Va rog sa ma ajutati cu o parere despre posibil cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
17 comentarii 1
1 tinkerbell
1 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 19:37

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Buna ziua. Tatal meu a inceput acum 9 luni sa aiba dureri la soldul drept, am fost la ortoped care a descoperit ca ar avea o tumora pe sold si ne-a recomandat sa mergem in Tg Mures tot la ortoped. Analizele la sange au iesit bune dar din radiografie reiesea ca ar avea o tumora pe sold, posibil cancerigena, recomandat sa mergem in Bucuresti la un faimos ortoped. Acesta i-a facut biopsie din care a reiesit suspiciune de mielom multiplu, putin probabil metastaza. Dintr-o neintelegere/ incompetenta nu s-a facut si analiza Imunihistochima iar ortopedul ne-a trimis la oncolog direct. La analiza imuhistochimica se infirma mielom, suspciune de metastaza. Am ajuns la hematolog care a infirmat ca ar avea cancer osos si a facut mai multe analize din care a reiesit prostata marita. Trimis la urolog care a facut analiza si biopsie. I-a iesit PSA de 15.88, scor Gleason 3+4 si cilindru biopsic prostatic de 30 de mm prezentand in 20% proportie din preparat focar de infiltrare tumorala carcinomatoasa cu dispunere aciuna. Am facut din nou IHC pt prostata tot pe blocul de la sold si analiza spune: PSA pozitiv, HEP negativ, Cromanigrana negativa, Vimentina Negativa. Profilul imunohistochimic pledeaza in favoarea unei metasteze de carcinom prostatic fara trasaturi neuroendocrine. Celalte analize au iesit bine: ficat, plamani, pancreas, rinichi.
Am fost la oncolog, i-a dat tratament hormonal pt prostata si a facut injectie cu Zomenta.
Nu inteleg: de ce medicii ortopezi nu s-au gandit 1 secunda ca ar putea fi cancer de prostata, e o chestie elementara si asa am pierdut luni de zile pe la medici si o gramada de bani. E o intrebare retorica.
Din toata povestea inteleg ca are cancer de prostata cu metastaze osoase, cel putin asa afirma si oncologul doar ca e un caz atipic. Scorul Gleason e relativ ok si tumora la prostata e mica. Tumora de pe sold e mai grava, e mai mare si il doare foarte tare piciorul. A fost dependent de Aflamil si Doretta pt ca nu putea dormi din cauza durerilor. E corect diagnosticul?
Tatal meu nu e de acord sa faca tratamentul pt prostata, cel hormonal, spune ca nu e grav si nici nu a avut vreun simptom sau vreun deranjament privind urinarea sau orice altceva ce are legatura cu prostata. A facut un singur tratament si spune ca e ultimul. In schimb vrea sa continue tratamentul pt oase. Care e pericolul? Cum as putea sa il conving ?
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-12-2014, 20:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, Azi, ora 19:37:47):


cred ca o discutie cu un oncolog are sanse mai mari sa il convinga de necesitatea tratamentului. daca nu v-a lamurit nimeni pana acum, m-as oferi chiar eu sa am o discutie cu el/voi, daca sunteti prin bucuresti. desigur ca, in limitele teoremei incertitudinii din mecanica cuantica, ca sa ma exprim asa, diagnosticul este cel corect: cancer de prostata cu metastaze in oase. si asta indiferent de cum e scorul Gleason, care tine de fix locatia de unde a nimerit acul de biopsie prin tumora prostatica; foarte posibil ca daca se fac mai multe biopsii, unele sa furnizeze un scor Gleason si mai mare. aceste lucruri nu mai conteaza insa, diagnosticul este sustinut atat de faptul ca s-a descoperit cancerul de prostata cat si de cele 2 biopsii (prostata si os) cu imunohistochimii congruente. trebuie sa faca tratamentul hormonal, pe langa cel osos si evident pentru durere, iar daca aceasta persista, ar fi indicata si iradierea osoasa, altfel boala va progresa mai repede si il va pune jos mult mai repede decat cutratament facut corect.
3 tinkerbell
3 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 20:22

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Suntem din Brasov. I-a dat 14 zile calubitamida, sper ca am scris corect si a facut 1 injectie in burta dupa 14 zile si o perfuzie, de Zometa. Oncologul i-a spus ca tratamentul hormonal ar trebui sa il faca cam 1 an, 1 an si jumatate, 1 injectie la 3 luni. I-a zis ca ii elimina testosteronul si ca va avea dureri de articulatii si se ingrasa ( asta l-a speriat cred de a refuzat initial sa mai faca tratamentul.). Vrea sa faca doar tratamentul pt oase si atat. Sper ca diagnosticul e corect. Nu am avut de a face cu sistemul medical insa constatat superficialitate de cele mai multe ori chiar daca am dat bani si inconsecventa,lipsa de implicare din parte medicilor. Ortopezii, ambii, Tg Mures si Bucuresti ne-au trimis la plimbare destul de repede. Ma mai nelamureste/ nemultumeste ceva- o parte din radiografii, CT, au ramas pe la spitale, nu i le-au dat pacientului ca si cum nu i-ar fi de folos. Avem doar cateva radiografii , care deja au peste 6 luni vechi si 1 cd de RMN si cam atat si analizele la sange..E firesc asa?
Multumesc frumos pentru ajutor !
BIU
4 tinkerbell
4 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 20:23

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Are 63 ani, am uitat sa mentionez
BIU
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
15-12-2014, 20:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, Azi, ora 20:22:58):


legea spune clar ca omul are dreptul, la externarea din spital, la un bilet in care sa fie cuprins diagnosticul, o epicriza, sumarul tuturor analizelor si investigatiilor medicale si recomandarile. niciun spital nu este obligat sa furnizeze pacientului copii exacte dupa investigatii, dar o concluzie, un sumar al lor (fiecarei investigatii) trebuie sa se regaseasca pe undeva, conform legii.

tratamentul este corect, dar Zoladex va trebui sa ia pe durata nedeterminata, ba chiar pana la sfarsitul vietii, daca nu apar contraindicatii, boala fiind metastatica. imi pare rau pentru faptul ca iei act de cum functioneaza sistemul de sanatate romanesc, dar ma tem ca altul nu ai de unde sa scoti. singura sansa este sa gasesti un medic cu care sa te intelegi si in care sa ai incredere si care sa te suporte si el la randul tau si sa vrea sa te ajute. asta e o chestie care transcende problemele medicale.
6 tinkerbell
6 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 20:34

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Care ar fi speranta de viata pt situatia lui? Multumesc inca o data pentru ajutor
BIU
7 tinkerbell
7 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 20:39

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Reformulez ultima intrebare- sa presupunem ca nu mai urmeaza tratamentul hormonol pt prostata, care ar fi evolutia tumorei la prostata? Luni, ani? Totul e incert si sumbru si scenarii pot face mai multe insa as vrea totusi sa am cat mai multe informatii. Ar fi utila si o a doua parere?
BIU
8 tinkerbell
8 tinkerbell [30c]
15-12-2014, 20:40

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

De fapt, o a 3 a parere. A 2a e a Dumneavoastra si va multumesc pt timp si atentie.
BIU
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
15-12-2014, 22:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, Azi, ora 20:40:05):


nu ar fi utila o a treia sau a oricat-a parere, daca nu urmeaza tratamentul corect. cu tratament corect boala fi tinuta in frau chiar si ani de zile, cu minimum de simptome sau chiar deloc.
10 MARTON
10 MARTON [617c]
15-12-2014, 22:48

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

TINKERBELL eu sunt tot pacient si intrebarea ta legat de cati ani ti-o pui degeaba, este ca intrebarea de ce el? sunt intrebari la care nimeni niciodata nu va putea sa i-ti raspunda, mai bine folositi-va energia spre gasirea unui tratament care sa ii prelungeasca cat mai mult viata, un medic i-ti poate oferi doar o parere de procentaj din numarul lui de pacienti tratati cati au decedat sau cati au trait mai mult de cinci ani dar asta doar daca a facut cineva vre-un calcul , dar nu cred ca este vre-o statistica oficiala corecta.
Eu din cati pacienti am cunoscut printre care si rude ale mele, unii au trait si cateva luni altele si 10-15 ani unii cu tratament altii fara a doua categorie sunt cei cu cateva luni, numai ca trebuie sa se tina cont si de pacient si de eficacitatea tratamentului in functie de pacient pt a intelege mai bien o sa iti trimit pe privat povestea mea dar si a altui pacient cu aceeasi problema cu a mea si cu acelasi tratament sa vezi ce diferenta de rezultate sunt.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
11 tinkerbell
11 tinkerbell [30c]
21-11-2017, 20:20

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Au trecut 3 ani de la diagnostic. A facut tratament hormonal, zometa, si o chimioterapie vreo 2 luni. Alte 4 luni anul acesta nu a mai avut dureri la picior/ sold dar efectele chimioterapiei au fost dezastruoase. Acum are din nou dureri. Ia tramadol de 2 ori pe zi dar nu isi face efectul mereu si il constipa. A luat Ketonal care l-a ajutat mai mult dar ii creste tensiunea. Medicul oncolog e superficial dar poate ca mergem la spital de stat ( lucreaza si la o clinica privata). La analize i-a iesit creatina usor marita, PSA - ul e in crestere ( il face lunar ) e 2.4. I-a dat sa mai faca un computer tomograf la prostata. Totusi cum ramane cu durerea? Ce am putea sa facem im plus?
BIU
12 tinkerbell
12 tinkerbell [30c]
21-11-2017, 20:23

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Si va rog sa ma ajutati cu inca un raspuns. De ce tumora de la prostata si tumora de la sold nu sunt operabile? Sau cine stabileste daca sunt operabile ?
BIU
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
22-11-2017, 09:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, 21-11-2017, 20:23:12):


daca boala este metastatica, atunci nu are cum sa fie operata. in ce sens este "superficial" medicul oncolog?
14 tinkerbell
14 tinkerbell [30c]
23-11-2017, 19:05

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Răspuns pentru (RaulDuke, 22-11-2017, 09:46:43):


Inteleg ca nu ai cum sa elimini tumorile daca sunt in mai multe locuri din corp insa unde este tumora " mama" ca sa zic asa si cea de la sold care ii da dureri groznice de ce nu pot fi " scoase" prin operatie ? E superficial adica neimplicat. Trebuie sa scoatem informatiile de la ea cu greu, iar daca o intrebi ceva, mereu spune ca ea nu are timp sa stea sa ne explice. Nu e empatica, nu e proactiva. Multumesc pt ajutor
BIU
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
24-11-2017, 11:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, 23-11-2017, 19:05:33):


acuma trebuie si tu sa incerci sa fii putin critica la adresa posibilitatii tale de a judeca munca unui om, in special a unui medic. daca inspiri putin adanc si te gandesti, vei ajunge la concluzia ca nu prea poti... nimeni nu poate, nici macar alt medic (prea bine). deci singura varianta pe care o avem, ca pacienti, este sa ne gasim un medic in care sa avem incredere si sa ne punem increderea in el/ea si... atat. inafara de asta, mai poti sa te apuci, separat, de facultatea de medicina, ca sa-ti raspunzi singura la intrebarile nenumarate pe care le ai, pentru ca asta intr-adevar ia timp si tu nu poti sa stii daca medicul respectiv chiar are atata timp. mai ales cand raspunsul la aceste intrebari nu aduce niciun beneficiu pacientului si nimanui, per total.

despre a opera: tehnic se poate, dar nu conteaza, pentru ca nu este benefic. iar operatiile sunt intotdeauna interventii grele, cu efecte adverse si morbiditate, deci nu se fac decat unde exista dovezi ca este BENEFIC.
16 SO
16 SO [1c]
02-12-2017, 13:59

Membru din 29-11-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

Si eu am un tata care are cancer la prostata diagnosticat in Sept 2017 in urma unei biopsii ( scor Gleanson 4+5) si a unui PSA de 53. A repetat PSA in Nov si a iesit 47 ( intre timp mananca vegetarian). In Nov 2017 a facut un RMN abdomen si pelvis cu substanta de contrast si Concluzia a fost:
- Prostata cu dimensiuni crescute si structura nodulara;
- Fara leziuni secundare hepatice si ganglionare;
- Suspiciune determinare secundara osoasa (iliaca stanga) - leziune litica 7 mm posibil secundara.

El se simte si arata bine. Are 66 ani.

Ma gandesc ca ar fi bine sa faca o scintiografie pt ca posibil sa aiba metastaza osoasa.
As dori sa-l inscriu pentru un tratament hormonal + radioterapie, desi el e reticent si si eu am citit atatea lucruri triste pe net incat sunt un pic confuza si nu stiu clar ce ar fi mai bine de facut.

Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.

Multumesc frumos,
Simona
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
04-12-2017, 10:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (SO, 02-12-2017, 13:59:15):


nu cred ca sunt multe de discutat si orice ai de gand sa faci, nu prea are importanta pana la a-l prezenta la medic, caci nu poti tu pune in aplicare (doar daca nu cumva esti chiar tu medic oncolog sau urolog, etc). deci, pe scurt: mergi la un consult la un medic oncolog cu pricepere!
Răspunde la topic
17 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp