Mama mea are cancer ovarian stadiul 4 cu metastaze

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
48 comentarii 1 2 3
41 eloise
41 eloise [33c]
08-05-2011, 17:58

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Intr-adevar, nu am cunoscut acest aspect.
Dar oare ra fi corect sa mai ceara reteta pentru Tramadol, doar ca sa il aiba la indemana in caz ca il doare ocazional mai rau decat de obicei?
Tata chiar m-a intrebat ce sa faca cu medicamentele care i-au ramas si care nu sunt expirate inca.
El propunea sa le returnam la farmacie (bineinteles ca fara sa pretindem bani), pentru ca fiind atat de scumpe, era pacat de ele.
M-a pus in incurcatura; i-am zis ca nu cred ca i le-ar primi la farmacie.
Adineaori am citit pe site-ul unui Centru Paleativ ca poti returna medicamente sau alte materiale ramase de la bolnavii incurabili care nu mai au nevoie de ele.
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
08-05-2011, 18:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si eu recomand la fel. dati-le unor medici in centre unde cel mai probabil au nevoie! nu le dati la farmacii pentru ca nu vad rostul, ei nu le vor folosi decat la niste evaziune fiscala pentru a-si baga banii in buzunar :D cel mai probabil. glumesc, desigur, dar nu vad rostul intoarcerii la farmacie. in nici un caz nu le dati altor oameni care pot pretinde ca au nevoie de ele, mai ales daca e vorba de opioide, usoare sau puternice, tramadol, etc!!! asta ar fi un lucru ilegal! sunt multi narcomani sau comercianti de narcotice care atata asteapta!
daca a avut dureri, intr-adevar, nu strica sa aiba prin casa niste tramadol. in rest nu se justifica eliberarea unei retete pentru "in caz de nevoie". in cazul in care totusi revine nevoia de tramadol, poate sa ia pe moment, dar se recomanda reevaluarea de catre medic in timp cat mai scurt.
43 eloise
43 eloise [33c]
08-05-2011, 18:12

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Multumesc. E foarte bine de stiut care este `regimul` acestor medicamente.
44 Bambola0
44 Bambola0 [1c]
30-03-2012, 22:29

Membru din 30-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara
Eloise nu ai mai scris nimic pe forum din 2011 as vrea sa iau legatura cu tine..
45 daniela1978
45 daniela1978 [2c]
18-11-2012, 01:06

Membru din 18-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Tatal meu supravietuieste din 1999 unui cancer de colon stadiul 3-operat, dupa chimioterapie in paralel cu NICOLIT !!!!
La intrebarea mamei daca sa ii administreze sau nu nicolit, un medic oncolog i-a raspuns
- Daca as fi in locul d-voastra sigur i-as da! Ca medic nu va pot spune asta. Ce inseamna asta??? D-zeu sa il ajute pe dl Dr. Niculescu sa isi breveteze medicamentul! Ar salva multe vieti!
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
18-11-2012, 16:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

probabil a vrut sa spuna ceva de genul ca, daca ar fi si el bolnav sau daca ar avea pe cineva bolnav de cancer in familie, nu ar ezita sa-si puna increderea in practic orice; insa ca medic stie ca nicolitul nu are nicio valoare demonstrata si este cel mai probabil absolut inutil. faptul ca tatal tau supravietuieste de 13 ani (deci practic s-a vindecat) de un cancer de colon destul de avansat, se datoreaza 100% operatiei si tratamentelor complementare standard, cum e chimioterapia; in niciun caz datorita nicolitului. ca atare nu vad de ce ar trebui "brevetat" acest lucru. daca tatal tau ar mai fi fost in viata in momentul de fata fara sa se fi operat si fara sa fi facut chimioterapie, dar in schimb ar fi luat doar nicolit, atunci cred ca ar fi existat macar un subiect de discutie, asa... nu prea.
47 eloise
47 eloise [33c]
07-03-2013, 11:41

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Raspuns pentru Bambola0 si pentru cei care au mai intrebat.
Tata este OK dupa circa 5 ani de la diagnosticul initial (Carcinom scuamos moderat diferentiat la laringe) si 2.5 ani de la confirmarea metastazelor pe coloana cu RMN cu substanta de contrast.
Medicament mai ia doar o doza pe zi, dimineata (a luat 3 doze zilnic timp de 2 ani).
Domnul sa va aiba in paza!
48 lalaelena
48 lalaelena [1c]
10-10-2013, 22:09

Membru din 10-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Michael_52..ai mai continuat tratamentul cu Nicolit? merci frumos
Răspunde la topic
48 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp