Tumora Pancoast

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
12 comentarii 1
1 eliza1701
1 eliza1701 [3c]
13-05-2014, 00:14

Membru din 13-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua
Dlui dr. Raul! O parere sincera si obiectiva.
Tatal meu a fost diagnosticat cu Tumora Pancoast.
Va redau rezultatul examenului tomograf si cel al biopsiei, cu rugamintea de a fi sincer cu mine. Medicul oncolog este optimist si ii da foarte multa incredere tatalui meu.
Eu in schimb sunt sceptica. M-am documentat in legatura cu acest tip de cancer si am ajuns la concluzia ca este un cancer dur, cu evolutie galopanta.

CT nativa si postcontrast iv. a toracelui:
-formatiune nodulara -28/31 mm contur neregulat cu prelungiri stelate in tesutul vecin segment apical al LSD cu minima priza de contrast;
-pahipleurita apical dreapta;
-micronodul calcificat- 8mm segment apical LSD;
-bule de emfizem subpleural;
-trahee si bronhii cu lumene libere;
-adenopatii mediastinale cu ganglioni calcificati-10 mm pretraheal, infracarinar si hil drept;
-glande suprarenale fara modificari tiomodesnitometrice.

Rezultat biospie:(rezectie tumora LSD, 3 coaste, 3 ganglioni limfatici; 1 ganglion Loja Barety; 2 nervi ce merg catre mana)
Adenocarcinom subtip acinar G2
Cod: C:34.1; M: 8550/3
pT3N2Mx

Stadiu: IIIA.

Aici, mentionez ca dl doctor chirurg, a facut o completare: Stadiul IIIB (dupa iesirea din operatie, ne-a spus ca nu a reusit sa extirpe tumora in totalitate. Nu a reusit rezectia de la 5 cm distanta minima, deoarece era mult prea aproape de coloana, iar unul dintre ganglionii mediastinal afectati nu a putut fi scos, deoarece era riscant pentru tata).
Mentionez ca la momentul operatiei tata prezenta deja sindromul Horner, iar dupa operatie, dl dr. chirurg ne-a spus ca exista un risc foarte mare de recidiva locala.

Momentan a inceput tratamentul citostatic, urmand apoi si 25 sedinte de radioterapie.

Va multumesc din inima. Este o situatie foarte grea. O durere greu de dus, chiar de acceptat as putea spune. Toata viata noastra a fost bulversata, in conditile in care tata era un om puternic, care nu a fost bolnav niciodata, nu s-a plans niciodata. A acceptat cu stoicism tot ceea ce i-a `oferit` viata.
De nedreptate nici nu se pune problema. Toti cei care trecem prin asa ceva spunem ca nu este dept. Si pana la urma, boala asta crunta isi ia `tributul` fara a tine cont de nimic. Nici de clasa sociala, nici de ceea ce este drept si corect, etc.

Fiecare isi duce durerea asa cum poate, asa cum stie, pentru ca nu are de ales.
2 MARTON
2 MARTON [617c]
29-04-2014, 23:50

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELIZA eu ca pacient care are acelasi optimism si sunt la fel de tare ca tatal tau si care trec din 2008 prin chinurile aflarii de cancer care mia mai dat inca cinci metastaze pe parcurs vreau sa ITI ZIC CA EXISTA SPERANTA SI SE POATE TRECE PESTE.IN noiembrie 2013 si sotia mea a reactionat ca tine cand nu mai gasea iesirea atunci cand doctorul mia zis la intrebarile mele ca singurul tratament posibil este chimio cu un medicament numit SUTENT numai ca trebuie aprobarea CNAS care dureaza, si el costa in farmacie 220 milioane 30pastile pt a luna, si uite cum mam mobilizat si am reusit sa rezolv cumva si sa gasesc o persoana care atrecut si ea prin ce treceam noi si sa gasesc acest medicament, care in trei luni de tratament a facut ca tumora mea care se afla langa coloana vertebrala si care este neoperabila( mam operat dar fara sa se poata umbla la ea din mai multe cauze printre care : sangerare masiva, margini neregulate, nu se stia unde incepe si unde se termina pt a se exciza si tesut sanatos pe langa ea, unea colonul de muschiul spatelui) sa scada de la 3, 7--3, 7 cm la 3--1, 17cm si sa rezolvat si cu extensia din jurul ei.
Eu am intrebat medicul ce sanse de vindecare sunt si a refuzat sami raspunda dar iam zis ca eu voi fi exceptia si pana acum iam demonstrat ca se poate si lui si mie si celorlalti pacienti cu care tin legatura pe telefon yahoo sau cu care ma intalnesc.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
01-05-2014, 08:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

parerea mea este aceasta: cred ca boala nu era operabila inca din start, in ciuda optimismului si a efortului heirupistic al chirurgului. acest lucru ar fi reiesit foarte clar dintr-un bilant mai complet inaintea operatiei, cu o examinare numita PET/CT + o discutie intr-o comisie pluridisciplinara intre chirurg, radioterapeut si oncolog. in felul acesta cred ca solutia mai buna ar fi fost gasita, respectiv CHIMIOTERAPIE + RADIOTERAPIE definitiva, cu posibilitatea chiar a obtinerii unei remisii complete, care sa evite o operatie atat de complicata si care pana la urma s-a dovedit inutila. sa nu scoti tot la o operatie de cancer pulmonar (si nu numai) e echivalent cu a nu scoate nimic, si acest lucru dramatic nu poate fi substituit doar de bune intentii. din pacate statul roman, si nici intreaga societate sau corpul medical, nu este obisnuit cu notiunea de "multidisciplinaritate" in tratamentul cancerului. nu prea exista posibilitatea ca un chirurg sa stea la masa si sa discute cazul in detaliu, ba chiar sa se "certe" cu un oncolog, radioterapeut, anatomopatolog etc pe acelasi caz, ca la sfarsit sa iasa rezultatul cel mai bun. fara asa ceva, rezultatele nu vor fi niciodata optime, indiferent la ce somitati individuale ajunte pacientul, pe rand.

ce trebuie facut acum, cam simultan:
- radioterapia cu chimioterapie, asa cum ati inceput deja, si este foarte bine!
- un examen suplimentar din proba de la biopsie numit DETECTIA MUTATIEI GENEI EGFR, pentru situatia ipotetica in care boala recidiveaza.
- un plan de urmarire la distanta, prin CT si alte lucruri, dupa cum va stabili medicul oncolog.

mult succes, asteptam noi vesti !
4 anonim2727
4 anonim2727 [1c]
13-05-2014, 00:14

Membru din 13-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara,
In urma cu aprox 2 luni tatal meu a inceput sa aiba o tuse severa.Cand spun asta, ma refer la faptul ca in timpul noptii incepuse sa aiba crize prelungite de tuse.Ulterior am aflat ca in expectoratie a vazut si vinisoare de sange, lucru care l.a alarmat foarte tare si l.a facut sa se prezinte la medic.In urma investigatiilor care i.au fost facute (bronhoscopie, biopsie, markeri tumorali si tomografie) avem rezultatul tomografului care arata urmatoarele:
-plamani cu distensie aerica normala, in contact cu peretele toracic sau cu diafragmul pe toata suprafata lor;
-pahipleurita apicala bilaterala cu mici bule de emfizem subpleurale;
-bronsiectazii cu perete ingrosat sau cu lumenul ocupat de material mucoid la nivelul lobului inferior drept;
-formatiune densa infrahilara dreapta cu dimensiuni axiale maxime de 22/30mm, cu structura si iodofilie neomogene, contur neregulat, care deplaseaza anterior artera lobara inferioara dreapta;
-opacitate in geam mat la nivelul segmentului lateral al lobului mediu drept;
adenopatii mediastinale: in fereastra aorto-pulmonara cu diametrul axial maxim de 19mm si hilara dreapta: 17mm;
-glande suprarenale fara modificari tomodensitometrice.

Concluzii:
-formatiune tumorala infrahilara dreapta cu caractere imagistice cel mai probabil pentru proces infectios: se recomanda reexaminare CT dupa tratament;
-bronsiectazii infectate lobare inferioare drepte;
-opacitate in geam mat lob mediu drept, cu substrat infectios.

Mentionez ca rezultatul biopsiei nu il avem inca...

V.as multumi daca as primi un raspuns.
5 eliza1701
5 eliza1701 [3c]
09-10-2014, 12:58

Membru din 13-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,
A trecut o perioada destul de lunga de timp in care nu am mai postat nimic, in schimb am citit mult probleme, dureri, frici, temeri.
Acum va cer din nou ajutorul. Tatal meu a urmat tratamentul cu citostatice, concomitent cu radioterapia (21 de sedinte). Durerile pe care le-a avut in urma operatiei au cedat, in schimb acum are dureri mult mai mari....de alta natura. A descris de la inceput ca fiind doua dureri total diferite.
Medicul oncolog i-a prescris tramadol, algocalmin fiole si nurofen........... Mai nou, durerile au crescut f tare, motiv pt care medicul oncolog i-a presciris Fentanyl - 2 plasturi si 2 pastile de Sevredol (una la 12 ore) 20 mg. Pe langa acestea, nemaiputand suporta durerile, ia si cinci fiole de algocalmin pe zi, si 6 pastile tramadol. SI cu toate astea, durerea cedeaza pt 2-3 ore, dupa care revine!
i s-a facut un examen TC, al carui rezultat va rog DIN INIMA sa ma ajutati sa il inteleg. Pregatirea mea este cu totul diferita de acesti termeni medicali, si cand medicul curant nu te ajuta sa intelegi, ramai cumva "in ceata". O ceata totala, cu multe intrebari fara raspuns. Din tot ceea ce m-am documentat, acea masa tisulara ar fi o metastaza osoasa!!!
Deci, concluziile examenul TC sunt:
- colectie inchistala unghi costovertebral apical (probabil postoperator);
-determinari secundare osteolitice - vertebre T1 si T@;
- masa tisulara paravertebrala dreapta corespunzatoare corpului vertebral T1;
-pleurezie inchistata scizura orizontala.

Medicul oncolog ne-a spus ca ramane de vazut (in uram discutiei cu medicul radioterapeut) daca se mai poate face radioterapie. SI ca scopul nostru este "sa nu il doara"! Ceea ce imi confirma acea metastaza pe care nu a vrut sa mi-o confrime medicul!.
Va rog frumos sa ma ajutati sa ma edific! Care este starea reala a tatalui meu!
Va multumes aniticipat.
Multa sanatate si multumiri in numele tuturor care nu gasesc decat aici explicatiile de care au nevoie!
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
09-10-2014, 16:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (anonim2727, 13-05-2014, 00:14:04):


care este intrebarea ?
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
09-10-2014, 16:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (eliza1701, Azi, ora 12:58:17):


din pacate sunt prea putine date ca sa ne edificam. probabil totusi ca durerile, daca sunt de spate, sunt datorate metastazei descrise pe CT de langa coloana. daca nu a fost iradiata zona respectiva, ar putea sa fie iradiat acolo, ca sa nu il mai doara.
8 eliza1701
8 eliza1701 [3c]
09-10-2014, 16:06

Membru din 13-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:02:23):

Da. Imi cer scuze.
Vroiam sa stiu daca ceea ce apare in concluziile CT este o metastaza.
Daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatelor. Nu stiu daca aceea masa tisulara reprezinta de fapt o extindere a bolii la sistemul osos!
Multumesc!
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
09-10-2014, 16:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (eliza1701, Azi, ora 16:06:32):


foarte probabil ca da. nu se poate spune cu certitudine insa. daca si simptomele sunt in zona respectiva, e cu atat mai sugestiv.
10 eliza1701
10 eliza1701 [3c]
09-10-2014, 16:34

Membru din 13-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc, pentru raspuns si sinceritate!
Voi reveni cu date suplimentare legate de starea de sanatate a tatalui meu!
Multa sanatate!
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
09-10-2014, 16:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (eliza1701, Azi, ora 16:34:37):


numai bine !
12 MARTON
12 MARTON [617c]
10-10-2014, 19:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELIZA 1701 si la mine cand tumora de pe :colon: uneste muschiul spatelui de colon langa coloana vertebrala imi dadea dureri enorme mai ales cand ma ridicam din pat trebuia sa stau pe margine sa astept ca durerea sa coboare pe muschi si tibii pana dispare dupa aceea ma ridicam in picioare, atunci tumora avea 3,7/3,7 cm , si dupa sase luni de chimio si altele a scazut la 2/1,6cm si au disparut si durerile, daca doresti trimitemi o adresa de mail si iti voi trimite cele utile care mau ajutat pe mine sau putem discuta la telefon.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
12 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp