Tumora temporala - Gangliogliom anaplazic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
9 comentarii 1
1 florin5
1 florin5 [2c]
17-01-2014, 19:07

Membru din 17-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Ma adresez dvs, intrucat mamei mele (51 ani) i-a fost facuta o operatie la inceputul lunii decembrie 2013 la Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar-Arseni din Bucuresti, pentru extirparea tumorii depistate cu putin timp inainte.

Astazi au iesit rezultatele biopsiei de la Institutul National de Cercetare-Dezvoltare in Domeniul Patologiei si Stiintelor Biomedicale `Victor Babes`.
Rezultate:
Histopatologic: Gangliogliom anaplazic
Imunohistochimic: `GFAP` pozitiv zonal; `SYNAPTO` negativ; `NFT` pozitiv in frecvente celule tumorale izolate sau grupate; `CD34` pozitiv in vase; `ACT` pozitiv in vase; `P53` pozitiv in 90%; `Ki67` pozitiv in 40%
Concluzii:Examinarea IHC este compatibila cu o tumora de aspect glial dar cu reactivitate dubla a celulelor tumorale si avand o activitate proliferativa deosebit de ridicata zonal. In ciuda asocierii unei componente `neuronal-like` comportamentul acestor tipuri tumorale este similar cu cel al glioblastomului si necesita atitudine terapeutica in consecinta.
Cod OMS: 9505/3

D-na doctor ne-a spus ca este una dintre cele mai periculoase tumori, ca poate trai pana la 6...12 luni si ca trebuie sa incepem cat mai repede chimioterapia impreuna cu radioterapia.

Nu stiu ce sa fac. Am inceput sa citesc tot ce se poate despre rezultatele ce le-am primit. Fratele meu de la Bucuresti stie mai bine unde urmeaza sa mergem pentru a vedea ce urmeaza sa se faca mai departe, doar ca astazi nu prea am putut vorbi cu el fiind daramat de vestea primita.

Am marea rugamintea ca persoanele competente ce pot da raspunsuri si indicatii legat de rezultatele primite si cea ce urmeaza sa facem, sa o faca.

Va multumesc anticipat.
2 MARTON
2 MARTON [617c]
14-01-2014, 23:43

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FLORIN eu sunt pacient dar pot sati ofer cateva date sau sfaturi legate de tumori sfaturi pe care leam primit de la doctorii care ma trateaza sau mau tratat scriemi pe privat -------* sau dami un numar de telefon si vorbim eu am doar cosmote.

(*modificat de admin)
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 maria 123
3 maria 123 [54c]
15-01-2014, 10:17

Membru din 27-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 54

sanatate maxima mamei tale
ii doresc
ma voi ruga pt dumneaei
4 mihai14091950
4 mihai14091950 [33c]
15-01-2014, 11:18

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Buna ziua, Domnule Marton daca sinteti amabil as dori sa vorbesc cu d-stra la telefon.---------*


(*modificat de admin)
5 MARTON
5 MARTON [617c]
15-01-2014, 22:14

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MIHAI da clic pe MARTON si dami mesaj pe privat sau intra la MODIFICATI PROFILUL si vezi ca tiam dat eu mesaj.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
16-01-2014, 11:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

florin5, m-ar ajuta foarte mult daca ai avea o intrebare la care vrei sa raspund, pentru ca nu stiu exact ce vrei sa iti spun. intrebarea pe care ti-o pun eu este: a fost scoasa TOATA tumora, in intregime ? ce zice biletul de externare de la operatie, examenul histopatologic si un RMN de dupa operatie ?

in rest ati primit deja indicatia de a face iradiere si chimioterapie; nu cred ca are rost sa asteptati nicio secunda, caci programarile se fac pe luni de zile inainte!
7 florin5
7 florin5 [2c]
17-01-2014, 15:09

Membru din 17-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua d-le RaulDuke,

BILET DE IESIRE DIN SPITAL:
DIAGNOSTIC LA EXTERNARE:
Tumora cerebrale temporala stanga profunda operata (Gangliogliom anaplazic)
EPICRIZA SI RECOMANDARI:
ISTORICUL BOLII: pacienta in varsta de 51 ani cu app: boala de reflux gastroesofagian, faringita cronica si care care prezinta tulburari ale memeriei de scurta durata ce efectueaza un ex IRM cerebral (N+K) in data de 21.11.2013 ce releva un peict stanga este internata pentru atitudine terapeutica de specialitate.

EXAMEN NEUROLOGIC; ATITUDINE: necaracterizata; SEMNE DE IRITATIE MENINGEALA: absente; ORTOSTATISM, MERS: posibile; MOBILITATE ACTIVA: normala; MOBILITATE PASIVA: normala; MISCARI INVOLUNTARE: absente; COORDONARE: normala; REFLEXE OSTEOTENDINOASE: prezente bilateral - simetrice; REFLEXE CUTANATE: reflexe abdominale prezente bilateral normale; TULBURARI TROFICE: absente; TULBURARI VEGETATIVE: absente; SFINCTEREfara tulburari sfincteriene: NERVI CRANIENI: I - XII clinic normal: PSIHIC SI VORBIRE: tulburari ale memoriei de scurta durata.

INVESTIGATII:
Radiologie pulmonara (04.12.2013);
Electrocardiograma (04.12.2013);
IRM cerebral (21.11.2013): Formatiune inlocuitoare de spatiu cu contur polilobat cu gadolinofilie neomogena, cu dimensiuni de aproximativ 45/30 mm, localizata temporal de partea stanga, placata de cortul cerebelului; Formatiunea descrisa prezinta edem perilezional digiform si efect de masa asupra mezencefalului de partea stanga, ventriculului lateral stang pe care il deplaseaza spre dreapta depasind limita mediana cu aproximativ 6 mm.
Angiografie cerebrala (06.12.2013 Dr. Oprea): Peic temporal profund stang, slab vascularizat, injectat din SVB (RAM din P2 stang) si doar minim injectat bi aci stanga, discreta deplasare mediala P2, P3 stanga; minima deplasare la dreapta a axului median arterial al creierului.
CT cerebral (07.12.2013 Dr. Firicel): masa tumorale temporala stanga, de 4.63/3.9 cm, spontan izodensa, neomogena, todofila, cu edem perilezional extins, efect de masa asupra sistemului ventricular.

CONSULTURI:
Examen oftalmologic (05.12.2013 Dr. Constantinescu): FO; papile plane, bine delimitate, normale colorate, vase de aspect normal.

INTERVENTIE CHIRURGICALA (11.12.2013 Prof. Dr. Gorgan, Dr. Neacsu); DIAGNOSTIC: tumora cerebrala temporala stanga profunda; DESCRIEREA INTERVENTIEI: ablatia formatiunii tumorale subtotal sub magnificatie. Volet decompresiv

EXAMEN HISTOPATOLOGIC: proliferare tumorala in cea mai mare parte din celule neoplazice de tip ganglionar ce asociaza a componenta tumorala astrocitara, coloratia pentru reticulina evidentiata o redusa retea limitata in jurul vaselor sangvine intratumorale. Aspectul infiltrativ al tumorii si atipia nucleana orienteaza diagnosticul in primul rand catre un gangliogliom anaplazic. Se recomanda teste imunohistochinice pentru confirmarea diagnosticului si cuatificarea indicilor de proliferare celulara.
Evolutie postoperatorie favorabila.

STAREA LA EXTERNARE:
8 florin5
8 florin5 [2c]
17-01-2014, 15:45

Membru din 17-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am postat din greseala (voi continua):
STAREA LA EXTERNARE: Vindecat chirurgical, ameliorat neurologic

RECOMANDARI:
- evita eforturile fizice, ... etc;
- interzis consumul de alcool si fumatul (nici nu era cazul);
- TRATAMENT ONCOLOGIC DE SPECIALITATE;
- Se prezinta pentru reevaluare neurochirurgicala peste 2 luni.


Din discutia cu medicul dupa operatie a rezultat ca au scos cat au putut din tumoare astfel incat sa nu afecteze alte functii ale creierului.
Am reusit sa facem programare la radioterapie in Iasi incepand de la jumatatea lunii februarie.
RMN postoperatoriu nu i s-a facut inca. Va face cu o saptamana inainte de inceperea radioterapiei.
Chimiotarapia o va incepe zilele urmatoare.


INTREBARILE PE CARE LE AM:
1. Este prea tarziu ca se inceapa radioterapia dupa 2 luni de la operatie ? credeti ca s-ar putea undeva mai repede sau este o programare buna cea ce am reuzit sa obtinem ?
2. Medicul de la radioterapie a intrebat de ce mai vrem sa ii facem radioterapie pentru ca oricum nu o va ajuta cu nimic. Are rost sa ne mai zbatem ? care sunt sansele ei daca va face aceste terapii ?
3. Ma simt lipsit de informatii, medicii sunt foarte retinuti in discutii si scenarii posibile (as prefera sa mi se spuna cel putin doua scenarii posibile - care este scenariul optimist si care este cel pesimist). Ce sanse de recuperare are mama mea si pentru cat timp ? cum va fi ea in aceasta perioada ? care va fi evolutia sanatatii ei ?

Multumesc si astept raspunsuri.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
17-01-2014, 19:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles. intr-adevar are indicatia de a face radioterapie concomitent cu chimioterapie si apoi sa continue doar cu chimioterapie orala.
Răspunde la topic
9 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp