anemie de gradul 2 si o pancreatita cronica

Secțiunea: Cancerul de pancreas
3 comentarii 1
1 lancer
1 lancer [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Numele meu e Alina si as dori sa intreb o persoana calificata sa imi dea un raspuns sincer la urmatorul diagnostic si sa imi spuna cu sinceritate ce as putea sa fac si poate exista si un tratament naturist care sa ajute la dispersarea celulelor canceroase. Mama mea are 59 de ani si in decembrie 2007 s-a intervenit chirurgical si s-a practicat HEMICOLECTOMIE DREAPTA CU ILEO-TRANSVERSO-ANASTOMOZA LATERO-LATERALA SI LIMFADENECTOMIE( BAP:ADK SLAB DIFERENTIAT DE COLON ULCERAT,INFILTRATIV IN TESUTUL ADIPOS DIN SUBSEROASA FARA DEPASIREA SEROASEI; 15/26ggl cu mts-pT3 N2 Mx G3).. a urmat doar 4 cure de chimioterapie nemaiputind suporta, era alergica la OXALIPLATIN,iar acum continua tratamentul cu xeloda, sase pastile pe zi.Trebuie sa mai mentionez ca are si o anemie de gradul 2 si o pancreatita cronica.
Ce ma intereseaza pe mine care sint sansele ei de viata, ce tratament ar mai putea sa urmeze medical sau naturist sau orice ar fi. Va rog mult sa imi raspundeti sincer.
va multumesc. o zi buna,
2 spice
2 spice [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna, Alina, cum se mai simte mama ta? Ai gasit un tratament naturist care s-o ajute? Te-as ruga sa-mi raspunzi pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie cu tatal meu. A fost operat in iulie de cancer de colon (sigmoid) . Urmeaza sa inceapa tratamentul citostatic cu Oxaliplatin si 5-Fu, mi-e frica de reactiile negative. Multumesc!
3 lancer
3 lancer [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

buna Spice ,am citit mesajul tau si ce pot sa iti spun este ca nu am gasit nci un tratament naturist . De fapt sint atit de multe pe piatza ca nu am curajul sa incep sa fac experimente cu sanatatea mamei .eu am incredere mai multa in ceea ce fac si zic medicii .nu zic ca tratamentele naturiste nu ar fi bune ,insa parerea mea despre acestea este ca ele pot preveni o boala nu o poate vindeca .asta e parerea mea personala .ceea ce am facut eu cu mama ,si multumesc celui de sus ca merge din ce in ce mai bine ,a fost regimul alimentar .nimik de carne de porc,vita ,mezeluri ,preparate din astea care se gasesc pe piata ,ci doar carne fiarta de gaina insa de tara sa nu fie de astea din comert care is pline de concentrate toxice ,si peste fiert sau facut la gratar ,multe legume si fructe .sucuri natuale si ma refer la cele care le faci tu acasa si nu cumparate din comert .este interzis laptele dulce ,acesta pe tubul digestiv face o mucoasa care din aceasta mucoasa celulele canceroase se almenteaza,deci asta deloc ,ci doar iaurturi ,fara smintina ca este grasa ,inlocuit si zaharul daca se poate cu mierea de albine sau cu zahar nerafinat ,fara fasole ,varza acestea baloneaza si cum tatal tau este operat de putin timp nu este indicat a le consuma deocamdata .in rest cel mai important dintre toate este psihicul lui ,sa gindeasca pozitiv,sa fie optimist si cei dragi sa ii fie alaturi ca va avea nevoie de sprijinul celor cel iubesc ,caci chimioterapia nu este asa de usoara .primele 3-4 sint suportabile insa dupa 4 cure organismul este plin de toxicitate si atunci va incepe greul .mama mea nu a suportat decit 4 sedintze ,si a continuat tratamentul cu pastile .xeloda .pe care si acum o are de luat .insa multumesc celui de sus este din ce in ce mai bine ,a luat in greutate si se simte foarte bine .de aceea ai grija cu alimentatia ,dai sa bea in timpul acesta foarte multe lichide ,eu iti recomand sa ii iei din farmacie ceaiul de naprasnic si sa bea o cana in fiecare zi , si multe sucuri din fructe si legume ,insa acestea facute de tine in casa si nu cumarate din comert ,trebuie sa fie cit mai natural .daca nu stii combinatii de fructe si lugume ptr sucuri te rog sa imi scrii ----mx si iti voi da combinatiile .va doresc multa sanatate si d-zeu sa va fie alaturi sa treceti cu usor peste toate aceste obstacole ale vietii .insa cu credintza in d-zeu toate vor avea un final fericit sanatate multa si mult noroc .alina
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp