Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 224225226227228229230 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
endometrioza 21-04-2009, 22:02:41 de către mikaela1
Subiect: endometrioza
buna,
Si eu am endometrioza, stadiul 4, doua operatii una deschisa si urmatoarea laparoscopica, dureri ingrozitoare inainte dupa si intre cicluri. De o jumatate de an ma tratez cu propolis, o pastilutza pe zi, eu il iau de la Forever aloe, dar poate fi gasit la orice plafar. Am inforamtia asta de pe net de la o pacienta cu endometrioza.
Va doresc multa sanatate.
endometrioza 23-01-2009, 12:30:29 de către nelimar
Subiect: endometrioza
am endometrioza de vreo 6 ani si va pot spune ca am incercat tot ce era posibil ,dar nimic nu a dat rezultatele sperate in afara de medicamentele pe care le iau i fiecare luna de atitia ani si anume Duphaston si Zaldiar(pe ultimul il iau doar la ciclu finndca cind am dureri mari)
este o boala destul de grava si trebuie tratata ca atare.
eu nu am tratat-o asa si uite ca saptamina viitoare ma duc la operatie fiindca markerul de ovare a crescut prea mult si trebuie sa-mi faca histerectomie.
asa ca mergeti la medic si insistati asupra tratamentului fiindca el e cel mai in masura sa va faca o schema de tratament si nu va bazati doar pe ceaiuri si pe tratamente naturiste.
sint bune si aste a,dar atunci cind totul e cit de cit sub control si nicidecum sa inlocuiasca tratamentul de baza,fiindca endometrioza recidiveaza si chiar daca zici ca te simti bine ,nbu e deloc asa si te trezesti ca de la stadiul I ai ajuns la stadiul 4 ( ca mine) si urmeaza histerectomia.
multa sanatate si grija multa
endometrioza 00:00:00 de către anna.m
Subiect: endometrioza
Lumideea,
Colega mea se confrunta cu aceasta boala si din aceasta cauza nu reuseste sa ramana insarcinata. A fost si operata acum 2 ani, dar boala recidiveaza. A gasit un tratament naturist, o combinatie de ceaiuri, prin care se poate tine endometrioza sub control, adica sa nu mai evolueze si sunt eliminate durerile.
Daca vrei sa incerci, combinatia e urmatoarea : urzica moarta alba,coada soricelului,cretisoara, dragaica(sanziene), galbenele, naprasnic. Se face infuzie din amestecul de plante (se pune din fiecare ceai atat cat prinzi in trei degete), din care se beau 3 cani/zi , timp de 3 luni. Tratamentul e indelungat si se reia pe parcursul anului cat mai mult timp, sau la nevoie. Colega mea se simte foarte bine, i s-a reglat si ciclul menstrual si spera sa reuseasca sa fie mamica.
Iti doresc multa sanatate si o gandire pozitiva ! Un mental pozitiv inseamna mult !! Doamne ajuta !
endometrioza 00:00:00 de către Lara
Subiect: endometrioza
Lumideea, nu te-ai operat degeaba. Endometrioza nu poate fi diagnosticata clar decat prin operatie. Pot sa zic, bine ca te-ai operat ca ai aflat ce ai intr-adevar. Din pacate, nu poate fi tratata efectiv, dar medicii au la-ndemana mai multe metode de tratament pe care ti le pot recomanda, dar nu este nici una garantata. Cu toate ca nimeni nu are un raspuns clar pentru tine, un medic trebuie sa adapteze tratamentul recomandat simptomelor tale, cu toate ca nu se vindeca, starea ta poate fi ameliorata in timp. Bafta!
Tarceva - rezultate? 30-05-2014, 19:17:14 de către mihaelaandreea
Marton, nu sm retinut ce tip de neoplasm ai?.Cu greata vad ca ne descurcam bine, acum i-a dat metroclopamid ptr ca tata era de parere ca Osteronul il constipa..dar se pare ca si de la metro avem aceeasi problema.Ptr constipatiesi nu numai) i-am luat ceai Hyper tum, dar se pare ca fara o microclisma nu scapa, ptr ca iise pune efetiv un dop si numai poate iesi afara...acum am inceput sa ii dau suc de Noni dimineata 30 ml, sper sa nu interfereze cu injectiile Clexane ptr coagularea sangelui.ieri a fost a 3 a zi dupa citostatice si a facut febra 38, 4 am sunat dr si ne a zis sa ii administram antibiotic augumentin si ciprionl, i-am dat doar augumentin ptr ca i-a scazut febra imediat dupa1 pastila de algocalmin, si continuam pana la 5 zile cu augumentinul.

Multumesc si multa sanatate!
Tarceva - rezultate? 21-05-2014, 00:23:27 de către MARTON
Mihaela eu fac chimio cu sutent si din cate mia explicat doctora acest tratament da perioade de constipatie si perioade de diaree, lucruri pe care le patesc si eu, si cand am contipatie beau ceai de menta care ma ajuta in acele momente inclusiv cu burta care se intareste sau sunt balonat.
Legat de analize eu nam avut niciodata probleme mari chiar daca fac acest tratament de cinci luni, din contra la mine cateodata imi sangereaza gingiile sau imi curge sange din nas.
Pt greata la mine are efect telina cruda, asta am descoperito singur incercand dar nu recomand astfel de experimente.
Tarceva - rezultate? 20-05-2014, 21:31:48 de către mihaelaandreea
Buna biburuza! Multumesc ptr raspuns.Am sa iti las mesaj pe primat cu adresa mea de mail poate mai corespondam si acolo.Tatal tau a luat si supilimente natursite pe perioada chimioterapiei?Si daca da ce anume?Cum s-a simtit de la citostatice?Si tata a facut azi a 2-a tura de citostatic gemcitabina dar si acum la fel ca si prima data a avut hemoglobina mica 8.7 si inainte de citostatic a tb sa ii se administreze sange, 2 unitati..voi ati intampinat problema asta?Tata in schimb are unele probleme cu constipatia si am inteles ca si pastilele ptr greata accentueaza constipatia.
Multumesc si va doresc multa sanante si putere tie si familiei tale!
Tarceva - rezultate? 19-05-2014, 15:30:27 de către bibiruza
Dieta, sa stiti ca nu tine la sange, mananca din toate cate putin in afara de carne de porc, isi ia tratamentul la timp, atmosfera din familie este buna, incercam sa-i tinem moralul ridicat, sunt aproape cat pot de el pentru ca locuiesc la 150 km distanta am ajuns sa fac naveta saptamanal, dar nu ma plang, facem naveta galati-bucuresti pentru citostatice, si nu s-a lasat de serviciu, chiar daca e pensionat lucreaza in continuare si tot timpul este in contact cu lume, discuta.Exista problema intr-adevar cu deranjatul la stomac tot timpul si tarceva a accentuat putin mai mult dar luam medicamente, ceaiuri si ce sa va mai spun nu ne-am pierdut credinta.Tot timpul ma rog sa fie bine macar cum e acum.Sanatate multa tuturor!
Tarceva - rezultate? 19-05-2014, 14:21:59 de către MARTON
FELICITARI pt rezultate BIBIRUZA si mai posteaza si dieta pe acre ai folosit-o pe timpul tratamentului pt a vedea si alti pacienti ce a ajutat la aceste rezultate excelente, chiar daca fiecare pacient reactionam diferit la tratament.
Tarceva - rezultate? 19-05-2014, 09:37:11 de către bibiruza
Buna Mihaela. -------------
sunt multumita de tarceva, dupa 6 luni de tratament cu citostatic boala a intrat in regresie cu 75 la suta si speram ca dupa 6 luni de tarceva speram sa fie mai bn.Deocamdata nu avem reactii adverse grave, nu stiu ce sa zic ne rugam in continuare sa fie bine.

(*modificat de admin)
Tarceva - rezultate? 16-05-2014, 08:59:52 de către AVELINA
Mihaela, iti las adresa mea de mail si o sa facem si schimb de nr de tel sa putem vorbi.------------

(*modificat de admin)
Tarceva - rezultate? 15-05-2014, 18:45:47 de către mihaelaandreea
Draga Avelina Si Bibiruza cum as putea lua legatura cu voi ca sa mai vorbim despre acest subiet foarte trist..Si tatatl meu are aceeasi problemea cancer de pancreas cu metastaze in ficat si stomac.sapt aceasta a inceput gemzarul iar dr ne spunea si de optiunea cu tarceva, eu ii dau tatalui meu suc de sfecla rosie cu mar si morcov zilnic, si un amestec de banana cu kiwi si portocla la blender, si ocazional suc de mere.ce altceva sa ii mai dau?Cum a mai evoluat boala in cazul tatalui vostru?Multumesc si multa sanatate!
Tarceva - rezultate? 25-04-2014, 14:02:21 de către MARTON
MEDICUL meu mia zis prima data de grefruit si de sunatoare CA SUNT INTERZISE pe timpul tratamentului, sa mananc fara sare sau sa cumpar sare speciala din farmacie, cat mai putine condimente, si SA NU TIN REGIM, SA MANANC DIN TOATE GRUPELE ALIMENTARE INCLUSIV CARNE DE 2-3 ORI PE SAPTAMANA.
Tarceva - rezultate? 25-04-2014, 13:56:38 de către AVELINA
Este bine daca suporta tratamentul in paralel tarceva cu gemcitabina, tata nu a reusit sa mearga in paralele decat vreo 2-3 luni, din cate am inteles tarceva este ptr pancreas si gemcitabina ptr ficat.Eruptia apare dupa cateva zile de tratament si este un semn ca tratamentul are efect..arata ca varsatul de vant si nu e deloc placuta, sunt niste bubite care la tata au aparut pe piept, gat, fata si cap, dupa cateva zile se inroseste si pielea si are senzatia de arsura, unele bubite se sparg si curge sange.Sa nu se barbiereasca cand incep sa apara, il ustura rau de tot.Oncologul lui tata ia dat o crema cu care sa se unga sa mai calmeze mancarimea, arsura bubelor.Greata e inevitabila, dispare gustul mancarii si se usuca pielea pe membre.Tata a avut probleme si cu rinichii si atunci chiar are nevoie de hidratare, min 2l pe zi doar apa, eu cred ca e foarte bine ptre ca mai elimina din toxine...acum dupa 1an si 2 luni de tarceva incep sa apara cam toate reactiile adverse de pe instructiuni..nu e placut si e tot mai greu dar sincer nu stiu ce alternativa avem.Sa ii dati goji, ii creste imunitatea si il ajuta si ca tratament.Poate va spus medicul sa nu manance grefa, noi nu am stiut la inceput si i-am facut fresh cu gref, portocale si nu mai stiu ce fructe am pus stiu ca ia fost f rau si am sunat medicul, ne-a spus ca nu are voie, grefuitul anihileaza efectul tratamentului.Daca pot sa iti mai fiu de folos cu alte informatii poti sa imi scri si iti raspund cu mare drag.Multa sanatate tatalui tau si voua multa putere sa puteti trece cu bine si sa il puteti sustine.
Tarceva - rezultate? 25-04-2014, 13:51:33 de către MARTON
La anumite tratamente de chimio pot aparea eruptii, exeme, diaree, constipatie si consumul de apa este cam obligatorie pt hidratarea organismului si a pielii pt ca la mine mi se ususca si pielea din cauza tratamnetului si din cate cunosc prin transpiratie organismul isi mentine o temperatura constanta inclusiv creierul care daca se incalzeste poti intra in coma sau muri, si alt lucru ar fi eliminarea cu ajutorul apei a toxinelor din organism si din tratament.
Tarceva - rezultate? 25-04-2014, 13:05:10 de către bibiruza
Avelina, ma bucur pentru tatal tau.Asa si tatal meu are cancer la capul pancreasului cu metastaze la ficat.De maine va incepe tratamentul cu tarceva, facem chimio cu gemcitabina de la inceputul lunii decembrie 2013, se simte bine, mananca, este foarte activ, lucreaza in continuare dar avem o problema.Daca bea lichide cum este indicat imediat are probleme cu stomacul si trebuie sa fie in apropierea unei bai.Asa ca neavand prea multe informatii despre tarceva te rog sa-mi spui ce efecte adverse a avut tatal tau, ca in prospect scrie si de diaree severa si tare imi este teama.Doctorita oncolog i-a spus ca-i va aparea o eruptie pe fata, greata, voma..sunt asa de confuza.Sanatate multa in continuare si ma rog bunului Dumnezeu sa fie bine.
Tarceva - rezultate? 23-02-2014, 00:11:25 de către MARTON
Felicitari si multa sanatate tatalui SI MULTI ANI DEACUM INAINTE va doresc. Si eu mai postat aceste alimente pe care le consum alaturi de altele cum ar fi salate de cruditati ca sfecla morcov, telina, pastarnac, rodii si alte fructe si legume de culoare inchisa si cat timp leam consumat totul a fost excelent iar de circa 2 saptamani nu am mai mancat si efectele secundare sau facut aparitia cu repeziciune.
Tocmai optimismul si buna dispozitie este un medicament in aceasta boala.
Tarceva - rezultate? 20-02-2014, 21:19:53 de către AVELINA
Am vazut ca scrie foarte putin despre tratamentul cu Tarceva si m-am gandit ca ar prinde bine sa mai incurajez persoanele care sunt in aceeasi situatie ca mine..In iunie 2012 am descoperit ca tata are cancer la pancreas cu metastaze la ficat de gradul IV
a fost operat de fiere ca nu mai functiona si dupa 3 saptamani a inceput citostaticele cu gemcitabina si in acelasi timp am facut si dosar ptr tarceva.Dupa 6 luni s-a aprobat tratamentul si de un an face tratament cu Tarceva.Tumoarea a scazut la jumatate si metastazele nu s-au mai modificat.Cand se acumuleaza doza de toxicitate face pauza cateva zile dupa care reia tratamentul.Tata merge la munca zilnic, are o viata normala, tine regim alimentar si la 2 luni facem cate o cura..odata cu multa sfecla rosie cat rezista in combinatie cu mesele principale.A mancat multe goji in toate combinatiile posibile.Nu stiu daca doar Tarceva a facut minuni sau a ajutat si regimul si fructele ffff multe.(cel putin doua feluri de fructe pe zi, vara multe mere, struguri, prune..in fiecare zi mergea la piata si isi cumpara cate 1 kg din fiecare)Va doresc multa sanatatate si incredere.Am uitat sa spun ca tata este o persoana foarte pozitiva cu mult simt al umorului, cred ca si moralul lui a avut un efect important, a ignorat boala si reactiile adverse ale tratamentului.Daca va pot fi de folos., cu mare drag.
Tarceva - rezultate? 04-06-2010, 12:18:32 de către Louca Victoria
ella_gabriela, Condoleantele mele, imi pare sincer rau de o asa de mare pierdere, pentru ca mama este una si ne este asa de draga noua.Dumnezeu sa o odihneasca in pace! Si Dumneazeu sa te intareasca si pe tine si toata familia ta. Nu mai am cuvinte. Offf. Si eu o sa trec prin asta.

Imi cer mii de scuze ca te deranjesc si eu cu ale mele. Daca poti sa mai comunici , da-mi un semnal.
Tarceva - rezultate? 04-06-2010, 12:10:05 de către ella_gabriela
Am incercat in decembrie 2009, pentru ca pe 6 decembrie a picat la pat, (intrucat avea metastaze osoase si cervicale), sa accesez acest serviciu de ingrijire la domiciliu; din pacate totul se face prin doctorl curant (dosar pt tarceva, dosar pt ingrijire la domiciliul), tb asteptat aprobare...si asa mai departe, dar boala nu asteapta, asa ca toata luna decembrie am avut un asistent platit de noi care venea si ii punea perfuzii cu dexametozon, si inca ceva dar imi scapa acum denumirea, dar acestea doar pt dureri - pt ca erau cumplite in ultima perioada + plasturi, dar tot degeaba; Boala pana la urma isi urmeaza cursul..... iar pe 4 ianuarie am internat-o la o sectie de ingrijire paleatica, in spital judetean (bineinteles cu interventii), intrucat si eu m-am internat pt a naste si nu mai avea cine sa o supravegheze (cel putin o perioada), pe 5 ianuarie am nascut eu, iar pe 8 ianuarie din pacate s-a stins!!! Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!
Tarceva - rezultate? 04-06-2010, 12:00:05 de către ella_gabriela
buna ziua; imi pare rau ca nu am mai intrat de mult, dar din pacate mama mea a murit in ianuarie anul acesta (la 3 zile dupa ce am nascut!!!); specific ca tot ce am scris mai sus doar i-a prelungit viata mamei mele si i-a ameliorat din dureri; pentru acest lucru nu trebuie sa ne pierdem speranta; mama chiar a mai dus-o un an fata de cele pregonizate de medici; boala oricum e crancena, asa ca in final tot la deces se ajunge....timp de un an datorita acestui medicament viata mamei mele a fost mai buna, mai fara dureri, plina de bucurii (asta tb sa faceti voi, sa imbunatatiti viata celor dragi prin mici bucurii), si-a vazut si a doua fiica maritata, si-a vazut o nepotica, (din pacate copilul meu nu l-a cunoscut, dar asta este viata - Dumnezeu iti da ce-ti doresti foarte mult, dar iti si ia ceva foarte drag)!!!! Mult succes, la toti, si putere sa treceti peste toate incercarile vietii!!!! Va spune asta un om incercat din toate punctele de vedere foarte tare.....dar totusi optimist!!
Tarceva - rezultate? 03-06-2010, 12:56:03 de către Louca Victoria
Noi folosim de la Dr. Himovich ceaiuri : Tumorolles, Immunoforce, Pectoralis, Apoi sirop Noni pentru intarirea sistemului imunitar, cardilaj de rechin, couenzyme Q10, vitamine, oxigen boost 2 , astea sunt picaturi care le ia in apa de 3 /zi ceiuri de plante combinate.Si tot mai am de comandat.
Tarceva - rezultate? 03-06-2010, 12:40:28 de către Louca Victoria
spuneti-mi si mie,te rog pentru ca si mama mea are cancer pulmonar. Folosim si noi tot felul de produse naturiste, plus plasture fentamin ,dar de TARCEVA nu am auzit pana acum. Dupa cum vad e cu aprobare, dar si pe internet se pot cumpara. Ella_gabriela te rog mult spune-mi si mie ce ati mai facut. Eu as vrea sa gasesc un serviciu de assistenta medicala la domiciliu.Pentru ca doctora care a luat-o in evidenta e cam nepasatoare.

Astept raspuns si multumesc foarte mult.
Tarceva - rezultate? 03-02-2010, 19:03:19 de către anamarial
ella_gabriela te rog mult poti sa-mi spui ce tratamente naturise a urmat mama ta, si mama mea are cancer pulmonar st 4 , face chimioterapie in asociatie cu tarceva am auzit o multitudine de variante de tratamente naturiste am optat pentru unele dar toata lumea recomanda altceva.
Tarceva - rezultate? 31-01-2009, 21:55:12 de către ella_gabriela
Buna ziua! Si mama mea a fost diagnosticata cu cancer pulmonar, cu multiple metastaze in coloana vertebrala, in noiembrie 2008 (sau cel putin atunci am aflat, noi, pt ca a incercat sa tina totul secret, si ia fost si usor sa faca lucrul acesta, intrucat era de 6 ani in Italia, noi vorbeam doar la telefon); Pe 7 octombrie s-a intors acasa (probabil trimisa de cei de acolo sa moara langa familie), si lua morfina de 100 mg; Avea o stare fizica foarte fragila si anemica. Nu stiam de unde sa incepem, daca se mai poate face ceva, cand am aflat, aveam diverse variante: iar prima a fost sa plecam la Bucresti la Spitalul Militar. Am plecat disperati intr-acolo, dar cu o speranta in suflet..., unde...din pacate.... mi s-a spus ca am venit prea tarziu; au urmat cateva tentative de tratamente naturiste, cobaltoterapie (ea oricum mai facuse si in Italiza asa ceva), si chimioterapie, combinate; iar in decembrie am crezut ca o pierdem, a fost groaznic - sora mea avea nunta in ianuarie, de frica au anulat si nunta;
Dar........exista si un DAR, la mijlocul lui decembrie a venit aprobarea pentru acest medicament TARCEVA, se pare ca in primele 2 saptamani nu a fost chiar asa de bine, insa din ianuarie parca este alt om. Este foarte vioaie, daca pana atunci aveam o doamna care statea non-stop cu ea (intrucat ne era frica sa o lasam singura), din ianuarie a refuzat categoric ajutorul cuiva, chiar si al nostru, al copiilor ei; E foarte activa, dornica de viata, este pozitiva, merge periodic la Biserica, doreste chiar sa lucreze ceva...spune ca se plictiseste - (specific ca mama mea este tanara are 50 de ani), accepta tratamentel naturiste, iar cel mai important nu mai ia morfina, decat foarte rar, si atunci de 30 mg; Toate astea se intampla datorita dragostei imense, pe care i-o purtam, si stim ca dragostea poate face minuni; a celor doua fiice, impreuna cu cei doi gineri; Si a faptului ca nu ne-am pierdut speranta ca se poate!!! Corelate cu medicina zilelor noastre, se pare ca dau rezultate miraculoase.
V-am povestit acestea, intrucat am vazut multe comentarii negative, multi oameni descurajati, intr-adevar e o boala cumplita, dar se pot infaptui si minuni (daca nu totale, macar pe perioade cat mai lungi)!!
Va doresc la toti care cititi aceste randuri, sanatate, putere, si multa multa dragoste si intelepciune! Nu va pierdeti speranta si increderea in Dumnezeu! Doamne Ajuta!
Tarceva - rezultate? 00:00:00 de către k3loo
Fac ceva in tratamentul vostru! Numai bani vreti dar nimic nu e de treaba.Tata e in ultima faza...
Tarceva - rezultate? 00:00:00 de către floricikk
ce sa mai spun acum... tatal meu a decedat acum 3 saptamani. urez toate cele bune....
Tarceva - rezultate? 00:00:00 de către k3loo
Si tatal meu face acest tratament si pana acum are acealsi rez ca si tatal lui floricikk.Era mult mai bine inainte ca acum.Dar tin sa mentionez ca dr a zis ca numai dupa 2 sapt incepe sa isi faca efectu si tata face tratamentu doar de 6 zile...sper sa fie adev.
Tarceva - rezultate? 00:00:00 de către floricikk
Tatal meu are cancer la plamani si i-a fost dat de catre dl dr un tratament cu tarceva. Dupa tratamentul asta, se simte mai rau decat inainte cand se simtea destul de bine.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către mamilika
Maestrul tine cursuri si in alte orase, poti sa te interesezi. Oricum in august se face tabara la sovata de 10 zile. Acolo am fost si vara trecuta si am avut cele mai bune efecte de vindecare. Sanatate tuturor!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Si eu sunt in reparatie capitala,caci am fost operata de tumoare la plamani si am facut citostatice iar acum,pentru a evita o eventuala recidiva vreau sa restabilesc echilibrul organismului(dupa o viata zbuciumata),prin mijloace naturale.In prezent fac un tratament de la Favisan iar prin primavara am sa ma interesez si de qigong.Ar fi bine daca s-ar face cursuri si la Piatra Neamt!Multa sanatate!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Si eu sunt in reparatie capitala,caci am fost operata de tumoare la plamani si am facut citostatice iar acum,pentru a evita o eventuala recidiva vreau sa restabilesc echilibrul organismului(dupa o viata zbuciumata),prin mijloace naturale.In prezent fac un tratament de la Favisan iar prin primavara am sa ma interesez si de qigong.Ar fi bine daca s-ar face cursuri si la Piatra Neamt!Multa sanatate!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către mamilika
Partea extraordinara a fenomenului este ca intai se vindeca cele mai grave boli. Energia se duce in focarul bolii si exact ca o raza laser dizolva tumorile. Acu am scapat de problema cea mai grava dar continui sa fac meditatii fiindca mai simt blocaje in corp. Cum imi place sa zic am intrat in reparatie capitala. Deja cred ca am vorbit cam mult. Stiu ca multi vor zice : "asta a luat-o razna, saraca". Poate ca macar cineva ma v-a crede. Stii cum se zice : cine salveaza un om, salveaza intreaga umanitate. Poate acel OM vei fii chiar tu, cel care citesti.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către mamilika
maestrul se numeste Lin Kai Ting si face in Bucuresti doua cursuri de initiere pe an. Unul este pe 18 februarie dar nu stiu daca mai sunt locuri in sala. Al doilea prin noiembrie. Intra pe www.qilingong.com daca te intereseaza. Cu toata sinceritatea iti spun ca mi- a salvat viata. In urma cursului se vor deschide canalele de receptie din palme cu care poti capta energia universala care te voate vindeca de orice. Trebuie insa sa exersezi zilnic chiar daca vrei sa ai rezultate. Sunt cazuri de vindecari miraculoase chiar in timpul cursului dar cred ca trebuie sa ai o vibratie foarte inalta sa poti sa primesti ceea ce maestrul emite. Mie mi-a luat ceva timp pana am inteles ca de fapt maestrul ne invata dar depinde de noi cat exersam.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
N-am auzit niciodata de qigong si chiar as vrea sa stiu daca se poate practica si la noi,si in ce conditii;desigur ca ma voi informa si de pe google.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către mamilika
eu m-am vindecat folosind acest "fluid magnetic" s-au qi , cum spun chinezii, practicind qigong si aici nu este deloc vorba de efectul placebo. Este pacat ca nu se cunosc aceste secrete si ca multi asteapta o pilula miraculoasa care sa-i vindece. Si totusi aceste secrete sunt spuse si la noi in tara de vreo 15 ani de un mare maestru. Trebuie doar sa crezi si sa practici.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Nu am intrat pe forum pentru pentru a polemiza cu cineva ori pentru a face parada de cultura ci pentru a ma solidariza cumva cu cei bolnavi de neoplasm si a face schimb de idei in special cu acestia.Pentru confortul meu psihic,doresc sa aud despre cat mai multe cazuri rezolvate(prin toate mijoacele,inclusiv pe cale naturista)si nu despre cazuri disperate,de aceea probabil ca am fost intrigata de pesimismul unora.Desigur ca fiecare este liber sa creada si sa scrie orice,si-mi fac mea culpa.
P.S.Cartea din care am dat citatul cu fluidul magnetic a fost scrisa de un medic de renume din U.S.A-Joseph Murphy,si mi-ar placea sa castig si eu bani din povesti ca ale lui;si totusi s-a vorbit mult si despre efectul"placebo"...
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către brad
Daca mie imi era adresata ultima fraza,atunci v-as recomanda sa cititi mai multe carti si nu numai una.Si eventual sa cititi carti adevarate,nu povesti...
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Am citit recent cartea"Normal si paranormal in viata de zi cu zi"scrisa de dr.Valeriu L.Samu,din care am retinut ca neoplasmul(ev.cancerul)poate sa fie ereditar doar in masura in care se perpetueaza de la o generatie la alta un stil de viata gresit(stres,alimentatie incorecta,lipsa de miscare,tutun,alcool,lipsa de odihna),ca boala este un mesaj cifrat,iar pentru a descifra acest mesaj este nevoie sa descoperim ce este bine si ce este nesanatos in modul nostru de a trai,pentru a opera schimbarile cuvenite.Fara indoiala ca asa trebuie sa fie,intrucat daca ar fi altfel,nu ar mai exista supravietuitori ai cancerului,chiar eu cunoscand(auzind)despre un batran de 78 de ani si despre un tanar de 30 de ani,ambii diagnosticati cu tumoare la plamani inoperabila(primul in urma cu 17 ani si celalalt in urma cu 7 ani),care s-au tratat cu mijloace naturale.Un tratament naturist practic te ajuta sa te abati de la un stil de viata incorect,iar prin curele de ceai si prin hrana naturala,prin tot ceea ce se recomanda(odihna,renuntarea la tutun,plimbari in mijocul naturii),sa se permita celululor organismului sa se oxigeneze,caci tumorile se dezvolta in special in lipsa oxigenului,astfel ca nu are de ce sa dauneze cuiva.Daca unii sunt pesimisti,poate ar trebui sa tina ideile pentru ei si sa nu mai incerce a tulbura echilibrul fragil al celor care se straduiesc sa se convinga ca le va fi bine.Asadar asteptam numai vesti bune,iar anul 2008 sa fie anul in care se va omologa medicamentul impotriva cancerului!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către brad
Nu cred in acel fluid magnetic dar cred ca terapia oncologica trebuie opruta doar daca ati renuntat sa mai luptati.Ii doresc dureri cit mai mici!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Prin anul 1776 dr.austriac Franz Anton Mesmer a declarat ca-si vindeca bolnavii cu ajutorul fluidului magnetic(teoria magnetismului animal),fluid care se manifesta in intregul univers,deci si in structura fiintei umane.Desi a avut succese notabile,la vremea aceea teoria sa a fost respinsa,dovedindu-se mai tarziu ca vindecarile miraculoase erau cel putin in parte efectul imaginatiei active a bolnavilor,imaginatie stimulata printr-o puternica sugestie de sanatate adresata subconstientului(Joseph Murphy-"Puterea extr.a subconstietului").Asadar,cred si eu,cu convingere, ca exemplele pozitive(vindecarile fie pe cale alopata fie naturista) trebuie aduse la cunostinta bolnavilor pentru sporirea optimismului lor si a credintei in vindecare.
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către brad
Eu nu zic sa nu incercati si terapie naturista dar sa nu opriti terapia oncologica!!!!Din pacate stadiul este mult avansat....Succes mult!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către ve_ro
Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor printre care si cancer rinofaringian;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA , d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist,efectuat in paralel cu cel alopat sub supravegherea unor persoane pricepute,nu poate decat sa ajute,ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către brad
pt tumora de rinofaringe std iv din pacate nu prea mai exista alternative in afara de radio-chimio terapie,traheostomie si in final gastrostoma(tub in stomac pt ca pacientul sa poata fi alimentat in momentul in care nu va mai putea inghiti nimic).Si intelepciune ca sa stiti cun sa-i spuneti ce are (pt ca asa este etic,omul sa stie ce are ca sa-si puna sufletul si afacerile-mosteniri etc-in rinduiala)!Mult curaj si Dumnezeu sa va intareasca!
Tumoare rinofaringe stadiul iv urgent nevoie de ajutor suntem disperati 00:00:00 de către giana
Poate ar fi ceva pe care sa incercati,insa in functie de stadiul bolii,prea mari sanse nu pot eu sa va dau,puteti doar incerca.Haideti sa vorbim pe messenger si va spun exact daca ar putea sau nu fi o solutie pt dvs.-------------
Metastaze pe ficat plus bilirubina marita (25 mg%) 00:00:00 de către kynes
Medicamentele care pot scadea nivelul de bilirubina, includ vitamina C (acidul ascorbic), fenobarbitalul si teofilina.

Pentru prurit, URSOFALK (medicament cu dubla actiune: hepato-protector si adjuvant al cailor biliare), CHOLESTIRAMINA, NO-SPA

Intreaba, totusi, medicul curant, despre medicamentele sus-mentionate; sa nu aiba contraindicatii in cancerul de colon

Vitamina C, nu are rstrictii, sigur... in exces, se elimina prin urina
polip pedicular... poate fi cancer? 00:00:00 de către Maryuss
Polipii pot degenera in cancer, ramaneti sub atentia medicului. Probabil va fi extirpat.
polip pedicular... poate fi cancer? 00:00:00 de către Maryuss
Oricum, cereti sfatul medicului care v-a examinat, stie mai multe.
polip pedicular... poate fi cancer? 00:00:00 de către Maryuss
Polipul e o tumoare benigna (nu maligna) care se formeaza pe unele mucoase, deci nu e vorba de cancer (tumorile maligne sunt canceroase). Faptul ca e adenomatos inseamna ca e format din celule epiteliale (adenomul e o tumoare glandulara benigna constituita din celule epiteliale). Displizia e o anomalie in dezvoltarea unui tesut. Nu ati intrebat medicul?
citostatice si alcoolul 20-11-2009, 18:05:37 de către reme
Bune ziua.
Mama mea are porbleme serioase cu alcoolul de ani de zile dar nu recunoaste.As dori sa ma sfatuiti in primul rand cum sa procedez sa o determin sa recunoasca .Din punctul meu de vedere nu are niciun fel de probleme sa o determine sa consume alcool, doar anturajul.
citostatice si alcoolul 00:00:00 de către giana
Daca i-a fost recomandat de medicul oncolog ar putea sa-i urmeze recomandarea,insa nu stiu cat de bine interactioneaza vinul cu citostaticele;ma mai documentez si iti mai scriu
Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer 03-04-2010, 07:51:52 de către babuna
am o prietena specialista in imagistica mi- a facut o ecografie generala nu a gasit nimic dar mi-a gasit noduli tiroidieni mi-am facut analize tsh.0,7 T3.1,2 T4.12,6 sunt mai mereu agitata,mai am si trismus cu toate ca analiza Ca= 9,4 Mg=.2,3 mai transpir noaptea tahicardie cu puls 90 tensiunea mea normala este 10,6 sau 11,6 mi se ridica la 12-13 si sunt agitata .nu stiu daca sa fac tratament medicamentos ca stiu ca este riscant daca doza este aiurea.nu stiu ce sa fac.nu obosesc in schimb "uit "sa respir normal i-mi tin respiratia adevarul este ca sotul meu a fost operat pe cord deschis pentru protezare valvulara si am avut emotii ff mari.asta acum 8 luni si am avut o perioada cind ma trezeam noaptea sa vad daca respira.asta este sunt mai in virsta dar as vrea sa traiesc normal pina la "capat" sa dorm ca sunt libera,sa nu ma "grabesc "sa fiu calma,lenesa.
Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer 00:00:00 de către brianna
analize specifice paratiroidiene s-au efectuat?de asemenea o calcitonina ar fii indicat de analizat.
Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer 00:00:00 de către Gabriela M.
Am fost la endocrinolog. Mi-a facut din nou ecografie si acum am trei rezultate diferite. Mi-a spus ca nu de la tiroida am probleme si trebuie sa fiu tinuta sub supraveghere. Se pare ca nodul in gat si senzatia de durere s-ar trage de la lipsa de calciu (cu toate ca analizele nu au iesit foarte rau). Eu am probleme mari , cand este vorba de asimilarea de caciu. Elimin prin urina mai mult decat incerc sa asimilez pe cale bucala. Venele sunt foarte firave si intravenos nu pot , doar daca sunt internata si mi se pun "fluturi". Asta e.
Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer 00:00:00 de către CIBI CIBI
SI EU AM TIROIDA LA FEL CA TINE LOBU STANG SI DREPT SE REFERA CA AI SI NODULI SI ACESTA E DIMENSIUNEA LOR.EU MERG REGULAT LA UN MEDIC CAM DIN TREI IN TREI LUNI SI MI SA SPUS SA IAU EUTIROS DE 100.SFATU MEU E SA CONSULTI UN DOCTOR SI SA TE PUNA SUB TRATAMENT.DIN CAND IN CAND SI EU NU AVEAM ARE SI SIMTEAM CA MA STRANGE CEVA DE GAT MEDICU O SATI CREASCA SAU SCADE DOZA DE MEDICAMENTATI IN FUNCTIE DE CUM AI NEVOIE.MULTA SANATATE
Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer 00:00:00 de către Gabriela M.
Am primit si rezultatul TSH-ului: 0,848. Nu pare foarte rau, dar de ce ma simt eu asa prost?
markeri tumorali - nodul testicular 00:00:00 de către vasile_8
Draga marius1 aveam aceleasi simptome ca si tine si fiind in vacanta in Romania nu mi-au gasit nimica la controalele medicale.dar revenid in Olanda la ora 12 am avut programare la medicul de famile,iar cu 3 ore mai tarziu ieram pe masa de operatie acum 3 sapt dupa operatie mau dignosticat cu cancer testicular.datorita interventiei rapida a medicilor nu a intrat in corp panan prezent sper ca am scapat cu operatia.TE SFATUIESC SA PLECI URGENT LA UN MEDIC sa nu lasi sa treca zilele ca sar putea sa scapi cu eliminarea unui texticol. sa nu amani sa primeasca ocazia de ati intra in corp.
markeri tumorali - nodul testicular 00:00:00 de către dr i.f.
Diagnosticul de certitudine in astfel de cazuri se pune pe baza examenului histopatologic (biopsie), insa in cazul cancerului testicular aceasta nu este indicata intrucat poate determina diseminarea eventualelor celule canceroase.
E adevarat ca se folosesc o serie de markeri tumorali cum sunt AFP, beta-HCG si LDH pentru orientarea diagnosticului si ca acestia sunt crescuti in cancerul testicular (unul sau mai multi), insa exista posibilitatea evolutiei unui cancer testicular fara ca aceste analize sa depaseasca limitele normale (in unele cazuri).
Asadar un rezultat sigur puteti avea numai dupa operatie. Se poate efectua o prelevare de tesut pentru biopsie inainte de a recurge la operatie, insa apare riscul descris mai sus (bineinteles, numai in cazul in care este vorba de cancer).
Cancerul testicular este unul din cancerele cu rata mare de vindecare.
In cazul in care faceti operatia, functia de reproducere nu va fi afectata.
Oricum, cel mai bine e sa va sfatuiti cu medicul dvs.
Multa sanatate!
Tumora pulmonara 00:00:00 de către laura mariana
Subiect: Tumora pulmonara
Iti multumesc din tot sufletul si mamei tale asemenea, sanatate !
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ariadnna
Subiect: Tumora pulmonara
Le poti gasi si online aici
http://www.pravaliata.ro/calivita.html

sau la acest link
http://www.calivitatm.eu/

multa sanatate
Tumora pulmonara 00:00:00 de către laura mariana
Subiect: Tumora pulmonara
Multumesc ariadna ! Le-ai cumparat on-line, nu exista in farmacii sau magazine ? Eu sunt din Bucuresti si m-ar interesa sa le pot achizitiona cat mai repede.
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ariadnna
Subiect: Tumora pulmonara
Noi l-am cumparat direct de la Calivita si pe mama a ajutat-o sa suporte chimioterapia, mai exact nu a avut senzatie de greata.
Tumora pulmonara 00:00:00 de către laura mariana
Subiect: Tumora pulmonara
Va multumesc ptr ajutor si promptitudine , am vazut la Calivita ca au diverse formule in ce m-ar interesa, stiti cumva trebuie sa mi le prescrie cineva sau le pot lua si fara ajutorul vreunui medic ca si asa nimeni nu iti spune nimc cand este vorba despre medicina naturista?
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ariadnna
Subiect: Tumora pulmonara
De la CaliVita il puteti lua. Este foarte bun. Se ia o lingurita de 3 ori pe zi.
Tumora pulmonara 00:00:00 de către laura mariana
Subiect: Tumora pulmonara
As dori si eu sa stiu de la doamna ve_ro ce tratament naturist a facut in timpul citostaticelor si de unde a luat Tahitian Noni Juice?
Sotul meu este diagnosticat cu un cancer pulmonar inoperabil si sunt disperata de o luna de zile . Va rog mult doamna sa imi raspundeti . Doamne ajuta si multa sanatate va doresc!
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ariadnna
Subiect: Tumora pulmonara
As dori mai multe detalii de la doamna ve_ro daca se poate. Ce doctor v-a monitorizat si ce tratament ati urmat?
mama mea are cancer uterin care insa s-a extins la plamani unde acum are 3 tumori de diverse dimensiune (intre 1 si3 cm). as aprecia orice recomandari. a facut 4 sedinte de citostatice cu taxol si carboplatin si apoi radiografie, dupa care s-a constatat ca doar s-a oprit cresterea tumorilor, insa nu s-au redus deloc. nu stim incotro sa mergem sau daca mai este vreo sansa cu un alt citostatic sau o operatie. va multumesc anticipat
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: Tumora pulmonara
Am fost diagnosticata in mai a.c. cu neoplasm pulmonar inoperabil;mi s-a facut biopsie si,constatandu-se ca tumoarea este formata din celule neoplazice slab diferentiate ,mi s-au prescris citostatice pe care le-am suportat f.f.greu.Dupa 3 sedinte de cit.am facut radiografie si tumoarea s-a retras de la 7 cm.la 3cm.;intrucat chirurgul a plecat in concediu,mi-a recomandat sa continuu citostaticele dupa care sa revin cu tomografia,pe care o voi face saptamana viitoare.In acelasi timp cu cit.am luat si tratament naturist(imunostimulatoare si antioxidante),iar de curand am cumparat si Tahitian Noni Juice,care dupa reclama se pare ca face minuni, fiind si antitumoral-in orice caz pe mine m-a ajutat sa suport mai usor ultima sedinta de citostatice.Daca voi avea norocul sa nu mai apara tumoarea la tomograf ,voi continua tratamentul cu tratament naturist recomandat de ing.Fanica-Ene Voinea,care m-a convins prin scrierile sale(a scris mai multe carti si articole-puteti vedea si pe internet).
Tumora pulmonara 00:00:00 de către Irina DB
Subiect: Tumora pulmonara
Stimata Doamna, imi puteti spune mai exact ce diagnostic aveti, de cat timp ati fost diagnosticata si prin ce tratamente ati trecut si ce rezultate ati avut pana acum?
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: Tumora pulmonara
Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor ;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA , d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist,efectuat in paralel cu cel alopat sub supravegherea unor persoane pricepute,nu poate decat sa ajute,ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).
Tumora pulmonara 00:00:00 de către Irina DB
Subiect: Tumora pulmonara
Va multumesc pentru incurajarile d-voastra, deocamdata nu a inceput sedintele de chimioterapie, mai asteptam niste rezultate sa vedem daca poate face parte dintr-un trial clinic. As vrea tare mult sa nu treaca prin chinurile provocate de chimioterapie, pentru ca este o persoana destul de speriata de durere si de boli in general.
Tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: Tumora pulmonara
...Sa vedeti ce minune!intre doua sedinte de citostatice(fiind diagnosticata cu neoplasm pulmonar),am fost la Sovata sa-mi oxigenez plamanii,si acolo am cunoscut o persoana care mi-a recomandat TAHITIAN NONI JUICE despre care am citit ca are multiple calitati terapeutice(ca si supliment nutritiv)respectiv de antioxidant,imunostimulator si antitumoral,precum si aceea de a atenua efectele negative ale citostaticelor.Ei bine,am cumparat o ladita cu 4 sticle de 1 litru si la urmatoarea sedinta de cito,nici greturi,nici intoleranta la mirosuri,nici vome;nu stiu daca va avea efectele laudate,insa nu-i oare minunat ca pot manca orice (este permis )in timpul citostaticelor,ca nu ma mai simt sfarsita-caci numai cei care fac chimoterapie stiu ca efectiv poti sa mori de inanitie din cauza greturilor si vomelor?! Doamne ajuta!
P.S.Dupa 3 sedinte cu Gemzar si Carboplatin am facut radiografie si tumoarea se retrasese de la 7 cm.la aprox.3 cm;toti mi-au spus ca organismul reactioneaza bine la citostatice insa le suportam f.f.greu-noroc cu intamplarea asta...
mastita chistica - este o forma de cancer? 00:00:00 de către vera vladut
nu , nu este o forma de cancer. Este o boala a sanului netratata si care pb se manifesta acum cu dureri.Consultati medicul cat mai repede!
tumora pulmonara 07-12-2013, 19:05:17 de către RaulDuke
Subiect: tumora pulmonara
nu prea se poate incepe, adica daca te referi la chimioterapie si radioterapie. trebuie sa faceti o noua programare la un oncolog, pentru un consult si un nou bilant al bolii, cu extensie (evidentiata prin, de exemplu, un nou exament CT) si starea clinica. apoi, din moment ce a trecut un an, poate ar trebui repetata o bronhoscopie sau o noua tentativa de prelevare a unei biopsii. cand ati vazut ultima data un oncolog si ce v-a propus ? nu e musai sa fie operat, daca riscul este prea mare. dar daca e vorba de un cancer, si boala e inca localizata, poate sa primeasca radioterapie, dar dupa o biopsie care sa arate care este defapt diagnosticul.
tumora pulmonara 06-12-2013, 10:55:09 de către sarateanusorin
Subiect: tumora pulmonara
Tatal meu in varsta de 81 de ani a fost diagnosticat cu o tumora pulmonara de cca. 4-5 cm la plamanul drept.
Urmare acestui fapt, am intreprins urmatoarele actiuni:

1. am fost la Institutul de pneumologie Marius Nasta pentru investigatii, unde ni s-a propus interventia chirurgicala de indepartare a tumorii pe care am refuzat-o datorita riscului mare de deces. Aici s-au facut urmatoarele investigatii:
- spirometrie,
- tomografie toracica,
- bronhoscopie cu recoltare de sputa (proba rezultata a avut rezultat inconcludent)
2. Anul trecut (Decembrie 2012) am fost la clinica de radioterapie Amethist pentru consultatie, unde am fost primiti de Dl. Dr. Radu-Emanuel Ion care ne-a indrumat catre I.O.B. Fundeni (Dr. Motas Natalia) pentru a efectua o punctie toracica.

3. am fost la I.O.B. Fundeni unde s-a efectuat o punctie toracica proba fiind trimisa la Institutul Marius Nasta pentru rezultate. rezultatul a fost: "lipsa tesut tumoral in proba analizata".

4. in continuare, am consultat alti 2 medici pneumologi si 2 medici oncologi care - in lipsa informatiilor - nu au putut sa ne prescrie un tratament pentru tumora pulmonara, medicii consultati insistand pe prelevarea de tesut tumoral pentru a putea determina tipul de celula.
5. consult la Neurologie (nu s-au evidentiat alte probleme in afara celor firesti - datorate varstei inaintate)
6. consult la Urologie (nu exista suspiciune de cancer la prostata)
7. s-a urmat un tratament naturist (Dr. Luca Catalin) de cca 2 luni pe baza de zeoliti, mix de ciuperci antitumorale, biostem, etc - fara rezultate vizibile.

Problema este ca tatal meu refuza interventia chirurgicala chiar si pe cea care presupune doar anestezie locala. Ni s-a spus ca anestezia totala, la un pacient cu insuficienta respiratorie (capacitate respiratorie = cca. 50% in urma spirometriei), comporta un risc mare de deces.

simptomele tatalui meu sunt urmatoarele:
- incepand de cca 2 ani are crize puternice de vertij - fara pierderea cunostintei, la inceput mai rare, acum din ce in ce mai dese. Cand are crize de vertij, incepe sa tremure si i-si pierde echilibrul.
- senzatii de frig - chiar si pe canicula
- lipsa poftei de mancare
- dureri in piept in partea din fata si in spate, pierderi temporare de memorie, stare de nervozitate (ca o caracteristica deosebita - durerile incep dupaamiaza si continua peste noapte pana dimineata cand se simte mai bine)
- in ultimul timp are vocea mai scazuta si putin dogita.
- noaptea urineaza foarte des ( a inceput de putin timp tratamentul cu Omnic Tocas)
- in general, starea de sanatate i s-a degenerat vizibil incepand cam din Noiembrie-Decembrie 2012.
- din luna Aprilie 2013 pana in prezent a slabit cca. 6-7 Kg.

Va rog sa ne indrumati pasii si sa ne sfatuiti ce putem face in continuare, avand in vedere cele de mai sus.
Am dori sa stim daca se poate incepe un tratament al tumorii pulmonare, chiar daca nu am finalizat investigatiile referitoare la tipul de celula.
tumora pulmonara 16-04-2009, 20:56:22 de către dorru
Subiect: tumora pulmonara
in urma unei tomografii tatal meu a primit urmatorul raport medical:
Formatiune pulmonara tumorala stanga ce masoara 68-75 ml diametre axiale si 54 ml cranio-caudal, cu contururi policiclice, ce mansoneaza bronhia principala stanga la bifurcatie (5.5 cm de la carina) precum si emergentele acesteia, ingusteaza bronhia lingulara si bronhia lobara inferioara stanga cu tendinta la atelectazie la nivel linguar anterior(micronodul supleural de 9 mm diametru in adiacenta)
Cateva imagini limfo ganglionare medii axinale, de maxim 10 mm diametru situate in spatiu prevascular, loja Barety si fereasta aorto-pulmonara.
Fara epansament pleuropericardic.
glande suprarenale de aspect CP normal
Concluzie:
Tumora pulmonara parahilara stanga P2N2MX
DLP=1610.7 mGy* cm

am marea rugamintea sa imi comunicati care sunt urmatorii pasi care trebuie urmati si daca recomandati un spital anume.
de asemenea v-as fi recunocator daca poate cineva sa imi explice cat de grava e situatia si la ce sa ma astept

multumesc anticipat!
tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: tumora pulmonara
P.S.Va rog sa cititi cu mare atentie"Carte de bucate pentru bolnavii de cancer"scrisa de D.D.Chiriac(editura National-str.Frunzisului nr.9-11,sector 4,Bucuresti),caci nu contine doar retete culinare ci si recomandari privind modul de viata,consum de suplimente nutritive,s.a.md.si va ajuta sa va disciplinati.Ar mai fi utila si lecturarea cartii"Cancer ,leucemie"a lui Rudolf Breuss (ed.AnandaKali-Sibiu),care ofera o alternativa,in caz ca nu reuseste operatia.In mod sigur s-au scris multe carti,insa am vrut sa va impartasesc din cele cunoscute de mine,caci conteaza foarte mult sa fii informat.
tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: tumora pulmonara
Erata:astfel
tumora pulmonara 00:00:00 de către ve_ro
Subiect: tumora pulmonara
Ei,nu fiti asa prapastios!si eu sunt intr-o situatie similara,am facut citostatice,tumoarea s-a mai restrans si dupa inca o sedinta de chimoterapie sper sa ma operez,sau cine stie...sa dispara de tot;cat timp am stat la Spitalul militar Bucuresti,am vazut cazuri de tumori operate cu succes,iar exemplele pozitive imi dau curaj sa merg mai departe.Cunosc un barbat operat in urma cu trei ani de cancer pulmonar, la acelasi spital,care a rezistat bolii si stiu ca respecta in continuare regimul alimentar prescris(bazat mai mult pe cruditati,sucuri naturale,fara carne rosie,prajeli,s.a),asfel ca se poate!
poate fi o forma de cancer? 00:00:00 de către dr i.f.
Este vorba de un polip al colonului. De regula polipii sunt formatiuni de natura benigna insa, in timp, pot degenera in cancer. De aceea se recurge la extirparea acestora in majoritatea cazurilor. Dupa extirpare se face examenul histopatologic (biopsie) si numai asa se pune diagnosticul corect.
Multa sanatate!
poate fi o forma de cancer? 00:00:00 de către M.D.
Da, este posibil. in astfel de cazuri examenul histo-patologic este hotărator.
poate fi o forma de cancer? 00:00:00 de către abcd
imi cer scuze,am scris eu gresit,deci;am facut o VIDEO COLONOSCOPIE si am diagnosticul de FORMATIUNE POLIPOIDA PEDICULATA .poate fi o cancer?as dori un ras puns direct sau macar pe aproape.mii de multumiri si scuze pt greseala.
poate fi o forma de cancer? 00:00:00 de către M.D.
Nu inţeleg terminologia folosită. Cel mai bine interpretează rezultatul unui test medicul care a recomandat acel test.
cancer de colon - cat timp poate trai fara sa fac operatie.? 00:00:00 de către bubu58
Glioblastom , m-ai este vreo sansa?
cancer de colon - cat timp poate trai fara sa fac operatie.? 00:00:00 de către jflvibvib
bunicul sa faca de urgenta operatie, este cea mai buna terapie.in functie de stadiu, va stabili medicul daca se asociaza si cu radioterapie sau chimioterapie.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 18-04-2013, 08:50:36 de către RaulDuke
desprins din context, nu stim. daca e vorba de clasificarea ICD, atunci inseamna adenocarcinom.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 18-04-2013, 01:34:29 de către gymi74
Buna seara, tatal meu are varsta de 63 de ani si an urma cu 3 saptamani sa operat de cancer la colon a-mi puteti spune va rog frumos ce anseamna 8140/3 , va multumesc frumos
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 05-04-2013, 22:44:36 de către cornel1111111
merci mult de raspunsuri. in privinta hemoroizilor. hei, sunt foarte fericit ca am hemoroizi, ca sa zic asa. sper sa am o biopsie ok. medicul care mi-a facut colonoscopia, s-a ocupat si de mama, a fost cel care i-a descoperit cancerul pe colon si a insistat sa mergem la cluj. el a profesat in cluj, chirurg oncolog, apoi un stagiu in irlanda. acum, de 3 ani, profeseaza in romania, din nou. el zice ca, indiferent de biopsie, este o forma destul de incipienta si foarte tratabila. sper sa aiba dreptate
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 05-04-2013, 22:21:48 de către RaulDuke
se scoate, daca este un polip biopsiabil. biopsia va spune exact daca e adenom sau altceva. in rest lucrurile arata favorabil, cu exceptia hemoroizilor care posibil sa te deranjeze, dar sunt tratabili.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 05-04-2013, 12:41:08 de către cornel1111111
buna. am facut si colonoscopia. rezultatul : fisura anala, hemoroizi interni si un adenom tubular sub 1 cm. cam asta mi-a spus medicul(eu am fost anesteziat). am recomandarea de a reface colonoscopia la 5 ani. oare nu e prea tarziu? nu e mai bine sa o fac la 2-3 ani? adenomul asta, in cat timp se face cancer? uf, nici nu stiu, nu l-am intrebat, oare l-a extirpat la colonoscopie? eram ametit de la anestezie, nu l-am mai intrebat nimic coerent, cred, mai tin minte ca zambea la felul cum ma chinuiam sa il intreb de eventuale tumori. am sa il intreb peste 1 luna, atunci merg la control si aflam si biopsia. atata vreau sa stiu, adenomul sub 1 cm, sau mai mare, se scoate in timpul colonoscopiei, sau se lasa acolo. multumesc
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-04-2013, 21:19:42 de către RaulDuke
este absolut improbabil ca e vorba de cancer. sa asteptam colonoscopia!
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 31-03-2013, 22:45:15 de către cornel1111111
buna. nici nu stiu cum sa incep. am mai scris pe aici despre mama, e in metastaza de la cancer de colon. dupa operatie, se simte bine, problema e cu mine, acum. la spitalul din cluj, am avut recomandarea sa facem investigatii cu privire la cancerul de colon, fiind problema cu mostenirea acestui tip de cancer. nu stiu ce sa zic, dar la 3 zile dupa ce am venit din cluj, am avut probleme cu o usoara constip[atie. dupa 2 zile de constipatie, dar cu scaun zilnic, fortand-uma mai tare, la sfarsitul scaunului am observat sange proaspat pe hartie, absent in scaun. abia am asteptat sa se faca ziua, am mers cu trimitere la gastro, am fost trimis la analize de sange si scaun, cu programare de colonoscopie. din pacate, colonoscopia o pot face abia dupa 9 zile, din probleme tehnice. fiind speriat, l-am intrebat pe doctor sa imi faca un prognostic, din ceea ce i-am spus, ce sanse am sa am vreun polip sau tumora. adica, scaun cu sange la sfarsit, am avut o sg. data, scaun pana atuni foarte normal, adica zilnic, dupa acest incident, simt un disconfort cand stau jos, o usturime si o apasare in zona rectala, nu am scadere in greutate, greturi sau alte manifestari, varsta 37 de ani. medicul mi-a adus un chirurg in cabinet, care mi-a facut un consult in zona rectala, se pare ca am hemoroizi. intrebarea mea e asta, ce prognostic pot avea, sunt simptome de cancer de colon? stiu ca mama avea simptome mult mai puternice, dureri in burta, scaun subtire, greturi, varsaturi, scadere in greutate. va multumesc.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 20-03-2013, 19:53:22 de către RaulDuke
multumesc. la fel !
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-03-2013, 23:20:02 de către Jnik
Va multumesc si va doresc impliniri in plan profesional si personal.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-03-2013, 23:13:12 de către RaulDuke
trebuie sa pastrezi legatura cu medicii tai si sa urmezi recomandarile lor, caci eu cu siguranta ca nu am niciuna mai buna pentru tine, necunoscandu-ti cazul ca niciunul dintre acestia. medicul tau de familie este personajul cel mai important.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-03-2013, 22:46:15 de către Jnik
Va multumesc pentru raspuns si as dori sa aflu ce imi recomandati in continuare. (daca se poate)
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-03-2013, 22:28:54 de către RaulDuke
notiunea de "polip adenomatos" nu este consistenta cu diagnosticul de cancer, din fericire.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 19-03-2013, 15:11:38 de către Jnik
Buna ziua. Revin cu rezultatul histopatologic : Piesa trimisa: Bio. - mica formatiune protruziva la 20 cm de l.a.c.. Descriere microscopica: Fragment de mucoasa colonica cu prezenta in suprafata a unui focar de polip adenomatos tubular. Edem si moderat infiltrat inflamator polimorf in corion.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-03-2013, 17:43:25 de către Jnik
Multumesc pentru amabilitate si proptitudine. Voi reveni atunci cand am rezultatul.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-03-2013, 17:28:11 de către RaulDuke
deci trebuie aflat rezultatul biopsiei. altfel, notiunea de "ingrijorare" e un termen relativ si subiectiv.
este cancer de colon la ce va scriu mai jos? 01-03-2013, 13:51:15 de către Jnik
Inca nu am rezultatul, acesta fiind gata dupa circa 2 saptamani de la data efectuarii colonoscopiei(25.02.2013). Ingrijorarea planeaza asupra cancerului de colon. Motivul investigatiei medicale fiind faptul ca in urma cu o luna am avut intr-o seara un scaun subtire cu sange de culoare deschisa. Rezultatul EDI fiind: " Mica fisura anala ora 13, rect cu circulatie venoasa mai accentuata, mica formatiune protruziva sesila 0, 2 cm la nivelul colonului transvers - biopsie in lucru" Anamneza: 42 ani, nefumator, 1998 - dublu ulcer duodenal si bulbar tratat medicamentos, 2004 - surditate brusc instalata urechea dreapta si 2012 - HTA de debut tratata zilnic cu Nebilet 5 mg.

26241 com 1 2 3 4 ..... 224225226227228229230 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp