Unghii afectate de chimioterapie

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
3 comentarii 1
1 Hope
1 Hope [13c]
07-08-2019, 11:10

Membru din 15-03-2019

Subiecte: 4

Comentarii: 13

Buna ziua, sunt in cursul tratamentului cu citostatice pentru un cancer de san stadiul 1c triplu negativ operat. Mai am o sedinta si termin tratamentul. La ultimele 3 sedinte, de la carboplatin si paclitaxel, au inceput sa imi fie afectate unghiile mari de la picioare, in special dupa sedinta de saptamana trecuta : unghiile au capatat o culoare alba, laptoasa pe alocuri cu pete maronii si supureaza ( un lichid tulbure care miroase foarte urat). Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac in aceasta situatie. M- ar ajuta sfaturi de la un medic sau de la cineva care a trecut prin asa ceva. In momentul de fata eu pastrez zona curata, dau cu betadina de cateva ori pe zi, presar bicarbonat si seara dau cu crema baneocin. Oare e ok sau gresesc? Va rog mult sa imi raspundeti.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-08-2019, 12:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Hope, Azi, ora 11:10:30):


nu, e foarte bine ce faci! tii zona curata, foarte uscata si incaltamintea folosita sa fie foarte comoda! in rest ai de adus la cunostinta medicului care iti conduce tratamentul. de asemenea, daca vreun deget incepe sa se umfle foarte tare, sa doara, sa pulseze, sa fie cald, sau daca faci febra, trebuie sa te prezinti de urgenta la medicul de familie sau la spital la un serviciu chirurgical!
3 Hope
3 Hope [13c]
13-08-2019, 20:06

Membru din 15-03-2019

Subiecte: 4

Comentarii: 13

Răspuns pentru (RaulDuke, 07-08-2019, 12:02:31):

Multumesc mult pentru raspuns. Deocamdata nu am niciunul din simptomele enumerate. Mai mult, observ o imbunatatire, in sensul ca nu mai supureaza decat foarte putin. Sper sa nu imi cada unghiile.
O zi buna!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp