melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 33343536373839 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
701 Alinacristina314
701 Alinacristina314 [102c]
17-07-2013, 22:11

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

BUNA SEARA dupa 10lunide la operatie de melanom malign pot sa spun ca ma simt foarte bine
702 lorena83
702 lorena83 [120c]
17-07-2013, 22:55

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna seara...ma bucur sa aud ca sunteti bine...si noi continuam tot in acest ritm si speram sa fie totul ok si de acum inainte...tot de 10 luni si noi...multa sanatate tuturor si curaj!in cazul doamnei Violeta, nu prea inteleg procedeul...extirparea alunitei, a cativa ganglioni printre care si cel santinela, dar nu au facut marirea locului tumorii initaiale, abia dupa aceea...o greseala.la un breslow de 5 mm, primul lucrul care trebuia facut era marja de siguranta, in locul tumorii primitive...oricum acum nu se mai poate schimbba nimik si imi pare nespus de rau, insa scriu acest lucru pt cei care au citit povestea, pt a nu cadea in depresii...sotul meu nu a facut nici intron, si nici altfel de tratament, operatiile si atat, iar acum controalele...
703 viokyss
703 viokyss [17c]
19-07-2013, 10:34

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

am implinit un an de la operatia de melanom, mi-am repetat analiza de melanurie care a iesit negativa in schimb analiza S100 a iesit 0, 30 iar normal era intre 0 si 0, 15, nu mai stiu ce analize trebuie sa fac unde sa ma mai duc, daca poate cineva sa ma indrume la un medic oncolog bun din bucuresti.din cand in cand ma mai doare operatia (mana stanga) capul ma mai doare si am cateodata frisoane nu stiu de la ce sant.ma rog la dumnezeu sa-mi dea sanatate la fel si tuturor celor care s-au operat de melanom.doamne ajuta!
704 RaulDuke
704 RaulDuke [7763c]
19-07-2013, 11:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu prea exista o standardizare a folosirii markerilor serici/urinari la melanom; nu sunt foarte de folos. in schimb, mai ales la un an dupa operatie, ar trebui sa ai programate niste consulturi la medic, eventual dermatolog care sa se priceapa la melanom, oncolog, etc. cu medicul de familie colaborezi ? initial cine te-a consultat ?
705 viokyss
705 viokyss [17c]
19-07-2013, 11:16

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

am fost la o doctorita oncoloaga de la panduri pentru ca nam stiut unde sa merg si dumneaei mia dat acum 3 luni sa-mi fac melanuria s100 si tomografie abdominala si mia zis sa repet peste 3 luni melanuria si s100.nu stiu incotro sa-mi indrept pasii sa stiu o data ce trebuie sa fac pana nu e prea tarziu.multumesc mult pentru promtitudinea raspunsului.
706 RaulDuke
706 RaulDuke [7763c]
19-07-2013, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si totusi oncoloaga asta de la panduri nu ti-a dat o data de programare ? ti-a zis sa te evaluezi singur sau cum ? da, sunt necesare anumite analize/investigatii, dar daca ele nu sunt corelate cu un examen clinic facut de un medic, care integreaza si respectivele analize, atunci ele au o valoare foarte mica. unde anume la panduri ?
707 viokyss
707 viokyss [17c]
19-07-2013, 16:35

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

in cadrul policlinicii panduri este un cabinet de oncologie la care m-am dus cu trimitere de la medicul de familie.dumneaei m-a trimis sa-mi fac s100 melanuria si tomograf pentru ca linfoscintigrafia nu a vrut de la fundeni sa mi-o faca ptr ca a zis ca a trecut cam mult timp de la operatie.mi-am facut analizele acum 3 luni care mi-au iesit bine.doctorita mi-a zis ca ne vedem peste 3 luni ptr ca nu trebuie sa fac nici un tratament doar sa-mi repet analizele.le-am repetat pe cele doua dar nu mai stiu ce sa repet in continuare ptr ca tomografie nu pot face deocamdata ca e prea devreme.acum trei luni tomografia am facut-o fara substanta de contrast.nu stiu incotro sa-mi indrept pasii.analiza s100 dupa parerea mea nu e asa mare dar nu ma pricep.dumneavoastra ce ziceti dati-mi va rog un sfat.multumesc mult de tot.
708 RaulDuke
708 RaulDuke [7763c]
19-07-2013, 16:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am niciun sfat sa-ti dau, boala nu da semne de recidiva sau de reluare de evolutie. trebuie sa continui supravegherea la distanta, in primul rand prin consulturi la oncologul care te-a luat in evidenta si atat. lucrurile momentan arata favorabil!
709 Alinacristina314
709 Alinacristina314 [102c]
21-07-2013, 22:19

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara viokyss la ce doctora esti? la panduri acolo sant si eu iar toate investigatile pentru melanom se fac prin doctorii de familie ca oncologia nu mai are bani pentru asa ceva ANALIZE DE SANGE ERCOGRAFII ABDOMINALESI DACA APAR COMPLICATII ABIA ATUNCI RMN SAU COMPUTER TOMOGRAF
710 viokyss
710 viokyss [17c]
26-07-2013, 21:58

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

buna alinacristina, imi cer scuze ca n-am putut intra pana acum.la panduri sant la doctora caraiman, inca n-am fost la ea, trebuie sa ma duc la doctora de familie sa duc analizele si sa vad ce mai pot face.te rog sa ma crezi de fiecare data cand ma duc la medic intru in panica.in legatura cu melanomul nu stiu ce complicatii ar putea sa apara, ma doare cateodata capul, am frisoane dar mai ales inainte de perioada lunara si mai am un fel de oboseala asa ca nu-mi pot tine ochii deschisi, dar asta stiu ca e de la tiroida.in legatura cu tinctura asta se poate da pe orice alunita?va doresc tuturor multa sanatate si sa auzim doar de bine.inca o data ii multumesc domnului doctor pentru rabdarea care o are.
711 Alinacristina314
711 Alinacristina314 [102c]
31-07-2013, 21:44

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna VIOKYSS tot la doctora asta sant si eu dar de ce nu te duci cu rezultatul la analize la ea sale citeasca ca eu nu am inteles cine tea pus sa faci analize doctora de familie sau tea trimis de la oncologie tu nu faci analize si ercografie la 3 luni asa se procedeaza dupa cate inteleg eu tu nu ai facut interferon nu ai facut nimic si ai 1 an de la operatie dar asta probabil nu conteaza EU AM AVUT APROBARE PENTRU INTERFERON SI AM RENUNTAT DUPA 2 DOZE SI MA SIMT FOARTE BINEasa ca nu intra in panica, DAMI MAI MULTE DETALI CA SATI POT SPUNE CUM PROCEDEZ EU,
712 carmen4
712 carmen4 [6c]
31-07-2013, 21:48

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna ziua. Nici nu cred ca ar conta cum ma cheama, e destul atat: Clark III, Breslow 8, melanom nodular excizat chirurgical, plus un ganglion din doi excizati cu metastaze ( operatie ef 12.07.2013). E o simpla insiruire de cifre, dar e drama noastra, sunt datele sotului meu ( 43 ani). Intrebari catre toti care cunosc aceasta boala, cu bune si cu rele, si in special pentru RaulDuke:
1. De ce nu se mai face imunostimulator BCG ( din alte tari, ca la noi nu se mai face) dupa excizarea melanomului pentru cresterea imunitatii locale ? E tardiv sa incerc vreo schema de tratament la trei saptamani de la operatie?
2. Sotului meu, in aceasta faza i se propune doar Interferon, dpdv. al efectului se compara cu bcg, dar efectele secundare sunt devastatoare.I-ar ajuta oare sotului meu radioterapie sau radioterapie tintita pe ganglioni?
3.Examenul CT efectuat la 2 saptamani de la operatie evidentiaza pe linia operatiei ( inghinal) un ganglion de natura inflamatoare marit. Ni s-a propus evidarea urgenta a ganglionilor pana, daca am inteles bine, la artera carotida. Ajuta oare?Ce efecte secundare pot aparea?
4.Momentan incerc sa- fac analiza BRAF 600. Daca nu are mutatie, ce alte optiuni de tratament exista?
5.A incercat cineva de pe forum cura Gerson, si daca da, cu ce efecte?
Va multumesc tuturor si va cer scuze pentru limbajul fortat. Nu sunt decat o sotie si o mama socata, in cautare de solutii rapide.Sanatate tuturor!
713 Alinacristina314
713 Alinacristina314 [102c]
31-07-2013, 21:53

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

daca rezultatele la analize sant bune am inteles eu ca nu trebuie sa ne facem probleme si ei nu au cum sa ne trimita in alta parte pentru alte investigatiiei spun ca asta e procedura eu pe caldura asta ma simt foarte rau si am chemat salvarea de cateva ori si tot dureri de cap ametelisi miau spus ca nu are nici o legatura cu melanomu
714 Alinacristina314
714 Alinacristina314 [102c]
31-07-2013, 22:01

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna carmen eu am CLARK4 BREZLOV 3am avut aprobare pentru interferon si am renuntat dupa 2 doze am luato pe naturiste interferonat, IMUNO SISTEM CEAI PENTRU CURATAREA SANGELUI /AL FICATULUI SI MA SIMT BINE IAR LA GANGLIONI INCEARCA COMPRESE CU BITER SUEDEZ EU ASA AM SCAPAT DE OPERATIEMULTA SANATATE SI DOAMNE AJUTA
715 carmen4
715 carmen4 [6c]
01-08-2013, 08:52

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Multumesc tuturor. Si noi am luat-o pe naturiste, deocamdata este singurul tratament disponibil. Nu pot sa-i pun deocamdata bitter la ganglioni (am citit de atatea ori postarile, ca aproape le stiu pe de rost), la el ganglionul este pe langa linia operatiei si-l ustura.I-am pus varza si vineri am programare la termografie, sa vad daca ganglionul pare suspect sau daca mai prezinta melanoame cutanate. E singurul mod pe care l-am gasit sa verific natura inflamarii. Imi fac curaj sa incepem o cura de sucuri care pare destul de radicala, dar cam acum e momentul, cand starea lui de sanatate este buna ( are analize perfecte, pana si S100este 0.055!) Nu stiu ce sa mai fac in rest. Caut trial-uri in strainatate, oricum ar fi mai bine decat nimic in Romania. Oare ce-ar mai trebui sa fac si n-am facut?
716 viokyss
716 viokyss [17c]
01-08-2013, 11:24

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

alinacristina314 doctorita de la panduri mi-a dat intra-devar sa fac analize la 3 luni fara interferon.au trecut 3 luni de la ultimele analize si vroiam sa le fac dinainte sa merg la dumneaei.mai am de facut ecografie abdominala ecografie la sani si ganglioni.tie ce ti-a spus sa faci?nu prea am timp sa ma duc acum si am sa ma duc cand intru in concediu.tu cum te mai simti?pe mine si acum ma mai doare si ustuta operatia.nu stiu daca este normal.eu m-am operat la dr.ionescu un dr foarte bun dupa parerea mea dar e un pic cam scump.iti doresc numai bine si mai vorbim.
717 Alinacristina314
717 Alinacristina314 [102c]
03-08-2013, 21:57

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara VIOKYSS eu la fiecare trei luni fac analize de sange si ercografie abdominalain functii de cum au iesit astea am facut tomograf dar eu imediat dupa operatie am facut limfoscintografia pentru ganglionu santinela si am facut un PCTCTtrimisa de doctora caraiman care se face cu aprobare de la ministeru sanatatii ca altfel e foarte scumpa vb cu doctora vezi ceti spune cerei parerea sa stii ca si pe mine ma doare operatia si nu mai am stabilitatea care o aveam inainte dar eu am fost si la colentina ca sant luata si acolo in evidenta am vb cu doctora iam spus despre ce e vorba si mia zis ca e normal sa ma doara dar trebuie sa avem incredere ca totul o sa fie bine MULTA SANATATE TUTUROR CELOR CARE SE AFLA IN ACEASTA SITUATIE
718 lorena83
718 lorena83 [120c]
04-08-2013, 02:53

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

pt doamna Carmen:este indicat scoaterea lantului de ganglioni pt a se vedea daca mai exista vreunul cu metastaze...trial-uri sunt numai daca are mutatia BRAF prezenta si in Italia si peste tot...procedeul corect este urmatorul:indepartarea tumorii primitive cu marginile de siguranta, iar la un breslow 8, marginile de siguranta se fac destul de mari, indepararea ganglionului santinela, iar dupa aceea, cum el a rezultat pozitiv se face imediat scoaterea lantului ganglionar...TAC, PET, RMN pt a se vedea daca este vreun organ afectat, celula, etc.melanuria aici nici nu se da, pt ca nu prea are relevanta...ceea ce trebuia facut insa era una din analizele mentionate mai sus...multa sanatate s curaj!
719 carmen4
719 carmen4 [6c]
04-08-2013, 09:09

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Multumesc Lorena. Operatia initiala a fost facuta cu margini de siguranta cred mai mari decat normal ( slava Domnului), are o taietura de vreo 20 cm. I s-au excizat in cadrul operatiei mai multi ganglioni, dintre care doar unul era metastatic. A facut CT toraco-abdomino-pelvin din care a rezultat un singur ganglion marit de natura inflamatoare, spun ei. E programat saptamana viitoare la operatie pentru evidare ganglionara, cand vor scoate preventiv, spun doctorii, mai mult decat e necesar.Analiza pentru Braf e deja in lucru si ma rog sa aiba mutatia aia ca sa poata intra in vreun trial. Ma intreb, daca nu o are, ce alte optiuni de tratament exista?
Carmen si atat, te rog, n-am reusit nici in vremurile bune sa fiu o "doamna", in conditiile astea nici atat!
Sanatate multa tuturor!
720 viokyss
720 viokyss [17c]
04-08-2013, 21:20

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

buna seara alinacristina314 mie doctorita nu mi-a dat sa fac pet/ct ptr ca a zis ca in cazul meu nu -mi aproba in schimb am facut ct fara substanta de contrast acum 3 luni care mia iesit binisor (uter fibromatos si chisturi) si mi-a zis ca nu trebuie sa iau nimic.eu tot timpul ma examinez sa vad daca imi mai ies alunite si mi-au iesit destule.cred ca am sa-mi fac eco abdominala si la sani.linfoscintigrafie mi-a prescris si mie dar nu mi-a aprobat ptr ca m-am dus dupa 4 luni de la operatie ptr ca nu mi-a zis nimeni.as vrea sa discut mai multe cu tine cum te pot contacta?multumesc mult si multa sanatate
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 33343536373839 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp