Tumora vena porta

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
4 comentarii 1
1 Yonell
1 Yonell [3c]
28-09-2019, 12:51

Membru din 28-09-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,
Pe scurt as dori sa prezint o situatie, dupa cum am inteles, mai rar intalnita si anume Tumora vena porta (tumora este pe interiorul venei). Dupa multe investigatii care au durat ceva timp, deoarece s-a considerat la inceput ca ar fi vorba de tromboza a venei porte, cu ascita aferenta, s-a ajuns la diagnosticul din titlu. Interventia chirurgicala pe vena porta aminteles ca este foarte riscanta sau nu se incumeta foarte multi medici sa o faca, in concluzie s-a recomandat tratament chimioterapeutic. Totusi as vrea sa aflu daca se poate face interventie chirurgicala undeva, in romania sau in afara, pe vena porta. Am inteles ca mai exista o interventie ,,radiologie interventionala,,. Cazul este destul de urgent deoarece se recomanda inceperea chimioterapiei si am inteles ca dupa nu se mai poate face o interventie cu acelasi succes. Sa nu uit sa adaug ca celelalte organe sunt sanatoase, deci nu s-a extins tumoarea.
Multumesc!
2 Yonell
2 Yonell [3c]
15-12-2019, 21:28

Membru din 28-09-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Am discutat cu un doctor care face radiologie interventionala si a spus ca nu o poate opera pentru ca tumoarea e prea mare. Prin urmare a inceput tratamentul cu Capecitabine accord, in 3 saptamani dupa stari de voma, diaree si lipsa poftei de mancare, mama a fost rapusa la pamant, nu mai poate sa mearga, a facut de doua ori stop respirator, are picioarele umflate, acum e in spital intr-o stare total degradata. Stopul respirator ar fi fost facut de la o pneumonie, dar tare imi e frica sa nu fie altceva desi la tomograf nu ar fi iesit prezenta vre-unui cheag de sange. CT cu substanta de contrast inca nu-i poate face, in starea in care este. Desi a acuzat starile de rau ca urmare a tratamentului, totusi medicul nu i-a oprit sau schimbat tratamentul. Pana in tratament era foarte bine, nici nu stiu ce sa cred,oare tratamentul sa-i grabeasca sfarsitul? Ar fi fost mai bine fara? Sunt daramat dar mergem cu Dumnezeu inainte!
3 Yonell
3 Yonell [3c]
18-12-2019, 09:40

Membru din 28-09-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Pun si diagnosticele pentru o mai buna intelegere a situatiei:

Diagnostic biopsie tumora primitiva vena porta-tumora maligna cu celule rotunde-PT IHC:
-Histopatologic: Blocul de parafina examinat prezinta cheaguri sanguine care inglobeaza o proliferare celulara cu dispozitie in grupuri mici, plaje si frecvente celule izolate, de talie medie, cu spect epitelial, cu nuclei rotunzi, centrali, cel mai frecvent fara nucleoli evidenti si citoplasma relativ abundenta, eozinofila; rare mitoze prezente.
-Imunohistochimic: AE1-AE3 pozitiv in celule tumorale; SYNAPTO pozitiv in celule tumorale; CROMO pozitiv in celule tumorale izolate; CD56 pozitiv difuz in celule tumorale; LCA pozitiv in celule inflamatorii; DOG 1 negativ; Ki67 10%; MELAN A negativ; INHIBIN negativ; VIM negativ in celule tumorale.
-Concluzii: Aspectul histologic si profilul IHC pledeaza pentru diagnosticul unei tumori neuroendocrine pe materialul prelevat (NET G2, OMS 2019). De evaluat in context clinic si imagistic.

Examen scintigrafic:
Examenul scintigrafic cu analogi de stomatostatina radiomarcati (mTc-Tektrotyd), achizitie ,,Whole-body,, efectuata la 1 h postinjectare si achizitie SPECT-CT la 2 h dupa injectarea radiotrasorului (regiunea abdominala) a evidentiat:
Captare moderata a radiotrasorului la nivelul glandei tiroide, fara semnificatie patologica.
Usoara hiperplazie suprarenaliana stanga, fara captare patologica a radiotrasorului.
Arie intinsa de hiperfixare a radiotrasorului corespunzator traiectului venei splenice si a trunchiului principal al venei porte, pe toata lungimea acestora; importanta dilatare a calibrului vascular (vena splenica in hilul splenic 40 mm, vena splenica retropancreatic 25 mm, vena porta in hil 34 mm), sugerand prezenta unui masiv tromb tumoral, celulele tumorale exprimand receptori de somatostatina.
Focar de acumulare usor crescuta a radiotrasorului in segmentul dorsal lob superior tumoral drept, fara corespondent lezional pe secventa CT - foarte probabil captare a radiotrasorului intr-un tromb intravascular;
Nu se constata anomalii de fixare a radiotrasorului la nivelul tractului intestinal.
Excretie fiziologica a radiotrasorului la nivel bilio-digestiv si renal.
Concluzii:
Tromboza tumorala extinsa de vena porta si vena splenica, printr-o tumora de celule ce exprima receptori de somatostatina (tumora neuroendocrina moderat diferentiata ).
Mic tromb tumoral la nivelul lobului superior pulmonar drept.
Examenul scintigrafic nu a decelat o tumora primitiva, punct de plecare al trombozei tumorale.
4 Yonell
4 Yonell [3c]
19-01-2020, 19:04

Membru din 28-09-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Din pacate a decedat. Era internata la unspitatl pentru recuperare, pe 12 ianuarie am fost in vizita si era bine dar seara a facut accident vascular cerebral hemoragic, o durea rau capul, a vomat si a ajus la urgenta in coma profunda. Cred ca nici cei unde era internata nu au stiut ce are ca sa cheme mai repede ambulanta, durerile de cap au fost pe la ora 23 si la urgente a ajuns la 5 dimineata. A stat 2 zile in coma profunda dupa care a decedat
Chimioterapia ii degradase foarte rau starea dar cred ca ACV-ul nu are legatura cu asta, ea mai suferea si de diabet si hipertensiune arteriala.
Imi pare asa de rau ca nu a mai trait si durerea este foarte mare.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp