau cum se foloseste
melanom malign 09-07-2013, 00:09:13 de către stevens
Subiect: melanom malign
Se foloseste foarte simplu, asa cum am spus si mai sus se puncteaza bine de 2 ori pe zi buba respectiva cu tinctura de iod 7 % pana cand se formeaza o crusta care va cadea de la sine in aprox 2 saptamani !

-----*


(* modificat de admin)
melanom malign 08-07-2013, 23:38:33 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna spune ne si noua te rog despre tinctura de iod, te rog mult de tot vum se foloseste ??? Multumesc mult si multa sanatate.. Violota2001 imi pare foarte rau pentru tine iti doresc multa multa putere si curaj
melanom malign 08-07-2013, 22:48:06 de către stevens
Subiect: melanom malign
Foarte trist, mai ales pentru faptul ca melanomul malign in faza incipienta (fara metastaze) se vindeca prin punctare insistenta cu tinctura de iod 7 % !

Condoleante dv si specialitatii oncologice care naste medici morti !
melanom malign 08-07-2013, 20:44:01 de către violeta2001
Subiect: melanom malign
Dragilor, mult curaj si forta sa va dea Dumnezeu celor care luptati cu acesta boala, eu am trecut cu tatal meu prin acesta experinta si da...vb la trecut deoarece acum 6 luni de zile a incetat sa mai lupte cu boala...Dupa ce pe 29.02.2012 a fost operat pentru excizia unei alunite, a fost diagnosticat cu melanom malign clark 4 breslow de 5 mm in cadrul aceleasi interventii i s-au extirpat o serie de ganglioni printre care ganglionul santinela care a iesit pozitiv la invazie neoplazica.Dupa aprox.3 saptamanii a fost reoperat pentru marja de rezectie si desemenea intreruperea lantului ganglionar.Mentionez ca inaintea primei operatii a efectuat un ct care a iesit curat surprinzator pentru medicii care l-au operat.Dupa cea de a doua operatie, oncologul a decis sa faca terapia cu intron a in doza ff mare. Din pacate tatal meu nu a suportat acest tratament de soc si dupa numai 2 saptamani am renuntat dar intre timp au aparut si metastazele hepatice si splenice nenumarate(la 2 luni de la diagnosticare).Toti medicii cu care am discutat printre care si medici care sunt membrii ai Fundatiei de lupta impotriva melanomului din USA m-au sfatuit sa nu incercam dacarbazina-rezultatele ei fiind neconcludente medical vorbind.Prin urmare am intrat in studiul cu vemurafenib care a fost excelent timp de 5 luni de zile starea de sanatate a tatalui meu fiind una extraordinara pana la inceputul lunii noiembrie 2012 cand in urma reevaluarii ct, s-a descoperit un nou nodul hepatic aparut sub acest tratament. Din acel moment au inceput durerile..tatal meu avand o constitutie atletica 1.90 si 96 de kg mi-a fost fffff greu sa vad un munte de om cum urla de durere zi si noapte asta pana pe 17 decembrie cand nu s-a mai putut ridica din pat.In dimineata acelei zile l-am internat la Spitalul universitar-neurologie unde in urma ex.Ct a venit si vestea care ne-a daramat pe toti:Tumori intracraniene 4 la numar cea mai mare avand 4 cm si evident neoperabil, deplasare falux 0.8 mm.De atunci totul a inceput sa cada in jurul meu.medicii neurologi au reusit sa-l stabilizeze dar in acelasi timp m-au informat ca in cel mult 14 zile trebuie sa ne pregatim de ceea ce este mai rau.Din ziua respectiva ceva din mine a inceput sa moara lent si pe data de 9.01.2013 o parte din mine a murit cu el.
Nu vreu ca postarea mea sa va demoralizeze ci sa va aarate cat de parsiva este acesta boala si cat de repede lucrurile se pot schimba.nu va multumimti ca aveti o calitate a vietii buna ci incercati pe cat se poate sa va informati despre tratamente care va pot ajuta si care va pot pastra langa persoanele dragi.Va recomand din suflet sa luati legatura cu cei din Fundatia de lupta impotriva melanomului, sunt oameni de o inalta clasa si oameni informati care va pot ajuta cu contacte si va pot indruma si chiar pune in legatura cu medici de la clinici renumite din afara.
Sa va ajute Dumnezeu si multa multa sanatate!
melanom malign 19-06-2013, 21:29:52 de către mihaelacatalina03
Subiect: melanom malign
multumesc din suflet...iar celor care se afla in situatii neplacute le doresc din toata inima sanatate, rabdare si speranta. sa dea Dumnezeu sa fie bine pt toata lumea.
melanom malign 19-06-2013, 21:26:36 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu e indicat tratament de niciun fel, doar urmarire pe termen lung, dupa cum va stabili medicul tau !
melanom malign 19-06-2013, 20:54:59 de către mihaelacatalina03
Subiect: melanom malign
va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt. inseamna ffff mult pt mine, sa va dea Dumnezeu sanatate si numai bucurii si impliniri, pt ca va faceti timp sa ascultati pb altora si mai mult sa-i ajutati.
referitor la ganglioni, acestia au fost palpati(sub genunchi si inghinal) si am facut si o ecografie, care nu a evidentiat decat o inflamare pe fond reumatic (probabil) a unui ganglion din zona inghinala (are un singur penduncul de vascularizare) si mi s-a spus ca nu are nici o legatura cu melanomul. dupa aceasta a doua interventie ce ar trebui sa mai fac? tratament ceva exista in acest caz?
va multumesc din nou fff mult.
melanom malign 19-06-2013, 20:45:52 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, conform standardului, reexcizia se recomanda, in cazul unui Breslow ca al tau, cu o margine de siguranta de 1 cm in jurul exciziei initiale. in rest lucrurile arata extrem de favorabil, o tumora cum nu se poate mai mica practic, cu risc foarte foarte scazut de recidiva, proactic vindecat odata cu operatia completa. este atat de mic incat, chiar si cu 2 aspecte neplacute pe histopatologie (ulceratie si regresie), nu cred ca se recomanda nici tehnica ganglionului santinela. ti-a fost propusa cumva asta ? desigur... merg pe ideea ca au fost palpati ganglionii din zona si ca totul e in regula acolo.
melanom malign 19-06-2013, 19:48:53 de către mihaelacatalina03
Subiect: melanom malign
pt. d-l RaulDuke
buna ziua, am o mare rugaminte la d-voastra, sa-mi interpretati rezultatele unui rezultat de la histopatologie, in urma exicizarii unei alunite (melanom malign): exicizie 3, 8/2, 8/1, 5 cm. pe suprafata tegumentului se observa o arie de culoare brun-negricioasa, contur policlinic, usor elevata, de 1, 7/1, 7 cm, fara a se observa ulceratii. formatiunea tumorala se afla fata de marginile de rezectie la 1 cm superior: 0, 5 cm lateral: 1, 1 cm inferior si 0, 6 cmmedial
microscopie:
materialul examinat este reprezentat de tegument cu anexe si hipoderm. corespunzator ariei brun-negricioasa descrise microscopic, examenul microscopic evidentiaza un melanom extensiv in suprafata in faza de crestere radiala. se evidentiaza extensie pagetoida. exista focare de regresie (sub 75%) si ulcerare izolata. nu se deceleaza invazie perineurala. nu s-au identificat emboli limfatici. nu s-au identificat mitoze. breslow=0, 6mm: indice anatomic Clark II. toate marginile de rezectie sunt libere. cea mai apropiata este marginea de rezectie corspunzatoare orei 9 si se afla la 3, 1 mm. marginea de rezectie profunda este libera si se afla la 12, 2 mm. infiltrat inflamator intra si peritumoral evident. fara satelioza.
concluzii: melanom extensiv in suprafata, in faza de crestere radiala, stadiu I B- pT1bNxMxLoVoRo.

in urma acestui rezultat mi s-a recomandat o alta interventie chirurgicala de inlaturare a marginii de siguranta. ce imi puteti spune despre rezultat? sunt foarte speriata si pana sapt viit nu ajung la medic sa imi explice ce e aici. apelez la cunostintele, experienta si nu in ultimul rand la bunavointa d-vostra de a ma lumina.
va multumesc anticipat!
melanom malign 16-06-2013, 22:44:21 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
avand in vedere ca totusi am melanom malign
melanom malign 16-06-2013, 22:43:19 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara un computer tomograf la torace iti poate spune daca ai cancer sau nu daca la o ercografie sa constatat micro adenopatii multumesc
melanom malign 05-06-2013, 22:48:16 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna tuturor...nu am mai intrat demult pt ca nu am avut timp.sotul meu este bine si vreau ca nimeni sa nu isi piarda speranta in ceea ce priveste melanomul...va amintesc cazul sotului meu:melanom clarck 4 breslow2, infonodul santinela pozitiv cu macrometastaza de 2 mm iar lantul de linfonozi, 47 la nr, negativi toti.dupa 6 luni de la depistarea melanomului a facut PET si a rezultat negativ...el se simte bine si mergem inainte.urmatorul control il va avea peste 6 luni.multa sanatate tuturor va doresc si Dumnezeu sa va ajute pe toti!
melanom malign 28-05-2013, 22:10:27 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara multumesc foarte multmorfina nu e pentru mine eu sant bine DOAMNE AJUTA SANATATE LA TOATA LUMEA
LORENA tu nu ai mai postat de mult ce face sotul tau cum se simte
melanom malign 27-05-2013, 20:15:15 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu are legatura cu stadiul bolii.
melanom malign 27-05-2013, 19:54:53 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
in ce stadiu al bolii se prescrie morfina
melanom malign 24-05-2013, 21:59:56 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
si in legatura cu analizele mia spus ca sant mai bune ca acum 3 luni MIE imi spuse doctora de la tratamentu naturist ca nu sant prea bune caci eu acum merg si la doctora de la naturist ci la doctora de la oncologie
melanom malign 24-05-2013, 21:49:49 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara am fost la control doctora mi a spus ca nu are nici o legatura cu melanomu daca era ceva trebuia sa mi apara la mana sa u la sani mia dat trimitere sa mi repet marcherii tumorali si pe urma sa fac un RMN caci la RMN se vede cel mai bine despre ce e vorba
melanom malign 22-05-2013, 23:15:52 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ok. asteptam deci consultul.
melanom malign 21-05-2013, 20:56:30 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
nu am ajuns la oncologie astazi dupa amiaza am facut ecografia
melanom malign 21-05-2013, 20:16:22 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ma tem ca nu se poate lamuri acest lucru doar pe baza ecografiei. ce a recomandat oncologul ?
melanom malign 21-05-2013, 17:44:01 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara, mama mea astazi a facut ecografia abdominala si sunt nelemurita, dna doctor a zis ca nu sunt metastaze dar la concluzii scrie in felul urmator : microadenopatii la nivelul trunchiului celiac,
colecistita alitiazica
microlitiaza renala stanga
uter fibromatos
stiam de uter fibromatos dar de restul nu stiam, imi puteti spune va rog daca are legatura cu melanomul maling si daca este grav va rog mult. va multumesc mult si va doresc multa sanatate
melanom malign 20-05-2013, 13:51:32 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
pot sa-ti spun doar ca ar trebui sa o tratezi simptomatic.
melanom malign 20-05-2013, 11:48:52 de către calintiti
Subiect: melanom malign
Si de durerea inghinala care-a-nceput in a treia sau a patra zi de la operatie si nu ma lasa (decat foarte rar) ce-ai putea sa-mi spui, Raul? E normal? Mentionez ca simt, la palpare (inghinal dreapta) un ganglion dur, dar nici chirurgul, nici oncologul, nu s-au alarmat cand m-au consultat. Multumesc mult, sanatate tuturor.
melanom malign 19-05-2013, 23:28:30 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
calintititi: da, este posibil, dar mai putin probabil.

alinacristina314: nu vad nicio problema in cele descrise de tine.
melanom malign 19-05-2013, 20:47:07 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara domnu doctor mai am si eu o problema mia iesit rezultatul la analize acum 3luni aveam trombocitele382 acum le am434LEUCOCITELE 5, 85ACUM LEAM3, 73PLUS CALCIU FIER MAGNEZIU IESITE NASPA DOCTORA MIA SPUS DOAR CA ANU E BINE SI ATAT DUMNEAVOASTRA C E PARERE ABIA MARTI FAC ECOGRAFIA ABDOMINALA DAR PANA ATUNCI MI SE PARE FOARTE MULT BUNA LORENA SOTUL TAU CE MAI FACE NU NE AI MAI SPUS NIMIC CUM SE SIMTE
melanom malign 18-05-2013, 16:42:00 de către calintiti
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru promptitudine, Raul. Cand mai ai putin timp, scrie-mi daca, in ceea ce priveste ganglionii inghinali, exista posibilitatea sa iese alt rezultat la PET, in ciuda celor doua eco facute, care i-au diagnosticat ca fiind `reactivi`.
melanom malign 18-05-2013, 12:28:13 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
pentru stadiul 1a nu se aproba PET/CT. in schimb in cazul unei suspiciuni de recidiva, da. ca atare, depinde ce scrie pe referatul pe care l-ai depus la sediul CNAS.
melanom malign 17-05-2013, 22:25:02 de către calintiti
Subiect: melanom malign
Buna seara. As avea o nelamurire... Am fost examinat, de doua ori pana acum, in Cluj-Napoca, la un ecograf extrem de performant (3D sau 4D, asa cava) in amandoua partile inghinale, iar ganglionii (care in partea dreapta ma cam supara de cand mi-am extirpat melanomul, situat subombilical dreapta) au iesit ca fiind reactivi, de fiecare data. Ma intreb daca la PET-CT, la care sunt programat (acum astept confirmarea) s-ar putea sa iese altceva. De asemenea as vrea sa intreb daca la cei cu stadiul 1a se aproba PET-CT-ul. Multumesc anticipat, o seara buna tuturor.
melanom malign 17-05-2013, 21:14:31 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara va multumesc foarte mult pentru raspuns
melanom malign 16-05-2013, 21:02:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ai putea, dar nu cred ca ti se va raspunde pozitiv. mai degraba prezinta-te la medicul tau de familie si prezinta-i simptomele, caci asa se face medicina, de la simptome, la consult si abia apoi la investigatii. altfel e greu.
melanom malign 16-05-2013, 20:44:48 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
multumesc mult pentru raspuns si mai am o intrebarepentru durerile de cap care le am as putea cere sa fac un RMN MAR AJUTA CU CEVA multumesc frumos
melanom malign 16-05-2013, 20:20:55 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, prin analizele mentionate de tine, se poate afla, daca nu cel putin ridica o suspiciune ca boala ar fi eventual recidivat, mai ales integrat in contextul examenului clinic pe care i-l face doctorul.
melanom malign 15-05-2013, 21:29:25 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara vreau sa va intreb si eu daca prin analizele care le am inceput acum doctora poate sami spuna daca boala a evoluat sau nu analize insemnand ecografie abdominala;analize de sange;ercografie in zonele moi pentru ganglionu santinela si vreau sa stiu daca trebuie sa mai fac si alte investigatii suplimentare ma doare foarte tare capu ce ar trebui sa fac sa stiu daca are legatura cu boala sau nu ca orium aici nimenini nuti spune ce sa faci acum nici macar analizele uzuale nu se mai fac daca nu ai facut interferonu cica nu mai au bani trebuie sa te descurci cum poti
sant mama lui cristina va multumesc si multa sanatate tuturor
melanom malign 15-05-2013, 09:06:11 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Pe mine ma doare si dupa 4 ani iar zona a devenit atat de sensibila incat nu suport sa ma atinga nimeni.
melanom malign 15-05-2013, 08:15:02 de către viokyss
Subiect: melanom malign
intr-adevar in iulie se face un an de la operatie care ma mai doare sau ma ustura din cand in cand nu stiu ce alte manifestari la distanta as putea avea.oricum stau un pic cu teama din cauza uterului fibromatos.va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturi mai ales domnului doctor RaulDuke sa va dea Dumnezeu multa multa sanatate si credinta.
melanom malign 14-05-2013, 20:17:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
daca prin limfoscintigrafie intelegeti "tehnica ganglionului santinela", intr-adevar, ea are o utilitate atunci, la diagnostic, spre a se vedea daca, contrar aparentelor (adica palpare sau ecografii de ganglioni din zona care sunt perfect normale), nu cumva boala s-a raspandit pe altundeva, si anume in primul loc in care tinde sa faca asta, adica un ganglion de prin zona, in cazul tau prin axila. daca a trecut un an si boala nu da semne de recidiva sau manifestari la distanta, este absolut improbabil ca era vreun ganglion afectat de boala, inca de atunci. cred ca asta e cel mai bun sfat, cel de a sta linistita. boala a fost foarte incipienta si fara semne suplimentare de gravitate (adica de exemplu cu ulceratie sau cu un breslow mai mare). trebuie doar sa ai un medic, oncolog si/sau dermatolog, care sa iti urmeze un plan de evaluare la distanta, pe termen lung, in primul rand cu controale periodice.
melanom malign 14-05-2013, 19:48:39 de către calintiti
Subiect: melanom malign
viokyss, si eu am fost diagnosticat, acum 6 luni, cu melanom stadiul pT1a. (cu toate ca cifrele mele nu sunt atat de bune ca ale tale; clark III, Breslow 0, 8) Si nici mie nu mi-au facut limfoscintigrafia... ba chiar mi s-a spus, de catre unul dintre cei mai buni oncologi din Cluj (daca nu chiar cel mai bun, dupa cate am auzit) ca nu am nimic a face decat ecografii abdominale la fiecare 3 luni. Atat si nimic mai mult. Pe atunci si eu am fost mai mult decat surprins de acest `tratament`... si am cerut sfatul celui in capul caruia se sparg toate cele de pe acest forum, cel care ne ajuta, probabil, mai mult chiar decat medicii care ne-au fost alocati; adica onorabilul Raulduke, care mi-a confirmat ca ceea ce mi s-a indicat a fost corect, ca decizia a fost bine luata. Va doresc multa sanatate la toti... inclusiv mie.
melanom malign 14-05-2013, 16:25:02 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Nici eu n-am facut limfoscintigrafia cu toate ca am vrut s-o fac dupa 3-4 luni dar mi-au spus ca e prea tarziu. Eu in 4 ani am facut un CT si mai multe ecografii care au fost in regula. Nu are rost sa te stresezi mai ales ca a trecut un an de la operatie.
melanom malign 14-05-2013, 08:19:45 de către viokyss
Subiect: melanom malign
pT1apNxpmx asta a fost concluzia buletinului de analiza patologica ce nu inteleg eu de ce nu a vrut de la Fundeni sa-mi faca limfoscintigrafia ganglionilor santinela.acum daca as face linfoscintigrafia ar fi prea tarziu?am observat ca majoritatea celor care s-au operat de melanom malign au facut-o si nu stiu daca ar trebui s-o fac si eu.am facut doar ecografia ganglionilor axiali si a iesit in regula.va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum ar fi mai bine.zilele trecute am fost si la un dermatolog sa-mi verific si toate alunitele(cred ca am devenit o obsedata).va multumesc din nou.
melanom malign 13-05-2013, 21:32:19 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu pot sa zic ca sunt "degeaba", sunt niste markeri care pot ajuta, in urmarirea evolutiei bolii. dar deciziile de tratament per se nu se iau pe baza lor. cu placere !
melanom malign 13-05-2013, 10:59:48 de către viokyss
Subiect: melanom malign
Domnule doctor RaulDuke va multumesc foarte mult pentru raspuns m-ati mai linistit un pic.0, 76 mm si in paranteza 0, 4 mm asa scria pe buletinul de analiza.dumneavoastra spuneti ca degeaba m-a trimis sa-mi fac melanuria si s100?vad atatea cazuri ca nu mai stiu ce sa zic.va multumesc inca o data
melanom malign 11-05-2013, 10:49:36 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu inteleg ce inseamna 0, 76mm si in paranteza 0, 4mm; in rest da, a procedat bine oncoloaga, presupunand ca nu ai si nu ai avut ganglionii din axila suspecti, mariti sau anormali pe vreo ecografie sau ceva. in cazul in care nu ai avut probleme cu ganglionii, s-ar fi indicat teoretic tehnica ganglionului santinela, care trebuia facuta de chirurgul care te-a operat, dar ma tem ca aceasta tehnica nu prea e disponibila peste tot prin romania. in rest, daca nu sunt alte probleme, ce e esential la melanom este cum arata histopatologia si nu melanuria si proteina s100 in sange sau alte lucruri. acestea practic au foarte mica importanta.
melanom malign 10-05-2013, 08:48:39 de către viokyss
Subiect: melanom malign
Buna ziua tuturor! Ma alatur voua, celor care va confruntati cu melanomul malign si care faceti tot posibilul pentru a lupta.M-am operat anul trecut de melanom malign cel putin asa scria in buletinul anatomo patologic iar de atunci nu mi-a zis nimeni ce analize sa mai fac in continuare decat acum o luna.Am fost la un oncolog care m-a trimis sa-mi fac melanurie si s100, prima mi-a iesit bine dar a doua mi-a iesit 500.am fost trimisa din nou sa repet s100 sa-mi fac linfoscintigrafia si tomograf.linfoscintigrafia nu mi-a facut-o pentru ca a zis ca la s100 500 si dupa atatea luni de la operatie nu-mi poate face ca nu mai are rost.in schimb mi-am facut tomografia fara substanta de contrast care mi-a iesit bine decat un uter fibromatos si chisturi ovariene.mi-am repetat s100 care a iesit de data asta negativ.in cazul acesta doctorita mi-a zis ca nu mai trebuie sa fac nimic ca sant bine sa-mi repet analiza s100 si melanuria dupa 3 luni.va rog sa-mi spuneti si mie daca a procedat bine ca stau numai cu gandul acolo.sa va spun cum mi-a iesit analiza anatomo-patologic-piesa de axcizie tegumentara de pe fata posterioara a bratului stang cu leziune de melanom malign extensiv in suprafata;bogat infiltrat limfocitar perilezional.margine perilezionala libera, ulceratie absenta, nivel de invazie Clark II, grosimea tumorii Breslow0, 76mm(0, 4mm)rata mitozelor 1/mm2 fibroza regresiva absenta, margini de excizie laterale si profunda libere, invazie vasculara absenta, miscrosateliti absenti, neurotropism absentmultumesc mult.
melanom malign 09-05-2013, 21:56:20 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule Vali imi pare rau de rezultat, insa cum spune si dr Raul Duke, dabrafenib a dovedit efecte icurajatoare pt pacienti aflati in stadil 4 cu metastaze la creier, ficat, etc.insistati pt a urma acest tratament...va doresc din tot sufletul multa sanatate!
melanom malign 08-05-2013, 19:25:15 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ne pare rau pentru situatia descrisa. totusi DABRAFENIB este departe de a avea o intentie "compasionala" de uz. defapt, cel putin din cate stiu in cazul situatiilor cu mutatie BRAF, el are sanse foarte mari sa induca remisii, chiar complete, mai ales cand e folosit ca prima linie in metastatic. asa ca nu pierde speranta, pentru ca se pot intampla lucruri foarte bune !
melanom malign 08-05-2013, 19:00:03 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Imi pare foarte rau pentru dumneavoastra, stiu prin ce treceti, si eu am trecut prin asa ceva. De obicei sa stie dinainte traiectoria acestei boli dupa acest stadiu. Se pare ca avanseaza foarte repede boala in cazul dumneavoastra, la fel ca si in alte cazuri pe care le-am urmarit in acesti 4 ani.
Important e sa nu disperati indiferent de ceea ce se va intampla.
Hristos a Inviat
melanom malign 08-05-2013, 16:27:25 de către vale1967
Subiect: melanom malign
buna ziua...din pacate rezultatele C.T.sunt foarte proaste...adenopatie ascelara dreapta 30mm.peste 100 formatiuni de noduli pulmonari..cel putin 20 de leziuni la ficat cu diametrul intre 5 si 17mm, ,.va reamintesc ca am fost diagnosticat acum 6 luni cu melanom si in acest timp ce rapid a avansat la stadiul4 cand nu se ia nici un tratament...doar asta-i protocolul...chiar si acum se urmeaza protocolul de asteptare de 15 zile minim pt. aprobarea tratamentului cu DABRAFENIB in uz compasional..va doresc multa sanatate si sa nu treceti prin ceea ce trec eu niciodata.
melanom malign 02-05-2013, 20:19:50 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu placere !
melanom malign 02-05-2013, 13:59:05 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
rezultatul PET/CT cu18F-FDG CAP SI GAT ;fara captare patologica de 18F-FDG la nivelulu cutiei craniene.ingrosare de mucoasa la nivelul sinusurilor maxilare bilateral si a celulelor etmoidale drepte fara captare patologica de 18f-fdg [sinuzita cronica].Doi ganglioni submandibulari dreapta cu dimensiuni de 18`, 8 mm si 11 mm cu captare patologica intensa de 18f-fdg [suavmax=11, 6 respectiv suvmax=10, 8].Ganglioni jugulocarotidieni superiori dreapta cu dimensiuni de pana la 11, 9mm si captare patologica intensa de 18f-fdg[suvmax=9, 7].Ganglion submandibular stang cu dimensiune de 9, 3mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax=4, 5].Ganglioni jugulocarotidieni superiori stangi cu dimensiuni de pana la 14mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax =7, 6].Adenopatii jugulocarotidienr mijlocii si inferioare bilateral, fara captare patologica de 18f fdg. Ganglioni supraclaviculari infracentimetrici bilateral fara captare patologica de 18f-fdg. Ganglion iliac extern cu dimensiuni de 17, 6 mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax =4, 6]. Ganglion infracentimetrici lomboaortici si intercavoaortici fara captare patologica de 18f-fdg.In urma unui control ORL am fost diagnosticata cu rinita alergica -polipoza nazala micropoliadenopatie latero -cervicala fara semnificatie patologica.urmand sa fac endoscopie nazala.Nu mi s-a spus nimic de operatie numai tratanent cu interferon timp de 3 luni de zile.va multumesc.
melanom malign 02-05-2013, 12:00:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
parerea mea este ca trebuie sa faci un consult ORL, asa cum scrie si in recomandarile de pe urma PET/CT-ului, pentru ganglionii suspecti de la nivelul gatului/mandibulei; as lua in considerare chiar si o biopsie a unuia dintre acest ganglioni, dupa cum arata imaginile de pe PET/CT. de asemenea, nu mi-e foarte clar ce e cu acea "adenopatie patologica iliaca externa stanga", ai scris fara punctuatie si nu ai scris nici ce nivel de fixare FDG are (SUV cat ?). cred ca daca chiar e vorba de o adenopatie iliaca externa, aceasta trebuie operata. ce ti-a spus medicul cu privire la aceste lucruri ?
melanom malign 01-05-2013, 20:43:39 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
buna seara. revin cu buletinul de analize de la ganglionii inghinali:liomfonoduli de 2 -7 mm (7 ganglioni)reactivi cu metastaze focale de melanom malign cu pigment melanic si extracelular fara efractie capilara intr-un singur ganglion. s-a facut un examen p.e.t.ct in data de 18 04 2013. rezultat: stare postevidare ganglionara inghinala stanga pentru melanom malign la nivelul regiunii posterolaterala a coapsei stangi fara ganglioni inghinali restanti, adenopatie patologica iliaca externa stanga adenopatii submandibulare si jugulocarotidiene superioare bilateral cu captare patologica 18f-fdg-posibil ganglioni reactivi(de corelat cu examen o.r.l. si probe inflamatorii) fara a putea exclude cu certitudine existenta determinarilor secundare ganglionare.cap torace abdomen pelvis membre inferioare sistem osos o.k . tratament medic oncolog interferonum alfa 2 b :mai-15 mui/m2-5zile/ sapt.;iunie iulie 10mui/m2*3/sapt. va rog frumos sa- mi spuneti parerea dvs. va multumesc.
melanom malign 29-04-2013, 20:00:52 de către vale1967
Subiect: melanom malign
nu s-a inceput nici un tratament pentru ca nu se stie daca acesti micronoduli au aparut recent adica din cauza melanomului sau este o problema mai veche de alta natura... de aceea s.a luat hotararea de a astepta 45zile si de a se face un nou C.T.urmarind daca acesti micronoduli au crescut sau nu...normal ca e mult mai bine ca acesti micronoduli sa nu creasca...desi simptomele sunt contrare,
melanom malign 29-04-2013, 18:53:29 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna domnule Vali.da, stiu ca la inceput erati inclus pt vemurafenib, dar dupa descoperirea micronodulilor spuneati de dabrafenib, de aia va intreb de ce nu s-a inceput tratamentul...myana am scris de atatea ori:interferonul nu isi are rostul...dupa cum a spus si medicul nostru de familie(care nu este un oncolog)in anii 80 si ceva a venit moda cu intarferonul, dar care nu a facut nimik pt cei bolnavi cu melanom, asa ca nici in Africa nu se mai administreaza(asta in forma de gluma)...si cand i-am spus ca in romania in schimb se da interferon la greu a zis pai normal, casa farmaceutica trebuia sa scape de tot interferonul produs si unde mai bine decat la noi, unde partea cu sanatatea lasa de dorit, putea sa il vanda.este vai de bolnavii din Romania ca habar nu au de unele lucruri si medicii continua sa ii bombardeze cu interferon la greu!mare pacat!
melanom malign 29-04-2013, 16:44:02 de către vale1967
Subiect: melanom malign
myana11...desi indicele breslow e foarte mare si sansele de a fi pozitiv ganglionul santinela sunt extrem de mari...ramane acel procent mic ca si speranta in aceasta boala...de a incerca prima interventia la ganglionul santinela, , , limfadenectomia e totusi o interventie mult mai complexa si cu urmari mai grave...lorena...tocmai acei micronoduli gasiti la plaman la primul C.T. facut dupa limfadenectomie a anulat inceperea tratamentului...cum stii doctorii de aici sunt buni profesionisti care isi fac bine meseria fara a pretinde absolut nimic dar o fac dupa un anumit protocol...si de multe ori acest protocol poate duce la complicatii grave.
melanom malign 29-04-2013, 12:43:26 de către myana11
Subiect: melanom malign
Buna ziua, va multumesc mult pentru raspunsuri. Alunita problema este un nev din nastere, pe partea de sus a piciorului drept, pe coapsa, asa cum este trecuta in analize. Are 59 de ani tatal meu. Tratamentul homeopat pe care il urmeaza in prezent consta in Zeolit (pentru eliminarea metalelor grele), orz verde si regim alimentar (fara carne, prajeli, mancare procesata in general).
Ganglioni palpabili nu are momentan. Eu una nu sunt convinsa de utilitatea inceperii tratatementului cu interferon, mai ales ca ar trebui urmat de 3 ori/saptamana, timp de 1 an si efectele secundare de care am auzit sunt ingrozitoare (evident, stiu ca depinde de organism). In ceea ce priveste operarea ganglionilor sunt confunza pentru ca exista 2 variante: ca ar fi tarziu pentru ganglionul santinela si ar trebui facuta direct limfadenectomie (scoaterea blocului ganglionar inghinal), ca nu ar fi tarziu si ca ar trebui scos ganglionul santinela. Multumesc mult de tot si sanatate tuturor
melanom malign 28-04-2013, 17:03:05 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna domnul Vali...ce sa facem?rabdare..astea sunt din pacate "protocoalele"...dar trebuia initiat deja un tratament intr-adevar dupa ce au vazut prezenta a 2 ganglioni pozitivi, aia insemnand metastaza la distanta.probabil asteapta rezultatul TAC-ului pt a fi siguri ce tratament corect trebuie adoptat!eu stiu de prezenta acestor pastile dabrafenib si trametinib care spun ca au dat rezultate f bune pt cei care au prezentat metastaze!...ati spus ca sunteti inclus in acest proiect.dar de ce nu ati inceput?si sotul meu a avut probleme cu limfa., dar atunci cand avea drenajul...in loc sa iasa "sierul", iesea lichidul limfatic...si pt asta i s-a facut o dieta fara grasimi(a slabit 15 kg in 10 zile).acum si-a revenit.insa dupa ce am plecat acasa de la spital si dupa ce i-au scos drenajul(dupa 3 saptamani).am mers tot la 3 zile in Milano pt a verifica locul operatiei si pt a-i scoate "sierul" ce se aduna inca!
melanom malign 28-04-2013, 12:57:47 de către vale1967
Subiect: melanom malign
ganglionii au fost scosi pe partea stanga si nodulul e sub bratul drept...probabil ca C.T.va clarifica acest aspect...deci in 8 Mai vom cunoaste mai multe, , , am inca senzatia de disconfort si cred ca e limfedem la 3 luni de la ultima interventie... mancarime de piele pe tot corpul folosind ZIRTEC care are efect 24ore si asa mergem mai departe...si eu am mutatia BRAF si normal ca sunt preocupat ca timp de 6 luni de la diagnosticarea cu melanom ulcerat cu breslow mai mare de 3mm.. 2 ganglioni santinela pozitivi, , , cu 8 micronoduli de 5mm pe plamanul drept si 2noduli pe partea stanga NU MI S-A ADMINISTRAT NICI UN TRATAMENT...ABSOLUT NIMIC..
melanom malign 27-04-2013, 23:50:35 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
myana11, unde a fost alunita si operatia si: are ganglioni palpabili prin regiunile vecine ? daca da (sau daca sunt suspecti la o ecografie atenta), atunci trebuie scosi chirurgical, fara a mai fi indicata neaparat treaba cu ganglionul santinela; apoi as recomanda iradiere pe zona respectiva si eventual tratament cu interferon; daca NU sunt ganglioni afectati, atunci se indica tehnica ganglionului santinela, dupa parerea mea, cu reevaluare ulterioara.
melanom malign 26-04-2013, 22:42:59 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna doamna miana si eu sunt tot de parerea domnului vALI..domnule Vali ma bucur sa aud vesti de dvs, e ceva timp de cand nu ati mai postat nimic pe forum...noi am renuntat la tratament din moment ce e o terapie experimentala si atata timp cat inca nu e dovedit ca are un beneficiu sigur pt a impiedica o recidiva a bolii...important este ca sotul meu are mutatia BRAF, deci in cazul unei recidive se va sti pt ce terapie se va opta.sotul meu are o interventie latero-cervicala...nu sub brat...doar ca il doare inca si e normal, dureaza pana ce corpul se adapteaza acestei "lipse de linfonozi" ce sufera organismul.limfonozii de pe ce parte au fost scosi ai dvs`stanga sau dreapta?nodulul respectiv este pe partea interesata, sau pe cealalta?multa sanatate va doresc!
melanom malign 26-04-2013, 16:35:45 de către vale1967
Subiect: melanom malign
myana11... parerea mea este recomandarea doctorului din Turcia adica excizarea ganglionului santinela si in cazul in care este pozitiv sa se faca limfadenectomia...daca vrei sa ne spui unde anume a fost alunita excizata, varsta tatalui, despre tratamentul homeopat si la ce ajuta la melanom?...lorena83 ce va determinat sa renuntati la tratament fie el si experimental?cum a rezolvat sotul cu bratul..mai are dureri, , , eu se pare ca m-am ales cu limfedem, dar nu asta ma preocupa ci faptul ca in decurs de o luna sub bratul drept mia crescut un nodul de marimea unui ou, am fost la spital si doctorul a zis ca vom vedea la C.T, care-l am programat in 8mai...in rest pauza...ei nu speculeaza nimic..daca stie cineva...e un gangliom inflamat sau ceva mai grav?
melanom malign 26-04-2013, 10:25:33 de către myana11
Subiect: melanom malign
Buna ziua tuturor! Ma alatur voua, celor care va confruntati cu melanomul malign si care faceti tot posibilul pentru a lupta. Tatal meu s-a operat la sfarsitul lunii februarie pentru a isi scoate o alunita ce incepuse sa supureze. Analiza histopatologica a avut urmatorul diagnostic: melanom malign tumorigenic ulcerat, infiltrativ pana in dermul profund. Clark 4, indice Breslow 5 mm. Au urmat analiza RMN si tomografia, in urma carora nu s-au constatat imagini evocatoare de determinari tumorale secundare la nivelul regiunii examinate. In pararel, pentru a fi siguri, pe data de 10 aprilie s-a mai intervenit inca o data chirurgical in zona afectata, pentru a se lua marginile de siguranta oncologica. Pe data de 18 aprilie am mers la spitalul Florence Nightingale in Istanbul pentru o analiza PET - CT. La fel, rezultatul a fost bun, fara niciun fel de indicatie de metastaze la distante. Am repetat si histopatologicul in Turcia si a confirmat analiza din Romania. In momentul de fata, am primit urmatoarele variante din partea doctorilor: doctor Constanta (de unde suntem), sa repete analizele o data la 3 luni si eventual, sa inceapa tratamentul cu interferon; doctor Turcia - sa faca operatia cu ganglionul santinela si eventual sa i se scoata tot blocul ganglionar, plus interferon; doctor Cluj - realizarea unei ecografii ganglionare, iar daca se depisteaza afectare ganglionara, sa se faca limfadenectomie, recomandand sa nu urmam tratamentul cu interferon. Evident, in prezent, tatal meu urmeaza si o cura de detoxifiere, fara carne, fara zahar si cu tratament homeopat. E destul de greu de decis care ar fi urmatorul pas de urmat, avand in vedere ca diagnosticul histopatologic este unul cu implicatii serioase. Daca ma puteti sfatui in vreo directie, astept cu drag parerile voastre.
melanom malign 18-04-2013, 23:26:15 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna doamna Adina...sotul meu se simte foarte bine, asteptam controlul...la tratamentul optional, adica un clinical trial(o terapie experimentala cu dabrafenib si trametinib) deocamdata am renuntat, adica nu are rost sa o faca, ne-a sfatuit si medicul ce il urmareste.deoarece este doar ceva experimental, bineinteles toxic(ca si toate chemio), el neavand deocamdata nici o alta metastaza in corp.in caz ca pe viitor se va gasi ceva, deja tumoarea initiala i-a fost analizata si stiu ca are mutatia BRAF prezenta, deci vor sti ce tratament sa aplice!..continua o alimentatie echilibrata, aloe vera, omega 3, astea pt a-i mari sistemul imunitar.si mergem cu Dumnezeu inainte!multa sanatate tuturor si multa putere!
melanom malign 18-04-2013, 21:58:15 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna seara, a trecut un an de cand fratelui meu i s-a pus diagnosticul melanom malign Clark IV breslow 8 mm, si 9 luni de cand i s-a facut ganglionul santinela, i-au fost scosi 9 ganglioni la axila dreapta, ggl santinela pozitiv.I s-a recomandat interferon, dar nu i l-au administrat din cauza ca are sindrom mielodisplazic.A fost azi la control, chirurgul a spus ca evolutia e foarte buna, nu sunt probleme, trombocitele le mentine peste 70 000, el se simte foarte bine.
RaulDuke la momentul acela spuneati ca, ``tratamentul cu interferon il consider optional; la fel de buna o consider doar urmarirea periodica (in alte tari cum ar fi marea britanie sau franta nici nu se face, in aceasta situatie) ``.
Eu sper sa fie bine in continuare.si sper sa mai posteze si altii lucruri bune, pentru a-i incuraja pe cei care acum sunt in situatii mai dificile...Multa sanatate tuturor!!!
melanom malign 18-04-2013, 19:48:40 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara luana incearca si cu biter suedez comprese in zona axiala unge locul cu crema de galbenele si pune timp de 2 SAPTAMANI COMPRESE CU BITER SUEDEZ eu una asa am facut si am avut noroc am avut clark 4 breslov 3 multa sanatate LORENA SOTUL TAU CUM SE MAI SIMTE
melanom malign 17-04-2013, 22:05:53 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
luana-1: deducem ca peste tot in loc de "axial" este defapt "axilar", asa este ? da, este o situatie frecvent intalnita, aceea in care un melanom malign cu mare risc de recidiva (adica breslow atat de mare) sa dea recidive loco-regionale, lucru care preteaza atat la tratament adjuvant, cu interferon, dar si la o urmarire mai atenta, spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze si in alte organ, situatie in care s-ar impune, daca nu pot fi operate, chimioterapia. imposibil de spus ca este vreo "greseala" la mijloc, dar in tot cazul, ganglionii axilari trebuiau verificati, cel putin palpator, inca de la operatie. cred ca in momentul actual se impune un consult oncologic cat mai rapid, caci este posibil sa fim in fata unei noi recidive cel putin locale/locoregionale.
melanom malign 17-04-2013, 17:44:48 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Luana, de ce s-a facut excizarea nodulilor? S-a facut pentru control sau pentru ca erau inflamati? Erau palpabili? In foarte multe cazuri s-au intalnit metastaze ganglionare. De fapt in ganglioni ajung pentru prima data celulele canceroase, pe cale limfatica.
Da-ne mai multe detalii, dimensiunea melanomului, ce simptome ai avut, daca avea ulceratie, care au fost limitele de siguranta.
Multa sanatate iti doresc.
melanom malign 17-04-2013, 11:57:33 de către rodi65
Subiect: melanom malign
va multumesc pentru sfat, o sa incerc sa ajung la medic prof la cluj unde am inteles ca se incearca si alte tratamente
pt adina sotul meu a luat in prima luna 36 unitati zilnic 5 zile 2 zile fara, acum de 2 luni luam 18 ui luni miercuri si vineri
melanom malign 16-04-2013, 22:00:54 de către luana-1
Subiect: melanom malign
Buna seara. Am si eu o intrebare care ma macina. Diagnostic dupa ex anatomopatologic Clark V, Breslow 5, 9. Excizarea s-a facut oncologic, dar fara abordare nodul santinela. Dupa 2 ani de la prima operatie, s-a efectuat a doua de excizare noduli axiali (intre timp, un an de interferon). Acum la 7 luni de a operatie, cicatricea axiala s-a inegrit pe o portiune si la palpare par a fi din nou noduli. Plus o alta inflamare a nodulilor din zona claviculara. As vrea sa va intreb daca si in alte cazuri au aparut recidive din acestea ganglionare. E ceva "obisnuit"? Sau e o greseala a chirurgului care desi a zis ca a curatat complet zona, n-a facut-o? Multumesc mult de raspuns.
melanom malign 13-04-2013, 17:13:25 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna LORENA multumesc pentru raspuns MA cheama adina eram foarte curioasa daca cel putin la naturiste este macar un singur medicament e la fel ca al meu dar nu e nici unu multa sanatate
melanom malign 12-04-2013, 10:03:28 de către lorena83
Subiect: melanom malign
in plus alimentatia ii este mai echilibrata, am eliminat carnea de porc pt un timp, carne alba(nu exagerat) si peste pe gratar, verduri, legume, fructe, sucuri de legume si fructe proaspete si multa apa;))(Nu exagerat nici asta, ca nimic nu trebuie exagerat);))mergem cu Dumnezeu inainte si speram sa mergem bine!|
melanom malign 12-04-2013, 10:00:53 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna dimineata...pt mama Alinei (nu stiu cum va cheama;))sotul meu face tratament cu aloe vera, arginina, omega 3...pt a-l ajuta sa elimine toxinele din corp...precizez ca, cu 2 ani in urma a mai facut tratament cu aloe vera pt o veche problema de a lui si l_a ajutat f mult!pe langa astea miere, propolis, laptisor de matca, polen si ser fiziologic.iti da multa energie, rau oricum nu iti fac.cat de bine iar nu stiu, dar cum doctorii experimenteaza medicamente, si noi experimentam naturiste!luni mergem in Mliano la interviu cu medicul oncolog pt a ne explica mai bine in ce consta tratamentul cu medicamentele pt un an propus de dansii...si vom analiza argumentele pro si contra!multa sanatate va doresc!
melanom malign 11-04-2013, 21:12:16 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna lorena in romania intron a e acelasi lucru cu interferonu ce tratament naturist ea sotul tau
melanom malign 11-04-2013, 21:08:20 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna rodi65 eu am renuntat de la a doua doza si la fel ca si sotul tau pana sa fac interferonu nu am avut nimic eram un om perfect sanatos mergeam la serviciu nu aveam nici o treaba am renuntat la intron a si merg pe naturiste ma simt foarte bine dar sotul tau a facut pctct cum a iesit si cum il face cate unitati
melanom malign 11-04-2013, 18:43:23 de către lorena83
Subiect: melanom malign
http://www.ok-salute.it/Oncologia/melanoma-maligno-nodulare-IV-b-e-interferone/j54964.sfatul unui medic de aici catre un pacient caruia i-a fost recomandata tratamentul cu interferon.adica de a nu-l face pt ca e foarte toxic si nu a demonstrat vreo schimbare importanta pentru vindecarea melanomuli!
melanom malign 11-04-2013, 18:25:56 de către lorena83
Subiect: melanom malign
stie toata lumea ca o buna imunitate ajuta mult organismul in lupta cu aceasta boala...Ct, pet, rizonanta magnetica si toate medicamentele sunt toxice, deci intoxicam corpul, asa ca un tratament pe langa el naturist ne ajuta cel putin sa stam in picioare si o alimentatie saraca in fermenti lactici!pt a putea face tratamentele enumerate mai sus, care sunt aici in italia, trebuie sa ai prezenta o mutatie numita BRAF, care o descopera prin reanalizarea tesutului tumorii primitive!sigur este si in romania un centru unde s-a adus din america aceste tratamente experimentale, doar ca din care am inteles nu se deconteaza mai nimik acolo...deci daca nu ai bani.., iti da interferon degeaba, ca altceva nu deconteaza casa de sanatate...e de ras, nu altceva.ca sa nu pleci bou si sa sa vii vaca, iti dau si ei ceva...chiar daca stiu si ei ca oricum exista 10 la suta sanse sa iti faca ceva!cautati pe internet pe site-urile din america, italia, spania sau germania sa vedeti ce este interferonul si ce scriu forumurile de acolo si medicii ce dirijeaza acele forumuri!in italia domnule vali daca doriti un forum incercati sa ii scrieti medicului Nicola Mozzilo, FORUM MELANOMA CORRIERE DELLA SERA!pe mine ma ia rasul ca sa nu ma ia plansul cand vad pe aici ce scriu, interferon domne la greu, ca altceva nu deconteaza casa de sanatate! sau ca daca nu esti intr-un stadiu avansat de boala nu poti face Ct, decat cu plata, adica controalele periodice!e de rasul lumii!pai omul cand e in ultima faza de melanom il mai tot fugari sa ii faci CT, ca dupa aceea sa faca cateva chemio si sa moara!f buna strategie!ma intreb daca ar avea un caz in familie vreun medica, adica sa iubeasca mult persoana respectiva ce strategie ar adopta!sigur nu interferonul!inca nu am auzit pe cineva care sa il ia si sa se simta bine pe forumurile din romania in care am intrat!multa sanatate va doresc tuturor si nu va speriati!fiecare are destinul lui, doar ca oamenii ne mai si ajuta sa ni-l facem, deci implicit si medicii...problema e sa ajungi la un medic UMAN! nu unul care vede in tine o alta sursa de venit!rusine medicilor care iau bani pacientilor bolnavi de CANCER!vai de cei care nu au bani in Romania
melanom malign 11-04-2013, 18:11:36 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna rodi65...nu stiu ce tratament este intron A, si din cate am inteles sotului tau i-au fost scosi 2 linfonozi, care au rezultat cu metastaze...practica care se face aici in Italia in cazul melanomului este urmatoarea:dupa depistarea melanomului se face o excizie mai mare a suprafetei, in functie de breslow-ul avut, o margine de siguranta sa zicem asa si scoaterea linfonodului santinela(primul linfonod la care ar putea ajunge celulele tumorale pe calea limfatica, orin injectarea in locul unde a fost alunita a unei substante radioactive, care face exact traiectul celulei)...in cazul in care acest linfonod santinela iese pozitiv, se procede la scoaterea lantului de linfonozi de pe partea interesata, in cazul sotului dvs lantul inghinal...scoaterea lantului de limfonozi nu a demonstrat inca o imbunatatire a vietii, doar ajuta la aprecierea stadiului bolii.dupa ce se stabileste stadiul bolii se propune tratamentul cel mai adecvat...intron A nu stiu ce este.in Italia interferonul de care se vb atat de mult este scos deja, nedovedind un procentaj destul de bun pt imbunatatirea calitatii de viata celor cu melanom...aici in cazul sotului dvs, fara alte metastaze, adica la organe este vaccinul (o terapie experimentala si aceasta) si terapia pe care o va urma si sotul meu 2 pastile pe zi timp de un an dabrafenib si trametinib (tot experimentala si aceasta terapie), , , sau mai este vemurafenib.sotul meu merge si la consult osteopatic, cu tratamente naturiste, care, chiar daca anumiti doctori nu le vad rostul, eu le numesc cum ei numesc medicamentele terapii experimentale, si ca si in cazul interferonului ca ti-l da, dar oricum la prea putine persoane s-a dovedit a fi eficient, si naturistele sunt o terapie experimentala, care in plus rau nu iti face...doctorii ar trebui sa mearga mana in mana cu asa ceva, insa lacomia banilor doar pt ei este prea mare!daca ceri unui meic garantii ca te umfla cu medicamente pt tratarea melanomului nu ti le da, chiar te mai si fac sa te simti rau(cum e cazul sotului tau).ei, daca le zici ca vrei naturist vai de mine, cade cerul.cu toate ca alea nu iti fac rau, te ajuta sa elimini toxinele din corp...bineinteles nu e de renuntat la controalele periodice la care o persoana trebuie sa se supuna!
melanom malign 11-04-2013, 10:01:31 de către rodi65
Subiect: melanom malign
Buna ziua
Am urmarit forumul de mai mult timp si acuma m-am hotarit s-a scriu si eu cazul meu pentru a afla o opinie in plus. Sotul meu a avut o alunita pe coapsa dreapta care s-a modificat in timp, la controlul dermatologig a fost diagnosticat cu cancer de piele, a urmat prima operatie in 10 iulie 2012 rezultatul
" SECTIUNILE EXAMINATE RELEVA O PROLIFERARE DERMICA MELANOCITARA ATIPICA (S100+, HMB45+)CU TENDINTE LA DISTRUGERE EPIDERMICA SI INVAZIE. MARGINI DE REZECTIE LIBERE.
DG MELANOM MALIGN CLARK III, BRESLOW 2MM"
au urmat ecografi si CT, in luna septembrie apar doi ganglion care dupa analize si ecografe sunt scosi in data de 13 noembrie 2012, rezultatul histopatologic"
1. GANGLION INGHINAL DRT2/1CM
2. GANGLION COAPSA DRT 4/2CM CU ASPECTE DE NECROZA
MICROSCOPIE
SECTIUNILE EXAMINATE PROVENITE DE LA NIVELUL AMBILOR LIMFONODULUI PREZINTA ASPECTE DE INFILTRARE TUMORALA, CELULELE SE DISPUN SOLID, ALVEOLAR, DE ASPECT EPITELIOID, UNELE CU CITOPLASMA CLARA, ALTELE GRANULAR EOZINOFILA, PLEOMORFISM NUCLEARACCENTUAT, STROMA CONJUCTIVA FINA CU INFILTRAT INFLAMATOR LOMFO-PLASMOCITAR.
Dupa toate acestea am ajuns la oncologie de unde sa refacut analiza patologica a blocurilor de parafina din operatile anterioare, de mentionat ca metastaza nu sa gasit in alta parte rezultatul a fost " se confirma diagnosticul de melanoma malign (AEI/AE3-:S100+:RMB45+:K167 70%)"
Din ianuarie urmam tratament ci intron A, dupa care sotul meu se simte foarte rau, pana atunci nu a avut nici o durere nici nu ;la deranjat in vrun fel alunita numa sa modificat si atit
melanom malign 06-04-2013, 20:27:09 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara eu ma simt foarte bine continui cu naturist pana in mai multa sanatate tuturor
melanom malign 06-04-2013, 15:28:33 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna...sotul meu se simte bine, multumim...face si el si tratamente naturiste pt intarirea imunitatii corpului si eliminarea toxinelor...asteptam urmatorul control, care sper ca va iesi bine!dvs cum va simtiti?multa sanatate!
melanom malign 05-04-2013, 21:07:38 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
domnule VALI dum ce ati mai facut cum va simtiti
melanom malign 05-04-2013, 20:58:06 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara LORENA ce face sotul tau cum se simte vad ca nu ai mai spus nimic sant mama cristinei
melanom malign 04-04-2013, 10:49:03 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu placere !
melanom malign 03-04-2013, 23:50:14 de către iulian77
Subiect: melanom malign
Mi-a recomandat in scris chiar. Cred ca am fost gresit inteles. Nu doresc sa fac nici pet ct pe banii mei si cu atat mai mult interferon pe banii oricui... Recomandarea a fost facuta de un Prof Dr.
I-am spus si celuilalt oncolog ce mi-a propus dnul prof. iar raspunsul primit a fost asemanator cu postul dvs de mai sus.
Va multumesc inca odata pt raspuns.
melanom malign 03-04-2013, 23:00:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
io nu cred ca un medic "celebru" ti-a recomandat tie interferon la un melanom breslow 1, 5 mm fara ulceratie si fara ganglioni invadati, nu conteaza in ce doza. nu respecta criteriile din metodologia folosita la casa nationala, ca atare nu s-ar aproba niciodata (in mod normal) dosarul. sa dai tu banii pe el, la fel cum vrei sa faci cu PET/CT-ul este CEL PUTIN nefezabil, asta suprapus peste notiunea fundamentala ca literatura de spcialitate insasi si chiar ghidurile americane nu cred ca ar sustine acest tratament in cazul tau, pe baza lucrurilor prezentate de tine aici. tu ce varianta alegi ?
melanom malign 03-04-2013, 21:16:13 de către iulian77
Subiect: melanom malign
Va multumesc pentru raspuns si apreciez voluntariatul dvs pe acest forum!
Justificarea pentru interferon (si acum incerc sa citez cat mai exact medicul) ar fi ca in melanoamele relativ fara probleme exista un 10%care merg prost si in melanoamele cu pronostic nefavorabil iarasi exista un 10% care merg nesperat de bine. Si cu interferon in doze mari ( a pus accent pe aspectul asta) s-ar mai reduce din riscuri...
Petct-ul, in cazul in care nu s-ar evidentia nimic, ar folosi ca martor pentru investigatiile vitoare similare. Evident costul va fi suportat de mine.
Sunt din Bucuresti iar cei doi medici sunt destul de celebri.
melanom malign 03-04-2013, 20:00:06 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
si deci vrei sa-ti spunem noi ce sa alegi ? ma tem ca nu putem face asta. despre PET/CT: in cazul melanomului malign, ma tem ca nu este aprobat spre decontare in romania in stadiul acesta, deci daca "se insista" sa faci, va trebui sa ti-l platesti din buzunarul propriu, lucru care nu stiu daca merita, ca sa zic asa. la fel, despre interferon, daca te afli in romania, respectivul tratament NU este aprobat pentru stadiul tau; stadiul bolii este unul foarte mic, margini negative, fara ganglioni invadati, despre ulceratie pe buletinul histopatologic nu se spune nimic, deci nu cred nici ca ai primi aprobare. ca atare prima varianta listata mai sus suna rezonabil, sub rezerva faptului ca eu NU dispun de toate datele de care au dispus medicii tai. cred ca ar trebui sa le ceri explicatii si argumente fiecaruia, pentru a intelege mai bine si a putea sa cantaresti mai bine. in tot cazul, pe baza a STRICT ce ai relatat, prima varianta suna rezonabil (datorita riscului de recidiva, care chiar daca e foarte mic, totusi exista), a doua... mai putin. ca sa nu zic deloc.

discuta deci cu medicii tai! cel putin al doilea... are si vreo idee despre cum poti face PET/CT ? sau vreo justificate despre de ce si daca te incadrezi la criteriile pentru interferon ?
melanom malign 03-04-2013, 16:28:41 de către iulian77
Subiect: melanom malign
Scuze, am uitat sa trec diagnosticul : Melanom cutanat primar indice breslow 1.5mm
melanom malign 03-04-2013, 16:01:39 de către iulian77
Subiect: melanom malign
Buna ziua! Numele meu este Iulian. In urma exciziei unei alunite in noiembrie 2012 ( se modificase din culoarea pielii in maro inchis aproape negru), diagnosticata initial de dermatolog nev melanocitar, rezultatul biopsiei a fost urmatorul:
Microscopic: Leziune melanocitara asimetrica si imprecis delimitata alcatuita dintr-o proliferare de melanocite atipice atat la nivelul epidermului cat si la nivelul dermului papilar si reticular superior si mijlociu pe o grosime de 1.5 mm breslow.
Melanocitele la nivelul epidermului sunt dispuse singular inechidistant si in cuiburi inegale ca forma, marime si dispozitie situate atat la nivelul jonctiunii dermo-epidermice cat si in straturile superioare ale epidermului.
Melanocitele de la nivelul dermului sunt dispuse in cuiburi, striuri si plaje celulare atat la nivelul dermului papi;ar si reticular superior si mijlociu cat si la nivelul dermului perianexial din jurul unui folicul pilos
Melanocitele au nuclei mai mari, pleomorfi si hipercromatici, cu nucleoli proeminenti si mitoze atipice, nu prezinta matiratie si nici stroma.Focal se remarca invazie vasculara limfatica. Nu se remarca invazie perineurala. Un infiltrant inflamator limfocitar si cu macrofage insoteste leziunea melanocitara.
IHC: Pan Melanoma Cocktail 3: Pozitiv la nivelul melanocitelor de la nivelul epidermului, dermului papilar si reticular ( pe o grosime de 1.5mm) si epiteliului folicular si dermului perianexial ( pe o grosime de aprox 2mm)
p53 negativ; ki67 pozitiv nuclear cu un index 6-8%; D2-40 pozitiv la nivelul vaselor limfatice, fara invazie neoplazica intralimfatica; CD 34 pozitiv in endoteliile vasculare, fara invazie neoplazica intravasculara.
In ianuarie a.c. s-a facut reexcizie iar marginile de siguranta au iesit "curate" la parafina. Tot atunci s-a facut si excizia ganglionilor santinela (doi) care au iesit fara invazie atat la parafina cat si la testele IHC.
Si acum intrebarea. Sunt monitorizat de doi medici oncologi carora nu o sa le dau numele. Problema mea este ca unul are o atitudine ffffffoarte relaxata si nu imi recomanda decat controale clinice la 4 luni si pana in 12 luni nimic imagistic iar celalalt e ultraingrijorat si "din experienta", vrea sa fac urgent un PET-CT si sa fac tot posibilul sa intru intr-un tratament cu interferon doze mari. Ce aleg?... Va multumesc!
melanom malign 02-04-2013, 22:50:44 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
melanom malign 02-04-2013, 22:48:21 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
deci poimaine. foarte bine !
melanom malign 02-04-2013, 22:33:02 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
in 5.04 suntem programati pentru a fi luati en evidenta
melanom malign 02-04-2013, 22:27:15 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
inafara de PET/CT si CT ? ecografie, scintigrafie osoasa, radiografie pulmonara, RMN de diverse zone, etc. totusi indicatia fiecareia in parte nu o poate stabili decat oncologul care se ocupa de caz.
melanom malign 02-04-2013, 22:18:43 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
ce alte analize se pot face pentru a afla cat este de grav sau extins
melanom malign 02-04-2013, 21:44:11 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
posibil, dar nu obligatoriu.

26241 com 1 2 3 4 ..... 231232233234235236237 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp