tumori maligne cu metastaze

Secțiunea: Metastaze
10 comentarii 1
1 elenaANTON
1 elenaANTON [7c]
09-01-2014, 17:32

Membru din 12-01-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Socrul meu a fost internat de urgenta pentru diaree persistenta, inapetenta, scadere ponderala simptomatologie debutata in urma cu o luna. Dupa analize, ct, colonoscopie, a fost externat cu :-) diagnostic principalDRG cod1 tumora maligna a rectului si diagnostice secundare ca tumora maligna a prostatei`tumora maligna secundara a ficatului, tumori maligne cu sediu neprecizat, diabet tip2, hemiplegie flasca, diaree functionala, hidronefroza, alta si nespecificata, litiaza vezicala. Diagnostic formulare libera:-) tumora rect, rezultat biopsie COD IARC 7, C20.9 M_8140/3, tumora prostata, metastaze hepatice, sindrom diareic, ureterohidronefroza bilaterala grd.3, DZ tip 2, parapareza, litiaza vezicala. In urma acestor rezultate comisia a hotarat sa-l trateze cu plasturi cu fentanyl!!!! Va rog mult sa-mi spuneti daca ceea ce trebuie sa facem in continuare este..nimic, deoarece doctorul care -a avut ca pacient asa ne-a tradus analizele si rezultatele acestora.Va multumesc pentru ajutor!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
08-01-2014, 14:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si in biletul de externare din care citati, nu ati primit si alte recomandari decat "fentanyl" ? in ce sectie a fost internat ?
3 elenaANTON
3 elenaANTON [7c]
09-01-2014, 10:17

Membru din 12-01-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 7

A fost internat la gastroenterologie iar la externare a primit reteta cu smecta, fokusin si driptane-cate o tableta pe zi, precum si indicatia de a se inscrie la oncologie dupa sosirea rezultatului.Fentanylul i-a fost dat de catre medicul oncolog si aici e nedumerirea mea.Reteta de mai sus a fost prescrisa de urolog care i-a montat si o sonda permanenta, iar oncologul i-a spus soacrei mele ca e un cancer generalizat si nu se mai poate face nimic.Chiar nu mai este nimic de facut care sa-i prelungeasca viata, in conditiile in care el e dispus sa faca orice?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
09-01-2014, 12:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru asta singura optiune ar fi chimioterapia, care la diagnosticele mentionate de tine, desi nu ai spus varsta, nu pot decat sa presupun ca a a fost contraindicata. care este starea lui actuala ?
5 elenaANTON
5 elenaANTON [7c]
09-01-2014, 13:45

Membru din 12-01-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Are 75 ani, in momentul de fata este ok fizic, adica mananca mai mult regim, dar are pofta de mancare, inca se deplaseaza in casa, inainte iesea prin curte dar nu avea sonda, acum ii este mai greu, vocea ii este la fel de puternica si ne spune ca el e gata savdea semnatura pentru operatie, ceea ce inseamna ca e gata sa faca orice.Am inteles ca ia smecta in continuare pentru ca dupa fiecaremasa are scaun.Ne spune ca nici dureri prea mari nu are, initial cand a venit din spital il durea burta-intestinele cred eu-si usor in zona ficatului.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
09-01-2014, 14:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si despre chimioterapie ce v-a spus oncologul ?
7 elenaANTON
7 elenaANTON [7c]
09-01-2014, 15:07

Membru din 12-01-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Cred ca nu-mi place ce descopar.soacra mea a fost la oncolog si ne-a spus exact ce am redat mai sus, adica nu mai este nimic de facut, dar acum ca ma intrebati de chimioterapie mi-aduc aminte ca tot ea ne-a spus sa ii pomenim celui in cauza despre asta..Dumneavoastra considerati ca este in regula sa faca chimioterapie, tinand cont de varsta si afectiuni?
Va intreb pentru ca probabil vom avea niste discutii.Sunt sanse ca chimioterapia sa-i prelungeasca viata? Si mai pun o intrebare tampita poate in ochii unora.chimioterapia doare? -deoarece acesta a fost motivul invocat de soacra pe langa faptul ca este greu transportabil.Imi cer scuze pentru atatea detalii de familie si va multumesc!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
09-01-2014, 15:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chimioterapia nu doare. totusi este un tratament destul de greu de tolerat, care, tinand cont de varsta, la el se poate face, dar tinand cont de bolile listate acolo si de starea generala care spui ca nu e chiar top, s-ar putea sa nu se poata face. totusi nu am eu cum sa cantaresc asta, fara a cunoaste cazul lui medical in detaliu. daca poate tolera chimioterapia, este singurul lucru care i-ar putea prelungi viata.
9 elenaANTON
9 elenaANTON [7c]
09-01-2014, 17:03

Membru din 12-01-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Multumesc mult pentru rabdare si delicatete, ca si pentru sfaturi si va doresc multa sanatate si succes in tot ceea ce intreprindeti bun!
10 MARTON
10 MARTON [617c]
09-01-2014, 17:32

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELENA intra la logare, la modifica parola si la mesaje si vezi ca tiam dat mesaj acolo pe privat unde ti-am raspuns la intrebarile tale si daca vei vrea pot sa-ti mai dau si alte informatii.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp