Tumora pancreas

Secțiunea: Cancerul de pancreas
6 comentarii 1
1 ana78
1 ana78 [6c]
14-12-2016, 14:07

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Buna ziua,

In urma unei eco s-a descoperit o leziune pancreatica ce pare a fi pancreatita focala sau tumora. Medicul a recomandat punctie pancreatica ecoendoscopica. Nu ar fi fost mai indicat in primul rand CT? Am citit pe net ca in cazul tumorilor de pancreas operabile nu este recomandata punctia ca exista riscul ca celulele canceroase sa se imprastie si astfel sa fie mai dificile etapele urmatoare. Deci nu ar fi fost mai bine ca in primul rand sa se faca CT?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-12-2016, 17:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, 14-12-2016, 14:07:53):


trebuiesc facute amandoua.
3 ana78
3 ana78 [6c]
09-01-2017, 21:20

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Intre timp am facut si punctia pancreatica la care astept inca rezultatele biopsiilor. La ecoendoscopie cu contrast concluzia a fost formatiune hipoecogena proces uncinat pancreatic atipica.
Am facut si RMN la care concluzia este: formatiune tumorala pancreatica aprox 22/25 mm, probabila tumora neuroendocrina; leziune focala hepatica, 21/22 mm foarte probabila leziune secundara. Medicul meu a zis sa astept rezultatul biopsiilor si pe urma vom vedea ce facem mai departe.
Mentionez ca am si o rectocolita activa. Ati putea sa imi spuneti care este opinia dvs legata de informatiile pe care le am pana acum si care ar fi pasii de urmat?
Mentionez ca s-a descoperit leziunea pancreatica cu ocazia efectuarii unui control pentru rectocolita. Ca si simptome am diaree, oboseala si scadere in greutate dar toate astea sunt specifice si rectocolitei.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
10-01-2017, 18:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, 09-01-2017, 21:20:43):


informatiile sunt insuficiente. e nevoi si de analize, inclusiv makeri, si de rezultatul examenului CT.
5 ana78
5 ana78 [6c]
10-01-2017, 21:03

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

CT inca nu mi-a recomandat medicul, markerii CEA si CA 19-9 au iesit negativi.
Iar dintre analizele de sange nu stiu care ar trebui. De ex lipaza si amilaza sunt ok.
Exista ceva analize de sange specifice?
CT nu arata acelasi lucru ca si RMN?
6 ana78
6 ana78 [6c]
11-01-2017, 12:36

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Datorita faptului ca am si rectocolita veche si destul de activa, la un moment dat zicea medicul ca ar putea fi si o pancreatita inflamatorie sau ceva de genul pe baza bolii inflamatorii pe care o am dar in egala masura ar putea fi si altceva. Pe parcursul anului, datorita bolii inflamatorii pe care o am am facut mai multe ecografii si la fiecare ecografie pancreasul era ok iar la ficat hepatomegalie si vreo trei chisturi. Pe urma brusc, de la o luna la alta, s-a vazut la ecograf acea formatiune la pancreas. Aici nu inteleg, e posibil ca acea formatiune sa fi aparut intr-o luna si direct asa de mare, adica aprox 2,5 cm sau nu s-a vazut la eco anterioare? Si inca ceva ce nu inteleg, am tot citit prin diverse locuri ca in cazul unui cancer incipient la pancreas, tumora se poate opera dar nu am inteles unde este limita intre o posibila si o imposibila operatie; In cazul meu ar fi posibila operatia? 2,5 cm e mult sau putin? Mentionez ca pe rezultatul Rmn, inafara de pancreas si ficat nu mai scrie ca ar fi ceva in neregula.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp