Tumora ovariana

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
1 comentarii 1
1 Alina67
1 Alina67 [0c]
28-11-2022, 15:44

Membru din 28-11-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Bună ziua,. Ma numesc Prună Alina, am 55 de ani... Mi s-a descoperit o tumora ovariana dreapta. Am fost operata laparoscopie în data de 10.11.2022 S-a efectuat oanexectomie dreapta, cu biopsie ganglionara, biopsie peritoneala, citologie. V-aș ruga f mult dacă mi-ați putea interpreta analiza anatomo-patologica:Macro. 1.chist ovarian drept. Parenchim ovarian transformat tumoral, chistic cu conținut evacuat, sosit fragmentat cu dimensiuni cumulate de13, 5/10,5/1,5cm.De menționat prezenta materialului mucinos pe suprafața tumorala. 2.Biopsie peritoneala. Doua fragmente care cumulat măsoară, 2,5/2,3/1,5cm.3.Tesut limfoganglionar. Piesa de3/1,5/0,3cm.Micro.1.Chist ovarian drept. Secțiunile examinate de la nivelul ovarului transformat tumoral prezintă aspectul histologic ce corespunde unei tumori mucinoase proliferative atipica/tumora mucinoasa bordeline. Spatiile chistic sunt tapetate de epitelui simplu mucinos de tip gastro intestinal cu atipici nucleare reduse și moderate, focalcu imagini de stratificate nucleara și formare de structuri micropapilare. Nu s-au evidențiat imagini de invazie stromala în secțiunile examinate. 2.Biopsie peritoneala:Secțiunile examinate fără semne histologic de malignitate cu imagini de staza vasculara. 3.Tesut limfoganglionar:S-au izolat și examinat 5 limfoganglionar cu imagini de histocitoza sinusala. Concluzie:Tumora mucinoasa proliferativa atipica/tumora mucinoasa bordeline ovariana dreapta. Cod topografic:ICDO. C56.., Cod morfologic:ICDO, 8472/1
Alina
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp