dupa operatia cancerului ovarian... cancerul poate sa reapara?

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
5 comentarii 1
1 narcyssa
1 narcyssa [1c]
18-05-2012, 21:54

Membru din 18-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

mama mea a fost diagnosticata cu cancer acum 1 an de zile..a ajuns sa faca o operatie in care i s-a scos toata partea stanga(ma refer la ovar si asa mai departe)are gangleoni la sani si acum dupa 1 an de la operatie au aparut complicatii..tuseste fara a fi racita, se baloneaza, are dureri, si unde a fost operata s-a gasit un corp strain vazut cu o camera introdusa..nu stiu ce sa mai cred sau ce sa mai inteleg.cancerul sa re-fi-aparut?sa se fii inmultit cum se zice?o doctorita ia dat un diagnostic de genu, , nevralgie pelvina status amenoree secundara, , va rog din suflet sa imi explicati ce inseama asta si daca e grav...va multumesc :(((((((
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-05-2012, 00:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate este foarte greu de oferit orice lamurire intrucat tu insati nu furnizezi niste date medicale clare pe baza unor documente oficiale. trebuie sa ne spui mai multe si mai cu cap si coada, respectiv: diagnosticul de la operatie, investigatiile facute, stadiul in care a fost diagnosticat cancerul, rezultatul buletinului histopatologic de la operatie, ce tratamente a facut ulterior, ce discutii ati purtat ultima oara cu medicii si cand. nevralgie pelvina si amenoree secundara sunt niste elemente total banale si nepericuloase, dar in conditiile unui diagnostic anterior de cancer, pot fi multe alte elemente in joc. a fost vazuta de un medic recent ? are niste investigatii recente ?
3 Teodora M.
3 Teodora M. [48c]
18-05-2012, 00:40

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Nu i s-a recomandata sa faca CT (tomografie) sau RMN cu substanta de contrast?
Din ce ai scris tu inseamna ca e doar o durere din cauza ca nu mai are menstruatie ca mai inainte de operatie. Dar sigur ar trebui sa faca investigatii mai amanuntite si la plamani si la sani, de asta intreb si de CT/RMN sau macar ecografii. Cu atat mai mult cu cat s-ar fi vazut un `corp strain`. Nici analize recomandate de endorinolog n-ar fi in plus, dar, in primul rand trebuie sa faca exact ce investigatii si tratament i-a spus oncologul sa faca.
Deci nu te speria, pana acum nu pare ceva grav, dar nu trebuie amanate nici celelalte analize.
Sanatate!

PS iata ca ti-a raspuns si un oncolog, RaulDuke.
4 narcyssa
4 narcyssa [1c]
18-05-2012, 00:48

Membru din 18-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

va multumesc sincer foarte multe detalii nu stiu, dar o sa ma informez mai bine si am sa va scriu...chiar maine se reinterneaza si luni va avea rezultat la analize si am sa va scriu, eu sunt departe de ea nu sunt in tara si de aceea am vrut sa stiu despre ce este vorba.paote ca nu am fost prea explicativa pt ca sunt tulburata am sa revin cand i se da luni noile raspunsuri de la investigatiile de maine va multumesc inca o data multa multa sanatate
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
18-05-2012, 21:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp