Tumora san

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
140 comentarii 1 23 4 5 6 7 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
18-12-2017, 12:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 11:22:20):


este vorba de un cancer de san aparent in stadiu incipient. Ce mai trebuie facut sunt urmatoarele lucruri:
- examen IMUNOHISTOCHIMIC (IHC) pe tumora operata;
- o interventie numita GANGLION SANTINELA la sanul la care s-a scos tumora. Neaparat, caci altfel nu se cunoaste starea ganglionilor axilari.
22 h033
22 h033 [39c]
18-12-2017, 12:09

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc. I s-a scos ganglionul santinela dar nu stiu de ce nu apare scris nimic despre asta. Examenul ihc i s-a facut la prima biopsie. Nici nu mai stiu ce sa cred. Ce e Pn1 acela? O fi din santinela ca s-au gasit micrometastaze dar nedetectate clinic?
23 h033
23 h033 [39c]
18-12-2017, 12:17

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

In cazul acesta, fara IHC si fara ganglioni stadializarea este facuta aiurea.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
18-12-2017, 13:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 12:17:34):


ok, deci lamureste aceste lucruri si mergi la consult oncologic! medicul oncolog isi va bate capul cu aceste lucruri, nu tu.
25 h033
25 h033 [39c]
18-12-2017, 14:27

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Ok, mersi mult pentru tot, doctore. Deja este programata si ne vom dumiri noi acolo. Nu cred ca au facut IHC pe tumora intrucat au luat biopsia de buna. Habar nu am daca asta e bine sau nu. Eu tot nu cred ca va face chimio, este doar un cancer in faza 1 si l-au scos cu totul. Cand ai de-a face cu o astfel de boala ai vrea sa stii cat mai multe si de aceea te zbati sa afli. Ma bucur ca v-am aflat pe aici si ca ne-ati raspuns la unele nedumeriri, lucru pentru care va foarte multumim. Tot nu am aflat ce e Pn1 acela, dar tot aflu. Ma gandesc ca e ceva legat de perineural, dar nu stiu inca sigur. Daca e Nx inseamna ca nu au facut analiza ganglionului santinela desi l-au scos; aflu eu de ce. Mx inseamna cred ca nu pot fi evaluate metastazele la distanta, deci va trebui sa faca daca vor hotari doctorii si CT-uri, RMN-uri, PET-uri de astea. L1 cred ca e invazie limfocitara, V0 cred ca e invazia venoasa sau vasculara si ceea ce cred eu ca e de foarte bine este R0 care cred ca e rezectie completa fara margini pozitive. Imi permiteti sa va tin la curent cu ce se intampla? Va multumesc
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
19-12-2017, 15:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 18-12-2017, 14:27:09):


cu placere, numai bine! asteptam orice vesti!
27 h033
27 h033 [39c]
09-01-2018, 20:32

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna seara,
Iata-ma din nou aici cu vesti. Oncologul nostru i-a recomandat: CT pentru depistarea eventualelor metastaze: plamani, ficat, rinichi, pancreas, splina - Negativ. Fara adenopatii mediastinale sau lombo-aortice. Apoi pentru mai multa siguranta am facut si un RMN cap-coada care a iesit ok, fara metastaze pe oase ale coloanei, cap, etc. Examenul de osteodensiometrie a iesit ok peste tot: spinal 92-97%; cap femural stang 92-95%; cap femural drept 90-98%. Analizele de sange au iesit perfect.
Am vorbit cu oncologul si cu radioterapeutul care au programat-o pentru radioterapie boost peste 2 saptamani, tratament care va dura 5 saptamani cu iradiere completa de san si ganglionul intramamar care a captat radiotrasorul dar care nu a fost fireste extirpat. Nu a recomandat nici el Oncotype DX chiar daca stia ca am iesit din timp.
I s-a prescris 3x1 la 28 zile Zoladex, - primul a fost administrat astazi, apoi Tamoxifen 20 mg/zi.
Diagnosticul este pT1c Nx M0 L1 V0 R0 Pn1. Va rugam d-le doctor sa ne mai spuneti dvs ce mai trebuie sa stim; prognostic, recidiva, riscuri, etc.
Cu tot respectul cuvenit, h033
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
10-01-2018, 09:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 09-01-2018, 20:32:00):


nu cred ca mai e nimic de stiut aici. mult succes cu tratamentul!
29 h033
29 h033 [39c]
10-01-2018, 10:04

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumim mult! Va dorim succes in activitate si sa fiti sanatos.Felicitari pentru ca ati ales sa lucrati si online pentru indrumarea oamenilor incercati de aceasta boala si care au nevoie de indrumari, sfaturi, etc.
Sa aveti o viata frumoasa!
Cu respect,
h033
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
11-01-2018, 13:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 10-01-2018, 10:04:20):


multumesc! numai bine!
31 Atavistic Chemotherapy
13-01-2018, 19:33

Membru din 11-01-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Răspuns pentru (h033, 03-12-2017, 19:24:05):



Scorul histologic Nottingham este pur și simplu un sistem de notare pentru evaluarea "gradului" cancerului de sân. Este un scor total bazat pe 3 sub-scoruri diferite. Cele 3 sub-scoruri sunt atribuite pe baza a 3 componente ale modului în care celulele cancerului de sân arata sub microscop. Fiecare dintre cele 3 componente este atribuit unui sub-scor de 1, 2 sau 3, 1 fiind cel mai bun și 3 cel mai prost. Odată ce se adaugă cele 3 sub-scoruri, se obține un scor Nottingham: scorul minim posibil este de 3 (1 + 1 + 1), iar maximul posibil este de 9 (3 + 3 + 3).
Un grad histologic al lui I se referă la scorurile Nottingham de 3, 4 și 5, în timp ce clasa II se referă la scorurile Nottingham de 6 și 7. O notă histologică a III este atribuită oricărui pacient cu scor Nottingham de 8 sau 9.
Acest sistem are un beneficiu limitat pentru pacient sau tratament. Cele mai relevante markeri pentru tratament și prognostic sunt starea hormonală, mărimea tumorii și numărul limfodului afectat sau prezența metastazelor. Care este stadiul clinic al soției tale?
Mulțumesc! Dr. Arguello
Modalitati alternative, non-toxice de tratare a cancerului: http://atavisticchemotherapy.com/

Pentru mai multe detalii: studiu-clinic-usa@atavisticchemotherapy.com
sau arguellof@aol.com
32 h033
32 h033 [39c]
13-01-2018, 19:49

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Draga d-le doctor, multumesc pentru disponibilitate: Iata
Femeie de 50 ani in premenopauza:
Proliferari tumorale maligne de tip carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham I (formare de tubuli 2, grad nuclear 1, grad mitotic1,2 mitoze/10 HPF diametrul campului de 0,55 mm). Nu sunt prezente imagini de invazie perineurala sau emboli limfatici. Nu sunt prezente imagini de necroza tumorala, calcificari sau carcinom in situ. Celularitate pat tumoral 25%. Stroma este de tip desmoplazic. Sunt prezente infiltrate limfocitare peritumorale minime. Concl: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham I total=4 B5
ER:70% int.++; PR:100% int.+++; KI=10%; HER2=0 (negativ). Sectorectomie si biopsie ganglionara limfatica intramamara prin tehnica ganglionului santinela. Niciun ganglion limfatic intramamar nu capteaza radiotrasorul - nedecelati. Diagnostic: Carcinom mamar invaziv NST cT1N0M0.
Diagnostic dupa examenul anatomo-patologic:
Macroscopie:
Piesa de sectorectomie 5/4, 5/2,5 cm, marcata si orientata, cu lambou cutanat de 4,5/1,7 cm. Pe sectiune se observa o formatiune tumorala cenusie galbuie cu zone violacei, imprecis delimitata, care masoara 1,2/1,1 cm si se afla la 2,5 cm de marginea posterioara, 2 cm de marginea mediana, 1,5 cm de cea laterala, 0,3 cm de cea superioara, respectiv 0,5 cm de cea inferioara. Formatiunea tumorala retracta tegumentul adiacent. Spre inferior se observa o zona albicioasa de consistenta crescuta cu diametrul de 0,5 cm.
Microscopie:
Sectiunile examinate din formatiunea tumorala descrisa macroscopic la nivelul piesei de sectorectomie stanga prezinta o proliferare tumorala maligna de tipul unui Carcinom mamar invaziv NST cu grad Nottingham I (formare de tubuli 2, grad nuclear 2, grad mitotic 1, total=5) care asociaza o component de Carcinom ductal in situ de grad intermediar cu arhitectura solida sau cribriforma, ce ocupa aprox. 15% din suprafata tumorala.
Proliferarea tumorala se extinde pana la nivelul dermului fara afectarea epidermului, infiltreaza tesutul adipos si tesutul muscular striat din vecinatate, prezinta reactie desmoplazica, arii extinse de hialinizare si infiltrat limfocitar redus. S-au identificat calcificari la nivelul componentei de Carcinom mamar invaziv cat si in focarele de Carcinom ductal in situ.
Cea mai apropiata margine de rezectie este cea superioara, care se afla la 2 mm de proliferarea tumorala. Focarele de Carcinom ductal in situ se afla la 7 mm de marginea inferioara.
Se observa emboli tumorali limfatici si aspect de invazie perineurala.
La nivelul parenchimului mamar din proximitatea leziunii se identifica hiperplazie epiteliala ductala tipica, necroza adipoasa, iar corespunzator ariei albicioase de consistent crescuta descrise macroscopic sunt prezente arii extinse de hialinizare.
Concluzii: Carcinom mamar invaziv NST cu grad Nottingham I

Oncologul nostru i-a recomandat: CT pentru depistarea eventualelor metastaze: plamani, ficat, rinichi, pancreas, splina - Negativ. Fara adenopatii mediastinale sau lombo-aortice. Apoi pentru mai multa siguranta am facut si un RMN cap-coada care a iesit ok, fara metastaze pe oase ale coloanei, cap, etc. Examenul de osteodensiometrie a iesit ok peste tot: spinal 92-97%; cap femural stang 92-95%; cap femural drept 90-98%. Analizele de sange au iesit perfect.
Am vorbit cu oncologul si cu radioterapeutul care au programat-o pentru radioterapie boost peste 2 saptamani, tratament care va dura 5 saptamani cu iradiere completa de san si ganglionul intramamar care a captat radiotrasorul dar care nu a fost fireste extirpat. Nu a recomandat nici el Oncotype DX chiar daca stia ca am iesit din timp.
I s-a prescris 3x1 la 28 zile Zoladex, - primul a fost administrat astazi, apoi Tamoxifen 20 mg/zi.
Diagnosticul final este pT1c Nx M0 L1 V0 R0 Pn1
33 h033
33 h033 [39c]
13-01-2018, 19:55

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Dr. Duke a raspuns cu amabilitate la tot ceea ce l-am intrebat. Oricum ma bucur ca mai exista pe aici si alti doctori care isi sacrifica timpul pentru a indruma pacientii care au atatea intrebari si nelinisti. Va raspund cu sinceritate si dvs. gasind de cuviinta ca este in regula sa afli cat mai mult despre boala de care sufera cel pe care il iubesti, admirand in acelasi timp disponibilitatea unor medici ca domniile voastre dispusi sa raspunda dilemelor noastre profane. Va mulumesc cu recunostinta, asa cum am facut-o si d-lui Raul Duke, un meserias devotat si conoscator al lucrurilor. Va multumesc si dvs d-le Dr. Arguello
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
13-02-2018, 15:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 13-01-2018, 19:55:28):


din pacate nu exista niciun doctor arguello pe acest site. cineva a scris folosind numele lui. nu am niciun motiv sa cred ca respectivul stie limba romana. si mai din pacate, la o mica cercetare, reiese clar ca activitatile acestui arguello, si conceptele lui cu "chimioterapia atavistica" sunt pur si simplu inca o sarlatanie crasa menita sa fure bani oamenilor aflati la ananghie; noutatea reiese din faptul ca acest individ pare sa fi fost medic, si chiar unul respectabil, la inceput. iata doar un link, fie el si in engleza, despre criticile aduse lui si metodei lui, care nu are nicio baza stiintifica:

https://sciencebasedmedicine.org/dr-frank-arguellos-atavistic-oncology-another-dubious-cancer-therapy-to-be-avoided/

in rest, la caz: pe baza celor scrise de tine mai sus, nu vad nicio utilitate pentru Zoladex. in rest totul e bine si corect.
35 h033
35 h033 [39c]
13-02-2018, 19:57

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Draga Doctore, intre timp m-am prins si eu de vraja marii pe care o propovaduieste pe aici distinsul nostru domn dr. Arguello. In aceste luni am citit despre cancerul mamar incomparabil mai mult decat ar fi trebuit sa citesc pentru a ma afla la curent cu cele ale profesiunii mele, chiar si despre activitatile pseudo-ma rog tratamente ale acestuia. De acum am inceput sa fiu mai selectiv cu cei care iti intind brate binevoitoare prin spatiul virtual, doar-doar de-o face nu'sh ce mai branza cu tine. Ma rog! Mersi de link. Ce este in neregula cu Zoladexul? De ce i l-or fi prescris daca nu pentru a-i suprima functia ovariana? Sotia mea a avut toata viata un ciclu regulat - chiar si acum - iar ginecologic a fost mereu sanatoasa. Au pus-o sa i se masoare grosimea endometrului probabil pentru a monitoriza eventualele efecte adverse ale Tamoxifenului. Chiar, oare de ce i-au dat si a doua doza de Zoladex cand Tamoxifenul singur face aceeasi treaba? In rest spui si d-ta ca tratamentul este ok? Sotia mea se simte bine, are mai mult timp pentru ea, face ceva mai mult sport decat inainte , a mai dat jos cateva kg, mananca ok, are chef de viata, toate ii sunt in regula. Operatia s-a vindecat total, abia se mai vede o dunga rozalie. In martie isi va face testele BRCA 1 si 2. Ce mai e de stiut? Multumesc mult, dr. RD!
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
14-02-2018, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 13-02-2018, 19:57:54):


Zoladex dupa parerea mea are rost (pe baza ultimelor studii care au incercat sa demonstreze beneficiul sau, si nu au prea reusit) in urmatoarele situatii:
- daca stadiul a fost mult mai avansat decat stadiu I (ganglioni pozitivi, stadiul III, alti factori de risc); nu este cazul;
- daca varsta e atat de tanara incat e probabil ca si dupa 5 ani de tratament, femeia tot pre-menopauzala sa fie (in genul in jur de 30 de ani); nu pare cazul aici;
- daca (asta e colaterala si ceva mai discutabila) am indicat si chimioterapie.

In rest, sigur, orice medicament exista pe lume si nu are contraindicatie... putem sa-l administram. Dar daca analizam dovezile din spatele lui, in situatia data, aici constatam despre Zoladex ca nu prea are beneficiu inafara situatiilor mentionate si, global, nu imbunatateste supravietuirea pe termen lung.
37 h033
37 h033 [39c]
14-02-2018, 12:17

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc mult. Atat eu cat mai ales sotia mea ne incapatanam sa nu vorbim de supravietuire, care in contextul dat capata o atat de racoroasa conotatie statistica, ci sa vorbim despre vindecare, o mult mai acceptabila si mai apropiata sintagma. :-)
Mai are de facut 9 sedinte de radio unde primeste 2,66 Gray/zi cu un aparat de cea mai noua generatie. Este mult, este putin, cum e? Mie mi se pare ca este o doza putin mai mare, iar aceasta cred ca si pentru ca nu i-au recomandat 25 - 30 de sedinte ci doar 21. Ceea ce este minunat la ea este ca are un chef de viata si este atat de optimista ca se mira toata lumea din jurul ei. Oricum, in liniile cele mai mari si inainte era la fel. :-)
Multumesc Dr. RD,si te voi informa periodic despre ce se intampla cu sotia mea.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
14-02-2018, 12:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 12:17:41):


totul este bine. mult succes!
39 Dana b
39 Dana b [33c]
17-04-2018, 12:27

Membru din 17-04-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Buna ziua, dle doctor,
va rog mult sa-mi clarificati si mie nedumeririle:
La o echo mamara de rutina, avand 39 ani, cu mama operata (mastectomie totala, bilaterala), am fost depistata atat echografic, cat si mamografic (m-a asigurat ca e o masa maligna). Prima echo la un prim dr. a constatat masa de 0.8 mm, avasculara, iar la a doua parere a unui medic din Cj, masa era de 0.5mm, destul de intens vascularizata (pe mamografie apare 10 mm). Mi-a completata pe interpretarea echografiei suspiciune DCI G2. Este posibil sa se poata suspecta G2 doar din imaginile echo si mamo?
Alta nelamurire majora...Dna radioloc din Cj mi-a recomandat RMN sani, pentru care tb sa mai astept vreo 3 saptamani (sa fie in perioada 5-10 a CM) si apoi punctie biopsie.
Credeti ca la o masa tumorala atat de mica se poate face punctie ghidata sau ar trebui sa se faca biopsie excizionala. Sunt foarte alertata, nu stiu pe ce cale sa apuc, va rog sa ma indrumati!
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
17-04-2018, 15:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Dana b, Azi, ora 12:27:49):


un chirurg cu experienta poate face punctie-biopsie si pe o tumora atat de mica. daca nu se poate, nu recomand biopsie excizionala. tumora poate fi monitorizata, cu cateva ecografii inseriate, sa zicem la 2 luni interval, sau se poate planifica o tumorectomie integrala de la inceput.
Răspunde la topic
140 comentarii 1 23 4 5 6 7 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp