tumora maligna leziune depasind rinofaringele

Secțiunea: Cancerul orofaringian
3 comentarii 1
1 cecilia69
1 cecilia69 [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

dragii mei sunt disperata! fratele meu in varsta de 44 ani a fost diagnosticat cu tumora maligna leziune depasind rinofaringele, ganglioni limfatici mariti localizati. Intr-o saptamana s-a intamplat totul.S-a prezentat la medicul ORL-ist deoarece incepuse sa aiba grave probleme cu respiratia si in special sforaia f tare noaptea.A fost internat de urgenta a doua zi si operat de traheostomie.Totul a decurs atat de repede si socul a fost atat de puternic incat nu pot sa-mi revin.Durerea este atat de mare iar vestea cea trista ne-a lovit ca un traznet.IMi doresc tare mult sa aflu mai multe despre aceasta boala, as vrea sa stiu ce putem face in acest caz, as vrea un sfat sau sa vorbesc cu cineva ... orice ... cu siguranta ma va ajuta.Va multiumesc din suflet .
2 fvaleriu
2 fvaleriu [13c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Draga Cecilia !
Din pacate medicina actuala nu poate oferi o solutie eficienta in asa diagnostic !
Este nevoie de multa putere si vointa din napartea pacientului si a rudelor, prietenilor...
Chimio si radioterapia sunt tratamente dure care slabesc organizmul,
trebue sa fii puternica si pregatita pentru o lupta cu boala si complicatiile ei.
Organizmul pacientului are nevoie de multe suplimente alimentare pentru a rezista bolii si tratamentelor aplicate!
Ati fost la oncologie?
care este tratamentul administrat?
3 cecilia69
3 cecilia69 [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Stimate domn, cuvintele sunt prea sarace pentru a va multumi ca ati acordat putina atentie mesajului meu disperat!!!din suflet va multumesc!
Azi s-a mai adaugat ceva si mai dureros la tot necazul nostru. Rezultatul tomografiei a fost foarte trist.Din ceea ce inteleg eu trumora s-a extins foarte mult citez:" masa infiltrativa ce intereseaza oro si hipofaringele cu invazie in partile moi cervicale anterioare,cu interesarea glandei submandibulare stg.Epiglota infiltrata. Formatiunea se extinde la nivelul sinusului piriform stg.Structurile vasculare latero-cervicale fara semne de tromboza, apar inglobate in procesul tumoral"....azi a fost cu acest rezultat si cu toate celelalte la medicul oncolog si a fost programat peste 2 saptamani la o noua vizita dupa care va decide ce o sa-i faca.Mentionez ca traheostomia i s-a facut pe data de 13 martie 2008 si fratele meu este de felul lui mai slab, intrucat are dureri foarte mari la spate si picioare.A suferit o operatie la coloana acum 18 ani, insa durerile au existat in permanenta.Acum mananca bine si pot spune ca e bine si cu starea sanatatii, insa nu stiu daca va rezista tratamentului.
As face orice imi sta putinta sa alung tristetea si durerea lui si a celor din jur...
Mii de multumiri inca odata!!!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp