tumora mamara - comedocarcinom

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
3 comentarii 1
1 Florica
1 Florica [1c]
19-06-2018, 18:11

Membru din 18-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua. am 53 de ani si in urma cu 3 zile dupa efectuarea unei biopsii rezultatul arata > fragmente mici de tesut mamelar cu infiltrate tumorale carcinomatoase cu aspecte histopatologice sugestive pentru un carcinom intraductal cu grad inalt de malignitate si necr


oza (comedocarcinom) asociat cu carcinom invaziv ductal G3, M =8500/2 , M=8500/3. Doctorul oncolog mi a recomandat de fac 3 sedinte de chimio, apoi evaluare si extirparea partiala sau total a sanului. Deoarece mai as vrea si o a doua opinie m am programat la un alt medic oncolog dar am gasit loc abia in o2 iulie . Intrebarea mea este daca in aceste doua saptamani boala evolueaza foarte mult si de asemnea de ce am dureri mari in zona nodulului si cu radiatii in bratul stang . Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
20-06-2018, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florica, 19-06-2018, 18:11:42):


nu cred ca e niciun pericol pana pe 2 iulie. totusi, pentru chimioterapie facuta INAINTE de operatie, trebuiesc argumente foarte solide. normal e sa se inceapa cu operatia, daca nu cumva tumora e deja prea mare. iar 3 serii mi se pare insuficient! ma tem ca prima recomandare... nu o gasesc foarte potrivita, cel putin dupa cum relatati. despre ce medic oncolog e vorba si la cine aveti consultul pentru a doua opinie, va rog?
3 Florica
3 Florica [1c]
26-06-2018, 11:34

Membru din 18-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc pentru raspuns.
prefer sa nu mentionez nume in acest topic. si mie mi s-a parut cam ciudata chestia cu trei sedinte (pacientele cu care am discutat inainte ziceau ca au facut mai multe) motiv pentru care, asa cum am spus anterior, am preferat o a doua opinie. programarea o am la clinica Gral.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp