tumora rectala

Secțiunea: Cancerul de rect (rectal)
5 comentarii 1
1 degetelcom
1 degetelcom [0c]
13-06-2011, 02:13

Membru din 13-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnosticat in urma cu cateva luni cu tumora rectala. In urma primei biopsii rezultatul a fost adenocarcinom rectal bine diferentiat. Timp de 5 saptamani a facut radioterapie (in aceasta perioada a avut anus contra naturii) apoi a suferit o interventie chirurgicala (nu mai are anus contra naturii pentru ca tumora s-a strans suficient de mult). In urma examenului histopatologic al tumorii extrase in urma operatiei, diagnosticul primit este altul, aparent mult mai grav.
As dori sa inteleg si eu acest diagnostic si ce presupune el.
Diagnostic:
Adenocarcinom slab diferentiat al colonului cu invazie pana in seroasa. Doi mici limfoganglioni de aspect reactiv.
Macro: tumora ulcerata infiltrativa pana in seroasa, aproximativ 3 cm.

Va incepe tratamentul cu citostatice si speram sa aiba rezultate bune.
As vrea sa stiu care sunt sansele lui de recuperare si sa inteleg cum s-a ajuns sa discut cu medicul despre un grad 3 in situatia in care cu cateva saptamani inainte vorbeam de gradul 1.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si sper sa ma puteti ajuta pentru ca am nevoie mare de aceste informatii.
2 vari gyorgy
2 vari gyorgy [2c]
12-06-2011, 16:06

Membru din 12-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

mama a fost operat cu neoplasm rectal mijlociu prforat si abcedat uter fibromatos si rezultatul de la laboratorul histopatologic se precizeaza ca sa examinat 18 limfoganglioni cu hiperplazie foliculara si histiocitoza sinusala din care unul prezinta metastaze. la concluzi :adenocarcinom rectal moderat diferentiat histologic(g2), ulcerat si cu zone de abcedare std III b pt3n1mxl1v1ro. leiomioame miometriale. cervicita cronica. chiste seroase ovariene bilateral. in momentul de fata am fost la cosultatie la un medic ginecolog pt ca can sa pus sonda sa observat ceva formatiune in apropierea veziculului si nea sfatuit sa mergem la un oncolog pt a studia diagnosticul si sa faca tratament. ce parere aveti ce tratament e cazul in situatia respectiva
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
12-06-2011, 16:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

se va impune tratament oncologic, atat cu iradiere cat si cu citostatice. prognosticul in cazul acestei boli si acestui stadiu este unul intermediar, exista risc mare de recidiva a bolii si asta impune tratamentul complex si urmarire stricta in timp, atat a raspunsului la tratament cat si a evolutiei eventualilor markeri si aspectelor CT/RMN.
cu privire la tratamentele cu radioterapie si citostatice, mai conteaza si varsta, starea generala si ce alte boli mai are ea, pentru a se evalua eventuale contraindicatii sau riscuri.
4 vari gyorgy
4 vari gyorgy [2c]
13-06-2011, 00:01

Membru din 12-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va multumesc si va doresc multa sanatate
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
13-06-2011, 02:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel !
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp