Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 258259260 261262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii 30-07-2009, 15:18:42 de către ana s.
salutare la toti si multa sanatate. ma numesc ana am 28 de ani si de 12 ani sunt in remisie complecata a bolii hodkin 3b. am o rugaminte daca stie cineva ceva despre REGISTRUL DONATORILOR DE CELULE STEM cum putem sa luam legatura cu acestre centre si ce trebuie sa fac sa ma inscriu pe lista de asteptare pt un transpalant. am inteles ca e bine sa fac acest transpalnt cat timp sunt in remise. va multumesc.
Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii 00:00:00 de către cursant1001
Bogdan, nu stiu cum sta situatia cu boala Hodgkin la femei, insa avem o cunostiinta a carei sotie a ramas insarcinata la la aproximativ 1 an si 6 luni dupa terminarea tratamentului pentr Hodgkin gr. IV, iar copilasul s-a nascu sanatos !
Si eu am Hodgkin gradul II a si am 28 de ani si as vrea sa stiu daca voi avea copii vreodata. Oricum medicul tau curant iti poate da mai multe detalii. Multa sanatate !
Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii 00:00:00 de către ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Riscul e mare .

----------*


(*modificat de admin)
Boala Hodgkin-detalii si sanse de a avea copii 00:00:00 de către Gereben
Eliza-Satu Mare

Fetita mea a fost diagnosticata cu boala Hodgkin stadiu 1A dupa un tratament cu citostatice a facut si radio terapie fetita acum este perfect sanatoasa si in curind vom atinge 5 ani ca am terminat tratamentul pe parcurs pot avea surprize neplacute
cum se poate trata displazie mamara? 00:00:00 de către ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Daca o pacienta are displazie mamara sigur hipofiza nu lucreaza bine si exista un risc in timpul sarcinii .
---------*

(*modificat de admin)
cum se poate trata displazie mamara? 00:00:00 de către mirela.iancu
Buna ziua,
Am 26 de ani si am fost diagnosticata cu displazie mamara. Dr. mi-a spus ca se recomanda supravegherea anuala si mi-a dat un tratament cu dufaston, progestogegel si anticonceptionale. Din ce am citit pe anumite site-uri, aceasta doza mare de hormoni nu este recomandata in cazul displaziei mamare. Imi puteti recomanda un tratament, sau imi puteti da un sfat?
Momentan nu am dureri de sani, si nu am alte boli care sa justifice aceasta afectiune.
Va multumesc anticipat.
Mirela
cum se poate trata displazie mamara? 00:00:00 de către cata_32
Va multumesc!
cum se poate trata displazie mamara? 00:00:00 de către Dr.Evelyn
Nu va afecteaza nici sarcina, nici alaptatul.
Displazia mamara se supravegheaza si nu se intervine asupra ei daca este stationara(cel mai adesea este asa) pentru ca recidiveaza oricum.
Insa ati mai pus intrebarea asta la o sectiune si v-am raspuns.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 12-06-2012, 23:38:12 de către RaulDuke
am inteles. va urez mult noroc si curaj !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 12-06-2012, 23:28:37 de către florindante
programare are pe luni, deci peste 5 zile. am inteles ca sa extins la plamani si in zona peritonina adica spre coloana. nu stiu ce e de facut. sigur ca oncologul va spune ce trebuie dar, nu stiu de ce nu se face atat timp cat inca el se simte bine relativ pt ca are anemie, dar aceasta nu este severa ci moderata ceea ce e "bun" sa zic, si el inca mananca bine si poate umbla. are tusa seaca.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 12-06-2012, 23:22:39 de către RaulDuke
cum am mai spus, tatal tau trebuie sa urmeze tratament oncologic, care cel mai probabil unul chimioterapic in momentul de fata. trebuie sa va faceti programare la oncolog. intr-adevar, o zi, doua, ba chiar o saptamana sau mai mult nu inseamna NIMIC in evolutia acestei boli, prognosticul (din pacate unul nefavorabil) nu se modifica; si in nici un caz metastazele nu au aparut DE LA ZERO in 5 zile, cu siguranta ca erau acolo de mult dinainte.

aveti programare la oncolog ? cum arata analizele lui si care sunt principalele suferinte ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 12-06-2012, 13:11:23 de către florindante
va rog care ma poate ajuta cu informatii utile. la tatal meu se pare ca sa extins si la plamani are la stomac si metastaza la ficat. ce ar mai putea face in momentul de fata? as vrea macar sai mai pot `indulci` viata atat cat mai e ea, nu stiu ce sa mai fac. medicul care la trimis la tomografie dupa ce a primit azi rezultatul de la tomografie a vazut ca i sa extins la plaman ia spus sa astepte pana luni ca are cu programare la oncolog ; ca o zi, doua in plus nu conteaza, dar mie imi vine sal strang de gat, cum sa nu conteze? la inceput avea doar la stomac si ficat iar in cinci zile sa extins si la plamani. daca incepea un tratament mai puternic poate mai estompa cancerul macar. nu stiu ce sa mai zic, si incotro sa ma duc pt un ajutor mai de calitate. aveti vreo recomandare?. eu sunt din timisoara.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 11-06-2012, 23:11:00 de către RaulDuke
cu placere! asteptam.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 11-06-2012, 22:26:31 de către florindante
multumesc, maine primeste rezultate la tomografie si o sa stiu mai sigur cu e situatia. revin cu ce o sa aflu ms
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 11-06-2012, 22:22:46 de către RaulDuke
da, din pacate suntem toti, in diverse grade, neputinciosi in fata acestor boli. totusi medicii au solutii de fiecare data, daca nu pentru a salva sau macar prelungi viata, macar pentru a ameliora simptomele.

pentru ajutor trebuie sa va indrume medicul de familie catre serviciile care pot sa ajute in momentul de fata. in cazul cancerului de stomac in faza metastatica se indica chimioterapia, cu scopul de a stavili progresia bolii, fie si macar o perioada, iar asta se face de catre oncolog. daca sangereaza, trebuie operat... cu asta se ocupa chirurgul. pentru durere sau anemie sau alte probleme, aici se iau masuri generale care pot fi folosite de mai toate tipurile de medici, inclusiv de medicul de familie.

cum a fost diagnosticat ? are un examen CT recent ? aveti o programare la oncolog ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 11-06-2012, 21:02:46 de către florindante
buna, tatal meu a fost diagnosticat cu metastaza hepatica, adecarcinom cred gr 2 si cancer la stomac. mananca bine inca merge, desi e slabit deoarece a pierdut sange de la stomac.ce se poate face pt al ajuta ?care este cea mai buna metoda pt ai prelungi viata?
va rog sami raspundeti sunt neputincios in fata acestei boli nemiloase
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2012, 09:00:39 de către RaulDuke
repet: PARANOIC ! adica ai idei PUTINE, incidental GRESITE si FIXE: ti-am zis ca pH-ul sanguin este intre 7, 3 si 7, 4, nu conteaza ca ai sau nu ai cancer. el scade cand intri in acidoza, de exemplu din insuficienta renala, sau poate creste cand faci alcaloza, pentru ca, de exemplu, te hiperventilezi. dar NU MAI MULT de cateva zecimi este variatia! dupa aia mori. restul sunt numai minciuni si scorneli scoase de tine ! nu stiu de ce faci asta, dar esti penibil.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2012, 02:51:15 de către 1Cenusareasa
1Cenusareasa este pe de o parte un paranoic si pe de alta un om fara scoala;

aici ai nimerit ! Nu am nici o scoala ! Este o scoala cam la 1 km mai incolo si e a statului !
Nu mi-ar fi placut s a aiba nici vecinii scoala , ca imi spargeau copii geamurile , furau ciresele.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2012, 02:45:42 de către 1Cenusareasa
Imi pare rau ( zau ! ) ca trebuie s a te contrazic iar. In tesuturi este diferentz a de 0.2 diferentz a ph singe - tesut. Asta insemna de 3 ori mai multa aciditate , ca e scara exponentiala .
Cei cu cancer au 6.5 la singe si sub 7 la saliva.

pH ridicat din celulele canceroase se poate duce pina la peste 9 ! Adica 100 si ceva de ori mai bazic.
Si intre stomac si doden e diferentza.

Eu nu ma supar ca iti mai spun odata . E vorba de ridicat incet, in incrementi mici , pH in general, dar pt lovit tumora trebuie s a cresti in celule . Si se poate . Acum de ce ai fi tu contra ? Ca nu stiai ca cei teminali de cancer au aciditate a de 200 ori mai mare ca cei sanatosi ? Nu-i nimic ! Afli acum ! asta e rolul polemicii.

Stiu cum e si ca nu se tine cont, dar s e va schimba odata si odata .
Ti-am sopus ca stiu si sint de acord ca variatii mari de pH la singe nu se poate face . Stiu foarte bine ca lucrez cu asta mereu. dar incet, normalul poate fi ridicat tot mai sus.
Corpul tinde sa mentina ph Cit mai constant posibil. Dar daca valoarea e jos( sub 7, ) e jale cu J mare. Incet s e poate stabili un nou " normal " pina e trecut de pragul de 7, 4.

Aici cad cei care practica Immunotherapy. Ei ridica pH , dar il ridica prea incet. De asta au o ratra de succes doar de 35 % si 15 % la cei in stage 4.
Este o grabire inceata , dar sigura . Corpul se adapteaza la noile valori.
verifica la eci terminali singele , saliva si vezi ce valori au. De 6, 5 ( in jur ).
daca ii lasi acolo , se prapadesc. Aici cred ca gresiti voi, dar e treaba voastra ! eu nu ma bag decit ca sint alte cai.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2012, 01:18:28 de către RaulDuke
1Cenusareasa este pe de o parte un paranoic si pe de alta un om fara scoala; altfel ar fi stiut ca pH-ul sangelui umana este oricum in jur de 7, 4 si cu siguranta cel din interiorul celulelor nu este foarte diferit; la fel, acest pH nu poate sa varieze niciodata prea mult, pana in momentul in care fie murim, fie suntem aruncati intr-o baie de acid sau de baze puternice.

prietene, nici macar lucrurile nu ti le pui bine in cap: sa mori "de batranete" ? asta ce vrea sa zica ? de batranete nu se moare tot de o boala ?sau se moare la batranete din sky diving sau ce ? iar procentele alea superbe de 0, 16 si alte imbecilitati de cifre, de unde le scoti ? :D ai tras o integrala de olimpic de vara sau o linie in spatele canapelei ? e normal sa spui asemenea porcarii ? probabil ca da, pentru un asemenea mincinos patologic, ca tine !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 29-05-2012, 21:22:16 de către 1Cenusareasa
Vorba vine !
Regula estre simpla . Cine este in stage 4, e terminat pe clasic si la medici. Punct.
Daca e operat, de obicei devine stage 4 cam intr-un an si iar e rau.

Cancerul nu e parte din noi, mai copii ! Medicii nu au invatat nici o ora ce este cancerul. Ei va zic tot poeziile stiute de la scoala. cancerul creste daca bate inima bine sau daca nu bate prea bine. Creste daca ai stomac de otzel sau daca e in pioneze.
Cancerul este o forma de viatat ce face energia ca ciupercile, DIN FERMENTATIE ! Nu foloseste oxigenul ca celulel bune.
Cea mai directa e sa ridicati pH in singe incet , pina ajunge la 7, 4 ( dureaz a cam 2-3 luni ) si sa faci pH 8, 5 -9 in celule. da , s e poate cu Cesium, rubidium si citeva minerale de transfer ( Mg, germanium , etc ).
Dac e stage 4 si nu cauti ceva , va spun eu de la inceput ca sans a e doar de 0.16 %. Da ! Atit de mica este sansa sa mori de batrinetze.
Va duceti la clinici pt diagnostice, ca sint aparate facute de ingineri. Apoi fugiti cit va tin picioarele . Chiar s e zice, ca daca zice doctorul ca vei muri in 6 luni, fugi cit potzi; ca chiar ti-o face.

Ei dau in bobi si ei cauta s a fie medici si la cancer. E alt animal ce nu il stie , ca nu fac la scoala si nu au voie sa creada altfel.

Imi pare rau, dar nu incercati cu verdetzuri ca nu faceti chiar nimic ! Sint bune inainte si dupa b, dar daca aui cancer, e prea tirziu, Nu au densitate a terapeutica necesara.
Vedeti cum s-a vindecat de cancetr Pres Ronald reagan ! El a crescut pH si a scapat de cancer. A mai trait 19 ani si a murit de batrinete. Credeti ca el nu ave a bani sa se duca la medici ? Si daca da, de ce a ape4lat la un fizician si nu la un medic. Ghici ghicitoarea mea.

Nu mai spuneti la medici ce pastile luati si ce e la analize. Ca un cancer e in crestere orice data ar fi. Nu s e aplica nimic la cancer. cancerul s e hraneste numai cu glucoz a fermentata. Nu maninca altceva si nu conteaza ca tu manini ridichi.

Mediciona este o alternativa la solutia reala, adica la cresterea pH. cancerul nu traieste in pH ridicat.
Cei care iau bicarbonat si altele pt redus acidul la stomac, nu fac niciodata cancer. Asyta e secretul pe care voi refuzati s a il vedeti.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 29-03-2012, 23:14:20 de către RaulDuke
numai bine!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 27-03-2012, 22:24:30 de către hurjei
Ok, Multumesc frumos pentru raspunsuri. Numai bine!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-03-2012, 10:59:59 de către RaulDuke
nu inseamna nimic, nu sunt modificate semnificativ. despre pastile pentru dureri de stomac, ma tem ca asta nu se poate recomanda pe internet ci numai in urma unei consultatii medicale, care nu poate fi in nici un caz inlocuita de o discutie pe internet, fie ea si cu doctor House. adresati-va medicului de familie !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 21-03-2012, 18:48:18 de către hurjei
da, gemcitabina face.prima doza a fost de 6g si a scazut treptat pana la 2 g. Daca imi permiteti va pot da rezultatele primelor analize dupa operatie, care sunt 93iunie 2011): Hemoleograma 6.1 10³; Hgb 13.9; Hct 42g; Plt 360 10³ ; VSH 20mm;
rezultatele ultimelor analize(27februarie2012) : creatinina serica 0.88; Fosfataza alcalina 84; Glicemie 100; Hemoleucograma 8.5 10³ ; HGB 16.8 ; HCT 43g; plt 260 10³ ; TGOC 26; TGP 23; Uree serica 35; VSH 10.
Observ ca unele valori s-au schimbat, ce inseamna acest lucru? Inca o intrebare, ce pastile sau cu ce se pot ameliora durerile de stomac, pentru ca de ceva timp il doare foarte tare?
Va multumesc frumos de amabilitate.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 20-03-2012, 23:11:59 de către RaulDuke
stii cumva ce tratament chimioterapic urmeaza ? mai des de odata pe saptamana cu siguranta nu face. gemcitabina ? de asemenea este foarte importanta evolutia markerilor, incepand de la prima lor dozare.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 19-03-2012, 20:00:23 de către hurjei
La ultima discutie cu medicul sau oncolog i s-a spus ca este bine si ca rezultatele analizelor sunt din ce in ce mai bune. Nu a facut iradiere, acum face citostatice cate o doza pe saptamana sau mai des, mai rar, in functie de cum stabileste medicul(ex: a facut 3 sedinte in 3 saptaman si urmeaza peste 2 saptamani umatoarea sedintai). V-am intrebat de naturiste pentru ca par a avea efect pozitiv deoarece s-a simtit din ce in ce mai bine, si parul este in continua regenerare(ii cade imediat creste altul), cat despre alimente nu poate consuma orice (ex: portocale, mineole, acidul, sosurile ii provoca dureri de stomac), iar medicul nu i-a spus ce poate consuma. De la un timp el s-a ingrasat considerabil, insa in partea dreapta a corpului, in zona terminala a ficatului unde a avut si acel furtun la operatie, este mai umflata decat in mod normal, chiar si fata de partea stanga.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 14-03-2012, 23:51:29 de către RaulDuke
daca vorbim de diagnosticul de cancer (eventual adenocarcinom) de cap de pancreas cu invazie in ficat, deci o extensie foarte mare cu invazie locala cel putin, daca nu si metastaze, probabil ca ai fost si tu ca si tatal tau informata ca prognosticul vital este totusi unul foarte rezervat. in orice caz, din alte considerente decat cele chirurgicale, nu are nicio restrictie alimentara. singura mentiune este fata de cantitatea pe care o mananca. nu este recomandat sa manance mese in cantitati mari. in schimb, calitativ vorbind, poate sa manance ABSOLUT ORICE, ca un om obisnuit, ba chiar absolut ce ii place si are chef, cand are pofta. nu exista nici un beneficiu in a-l chinui si a-i interzice lucruri pe care le doreste, in schimb este foarte neplacut si descurajant, lucrurile acestea ti le spun ca oncolog.
depsre aspectul cu "partea dreapta a corpului este mai umflata" aici nu inteleg prea bine ce vrei sa zici, nici cu "zona stomacala"... nu pot sa te ajut cu vreo informatie. care a fost rezumatul ultimei discutii cu medicul ? ce tratament face ? a facut iradiere ? de asemenea trebuie sa stii ca tratamentul "naturist" are cel mult un impact psihologic si atat, existand riscuri ca el de multe ori sa fie daunator.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 14-03-2012, 21:33:54 de către hurjei
Buna ziua. Tatal meu in varsta de 42 de ani a fost operat, anul trecut in aprilie de tumoare maligna pe capul pancreasului si in ficat si stomac. Acum face citostatice si alaturi, urmeaza un tratament naturist. Ceea ce as avea nevoie sa imi spuneti este ceea ce ii este permis sa consume sau ce tratament l-ar putea ajuta.(mentionaz pana acum a cosumat carne de pasare, fara grasimi, fructe si legume, totul bio). Inca o problema ar fi faptul ca partea dreapta a corpului este mai umflata in zona stomacala si nu stim exact de la ce, desi medicul nu i-a spus nimic in legatura cu acesta. Multumesc anticipat.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 20-11-2011, 14:20:19 de către RaulDuke
nu te gandi ca nu l-am vazut! insa tot nu vad rostul lui. partea cu "informare" o inteleg foarte bine, doar asta incerc sa fac si eu aici. in ce consta insa "interventia", asta nu reusesc sa patrund.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 19-11-2011, 22:32:42 de către AlegViata
O sa iti raspund scurt si la obiect.
Programul Aleg Viata are doua directii: Informare si Interventie.
daca vrei mai multe detalii poti vedea si pe site-ul nostru: www.alegviata.ro
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 12:41:33 de către RaulDuke
tot ce scrii tu aici... e foarte... cum sa zic... profund :D e scris adanc, daca vrei si, la fel, daca iti place caragiale :D
in schimb ce vreau eu sa stiu este, iarasi, concret, cum ajuti tu un om care are cancer ? orice om poate fi ajutat, e drept, dar de catre cineva care poate face CEVA pentru el. ce poti face tu pentru un asemenea om ? daca se poate sa faci referire la strict ceva legat de problema oncologica, ar fi minunat, pentru ca da, sa ajuti un om poate sa insemne inclusiv sa-i cari valizele de la gara, dar nu cred ca despre asta discutam.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 01:16:36 de către AlegViata
le iau pe rand.
1. materia inseamna energie
Poate am facut pasul prea mare in explicatie. Corect miscarea inseamna energie. Daca ne uitam la orice fiinta / obiect la nivel molecular, atomii sunt in continua miscare= energie.

2. presupui ca bolnavii de cancer NU isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile? sunt niste oameni inconstienti sau cum ?
Nu plec de la premisa ca ei nu isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile. Fiecare stie cel mai bine ce este in curtea lui. Tocmai de aceea ca sa poti sa repari o masina, trebuie sa stii ce e este defect. nu te apuci sa schimbi roata din fata dreapta, daca are probleme cu motorul. Cand ma refer la contientizarea anumitor aspecte, ma refer la nivel superior de cunoastere de sine. Cu totii avem anumite stari/ganduri de care nu suntem deloc constienti si care nu ne ajuta deloc.

3. coaches/psihologi care te ajuta sa faci lucrurile astea, ei au niste experiente supraumane ? detin adevaruri superioare, pe care pot sa le impartaseasca ?
Nu stiu in ce masura esti familiar cu ce face un coach, ce face un psiholog si care este diferenta dintre ei.
Oricat de diferiti ar fi, ei nu detin adevarul. nu este rolul lor sa faca asta (desi cei care braveaza pretind ca stiu tot.) Rolul lor este sa il ajute pe om sa gaseasca solutii la problemele lui. Asta este pe foarte scurt ce fac ei. Nu trebuie sa detina experiente supraumane.

4. corpul celui care are cancer "transmite" mesaje pe care stiu psihologii si coachii sa le traduca ?
O intrebare foarte buna. Unii stiu sa le traduca, altii nu. Cu siguranta orice psiholog/coach profesionist cu un nivel de experienta ridicat nu va veni cu propria lui realitate, adica cu propria lui "citire". In toate interventiile il vor determina pe cel din fata lor sa invete sa le descifreze.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:32:30 de către RaulDuke
materia inseamna energie ? cum e asta ? eu am invatat la scoala (ba chiar in clase destul de mici) ca MISCAREA inseamna energie, mai degraba decat materia.
despre partea cu constientizarea si etc... deci presupui ca bolnavii de cancer NU isi constientizeaza starile/gandurile/actiunile ? sunt niste oameni inconstienti sau cum ?
iar respectivii coaches/psihologi care te ajuta sa faci lucrurile astea, ei au niste experiente supraumane ? detin adevaruri superioare, pe care pot sa le impartaseasca ? corpul celui care are cancer "transmite" mesaje pe care stiu psihologii si coachii sa le traduca ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:23:36 de către AlegViata
2. Minte/corp/suflet
-on your own: poti incepe sa iti constientizezi starile/gandurile/actiunile tale si sa le filtrezi, dand curs doar celor care iti aduc un stare pozitiva(in loc sa te enervezi in trafic pentru ca este verde si nu a plecat nimeni de la stop, sa ramai calm; in loc sa te intrebi "de ce eu a trebuit sa am cancer" sa te intrebi "ce imi transmite corpul meu prin aceste modificari?")
-alaturi de un coach/psiholog etc

3.energetic
-corpul nostru, materia inseamna energie. in momentul in care un organ s-a imbolnavit, nivelul de energie ii scade dramatic. Ce poti face este sa apelezi astfel de terapeuti (atentie mare ce tip de energie folosesc)
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:18:39 de către AlegViata
si mai concret, pot fi grupurile de suport "Aleg Viata".
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:18:16 de către RaulDuke
banuiesc ca 1. se refera la mersul la medic. dar 2 si 3, concret, ce inseamna ? cum apelezi concret la energetic, de pilda ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:17:02 de către AlegViata
exista 3 mari resurse la care poate apela orice persoana:
1.medical
2.corp/minte/suflet
3.energetic
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:07:05 de către RaulDuke
si deci concret, ce sa facem anume ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 17-11-2011, 00:00:58 de către AlegViata
Din momentul in care orice om aude ca are cancer, tot universul se schimba.
De aici si nebunia de a crede tot. Doctorii sunt si ei oameni. Recunosc faptul ca nivelul de pregatire al unora nu este indeajuns de bun pentru rolul pe care il atribuim in momentul interactiunii cu el. De multe ori aceste este cel de vindecator, de magician care are cheia perfecta pentru ce avem noi nevoie. Din pacate nu suntem intr-un film american in care supereroul isi schimba hainele si salveaza lumea. Suntem intr-o lume total diferita si extrem de reala.
Cum corpul nostru este o masinarie extrem de complexa vindecarea, rareori vine dintr-o singura parte. Pana si o raceala, pentru a scapa de ea necesita alte actiuni: sa ai grija mai mare cum te imbraci, ce faci, ce bei etc. Astfel cancerul necesita o abordare mult mai complexa.
Am stat de vorba cu multe persoane care s-au vindecat si am vazut la toate ceva in comun: s-au implicat activ in viata lor si au prins taurul de coarne. Desi la inceput nu parea sa aiba vreo legatura cu diagnosticul au inceput sa isi faca prin toate ariile vietii curatenie si au devenit constanti cu anumite obiceiuri bune: unii au inceput sa faca sport regulat, altii sa se roage, altii sa se puna pe ei pe locul intai in viata lor pentru a le putea oferi mai mult familiilor lor (pentru a ii ajuta pe cei din jurul lor, mai intai trebuie sa se ajute ei insisi) etc.
Unul dintre motivele pentru care scriu aceste lucruri este pentru ca am vazut persoane care s-au bazat 100% doar pe un tratament...si au plecat din planul fizic.
Cancerul este un semn de alarma ca viata bolnavului are nevoie de schimbari majore in diverse arii.
Semnalul de alarma pe care il trag este ca pe langa a gasi medicul care sa va inspire incredere este nevoie de a urma indeaproape tratamentul prescris si neaparat de a gasi pe cineva sau ceva care sa va ajute sa va rezolvati problemele din viata voastra pe care le-ati lasat deoparte atata timp, cum ar fi grupuri de suport atat pentru bolnavii de cancer cat si pentru apartinatori.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 26-10-2011, 08:06:37 de către aralex
Multumesc pentru raspuns..am sa revin cu detalii pe parcurs
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 25-10-2011, 19:54:27 de către RaulDuke
da. cu aceleasi mentiuni cum am spus mai sus.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 25-10-2011, 15:00:41 de către aralex
exista aceasta posibilitate si in cazul in care metastazele de care vb mai devreme sunt o recidiva a bolii descoperita cu 5 ani in urma (tratata atunci cu radioterapie si operata)? am uitat ieri sa amintesc de acest lucru
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-10-2011, 18:47:06 de către RaulDuke
da, ce conteaza acum este ca daca exista O SINGURA METASTAZA in ficat si chirurgul POATE sa o opereze, asta confera niste sanse foarte bune pe termen lung, chiar o sansa veritabila de vindecare. din pacate e greu de spus daca se indica sa ia o pauza de la tratament, chiar si dupa o asemenea operatie chiar de succes, dar lucrurile arata mult mai bine decat daca acest lucru n-ar fi fost tehnic posibil sau daca ar exista ramasite ale bolii si prin alte locuri din organism. poate ca dupa o eventuala operatie care sa scoata metastaza, cu o perioada suplimentara de tratament citostatic, urmata de lipsa altor semne de recidiva, oncologul poate decide si sa acorde o pauza de la tratament, in conditii de siguranta.
asa sper sa fie si cazul. mult succes!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-10-2011, 15:57:39 de către aralex
Buna ziua!

v-am mai scris despre problemele medicale ale mamei pe acest forum..a terminat acum 3 saptamani seria de 6 citostatice administrate in urma descoperirii unor metastaze in tesuturile moi. dupa seria de citostatice a facut un CT si se pare ca a mai ramas o tumora (inainte de tratament avea 2.1 mm, acum are 1.8 mm)..medicul care o are in evidenta a hotarat sa o opereze pentru rezectie..problema ar fi ca ca e destul de prost amplasata...e in sectorul VII al ficatului, undeva intre ficat si un nerv a carui denumire imi scapa acum. imi puteti spune cate ceva despre interventie.mie mi se pare destul de complicata...
ar putea urma o perioada de liniste pentru ea acum?.e speriata de o eventuala noua cura cu citostatice si uneori spune ca nu vrea sa mai continue...
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 27-09-2011, 16:11:20 de către radicus
florianu, imi pare rau pentru diagnosticul drastic! Sa speram ca tratamentul oncologic va da roade. Totusi, nu stiu ce s-a intamplat. De obicei explicatii despre rezultate nu se dau la telefon pentru ca pot aparea confuzii. Mai stiu cazuri in care medicii au notat/format gresit numarul de telefon sau au inteles gresit numele si le-au dat apartinatorilor vesti proaste la telefon desi nu era cazul. Poate asa s-a intamplat in situatia de fata, doar ca exact invers. Cred ca oricine in lume ar fi preferat sa primeasca vesti proaste care sa se infirme ulterior decat sa se intample ce s-a intamplat cu voi.
Cat despre bani, nu trebuia sa-i dati nici 1 euro daca erati nemultumiti de serviciile lui.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 27-09-2011, 08:22:11 de către RaulDuke
da, galia1, daca parerea ta despre banii in medicina este ca "ce se vede/da din mana = ce se plateste" inseamna ca nu ai nici cel mai elementar habar despre cum functioneaza sanatatea si asigurarile. tu consumi/ai consumat tratament de zeci de mii de euro poate, pana acum, si singurul lucru la care te gandesti este ca "nu ai platit". evident ca nu ai platit, nici nu POTI sa platesti si putini dintre cei care sunt bolnavi de lucruri ceva mai serioase isi permit sa plateasca "din mana". in schimb fie ca ai TU o asigurare foarte buna, fie ca are altcineva pentru tine, serviciile medicale TOT se platesc, iar pretul nu viariaza prea tare, cel putin in lumea civilizata.
in romania se fac interventii, proceduri si tratamente pentru mult mai multi bani decat contributia totala la sistemul de sanatate romanesc inca din 1999, si ca atare e normal sa existe lipsuri enorme.
medicina fara bani, nu conteaza de unde vin, nu exista! iar io iti zic despre cum e la noi, caci momentan lucrez aici, dar stiu si cum e in franta, caci am colegi pe care ii vizitez acolo, si in UK, foarte vag si in suedia, am fost si in statele unite, chiar in contact cu spitale de acolo si am oarecare termeni de comparatie. daca in romania se contribuie cu 2 lei la sanatate, atunci cand te duci la doctor ai parte de servicii de 2 lei. poti sa cresti asta oarecum "platind" din buzunar. dar garantii e firesc sa nu existe.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 27-09-2011, 08:17:04 de către florianu
raulDuke, dupa cum spuneam, ingnoranta este maxima...atat virtual cat si face-to-face: se pare ca din tot ce am scris pana acuma nu a-ti citit nimik, decat partea cu banii care a fost retinuta si combatuta exemplar.
sa aveti o viata placuta si ferita de probleme ca ale noastre...
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 26-09-2011, 23:21:28 de către galia1
despre cazul meu am scris mai inainte acum vroiam numai sa precizez ca nu im toate tarile din UE se plateste pentru operatii si ca 500 de euro nu e chiar asa putin.Am fost operata in 2006 la stomac(GIST)o operati nu atit de simpla mi sa inlaturat stomacul complet, splina, fieria si glandele suprarenale si nu am platit nici un ban.In acea perioada nu eram nici regular aici in tara eram in negru.Cu parere de rau a trecut in metastaza la ficat.Acum de 13 luni fac tratament cu clivec.O cutiepe 30 zile costa 3487 euro, dar mi le dau gratuit.in acesti 5 ani am fost operata inca de 2 ori, ultima oara acum 2 luni la fel tot gratuit.As vrea macar lumea sa stie ca nu e peste tot tot cu bani.Si as diri sa intreb daca cineva a facut tratament cu aloe si daca a avut ceva efect?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 26-09-2011, 21:19:45 de către RaulDuke
au fost discutiile astea ?
florianu are toate motivele sa fie trist si suparat, vis-a-vis de noua veste extrem de neplacuta cu care se confrunta. insa totusi asta nu atarna greu in judecata unui sistem medical si nici macar a eticii si valorii profesionale a unei singure persoane.
florianu, clarifica-ti intai tie si apoi spune-ne si noua, de dragul exteriorizarii, unde a fost chirurgul "mediocru" si "ignorant" si "lipsit de bun simti" si unde a gresit asa tare ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 26-09-2011, 12:34:03 de către aralex
sper ca nu va lua si medicina exemplul cfr-ului unde au inceput sa apara accidente "demonstrative" pentru nevoia de salarii mai mari si pastrarea locurilor de munca..
aceeasi situatie am trait-o si eu cu mama..un chirurg de la elias ne-a spus in urma unui tomograf ca formatiunie aparent tumorale nu ar fi metastaze..dupa operatie a spus ca sunt metastaze dar le-a rezecat pe toate.iar in biletul de iesire erau mentionate 5 formatiuni scoase, la tomograf erau 7 iar una din tumorile scoase (chiar cea mai mare) nici macar nu fusese depistata la tomograf.

aici tine de etica, zic eu. mama e de profesie asistent medical dar daca nu stia nimic despre medicina poate nici nu mergeam atunci sa facem operatia.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 26-09-2011, 10:51:42 de către florianu
corect, cancerul nu e vina nimanui, in schimb monumentala ignoranta, mediocritatea, lipsa de bun simt a "autostivuitorilor" medici romani, pune capac peste orice boala, fie ea cat de nemiloasa.

ps. morala si lipsa de alternativa in fata bolilor ma obliga sa apelez la medici - asta insa nu le da dreptul sa se joace dea Dumnezeu.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-09-2011, 15:09:07 de către RaulDuke
ok, my friend. cum zici tu atunci! nu te obliga nimeni sa apelezi la el...
poate o sa-ti mai treaca dupa ce te vei mai accepta situatia asta noua care nu e vina nimanui. cancerul nu e vina nimanui.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-09-2011, 13:40:38 de către florianu
adevarul este asa cum am spus, nu conteaza atat banii cat faptul ca ne-a mintit, ne-a dus cu zaharelul, chiar si fata in fata fara pic de rusine si omenie, si-a batut joc de sperantele si sentimentele oamenilor!
cat despre "cosher" - asta e chiar tare - incep sa cred ca vorbesc chiar cu respectivul medic
poate au fost "cosher" si cei de la oradea care au facut endoscopie acuma 1 an si au zis ca nu are nimik doar doua ulceratii minore, iar analizele de sange sunt ok?
medicii din romania sunt "minunati" la fel intregul sistem - isi merita soarta toti cu prisosinta.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-09-2011, 13:32:41 de către RaulDuke
deci i-ai dat bani dupa operatie. nu vad o problema aici. nu ti-a conditionat interventia, nu a pus nici un fel de presiune pe voi... a facut operatia, e totul cosher. ai vreo dovada ca nu a facut tot ce se putea dpdv chirurgical sau esti doar inca sub efectul aflarii stirii celei rele ?
adevarul deci e ca omul si-a facut treaba pentru care tu ai decis sa-i dai respectivul onorariu.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 24-09-2011, 13:23:13 de către florianu
adevarul este doar unu singur, pe care l-as fispus de la inceput daca intreba cineva:
inainte nu a vrut sa discute, ci doar dupa operatie cand rezultatul era foarte "optimist" si cand scosese doar partea de sus a stomacului si NU 3 sferturi asa cum sa aflat ulterior, atunci cand stiam ca platim pt multumiri nu pentru ca sa asteptam bataia de joc, minciuna, si ceea ce poate fi mai rau.
bineinteles ca stia si el: daca ne spunea adevarul ramanea cu salariu platit de stat - si ala platit tot de noi toti pana la urma...
si acuma daca ma gandesc mai bine, cred ca nu a spus nici la ultima intalnire adevarul, ci doar minciuna chiar si cu rezultatul in mana, pentru ca ASTEPTA din nou bani fezabili!?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 22:16:33 de către RaulDuke
dar CARE este adevarul ? i-ai dat omului onorariul inainte sau dupa operatie ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 19:34:42 de către florianu
nu am avut nici o atitudine "revendicativa si comentatoare ", ne-am purtat fata de el si am vorbit cu el asa cum un elev vorbeste cu profesorul sau.
noi nu am stiut nici un moment adevarul, pana la 10 minute dupa ce ne-am despartit si am sunat pe altcineva.
nu a avut nici un motiv sa faca ceea ce a facut!
NU TE JOCI cu sperantele si sentimentele oamenilor, oricine ai fi!!!

ps. 500 de euro la un medic PLATIT DEJA de statul asta nenorocit si de doi bani, si care te minte referitor la rezultat numai sa i-si ia "cascavalul" sunt mai mult decat suficient.
credeti ca mai primea ceva daca spunea adevarul? credeti ca nu tineam acesti bani pentru ceea ce e mai rau si o sa urmeze?
preferam sa ii cumpar tatalui meu un sicriu decent decat sa i-si ia nenorocitul anvelope noi - doar ca pe el si pe altii "detasati" nu ii intereseaza asta.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 17:16:43 de către RaulDuke
pentru prophett si amatorii de "tratamente alternative/naturiste/blablabla": atentie ca puteti face foarte mult rau cu ele, iar binele posibil nu este demonstrat !

florianu: oricum ar fi, 500 de euro pentru o operatie atat de complicata mi se pare practic nimic. in orice tara din UE(poate inafara de bulgaria) ea se plateste de catre casa de asigurari cu cel putin 7-10 000 de euro.
oricum ar fi, operatia trebuia incercata. ca tie ti se pare acuma ca respectivul chirurg nu a facut o treaba suficient de buna, trebuie sa realizezi ca asta e o opinie personala la care contribuie frustrarea momentana pentru stirile primite. mi-e absolut greu de crezut ca se putea face mai mult. de mintit, nici asta nu pot spune ca a facut. ti-am mai explicat odata ca omul nu are cum sa-si dea seama in timpul operatiei ca sunt ganglioni invadati. apoi poate contrariat de diagnosticul anatomopatologic primit si stiind ca va dat in mod gresit sperante false, confruntat poate si cu o anumita "atitudine" revendicativa si comentatoare din partea ta, foarte probabil ca a vrut sa evite cat mai mult orice discutie. imi pare rau pentru tine, dar nu exista scoli de cum sa discuti cu bolnavul si nici la facultate nu sunt asemenea cursuri (crede-ma, ca am terminat-o). in orice caz, vreo culpa MEDICALA dupa mine nu se poate pune in discutie. cel mult o subrezeala de comunicare care oricum nu e legiferata. nu suntem in filmele americane. ca atare ati beneficiat de un serviciu practic complet pentru... cum ti-am relatat... aproape nimic, ca bani.
aveti in orice caz punctul de plecare pentru tratamentele ulterioare oncologice si foarte probabil ca si operatia in forma in care s-a facut va fi contribuit la prelungirea tatalui tau.
fii multumit, ca nu cred ca se putea face mai mult! in schimb, realizeaza ca momentan esti frustrat si nervos pentru ca te confrunti cu aceasta veste foarte proasta aparuta de foarte curand. o sa te mai calmezi!
iti urez noroc in continuare !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 12:24:14 de către florianu
"prophett", merci pentru sustinere.
lista mentionata este un top cu ceea ce este mai bun in frunte sau este vorba de niste combinatii?
momentan asteptam revenirea medicului oncolog din alba iulia luna viitoare pe 5, sa vedem daca si ce se poate face pentru tatal meu (este si foarte foarte slab datorita faptului ca a pierdut mult sange inainte si in timpul operatiei - insa nici dupa operatie nu a primit nici macar un flacon cu sange...chiar daca am donat 14 persoane)
in paralel vom incerca in disperare de cauza si tratamente naturiste - mai rau este ca tatal meu simte ceva, si deja cere sa il contactam pe escrocul international care apare pe OTV (F.S)- bineinteles ca majoritatea persoanelor mai in varsta si a celor disperate au tendinta sa creada si sa i-si puna ultimele sperante in asemenea oameni - chiar nu i-mi pasa de bani, insa daca tot e de cheltuit, sa ii cheltuim in directia potrivita, folositoare.
"RaulDuke", poate ca nu este fesabil si posibil sa ceri banii inapoi, insa este fesabil si posibil ca unul sa i-si mai cumpere o masina de fitze, iar pt mine este foarte fesabil si posibil sa mai bag o rata la banca pentru a plati prelungirea vietii tatalui meu cu cateva luni.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 12:03:08 de către Prophett
Revin cu niste "suplimente" de "copy-paste" si discutii de pe alte forum uri, pentru care predau "scriitorilor" toate drepturile de autor..
1) O combinatie de pe nush ce forum scrisa de nush cine (sa spuna cine e autorul) de:
1 kg miere de albine + 2-3 frunze de Aloe + 3 linguri de tuica, se taie frunzele marunt, se amesteca bine toate si se consuma 3-4 linguri pe zi cu 15 min inainte de masa, 10 zile pt inceput.astept pareri
2) niste "alternative" postate pe nush ce forum de un user pe nume "Infinitus" dak nu ma insel, la care tin sa i comunic, ca impartasim aceleasi convingeri legate de sistem si tot ceea ce a mai postat el pe acel forum.
Alternativele sunt: argint coloidal, bio-electrificator etc..

Nu vrem discutii nefolositoare..multumesc
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 11:40:57 de către Prophett
RaulDuke - Este vb de tatal meu in vasta de 51 de ani, si da, probabil e panica, dar e creata de mediocritatea existenta pe lumea asta, ca si in cazul lui "florianu", nici o problema pt k e nevoie si de panica pt a construi lucruri "marete".
Fost la oncolog si cum ziceam, endoscopie, colonoscopie si testul imunohistochimic, dar nush de ce se misca totul atat de greu in sens pozitiv, cand, in sens negativ (cancerul) se dezvolta excelent (e la el aksa :)) si ne face cu mana, dar "razboiul" abia incepe (nu stie el cat de mult vrea omul sa traiasca atunci cand stie k o sa moara), desi majoritatea dintre noi ar vrea sa stie kat mai exact momentul mortii .ironic..gata cu visele si basmele cu happy ending. Cat dureaza testul imunohistochimic?

Florianu - "suntem pe acelasi sens, mai mult, cu aceeasi masina si accesorii pt drum" k sa zic asa.trist!!!
Iti prezint niste "adunaturi" proprii din prietenul nostru google (care m terminat cu "rata de supravietuire", "prognostic rezervat" etc...ma irita deja cuvintele astea).Rog cititorii acestui forum sa vina in ajutorul nostru, cu pareri, experiente, DOAR DACA SE SIMT IN MASURA SA FACA ASTA!!!
Pe langa "activele" f "rezervate" de care dispune medicina: chirurgie (rezectie), chimioterapie si radioterapie + ceva f "rezervat" in materie de imunoterapie, vin urmatoarele:

1) BioBran 1000 - "cel mai puternic imunostimulator existent", cu "rezultate dovedite" in "rata de supravietuire" - cel mai ieftin pe http://www.chemomed.ro/produse.php?id=3 - 368 ron, activarea celulelor NK e.t.c.
2) Nicolit
3) Escozul
4) Reishi Balance
5) Xango
6) Interfitron
7) Celulact
8) Transfer Factor Plus

Timpul e impotriva noastra, asa k nu vrem pareri dintr-un "unghi dezinteresat"
Multumim, "noi, copii de parinti"...cam dur
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-09-2011, 09:02:17 de către florianu
rezultatul a venit luni, moment la care am sunat doctorul si l-am rugat sa ni-l spuna: practic el a ne-a zis cu totul altceva fata de ceea ce avea sa vedem scris negru pe alb joi la fata locului peste 3 zile.
deci nu era vorba despre un pronostic sau o speranta, ci doar despre a citii negru pe alb un rezultat - acuma ori este oligofren si incult sau nu stie sa citeasca, ori si-a batut joc de noi.
de ce ne-a mintit de luni pana joi? de ce ne-a dat sperante tuturor?
de la "nici un ganglion nu e prins si e un cancer de forma mai usoara vindecabil" pana la " un numar mare de ganglioni afectati si doar sanse de prelungire a vietii" este muuuuuuuult.
nici macar cand ne-a inmanat rezultatul nu a avut buna cuvinta sa spuna adevarul.a trebuit sa va intreb pe dv si alti cunoscuti.
si asta se presupune a fi de la unul din cei mai buni chirurgi din cluj napoca de la Nr.3?
500 de euro nu au fost platiti cu chitanta, ci a fost dati ca si multumire.clinica de stat.multumire insa pt ce? pt ca sa ne minta in fata si sa i-si bata joc de noi?
cu siguranta pot fi folositi mult mai cu chibzuinta acei bani tinand cont de rezultatul REAL al analizelor.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 22-09-2011, 22:17:13 de către RaulDuke
este absolut improbabil ca va reusi cineva, mai ales pe internet, sa emita un prognostic cat de cat precis. cu tratament corect cu radioterapie si chimioterapie initial, apoi doar cu chimioterapie pe termen nedefinit, are o sansa destul de buna ca boala sa fie tinuta sub control chiar si mult timp, de ordinul lunilor, poate chiar mai mult de un an sau doi. asta daca raspunde la tratament si il tolereaza bine. marjele de supravietuire medie a pacientilor cu cancer gastric in forma extinsa variaza foarte mult.
de asemenea, nu m-as lansa in speculatii cum ca echipa chirurgicala a facut o treaba proasta sau ca v-au dat informatii false si nu stiu ce. este absolut improbabil sa poti aprecia "la ochi", intraoperator, care dintre ganglioni sunt invadati de tumora si care nu. pentru asta ei se dau la anatomopatologie si se studiaza la microscop, ca si tumora primara. de multe ori se intampla ca in timpul operatiei chirurgul sa scoata mai multi ganglioni din vecinatate, care arata absolut normal, dar asa este protocolul, sa se scoata si ganglionii vecini, iar la anatomie patologica sa se vada clar ca sunt invadati de tumora. desigur ca daca apreciezi "la ochi" ti se poate parea si poate chiar vrei sa speri, ca medic, ca pacientul de care te ocupi este mai bine decat e in realitate. nu e vorba de vreo vina medicala. daca respectivii ganglioni s-ar fi dovedit si la microscop ca sunt curati, asa cum a crezut si chirurgul cand i-a scos, e drept, stadiul bolii ar fi fost unul mult mai mic, cu sanse mai bune de vindecare.
iarasi,. vis-a-vis de prescurtarea R2 din diagnosticul stadiului, asta codifica faptul ca tumora nu a putut fi scoasa in totalitate. de multe ori chirurgul nu poate face asta, si nici nu e indicat sa incerce, decat cu riscul foarte mare al ramanerii pacientului pe masa de operatie, mort prin exsangvinare.
din pacate din momentul de fata, cum am zis si mai sus, tratamentul nu mai poate viza decat prelungirea supravietuirii si intarzierea progresiei simptomelor, pe o perioada cat mai lunga, si nu vindecarea. imi pare rau!
sa cereti inapoi plata pentru operatie... mi se pare nefezabil si imposibil. oricum 500 de euro pentru o gastrectomie ca asta este extrem de putin. banuiesc ca aveti o asigurare privata si 500 de euro a reprezentat coplata sau asa ceva, iar operatia a fost facuta intr-o clinica privata, nu ? puteti sa ne spuneti si unde anume ? multumim !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 22-09-2011, 13:25:25 de către florianu
teribil, cand l-am sunat sa ne spuna rezultatul, a zis ca nu sunt prinsi ganglioni si ca este un cancer mai "usor"..vindecabil.probabil ca sa nu cerem inapoi cei 500 de euro platiti dupa operatie...azi dimineata insa cand am primit rezultatul in scris.

un pronostic referitor la perioada pe care o mai are de trait?

va multumesc
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 22-09-2011, 12:51:50 de către RaulDuke
din pacate cancerul de stomac al tatalui tau era in stadiu foarte avansat si operatia nu a putut scoate toata tumoarea. de asemenea numarul mare de ganglioni invadati este un factor prognostic foarte prost. din pacate el nu poate fi vindecat iar tratamentul care se va institui va viza doar prelungirea vietii si prelungirea perioadei pana cand tumoarea va progresa pana cand va deveni simptomatica.
tratamentul care se recomanda din acest moment in colo este intai RADIOTERAPIE, cu sau fara chimioterapie concomitenta, si ulterior, in functie de toleranta si indicatii, chimioterapie paliativa.
oricum ar fi, tratamentele acestea nu se incep inainte de 4-6 saptamani de la operatie. tratamentul suportiv fixat de medicul generalist sau chirurg sau specialistul de paliatie trebuie urmat continuu, ce am zis mai sus e valabil doar din punct de vedere oncologic.
imi pare rau pentru rezultate. va urez mult noroc in continuare !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 22-09-2011, 12:25:36 de către florianu
va salut cu respect.
revin cu rezultatul biopsiei dupa operatia tatalui meu:
Adeno Carcinom Gastric slab diferentiat
G3
pT4bN3aMxL1VoR2 STADIU III C
M:8140/3
C:16.1
14.09.11

mentionez ca medicul oncolog recomandat este plecat pentru inca doua saptamani

va rog sa i-mi spuneti ce inseamna asta, si daca se mai poate astepta doua saptamani sau trebuie facut ceva urgent.
va multumesc anticipat
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 20-09-2011, 10:33:14 de către RaulDuke
aaa... da, prophett, prietene, nu stiu despre cine e vorba in cazul pe care il descrii, dar sesizez foarte clar o nota de panica in tonul tau. este ceva ce inteleg absolut perfect, dar incearca sa te linistesti putin, ca sa iti clarifici gandurile si sa iti aloci cat mai rapid sansa de a face ce trebuie.
din tot ce zic eu aici, cel mai important lucru e asta: MERGI LA ONCOLOG ! si inca repede.
dincolo de asta, ca discutii, notiunii de "vindecat chirurgical" nici nu-i dau atentie. asta scrie pe orice buletin de la chirurgie, cu exceptia cazurilor cand pacientul moare. deci nu se refera la vreo "vindecare" in termenul marii mase a vocabularului, ci e mai degraba jargon medical. mai important ar fi sa ne spui prin ce metoda a fost obtinuta piesa de biopsie: printr-o mediastinoscopie, toracoscopie, operatie deschisa, s-a rezecat plaman, etc ? vis-a-vis de rezultatul ei, ea pune diagnosticul destul de clar CANCER PULMONAR - ca subtip histologic adenocarcinom. daca oncologul are dubii despre rezultat, el poate cere mai departe un examen imunohistochimic, dar nu stiu daca e nevoie in cazul de fata. poate fi.
din pacate la cum descrii tu, de asemenea, cancerul pare a fi in stadiul IV, prin metastaze la distanta fie hepatice, fie pulmonare, fie ganglionare, dar care si cum sunt nici nu prea conteaza, dpdv al supravietuirii medii.
dupa mine ar fi momentul unui consult oncologic in vederea luarii unei decizii despre inceperea tratamentului. el va consta in variante si combinatii in diferite ordini, dupa cum considera oncologul, de chimioterapie, iradiere, poate terapie tintita, tratament suportiv, etc.
iti urez mult succes cu astea ! fa ce trebuie facut !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 20-09-2011, 09:07:44 de către Prophett
Drastic :(
Problema a inceput cu inflamarea/umflarea ganglionului supraclavicular stang, destul de tare (un ou mic), ceea ce ma duce cu gandul la o relatie stomac/gastric, acesta s a retras aproape in intregime.
Analizele de sange au sugerat o anomalie, posibl de tip malign. vsh - 69-90 etc.
CT 1 - metastaze hepatice, ascita, adenopati, (ficat marit) in rest aspect CT normal
CT 2 - nici gand de metastaze hepatice, dar n schimb metastaze pulmonare, ascita, adenopatii, in rest aspect CT normal.
Interventie chirurgicala - fara metastaze pulmonare, pe buletinul de iesire de la "Nasta" scrie "vindecat chirurgical".f ciudat...
Concluzie???
Ceva exista, adenocarcinomul a plecat de undeva, speram ca biopsia sa lamureasca mult mai multe, dar sunt cuvinte aruncate, a lasat o confuzie la fel de mare..eu as merge pe endoscopie, colonoscopie.u ce parere ai RaulDuke?
Poti lupta cu orice, mai putin cu necunoscutul/invizibilul, dak nu sti de unde vine, cum se comporta, incotro se indreapta, nu poti face nik si e deprimant. Nici pe partea de tratament oncologic nu sti ce sa alegi pt k esti legat la ochi..si medicii oricat de experimentati si profesionisti ar fii, sunt tot oameni..si nu poti cere o implicare "personala" desi iti doresti...ms
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 20-09-2011, 01:00:40 de către RaulDuke
Prophett: din pacate buletinul pe care il furnizezi tu pune foarte clar diagnosticul de cancer pulmonar, nu conteaza ce tip si nu se stie ce stadiu. in orice caz trebuie sa va programati la un consult la un oncolog. in orice caz, cine v-a recomandat toate aceste CT-uri si biopsie si asa mai departe, trebuie ca odata ce le-a primit sa stie ce e de facut in continuare.
pe tot internetul nu va poate da nimeni o sugestie mai utila decat "mergeti rapid la oncolog", pe baza informatiilor furnizate aici.
de asemenea, daca sunteti in romania, eventual bucuresti, fiecare sector are, pe langa un spital cu sectie de oncologie, un oncolog DE TERITORIU, unde va puteti lua in evidenta cu documentele legate de boala, dovada de asigurat, copie dupa buletin si un bilet de trimitere (cred) de la medicul de familie. aceasta luare in evidenta la oncologul din teritoriu trebuie facuta oricum, chiar daca veti merge la o consultatie undeva la un spital mare, eventual centru universitar, pentru decizie de tratament, etc.
mult succes! nu asteptati prea mult !
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 19-09-2011, 13:25:23 de către Prophett
buna ziua,
Va rog frumos o parere la un buletin histologic, cat se poate de urgent...
Produs: nodul pulmonar lob inferior stg.
Concluzie:
Fragment pulmonar de 2/2 cm, cu infiltrare de culoare alba cu focare de necroza pe o suprafata de aproximativ 1/1 cm
Nodul Pulmonar lob inf. stg. - fragmente de parenchim pulmonar cu infiltrate neoplazice de adenocarcinom cu "pattern glandelor" si focare de necroza.
Ganglion Hilar - Limfoganglion cu infiltrate carcinomatoase si focare de necroza.
"pattern glandelor/glandular" - unde suntem cu tumora primitiva (daca vb despre asta)
"focar de necroza" - peste tot apare, dar cat de pozitivi ar trebui sa ne faca aceste focare
Va rog, recomandari, sugestii, ce directie trebuie aleasa???
La activ 2 CT-uri(torace-abdomen), care se bat cap n cap si o interventie chirurgicala (biopsia de care vb mai sus) care a infirmat ct-urile (doar lichidul de ascita in cantitate medie a fost confirmat in toate cazurile)
Va multumesc,
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 08-09-2011, 23:15:56 de către radicus
Problema cu operatia poate fi o infectie sau ceva, trebuie vazuta, descrierile pe internet nu produc o imagine corecta. Inteleg ca deja este internat pentru problema asta.
Deocamdata nu vad vreo greseala facuta de chirurg. Cancerul arata de multe ori ca un ulcer, unele tipuri de cancere includ tesut ulcerat, iar diferentele vizibile intre ulcer si cancer se intampla uneori sa fie minime. Nu poti in documentele medicale oficiale sa elimini cancerul doar uitandu-te la o tumora/ulceratie. Doar biopsia poate face diferenta intre cele doua. Ce a spus chirurgul este parerea personala. Probabil se bazeaza pe ceva aceasta parere dar sunt sanse si sa greseasca.
Iar cu tratament oncologic nu este graba. Cum a spus si Raul, timp este destul. Nu trebuie grabite demersurile pentru ca vor dauna. Oricum niciun oncolog nu se apuca sa dea tratament daca inca se lucreaza la biopsie.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 08-09-2011, 16:46:50 de către RaulDuke
pentru orice problema in legatura cu operatia, trebuie sa va adresati medicului chirurg. nu se poate spune cu certitudine daca o leziune este sau nu cancer, cu ochiul liber, de asta se si da la microscopie. daca este cancer, oricum trebuie vazut ce stadiu e si nu se face tratament specific la mai putin de 4-6 saptamani de la operatie, deci nu va impacientati! imediat ce aveti rezultatul biopsiei, daca e vorba de cancer, mergeti la un consult oncologic. pana atunci, cu probleme de simptomatologie puteti sa va adresati chirurgului sau medicului de familie.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 08-09-2011, 16:27:36 de către florianu
rog ajutor si sfat de oricine crede ca este in masura:
tatal meu de 62 de ani a facut un examen endoscopic dupa ce in ultimele luni a slabit foarte mult, (ii era rau si nu avea pofta de mancare).
In urma examenului, a fost trimis de urgenta la cluj, stomacul singera abundent dintr-o tumoare-excrescenta - diagnostic medic care a facut endoscopia "99% cancer".
La Cluj, a fost operat de indata ce am gasit disponibil cel mai bun medic Pop Flavius. Acesta a spus dupa operatie" eu cred ca este ulcer din ce am vazut si faptul ca pancreasul era gaurit, am scos partea superioara a stomacului...bla bla sa vedem rezultatul biopsiei".
Ne-am mai linistit, insa dupa cateva zile la externare, pe bilet scria " Neoplasm etc si ulcer rapandite in..."...noi inca mai asteptam rezultatul biopsiei - mie greu sa inteleg cum un medic specialist care vede cu ochii lui sa spuna" eu cred ca e ulcer" iar pe biletul de iesire sa scrie cancer...
Pana la externare nu a primit nici un tratament, nici dupa externare nu ne-a fost recomandat nici un tratament, nici macar o transfuzie de sange nu a primit. (am donat vreo 10)
Intre timp, tatal meu este tot galben, rezultatele analizelor arata o anemie de 9.2, adica mai scazuta decat atunci cand a fost internat, pofta de mancare nu are (se straduieste dar...).
Nu simte nici o durere, insa ieri dimineata din rana de la operatie a inceput sa ii curga un lichid galben, destul de mult si foarte putin sange.
Inca mai curge de ieri de cand a fost internat din nou in spaital, de data aceasta acasa la cugir.
va rog daca aveti vreo idee la ceea ce se intampla, ce ar trebui sa facem pana primim rezultatele biopsiei.
va multumesc anticipat
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 23-08-2011, 15:02:51 de către ionela horga
Ati auzit de ciuperca tibetana de lapte? Am inteles ca face minuni insotit de un regim alimentar in diferite forme de cancer! Cu greu mi-a promis cineva ca imi va face de rost, voiam sa stiu daca a mai auzit dintre d-stra de efectele sale miraculoase. Puteti sa-mi raspunde-ti ----------*


(*modificat de admin)
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 04-08-2011, 11:04:39 de către RaulDuke
carnea nu e sanatoasa ? da ce are ? nici mie nu-mi plac toate tipurile de carne sau preparate oricum, dar io zic nu numai ca e sanatoasa ci si esentiala! homeopatii astia or fi si ei niste oameni de stiinta sau ce sunt ei ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 04-08-2011, 09:10:08 de către danyela1604
Oricum carnea nu este sanatoasa..eu nu mai mananc porc de la 18 ani.si usor, osor am inceput sa elimin si celelalte tipuri.dar nu pot renunta la peste inca.
Iar pt bolnavii de cancer este interzisa; asa este recomandat cand faci tratament homeopatic.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 03-08-2011, 19:00:49 de către RaulDuke
de ce trebuie exclusa carnea la cancer ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 03-08-2011, 09:47:53 de către danyela1604
Buna,
Doresc sa va informez ca, clinica Raphaela Medica de care a mai spus si o alta persoana, mai sus, este f buna.
Bunicul meu sufera de cancer la ficat si doctorii de la Fundeni ii mai dadusera 3 luni de trait.il trecusera chiar si pe morfina. cu tratamentul prescris de la aceasta clinica, nu mai ia deloc morfina si starea lui s-a imbunatatit vizibil.
Recomnd produsele BIO precum si fructele GOJI.
La cancer se stie ca trebuie exclusa carnea de orice fel; chiar si pestele.
Multa sanatate tuturor!!!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 05-06-2011, 22:28:24 de către radicus
Foarte bine! Mult noroc in continuare!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 03-06-2011, 19:23:48 de către RaulDuke
felicitari, tine-o tot asa! nu ne-ai spus ce stadiu a fost boala initiala, insa oricum la ora actuala recomandarea este sa nu se opreasca tratamentul cu glivec.
mult succes si in continuare!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 03-06-2011, 19:20:33 de către galia1
sunt iarasi eu.am avut azi rezultatele laPET/CT...Mi-au spus ca e negativ, nu s-au relevat zone tumorale.sunt foarte bucuroasa cu toate ca stiu ca nu poate fi o vindecare ci doar o prelungire.continui cu aceeas doza deGlivec.Va multumesc pentru tot
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 02-06-2011, 15:13:51 de către radicus
Nu sunt prea mari dar sunt multiple. Iar daca au scazut e de bine.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 02-06-2011, 14:27:55 de către galia1
va multumesc mult la ambii.atunci cind nu cunosti nimic in medicina iti faci mii de intrebari si faci mii de presupuneri si pina la urma ramii numai cu dubii si atit.nu mi-ati spus nimic in privinta dimensiunii metastazii?sunt increzatoare.cind ti se spune ca exista o sansa dintr-o mie speri sa fie a ta dar daca acea sansa nu-i cei de facut?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 02-06-2011, 01:57:48 de către radicus
Adevarat. Spuneam la modul general. Este drept ca nu poate fi folosit la evaluare cu o crestere sau scadere pe ceva specific carcinoamelor. Si era evident ca analizele alea nu erau pentru markeri, nu era posibil sa-i fi facut markeri tumorali lunar, era pierdere de vreme si bani. Cai de monitorizare prin analize a metastazelor hepatice ar fi 5` nucleotidaza, fosfataza alcalina, etc. Specific pe GIST nu prea exista. Oricum, ceva modificari s-ar fi vazut daca boala metastatica incepea sa evolueze rapid. galia1 trebuie doar sa fie increzatoare. Tratamentul a inceput bine si are sanse sa continue la fel de bine.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 01-06-2011, 23:46:36 de către RaulDuke
GIST e sarcom, nu se pot folosi markeri tumorali tip CEA sau CA19-9 pentru monitorizare. singura monitorizare a bolii subclinice se face prin imagistica, in spetza cel mai bine cu PET/CT. restul analizelor se pot face pentru a se vedea starea generala si functionalitatea diverselor alte organe interne.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 01-06-2011, 23:20:26 de către galia1
multumesc din suflet
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 01-06-2011, 23:01:13 de către radicus
PET-TAC cred ca este PET-CT, iar "aree" sunt zone. Este foarte bine ca a reactionat cancerul la tratament. Cum este acum nu cred ca se putea mult mai bine daca s-a redus metastaza. Analizele de sange ar putea in mare sa spuna daca a evoluat boala sau nu, cu o anumita marja de eroare. Se pot folosi markerii tumorali cum sunt CEA, CA19-9, etc, pentru observarea unei posibile evolutii a bolii. Se mai pot utiliza pentru metastazele hepatice analizele de sange ca fosfataza alcalina, bilirubina, 5` nucleotidaza, s.a.m.d. Sa zic ca in cazul analizelor de sange te poti baza pe ele in proportie de pana la 90%. Daca ne putem baza 100% atunci nu ar mai fi nevoie de PET-CT pentru siguranta. Deci, daca analizele (bune) erau efectuate pentru observarea evolutiei bolii si evaluarea cancerului atunci exista sanse relativ mici ca boala fie deja rezistenta la tratament in ciuda analizelor bune. Succes vineri!
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 01-06-2011, 19:20:57 de către galia1
radicus, multumesc mult de incurajare.eu ma aflu in Italia.aici am si fost operata.deci va citesc ce i scris asa cum reusesc sa traduc:sint prezenti cel putin patru "aree"
cu dimensiunile intre10 si 30 mm.Acum vineri data de trei am vizita la oncolog pentru a vedea efectul tratamentului dupa 6 luni.practic fac tratament cu Glivec din august.in noiembrie am facut un PET-TAC(nu stiu cum e corect in romineste)pentru a vedea daca are afect tratamentul.din pacate nu am cu mine rezultatele din noiemrie dar mi s-a spus ca sa redus vizibil metastaza.acum au trecut alte 6 luni si am facut PET-TAC din nou.vineri o sa am rezultatul.Din analize de singe se poate determina daca este o agravare a bolii?fiindca timp de sase luni am facut in fiecare luna numai analize de singe.Multumesc anticipat
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 01-06-2011, 12:09:44 de către radicus
galia1, ti-a raspuns Raul de ce nu exista sanse la transplant. Chiar si in cazul cancerului de ficat (nu metastaza) acest transplant, statistic, doar prelungeste viata si timpul pana la recidiva. Nu este o masura clara de vindecare.
Un an sau doi de prelungire? Nu stiu, se pot obtine rezultate chiar mai bune. O buna parte din pacientii care s-au tratat cu Glivec, avand GIST neoperabil sau metastatic, au depasit 5 ani de viata. Sunt si altii care au trait mai putin, 2, 3, 4 ani, nu se stie niciodata. Totul depinde de cum reactioneaza cancerul la medicatie. Nu exista studii foarte clare fiindca GIST este destul de rar si exista date limitate, iar Glivec este pe piata doar de 10 ani. Foarte greu sa faci un studiu despre efectul acestui medicament pe supravietuitorii cancerului pe termen lung.
Daca medicii zambesc si spun ca e bine atunci cred ca e bine. Probabil cancerul a reactionat la medicament, s-a stabilizat sau chiar a scazut semnificativ. Tot ce putem face e sa speram ca n-o sa dezvolte rezistenta la Glivec prea repede.
Nu stiti ce dimensiune are metastaza de la ficat?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 31-05-2011, 16:58:57 de către galia1
va multumesc mult
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 31-05-2011, 12:01:52 de către RaulDuke
transplantul hepatic nu te va ajuta la nimic. tot ce ar face, ipotetic, ar fi sa-ti puna in primejdie viata IMEDIAT caci un transplant de ficat e o operatie teribil de complicata si cu riscuri mari si intraoperatorii si imedieat postoperatorii (perioperatorii, daca vrei).
aparitia metastazelor intr-un organ inseamna ca, desi nu se vad, aproape sigur exista si in alte organe, chiar daca sunt foarte mici. asta s-ar numi tehnic "boala micrometastatica".
imi pare rau, dar odata ce apare boala metastatica, sansele de vindecare devin practic nule. tot ce se mai poate face/incerca este prelungirea supravietuirii si intarzierea aparitiei simptomelor, prin diverse mijloace, cel mai bun la ora actuala fiind acest Glivec.
doctorul nu iti spune mai multe pentru ca nu vrea sa se incarce cu lucruri negative si care nu-l ajuta la nimic si se foloseste de faptul ca tu nu stii ce sa intrebi. toti medicii fac asta si nu e nici macar ceva grav sau anormal. totusi daca reusesti sa pui o intrebare clara si punctuala, medicul e cumva obligat prin lege sa-ti raspunda... in linii mari.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 31-05-2011, 09:38:35 de către galia1
dar de ce in cazul meu nu e posibil un transplant de ficat?din cite am inteles de la d-ra sansele sunt practic egale cu zero.este o prelungire(daca am noroc) pe un an doi?eu nu cunosc nimic in medicina dar credeam ca poate sa fie o posibilitate ca cu un tratament sa se reduca tumoarea ca mai apoi sa fie posibil deoperat.dar se vede ca imi fac iluzii desarte.Va multumesc mult.Nimeni nu-ti explica nimic.Fac analize si control in fiecare luna.Medicul de fiecare data amabil imi zimbeste si imi spune ca totul e bine.Dar eu as vrea sa mi se spuie totul oricit de grav ar fi.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 31-05-2011, 01:20:14 de către radicus
E metastaza la ficat de la GIST, recidiva. Nu-i bine ca-i metastaza, dar cu ajutorul Glivec prognosticul poate fi unul bun in comparatie cu alte cancere care au metastazat in ficat. Cel mai probabil o sa luati Glivec pana se observa semne clare de progres al cancerului sub tratament, de atunci nu are rost continuarea cu acest medicament. Dar depinde de medic cum hotaraste.
Pe GIST se mai foloseste si Sutent, un medicament poate chiar mai nou decat Glivec. Este utilizat cand cancerul a devenit imun la Glivec (probabil ca o sa devina pana la urma) sau exista anumite indicii in imunohistochimie ca ar fi mai eficace decat Glivec. Totusi, Sutent nu este la fel de eficace dupa ce cancerul este rezistent la Glivec. Dupa resistenta si trecerea pe Sutent exista intre 20% si 40% sanse ca boala sa se stabilizeze pentru o perioada de cel putin 1 an. Dar totusi, exista sanse.
Alte medicamente aprobate pentru aceasta boala nu cred ca se mai folosesc sau cel putin nu stiu eu. Este o forma de cancer rezistenta la chimioterapia clasica, dar raspunde binisor la aceste doua medicamente de mai sus, in special la Glivec.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 31-05-2011, 00:22:42 de către galia1
multumesc frumos.am facut un TAC-PET si o sa am pe data de trei rezultatele a noua luni de tratament cu Glivec.Am o frica enorma.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2011, 23:56:48 de către RaulDuke
da, e standard! GIST e un fel de sarcom al tractului digestiv. nu am foarte mare experienta cu imatinib/glivec, dar de foarte curand s-a impus ca standard in GISTul inoperabil si chiar si in cel operabil, dupa operatie.
nu stiu mai multe despre stadiul si alte detalii ale bolii tale, iar glivecul este foarte nou descoperit si studiile nu sunt finalizate. nu se stie exact durata optima a tratamentului, dar in orice caz el ofera beneficii clare cu privire la prevenirea sau intarzierea recidivei, imbunatatirea supravietuirii si a timpului pana la aparitia simptomelor.
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2011, 17:51:00 de către galia1
da GIST.Stiti ceva la tratarea cu Glivec a acestui tip de tumoare?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2011, 11:29:41 de către RaulDuke
sa intelegem ca diagnosticul tau este de GIST, da ?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 30-05-2011, 01:10:36 de către galia1
Buna seara!Am 48 de ani.In 2006 am fost operata pentru tumoare la stomac.in 2010 mi-a fost diagnosticat matastaza la ficat.Mi s-a spus ca unica solutie este chemeo-terapia orala cu Glivec.sint deacum 9 luni decind fac acest tratament.As dori foarte mult sa stiu daca cineva a folosit Glivecul sau cunoaste efectele acestui farmec.Sau poate nu este unica solutie cum mi s-a spus?Pot sa am sanse sa inving cancerul?
Cancer la stomac cu metastaze in ficat 11-05-2011, 23:31:36 de către RaulDuke
nu se face o corelare intre "gradul mitotic" sau chiar intre gradul histologic si raspunsul la tratament. factorii care influenteaza raspunsul la tratament citostatic se numesc FACTORI PREDICTIVI si sunt putin diferiti de la boala la boala. de asta cel mai important este sa se puna diagnosticul COMPLET atat anatomo-patologic cat si ca STADIU TNM sau I, II, III sau IV. gradul histologic (din care face parte si gradul mitotic) este un asanumit FACTOR PROGNOSTIC care da o idee despre cum s-ar comporta tumora pe termen lung, mai ales fara tratament.

26241 com 1 2 3 4 ..... 258259260 261262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp